Κατσαρίδες, κουνούπια και η υπόλοιπη παρέα!

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,809 μηνύματα.
Εμφανίστηκε σήμερα αυτό το τέρας στο δωμάτιό μου, Αθήνα έτσι όχι εξοχή. :dizzy2::dizzy2::dizzy2:
Την ζουλάω με την άκρη του μαξιλαριού καναπέ λίγο πριν τρυπώσει κάτω από τη μοκέτα.
Φωνάζω τη μάνα μου και μου φέρνει το σπρέι κατσαριδοκτόνο ενώ την είχα αιχμάλωτη, όπου τελικά την περιέλουσα και τη μαζέψαμε με χαρτοπετσέτες.

Πείτε μου ότι αυτό το πλάσμα του σατανά δεν υπάρχει περίπτωση να έχει κάνει φωλιά στο δωμάτιο και να βρω κι άλλες! Ήταν σοκαριστικό το πόσο μεγάλη ήταν!
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,700 μηνύματα.
Χμμ δεν μπορώ να σου εγγυηθώ ότι δεν έκανε, ψάξε σημεία με υγρασία και ζέστη. Μπορώ να σου εγγυηθώ όμως ότι με ιδιαίτερη χαρά αν με φώναζες θα ερχόμουν να την έπαιρνα με γυμνό χέρι. Ακρίδες, κατσαρίδες κλπ με τρελαίνουν να τις αρπάζω στο χέρι μου ( παιδί του χωριού, έχουμε ρίξει κυνήγια σε αυτά τα καημένα ) :laugh: :laugh:
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,809 μηνύματα.
Χμμ δεν μπορώ να σου εγγυηθώ ότι δεν έκανε, ψάξε σημεία με υγρασία και ζέστη. Μπορώ να σου εγγυηθώ όμως ότι με ιδιαίτερη χαρά αν με φώναζες θα ερχόμουν να την έπαιρνα με γυμνό χέρι. Ακρίδες, κατσαρίδες κλπ με τρελαίνουν να τις αρπάζω στο χέρι μου ( παιδί του χωριού, έχουμε ρίξει κυνήγια σε αυτά τα καημένα ) :laugh: :laugh:
Αυτό που σας έδειξα τσιμπάει κιόλας!
 

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,797 μηνύματα.
Εμφανίστηκε σήμερα αυτό το τέρας στο δωμάτιό μου, Αθήνα έτσι όχι εξοχή. :dizzy2::dizzy2::dizzy2:
Την ζουλάω με την άκρη του μαξιλαριού καναπέ λίγο πριν τρυπώσει κάτω από τη μοκέτα.
Φωνάζω τη μάνα μου και μου φέρνει το σπρέι κατσαριδοκτόνο ενώ την είχα αιχμάλωτη, όπου τελικά την περιέλουσα και τη μαζέψαμε με χαρτοπετσέτες.

Πείτε μου ότι αυτό το πλάσμα του σατανά δεν υπάρχει περίπτωση να έχει κάνει φωλιά στο δωμάτιο και να βρω κι άλλες! Ήταν σοκαριστικό το πόσο μεγάλη ήταν!
Μιας κι έχω -δυστυχώς- εμπειριά με δαύτες ειναι γνωστό ότι γεννοβολάνε στα σκοτεινά μέρη κτλ. Δε θέλω να σε τρομάξω, αλλά μιας και δεν ξέρεις πόσο καιρό βρίσκεται στον χώρο σου, καλό θα ήταν να ψαχτείς.
Πριν 2-3 χρόνια είχα βρει μια, την είχα εξολοθρεύσει και μετά από 4-5 μέρες εκεί που καθόμουν με κουβερτούλα-παγωτό-cocooning την βλέπω τη μαντάμ να κάνει τσάρκα ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΚΟΥΒΕΡΤΑ ΜΟΥ.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,700 μηνύματα.
Αυτό που σας έδειξα τσιμπάει κιόλας!
Εξαρτάται πως θα το πιάσεις το έντομο. Μερικές κατσαρίδες τσιμπάνε, όχι όλες. Το τσίμπημα τους δεν είναι ούτε επικίνδυνο ούτε επώδυνο. Τα μόνα που κάνουν άσχημο τσίμπημα είναι οι σαρανταποδαρούσες και τα αλογάκια της Παναγίας.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,571 μηνύματα.
Τσιμπάνε οι κατσαρίδες; New fear unlocked…
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,700 μηνύματα.
Αλλά και αυτά δύσκολα σε τσιμπάνε. Πρέπει να νιώσουν κίνδυνο ζωής. Μια σαρανταποδαρούσα πέρυσι είχε σκαρφαλώσει σχεδόν όλο μου το πόδι ( και δεν φορούσα και μακριά φόρμα, καλοκαίρι γαρ ) και δεν με τσίμπησε όλως περιέργως.

Τσιμπάνε οι κατσαρίδες; New fear unlocked…
Όχι όλες. Μερικές μόνο.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,571 μηνύματα.
Εντωμεταξύ, αυτές που πετάνε πως λέγονται; Εδώ δεν έχουμε τέτοιες, σπάνια βλέπω. Στην Λαμία τις βλέπεις στους δρόμους κανονικά.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,809 μηνύματα.
Μιας κι έχω -δυστυχώς- εμπειριά με δαύτες ειναι γνωστό ότι γεννοβολάνε στα σκοτεινά μέρη κτλ. Δε θέλω να σε τρομάξω, αλλά μιας και δεν ξέρεις πόσο καιρό βρίσκεται στον χώρο σου, καλό θα ήταν να ψαχτείς.
Πριν 2-3 χρόνια είχα βρει μια, την είχα εξολοθρεύσει και μετά από 4-5 μέρες εκεί που καθόμουν με κουβερτούλα-παγωτό-cocooning την βλέπω τη μαντάμ να κάνει τσάρκα ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΚΟΥΒΕΡΤΑ ΜΟΥ.
Τι μπορώ να κάνω;
Μήπως υπάρχει ειδικό άοσμο αντιπαρασιτικό να ρίξω σε όλες τις γωνίες;
Το θέμα είναι ότι το δωμάτιο έχει μοκέτα, άρα άνετα έχει χωθεί από κάτω να γεννήσει, αν θέλει.

Πολύ φοβάμαι ότι θα επισπεύσω το βάψιμο του δωματίου και την αλλαγή της μοκέτας με την εφεδρική που έχω, κρίμα και ήθελα τα λεφτά να πάρω XBOX Series X :(
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,700 μηνύματα.
Το καλλίτερο που μπορείς και πρέπει να κάνεις είναι αν παρατηρήσεις και άλλες να μιλήσεις με κάποια σοβαρή εταιρεία απεντόμωσης.
 

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,797 μηνύματα.
Τι μπορώ να κάνω;
Μήπως υπάρχει ειδικό άοσμο αντιπαρασιτικό να ρίξω σε όλες τις γωνίες;
Το θέμα είναι ότι το δωμάτιο έχει μοκέτα, άρα άνετα έχει χωθεί από κάτω να γεννήσει, αν θέλει.

Πολύ φοβάμαι ότι θα επισπεύσω το βάψιμο του δωματίου και την αλλαγή της μοκέτας με την εφεδρική που έχω, κρίμα και ήθελα τα λεφτά να πάρω XBOX Series X :(
Θα πρότεινα μια απεντόμωση, εγώ τουλάχιστον αυτό έκανα γιατί δεν είναι να παίζουμε με δάυτες, το τσίμπημα τους είναι επικίνδυνο και πραγματικα κρύβονται παντού. :/ Με ταλαιπώρησε βέβαια επειδή έχω γάτα και την είχα την καημένη από σπίτι σε σπίτι για μερικές μέρες.
 

Guest 709611

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εμφανίστηκε σήμερα αυτό το τέρας στο δωμάτιό μου, Αθήνα έτσι όχι εξοχή. :dizzy2::dizzy2::dizzy2:
Την ζουλάω με την άκρη του μαξιλαριού καναπέ λίγο πριν τρυπώσει κάτω από τη μοκέτα.
Φωνάζω τη μάνα μου και μου φέρνει το σπρέι κατσαριδοκτόνο ενώ την είχα αιχμάλωτη, όπου τελικά την περιέλουσα και τη μαζέψαμε με χαρτοπετσέτες.

Πείτε μου ότι αυτό το πλάσμα του σατανά δεν υπάρχει περίπτωση να έχει κάνει φωλιά στο δωμάτιο και να βρω κι άλλες! Ήταν σοκαριστικό το πόσο μεγάλη ήταν!
Δεν ξερεις πόσο σε νιώθω !!! Κι εγώ τέρας τις ονομάζω...:upside:

Δεν υπάρχει τίποτα άλλο που να φοβάμαι τόσο πολύ, στη ζωή μου. Και είμαι απ' αυτούς που δεν τις σιχαίνονται απλά, αλλά τις φοβούνται, κυριολεκτικά...

Στο δια ταύτα, τώρα, και χωρίς να θέλω να σε πανικοβάλω : η εμπειρία μου μού έχει δείξει, ότι οι μεγάλες...πάνε ζευγάρι. Δυστυχώς...Αυτές τις λίγες φορές που είδα ένα...μεγάλο τέρας, ύστερα από λίγες μέρες, είδα κι άλλη μία...ιδίων διαστάσεων !!! :upside:

Ειδικά τώρα, που είναι Άνοιξη, θέλει πολύ μεγάλη προσοχή...διότι έρχονται απ' έξω. Άσε που...πετάνε, κυριολεκτικά. Πολλή προσοχή, λοιπόν, στις ανοιχτές μπαλκονόπορτες. Μπορούν πολύ εύκολα να εισχωρήσουν, απ' το μπαλκόνι στο εσωτερικό του σπιτιού. Είμαι στον 3ο και την είδα...να σουλατσάρει, νύχτα με φεγγάρι, στα κάγκελα του μπαλκονιού, λες και ήταν τσιφλίκι της. Σκοτώθηκα, τσακίστηκα να μπω μέσα...:upside:

Αν δεν θες να κάνεις απεντόμωση, στο εσωτερικό του σπιτιού (θέλει προσοχή αν έχεις κατοικίδιο...), βοηθά πολύ να κάνεις στο μπαλκόνι...

Και βοήθειά μας...
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,809 μηνύματα.
Υπάρχει κάποιο καλό εντομοκτόνο να ρίξω περιμετρικά του δωματίου;
Τώρα πασχαλιάτικα είναι λίγο δύσκολο να βάψω το δωμάτιο ή να κάνω απεντόμωση.

Καλά μιλάμε έχω χεστεί πάνω μου με την πιθανότητα να ζω στον ίδιο χώρο με άλλο ένα τέτοιο τέρας.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,571 μηνύματα.

Guest 709611

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Υπάρχει κάποιο καλό εντομοκτόνο να ρίξω περιμετρικά του δωματίου;
Τώρα πασχαλιάτικα είναι λίγο δύσκολο να βάψω το δωμάτιο ή να κάνω απεντόμωση.

Καλά μιλάμε έχω χεστεί πάνω μου με την πιθανότητα να ζω στον ίδιο χώρο με άλλο ένα τέτοιο τέρας.
Πάρε παγίδες...κάνουν δουλειά. Θα τις βάλεις σε σκοτεινά σημεία (ντουλάπια π.χ. κάτω από το νεροχύτη...) και στο μπάνιο...

Επίσης, οι γεωπόνοι είθισται να φτιάχνουν καλά φάρμακα για κατσαρίδες. Έχω πάρει κι έχω ρίξει και έκανε δουλειά. Αν έχεις κάποιο φυτώριο, κοντά σου, δες το...

Ύστερα, υπάρχει το...γνωστό κατσαριδοκτόνο που χρόνια κυκλοφορεί, στο εμπόριο (teza...) και είναι μια κάποια λύσις...

Διατριβή θα κάνουμε, με δαύτες... :upside:
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,813 μηνύματα.
Αν δεν έχεις κατοικίδια, κόκκινο καυτερό πιπέρι. Έχω απαλλαγει και από μυρμήγκια σε συνδυασμό με ξύδι.
Φρόντισε να καλύψεις οποιαδήποτε τρύπα ή άνοιγμα έχει το δωμάτιο και μείωσε τα επίπεδα υγρασίας στους εσωτερικούς χώρους.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εμφανίστηκε σήμερα αυτό το τέρας στο δωμάτιό μου, Αθήνα έτσι όχι εξοχή. :dizzy2::dizzy2::dizzy2:
Την ζουλάω με την άκρη του μαξιλαριού καναπέ λίγο πριν τρυπώσει κάτω από τη μοκέτα.
Φωνάζω τη μάνα μου και μου φέρνει το σπρέι κατσαριδοκτόνο ενώ την είχα αιχμάλωτη, όπου τελικά την περιέλουσα και τη μαζέψαμε με χαρτοπετσέτες.

Πείτε μου ότι αυτό το πλάσμα του σατανά δεν υπάρχει περίπτωση να έχει κάνει φωλιά στο δωμάτιο και να βρω κι άλλες! Ήταν σοκαριστικό το πόσο μεγάλη ήταν!
Συνεργείο απεντομωσης χθες ...
Και γενική καθαριότητα να κάνεις αν δεν σκοτωθούν τα αυγά τζάμπα λεφτά...

Στη θέση σου δεν θα ξανακοιμομουν ,ξεκάθαρα δεν μιλάμε για απλή κατσαρίδα...
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,813 μηνύματα.
Συνήθως όταν είναι μια, άνετα μπορεί να είναι ήδη καμία δεκαριά. Αν ήταν μυρμήγκι, άνετα θα ήταν καμία κατοσταρια.
 

Guest 709611

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μην τον τρελάνουμε, τον άνθρωπο, μέρα που είναι...:upside:

Δεν είναι απαραίτητο ότι...ήταν θηλυκιά αυτή που είδε και ότι γέννησε. Διαφορετικά, κάθε που βλέπαμε μια κατσαρίδα θ' ακολουθούσε κι ολόκληρο κομβόι...
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top