Κατά πόσο η ραπ αντιπροσωπεύει την ελληνική πραγματικότητα;

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,818 μηνύματα.
Έξω από το Μουσείο της Ακρόπολης σου αρέσει η εικόνα με τις πολυκατοικίες; Οι δρόμοι; Το όλο ντεκόρ της νεοελληνικής αρχιτεκτονικής;
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έξω από το Μουσείο της Ακρόπολης σου αρέσει η εικόνα με τις πολυκατοικίες; Οι δρόμοι; Το όλο ντεκόρ της νεοελληνικής αρχιτεκτονικής;
Δεν με ξενίζει και τόσο η εικόνα με τα αρχοντικά, άλλα πράγματα με χαλάνε και προέρχεται από τους ανθρώπους που περιφέρονται εκεί και δεν αντιλαμβανονται σε τι χώρους βρίσκονται..

Πίστεψε με οι περισσότεροι ΔΕΝ ειναι Έλληνες ;)


Μου αρέσει αρκετά ο πεζόδρομος της Διονυσίου Αρεοπαγίτου ,ειδικά κάποια αρχοντικά τα έχουν τόσο καλά διατηρημένα!
Τουλάχιστον όσες φορές πήγα δεν είδα κάτι να με ξενίζει τόσο εντονα σε βαθμό που να υποβαθμιζει όλη αυτή την αύρα....



Το μόνο που με χαλάει είναι ότι δεν υπάρχει επαρκείς επιτήρηση ώστε να συμορφωνονται οι συγκεκριμένοι που προανέφερα, οι οποίο όταν βρίσκονται στην χώρα τους ούτε τολμούν να τα κάνουν αυτά σε αντίστοιχα μέρη ,που δεν έχουν φυσικά αντίστοιχα τόσο μεγάλης ιστορικής σημασίας

Οποτε ας αφήσουμε τους Έλληνες και την Ελλάδα και ας μάθουμε στους ξένους τι σημαίνει παιδεία,ελληνισμός και τι σεβασμό πρεπει να τρέφουν όταν βρίσκονται σε τόσο ιερά μέρη ;)
 

Αλκίμαχος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλκίμαχος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Η ραπ ήρθε στην Ελλάδα την δεκαετία του 80... Στα 90s το είδος άρχισε να παίρνει την χαρακτηριστική ελληνική μορφή του. Οι πιο γνωστοί ήταν οι FFC, Active member, txc, going through, Zωντανοί Νεκροί, ΝΕΒΜΑ, Αλφα Γάμα κ.α.
Την δεκαετία του 90 το χιπ χοπ άκμασε στην νεολαία κυρίως επειδή για πρώτη φορά ελληνικά τραγούδια μιλούσαν για κάτι διαφορετικό από έρωτες κέρατα και πανηγύρια. Οι στίχοι ήταν κυρίως κοινωνικοπολιτικού περιεχομένου και μιλούσαν για πραγματικά και σοβαρά προβλήματα που συνήθως περνούσαν στο ντουκου από την κοινωνία. Οπότε η γενιά των παιδιών που μεγάλωνε στα 90s άκουγε συνήθως ελληνικό χιπ χοπ επειδή μέσω αυτού του είδους διαμόρφωνε μια άποψη για την καθημερινότητα της κοινωνίας η οποία τότε ειχε σημαντικές διαφορές από το σήμερα:
1) Δεν υπήρχαν τα social media οπότε η επικοινωνία ήταν άμεση και λιγότερο περίπλοκη.
2) Το κινητό τηλέφωνο ήταν για περιπτώσεις ανάγκης και άλλοτε δεν υπήρχε καθόλου. Η αλληλεπίδραση με άλλους ήταν σύντομη οπότε η επικοινωνία ορθή κοφτή και περιεκτική. Σήμερα λέμε πολλά για να επικοινωνήσουμε πολύ λίγα.
3) Η κοινωνία είχε λεφτά για ξοδεμα και πολλοί νέοι έβλεπαν τις σπατάλες των μεγάλων στα μπουζούκια και ξενερωναν. Ξενερωναν επίσης γιατί άρχισε να γίνεται κοινή συνείδηση ότι για να ζήσουν οι 50+ οι νεαροί θα έπρεπε να καταδικαστούν σε φτώχεια..η διαγενεακη αδικία άρχισε να γίνεται αντιληπτή και εγώ θυμάμαι χαρακτηριστικά να συζητιέται και από μαθητές του λυκείου που δούλευαν σε μαγαζιά θείων και πατεράδων χωρίς να κερδίζουν χρήματα.
4) Δεν υπήρχε πολιτική ορθότητα. Οι απόψεις ήταν ανοικτές και διαδίδονταν χωρίς να τις οικειοποιείται μια ιδεολογική πλευρά λογοκρίνοντας ότι δεν της αρέσει.

Το χιπ χοπ όντως είχε κάποια βάση στην ελληνική κοινωνία και δεν ήρθε ουρανοκατέβατο. Ναι φυσικά ξεκίνησε σαν μόδα αλλά έδεσε στο γεγονός ότι η νεολαία είχε ανάγκη για κάτι δικό της. Τώρα αυτά που βλέπω μόνο ραπ δεν είναι... Είναι περισσότερο σκουπίδια με πιασαρικο ρυθμο
 

Jim175

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Jim175 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 844 μηνύματα.
Η ραπ ήρθε στην Ελλάδα την δεκαετία του 80... Στα 90s το είδος άρχισε να παίρνει την χαρακτηριστική ελληνική μορφή του. Οι πιο γνωστοί ήταν οι FFC, Active member, txc, going through, Zωντανοί Νεκροί, ΝΕΒΜΑ, Αλφα Γάμα κ.α.
Την δεκαετία του 90 το χιπ χοπ άκμασε στην νεολαία κυρίως επειδή για πρώτη φορά ελληνικά τραγούδια μιλούσαν για κάτι διαφορετικό από έρωτες κέρατα και πανηγύρια. Οι στίχοι ήταν κυρίως κοινωνικοπολιτικού περιεχομένου και μιλούσαν για πραγματικά και σοβαρά προβλήματα που συνήθως περνούσαν στο ντουκου από την κοινωνία. Οπότε η γενιά των παιδιών που μεγάλωνε στα 90s άκουγε συνήθως ελληνικό χιπ χοπ επειδή μέσω αυτού του είδους διαμόρφωνε μια άποψη για την καθημερινότητα της κοινωνίας η οποία τότε ειχε σημαντικές διαφορές από το σήμερα:
1) Δεν υπήρχαν τα social media οπότε η επικοινωνία ήταν άμεση και λιγότερο περίπλοκη.
2) Το κινητό τηλέφωνο ήταν για περιπτώσεις ανάγκης και άλλοτε δεν υπήρχε καθόλου. Η αλληλεπίδραση με άλλους ήταν σύντομη οπότε η επικοινωνία ορθή κοφτή και περιεκτική. Σήμερα λέμε πολλά για να επικοινωνήσουμε πολύ λίγα.
3) Η κοινωνία είχε λεφτά για ξοδεμα και πολλοί νέοι έβλεπαν τις σπατάλες των μεγάλων στα μπουζούκια και ξενερωναν. Ξενερωναν επίσης γιατί άρχισε να γίνεται κοινή συνείδηση ότι για να ζήσουν οι 50+ οι νεαροί θα έπρεπε να καταδικαστούν σε φτώχεια..η διαγενεακη αδικία άρχισε να γίνεται αντιληπτή και εγώ θυμάμαι χαρακτηριστικά να συζητιέται και από μαθητές του λυκείου που δούλευαν σε μαγαζιά θείων και πατεράδων χωρίς να κερδίζουν χρήματα.
4) Δεν υπήρχε πολιτική ορθότητα. Οι απόψεις ήταν ανοικτές και διαδίδονταν χωρίς να τις οικειοποιείται μια ιδεολογική πλευρά λογοκρίνοντας ότι δεν της αρέσει.

Το χιπ χοπ όντως είχε κάποια βάση στην ελληνική κοινωνία και δεν ήρθε ουρανοκατέβατο. Ναι φυσικά ξεκίνησε σαν μόδα αλλά έδεσε στο γεγονός ότι η νεολαία είχε ανάγκη για κάτι δικό της. Τώρα αυτά που βλέπω μόνο ραπ δεν είναι... Είναι περισσότερο σκουπίδια με πιασαρικο ρυθμο
Κοίτα η ραπ ξεκινήσε στην Ελλάδα παράλληλα και με την εξάπλωση της "αλητειας", δηλαδή η αύξηση του οπαδισμου η γενικά άτομα που επέλεγαν να ζήσουν πιο ανεξάρτητα και διάλεγαν τη ζωή του δρόμου και έβλεπαν την κοινωνία με ένα διαφορετικό μάτι. Γενικότερα από τα λεγόμενα κακά παιδιά υιοθετήθηκε η ραπ, η οποία αργότερα απέκτησε άλλες διαστάσεις, αλλά από εκεί ξεκίνησε όλη η ιστορία, τσιγάρα βία γκράφιτι break dance street life που εναντιώθηκε κάπως στο συντηρητικό και καθώς πρέπει στυλ της εποχής
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,517 μηνύματα.
Κατα καθολου.
Καν μουσικη δεν θεωρω αυτο το μιλητο.
 

Jim175

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Jim175 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 844 μηνύματα.
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,510 μηνύματα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

 
Τελευταία επεξεργασία:

Jim175

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Jim175 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 844 μηνύματα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

φιλε εσυ πρεπει να ακους πολυ ραπ ε
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,517 μηνύματα.

Jim175

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Jim175 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 844 μηνύματα.
Καλα η τραπ ειναι σκουπιδι.Και για την ραπ το λεω.Την ραπ που ειναι συνεχως με μιλητο.
εμενα μ'αρεσει μια χαρα μουσικη ειναι, αν εσυ το θεωρεις απλως μιλητο τι να πω, χανεις ολο το νοημα, οσον αφορα τα σοβαρα κομματια της ραπ, ενταξει τραπ ειναι μονο για clubs οποτε δε μετραει
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,517 μηνύματα.
εμενα μ'αρεσει μια χαρα μουσικη ειναι, αν εσυ το θεωρεις απλως μιλητο τι να πω, χανεις ολο το νοημα, οσον αφορα τα σοβαρα κομματια της ραπ, ενταξει τραπ ειναι μονο για clubs οποτε δε μετραει
Ενταξει σεβομαι την αποψη σου,απλα λεω ΓΙΑ ΜΕΝΑ δεν ειναι καν μουσικη.Δεν πειραζει που διαφωνουμε στο ειδος αυτο! :hehe:
 

Jim175

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Jim175 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 844 μηνύματα.

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.
Ενταξει σεβομαι την αποψη σου,απλα λεω ΓΙΑ ΜΕΝΑ δεν ειναι καν μουσικη.Δεν πειραζει που διαφωνουμε στο ειδος αυτο! :hehe:
``μία από τις καλές τέχνες που ασχολείται με το συνδυασμό ήχων με σκοπό την ομορφιά της μορφής και της έκφρασης της σκέψης ή συναισθήματος``

το παραπανω αποτελει εναν ατυπο ορισμο για το τι εστι μουσικη.. και πολλα ποιοτικα ραπ κομματια απο αξιολογους καλλιτεχνες το ικανοποιουν οποτε θεωρουνται μια χαρα μουσικη.. οποτε ισως δεν θεωρειτε καν μουσικη με βαση τον δικο σου ορισμο και οχι του υπολοιπου κοσμου :P απλως ειναι πολυ ασχημο αυτο που λες, να μην σου αρεσει το συγκεκριμενο ειδος μουσικης (δεκτο) αλλα οχι να μην το θεωρεις καν μουσικη :)
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,510 μηνύματα.
Γνώμες για το νέο δίσκο του λεξ;

Δεν μπορω να πω ότι μου άρεσε, οτι ικανοποιησε τις προσδοκίες μου.
Τα περισσότερα είναι drill beats που δεν μου αρέσουν σαν παραγωγή. Μόνο του dof σαν παραγωγές μου άρεσαν.

Σε επίπεδο στίχων μοναχα 3-4 σημεία με εντυπωσιασαν σαν περιεχόμενο και έκφραση.

Γενικα τα κομμάτια μου φάνηκαν κρυα, επιθετικά και δεν μπορούσα να ταυτιστω. Επισης δεν νιωθεις και ιδιαίτερα τον τοπικό χαρακτήρα, τη σαλόνικα. Αυτα τα στοιχεία είναι που περίμενα να ακούσω και που για μένα κανουν τον λεξ (ζεστα κομμάτια που μπορείς να ταυτιστεις και να τα νιώσεις λόγω καθημερινότητας, ειδικα αν εισαι στη θεσσ).

Αντιθέτως το γυρισε σε drill στοιχείο με trap hi-hats ρυθμούς, εκ των οποίων σε αρκετά "δειχνεται" οτι ειναι ο καλύτερος κλπ
Δε με εκφράζει αυτό.

Αν κάποιος ακούει τραπ και drill θα γουσταρει φουλ, αλλά δεν είναι λεξ αυτο. Η μοναδικοτητα του ήταν εκεινα τα στοιχεία που ανέφερα (όπως φαίνεται στους 2 προηγούμενους του δίσκους αριστουργηματα). Πλεον εχει προχωρήσει από αυτό το στυλ μουσικής καλώς ή κακως.

Επίσης ανακουφιστηκα που τελικά δεν είχαμε καμια έκπληξη συνεργασία με κανέναν τραπερ.

Τέλος, γιατι μονο 9 κομμάτια; Μεσα σε 4 χρονια μονο τοσα;
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,517 μηνύματα.
``μία από τις καλές τέχνες που ασχολείται με το συνδυασμό ήχων με σκοπό την ομορφιά της μορφής και της έκφρασης της σκέψης ή συναισθήματος``

το παραπανω αποτελει εναν ατυπο ορισμο για το τι εστι μουσικη.. και πολλα ποιοτικα ραπ κομματια απο αξιολογους καλλιτεχνες το ικανοποιουν οποτε θεωρουνται μια χαρα μουσικη.. οποτε ισως δεν θεωρειτε καν μουσικη με βαση τον δικο σου ορισμο και οχι του υπολοιπου κοσμου :P απλως ειναι πολυ ασχημο αυτο που λες, να μην σου αρεσει το συγκεκριμενο ειδος μουσικης (δεκτο) αλλα οχι να μην το θεωρεις καν μουσικη :)
Σορυ ρε φιλε.,δεν θα το ξανακανω.
Πας καλα;
Ναι για μενα μιλαω ΓΙΑ ΜΕΝΑ δεν ειναι μουσικη,ΑΝ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙΣ...μιλητο με μουσικη υποκρουση ειναι και αν σου αρεσει.ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ,ΣΟΡΥ.Το οτι δεν σου αρεσει Η ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ,ποσως με αφορα.
 

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.
Σορυ ρε φιλε.,δεν θα το ξανακανω.
Πας καλα;
Ναι για μενα μιλαω ΓΙΑ ΜΕΝΑ δεν ειναι μουσικη,ΑΝ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙΣ...μιλητο με μουσικη υποκρουση ειναι και αν σου αρεσει.ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ,ΣΟΡΥ.Το οτι δεν σου αρεσει Η ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ,ποσως με αφορα.
αυτη η καραμελα σχετικα με την αποψη πρεπει καποτε να την φτυσουμε εντελως.. και εμενα η αποψη μου ειναι οτι ο Αρης δεν μπορει να θεωρηθει πλανητης , ωστοσο αυτο δεν στεκει ουτε με πι μιας και ο Αρης πληρει της προυποθεσεις για να θεωρειτε το συγκεκριμενο σωμα πλανητης με βαση τον ορισμο που εχει τοποθετηθει απο την αστρονομια..

Γενικα αν η αποψη μου δεν στεκει με βαση καποιες σταθερες που υπαρχουν εδω και χρονια τοτε δεν θεωρειται αποψη αλλα..
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,517 μηνύματα.
αυτη η καραμελα σχετικα με την αποψη πρεπει καποτε να την φτυσουμε εντελως.. και εμενα η αποψη μου ειναι οτι ο Αρης δεν μπορει να θεωρηθει πλανητης , ωστοσο αυτο δεν στεκει ουτε με πι μιας και ο Αρης πληρει της προυποθεσεις για να θεωρειτε το συγκεκριμενο σωμα πλανητης με βαση τον ορισμο που εχει τοποθετηθει απο την αστρονομια..

Γενικα αν η αποψη μου δεν στεκει με βαση καποιες σταθερες που υπαρχουν εδω και χρονια τοτε δεν θεωρειται αποψη αλλα..
Ο Αρης δεν ειναι αποψη.ΔΕΝ Ειναι γουστο.Ο Αρης ειναι αντικειμενο και δεν μπορει να αμφισβητηθει.Συνελθε.
Δεν ξερω για ποια καραμελα μιλας,ξερω οτι ΕΓΩ δεν θεωρω μουσικη την ραπ,εννοωντας αξιολογη μουσικη..,(εκτος αν θεωρρεις μουσικη νοτες πεταμενες στο πενταγραμμο ή ενα μονοτονο και βαρετο γκουπου γκουπου..για στιχους καν δεν το συζητω για τα μπαζα..)...ζησε με αυτο.
Αν θες να τα χωσεις βρηκες λαθος ποστ.
 

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.
Ο Αρης δεν ειναι αποψη.Ειναι γουστο.Ο Αρης ειναι αντικειμενο και δεν μπορει να αμφισβητηθει.Συνελθε.
Δεν ξερω για ποια καραμελα μιλας,ξερω οτι ΕΓΩ δεν θεωρω μουσικη την ραπ,εννοοντας αξιολογη μουσικη..,εκτοες αν θεωρρεις μουσικη νοτες πεταμενες στο πενταγραμμο...ζησε με αυτο.
Αν θες να τα χωσεις βρηκες λαθος ποστ.
οτι η αποψη ειναι σαν τις κωλοτρυπιδες, ολοι εχουν και απο μια (ανεξαρτητα αν εχει νοημα ;)) . Με βαση δικες σου σταθερες δεν θεωρεις την ραπ αξιολογη μουσικη (δεκτο) απλως δεν δεχομαι να μην την θεωρει καν καποιος σαν ενα ειδος μουσικης.. πρεπει να εισαι λιγο ανιδεος για να εκφερεις κατι τετοιο.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,517 μηνύματα.
οτι η αποψη ειναι σαν τις κωλοτρυπιδες, ολοι εχουν και απο μια (ανεξαρτητα αν εχει νοημα ;)) . Με βαση δικες σου σταθερες δεν θεωρεις την ραπ αξιολογη μουσικη (δεκτο) απλως δεν δεχομαι να μην την θεωρει καν καποιος σαν ενα ειδος μουσικης.. πρεπει να εισαι λιγο ανιδεος για να εκφερεις κατι τετοιο.
Εχεσθην ομως τι δεχεσαι γλυκο μου...
 

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top