Κατοικίδια

Τί ζωάκι έχετε;
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 139)
  • Γάτα

    Ψήφοι: 46 33.1%
  • Σκύλος

    Ψήφοι: 60 43.2%
  • Ψάρι

    Ψήφοι: 11 7.9%
  • Παπαγάλος

    Ψήφοι: 6 4.3%
  • Άλλο είδος πτηνού

    Ψήφοι: 8 5.8%
  • Χάμστερ

    Ψήφοι: 1 0.7%
  • Κουνέλι

    Ψήφοι: 9 6.5%
  • Ινδικό χοιρίδιο

    Ψήφοι: 3 2.2%
  • Χελώνα

    Ψήφοι: 4 2.9%
  • Ιγκουάνα

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Φίδι

    Ψήφοι: 1 0.7%
  • Άλλο είδος ερπετού

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Αράχνη

    Ψήφοι: 1 0.7%
  • Άλλο είδος εντόμου

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Άλλο

    Ψήφοι: 1 0.7%
  • Δεν έχω κατοικίδιο

    Ψήφοι: 26 18.7%

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,323 μηνύματα.
Βρε Βαλ, ήμαρτον όμως! :P

Με τα λεφτά μου ως Χρηματούλης μπορώ να αγοράσω τη δική μου νυχτερίδα με φτερά από κρύσταλλα Σβαρόφσκι σε σχήμα Δολλαρίου ή Ευρώ. Τώρα μπορεί να με κοροϊδεύεις, αλλά θα δεις ότι θα τα καταφέρω.

Σίριουσλυ, από που μπορώ να αγοράσω μια νυχτερίδα;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Θα σε κοιτάζω από τον καναπέ μου, παρέα με το Μαρκ που θα φοράει κολάρο Louis Vuitton. :pfff:

Μπορείς απλώς να μετακομίσεις κάπου που έχει νυχτερίδες και να αφήνεις ανοιχτά παράθυρα. Οικογένεια ολόκληρη θα έρθει να μείνει μαζί σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
Αν έχει κοντό τρίχωμα μπορείς να χρησιμοποιήσεις μία βούρτσα που λέγεται furminator. Κάνει πραγματικά πολύ καλή δουλειά. Βουρτσίζεις τον σκύλο 2 με 3 φορές το δεκαπενθήμερο. Κάνει θαύματα.

Googlare και θα καταλάβεις.

Ευχαριστώ για την πληροφορία, αλλά έχει πιο μακρύ τρίχωμα! Άσε που δεν κάθεται να τον χτενίσω! Με την πρώτη υποψία πόνου, γίνεται άλλος σκύλος! :P

Γειά σας!!Είμαι φοιτήτρια Κτηνιατρικής και από πάντα θέλω να αγοράσω ένα σκυλάκι.Το όνειρό μου είναι ένα Δαλματίας.Δε μου αρέσουν τα μικρόσωμα σκυλιά γενικώς.Έχω διαβάσει ότι τα Δαλματίας είναι μία ράτσα πολύ ανεξάρτητη,με απεριόριστη ενέργεια και σχετικά δύσκολη στην εκπαίδευση.Δεν είχα ποτέ μου σκύλο (μόνο με σκυλιά φίλων έχω κάπως ασχοληθεί) οπότε δε θεωρούμαι έμπειρη στον χειρισμό τους.Επίσης,μένω σε διαμέρισμα και δε ξέρω κατά πόσο αυτός ο σκύλος είναι κατάλληλος για διαμέρισμα...Πιστεύω,όμως,ότι έχω την όρεξη να διαθέσω αρκετό χρόνο για τις καθημερινές βολτες που χρειάζεται.2-3 φορές τη μέρα,γύρω στο χιλιόμετρο νομίζω θέλει.Απο τιμές πόσο περίπου είναι?'Εχω διαβάσει και για το κληρονομικό πρόβλημα κώφωσης που αντιμετωπίζει η ράτσα και ότι χρειάζεται ένα BEAR τέστ ή κάτι τέτοιο νομίζω.
Όποιος γνωρίζει κάτι για αυτά τα σκυλιά ας μου πει.Θα ήθελα να ακούσω και γνώμες ανθρώπων που είναι ιδιοκτήτες Δαλματικών σκυλιών.
Ευχαριστώ,περιμένω με αγωνία τις απαντήσεις σας! :D

Δεν γνωρίζω κάτι για αυτή την ράτσα, αλλά μήπως είναι αρκετά μεγάλο σκυλί για να το έχεις στο διαμέρισμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
όλα τα ζώα στην ίδια κατηγορία , ανακατεμένα και ισότιμα :mad: δύο από κείνα , δέκα από τα άλλα και ένα κουνέλι
τι είναι μαντάμ το κουνέλι ; ίσα και όμοια με όλα τα άλλα ;

Wat? :P

Καλέ που τις έχεις 13 γάτες;
Αποκλείεται μες στο σπίτι γιατί θα κυνηγάς την τρίχα με τη γλώσσα:P
Να σου ζήσουν ρε συ! Φαντάζομαι τις έχεις στειρωμένες, διότι οι γάτες είναι γνωστές αλήτρες!:D

6 έχω στο σπίτι -στο μπαλκόνι κυρίως- και οι υπόλοιπες είναι στο ισόγειο στη γκαρσονιέρα και έξω στον κήπο. Τώρα όλες στειρωμένες τις έχω αλλά δεν την πρόλαβα μία και μου γέννησε άλλα 3 (από τα 6 που εχω στο σπίτι). :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_Vampire

Νεοφερμένος

Η Dark_Vampire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Δεν γνωρίζω κάτι για αυτή την ράτσα, αλλά μήπως είναι αρκετά μεγάλο σκυλί για να το έχεις στο διαμέρισμα;


Ναι,ίσως έχεις δίκιο...Εσύ έχεις σκύλο,ε?Γιατί μια φίλη μου που έχει Golden Retriever μού λέει ότι το σκυλί είναι εντάξει στο διαμέρισμα,αλλά χρειάζεται τουλάχιστον 2 ώρες βόλτα τη μέρα,τρέξιμο κ.λ.π.Μου αρέσουν υπερβολικά πολύ τα Δαλματίας,αλλά δε θέλω να κάνω έναν τέτοιον σκύλο δυστυχισμένο στο διαμέρισμα...Οι πολύωρες βόλτες θα τού είναι αρκετές...? :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

irenegate777

Νεοφερμένος

Η irenegate777 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Όλοι οι σκύλοι κάνουν για διαμέρισμα από τη στιγμή που θα τους παρέχουμε την απαιτούμενη καθημερινή άσκηση, βόλτα και παιχνίδι.

Τα σκυλιά είναι αγελαία ζώα και θέλουν να είναι πάντα με την αγέλη τους. Στην περίπτωση μας, η αγέλη τους είμαστε εμείς. Δεν νομίζω πως είναι σωστό να μένουν έξω. Εξάλλου τόσοι κίνδυνοι παραμονεύουν όπως π.χ. φόλες.

Τα δαλματίας είναι σκυλιά που δεν κουράζονται ποτέ. Θέλουν πολλές ώρες βόλτα και παιχνίδι διαφορετικά από τη βαρεμάρα τους μπορεί να κάνω το σπίτι, τον κήπο, ο,τιδήποτε άνω κάτω.

Αν μπορείς να ανταπεξέλθεις σε αυτά πάρε. Η αγορά φρόντισε να γίνει από ΕΚΤΡΟΦΕΑ που είναι εγγεγραμένος στο ΚΟΕ και όχι από pet shop ή από ιδιώτη.

Αν θέλεις να σου πω του λόγους που λέω το παραπάνω ρώτα με και ευχαρίστως να σου απαντήσω. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_Vampire

Νεοφερμένος

Η Dark_Vampire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Όλοι οι σκύλοι κάνουν για διαμέρισμα από τη στιγμή που θα τους παρέχουμε την απαιτούμενη καθημερινή άσκηση, βόλτα και παιχνίδι.

Τα σκυλιά είναι αγελαία ζώα και θέλουν να είναι πάντα με την αγέλη τους. Στην περίπτωση μας, η αγέλη τους είμαστε εμείς. Δεν νομίζω πως είναι σωστό να μένουν έξω. Εξάλλου τόσοι κίνδυνοι παραμονεύουν όπως π.χ. φόλες.

Τα δαλματίας είναι σκυλιά που δεν κουράζονται ποτέ. Θέλουν πολλές ώρες βόλτα και παιχνίδι διαφορετικά από τη βαρεμάρα τους μπορεί να κάνω το σπίτι, τον κήπο, ο,τιδήποτε άνω κάτω.

Αν μπορείς να ανταπεξέλθεις σε αυτά πάρε. Η αγορά φρόντισε να γίνει από ΕΚΤΡΟΦΕΑ που είναι εγγεγραμένος στο ΚΟΕ και όχι από pet shop ή από ιδιώτη.

Αν θέλεις να σου πω του λόγους που λέω το παραπάνω ρώτα με και ευχαρίστως να σου απαντήσω. :)

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σου!!:D Ακόμα είμαι στο στάδιο της σκέψης του τι ράτσα θα πάρω,αλλά προσπαθώ να μάθω όσα περισσότερα μπορώ για τα Δαλματίας,αφού μου αρέσουν πολύ!
Ξέρω ότι είναι συνέχεια σε κίνηση...:) Σκέφτομαι,επίσης,και το πρόβλημα τού που θα είναι ο σκύλος όταν εγώ θα είμαι στη σχολή.Επειδή,όμως,σπουδάζω Κτηνιατρική,τα σκυλιά ψιλοεπιτρέπονται στη σχολή με την προυπόθεση ότι θα είναι ήσυχα και δεμένα.Αν θα είναι μαζί μου δηλαδή ισως είναι πιο ήρεμο.Δε ξέρω...:worry:
Πες μου σε παρακαλώ τους λόγους για τον εκτροφέα στο ΚΟΕ γιατί όπως κατάλαβες είμαι λίγο άσχετη...:P;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

irenegate777

Νεοφερμένος

Η irenegate777 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Δεν είναι πρόβλημα το ότι θα πηγαίνεις στην σχολή και ο σκύλος θα μένει πίσω. Τα περισσότερα σκυλιά μένουν για κάποιες ώρες μόνα τους. Εξάλλου πρέπει να μάθει να μένει και μόνος διαφορετικά θα αποκτήσει άγχος αποχωρισμού.

Όσον αφορά το από ΠΟΥ θα τον πάρεις:

1) Καλύτερα να διαλέξεις ένα εκτροφέα που είναι εγγεγραμμένος στον ΚΟΕ. Είναι ο Κυνολογικός Όμιλος Ελλάδας, το site του https://www.koe.gr/indexmy.htm

Επιλέγοντας ένα σκυλί από εκτροφέα θα είσαι σίγουρη πως το σκυλί ΔΕΝ θα παρουσιάσει κάποιες ασθένειες που θα απειλήσουν ακόμη και την ζωή του, όπως είναι ο καρκίνος και η δυσπλασία κτλ, λογικά γνωρίζεις τι είναι το καθένα.

Τώρα θα μου πεις: Και πως θα είμαι σίγουρη;

Αρχικά, ένας σωστός ΕΚΤΡΟΦΕΑΣ κάνει επιλεκτική εκτροφή.
Τα σκυλιά του θα πρέπει να έχουν λάβει συμμετοχή σε εκθέσεις για να κριθούν κατάλληλα για αναπαραγωγή.

Αφού διαλέξει τα σκυλιά που θα ζευγαρώσει, το οποίο το κάνει πολύ προσεκτικά λαμβάνοντας υπ' όψιν τους χαρακτήρες του αρσενικού και του θυληκού (θέλει να βγάλει ισορροπημένα σκυλιά και όχι με προβλήματα συμπεριφοράς δηλ. δεν θα ζευγαρώσει δύο υπερβολικά υπερκινητικά σκυλιά γιατί κάπως έτσι θα είναι και τα κουτάβια, ελπίζω να καταλαβαίνεις τι εννοώ) και άλλα χίλια δυο πράγματα κάνει τους ειδικές εξετάσεις για να διαπιστώσει αν όντως είναι άρτιοι στην υγεία τους.

Το κουτάβι που θα πάρεις από εκεί θα έχει μείνει τουλάχιστον 2 με 3 μήνες κοντά στην μαμά του και τα αδέρφια ώστε να κοινωνικοποιηθεί αρκετά, να είναι ισορροπημένο στον χαρακτήρα. Επίσης, ο εκτροφέας φροντίζει τα κουτάβια υπερβολικά κάνοντας και σε αυτά ελέγχους, εμβόλια, αποπαρασιτώσεις κτλ.

Η γέννα δηλώνεται στον ΚΟΕ άρα το κάθε κουτάβι έχει το δικό του pedigree (πιστοποιητικό καθαροαιμίας). Το pedigree είναι το γενεαλογικό δέντρο του κουταβιού και γράφει πάνω χίλια δυο πράγματα. Είναι πολύ σημαντικό χαρτί και όχι κόλλα Α4.

Βέβαια οι τιμές είναι ανάλογες. Δεν είναι 300 με 500 € αλλά παίζουν γύρω στα 1000 €.
Αν σκεφτείς το κόστος συμμετοχής σε εκθέσεις, το κόστος των εξετάσεων πριν την γέννα και κατά τη διάρκεια της κύησης, τα εμβόλια, τις αποπαρασιτώσεις, τις ειδικές τροφές μάλλον ο εκτροφέας βγαίνει και ζημιωμένος. Ίσως για αυτό δεν είναι επάγγελμα αλλά χομπί αυτή η εργασία.


2) Από την άλλη πλευρά, τα pet shops είναι ότι χειρότερο υπάρχει. Googlare και θα καταλάβεις. Πάτα puppy mills. Μπες και στο YouTube να δεις video.

Εν ολίγοις είναι εργοστάσια παραγωγής κουταβιών. Οι γονείς είναι μία ζωή κλεισμένοι σε κλουβιά, δεν έχουν την στοιχειώδη ιατρική φροντίδα κτλ.
Τα κουτάβια εισάγονται από «««εκτροφεία»»» της πλάκας εεε, της Ουγγαρίας και της Τσεχίας συνήθως ήθελα να πω.
Παρόλο που λένε οι ιδιοκτήτες pet shop ότι έχουν pedigree είναι πλαστό, συνήθως σου λένε ότι θα στο στείλουν αργότερα με δική σου επιβάρυνση, γύρω στα 100 € θα δώσεις.

Διάβασε πολύ καλά αυτό https://www.adespoto.gr/index.php?op...-poy-agorazete&catid=35:generalnews&Itemid=67

3) Οι ιδιώτες αφού βρουν δύο σκυλιά για ζευγάρωμα δεν κάνουν εξετάσεις, δεν τους ενδιαφέρει ο χαρακτήρας που θα έχουν τα κουτάβια, δεν ξέρουν αν οι γονείς των γονιών των κουταβιών είχαν κάποτε κάποια ασθένεια, δεν έχουν pedigree ή είναι πλαστό, σκοπός τους είναι το κέρδος, σε εκθέσεις εννοείται πως δεν μπορούν να πάνε.

Τα πουλάνε 100, 200, 300 € αλλά δεν ξέρεις τι θα αντιμετωπίσεις στο μέλλον.

Γνώμη μου, αν δεν μπορείς να διαθέσεις τώρα 1000€ περίπου περίμενε να τα μαζέψεις.
Μπορεί να βιαστείς να δώσεις τα 500€ που ζητούν τα pet shops αλλά ίσως δώσεις πολύ περισσότερα στο μέλλον για την υγεία του σκύλου σου. Μέχρι τότε φρόντισε να ενημερωθείς όσο πιο καλά μπορείς για την υγεία, τον χαρακτήρα, την συμπεριφορά της ράτσας που σε ενδιαφέρει.

Αν θέλεις και κάτι άλλο να ρωτήσεις, είμαι στην διάθεση σου. :)

Συγνώμη για το μεγάλο post. Η αλήθεια είναι ότι έπρεπε να γράψω περισσότερα καθώς το κεφάλαιο σκύλος, αναπαραγωγή είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
1 σκυλάκι έχω, στειρωμένη :redface: Κοντεύει να κλείσει τα 7... hurray! :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κώτσιος

Νεοφερμένος

Ο Κώτσιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Εγω παιδες ασχολουμαι αποκλειστικα και μονο με πτηνα.. αχχαχα λοιπον στην κατοχη μου εχω δυο καναρινια το Φισφιρίκο και τον Κίτσο και μια καρδερίνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iGiannis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο iGiannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,762 μηνύματα.
Εγώ θέλω πάρα πολύ ένα σκυλάκι.. Είχα παλιά ένα κυνηγόσκυλο, αλλά όταν "έφυγε" πήρα γάτα γιατί τις λατρεύει η αδερφή μου.. Πριν από λίγες μέρες απεβίωσε και η γάτα.. και τώρα έχω μείνει με δύο καναρίνια...
Ελπίζω μόλις τελειώσω την γ'λυκείου να πάρω ένα σκυλάκι μικρό, γιατί ο άλλος ο σκύλος ήταν μεγάλος όταν το απέκτησα και δεν τον χάρηκα πολύ.. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

enrose

Δραστήριο μέλος

Η enrose αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 643 μηνύματα.
Το αγόρι μου γερνάει και όσο το σκέφτομαι με πιάνει τρέλα. 31/12 έκλεισε τα 9 του χρόνια και ήδη τον έχουν πιάσει ρευματικά. Οταν έχει νοτιάδες δυσκολεύεται να περπατησει. Αρχές Δεκέμβρη τον πήγα να κανει καθαρισμό στα δοντάκια του, δεν το ξανακάνω ποτέ. Αυτό που αντίκρισα δεν θέλω να το ξαναδώ. Απλά δεν μπορώ να διανοηθώ πως θα τον χάσω κάποια στιγμη.:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loony

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Loony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,754 μηνύματα.
Είχα χελώνες ψαράκια κτλ κτλ. Και το καλοκαίρι γατάκια. Τα περισσότερα απεβίωσαν. :'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

λυκαυγή

Νεοφερμένος

Η λυκαυγή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Κατοικίδιο δεν είχα ποτέ όμως μου αρέσουν πολύ τα σκυλάκια.Κάποια στιγμή θέλω να πάρω σκύλο κ' συγκεκριμένα Αγίου Βερνάρδου.Τα λατρεύωωωωωω....!! :D:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yperoxi

Δραστήριο μέλος

Η yperoxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Αχ ναι τα ζωάκια είναι πραγματικοί έρωτες! Εμένα με τρελαίνουν οι σκυλίτσες μου! Είναι κούκλες κ πανέξυπνες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

λυκαυγή

Νεοφερμένος

Η λυκαυγή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
^^ τι ράτσας είναι ?? :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Το αγόρι μου γερνάει και όσο το σκέφτομαι με πιάνει τρέλα. 31/12 έκλεισε τα 9 του χρόνια και ήδη τον έχουν πιάσει ρευματικά. Οταν έχει νοτιάδες δυσκολεύεται να περπατησει. Αρχές Δεκέμβρη τον πήγα να κανει καθαρισμό στα δοντάκια του, δεν το ξανακάνω ποτέ. Αυτό που αντίκρισα δεν θέλω να το ξαναδώ. Απλά δεν μπορώ να διανοηθώ πως θα τον χάσω κάποια στιγμη.:(
και εμένα η δικιά μου μεγάλωσε(έγινε 8) αλλά κατά περίεργο λόγο είναι μια χαρά και τα δόντια της είναι κατάλευκα :)
αλλά και εγώ όταν σκέφτομαι ότι θα την χάσω στεναχοριέμαι μόνο με την ιδέα :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rootbreaker

Τυχερό μέλος 2014

Η rootbreaker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 700 μηνύματα.
Ενταξει αφου υπαρχει και θεμα με κατοικιδια...
Λοιπον απο τη στιγμη που θυμαμαι τον εαυτο μου,ειχαμε παντα σκυλο..το αγαπημενο μου σκυλι λεγοταν Αρης και ηταν χασκυ αλλα πεθανε απο ενα τσιμπουρι-μικροβιο που του προκαλεσε αρρωστια.Ηταν απαισιο θεαμα,γιατι το ειδα το πεθαινει,μια μερα που γυρισα απ το σχολειο και οι γονεις μου εμπαιναν μπροστα για να μου κρυψουν το ολο σκηνικο.:(
Τωρα εχουμε ενα λαμπραντορ,φοβερο σκυλι αν και πολυ πολυ δυνατο.Το πας βολτα και σε τραβαει αντι να το τραβας εσυ:redface:
Περα απ,αυτο,τα γατια που εχουν περασει απ αυτο το σπιτι ειναι αμετρητα.Εχουμε μεγαλη αυλη,ζουμε σε χωριο και επειδη ταιζαμε καθε φορα πολλα γατια που ερχονταν,η βρισκαμε καπου παρατημενα μικρα γατακια,τα αναλαμβαναμε.Ειχαμε φτασει σε σημειο να παιρνουμε τροφη γ αυτα απο το σουπερμαρκετ και τα ειχαμε για πολλα χρονια.
Καποια στιγμη,καποιος μαλακας εβαλε φολα οποτε αραιωσαν επικυνδινα.
Πριν 4 χρονια περιπου η μανα μου εκανε υποχωρηση και βαλαμε ενα γατι στο ισογειο του σπιτιου.Καποιοι απο δω μεσα το χουν ακουσει να νιαουριζει και λαιβ :p .Eιναι νταξει απο τα πιο ηρεμα ζωα που εχω δει ποτε και που δε φοβαται οτι και να του κανεις:whistle::whistle:
Τωρα νταξει κατα καιρους ειχαμε ψαρια,πουλια(χαχα ερχονταν χελιδονια και εχτιζαν φωλια και καθονταν για μηνες),κοτες,κουνελια κλπ.
Δε μπορω να ζησω χωρις ζωα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kit-kat

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kit-kat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,739 μηνύματα.
έχω ένα σκιουράκι εδώ και τρία χρόνια και το υπεραγαπάω!!!!είναι η παρεούλα μου!!!!!αργότερα θα θελα να πάρω και ένα σκυλάκι :inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Backdrop

Δραστήριο μέλος

Η Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 676 μηνύματα.
Εμείς έχουμε την τίγρη μας την Ήρα... το μαμούνι μας!!!!:inlove::inlove::inlove:
Ένα γατόνι όλα τα λεφτά... τσαμπουκαλού αλλά και λίγο γκρινιάρα!!
Τσαούσα αλλά και χαδιάρα!!!:P

Την συντροφιά και την αγάπη των κατοικίδιων δεν την αλλάζω με τίποτα!!!!:happy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top