Κατσαρίδες, κουνούπια και η υπόλοιπη παρέα!

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
εγω παιδια δε φοβαμαι τις κατσαριδες!


:P




















τις τρεμω!:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ina10039

Νεοφερμένος

Η ina τη περιμενεις? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Νεάπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 54 μηνύματα.
ρε σι και εγω φοβαμαι τις κατσαριδες μετα απο αυτο που ειχα παθει.....ημουν μια νυχτα και ηταν ωρα να κοιμιθω και ξαπλωσα
ε,λοιπον ειταν καλοκαιρι και το καλοκαιρι δεν βαζω σεντωνι μετα απο λιγο νιοθω κατι στο ποδι μου και κοιταξα και καταλαβα οτι ιταν κατσαριδα και μετα αρχεισα να τρεχω σαν τρελο:jumpy:και ειχε μεινη στο ποδι μου :worry: . μετα ιρθε ι μανα μου :redface: αλλα αγιος ι μανα μου:angel: το εδιοξε απο το ποδι μου και το σκοτοσε μετα :knife: αλα καλα να παθει:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Burp

Δραστήριο μέλος

Η Burp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 786 μηνύματα.


eew:sick:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
ελεος ρε μπερπ!


τωρα νιωθω οτι περπατανε πανω μου.:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Burp

Δραστήριο μέλος

Η Burp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 786 μηνύματα.
έλα καλέ το βιδ παίζει ρόλο εποικοδομητικό :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
εγω δεν ξερω αν τις φοβαμαι :P Δεν εχω συναντησει καμια :hehe: Φοβαμαι ή μαλλον απεχθανομαι μεχρι αηδιας τους κοριους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
:cry_x:

:cry_x:

:cry_x:

:cry_x:


μολις ηρθα αντιμετωπη με τον εχθρο του καλοκαιριου.:(
δεν αντεχω.


:'(:'(:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,070 μηνύματα.
:cry_x:

:cry_x:

:cry_x:

:cry_x:


μολις ηρθα αντιμετωπη με τον εχθρο του καλοκαιριου.:(
δεν αντεχω.


:'(:'(:'(

Παρομοίως!! Πέταξα όλο το καθιστικό χτες!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
πρώτα απ' όλα, δεν πρέπει να δείξεις ότι φοβάσαι, γιατί τους δίνεις το κίνητρο, να πάρουν το πάνω χέρι και να σε τρέψουν σε φυγή....
δεύτερον, πρέπει να φανείς οικείος μαζί τους και να τους πιάσεις συζήτηση(διπλωματικό επεισόδιο )....
τρίτον, πρέπει να τα πείσεις, ότι δεν είσαι ρατσιστής και ενδιαφέρεσαι για όλα τα ζωντανά πλάσματα εξίσου....
τέταρτον, να αναφέρεις ότι έχεις στενή συγγένεια με το είδος τους, αφού ο προπάππους σου προέρχεται από τη συγκεκριμένη φυλή....
πέμπτον και τελευταίον, να τα καλέσεις σε δείπνο και αφού τα δηλητηριάσεις με ένα δυνατό δηλητήριο, να τα ξεφορτωθείς πετώντας τα στην τουαλέτα και πατώντας καζανάκι.... :hehe::hehe::hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
diatomaceous earth. Η λυση στο προβλημα σου. Δεν ειναι δηλητηριο και δεν επιβαρυνεται η υγεια σου. Απο την στιγμη που θα πατησει πανω στο diatomaceous earth η κατσαριδουλα, της απομενουν το πολυ 24 ωρες ζωης. Ειναι το πιο υπουλο εντομοκτονο που εχω συναντησει. Κολλαει πανω τους (ειναι σκονη) και απομακρυνει το κερι απο τον εξωσκελετο τους με αποτελεσμα να αφυδατωνονται και να βρισκουν αργο θανατο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
diatomaceous earth. Η λυση στο προβλημα σου. Δεν ειναι δηλητηριο και δεν επιβαρυνεται η υγεια σου. Απο την στιγμη που θα πατησει πανω στο diatomaceous earth η κατσαριδουλα, της απομενουν το πολυ 24 ωρες ζωης. Ειναι το πιο υπουλο εντομοκτονο που εχω συναντησει. Κολλαει πανω τους (ειναι σκονη) και απομακρυνει το κερι απο τον εξωσκελετο τους με αποτελεσμα να αφυδατωνονται και να βρισκουν αργο θανατο.

και που το βρησκω αυτο?

περασα ενα χαλια βραδυ, ευτυχως σημερα παω στο πατρικο μου.
δε ξερω τι θα κανω οταν ξανα ερθω.:/


πσ αγορακια σας ευχαριστω πολυ για τη ψυχολογικη υποστηριξη χτες! ειστε οι καλυτεροι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerina192

Δραστήριο μέλος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Εγώ κάθε φορά που πάω φροντιστηριο έρχομαι αντιμέτωπη με εκατοντάδες...ακρίδες!! Μπλιάξξξξ....Τις απεχθάνομαι,ανατριχιάζω μόνο στην ιδέα....Μια πήδηξε στα μαλλιά μου προχθές....Αααααα!!Με άκουσαν όλοι.... :sick:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
και που το βρησκω αυτο?

περασα ενα χαλια βραδυ, ευτυχως σημερα παω στο πατρικο μου.
δε ξερω τι θα κανω οταν ξανα ερθω.:/


πσ αγορακια σας ευχαριστω πολυ για τη ψυχολογικη υποστηριξη χτες! ειστε οι καλυτεροι!

πηγαινε σε καποιο μαγαζι ή σουπερμαρκετ που πουλαει εντομοκτονα και ψαξε για εντομοκτονο σε μορφη σκονης (ειναι μια γκρι σκονη σαν τσιμεντο). Στα ελληνικα λεγεται διατομικη γη, γη διατομων, διατομιτης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

athinouli

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η athinouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 347 μηνύματα.
τι εμπειρίες έχω?? τραγικότατες!
όλα τα ζωιφιάκια είναι αγαθά και δε με ενοχλούν!
αλλά αυτές τις αράχνες... σε όλα τα μεγέθη.. ΔΕΝ ΤΙΣ ΜΠΟΡΩ!
έχω σηκώσει την γειτονιά τουλάχιστον 5 φορές για μια αράχνη..
από τότε που θυμάμαι τη ζωή μου τις τρέμω!
τι να πω? καλύτερα να υπήρχαν δεινόσαυροι ακόμη παρά αυτά τα χαζά πλάσματα!
τις φοβάμαι πολύ.. κινδυνεύουν οι φωνητικές μου χορδές! :P
και ο χειρότερος μου ήρωας δεν είναι τυχαία ο spiderman!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,070 μηνύματα.
Τέσσερις μεγάλες εκτέλεσα χτες βράδυ γιατί τις δηλητηρίασα και από τη δυσφορία βγήκαν επάνω, αλλά τουλάχιστον μετά από 2 χρόνια μαρτυρίου κατάλαβα από που μπαίνουν.

Σιφώνι τουαλέτας (στο πάτωμα).

2 λύσεις:

1) Η απλή αλλά αμφίβολης αποτελεσματικότητας. Τάπα πάνω στο σιφώνι. Μια μεγάλη μπορεί να τη σηκώσει με το σώμα της.

2) Η σύνθετη που απαιτεί χέρια και θα την προτιμήσω λόγω μακροβιότητας του πλάνου. Ξεκαλούπωμα της σχάρας του σιφωνιού, το οποίο επιτηρούσα όταν ανακατασκευάστηκε και είδα ότι η σχάρα είναι σε σχήμα Τ δηλαδή από πάνω η σχάρα και από κάτω ένα κυλινδρικό ματσούκι που κουμπώνει στην τρύπα αλλά ενδοκυκλικά είναι κούφιο και μπαίνουν από κεί οι "τάνες". Καλύπτουμε την κάτω κούφια πλευρά με σιτάκι (για να χει μικρές τρυπούλες να φεύγουν τα νερά αλλά όχι και να μπαίνουν αυτές όμως) και κλείνουμε κανονικά το σιφώνι μαγκώνοντας το σιτάκι στην περίμετρο με το ίδιο το καπάκι μιας και είναι πιό πλατύ επάνω. Τέλος.

Για να δούμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,084 μηνύματα.
Εγώ που έχω σκυλάκι στο σπίτι και φοβάμαι να ρίξω σπρέϋ τι σκατά να κάνω;:hmm:

2) Η σύνθετη που απαιτεί χέρια και θα την προτιμήσω λόγω μακροβιότητας του πλάνου. Ξεκαλούπωμα της σχάρας του σιφωνιού, το οποίο επιτηρούσα όταν ανακατασκευάστηκε και είδα ότι η σχάρα είναι σε σχήμα Τ δηλαδή από πάνω η σχάρα και από κάτω ένα κυλινδρικό ματσούκι που κουμπώνει στην τρύπα αλλά ενδοκυκλικά είναι κούφιο και μπαίνουν από κεί οι "τάνες". Καλύπτουμε την κάτω κούφια πλευρά με σιτάκι (για να χει μικρές τρυπούλες να φεύγουν τα νερά αλλά όχι και να μπαίνουν αυτές όμως) και κλείνουμε κανονικά το σιφώνι μαγκώνοντας το σιτάκι στην περίμετρο με το ίδιο το καπάκι μιας και είναι πιό πλατύ επάνω. Τέλος.

Για να δούμε...

Ομιτζί έχεις πολύυυυυ ελεύθερο χρόνο...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
εχετε εσεις στο σπιτι Ίουλους?:D
ειναι αυτα τα μαυρα σκουληκια που τυλιγονται γυρω απο τον εαυτο τους αν τα ακουμπησεις..σαν μαυρη μικρη σαρανταποδαρουσα..αυτα δεν τα χτυπαω γιατι αμολανε βρωμα εντονη..απλα τα πεταω ζωντανα εξω ή στην λεκανη...

τωρα τελευταια με την υγρασια εχουν γεμισει τον τοπο..

επισης κατι αλλο..μονο στις πολεις υπαρχουν κατσαριδες στα σπιτια?γιατι εδω στον ελαιωνα που ειμαι σπανια βλεπω κατσαριδες και συνεχεια αραχνες..ιδιως αυτες τις λεπτες του τοιχου.. σπανια κατι μεγαλες .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
επισης κατι αλλο..μονο στις πολεις υπαρχουν κατσαριδες στα σπιτια?γιατι εδω στον ελαιωνα που ειμαι σπανια βλεπω κατσαριδες και συνεχεια αραχνες..ιδιως αυτες τις λεπτες του τοιχου.. σπανια κατι μεγαλες .

και μεις στο χωριο δεν εχουμε κατσαριδες εχουμε βεβαια ολα τα υπολοιπα φιδια,ακριδες,σκορπιους κλπ.:P
στους αγιους θεοδωρους παντως εχει κααααατι τεραστιες κατσαριδες, δε θα ξεχασω που καθε βραδυ κοντευα να σκασω και δε πηγαινα στο wc μεχρι να ξημερωσει.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
πρώτα απ' όλα, δεν πρέπει να δείξεις ότι φοβάσαι, γιατί τους δίνεις το κίνητρο, να πάρουν το πάνω χέρι και να σε τρέψουν σε φυγή....

ρε , για κατσαρίδες και έντομα μιλάμε όχι για ντόπερμαν :P

diatomaceous earth. Η λυση στο προβλημα σου. Δεν ειναι δηλητηριο και δεν επιβαρυνεται η υγεια σου. Απο την στιγμη που θα πατησει πανω στο diatomaceous earth η κατσαριδουλα, της απομενουν το πολυ 24 ωρες ζωης. Ειναι το πιο υπουλο εντομοκτονο που εχω συναντησει. Κολλαει πανω τους (ειναι σκονη) και απομακρυνει το κερι απο τον εξωσκελετο τους με αποτελεσμα να αφυδατωνονται και να βρισκουν αργο θανατο.

:worry: προτιμώ έναν λιγότερο επώδυνο θάνατο και ας αγοράσω δεύτερο ζευγάρι παντόφλες:confused:

επισης κατι αλλο..μονο στις πολεις υπαρχουν κατσαριδες στα σπιτια?γιατι εδω στον ελαιωνα που ειμαι σπανια βλεπω κατσαριδες

σχετικά με αυτό , θα σου πρότεινα να ανατρέξεις στο βιβλίο του Μπαγκς Μπάννυ <<Η αστικοποίηση στα έντομα : αιτίες και καλά κρυμμένα συμφέροντα>>

οντόπικ : μην σκοτώνετε τα ζωντανά ,είναι αξιαγάπητα - απλά ασφαλίστε τον χώρο σας και διώχνετε τα μακρυά (και φοράτε μακρυά ρούχα γιατί είναι πολύ πονηρά)
https://www.youtube.com/watch?v=mZbeiXZVWbM&feature=fvst
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top