Κατά πόσο η ραπ αντιπροσωπεύει την ελληνική πραγματικότητα;

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το ότι είναι ξενόφερτη δεν σημαίνει ότι πρέπει να την απορρίψουμε κιόλας αλλιώς θα ήμασταν για πάντα στάσιμοι.
Δηλαδη ;
Μονο οτι προερχεται απο εξω ειναι η αιτια ωστε να εξελισετε καποιος ; :hmm:

Ας αναλογιστουμε λιγακι τι ξενοφερτω εχει υιοθετηθεί και κατα ποσο εχει βοηθήσει στην ουσιαστική εξέλιξη ειδικά στην νέα γενιά
Φυσικά υπάρχουν "καλλιτέχνες " και τραγούδια της τραπ μουσικής που είναι απαράδεκτα και δεν έχουν καμία σχέση με την πραγματικότητα αλλά εφόσον υπάρχουν καλλιτέχνες με πολύ ωραίο στίχο που σε βάζει σε σκέψη γιατί να μην τους ακούμε ;
Γιατί δυστηχως ΔΕΝ προβάλλεται αυτό και αποδεικνύεται ακόμα και τώρα..

Η βία και αυτός ο απαραδκτος τρόπος που έχει "καπελωσει" στην ουσία την πραγματική ουσία της τράπ ή της ραπ μουσικής όπως και αυτό που προωθείται, ειναι δυστηχως αυτό που προσπαθούμε όλοι να ελπίζουμε ποτε θα έρθει η στιγμή που θα περάσει και αυτή η μόδα ...
Μια μόδα που προωθεί την βία ....

Ναι έχω ακούσει καλλιτέχνες με πάρα πολύ ωραίο στίχο και αντιλαμβάνομαι ότι όταν είσαι εκεί στην εφηβεία και στα πρώτα στάδια της ενηλικίωσης ειναι ένας πολύ έντονος αλλά και συνηθισμένος τρόπος εκτόνωσης ,δηλώσεις και ίσως εναντίωσης σε ολο αυτο που ζειτε, αλλά δυστηχως όλο το καλοκαίρι οι στίχοι αυτού του είδους που ακούγονταν ηταν ο εξευτελισμός του έρωτα των σχέσεων και γενικά της γυναικείας υπόστασης...
Τους χαρακτηρίζει εκτός από χυδαιους και τραγικούς :)
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Η ραπ δεν έχει καμμία σχέση ούτε με την Ελλάς ούτε με αυτούς που νομίζουν ότι τραγουδούν ραπ. Η ραπ ανεπτύχθη εις τους δρόμους των Ηνωμένων Πολιτειών το 80 και το 90 ως gangsta rap με τα μεγάλα ονόματα Αφροαμερικανών της εποχής. Στην Ελλάδα δεν έχει δουλειά. Είναι απλά κάτι το ξενόφερτο που ως συνήθως σε αυτή τη χώρα φέρνουμε απέξω και σε ακόμα χειρότερη ποιότητα και γίνεται viral.
Ε καλά αν είσαι έτσι εσύ βλέπε ταινίες με τον Ρίζο και άκου ρεμπέτικα. Τουλάχιστον τη διαστρεβλωμένη άποψη που έχεις για το τι είναι ραπ κράτα την για σένα.

 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,848 μηνύματα.
Όσοι τραγουδάνε Τραπ αναρωτιέμαι γιατί δεν κάνουν εγχείρηση για κρεατάκια...
 

Jim175

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Jim175 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 844 μηνύματα.
Το έχω πάντως μεγάλη απορία εάν στο μέλλον οι επόμενες γενεές ακούνε τις σαχλαμάρες που είναι της μοδός τώρα εις ημάς και λένε " τι ωραία χρόνια ήταν αυτά μακάρι να ήταν έτσι και σε εμάς ".

Έχω να ρίξω φασκελο.
Που κολλάει η ραπ με τη Τραπ δεν έχω καταλάβει ακόμα, απλά πλασάρουν την τραπ περισσότερο γι'αυτό τους καλούς Έλληνες ράπερ τους ξέρουν λιγότεροι, δεν είναι όλοι light και σνικ
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δηλαδη ;
Μονο οτι προερχεται απο εξω ειναι η αιτια ωστε να εξελισετε καποιος ; :hmm:

Ας αναλογιστουμε λιγακι τι ξενοφερτω εχει υιοθετηθεί και κατα ποσο εχει βοηθήσει στην ουσιαστική εξέλιξη ειδικά στην νέα γενιά

Γιατί δυστηχως ΔΕΝ προβάλλεται αυτό και αποδεικνύεται ακόμα και τώρα..

Η βία και αυτός ο απαραδκτος τρόπος που έχει "καπελωσει" στην ουσία την πραγματική ουσία της τράπ ή της ραπ μουσικής όπως και αυτό που προωθείται, ειναι δυστηχως αυτό που προσπαθούμε όλοι να ελπίζουμε ποτε θα έρθει η στιγμή που θα περάσει και αυτή η μόδα ...
Μια μόδα που προωθεί την βία ....

Ναι έχω ακούσει καλλιτέχνες με πάρα πολύ ωραίο στίχο και αντιλαμβάνομαι ότι όταν είσαι εκεί στην εφηβεία και στα πρώτα στάδια της ενηλικίωσης ειναι ένας πολύ έντονος αλλά και συνηθισμένος τρόπος εκτόνωσης ,δηλώσεις και ίσως εναντίωσης σε ολο αυτο που ζειτε, αλλά δυστηχως όλο το καλοκαίρι οι στίχοι αυτού του είδους που ακούγονταν ηταν ο εξευτελισμός του έρωτα των σχέσεων και γενικά της γυναικείας υπόστασης...
Τους χαρακτηρίζει εκτός από χυδαιους και τραγικούς :)
Τι εννοείς σε όλο αυτό που ζούμε, γιατί εγώ βλέπω μια χαρά περνάει η νεολαία
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τι εννοείς σε όλο αυτό που ζούμε, γιατί εγώ βλέπω μια χαρά περνάει η νεολαία
Δεν μίλησα για θέμα διάθεσης..

Άλλωστε μια χαρά περνάει και όποιος γίνεται λιώμα από το ποτο αυτό δεν σημαίνει ότι είναι και σωστό..

Μιλάω για τα μηνύματα που περνάνε ορισμένα τραγούδια και όχι όλα φυσικά..

Σεξ ,πορνεια,βία και πολλά πολλά άλλα...
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,488 μηνύματα.
@Margarita 00
Αυτο ειναι το παράδοξο.
Αυτα τα μισογυνικα τραγούδια (που ειναι μονο τραπ) ο κόσμος τα αποδέχεται τα χορεύει και τα τραγουδάει παντού, όμως το πιο περίεργο είναι ότι αυτό το κάνουν και γυναίκες και κορίτσια.
Δεν έχουν πρόβλημα οι ίδιες να τραγουδάνε στιχους που τις υποβαθμιζει και τις αντικειμενοποιει. Δεν το καταλαβαίνω αυτό.

Επισης υπάρχουν και τραπ γυναίκες καλλιτέχνες, λίγες, αλλά δειλά δειλά μπαίνουν και αυτες σε ολο αυτο το παιχνίδι της τραπ με παρόμοιο περιεχόμενο στα τραγούδια τους
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
@Margarita 00
Αυτο ειναι το παράδοξο.
Αυτα τα μισογυνικα τραγούδια (που ειναι μονο τραπ) ο κόσμος τα αποδέχεται τα χορεύει και τα τραγουδάει παντού, όμως το πιο περίεργο είναι ότι αυτό το κάνουν και γυναίκες και κορίτσια.
Δεν έχουν πρόβλημα οι ίδιες να τραγουδάνε στιχους που τις υποβαθμιζει και τις αντικειμενοποιει. Δεν το καταλαβαίνω αυτό.
Δεν αντιλαμβανεσαι ότι είναι λιγάκι οξύμωρο όλο αυτό;
Δεν αντιλαμβανεσαι ότι η νέα γενιά δεν ξερει πραγματικα ακόμα και τώρα ότι όλο αυτό θα ειναι αργότερα εις βάρος της ;

Πως θα απαιτείς μετά σεβασμό όταν εσύ ή ίδια τον έχεις ισοπεδώσει;

Πραγματικα πολυ ευστοχο αυτο που ειπες !!!
Από την μία βλέπεις έντονες αντιδράσεις άκρως φεμινοζανιστηκες θα έλεγα καμία φορά και από την άλλη τα ίδια τα κορίτσια δέχονται να διασκεδάζουν με τραγούδια που τα υποβαθμίζει τόσο πολύ :hmm:
Επισης υπάρχουν και τραπ γυναίκες καλλιτέχνες, λίγες, αλλά δειλά δειλά μπαίνουν και αυτες σε ολο αυτο το παιχνίδι της τραπ με παρόμοιο περιεχόμενο στα τραγούδια τους
Τώρα εδώ μπαίνει λίγο το επαγγελματικό και οικονομικό παιχνίδι.
Αν το δεις από αυτή την σκοπιά αντιλαμβανεσαι ότι ορισμένοι τα έχουν διαχωρίσει αυτά.
Η δουλεια ειναι δουλεια και θα την κάνω γιατί ίσως αυτός ο δρόμος ειναι που θα μου δώσει το ζητούμενο μου και τις αντίστοιχες χρηματικές απολαβές ,αλλά στην προσωπική μου ζωή και στις σχέσεις μου έχω άλλες απόψεις..
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,488 μηνύματα.
Δεν αντιλαμβανεσαι ότι είναι λιγάκι οξύμωρο όλο αυτό;
Δεν αντιλαμβανεσαι ότι η νέα γενιά δεν ξερει πραγματικα ακόμα και τώρα ότι όλο αυτό θα ειναι αργότερα εις βάρος της ;

Πως θα απαιτείς μετά σεβασμό όταν εσύ ή ίδια τον έχεις ισοπεδώσει;

Πραγματικα πολυ ευστοχο αυτο που ειπες !!!
Από την μία βλέπεις έντονες αντιδράσεις άκρως φεμινοζανιστηκες θα έλεγα καμία φορά και από την άλλη τα ίδια τα κορίτσια δέχονται να διασκεδάζουν με τραγούδια που τα υποβαθμίζει τόσο πολύ :hmm:

Τώρα εδώ μπαίνει λίγο το επαγγελματικό και οικονομικό παιχνίδι.
Αν το δεις από αυτή την σκοπιά αντιλαμβανεσαι ότι ορισμένοι τα έχουν διαχωρίσει αυτά.
Η δουλεια ειναι δουλεια και θα την κάνω γιατί ίσως αυτός ο δρόμος ειναι που θα μου δώσει το ζητούμενο μου και τις αντίστοιχες χρηματικές απολαβές ,αλλά στην προσωπική μου ζωή και στις σχέσεις μου έχω άλλες απόψεις..
Δε βλέπω και άλλο λόγο στο να επιλέξει καποιος να κάνει τραπ μουσική, περα απο το εμπορικο
Φανταζομαι για τα λεφτα το κάνουν, να γίνουν διάσημοι κλπ
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δε βλέπω και άλλο λόγο στο να επιλέξει καποιος να κάνει τραπ μουσική, περα απο το εμπορικο
Φανταζομαι για τα λεφτα το κάνουν, να γίνουν διάσημοι κλπ
Εις βάρος όμως μιας μερίδας δυστηχως νέων που αργότερα όλο αυτό θα το βρει μπροστά της ;)

Μόνο υπομονή γιατί μιλάμε καθαρά για μια μόδα κσι οχι αποψη - ιδεα η οποία θα περάσει και ας ελπίσουμε να αφήσει οσο το δυνατών λιγότερη επιρροή.
 

Jim175

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Jim175 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 844 μηνύματα.
Εις βάρος όμως μιας μερίδας δυστηχως νέων που αργότερα όλο αυτό θα το βρει μπροστά της ;)

Μόνο υπομονή γιατί μιλάμε καθαρά για μια μόδα κσι οχι αποψη - ιδεα η οποία θα περάσει και ας ελπίσουμε να αφήσει οσο το δυνατών λιγότερη επιρροή.
Αν περάσει αυτό θα έρθει κάτι άλλο μετα, πολλοί λίγοι άνθρωποι ζουν με αρχές πλέον, θεωρώ πως στο μέλλον θα προωθηθεί περισσότερο. Επίσης το να γίνεσαι κάποιες φορές λιώμα στο ποτό δεν το θεωρώ κακό, αν είναι μια στο τόσο βασικά.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν περάσει αυτό θα έρθει κάτι άλλο μετα, πολλοί λίγοι άνθρωποι ζουν με αρχές πλέον, θεωρώ πως στο μέλλον θα προωθηθεί περισσότερο. Επίσης το να γίνεσαι κάποιες φορές λιώμα στο ποτό δεν το θεωρώ κακό, αν είναι μια στο τόσο βασικά.
Όχι δεν ειναι κακο και όλοι έχουμε γίνει λιώμα πάνω στη νεανική μας τρελα αλλά και πιο μετά...

Αρκεί αυτό να μην σου γίνεται συνήθεια η εύκολος τρόπος διαφύγεις από τα οποία προβλήματα μπορεί να σου εμφανιστούν .
 

Jim175

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Jim175 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 844 μηνύματα.
Όχι δεν ειναι κακο και όλοι έχουμε γίνει λιώμα πάνω στη νεανική μας τρελα αλλά και πιο μετά...

Αρκεί αυτό να μην σου γίνεται συνήθεια η εύκολος τρόπος διαφύγεις από τα οποία προβλήματα μπορεί να σου εμφανιστούν .
Όχι μιλάμε για μια στο τόσο πάντα
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,488 μηνύματα.
Δεν είναι το λιώμα το μονο πρόβλημα στη νοοτροπία της τραπ

Το θέμα είναι τι λέει η τραπ για λιώμα και το τι κάνεις μετα

Μία στιγμή θελει να γίνει και το κακό με τα αμάξια ενώ έχεις πιει ειδικά

Όμως βγαίνουν και λενε για γκάζια και ποτό
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,488 μηνύματα.

Resaldis

Δραστήριο μέλος

Ο Resaldis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Η ραπ δεν είναι συνυφασμένη διεθνώς με την απεικόνιση της καθημερινής αντίστασης στη γενικευμένη διαφθορά και αναλγησία;
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,488 μηνύματα.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,488 μηνύματα.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,488 μηνύματα.

30 χιλιάδες κόσμος 😲😍

Screenshot_20221022-113350_Instagram.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,488 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top