Καταδίωξη στη Βοιωτία: Πώς έπεσε νεκρός ο 17χρονος Ρομά

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,502 μηνύματα.
Οταν δεν πλενονται ειναι πιο καφε.Και δεν ειναι ρατσιστικο.Ειναι Η ΑΛΗΘΕΙΑ.ΜΟΝΟ για οσους ρομα μενουν σε τσαντηρια.ΔΕΝ ΠΛΕΟΝΤΑΙ ΛΕΜΕ.ΟΣΟΙ ΜΕΝΟΥΝ ΣΕ ΣΠΙΤΙΑ ΠΛΕΟΝΟΝΤΑΙ.Επισης αυτους που μενουν σε τσαντηρια τους βλεπει περισσοτερο ο ηλιος.
Ενηλικιωσου και μαθε να βαζεις την λογικη σου.
Τι είναι; Σαν την παροιμία με το όσο και αν τον πλύνεις το σαπούνι σου χαλάς; Και μετά λες τον @Zukov ενώ εσύ λες απροκάλυπτα τέτοια λόγια. Μήπως είναι και μέσα στη διδακτέα ύλη κάτι τέτοιο; Να ξέρουμε δηλαδή τι διδάσκετε μερικές ρατσιστές.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,495 μηνύματα.
Τι είναι; Σαν την παροιμία με το όσο και αν τον πλύνεις το σαπούνι σου χαλάς; Και μετά λες τον @Zukov ενώ εσύ λες απροκάλυπτα τέτοια λόγια. Μήπως είναι και μέσα στη διδακτέα ύλη κάτι τέτοιο; Να ξέρουμε δηλαδή τι διδάσκετε μερικές ρατσιστές.
Πας καλα; Καλαβαινεις τι λεω ή τον χαβα σου; δημοτικο απο την αρχη πληζ.Γιατι μαλλον δεν το τελειωσες.

ΟΣΟΙ ΜΕΝΟΥΝ ΣΕ ΤΣΑΝΤΗΡΙΑ ΔΕΝ ΠΛΕΝΟΝΑΤΙ ΛΕΜΕ.ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΜΠΑΝΙΟ ΑΓΑΠΟΥΛΑ.ΟΧΙ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ DNA τους το λεει.
Προσγειωσου και ασε τις εξυπναδες.

Ρατσισμος θα ηταν να ελεγα τι ολοι οι ρομα ειναι απλυτοι... απο DNA.Επιτελους διαβαστε τι ΕΣΤΙ ΡΑΤΣΙΣΜΟΣ ΕΛΕΟΣ ΚΑΠΟΥ/η πραγματικοτητα απο ποτε ειναι ρατσισμος;
ΣΥΝΕΛΘΕΤΕ

Εγω δεν λεω αυτο.

Εγω λεω οτι ΜΟΝΟ ΟΣΟΙ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΤΣΑΝΤΗΡΙΑ ΔΕΝ ΠΛΕΝΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ.Ελα να τους μυρισεις στο σχολειο αγαπουλα και δες και τις ψειρες τους.ΖΟΥΝ ΣΕ ΤΣΑΝΤΗΡΙΑ ΛΕΜΕ.ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΜΠΑΝΙΕΡΕΣ.Οσοι ζουν σε σπιτια ειναι οκ.
Γη καλη Αρη οβερ.
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,301 μηνύματα.
Οι τίτλοι συνεχίζουν, ακόμα και τώρα, να γράφουν για...17χρονο Ρομά. Ο Κούγιας (ο δικηγόρος τού κατηγορούμενου...), λέει πώς δεν είναι...

Αν δεν είναι, γιατί συνεχίζει να γράφεται και να λέγεται ; Ίσως να βολεύει, αυτή η εκδοχή...
Ο αστυνομικός υποστηρίζει οτι διέκρινε μαχαίρι και κατσαβίδι στο αμάξι.
Το παιδί επίσης δεν μοιάζει με Ρομά, τώρα το εαν είναι δεν το ξέρω. Απο οτι κατάλαβα όμως σχετιζόταν με ρομά μέσω του σχολείου του.

Ανεξάρτητα τι έχει γίνει πάντως το γεγονός οτι απειλούν τα παιδιά της οικογένειας του αστυνομικού είναι πλήρως απαράδεκτο. Δεν λεω, ας πάνε να κάψουν οτι θέλουν για να βγει η οργή, αλλά μην το γυρίσουμε και σε μεσαίωνα.
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,520 μηνύματα.
Ο αστυνομικός υποστηρίζει οτι διέκρινε μαχαίρι και κατσαβίδι στο αμάξι.
Το παιδί επίσης δεν μοιάζει με Ρομά, τώρα το εαν είναι δεν το ξέρω. Απο οτι κατάλαβα όμως σχετιζόταν με ρομά μέσω του σχολείου του.
Ανεξάρτητα τι έχει γίνει πάντως το γεγονός οτι απειλούν τα παιδιά της οικογένειας του αστυνομικού είναι πλήρως απαράδεκτο. Δεν λεω, ας πάνε να κάψουν οτι θέλουν για να βγει η οργή, αλλά μην το γυρίσουμε και σε μεσαίωνα.
Έχεις ακούσει που λένε...το κακό φέρνει κακό ; Σαφώς και θα υπάρχουν διάφορα παρατράγουδα. Ο καθένας έχει τον πόνο του. Αλλά δε θα γίνει αυτό που φαντάζεσαι. Θα ΄ναι πρωτάκουστο (αν και δε θα ΄ναι το πρώτο, σ΄ αυτή την ιστορία...).

Την άποψή μου την είπα και δεν αλλάζει. Δεν ξέρω τί ακριβώς έγινε, πώς έγινε κι αν ποτέ η αλήθεια θα λάμψει (έγιναν όλα και πάρα πολύ γρήγορα...), αλλά έγιναν λάθη. Από τη μεριά του αστυνομικού έγιναν μοιραία λάθη. Αυτό, δεν έχω να πω κάτι άλλο.

Τώρα αν διέκρινε μαχαίρι και κατσαβίδι, οκ. Ο καθένας μπορεί να βλέπει ό,τι θέλει...Και ελέφαντα ακόμα (με δικηγόρο τον Κούγια, ικανοί είναι να πουν ότι υπήρχε κι ένας τέτοιος στο μοιραίο αυτοκίνητο, το μοιραίο εκείνο βράδυ...). Και τί σημαίνει αυτό ; Έχει αποδείξεις γι΄ αυτό που λέει ; Σε κάθε περίπτωση, για μένα ό,τι έγινε έγινε. Ας προσέχουν τα κάθε είδους..."παλικάρια" που χτυπάνε, σαν χάνουν ψυχραιμία και υπομονή...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Zukov

Διάσημο μέλος

Ο Zukov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,064 μηνύματα.
Ο αστυνομικός υποστηρίζει οτι διέκρινε μαχαίρι και κατσαβίδι στο αμάξι.
Το παιδί επίσης δεν μοιάζει με Ρομά, τώρα το εαν είναι δεν το ξέρω. Απο οτι κατάλαβα όμως σχετιζόταν με ρομά μέσω του σχολείου του.

Ανεξάρτητα τι έχει γίνει πάντως το γεγονός οτι απειλούν τα παιδιά της οικογένειας του αστυνομικού είναι πλήρως απαράδεκτο. Δεν λεω, ας πάνε να κάψουν οτι θέλουν για να βγει η οργή, αλλά μην το γυρίσουμε και σε μεσαίωνα.
Καλα αυτη η γνωστη φυλη που παραπεμπει σε ιταλικη ομαδα, και αδικο να εχει (που το 99% των φορων εχει) παλι στις απειλες και το ψευτονταηλικι το ριχνει. Ποσο μαλλον τωρα που ισως εχουν ενα ιχνος δικιου
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,883 μηνύματα.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,301 μηνύματα.
Έχεις ακούσει που λένε...το κακό φέρνει κακό ; Σαφώς και θα υπάρχουν διάφορα παρατράγουδα. Ο καθένας έχει τον πόνο του...

Την άποψή μου την είπα και δεν αλλάζει. Δεν ξέρω τί έγινε, πώς έγινε κι αν ποτέ η αλήθεια θα λάμψει (έγιναν όλα και πάρα πολύ γρήγορα...), αλλά έγιναν λάθη. Από τη μεριά του αστυνομικού έγιναν μοιραία λάθη. Αυτό, δεν έχω να πω κάτι άλλο.
Τι να σου πω ρε Χριστίνα δεν ξέρω.
Όταν είναι γεμάτο με fake news το internet, και έχεις και δικηγόρους διεφθαρμένους, όλα είναι πολύ θολά. Δεν ξέρεις τι να πιστέψεις και ποιον να εμπιστευτείς.

Τα παιδιά του όμως γιατί να την πληρώσουν ; Θέλω να πιστεύω πως ότι έγινε ήταν στην καλύτερη ατύχημα και στην χειρότερη βλακεία που κατέληξε σε ατύχημα. Διότι δύσκολα το χωράει ο νους μου οτι κάποιος θα έβαζε τον εαυτό του σε αυτή την θέση οικιοθελώς.

Καλα αυτη η γνωστη φυλη που παραπεμπει σε ιταλικη ομαδα, και αδικο να εχει (που το 99% των φορων εχει) παλι στις απειλες και το ψευτονταηλικι το ριχνει. Ποσο μαλλον τωρα που ισως εχουν ενα ιχνος δικιου
Τους ψευτόμαγκες πρέπει να φοβάται κανείς όμως Zukov, αυτοί είναι που στην κάνουν όταν δεν το περιμένεις.
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,520 μηνύματα.
Τι να σου πω ρε Χριστίνα δεν ξέρω.
Όταν είναι γεμάτο με fake news το internet, και έχεις και δικηγόρους διεφθαρμένους, όλα είναι πολύ θολά. Δεν ξέρεις τι να πιστέψεις και ποιον να εμπιστευτείς.
Και το ένστικτό σου. Και την πραγματικότητα γύρω σου. Όλα όσα έχεις δει/ζήσει...

Έχεις δει, υποθέτω, άνθρωπο εκτός εαυτού. Αυτό που λέμε "σκοτώνει άνθρωπο". Δεν ξέρω τον χαρακτήρα του, μπορώ όμως να φανταστώ...ότι "το έχασε". Έχασε τη νηφαλιότητα/ψυχραιμία του κι από εκεί και πέρα ήταν πολύ πιθανό να γίνει το λάθος. Όπως και έγινε, τελικά. Δε χρειαζόταν τόσο πολύ...Πολύς τσαμπουκάς, πολλή ένταση, πολύ, γενικά...και ύστερα μπαμ...

Και λάθος να έκανε και να εκπυρσοκρότησε το όπλο, πάλι φταίει. Είτε έτσι, είτε αλλιώς, φταίει.-

Τα παιδιά του όμως γιατί να την πληρώσουν ; Θέλω να πιστεύω πως ότι έγινε ήταν στην καλύτερη ατύχημα και στην χειρότερη βλακεία που κατέληξε σε ατύχημα. Διότι δύσκολα το χωράει ο νους μου οτι κάποιος θα έβαζε τον εαυτό του σε αυτή την θέση οικιοθελώς.
Κοίτα...σήμερα έγινε μια κηδεία. Ενός παλικαριού. Που, μάλλον, πήγε άδικα...και κουβάλησε στην πλάτη του όλα τα λάθη και πάθη των Ρομά. Ας λήξει εκεί. Και πιστεύω ότι θα λήξει. Όμως σε τέτοιες "αδικίες" υπάρχουν απειλές προς πάσα κατεύθυνση. Καλώς ή κακώς. Είναι τα επακόλουθα αυτά. Δυστυχώς. Αλλά θα σταματήσουν. Είναι φρέσκο ακόμα, που λένε. Θα κοπάσει, σιγά, σιγά...

Και η...βλακεία πληρώνεται. Δε μένει έτσι...
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,301 μηνύματα.
Και το ένστικτό σου. Και την πραγματικότητα γύρω σου. Όλα όσα έχεις δει/ζήσει...

Έχεις δει, υποθέτω, άνθρωπο εκτός εαυτού. Αυτό που λέμε "σκοτώνει άνθρωπο". Δεν ξέρω τον χαρακτήρα του, μπορώ όμως να φανταστώ...ότι "το έχασε". Έχασε τη νηφαλιότητα/ψυχραιμία του κι από εκεί και πέρα ήταν πολύ πιθανό να γίνει το λάθος. Όπως και έγινε, τελικά. Δε χρειαζόταν τόσο πολύ...Πολύς τσαμπουκάς, πολλή ένταση, πολύ, γενικά...και ύστερα μπαμ...

Και λάθος να έκανε και να εκπυρσοκρότησε το όπλο, πάλι φταίει. Είτε έτσι, είτε αλλιώς, φταίει.-


Κοίτα...σήμερα έγινε μια κηδεία. Ενός παλικαριού. Που, μάλλον, πήγε άδικα...και κουβάλησε στην πλάτη του όλα τα λάθη και πάθη των Ρομά. Ας λήξει εκεί. Και πιστεύω ότι θα λήξει. Όμως σε τέτοιες "αδικίες" υπάρχουν απειλές προς πάσα κατεύθυνση. Καλώς ή κακώς. Είναι τα επακόλουθα αυτά. Δυστυχώς. Αλλά θα σταματήσουν. Είναι φρέσκο ακόμα, που λένε. Θα κοπάσει, σιγά, σιγά...

Και η...βλακεία πληρώνεται. Δε μένει έτσι...
Καλό το ένστικτο αλλά δεν μπορείς να αθωώνεις ούτε να καταδικάζεις με αυτό ανθρώπους δυστυχώς. Και το ζητούμενο σε τέτοιες υποθέσεις είναι τι ισχύει αντικειμενικά, όχι βάσει των βιωμάτων και των αντιλήψεων μας.

Συνήθως αυτό λύνεται με την διερεύνηση της δικαιοσύνης. Αλλά απο την στιγμή που οι αποφάσεις της δεν χαίρει σεβασμού και εκτίμησης απο την πλειοψηφία του κόσμου, τι ισχύ έχει πραγματικά ;
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,520 μηνύματα.
Καλό το ένστικτο αλλά δεν μπορείς να αθωώνεις ούτε να καταδικάζεις με αυτό ανθρώπους δυστυχώς. Και το ζητούμενο σε τέτοιες υποθέσεις είναι τι ισχύει αντικειμενικά, όχι βάσει των βιωμάτων και των αντιλήψεων μας.
Εμείς δεν αθωώνουμε, ούτε καταδικάζουμε. Και, άλλωστε, ρώτησες...εμείς τί να πιστέψουμε και ποιόν να εμπιστευτούμε. Δεν είμαστε δικαστές. Δεν έχουμε όλα τα στοιχεία ή τις δικογραφίες μπροστά μας. Μιλάμε με ό,τι έχουμε, λοιπόν. Αλλά, πίστεψέ με, και οι δικαστές και οι δικηγόροι με ένστικτο λειτουργούν, σε κάποιες περιπτώσεις. Δεν μπορεί να μη το "εκμεταλλεύονται", είτε αυτό, είτε προηγούμενες παρόμοιες δίκες που έχουν αντιμετωπίσει (δε μιλάω γι΄ αυτή την υπόθεση, μα γενικά...).
Συνήθως αυτό λύνεται με την διερεύνηση της δικαιοσύνης. Αλλά απο την στιγμή που οι αποφάσεις της δεν χαίρει σεβασμού και εκτίμησης απο την πλειοψηφία του κόσμου, τι ισχύ έχει πραγματικά ;
Τί ισχύ έχει ; Δεν μπορώ να καταλάβω απόλυτα τί εννοείς. Τί θες να πεις, δηλαδή ; Ότι η δικαιοσύνη θ΄ αθωώσει τον αστυνομικό, μα στα μάτια και στη συνείδηση τού κόσμου θα είναι δολοφόνος ; Ποιού κόσμου, άλλωστε ; Οι περισσότεροι "γειά στα χέρια σου" του λένε...

Η δικαιοσύνη βγάζει μια απόφαση. Είτε αρέσει στον κόσμο, είτε δεν αρέσει, αυτή είναι. Από εκεί και πέρα, ο άμεσα ενδιαφερόμενος, μπορεί να κινηθεί νομικά και κατά των αποφάσεων (δεν είμαι δικηγόρος, απ΄ ό,τι έχω ακούσει...).
 
Τελευταία επεξεργασία:

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Έχει πολλά βήματα ακόμη για να φτάσει ο μέσος μπαλούρδος μπάτσος να γίνει πρότυπο αστυνομικού. Για μένα η εκπαίδευση θα πρέπει να διαρκεί πολύ περισσότερο και να περνάνε και ψυχομετρικά τεστ που απο οσο γνωρίζω δεν γίνεται (διορθώστε με αν κάνω λάθος ή δεν γνωρίζω κάτι επι τούτου).

Επίσης όπως ειπώθηκε πιο πάνω για συγκεκριμένες ομάδες, εγώ ώς άτομο και θα το πώ και δεν με ενδιαφέρει ούτε στο ελάχιστο μην παρεξηγηθώ ή προκαλέσω, δεν διαθέτω απολύτως κανέναν σεβασμό προς την αστυνομία, για την ακρίβεια δεν μου εμπνέει κανέναν σεβασμό, το ακριβώς αντίθετο. Δεν τους σέβομαι ούτε με στολή ούτε χωρίς ως άτομα, δεν μου εμπνέουν καμιά ασφάλεια ούτε το αίσθημα προστασίας. Η πλειοψηφία είναι μπάτσοι και δυστυχώς παίρνει παραμάζωμα ελάαααχιστα των ελαχίστων άτομα που κάνουν σωστή δουλειά και είναι άνθρωποι και δεν είμαι σίγουρη πως υπάρχουν (sorry).
Οπότε το συζητάμε ξανά όταν ξεβρωμίσουμε και η δουλειά που έχει να γίνει είναι τεράστια. (που δεν θα γίνει.)


Απανταχού υπέρμαχοι κράξτε με ελεύθερα, δεν δίνω δεκάρα.
Διακρίνω στοχευμένο μίσος και απέχθεια, απο αυτό το είδος που εσείς αποκαλείτε ρατσισμό
Σε νοιώθω. τα ίδια ακριβώς αισθάνομαι και εγώ αλλά απο την απέναντι μεριά.
Δεν διαφέρεις και πολύ απο το τέρας που μισείς.
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,996 μηνύματα.
Στο πρωτο layer των απαιτήσεων θα θέλαμε αστυνομικούς να μην μας φυτεύουν μια σφαίρα στο κεφάλι χωρίς κανέναν λόγο, στο δεύτερο να μην μας σπάνε την πλάτη στις συνταγματικά κατωχυρωμένες ειρηνικές διαδηλώσεις και στο τρίτο ναναι ευγενικοί και αξιοπρεπείς.
Έχει πολλά βήματα ακόμη για να φτάσει ο μέσος μπαλούρδος μπάτσος να γίνει πρότυπο αστυνομικού. Για μένα η εκπαίδευση θα πρέπει να διαρκεί πολύ περισσότερο και να περνάνε και ψυχομετρικά τεστ που απο οσο γνωρίζω δεν γίνεται (διορθώστε με αν κάνω λάθος ή δεν γνωρίζω κάτι επι τούτου).

Επίσης όπως ειπώθηκε πιο πάνω για συγκεκριμένες ομάδες, εγώ ώς άτομο και θα το πώ και δεν με ενδιαφέρει ούτε στο ελάχιστο μην παρεξηγηθώ ή προκαλέσω, δεν διαθέτω απολύτως κανέναν σεβασμό προς την αστυνομία, για την ακρίβεια δεν μου εμπνέει κανέναν σεβασμό, το ακριβώς αντίθετο. Δεν τους σέβομαι ούτε με στολή ούτε χωρίς ως άτομα, δεν μου εμπνέουν καμιά ασφάλεια ούτε το αίσθημα προστασίας. Η πλειοψηφία είναι μπάτσοι και δυστυχώς παίρνει παραμάζωμα ελάαααχιστα των ελαχίστων άτομα που κάνουν σωστή δουλειά και είναι άνθρωποι και δεν είμαι σίγουρη πως υπάρχουν (sorry).
Οπότε το συζητάμε ξανά όταν ξεβρωμίσουμε και η δουλειά που έχει να γίνει είναι τεράστια. (που δεν θα γίνει.)


Απανταχού υπέρμαχοι κράξτε με ελεύθερα, δεν δίνω δεκάρα.

άτομο που πάει και γίνεται μπάτσος, είναι πλεονασμός να χρειάζεται ψυχομετρικά. έχει κοπεί ήδη.
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,747 μηνύματα.
Διακρίνω στοχευμένο μίσος και απέχθεια, απο αυτό το είδος που εσείς αποκαλείτε ρατσισμό
Σε νοιώθω. τα ίδια ακριβώς αισθάνομαι και εγώ αλλά απο την απέναντι μεριά.
Δεν διαφέρεις και πολύ απο το τέρας που μισείς.
Ναι, έτσι είναι, σε ανθρώπινο επίπεδο βιώνετε έναν ρατσισμό και δε σας έχει σε εκτίμηση όλη η κοινωνία, το ίδιο πρόβλημα είχαν οι δήμιοι και η βασιλική φρουρά τον μεσαίωνα.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,301 μηνύματα.
Εμείς δεν αθωώνουμε, ούτε καταδικάζουμε. Και, άλλωστε, ρώτησες...εμείς τί να πιστέψουμε και ποιόν να εμπιστευτούμε. Δεν είμαστε δικαστές. Δεν έχουμε όλα τα στοιχεία ή τις δικογραφίες μπροστά μας. Μιλάμε με ό,τι έχουμε, λοιπόν. Αλλά, πίστεψέ με, και οι δικαστές και οι δικηγόροι με ένστικτο λειτουργούν, σε κάποιες περιπτώσεις. Δεν μπορεί να μη το "εκμεταλλεύονται", είτε αυτό, είτε προηγούμενες παρόμοιες δίκες που έχουν αντιμετωπίσει (δε μιλάω γι΄ αυτή την υπόθεση, μα γενικά...).
Φυσικά και βασίζονται και εκείνοι στο ένστικτο τους. Στην αρχή όμως, ή τουλάχιστον έτσι θα έπρεπε. Μετά απο κάποιο σημείο χρειάζονται οι αποδείξεις. Το ένστικτο μπορεί να σε καθοδηγήσει αλλά μέχρι εκεί. Αντικειμενικά εμείς που δεν έχουμε πρόσβαση σε όλη την απαραίτητη πληροφορία προφανώς δεν μπορούμε να αποδώσουμε δίκιο ή άδικο. Μπορούμε βέβαια να αναγνωρίσουμε κάποιες προφανείς αστοχίες, όπως και κάνουμε.
Τί ισχύ έχει ; Δεν μπορώ να καταλάβω απόλυτα τί εννοείς. Τί θες να πεις, δηλαδή ; Ότι η δικαιοσύνη θ΄ αθωώσει τον αστυνομικό, μα στα μάτια και στη συνείδηση τού κόσμου θα είναι δολοφόνος ; Ποιού κόσμου, άλλωστε ; Οι περισσότεροι "γειά στα χέρια σου" του λένε...

Η δικαιοσύνη βγάζει μια απόφαση. Είτε αρέσει στον κόσμο, είτε δεν αρέσει, αυτή είναι. Από εκεί και πέρα, ο άμεσα ενδιαφερόμενος, μπορεί να κινηθεί νομικά και κατά των αποφάσεων (δεν είμαι δικηγόρος, απ΄ ό,τι έχω ακούσει...).
Μέρος της Δημοκρατίας είναι να μπορείς να διαφωνείς με μια απόφαση φυσικά.
Τώρα για το "γεια στα χέρια σου"...όχι. Σκληρό,πολύ. Και εγκληματίας να είναι ο άλλος μπορεί να μην πέσεις στα πατώματα αλλά δεν θα χαρείς που πέθανε κάποιος. Αλλά και το άλλο άκρο, που επειδή κάποιοι έχουν θέματα αμαυρώνεται το όνομα όλης της Ελληνικής αστυνομίας πάλι είναι λίγο meh.

Στο τέλος της ημέρας οι αστυνομικοί είναι το ίδιο προβληματικοί με οποιονδήποτε άλλο άνθρωπο. Απλώς λόγω του επαγγέλματος τους και του γεγονότος οτι οπλοφορούν, τους κάνει παραπάνω επικίνδυνους. Και η Βατίδου ας πούμε θύμωσε και πήγε και κοπάνησε τους άλλους με το αμάξι. Εαν έδινες σε κάθε Έλληνα απο ένα όπλο θα έβλεπες ίδια patterns συμπεριφοράς με τους αστυνομικούς.

Αυτό λοιπόν είναι κάτι που πρέπει να γίνει compensated. Τα ψυχομετρικά τεστ δεν αρκούν. Πρέπει να είσαι αρκετά σίγουρος πριν βγάλεις κάποιον στον δρόμο με ένα όπλο στο χέρια. Πρέπει να υπάρχει ψυχικό evaluation σε διάρκεια ετών.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Ενα αστυνομικος σε ενα πολιτη μπορει να φερθει ευγενικα και σε εναν αλλον με ασεβεια ..
Ποιος φταιει αραγε ?
Ο πομπος ή ο δέκτης ?
Ο δεκτης οπως του φερθεις θα σε αντιμετωπισει ξεκαθαρα ...

Οταν ο πολιτης λοιπον πλησιαζει με το υφακι του γνωστου Ελληναρα ,εισαι υπαλληλος μου και θα σου μαθω εγω να κανεις την δουλεια σου πολυ καλα κανει και τον αντιμετωπιζει με ασεβεια γιατι στην σχολη εμαθαν το σεβασμο να το δινουν εκει που αξιζουν ...Μιλαμε για συμπεριφορα και σεβασμο ,την οπλοχρησια την βγαζω τελείως εξω για να προλαβω τα κακως κειμενα ..
Εγώ θυμάμαι που ήμουν με μια παρέα σε ένα αυτοκίνητο και μας σταματάει η αστυνομία και κάνανε σαν υστερικοί . Τώρα σαν να λέμε εικοσάχρονα τότε. Το αμάξι ήταν καλό βέβαια, ήταν νύχτα, ψάχνανε αν το αμάξι είναι κλεμμένο ή αν έχουμε κόκες στο πορτμπαγκάζ δεν ξέρω . Και θυμάμαι ότι μας έβγαινε και ένα γέλιο έτσι όπως κάνανε και να φωνάζουν ΓΙΑΤΙ ΓΕΛΑΤΕ ΡΕ , ΤΙ ΕΧΕΤΕ ΠΙΕΙ. Μετά ακινητοποιούν το οδηγό, αν οπλοφορεί . Γενικώς ήταν λες και ήμασταν η μαφία.

Γενικώς πιστεύω η αστυνομία έχει μια προκατάληψη, ότι αυτός είναι Ρομά άρα επικίνδυνος αυτός έχει μούσια αρα χασίκλας, αυτός είναι στην πορεία άρα θα του δείξω εγώ του ανάρχα... Δεν είναι ότι θα μας σταματήσουν για ένα δίπλωμα και θα φέρονται άσχημα , αλλά υπό συγκεκριμένες συνθήκες φέρονται έτσι. Και δεν θα έχεις τον Αναγνωστόπουλο και το κάθε ρεμάλι στα όπα όπα και εγώ επειδή έχω μούσια θα μου φέρεσαι σαν σκουπίδι ας πούμε.
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Διακρίνω στοχευμένο μίσος και απέχθεια, απο αυτό το είδος που εσείς αποκαλείτε ρατσισμό
Σε νοιώθω. τα ίδια ακριβώς αισθάνομαι και εγώ αλλά απο την απέναντι μεριά.
Δεν διαφέρεις και πολύ απο το τέρας που μισείς.
Πόσο του the point !!!Respect!!!

Μια γενικη εμπάθεια θα το χαρακτήριζα, διάχυτη στα μηνύματα όλων όσων εθελοτυφλουν ...

Ποσο ρατσιστικά ποστ εδώ σε αυτο θεμα και ομως ειναι ακομα σε κοινη δημοσια θεα ....
Επικροτουνται κιόλας όταν υπάρχουν και χχαρακτηρισμοι σε ένα θέμα που υποτίθεται πρέπει να έχουμε σεβασμό...


"Δεν με νοιάζει τι λεει και αν ήταν ατύχημα "

Στην πυρά .... μπάτσος ήταν...

"Είστε" δήμιοι...

Πρόβατα...μπεεε..

που μπηκα ; σε σταβλο ;
Απίστευτο.....

Ανατριχιάζω μόνο που το σκέφτομαι να βρίσκονται τέτοιοι άνθρωποι μπροστά σας .. Ακομα και μπροστα μας και να εχουμε το θαρρος της γνωνης μας !

Απο την εμπάθεια που συνεχίζουν να έχουν μέσα τους και εχει ποτίσει την ψυχούλα τους ποτέ θα καθαρίσουμε επιτέλους;

Κατ αλλα είμαστε ευαίσθητες ψυχουλες και ποναμε ...

Απίστευτο που κάποιοι έρχονται και σε επαφή παιδιά...

Χίλιες φορές πρόβατο λοιπόν παρα αυτή η κατάντια του ανθρώπινου είδους ,να εκφραζετε έτσι με τέτοιους χαρακτηρισμους και όχι μόνον αυτό, να επικροτουνται κιόλας ,μπράβο σας συγχαρητήρια για το επίπεδο που θρεφουν καποιοι εδώ μέσα... :(
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Γενικώς πιστεύω η αστυνομία έχει μια προκατάληψη, ότι αυτός είναι Ρομά άρα επικίνδυνος αυτός έχει μούσια αρα χασίκλας, αυτός είναι στην πορεία άρα θα του δείξω εγώ του ανάρχα... Δεν είναι ότι θα μας σταματήσουν για ένα δίπλωμα και θα φέρονται άσχημα , αλλά υπό συγκεκριμένες συνθήκες φέρονται έτσι. Και δεν θα έχεις τον Αναγνωστόπουλο και το κάθε ρεμάλι στα όπα όπα και εγώ επειδή έχω μούσια θα μου φέρεσαι σαν σκουπίδι ας πούμε.
Φόβος λέγεται πλέον Αύρα μου !
Άμυνα και όχι πάντα δεν έχουν δίκιο ,δεν τους δικαιολογουμε ,αν είναι δυνατόν..

Εχω μάθει ομως να βλέπω και τις δύο πλευρές γιατί τα ζω ,τα ζω ίσως και με λίγο παραπάνω φόβο γιατί εκτίθεται το παιδί...

Ζουν τόσα δύσκολα περιστατικά και δυστηχως δεν υπάρχει μέρα που να έχει υπηρεσία ή κόρη μου στο μπ@ρδ@λ@ την Αθήνα και να μην μου λέει για ένα από αυτούς...
Ακόμα και μέσα στα τμήματα έχουν επεισόδια....

Πριν καιρό ρομα προσπάθησε μέσα σε ρμημα να πάρει όπλο...ποιος το ξέρει ομως ..

Ήρωες είναι για εμένα όσοι υπηρετούν Αθήνα Θεσσαλονίκη, ειδικά τα παιδιά της Διας ...

Ξεχναμε τα δυο παιδια που σκοτωθηκαν ..

Την περασμένη εβδομάδα απλό περιστατικό... συνάδελφος της βρέθηκε με σπασμένο χέρι και μωλοπες στα πλευρα στην προσπάθεια του να ακινητοποιησει ένα ρομα που τους έπιασαν να κλέβουν εξατμίσεις από συνοικία της Αθήνας...

2 αυτοκινητα ρομα επιασαν γενατα εξατμησεις και οπλο μεσα ...

Ακουστικε τίποτα;
Όχι!
Συνάδελφος της ...τι λέμε τώρα..δεν τράβηξε όπλο γιατί θα βρεθεί μπλεγμένος...
Εκεί φτάσαμε...στο νοσοκομειο ..
και αυτοί οι ρομα αύριο έξω θα είναι και θα ξανακάνουν το ίδιο γιατί ζούμε σε μπ@ρδελο κράτος..

Την επομενη φορα ομως για να δουμε πως θα καταληξει ο αστυνομικος ;

Δεν τραβούν πλέον όπλο οι αστυνομικοί τόσο εύκολα όσο το παρουσιάζουν...

οταν γινετε λοιπον κατι προυπαρχει ,ας ανοιξουμε τα δηθεν φιλεσπλαχνα ματακια μας και να δουμε πραγματικα τι γινετε ,απλα τα πραγματα !


Επειδή είπες περιστατικό θυμήθηκα τότε που ένας καινούργιος μας υπάλληλος έκλεψε από το γραφείο χρήματα...
Αφού του είπαμε με τρόπο αν το έκανε γιατί μέχρι τότε ουδέποτε είχαμε τέτοιο περιστατικό εκείνος μας απείλησε ότι θα μας κάνει και μήνυση...
Βάλαμε τότε τις κάμερες είδαμε ότι ήταν αυτός καλέσαμε την αστυνομία και όταν ήρθε να το συλλάβει έγινε χαμός...
Δεν έμπαινε μέσα στο περιπολικό, τον τσουβαλιασαν στη κυριολεξία ...
Τι έπρεπε να πω στον αστυνόμο τότε...σας παρακαλώ κάντε προσαγωγή σύμφωνα με αυτά που μάθατε στη σχολή;
Αφού ο άλλος δεν συνεργαζόταν...

Οπότε και το περιστατικό που τον βγάζει με την βία έχει μια "λογικη"
Δεν σταμάτησε σε σήμα και το κυριότερο είδαμε όλοι ΠΩΣ οδηγούσε μέσα σε γειτονιά και στενά..
Ακούσαμε όλοι τα κορναρισματα ..ΜΙΑ μηχανή να περνούσε εκείνη την ώρα θα τον έστελνε αδιάβαστο τον άνθρωπο..
Από καθαρή τύχη δεν είχαμε άλλες απώλειες...

Και σε αυτή τη περίπτωση θα πάμε και θα του πούμε ευγενικά βγείτε κύριε έξω από το αυτοκίνητο σας ;

Τσουβαλιαζοντας θα τον βγάλεις εφόσον αντιστέκεται κιόλας..
Μέχρι εκεί όμως...

Αυτά! πραγματικα το λέω ας πετάξουν την εμπάθεια τους μερικοί και να δουν τα γεγονότα όπως ειναι ,τίποτε άλλο !
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,520 μηνύματα.
Μέρος της Δημοκρατίας είναι να μπορείς να διαφωνείς με μια απόφαση φυσικά.
Τώρα για το "γεια στα χέρια σου"...όχι. Σκληρό,πολύ. Και εγκληματίας να είναι ο άλλος μπορεί να μην πέσεις στα πατώματα αλλά δεν θα χαρείς που πέθανε κάποιος. Αλλά και το άλλο άκρο, που επειδή κάποιοι έχουν θέματα αμαυρώνεται το όνομα όλης της Ελληνικής αστυνομίας πάλι είναι λίγο meh.
Eννοείται, συμφωνώ απόλυτα. Δε γίνεται για τα λάθη κάποιων αστυνομικών να "παίρνει η μπάλα" όλο το σώμα.

Όπως δε γίνεται να "την πληρώνει" κι ένα 17χρονο, για όλους τους Ρομά...
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Άλλο ένα δείγμα τι σημαίνει δεν έχω εκπαιδευτεί ν ακούω ,ν αφήνω τον άλλο να ολοκλήρωση πριν πω την δική μου ηλιθιότητα και το πιο βασικό;
ν αντιλαμβάνομαι τι λέει ο άλλος...

Νοοτροπια ...να διακόψω τον άλλο να πεταχτώ να προλάβω να βγάλω αυτό που μονο εγώ σκέφτομαι και όχι εκείνος...

Τελικα δεν φταιει ο γυαλος καποια αρμενιζουν στραβα και με αυτο τον τροπο δυστηχως καλλιεργείτε ο ρατσισμός και η βία ...

Ας μάθουμε πρώτα ν ακούμε ,να ξεκινήσουμε από τα βασικά για να φτιάξει αυτή η εμπαθείς πλέον κοινωνία μας ...

Συγνώμη η δήθεν αμερόληπτη δημοσιογράφος πρέπει να ζητήσει από όλους μας που είναι εκεί και τόσα χρόνια με την χειρότερη μορφή χειραγώγησης "ενημερωνει" όλους εμάς...
Μια γυναικα που δεν έχει μάθει τα στοιχειώδες που οφείλει για να κάνεις ένα αξιοπρεπές διάλογο χωρίς να προσπαθείς να βγάλει δράκους...

Όλα τ άλλα είναι ένα άλλο ένα one women show για να εισπράξει τα συγχαρητήρια από το κανάλι για την υψηλή τηλεθέαση στο βωμό πολλών αξιών φυσικά!

Διευκρινίζω για να προλάβω τα κακός κείμενα..
Μιλάω για το πως δεν ξέρουμε να κάνουμε σωστό διάλογο πλέον και ο καθενας μεταθετει δικές του συμπεριφορές στου άλλους μονο και μόνο για να κοιμάται ήσυχος...
Αχ να δεις πως λέγετε αυτό...μαντέψτε!



https://vm.tiktok.com/ZGeJSe2s8/
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,329 μηνύματα.
Αλλά και το άλλο άκρο, που επειδή κάποιοι έχουν θέματα αμαυρώνεται το όνομα όλης της Ελληνικής αστυνομίας πάλι είναι λίγο meh.
Δεν είναι ακριβώς έτσι.
Πέρα απο τις εν ψυχρώ δολοφονίες που ακούμε κατά καιρούς και που τόσο η ΕΛ.ΑΣ όσο και η κυβέρνηση προσπαθούν να τα προωθήσουν ως "μεμονωμένα γεγονότα", υπάρχουν πολλά άλλα περιστατικά που είναι γνωστά και είναι standard practice της αστυνομίας, είτε εσύ είσαι κάποιος θέλει να κάνει "καλά" την δουλειά του είτε οχι. Αν ψάξεις επι του θέματος θα δείς πάρα πολλές μαρτυρίες θυμάτων αστυνομικης βίας να αναφέρουν ξυλοδαρμούς με τον ίδιο τρόπο και με την ίδια ακριβώς πρακτική, αλλά οπως καταλαβαίνεις δεν είναι σε κοινή θέα, καθώς, αν μη τι άλλο, αυτά πάνε για "κουκούλωμα" πέρα απο την γνωστή πρακτική ΕΔΕ + αρχείο που γίνεται επισήμως και με τη βούλα.
Υπάρχουν κατα συρροή μαρτυρίες για άγριους ξυλοδαρμούς και βάναυσους εκβιασμούς και πολλών άλλων μεθόδων, με τον ίδιο ακριβώς τρόπο απο ομάδες της ΕΛ.ΑΣ.
Για να μην μιλήσω για κατα συρροή περιστατικά σοβαρότατης αμέλειας όπως για παράδειγμα σε περιστατικά ενδοοικογενειακής βίας που εν τέλει βάλαμε τα θύματα στον τάφο.
Επιπλέον, αν παρακολουθείς την επικαιρότητα, θα δείς πόσοι ήταν μπλεγμένοι σε χοντρές υποθέσεις (κάλυψης παιδεραστίας, ναρκωτικά) που πήραν αναγκαστικά το φώς της επικαιρότητας.
Κι αυτά στα αναφέρω πάρα πολύ επιγραμματικά. Επομένως αντιλαμβάνεσαι πως υπάρχει ενα pattern κι αυτο το pattern οφείλεται κάπου, στον θεσμό ευρύτερα, κάτι πάει λάθος.
Αν δεν το ονοματίσουμε και το αγνοήσουμε ή πουμε πως δεν μπορούμε να τσουβαλιάζουμε σε αυτή την περίπτωση τα προβλήματα θα παραμείνουν θα διογκωθούν και όσο περνάει ο καιρός θα γίνονται και περισσότερα μιας και καλλιεργείται μια κουλτούρα οτι μένω έξω και τη βγάζω καθαρή όπως και νά χει.
Εγώ δεν θέλω να ζω σε αυτή την κοινωνία γιαυτο και ονοματίζω το πρόβλημα με κάθε ευκαιρία.


Σε πόσα μεμονωμένα περιστατικά αναγνωρίζουμε μια γενική εικόνα; Αναρωτιέμαι.

Κι αυτά καλέ μου Samael τα λέω σε σένα γιατι ξέρω πως θα προβληματιστείς έστω και στο ελάχιστο.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top