Κατάργηση μετρητών: Υπέρ ή Κατά;

Είστε Υπέρ ή Κατά της κατάργησης των μετρητών;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 16)
  • Υπέρ 100%

    Ψήφοι: 6 37.5%
  • Κατά 100%

    Ψήφοι: 10 62.5%
  • Να υπάρχουν μετρητά, αλλά με περιορισμούς

    Ψήφοι: 0 0.0%

Shadowban

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Shadowban αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Από τη στιγμή που λες ότι το ΦΠΑ είναι φόρος του πελάτη (τυπικά έχεις δίκαιο) έχω δικαίωμα να πω ότι και οι εισφορές του εργοδότη είναι ποσό που δεν πληρώνει ο μισθωτός. Οι εισφορές του μισθωτού είναι πιο λίγες από του ελεύθερου επαγγελματία στα ίδια ποσά. Μην ξεχνάς ότι δεύτερος δεν έχει αφορολόγητο καθόλου ενώ ο μισθοτός της παρακάτω εικόνας δεν θα πληρώσει φόρο εισοδήματος.

View attachment 119401

Τυπικά είναι όλα αυτά γιατί στη πραγματικότητα τα πληρώνει όλα ο εργοδότης. Μισθοί, δώρα, σύνολο εισφορών, ΦΠΑ. Σε κάθε μπισνα υπάρχει μέτοχος το κράτος που αν έχεις κέρδος σου κλέβει το 50% και άν έχεις ζημιά ζητάει φόρο από μη εισοδήματα.

Σκεφτεσαι λάθος. Έστω ότι ένας εργοδότης έχει μια θέση που την κοστολογεί 30.000 το χρόνο. Αν πάρει μισθωτό θα πληρώνει σύνολο 30κ και ο μισθωτός θα παίρνεις στο χέρι 18.5k. Αν πάρει ελεύθερο, θα πληρώνει 30Κ + 24% ΦΠΑ και ο ελεύθερος θα πάρει στο χέρι 22.5κ. Ο εργοδότης προτιμα το δεύτερο σενάριο γιατί πληρώνει ακριβώς τα ίδια χωρίς να έχει υποχρεώσεις αποζημίωσης, εργατικών ατυχημάτων κτλ.

Αυτά χωρίς να υπολογίσουμε καν ότι ο ελεύθερος γράφει έξοδα, ενώ ο μισθωτός όχι, ακόμη και αν μιλάμε για το αμάξι με το οποίο πάει στη δουλειά του.

Ο μόνος λόγος για να είσαι μισθωτός είναι να έχεις εισόδημα κάτω από 1000 ευρώ καθαρά το μήνα.
 

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.
Από τη στιγμή που λες ότι το ΦΠΑ είναι φόρος του πελάτη (τυπικά έχεις δίκαιο) έχω δικαίωμα να πω ότι και οι εισφορές του εργοδότη είναι ποσό που δεν πληρώνει ο μισθωτός. Οι εισφορές του μισθωτού είναι πιο λίγες από του ελεύθερου επαγγελματία στα ίδια ποσά. Μην ξεχνάς ότι δεύτερος δεν έχει αφορολόγητο καθόλου ενώ ο μισθοτός της παρακάτω εικόνας δεν θα πληρώσει φόρο εισοδήματος.

View attachment 119401

Τυπικά είναι όλα αυτά γιατί στη πραγματικότητα τα πληρώνει όλα ο εργοδότης. Μισθοί, δώρα, σύνολο εισφορών, ΦΠΑ. Σε κάθε μπισνα υπάρχει μέτοχος το κράτος που αν έχεις κέρδος σου κλέβει το 50% και άν έχεις ζημιά ζητάει φόρο από μη εισοδήματα.

Ο ελληνικός λαός δυστυχώς δεν αντιλαμβάνεται τι και πόσα πληρώνει γιατί του τα αποδίδουν άλλοι. Αποφάσισε να ψηφίσει σοσιαλιστικά κόμματα (ΣΥΡΙΖΑ, ΝΔ, ΠΑΣΟΚ, Σπαρτιάτες κ.λπ.) ενώ είχε επιλογές. Είναι ντροπή να μην έχουμε κανένα φιλελεύθερο κόμμα στη Βουλή. Ας πρόσεχε.
Ξεχνάς όμως ότι ο ελεύθερος επαγγελματίας δεν φορολογείται επί των εσόδων αλλά επί των κερδών.
Ένας Ε.Ε με έδρα το σπίτι του περνάει στα έξοδα λογαριασμούς, νοίκια βάζει και ένα αυτοκίνητο με leasing και αφαιρεί από το φορολογητέο εισόδημα τα μεγαλύτερα μηνιαία έξοδα.

Επίσης να πούμε οτι ο ελεύθερος επαγγελματίας που βγάζει μεγάλα ποσά(πάνω από 40 χιλιάδες τον χρόνο) μπορεί να ανοίξει ΙΚΕ και να φορολογείται με 22% όσα και να βγάζει ενώ στην αντίστοιχη περίπτωση ο μισθωτός θα είχε 45% φόρο εισοδήματος.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Ξεχνάς όμως ότι ο ελεύθερος επαγγελματίας δεν φορολογείται επί των εσόδων αλλά επί των κερδών.
Ένας Ε.Ε με έδρα το σπίτι του περνάει στα έξοδα λογαριασμούς, νοίκια βάζει και ένα αυτοκίνητο με leasing και αφαιρεί από το φορολογητέο εισόδημα τα μεγαλύτερα μηνιαία έξοδα.

Επίσης να πούμε οτι ο ελεύθερος επαγγελματίας που βγάζει μεγάλα ποσά(πάνω από 40 χιλιάδες τον χρόνο) μπορεί να ανοίξει ΙΚΕ και να φορολογείται με 22% όσα και να βγάζει ενώ στην αντίστοιχη περίπτωση ο μισθωτός θα είχε 45% φόρο εισοδήματος.
Ναι από κάποιο σημείο και έπειτα δεν συμφέρει να είσαι μισθωτός.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,280 μηνύματα.
Μπράβο στην Αυστρία για την κίνηση αυτή.

 

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Τα μετρητά βολεύουν σε πολλές περιπτώσεις. Πχ σε μικροποσά, ή στο χαρτζηλίκι του παιδιού, ή στο να ψωνίσει ένας άλλος για σένα (πόσες φορές λέμε στη γειτόνισσα, πάρε μου κι ένα χωμί, αφού πας φούρνο). Δηλαδή τέτοια μικροπράματα διευκολύνουν σε μετρητά.
Δεν ξέρω, πώς τα καταφέρνω, αλλά όταν ψωνίζω με μετρητά, έχω την εντύπωση, ξοδεύω λιγότερα χιχι.... ίσως επειδή πάω στο μεγαζί με όσα χρειάζομαι, ειδάλλως παρασέρνομαι και παίρνω κι άλλα. Επίσης όταν η κάρτα πάει προς το : 0, πάλι δε με βολεύει η κάρτα, γιατί μπορεί να ξεπεράσω το θετικό ποσό, που έχει και δε θέλω με τίποτα να πάω αρνητικό (πες το κάλο στον εγκέφαλο, αλλά δε νοιώθω καλά να χρωστώ). Έτσι, σηκώνω το ποσό που έχει και κινούμαι προσεχτικά, μέχρι να μπει το επόμενο μηνιάτικο :yes: :worship:
 

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,824 μηνύματα.
. Επίσης όταν η κάρτα πάει προς το : 0, πάλι δε με βολεύει η κάρτα, γιατί μπορεί να ξεπεράσω το θετικό ποσό, που έχει και δε θέλω με τίποτα να πάω αρνητικό (πες το κάλο στον εγκέφαλο, αλλά δε νοιώθω καλά να χρωστώ). Έτσι, σηκώνω το ποσό που έχει και κινούμαι προσεχτικά, μέχρι να μπει το επόμενο μηνιάτικο :yes:
Είχα ακούσει από ένα φίλο που μένει στη Γερμανία ότι στη κάρτα του έχει αρνητικό πόσο και ότι χρωστάει τόσα. Γίνεται η χρεωστική κάρτα να εκτελεί ως πιστωτική κάρτα όταν δεν περισσεύουν τα λεφτά; Από όσο ξέρω ο φίλος δεν έχει πιστωτική κάρτα.
Εδώ στη Ελλάδα άμα δεν φτάνει το ποσό απορρίπτεται η κάρτα πχ ψωνίζεις 15€ και στη κάρτα έχει 14€. Βέβαια δεν ξέρω δεν μου έχει τύχει να φτάσω στο αρνητικό πόσο στη κάρτα.
 

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,031 μηνύματα.
Είχα ακούσει από ένα φίλο που μένει στη Γερμανία ότι στη κάρτα του έχει αρνητικό πόσο και ότι χρωστάει τόσα. Γίνεται η χρεωστική κάρτα να εκτελεί ως πιστωτική κάρτα όταν δεν περισσεύουν τα λεφτά; Από όσο ξέρω ο φίλος δεν έχει πιστωτική κάρτα.
Εδώ στη Ελλάδα άμα δεν φτάνει το ποσό απορρίπτεται η κάρτα πχ ψωνίζεις 15€ και στη κάρτα έχει 14€. Βέβαια δεν ξέρω δεν μου έχει τύχει να φτάσω στο αρνητικό πόσο στη κάρτα.
Ναι, overdraft λεγεται και το προσφερουν οι περισσοτερες τραπεζες. Ειναι ως ενα συγκεκριμενο (συνηθως χαμηλο) ποσο, ενεργοποιειται οταν το υπολοιπο πεσει κατω απο το 0 και τοκιζεται με την μερα μεχρι να το ξεχρεωσεις.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,280 μηνύματα.
Είχα ακούσει από ένα φίλο που μένει στη Γερμανία ότι στη κάρτα του έχει αρνητικό πόσο και ότι χρωστάει τόσα. Γίνεται η χρεωστική κάρτα να εκτελεί ως πιστωτική κάρτα όταν δεν περισσεύουν τα λεφτά; Από όσο ξέρω ο φίλος δεν έχει πιστωτική κάρτα.
Εδώ στη Ελλάδα άμα δεν φτάνει το ποσό απορρίπτεται η κάρτα πχ ψωνίζεις 15€ και στη κάρτα έχει 14€. Βέβαια δεν ξέρω δεν μου έχει τύχει να φτάσω στο αρνητικό πόσο στη κάρτα.



 
Τελευταία επεξεργασία:

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 913 μηνύματα.
ν
Είχα ακούσει από ένα φίλο που μένει στη Γερμανία ότι στη κάρτα του έχει αρνητικό πόσο και ότι χρωστάει τόσα. Γίνεται η χρεωστική κάρτα να εκτελεί ως πιστωτική κάρτα όταν δεν περισσεύουν τα λεφτά; Από όσο ξέρω ο φίλος δεν έχει πιστωτική κάρτα.
Εδώ στη Ελλάδα άμα δεν φτάνει το ποσό απορρίπτεται η κάρτα πχ ψωνίζεις 15€ και στη κάρτα έχει 14€. Βέβαια δεν ξέρω δεν μου έχει τύχει να φτάσω στο αρνητικό πόσο στη κάρτα.
γινεται, αλλά δεν ξέρω , αν είναι τόσο απλό. Δηλ μου έχει τυχει, να μην αρκεί το ποσό που υπήρχε μέσα και δεν ήταν δυνατή η συναλλαγή. Άλλοι πιο <<πλούσιοι>> και πιο <<καλοί>> πελάτες, έχουν πάρει μια αξιοπιστία και μπορούν να πέφτουν σε αρνητικά ποσά, απ όσο ξέρω. Αν όμως πάω στην τραπεζα και ζητησω να μου επιτρεψουν να πάω πχ 100 ευρω μειον, θα μου δωσουν το δικαίωμα, αλλά με ένα επιτόκιο πολύ μεγάλο. Τωρα ίσως γίνεται και μεσω ίντερνετ αυτή η δουλειά, δεν ξέρω, δεν έχω πάει ξανά μείον.
 

Luke87

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Luke87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 832 μηνύματα.
Οι συναλλαγές με το δημόσιο έχουν γίνει τόσο χρονοβόρες και πολύπλοκες και οι συναλλαγές με τα μη φυσικά νομικά πρόσωπα όπως τράπεζες είναι σκέτη ταλαιπωρία για τους 65+. Δε θα ήθελα να προστεθεί και αυτό. Ομως κάποια στιγμή ίσως καταλάβουμε πως με το χαρτί είναι απαρχαιομένος τρόπος να συναλλασόμαστε.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,579 μηνύματα.
H καταργηση του χαρτινου χρηματος σε μια αγαθη κοινωνια θα ηταν ευχης εργο
Στην σημερινη και αυριανη κοινωνια των διεθνων και εγχωριων fυnds ειναι και θα ειναι η μεγαλυτερη τυρανια που γνωρισε και θα γνωρισει το παγκοσμιο ανθρωπινο γενος.
 

Luke87

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Luke87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 832 μηνύματα.
H καταργηση του χαρτινου χρηματος σε μια αγαθη κοινωνια θα ηταν ευχης εργο
Στην σημερινη και αυριανη κοινωνια των διεθνων και εγχωριων fυnds ειναι και θα ειναι η μεγαλυτερη τυρανια που γνωρισε και θα γνωρισει το παγκοσμιο ανθρωπινο γενος.

Εχουν αποθρασυνθεί εντελώς. Για να σε εξυπηρετήσουν είναι πλέον μόνο με ραντεβού. Τέτοια είναι η αχρειότητα τους.
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,278 μηνύματα.
H ελληνική οικονομία που στηρίζεται κατ'εξοχήν και αποκλειστικά απο την μαφία (και για τους αφελείς απο τον τουρισμό) χωρίς το μαύρο χρήμα θα καταρρεύσει πλήρως.
Και δεν ξέρω τί πατέντες μπορεί να συμβούν μελλοντικά για να γίνονται κομπίνες με ψηφιακό χρήμα, φαντάζομαι θα προσαρμοστεί ανάλογα.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,579 μηνύματα.
Εχουν αποθρασυνθεί εντελώς. Για να σε εξυπηρετήσουν είναι πλέον μόνο με ραντεβού. Τέτοια είναι η αχρειότητα τους.
Ναι αυτο ειναι γεγονος και ετσι θα πορευτουμε.
Εξευτελιζουμε οτι κοινωνικα οργανωμένο για να τους πληρωνεις αδρα.
Το μεγαλυτερο κολπο γκροσο ηταν το ευρω που φτωχοποιησε τους λαους της ευρωπης και τους εκανε ευκολα ελεγχομενους.
Κανουμε προβληματικη την ενεργεια για να παμε τις τιμες στο θεο.
Αμελουμε τους δρομους , πληρωνουμε να τους φτιαξουμε υπο ιδιωτικη ομπρελα και μετα βαρια διοδια ωστε για να μην μπορεις να πας αθηνα θεσσαλονικη
Δεν προσλαμβανουμε γιατρους νοσηλευτες,δεν αυξανουμε τις αποδοχες και μετα βαζουμε τον αρωστο να πληρωνει εξτρα απο τα προπληρωμενα για τα απογευματινα χειρουργεια και ιατρεια.
Και αλλα πολλα ορατα υπαρχουν.
Και για να ρθουμε και στα δικα μας
Δεν δινουμε καθηγητες στην κοζανη και αλλου για να μαραζωσει ωστε να πληρωνεις το κολλεγιο της cvc στην αθηνα.
Εξευτελιζουμε τις εστιες οπου λιγες υπαρχουν για να κανουμε ΣΔΙΤ με λευτα των παιδιων και να πληρωνουν μετα 500€ ενοικιο εκει ..παιδια που δεν εχουν.
Το Δημοκρίτειο λεει ειναι κορωνα στο κεφαλι μας ..δωσαμε και θα δωσουμε 1 δις..και βγαινουν τα παιδια της κομοτηνης να πουνε οτι δεν εχουμε φαι να φαμε. Ειναι ομως ταραχοποιες μειοψηφίες .
Ειναι και αυτοι οι βορειοι ανυπόταχτοι..βλεπε ΑΠΘ .....
 
Τελευταία επεξεργασία:

Luke87

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Luke87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 832 μηνύματα.
Εξευτελιζουμε οτι κοινωνικα οργανωμένο για να τους πληρωνεις αδρα.
Το μεγαλυτερο κολπο γκροσο ηταν το ευρω που φτωχωποιησε τους λαους της ευρωπης
Κανουμε πρηβληματικη την ενεργεια για να παμε τις τιμες στο θεο

Θα σου πω μια σκέψη μου πάνω σε αυτό. Εχεις σκεφτεί πόσο δύσκολο είναι να βρεις φαγητό στη φύση? Τώρα μπορώ με την άνεση μου να παραγγείλω ένα σάντουιτς απ' το Γρηγόρη και παράλληλα να εισάγω τη πραμάτεια μου στο forum. Θέλω να πω εκτιμάμε οτι έχουμε? Πριν 50 χρόνια αν έβρισκαν να μαγειρέψουν χάλαγαν δυο-τρείς ώρες τη μέρα. Προετοιμασίας. Θέλω να σου πω μη κοιτάς την Ευρώπη, τους Εβραίους, τους φασίστες. Κοίτα την ισορροπία, τον κριτή, τον θεό.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,579 μηνύματα.
Θα σου πω μια σκέψη μου πάνω σε αυτό. Εχεις σκεφτεί πόσο δύσκολο είναι να βρεις φαγητό στη φύση? Τώρα μπορώ με την άνεση μου να παραγγείλω ένα σάντουιτς απ' το Γρηγόρη και παράλληλα να εισάγω τη πραμάτεια μου στο forum. Θέλω να πω εκτιμάμε οτι έχουμε? Πριν 50 χρόνια αν έβρισκαν να μαγειρέψουν χάλαγαν δυο-τρείς ώρες τη μέρα. Προετοιμασίας. Θέλω να σου πω μη κοιτάς την Ευρώπη, τους Εβραίους, τους φασίστες. Κοίτα την ισορροπία, τον κριτή, τον θεό.
Ναι αυτο ειναι σωστο...και καλο ειναι
Καλα ο γρηγορης εχει και σκουπιδια καφε ..άλλη μια καταστροφικη μπουρδα του φραντσαιζ..αλλα αυτο ειναι παραπλευρο.
Αλλα αυτη την δικτατορια του e-food ( και του σκρουτζ) δεν την ανεχομαι με τιποτα και σε λιγο θα ειναι μονοδρομος.
Η δικτατορια του ντελιβερυ με θυματα και τους εμπορους και εμενα.
 

Luke87

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Luke87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 832 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,579 μηνύματα.
Ο καλύτερος καφές που έχω πιεί στη περιοχή μου. Ισως είναι θέμα περιοχής.
ελα? εξαιρεση..
εδω στο πειραια δεν πινεται... δηλαδη οχι μονο ο γρηγορης αλλα και το εβερεστ και ο βενετης.
Οποτε περνω απο εκει για αλλους ( οικογενεια ) μου τον φερνουν στο κεφαλι... μονο το il toto αποδεχονται και για μενα το καλυτερο το εχει το Beat.. ( εχει λεει illy) αλλα δεν εχουμε στο πειραια.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top