Κατσαρίδες, κουνούπια και η υπόλοιπη παρέα!

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,820 μηνύματα.
Κατσαριδα παιδια δεν εχω δει ποτε στη ζωη μου παρα μονο σε ζωολογικο κηπο. Ελπιζω να μη δω ποτε μου. Ακουγονται εφιαλτικες
υπάρχουν και οι κατσαρίδες που πετάνε, αν δεν τις πετύχεις τις συγκεκριμένες κατσαρίδες καλά είσαι
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
υπάρχουν και οι κατσαρίδες που πετάνε, αν δεν τις πετύχεις τις συγκεκριμένες κατσαρίδες καλά είσαι
γιατι εχετε κατσαριδες; Εννοω τι ειδος περιβαλλοντος τις ευννοει; Μονο κατσαριδες μαδαγασκαρης εχω δει παιδια. Δεν ξερω πως ειναι οι τυπικες :lol:
 

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,820 μηνύματα.
γιατι εχετε κατσαριδες; Εννοω τι ειδος περιβαλλοντος τις ευννοει; Μονο κατσαριδες μαδαγασκαρης εχω δει παιδια. Δεν ξερω πως ειναι οι τυπικες :lol:
εδώ στη Ελλάδα υπάρχουν οι καφέ κατσαρίδες μικρές έως μέσαιου μεγέθους. Τις ευννοεί η υγρασία και κρύβονται στις αποχέτευσεις, γενικά σε σκιερή μέρη που δύσκολα θα τις πετύχεις στη καθημερινότητα σου. Εγώ προσωπικά βλέπω 1-2 φορές το μήνα κατσαρίδα στο δρόμο.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,784 μηνύματα.
Σαν παιδί που μεγάλωσα σε χωριό θα έλεγα ότι η σχέση μου με όλα τα έντομα και τα ζωύφια είναι " συνηθισμένα τα βουνά στα χιόνια ". Υπάρχει όμως ένα ζώο που μου προκαλεί φοβία. Contrary to popular opinion δεν είναι ούτε η κατσαρίδα ούτε η ακρίδα κλπ. Είναι η σαρανταποδαρούσα και αυτό γιατί έχω διαβάσει ότι κάνει άσχημο τσίμπημα το παλιόζωο. Ήρθε η μέρα που θα έρθω αντιμέτωπος με την φοβία μου και ήτο χθες.

Καθώς διάβαζα ένα άρθρο για τον μεγάλο σοβιετικό καλαθοσφαιριστή Τκατσένκο τον αγαθό γίγαντα του 2.2μ. νιώθω πολλά μικρά ποδαράκια να σκαρφαλώνουν με ιλιγγιώδη ταχύτητα το πόδι μου. Παρατηρώ ότι ήταν σαρανταποδαρούσα και το μόνο που έχω να σχολιάσω σε αυτό είναι το εξής. Εδώ και πολλά χρόνια καημό το έχω να μάθω ζεμπέκικο, ε χθες το έμαθα. Το μόνο που είχα στο μυαλό μου εκείνη την ώρα είναι ότι πάει με τσίμπησε. Του έδωσα μία με το χέρι στο τέλος και έφυγε ( άγιο είχα που δεν τσιμπήθηκα με την όχι και τόσο ψύχραιμη αντίδραση μου ). Μετά ακολούθησαν τα γνωστά. Μισό μπουκάλι τέζα έριξα πάνω και στη σαρανταποδαρούσα και στο δωμάτιο.

Α να χαθεί δεν έχω αιφνιδιαστεί ποτέ τόσο άσχημα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σαν παιδί που μεγάλωσα σε χωριό θα έλεγα ότι η σχέση μου με όλα τα έντομα και τα ζωύφια είναι " συνηθισμένα τα βουνά στα χιόνια ". Υπάρχει όμως ένα ζώο που μου προκαλεί φοβία. Contrary to popular opinion δεν είναι ούτε η κατσαρίδα ούτε η ακρίδα κλπ. Είναι η σαρανταποδαρούσα και αυτό γιατί έχω διαβάσει ότι κάνει άσχημο τσίμπημα το παλιόζωο. Ήρθε η μέρα που θα έρθω αντιμέτωπος με την φοβία μου και ήτο χθες.

Καθώς διάβαζα ένα άρθρο για τον μεγάλο σοβιετικό καλαθοσφαιριστή Τκατσένκο τον αγαθό γίγαντα του 2.2μ. νιώθω πολλά μικρά ποδαράκια να σκαρφαλώνουν με ιλιγγιώδη ταχύτητα το πόδι μου. Παρατηρώ ότι ήταν σαρανταποδαρούσα και το μόνο που έχω να σχολιάσω σε αυτό είναι το εξής. Εδώ και πολλά χρόνια καημό το έχω να μάθω ζεμπέκικο, ε χθες το έμαθα. Το μόνο που είχα στο μυαλό μου εκείνη την ώρα είναι ότι πάει με τσίμπησε. Του έδωσα μία με το χέρι στο τέλος και έφυγε ( άγιο είχα που δεν τσιμπήθηκα με την όχι και τόσο ψύχραιμη αντίδραση μου ). Μετά ακολούθησαν τα γνωστά. Μισό μπουκάλι τέζα έριξα πάνω και στη σαρανταποδαρούσα και στο δωμάτιο.

Α να χαθεί δεν έχω αιφνιδιαστεί ποτέ τόσο άσχημα.
Μόλις έθιξες μια απο τις μεγαλύτερες φοβίες μου.
Πραγματικά αυτο το πλάσμα είναι πάρα πολύ ύπουλο.
Παριστάνει και το ψόφιο τις περισσότερες φορές.
Αν μου συνέβαινε αυτό που περιγράφεις απλά θα πέθαινα ακαριαία με πολύ συνοπτικές διαδικασίες.
Δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα για εμένα ειλικρινά.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Εμενα με τρομαζουν σχεδον ολα τα εντομα και αρθροποδα. Τα μονα που δεν με τρομαζουν ειναι οι μυγες, οι μελισσες, οι πεταλουδες, οι νυχτοπεταλουδες, οι πυγολαμπιδες, οι πασχαλιτσες και τα πρασινα σκαθαρια και ολα τα μικρα εντομα που μοιαζουν με μυγακια. Ολα τα υπολοιπα ειναι σιχαμερα. Αραχνες, σκορπιοι και σφηκες ειναι τα χειροτερα. Ειδικα τωρα που μας εχει ερθει και το murder hornet. Εφιαλτης.

Το χειροτερο το επαθα πριν 10 χρονια οταν εβλεπα τηλεοραση και ξαφνικα βλεπω μια τεραστια αραχνη ακριβως μπροστα μου. Τετοιο πραγμα δεν εχω ξαναδει στη ζωη μου. Ηταν μαλλον giant house spider. Φρικη. Δεν ειχα ουτε το θαρρος να την σκοτωσω. Καλεσα ενισχυσεις. Με εχει δαγκωσει αραχνη μικρη και εχω καταληξει στα επειγοντα. Ειχε πρηστει τοσο το πελμα μου που δεν χωρουσε να μπει το παπουτσι μου. Εκτοτε τις φοβαμαι παρα πολυ.
 

Lvh

Νεοφερμένος

Η Lvh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Εμενα με τρομαζουν σχεδον ολα τα εντομα και αρθροποδα. Τα μονα που δεν με τρομαζουν ειναι οι μυγες, οι μελισσες, οι πεταλουδες, οι νυχτοπεταλουδες, οι πυγολαμπιδες, οι πασχαλιτσες και τα πρασινα σκαθαρια και ολα τα μικρα εντομα που μοιαζουν με μυγακια. Ολα τα υπολοιπα ειναι σιχαμερα. Αραχνες, σκορπιοι και σφηκες ειναι τα χειροτερα. Ειδικα τωρα που μας εχει ερθει και το murder hornet. Εφιαλτης.

Το χειροτερο το επαθα πριν 10 χρονια οταν εβλεπα τηλεοραση και ξαφνικα βλεπω μια τεραστια αραχνη ακριβως μπροστα μου. Τετοιο πραγμα δεν εχω ξαναδει στη ζωη μου. Ηταν μαλλον giant house spider. Φρικη. Δεν ειχα ουτε το θαρρος να την σκοτωσω. Καλεσα ενισχυσεις. Με εχει δαγκωσει αραχνη μικρη και εχω καταληξει στα επειγοντα. Ειχε πρηστει τοσο το πελμα μου που δεν χωρουσε να μπει το παπουτσι μου. Εκτοτε τις φοβαμαι παρα πολυ.
Γενικά το πιο βασικό είναι να μην περπατας ξυπολητη σε μέρος που ξέρεις ότι υπάρχει έντομο. Ακομα και μυρμηγκια.
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Γενικά το πιο βασικό είναι να μην περπατας ξυπολητη σε μέρος που ξέρεις ότι υπάρχει έντομο.
Όχι ξυπόλητος. Αν με το παπούτσι πατήσω κατσαρίδα, μου αρέσει πολύ ο θόρυβος που κάνει.

katsarida.jpg

SPOILER ΓΙΑ ΛΙΓΟΥΣ:

Στην Κίνα όμως οι κατσαρίδες είναι λαχταριστός μεζές. Πουλιούνται σε καλαμάκια όπως τα σουβλάκια.

main-qimg-94a927ae3bbb992fd3abd2ef197129d5.png
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,420 μηνύματα.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,420 μηνύματα.
Όχι ξυπόλητος. Αν με το παπούτσι πατήσω κατσαρίδα, μου αρέσει πολύ ο θόρυβος που κάνει.


SPOILER ΓΙΑ ΛΙΓΟΥΣ:

Στην Κίνα όμως οι κατσαρίδες είναι λαχταριστός μεζές. Πουλιούνται σε καλαμάκια όπως τα σουβλάκια.

View attachment 83346


Μα τι ωραιο μεζεδακι....

 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,058 μηνύματα.
Εγώ δεν έχω πολύ πρόβλημα με τις κατσαρίδες. Έχω έτοιμο το κατσαριδοκτόνο και τις ψεκάζω. Αυτό που δε θα άντεχα ποτέ είναι τα ποντίκια. Μόνο η ιδέα της ύπαρξής τους μού φέρνει ανατριχίλα.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,420 μηνύματα.
Εγώ δεν έχω πολύ πρόβλημα με τις κατσαρίδες. Έχω έτοιμο το κατσαριδοκτόνο και τις ψεκάζω. Αυτό που δε θα άντεχα ποτέ είναι τα ποντίκια. Μόνο η ιδέα της ύπαρξής τους μού φέρνει ανατριχίλα.
Eκει απλα θα κατορθωνα και θα ανεβαινα με καποιο τροπο στο ταβανι και θα αφηνα την Μαγια να το κανονισει....αλλα εγω μαζι του δεν θα εμενα.. :jumpy:
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,784 μηνύματα.
Εγώ δεν έχω πολύ πρόβλημα με τις κατσαρίδες. Έχω έτοιμο το κατσαριδοκτόνο και τις ψεκάζω. Αυτό που δε θα άντεχα ποτέ είναι τα ποντίκια. Μόνο η ιδέα της ύπαρξής τους μού φέρνει ανατριχίλα.
Παλιά έτσι όπως κοιμόταν ο κόσμος σε παλιά στρώματα στο δάπεδο το βράδυ έρχονταν αρουραίοι και τους έτρωγαν λίγο. Αν ακούσεις ιστορίες γιαγιάδων παππούδων σίγουρα θα το ακούσεις και αυτό.
 

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,918 μηνύματα.
Παλιά έτσι όπως κοιμόταν ο κόσμος σε παλιά στρώματα στο δάπεδο το βράδυ έρχονταν αρουραίοι και τους έτρωγαν λίγο. Αν ακούσεις ιστορίες γιαγιάδων παππούδων σίγουρα θα το ακούσεις και αυτό.

Πω, ρε φίλε, τι μου το θύμισες αυτό. Η αδερφή του παππού μου μού είχε διηγηθεί όταν ήμουν παιδάκι, πώς ένα βράδυ στο χωριό, όταν ήταν έφηβη, είχε ξυπνήσει -κοιμόταν ανάσκελα- και είχε δει έναν αρουραίο να της δαγκώνει τη μύτη. Παιδικός εφιάλτης είχε γίνει το ενδεχόμενο να πάθω κι εγώ κάτι τέτοιο. :P

Από έντομα, την πιο δυσάρεστη εμπειρία την είχα με σέρσεγκα. Για όσους δεν ξέρουν μοιάζει κάπως έτσι.



Ήμουν διακοπές με παρέα σε νησί και αυτό το αναθεματισμένο είχε μπει στο αυτοκίνητο από ένα μικρό άνοιγμα κάποιου παραθύρου και είχε βρεθεί στο δικό μου κάθισμα. Πάω μετά από το μπάνιο, κάθομαι κύριος και εν τω μέσω της διαδρομής μου δίνει μια δαγκωνιά, άλλο πράγμα. Βλέπω ότι αρχίζει και πρήζεται και συνεχίζει να πονάει, πάμε στο κέντρο υγείας, μου πατάει ο γιατρός μια ένεση κορτιζόνης και όλα κομπλέ. :pleasantry:
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Εγώ δεν έχω πολύ πρόβλημα με τις κατσαρίδες. Έχω έτοιμο το κατσαριδοκτόνο και τις ψεκάζω. Αυτό που δε θα άντεχα ποτέ είναι τα ποντίκια. Μόνο η ιδέα της ύπαρξής τους μού φέρνει ανατριχίλα.
Εμένα είχε μπει σπίτι ένα και το παγίδευσα σε μια κούτα και το έβγαλα, η κατσαρίδα είναι πιο εύκολη γιατί τη ψεκάζεις και τελειώνεις δεν κάνεις όλη ιστορία για να την πιάσεις αλλά χωρίς τέζα θα προτιμούσα ποντίκι με την έννοια της σιχασιάς . Βέβαια αν το χάσεις και δεν ξέρεις που κρύφητκε, είναι ένα ζήτημα για το πως θα κοιμάσαι και με ένα ποντίκι να κόβει βόλτες μέσα στο σπίτι .

Βλέπω και κάτι συσκευές που διώχνουν ποντίκια και κατσαρίδες αλλά δεν νομίζω να κάνουν δουλειά . Αν έχει κανείς άποψη ας πει .
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εμένα είχε μπει σπίτι ένα και το παγίδευσα σε μια κούτα και το έβγαλα, η κατσαρίδα είναι πιο εύκολη γιατί τη ψεκάζεις και τελειώνεις δεν κάνεις όλη ιστορία για να την πιάσεις αλλά χωρίς τέζα θα προτιμούσα ποντίκι με την έννοια της σιχασιάς .
Το πραγματικό challenge είναι να πεταχτεί ποντίκι μέσα απο το κλιματιστικό.
Εκεί τι κάνεις μικρό μου κορίτσι;
 

Lvh

Νεοφερμένος

Η Lvh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Ωραία βρήκαμε και άτομα που τους αρέσει ο ήχος που κάνει η κατσαρίδα όταν την πατάνε. 😭 Αλλα τέτοια άτομα θα μας σώσουν που δεν καταλαβαίνουν Χριστό. Τωρα για τα ποντίκια σηκώνω τα χέρια ψηλά. Πήγαμε σε άλλο λεβελ
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Φήμες λένε αν φάς το ποντίκι μαζί με το τυρί της φάκας κάνει καλό τσιπουρομεζέ
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top