Κατοικίδια

Τί ζωάκι έχετε;
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 139)
  • Γάτα

    Ψήφοι: 46 33.1%
  • Σκύλος

    Ψήφοι: 60 43.2%
  • Ψάρι

    Ψήφοι: 11 7.9%
  • Παπαγάλος

    Ψήφοι: 6 4.3%
  • Άλλο είδος πτηνού

    Ψήφοι: 8 5.8%
  • Χάμστερ

    Ψήφοι: 1 0.7%
  • Κουνέλι

    Ψήφοι: 9 6.5%
  • Ινδικό χοιρίδιο

    Ψήφοι: 3 2.2%
  • Χελώνα

    Ψήφοι: 4 2.9%
  • Ιγκουάνα

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Φίδι

    Ψήφοι: 1 0.7%
  • Άλλο είδος ερπετού

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Αράχνη

    Ψήφοι: 1 0.7%
  • Άλλο είδος εντόμου

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Άλλο

    Ψήφοι: 1 0.7%
  • Δεν έχω κατοικίδιο

    Ψήφοι: 26 18.7%

ria82

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η silence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Ερώτηση: πόσα λεφτά σου παίρνει ο γιατρός για το ετήσιο εμβόλιο; Μου έτυχε η εξής ιστορία: τον πήγαινα όλα τα χρόνια σε έναν ο οποίος ήταν λίγο κομπογιαννίτης, αλλά εντάξει του έκανε τα εμβόλια, δεν είχα πρόβλημα, μου έπαιρνε γύρω στα 30 ευρώ. Μετά αυτός έκλεισε το μαγαζί, οπότε τον πήγα σε έναν γιατρό κοντά στο σπίτι μου. Αυτός μου είπε οτι το εμβόλιο αυτό καλό είναι ναγίνεται σε 2 δόσεις γιατί είναι εμβόλιο για σύνολο 9 αρρώστειες κι ίσως του πέσει βαρύ. Επειδή αυτό δε μου είχε ξανασυμβεί, τον κοίταξα με περιέργεια, και μου λέει «μην ανησυχείτε, τα χρήματα θα είναι τα ίδια είτε το κάνουμε σε μία δόση είτε σε δύο». Τέλος πάντων λέω οκ, κάνουμε την πρώτη δόση, τον εξετάζει, του κόβει κάτι τριχούλες στα ματάκια, του βάζει και μια αμπούλα για ψύλλους, και μου παίρνει 50 ευρώ, κλείνοντας ραντεβού για 20 μέρες μετά. Περιττό να πω οτι σε 2 μέρες το σκυλί δεν ήταν καλά, ήταν αδιάθετο και έμεινα σπίτι να του κάνω τη νοσοκόμα – ο γιατρός μου είπε οτι είναι φυσιολογικό κι είναι από το εμβόλιο. Πάω λοιπόν 20 μέρες μετά να κάνω τη δεύτερη δόση και ψυλλιασμένη δεν παίρνω τσάντα μαζί μου. Του κάνει λοιπόν τη δεύτερη δόση και καθόμαστε στο γραφείο κι αρχίζει να κόβει απόδειξη. Του λέω «για ποιο πράγμα μου κόβετε απόδειξη;». Μου λέει «δε θέλετε;». Του λέω, «μου είχατε πει οτι είτε το κάνουμε σε μία ή σε δύο δόσεις, η τιμή θα είναι η ίδια». Μου λέει «ναι, αν το κάναμε σε μία δόση θα σας έπαιρνα άλλο ποσό» (από τα 50 ευρώ δηλαδή!). Τσαντισμένη του λέω «λυπάμαι αλλά εγώ άλλο κατάλαβα και δεν έχω χρήματα μαζί μου» (είχα στην τσέπη μου βέβαια). Και μου λέει «καλά εντάξει, δεν πειράζει». Κι έφυγα πολύ θυμωμένη. Μετά έμαθα από τον παππού μου που πάει τη δική του σκυλίτσα οτι του παίρνει 35 ευρώ και το κάνει σε μία δόση. Δηλαδή ρε σεις, από τα 50 ευρώ που είχα ήδη δώσει ΠΟΣΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΘΑ ΜΟΥ ΖΗΤΟΥΣΕ; 20; 30; Άλλα 50; Έλεος δηλαδή! Θύμωσα τόοοοοσο πολύ! Και εννοείται δεν είναι για τα λεφτά, για το σκύλο μου θα έδινα τα πάντα, αλλά για την κοροϊδία.

εγω δινω γυρω στα 50 ευρω και αναλογα του τα κανει ειτε σε μια ειτε σε δυο δοσεις, αναλογως τα εμβολια!!
την τελευταια φορα που τον πηγα του εκανε τα πρωτα και μετα απο λιγες μερες τον πηγα και για τα αλλα γιατι θα του εδινα και το χαπι για την λυσσα στο ενδιαμεσο.

αλλα ας μην ξεχναμε και τα εκτακτα εξοδα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
απο την στιγμη που αποφασιζεις να αναλαβεις μια τετοια ευθυνη(γιατι εχεις ευθυνη) πρεπει να το κανεις καλα.

εγω τον παω 2 φορες τον μηνα για πλυσιμο, κοψιμο στα νυχακια, χτενισμα(να μην μαδαει) , καθαρισμα στα αυτακια, αρωματακια... ολο αυτο παει την φορα 25 ευρω.

μετα ειναι η τροφη του, δεν ειναι και παλυ πολλα τα λεφτα.
το θεμα ειναι η βολτες του, ειναι το πιο κουραστικο κομματι για μενα, οταν ειμαι κομματια απο την δουλεια να πρεπει να τον παω και βολτα! αλλα τι να κανω που και αυτο εχει τις αναγκες του!!

οσο για τα εμβολια του ειναι μια φορα τον χρονο, που κανουν τα παντα

α και καθε 2 μηνες την ειδικη αμπουλα και το λουρακι για σκνιπες και τσιμπουρια!!

Κοιτα αυτα τα 25 ευρω το μηνα ειναι εξοδα που αν θελεις δεν τα κανεις..Δλδ πλυσιμο το κανεις και σπιτι..Τα νυχια εγω οποτε τυχαινει να το παω για κατι αλλο, μου τα κοβει τζαμπα η κτηνιατρος..

Ξεχασα ενα εξοδο ακομα..Το κουρεμα..Γυρω στα 25 ευρω..Βεβαια πολλες ρατσες δεν χρειαζονται κουρεμα..Ααα και αν ειναι θηλυκο και το κανεις στειρωση ειναι ενα εξοδο,αλλα ειναι μια φορα..

Συμφωνω απολυτα στα εκτακτα εξοδα..Ας πουμε εγω ειχα 2 καλα εκτακτα εξοδα..Μια εγχειρηση και μια επιχειρηση να φυγει το ποντικοφαρμακο που καταπιε..

Απλα λεω οτι το βασικα για εναν ανθρωπο που θελει σκυλο δεν ειναι τα εξοδα..Αυτα κουτσα στραβα τα βγαζεις..Το βασικοτερο ειναι να ξερεις οτι αναλαμβανεις μια ευθυνη για πολλα χρονια.Πρεπει να υπολογιζεις Βολτες καθημερινα και να ξερεις οτι οταν ειναι να φυγεις διακοπες η ενα απλο σ/κ να ξερεις οτι μπορεις να το παρεις μαζι ή να το αφησεις σε καποιον αλλον..

Ειναι θλιβεροι καποιοι που περνουν ενα κουταβι επειδη ειναι γλυκο και στο χρονο πανω που το βαριουνται το παρατανε..

Επισης για μενα ειναι θλιβερο να αγοραζεις σκυλι απο pet shop..Υπαρχουν τοσα αδεσποτα εκει εξω,ασε που αγοραζοντας μπορει να νιωθεις οτι σωζεις ενα ζωο απο την αιχμαλωσια της βιτρινας,αλλα συντηρεις αυτο το συστημα που τα αιχμαλωτιζει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ria82

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η silence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Ειναι θλιβεροι καποιοι που περνουν ενα κουταβι επειδη ειναι γλυκο και στο χρονο πανω που το βαριουνται το παρατανε..

Επισης για μενα ειναι θλιβερο να αγοραζεις σκυλι απο pet shop..Υπαρχουν τοσα αδεσποτα εκει εξω,ασε που αγοραζοντας μπορει να νιωθεις οτι σωζεις ενα ζωο απο την αιχμαλωσια της βιτρινας,αλλα συντηρεις αυτο το συστημα που τα αιχμαλωτιζει..

δεν ειναι απλα θλιβεροι ειναι αθλιοι!!

οσον αφορα τα pet shop ναι ειναι πολυ ασχημο να αιχμαλωτιζουν τα κακομοιρα τα ζωακια μεσα σε ενα κλουβι....
εγω τον δικο μου απο pet shop τον πηρα, σε πληροφορω παρολο που ηταν μολις 2 μηνων ειχε μαθει να τρωει τα κακα του απο κει και καναμε αμαν και τι να του το κοψουμε!!!

του δρομου ομως τα παω πολυ, ειναι αλανια και μ αρεσουν, αλλα ειναι πολυ μεγαλα για μεσα στο σπιτι!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
δεν ειναι απλα θλιβεροι ειναι αθλιοι!!

οσον αφορα τα pet shop ναι ειναι πολυ ασχημο να αιχμαλωτιζουν τα κακομοιρα τα ζωακια μεσα σε ενα κλουβι....
εγω τον δικο μου απο pet shop τον πηρα, σε πληροφορω παρολο που ηταν μολις 2 μηνων ειχε μαθει να τρωει τα κακα του απο κει και καναμε αμαν και τι να του το κοψουμε!!!

του δρομου ομως τα παω πολυ, ειναι αλανια και μ αρεσουν, αλλα ειναι πολυ μεγαλα για μεσα στο σπιτι!!

Συμφωνω μαζι σου οτι τα μεγαλα σκυλια δεν ειναι καλο για τα ιδια να τα εχουμε μεσα στο σπιτι..Αν θελεις ομως μικρο σκυλι μπορεις να βρεις και αλλου εκτος απο pet shop..Πχ εκτος απο τις αγγελιες στα διαφορα περιοδικα των κυριακατικων εφημεριδων, εχω δει στα περισοτερα κτηνιατρια που εχω παει αγγελιες που δωριζουν και μικροσωμα σκυλια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ria82

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η silence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Πχ εκτος απο τις αγγελιες στα διαφορα περιοδικα των κυριακατικων εφημεριδων, εχω δει στα περισοτερα κτηνιατρια που εχω παει αγγελιες που δωριζουν και μικροσωμα σκυλια..

ok συμφωνω σε αυτο που λες και αυτο το καταλαβα μετα, αλλα και αυτα τα κακομοιρα καποιος δεν πρεπει να τα παρει να μην μενουν εκει μεσα?

δεν ξερω διχαζομαι σε αυτο το θεμα...

μακαρι να μπορουσα να τα μαζεψω οοοοοοοοοοοοολα:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
ok συμφωνω σε αυτο που λες και αυτο το καταλαβα μετα, αλλα και αυτα τα κακομοιρα καποιος δεν πρεπει να τα παρει να μην μενουν εκει μεσα?

δεν ξερω διχαζομαι σε αυτο το θεμα...

μακαρι να μπορουσα να τα μαζεψω οοοοοοοοοοοοολα:D

Καταλαβαινω αυτο που λες..Και εγω καθε φορα που τα βλεπω στα κλουβια μεσα θελω να τα παρω ολα και να τα βγαλω απο τη μιζερια τους..

Το θεμα ειναι οτι αγοραζοντας ενα σωζεις,αλλα συντηρεις αυτο το συστημα..

Ενω αμα κανεις δεν αγοραζε σε καποια φαση θα σταματουσε ολο αυτο το εμποριο..

https://sosadespota.blogspot.com/2009/02/pet-shop.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ria82

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η silence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
ελα ρε γιατι το εβαλες αυτο???
δεν μπορω να τα βλεπω κατι με πιανει:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Για να μην διχαζεσαι στο θεμα..

Μερικες αληθειες μπορει να ειναι πολυ σκληρες..Ειναι καλυτερο ομως να τις ξερουμε και να προσπαθουμε να κανουμε κατι,παρα απλα να μην τις βλεπουμε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aporw

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σιμώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Τουριστικά και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 1,053 μηνύματα.
Εχω κι εγω εναν γατουλη!:D:D Τον Λουκουμα..:inlove::inlove: ειναι ενας πορτοκαλογατουλης ονειρο..:rolleyes::rolleyes: τον πηρα απο ενα pet shop (δεν τον αγορασα φυσικα) οπου τον ειχαν με αλλα 3 μαζι σε ενα κλουβακι!:mad::mad: απαραδεκτοι!:mad::mad: ηταν σε κακα χαλια (ρινοτραχιτιδα ψιλους..:/::/:) και τωρα εχει γινει ενας κουκλος!:P:P οριστε και οι αποδηξεις!:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aporw

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σιμώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Τουριστικά και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 1,053 μηνύματα.
Βεβαια να πω κι εγω με την σειρα μου οτι ειμαι κατα της αγορας των ζωων..:/: δεν ψωνιζω καν απο pet shop που πουλαει ζωα.. υπαρχουν τοσα αδεσποτακια που εχουν αναγκη..μικροσωμα και μεγαλοσωμα..και φυσικα οσο συνεχιζει ο κοσμος να αγοραζει ζωακια απο pet shop ειναι σαν να τους επιβραβεβει..:| τουλαχιστον εαν καποιος επιθυμει σκυλακι ή γατακι ρατσας ας απευθυνεται σε ΥΠΕΥΘΥΝΟΥ εκτροφεις..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manouela

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η μανουελα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 211 μηνύματα.
έχω τρια σκυλάκια , τα δύο είναι αρκετά μεγάλα και ακόμα έχω ένα γατί. όλα τα έχω μαζέψει από τον δρόμο ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria_lulu

Επιφανές μέλος

Η Mαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 8,475 μηνύματα.
Εχω 9 κουνελια, 5 χαμστερ, 3 ινδικα χοιριδια, 2 παπαγαλακια, 2 ψαρακια και 1 σκυλο!!!

Οι ρατσες τους ειναι: (Κουνελια) Lop, lion head, alpino, lop and lion head, nano lion head. (Χαμστερ) Syrian. (Παπαγαλακια) Budgerigar. (Ψαρακια) goldfish. (Σκυλος) Canis.

Αυτα τα λιγα ζωακια!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,793 μηνύματα.
Η Λούση μου! :clapup:


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • 01092009057.jpg
    01092009057.jpg
    495 KB · Εμφανίσεις: 377

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Είχαμε ένα κανίς για περίπου 10 χρόνια, και μας αρρώστησε ξαφνικά και το χάσαμε σε λίγες μέρες.
Είχαμε όλοι στο σπίτι βαριά κατάθλιψη για πάνω από μία εβδομάδα.
Από τότε δεν ξαναπήραμε σκυλί λόγω έντονων συναισθημάτων, γιατί δενόμαστε οικογενειακώς με τα ζώα.

Παλιότερα είχαμε παπαγαλάκια (lovebirds), τα είχαμε ελεύθερα να κυκλοφορούν μέσα στο σπίτι, το βράδυ έμπαιναν στο κλουβί μόνα τους, την ημέρα ήταν συνήθως πάνω σε μία λάμπα, ή πάνω στους ώμους μας, αλλά και αυτά αρρωσταίνουν εύκολα και ψοφάνε.

Τώρα όταν πηγαίνουμε στο εξοχικό, μαζεύουμε ότι τροφές έχουμε από το σπίτι, και με το που βλέπουν το αμάξι, το αναγνωρίζουν, (πως; αυτά μόνο το ξέρουν) και μαζεύονται καμιά δεκαριά γατιά μικρά και μεγάλα, και μένουν μαζί μας μέχρι να ξαναφύγουμε για Αθήνα.

Τουλάχιστον με αυτά δεν δενόμαστε, απλώς τα ταΐζουμε, μας κάνουν και τους κάνουμε παρέα όσο είμαστε εκεί μέχρι να φύγουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
εναν γατο ημιμακρυτριχο ημιαιμο (αυτον στο αβαταρ (το κανονικο χρωμα των ματιων του ειναι χρυσο)) ενα χρυσοψαρο tamasaba και μια γαριδα caridina.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Μου άρεσε όταν το διάβαζα και σας το μεταφέρω:

Σκύλος & άνθρωπος – Μία σχέση πραγματικής αγάπης και αφοσίωσης.
Ανάμεσα στα σκυλιά και στους ανθρώπους, υπάρχει μία ειδική χημεία, που οι ρίζες της βρίσκονται πίσω στα βάθη του χρόνου. Η σχέση αγάπης, αφοσίωσης και εμπιστοσύνης που αναπτύσσεται ανάμεσα στους ιδιοκτήτες και τα σκυλιά τους, είναι μία δυνατή σχέση που έχει γίνει αντικείμενο πολλών ερευνών αλλά και ειρωνικών σχολίων. Πόσες φορές δεν έχουμε ακούσει σχόλια του τύπου: «Κοίτα τι κάνει για το σκύλο του, ούτε παιδί να ήταν»;


Τι είναι αυτό όμως, που κάνει τους ανθρώπους να ενδιαφέρονται τόσο πολύ για ένα μέλος εκτός της «ράτσας» τους; Πρώτα από όλα οι άνθρωποι που αγαπούν τα σκυλιά δεν τα βλέπουν ξεχωριστά από την οικογένεια τους.

Ας δούμε τους λόγους:

Για ποιο λόγο τα σκυλιά γίνονται μέρος της οικογένειας

Τα σκυλιά είναι άριστοι μεταφραστές της γλώσσας του σώματος του ιδιοκτήτη τους. Είτε πρόκειται να ντυθούν για τα πάνε βόλτα είτε σηκώνονται – χωρίς καμία λεκτική προειδοποίηση- να τους βάλουν φαγητό, τα σκυλιά «διαβάζουν» τη γλώσσα τους σώματος και ανταποκρίνονται ανάλογα.

Τα σκυλιά διαβάζουν επίσης και τα συναισθήματα των ιδιοκτητών και έχουν την ικανότητα να προσφέρουν άνευ όρων αγάπη και αποδοχή. Οι ιστορίες σκύλων που εκφράζουν την αφοσίωση τους, την πίστη τους και την αγάπη τους στους ανθρώπους δεν έχουν τέλος. Τα σκυλιά, σε αντίθεση με τους ανθρώπους είναι πάντα διαθέσιμα να προσφέρουν την παρέα τους.

Τα σκυλιά με κίνδυνο της δικής του ζωής και κόντρα στο ένστικτο της αυτοσυντήρησης, ορμούν σε δυσανάλογους για το μέγεθος τους κινδύνους, με μόνο σκοπό να προστατεύσουν τα αφεντικά τους. Ειδοποιούν με το γαύγισμα τους για τον οποιοδήποτε κίνδυνο πλησιάσει την «εστία τους»

Σωματικά και συναισθηματικά οφέλη

Η σχέση με ένα σκύλο είναι ένα πραγματικό δώρο για τον άνθρωπο. Η σχέση αυτή είναι θεραπευτική , με περισσότερο από έναν τρόπους. Η διάθεση μας αλλάζει γρηγορότερα και προς το καλύτερο, όταν έχουμε ένα σκύλο μέσα στο σπίτι, λένε διάφορες έρευνες. Η πίεση του αίματος είναι πολύ καλύτερη σε ανθρώπους που έχουν σκύλο από ότι σε αυτούς που την ελέγχουν με φάρμακα. Ο σκύλος μας παρακινεί για εξάσκηση, αφού η βόλτα του είναι αναγκαία, και με αυτόν τον τρόπο μας γυμνάζει αλλά και μας κοινωνικοποιεί. Οι άνθρωποι σταματάνε να θαυμάσουν, να παίξουν, ή να ρωτήσουν κάτι για το σκύλο μας και με αυτόν τον τρόπο γνωρίζουμε ανθρώπους που αλλιώς δεν θα είχαμε την ευκαιρία να το κάνουμε.

Συναισθηματική ωριμότητα στα παιδιά

Παιδιά τα οποία μεγαλώνουν με σκύλο στο σπίτι αναπτύσσουν συναισθηματική ωριμότητα και υπευθυνότητα. Γίνονται πιο προσεκτικά με τα συναισθήματα των άλλων ανθρώπων αφού μέσα από το σπίτι έχουν διδαχθεί το πώς πρέπει να αφουγκράζονται τα συναισθήματα του σκύλου. Η απλή παραίνεση του γονέα: «Τώρα ο σκύλος χρειάζεται ησυχία αφού είναι άρρωστος» ή «Γρυλίζει, γιατί φοβάται» εκπαιδεύει το παιδί στο να διαβάζει τα διάφορα συναισθήματα και να δείχνει κατανόηση. Αυτό μεταφέρεται αργότερα και στις σχέσεις τους με τους άλλους ανθρώπους.

Διασκέδαση

Η παρουσία ενός σκύλου μέσα στο σπίτι είναι σαφώς διασκεδαστική. Ακόμα και άνθρωποι που δεν συμπαθούν τα σκυλιά, μπορούν να διασκεδάζουν παρακολουθώντας τα. Όσο για αυτούς που αγαπούν τα σκυλιά πραγματικά είναι μια ευκαιρία να διασκεδάσουν και να παίξουν μαζί τους.

Πνευματική εγρήγορση

Η πνευματική εγρήγορση συμβαίνει γιατί, η αυξημένη επικοινωνία με άλλους ανθρώπους, η ανάκληση αναμνήσεων, η εκπαίδευση του σκύλου, το γέλιο, το παιχνίδι είναι δραστηριότητες που μας «καλούν» να συμμετέχουμε εγκεφαλικά. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να είμαστε πιο δραστήριοι εγκεφαλικά.

Σωματική επαφή

Για κάποιους ανθρώπους η σωματική επαφή με άλλους, μπορεί να μην είναι αποδεκτή ή επιθυμητή. Η ζεστασιά που προσφέρει όμως η σωματική επαφή με ένα σκύλο είναι ζωτικής σημασίας για τον άνθρωπο. Σε πολλά θεραπευτικά προγράμματα με ανθρώπους που έχουν κακοποιηθεί φυσικά ή σεξουαλικά, η πρώτη γέφυρα επικοινωνίας γίνεται μέσω σκυλιών.

Από τη δική μας πλευρά

Είναι σημαντικό να θυμόμαστε ότι το να γίνεις κάποιος ιδιοκτήτης ενός σκύλου είναι μια πράξη υπευθυνότητας. Τα οφέλη που μπορούμε να αποκομίσουμε από μία σχέση μεταξύ σκύλου και ανθρώπου γίνονται ορατά μόνο όταν προσφέρουμε και εμείς με τη σειρά μας , ζεστασιά, αγάπη και αφοσίωση. Όπως σε όλες τις σχέσεις, πρέπει να δώσω κάτι για να κερδίσω κάτι.

Οι εκπαιδευτές σκύλων μπορούν να σας ενημερώσουν για τις ανάγκες που έχει ένας σκύλος. Οι εκπαιδευτές επίσης θα σας βοηθήσουν να βρείτε δημιουργικούς τρόπους ώστε να επικοινωνήσετε με το σκύλο σας και θα σας διδάξουν θετικούς τρόπους για να τα εκπαιδεύσετε.

Λέγεται ότι : «Οι άνθρωποι εξημέρωσαν τους σκύλους και η σκύλοι εξημέρωσαν τον άνθρωπο». Οφείλουμε τελικά να παραδεχθούμε ότι η παραπάνω ρήση κρύβει μια μεγάλη αλήθεια. Ίσως τελικά αυτή η αμοιβαία εξημέρωση να είναι αυτή που οδηγεί τους ανθρώπους, να μην διαχωρίζουν το σκύλο από ένα μέλος της οικογένειας και το σκύλο να ρίχνεται με αυτοθυσία σε όποιον κίνδυνο προκύψει για να «σώσει» τον άνθρωπο.

από τη Νάνσυ Ψημενάτου
σύμβουλος Ψυχικής υγείας
understanding-self.gr


kala-nea.gr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδακια, σημερα πηγαινα με το αυτοκινητο βολτα με τον αρραβωνιαστικό μου και μας πετάχτηκε ενα κουταβακι πολυ μικρούτσικο, ειναι πολύ γλυκο και σαν κλασική ζωόφιλη που ειμαι το πηρα και τωρα κοιμαται, ειναι κοριτσακι και αυριο θα το παω την πρωτη του επισκεψη στον κτηνιατρο και θα παω να του ψωνίσω:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catgirlbarbara

Δραστήριο μέλος

Η catgirlbarbara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 428 μηνύματα.
εγω εχω μια γατουλα main coon

και μια σκυλιτσα κανις-μαλτεζ, δεν ειμαι σιγουρη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ShatteredIce

Δραστήριο μέλος

Η ShatteredIce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 573 μηνύματα.
εγώ έχω ένα σκυλάκι κανίς με διασταύρωση γιορκσάιρ... Το έχω από την 1η δημοτικού (στα 6,5 ήμουν)...θυμάμαι το Πάσχα είχε γεννήσει μια σκυλίτσα της γειτόνισσας, και η μαμά μου ήθελε πολύ να πάρουμε ένα..και έτσι 20 ημέρες μετά τη γέννηση της, ήρθε στο σπίτι το νέο μέλος μας, η Λούσυ :inlove:
αν και δεν το περίμενα ποτέ αυτό που θα πω, τη Λούσυ τη νιώθω σαν δικό μου κομμάτι, γιατί πολύ απλά, από όταν θυμάμαι τον εαυτό μου, είναι δίπλα μου.. τώρα είναι 12 χρονών αλλά παρ'όλα αυτά ζωηρότατη και δραστήρια! Την αγαπάω τόσο πολύ και επειδή δεν έχω άλλα αδέρφια, είναι σαν το μικρό μου ζωάκι αδερφάκι! ειδικά στην ηλικία των 7 με 13 ήμουν απίστευτα δεμένη μαζί της... ακόμα και τώρα που τα γράφω αυτά την έχω αγκαλίτσα.... :)

ορίστε..... μια φωτογραφία του μωρού μου!
DSC00724.JPG
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RunawayDreamer

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 511 μηνύματα.
εγώ παιδιά στην ζωή μου είχα μόνο ένα κατοικίδιο, τον houdy. Μου τον είχε φέρει ο μπαμπάς μου ως δώρο, κατά κάποιον τρόπο, στην δευτέρα δημοτικού. Δέθηκα τρελά μαζί του και ήταν κάτι σαν μικρότερος μου αδερφός. Δυστυχώς πέθανε πριν από ένα χρόνο όταν μπλέχτηκε σε έναν καβγά με κάτι μεγάλα σκυλιά (δε μπορούσε αν δε κάνει φασαρία αυτός) και έπαθε σοβαρή ζημιά στο στομαχί (δε μπαίνω σε ανατριχιαστικές λεπτομέρειες σε τι κατάσταση είχε γυρίσει στο σπίτι). Τον πήγαμε στον κτηνίατρο, ήταν δυο ώρες χειρουργείο και την επόμενη μέρα, μετά από μια κουραστική νύκτα να τον βλέπω να πονάει και να βογκάει από τον πόνο ξεψύχησε.
Πραγματικά αυτό τον τύπο δε πρόκειται να τον ξεχάσω ποτέ. Έχουμε ζήσει τόσα μαζί, και δε ξέρω, είχα ρίξει τόσο κλάμα εκείνη την περίοδο που δε είχα ρίξει για κανέναν άλλο άνθρωπο.
Ορίστε το μανάρι μου

https://www.e-steki.gr/images/attach/jpg.gif
https://www.e-steki.gr/images/attach/jpg.gif
https://www.e-steki.gr/images/attach/jpg.gif
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • DSC00311.JPG
    DSC00311.JPG
    133.4 KB · Εμφανίσεις: 167
  • IMG_0772.JPG
    IMG_0772.JPG
    50.1 KB · Εμφανίσεις: 519
  • IMG_0774.JPG
    IMG_0774.JPG
    153.2 KB · Εμφανίσεις: 233

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top