Καφές, υγεία & εθισμός

Rainbow Blues

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Rainbow Blues αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Έμπορος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 305 μηνύματα.
Εγω ρε παιδιά δε μπορώ να πιω καφέ!!!! Με τίποτα!!! Με χτυπάει στα νεύρα... Δε μπορώ να κάτσω σε μια θέση και δε σταματάω να μιλάω.....

Ειδικά ο φραπές.... Με μισό φραπέ είμαι έτοιμη προς απογείωση....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
αα,μπραβο,,παρομοιως

πολυ υγιεινοτερο..
πικρο κακαοοο.. με μελι..και λιγη κανελα..:P
και λίγο μοσχοκάρυδο :D (ενίοτε προσθέτω και φυσική βανίλια :D)

Εγω ρε παιδιά δε μπορώ να πιω καφέ!!!! Με τίποτα!!! Με χτυπάει στα νεύρα... Δε μπορώ να κάτσω σε μια θέση και δε σταματάω να μιλάω.....

Ειδικά ο φραπές.... Με μισό φραπέ είμαι έτοιμη προς απογείωση....
προχθές έφτιαξα γαλλικό με 3 κουταλιές της σούπας καφέ για να γίνει λίγο δυνατός για να διαβάσω... αλλά τελικά δεν με επηρεάσε και με πήρε ο ύπνος πάνω στο διάβασμα :( Μακάρι να με έπιανε και εμένα έτσι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

IreneGr

Δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
προχθές έφτιαξα γαλλικό με 3 κουταλιές της σούπας καφέ για να γίνει λίγο δυνατός για να διαβάσω... αλλά τελικά δεν με επηρεάσε και με πήρε ο ύπνος πάνω στο διάβασμα :( Μακάρι να με έπιανε και εμένα έτσι!


Πριν λίγες μέρες διάβασα πως για να σε πιάσει ο καφές πρέπει να κοιμηθείς κανά τέταρτο πρώτα και μετά δρα. Δεν έχεις κάτι να χάσεις. Πιες έναν καφέ,κοιμήσουν ένα τέταρτο και δες αν έχει αποτέλεσμα;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jackass

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jackass αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
μεγαλη ανακαλυψη ο καφες...νες το χειμωνα κ φρεντο καπουτσινο η φρεντο εσπρεσσο το καλοκαιρι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
και λίγο μοσχοκάρυδο
ταιριαζει?

εγω για το φαγητα το εχω..

ενίοτε προσθέτω και φυσική βανίλια
δυνατο..

καλυτερα παει λιγο τριμμενο γαρυφαλλο(μοσχοκαρφι που λεμε) μαζι με κανελα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
ταιριαζει?

εγω για το φαγητα το εχω..


δυνατο..

καλυτερα παει λιγο τριμμενο γαρυφαλλο(μοσχοκαρφι που λεμε) μαζι με κανελα..

ταιριάζει! Το βάζω πολλές φορές και στον cappuccino :D Μη φανταστείς όμως για μεγάλη ποσότητα... ίσα ίσα λίγο από πάνω για να πάρει ένα πολύ ελαφρύ άρωμα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Μη φανταστείς όμως για μεγάλη ποσότητα.
το φανταζομαι
το πολυ μοσχοκαρυδο κανει παραισθησεις..εχω ακουσει..:hypno::hypno:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
3 μερες χωρις καθολου καφε..απο το καλοκαιρι ειχε να γινει αυτο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Λοιπον,εχω κοψει τον καφε εδω και τρεις μερες.Και πινω μονο ντεκαφεινε και τσαι.
Αλλα εχουν εμφανιστει κατι πονοκεφαλοι και με σκοτωνουν...Και οι τα ντεπον δεν κανουν κατι...
Συμπτωματα στερησης καφεινης η κατι αλλο??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Δεν με πιάνει καθόλου.... πίνω μόνο επειδή μου αρέσει η γεύση, και πάλι όχι σε καθημερινή βάση :/:

Λέω να το γυρίσω στο τσάι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΔΕΣΠΟΙΝΑ Μ.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 324 μηνύματα.
Όλοι μου λένε ότι ο καφές προκαλεί υπερένταση και σε κρατά ξύπνιο...Εγώ αν και πίνω δύο την ημέρα δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο...:hmm:Ποια είναι η γνώμη σας???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e-sofia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,522 μηνύματα.
2 μόνο....... καλέ εγώ 4 θα τους πιώ σίγουρα...και δεν έχω παρατήρησή τίποτα..χαχαχαχα
Η γνώμη μου είναι ότι όλα είναι μέσα στο μυαλό.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
2 μόνο....... καλέ εγώ 4 θα τους πιώ σίγουρα...και δεν έχω παρατήρησή τίποτα..χαχαχαχα
Η γνώμη μου είναι ότι όλα είναι μέσα στο μυαλό.....
χαχαχα:D
:hypno:οχι δεν ειναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΔΕΣΠΟΙΝΑ Μ.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 324 μηνύματα.
χαχαχα:D
:hypno:οχι δεν ειναι
Από τις φατσούλες που έβαλες δεν νομίζω οτί είναι...χαχαχαχα.Πόσους έχεις πιει από το πρωί καλέ...:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
1
αυτος ηταν αρκετος για τις λεπτες ισορροπιες μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΔΕΣΠΟΙΝΑ Μ.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 324 μηνύματα.
1
αυτος ηταν αρκετος για τις λεπτες ισορροπιες μου
Προμηθεύσου τσάι...:lol:Τώρα πέρα από την πλάκα η θεία μου για να κόψει τους καφέδες έβαζε στην συσκευασία του, αντί για καφέ τσάι...ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΑΧΑ.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρόζα Νέρα Flamingo

Δραστήριο μέλος

Η Ρόζα Νέρα Flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ανταρτικό (Φλώρινα). Έχει γράψει 780 μηνύματα.
ο εσπρεσσο με ξυπναει , οτι αλλο ειδος καφε οχι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Imadlak

Τιμώμενο Μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Χημικός. Έχει γράψει 6,231 μηνύματα.
αν πιω καφε το απογευμα,μετα δεν μπορω να κοιμηθω με τιποτα:/: αν πιω νωριτερα μπορει να κοιμηθω,αλλα πολλες φορες και παλι δυσκολευομαι..αρα αν και μου αρεσει ο καφες,τον αποφευγω αν θελω να κοιμηθω!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Αρχισα να πινω εναν φραπε καθε μερα εδω και εναν μηνα. Ποσους καφεδες πινετε εσεις? Απο την μια μαρεσει αρκετα απο την αλλη βλεπω οτι αρχιζω να αποκταω καποιου ειδους εξαρτηση. Οταν ειμαι στα καλα μου θελω οπωσδηποτε να πιω εναν φραπε για να γινω ακομα πιο τουρμπο και ακομα πιο καλα. Απο αυτην την αποψη βεβαια αν δεν ακουσω και μουσικη τοτε παλι εχω θεμα :P

Ποσο μεγαλη διαφορα εχει ο Νεσκαφε που πινω σε σχεση με τους αλλους? Στην υγεια μονο?
Επισης ενας καθε μερα θεωρειται αρκετη ποσοτητα? Και οταν αποφασισεις να κανεις αποτοξινωση, τα εγκεφαλικα σου κυτταρα επιστρεφουν στην θεση τους και ηρεμεις η υπαρχει μονιμη βλαβη? (αυτο φοβαμαι περισσοτερο :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
πινω στανταρ το πρωι 1 γαλλικο και μπορει και 1 νες
και το απογευμα το ιδιο
δεν νομιζω οτι εχω εθιστει αλλα χωρις 2-3 καφεδες δεν παιρναω τη μερα
οκκ τον χειμωνα επινα γυρω στους 4 αλλα ηταν παντα φιλτρου οποτε δεν ηταν βαρυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top