Καχυποψία και ερωτικές σχέσεις

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,005 μηνύματα.

Bella

Νεοφερμένος

Η Bella αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
είναι φυσιολογικό να θες αποκλειστικότητα εφόσον τον θες πολύ. Από την άλλη όμως μην γίνεσαι σπαστικια
 

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Ωπ, σ αυτο το διαμαντι θέμα δεν έχω απαντήσει.

Για καθήστε ρε παιδιά, μόνο εγω είμαι της άποψης ότι όταν βγαίνεις ερωτικό ραντεβού με κάποιον άνθρωπο και έχεις ένα στοιχειώδες επίπεδο ευφυίας καταλαβαίνεις εαν σου αρέσει ή όχι και αν θέλεις να συνεχίσεις μαζι του ή όχι; (άρα και αν ξεκινάς αποκλειστική σχέση μαζί του/της απο κεινη τη στιγμή ή όχι).

Εστω ένα παράδειγμα (το Β ενικό τυχαίο):

Έχεις 10 γυναίκες "φίλες", δηλαδή αλληλεπιδράς μαζί τους για κανα δυο μήνες καθαρά φιλικά στο ψάξιμο. ΔΕΝ μπορείς να καταλάβεις ποιά είναι η σοβαρή; Ποιά σου αρέσει περισσότερο στην εμφάνιση; Ποιός χαρακτήρας κολλάει περισσότερο μαζί σου;

Πρέπει δηλαδή να βγαίνουμε για κανα χρόνο ερωτικά ραντεβουδάκια και με τις δέκα, και να τις γαμήσουμε και τις δέκα για να δούμε εαν μας κάνουν;

Τι φαστφουντάδικη λογική είναι αυτή που οι νέοι άντρες την επιβραβεύουν; Ωιμέ κι αν ήξεραν πόσο πολύ ταίζουν το χέρι που θα τους σφαλιαρίσει σε λίγα χρόνια έτσι.

Βγαίνοντας ΕΡΩΤΙΚΑ και με τις 10 τύπισσες, κινδυνεύεις να αποξενώσεις τη 1 (άντε 2 το πολύ αν είσαι τόσο τυχερός) με την οποία ταιριάζεις πραγματικά, απλά και μόνο για να δώσεις αξία στις άλλες 9 ή 8 το ελάχιστο με τις οποίες πιθανόν να μην ταιριάζεις. Μόνο και μόνο για να πηδήξεις! Και το χεις δικαιολογήσει και στο κεφάλι σου σαν άντρας ότι "α ετσι ειναι το φυσιολογικο το κάνουν όλοι". Δηλαδή αν έτρωγαν σκατά όλοι θα έτρωγες κι εσυ;

Ανεβάζεις την αξία σε κάτι που δεν θες και δεν σου ταιριάζει, σχηματίζεις την άποψη και στις 9 ή 8 ότι είσαι ότι να ναι, χαλάς την πιάτσα.

Τουλάχιστον αν είναι πολυγαμικός κανείς, ας το πει "εγω θέλω να πάω και με τις 10 και δε με νοιάζει να αφοσιωθώ σε καμία". Δικαίωμά του να το πει. Τουλάχιστον να ξέρει η άλλη/ος με τι άνθρωπο έχει να κάνει, και είναι τίμιο.

Αλλά μην τρελαθούμε ότι είναι και φυσιολογικό να βγαίνουν ΕΡΩΤΙΚΑ ραντεβουδάκια ταυτόχρονα για καιρό. Εμπορεύεται η ανθρώπινη συναισθηματικότητα έτσι.

Φιλάμε τον άλλο άνθρωπο στο στόμα, αγκαλιαζόμαστε και πάμε μια βόλτα, εκείνος/η μπορεί μέσα του να ενθουσιάζεται να πεταρίζει η ψυχή του ξερω γω κι εμείς απλά να το χουμε ρουτινίτσα και να το κάνουμε και αύριο και μεθαύριο και παραμεθαύριο μέχρι να διαλέξουμε το "καλύτερο προιόν"; Πόσες ψυχές έχουν διαλυθεί έτσι;

Tree hopping φάση, όπως κι αν το βαφτίσει κανείς για να κοιμάται ήσυχος τα βράδια.

ΥΓ: Αν ξαναμπει η θεματοθέτις, ένα έχω να πω: Άλλαξε κολλητούς, ή μην έχεις καθόλου κολλητούς. Use your own judgement. Αν κάτι δεν σου αρέσει, τότε είναι λάθος για σένα, ακόμα κι αν ολοι οι άλλοι το βρίσκουν φυσιολογικό.
I couldn't agree more. Το χουμε γαμησει τελειως το θεμα ''ανθρωπινες σχεσεις''. Εμπορευματοποιηση φουλ. Ας βγουμε με αυτον/αυτην και μετα τον αλλον/αλλη κι οποιο ''προιον'' ειναι το καλυτερο αυτο θα αγορασουμε. Κι αν στην πορεια ερθει ενα αλλο προιον καλυτερο θα το προτιμησουμε, πετωντας στο σκουπιδια το παλιο.

Τι ειμαστε τιποτα βασικοι/βασικιες να συμβιβαστουμε με το κακο προιον? Η ζωη ειναι μικρη για να χουμε κατι που δεν μας γεμιζει ενω μπορουμε να χουμε κατι καλυτερο. Κι αν εχει συναισθηματα αυτο το ''προιον''? Ε και τι πειραζει? Κι αυτος/ αυτη το ιδιο θα εκανε. Ας πουμε κι ενα ''Συγνωμη, ο,τι και να πεις θα εχεις δικιο, απλα θελω χωρο και χρονο'' και καθαρισαμε. Τωρα μπορουμε απαλλαγμενοι απ τις τυψεις να πηδιομαστε δεξια κι αριστερα.

Κι οταν θα φαμε το χαστουκι και πονεσουμε, και καταλαβουμε (hopefully) πως πραγματικα πρεπει συμπεριφερεσαι οταν αλληλεπιδρας με εναν ανθρωπο, θα γραφουμε στο Φιλοσοφικο Απορρητο ζητωντας παρηγορια, ή παρακαλωντας το ''κακο'' προιον να μας συγχωρεσει.

Κι εχουμε και τον καθενα εδω να γραφει οτι δεν υπεγραψες συμβολαιο. Αφου ειστε τοσο liberal να ξεκαθαριζετε απ την πρωτη στιγμη οτι θελετε απλα να πηδηχτειτε. Αλλα αν ερθει και σου πει ο τυπος ξεκαθαρα ''κοιτα εγω απλα θελω να σε πηδηξω'' θα σχολιαζετε μεταξυ σας ''α τον ξεφτιλα, μας βλεπουν σαν ενα κομματι κρεας οι αντρες, σα δεν ντρεπονται'' . Αν δεν στο πει ομως ξεκαθαρα και ταυτοχρονα πηγαινει με αλλες 5 ολα καλα, υπεγραψες κανα συμβολαιο μαζι του?
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το χουμε γαμησει τελειως το θεμα ''ανθρωπινες σχεσεις''. Εμπορευματοποιηση φουλ. Ας βγουμε με αυτον/αυτην και μετα τον αλλον/αλλη κι οποιο ''προιον'' ειναι το καλυτερο αυτο θα αγορασουμε. Κι αν στην πορεια ερθει ενα αλλο προιον καλυτερο θα το προτιμησουμε, πετωντας στο σκουπιδια το παλιο.
Τι ειμαστε τιποτα βασικοι/βασικιες να συμβιβαστουμε με το κακο προιον? Η ζωη ειναι μικρη για να χουμε κατι που δεν μας γεμιζει ενω μπορουμε να χουμε κατι καλυτερο. Κι αν εχει συναισθηματα αυτο το ''προιον''? Ε και τι πειραζει? Κι αυτος/ αυτη το ιδιο θα εκανε. Ας πουμε κι ενα ''Συγνωμη, ο,τι και να πεις θα εχεις δικιο, απλα θελω χωρο και χρονο'' και καθαρισαμε. Τωρα μπορουμε απαλλαγμενοι απ τις τυψεις να πηδιομαστε δεξια κι αριστερα.

΄Επιασα τον εαυτό μου να χαμογελάει διαβάζοντας την ανάρτησή σου!
Συμφωνώ με όσα γράφεις και μου αρέσει ο εκνευρισμός που διαφαίνεται στον τρόπο γραφής σου!
Σίγουρα δεν ξέρεις την πορεία που θα έχει η γνωριμία μ΄ έναν άνθρωπο αλλά το να παίζεις συγχρόνως σε πολλά ταμπλό (είτε δηλώνοντάς το είτε κάνοντάς το κρυφά) είναι κάτι που δεν τιμάει τον άνθρωπο με τον οποίο γνωρίζεσαι (στην ουσία δεν τιμάει την επιλογή σου) και κυρίως δεν τιμάει τον ίδιο σου τον εαυτό!
΄Ολοι οι άνθρωποι που επιτρέπουμε να μπουν στη ζωή μας, δικαιούνται ένα κομάτι από τον χρόνο μας ασχέτως είδους σχέσης ή κατάληξης αυτής.

*κομμάτι
 

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
΄Επιασα τον εαυτό μου να χαμογελάει διαβάζοντας την ανάρτησή σου!
Συμφωνώ με όσα γράφεις και μου αρέσει ο εκνευρισμός που διαφαίνεται στον τρόπο γραφής σου!
Σίγουρα δεν ξέρεις την πορεία που θα έχει η γνωριμία μ΄ έναν άνθρωπο αλλά το να παίζεις συγχρόνως σε πολλά ταμπλό (είτε δηλώνοντάς το είτε κάνοντάς το κρυφά) είναι κάτι που δεν τιμάει τον άνθρωπο με τον οποίο γνωρίζεσαι (στην ουσία δεν τιμάει την επιλογή σου) και κυρίως δεν τιμάει τον ίδιο σου τον εαυτό!
΄Ολοι οι άνθρωποι που επιτρέπουμε να μπουν στη ζωή μας, δικαιούνται ένα κομάτι από τον χρόνο μας ασχέτως είδους σχέσης ή κατάληξης αυτής.
Θα ήθελα να ήταν αλλιώς τα πράγματα, δυστυχώς όμως η έκταση που έχει πάρει το φαινόμενο είναι και ο λόγος που οι περισσότεροι το δικαιολογούν. Οταν το κάνουν πολλοί δεν είναι και τόσο κακό ρε αδερφέ, γιατί να μην το κάνω κι εγώ? Οταν εμένα με παράτησε η γκόμενα στην ψύχρα με ένα μνμ επειδή βρήκε άλλον γιατί να μην κάνω κι εγώ το ίδιο στην επόμενη? Χαζός είμαι?

Οταν της έστειλε ο πρώην της κι αυτή τον συγχώρεσε γιατι να μη συγχωρέσω κι εγώ τη δικιά μου πρωήν? Κι ας έχω βρει κάποιον άλλον δεν πειράζει, πιστεύω θα καταλάβει και δεν θα με παρεξηγήσει. Ετσι κι αλλιώς με τον πρώην είναι στρωμένο το χαλί δεν χρειάζεται να επενδύσω για να τον μάθω, η σχέση είναι έτοιμη.

Obviously το ίδο γίνεται κι από την μεριά των ανδρών, μην παρεξηγηθούμε. Απλά ο εκνευρισμός προέρχεται απ το γεγονός ότι σε κάθε γνωριμία αυτός που έχεις απεναντί σου είναι ο ''διαφορετικός'', ο ''εγώ ό,τι λέω είναι νόμος'', ''εγώ είμαι πάντα ειλικρινής'' . Κι έτσι δημιουργείς expectations, προετοιμάζεις τον εαυτό σου να ζήσει κάτι όμορφο, κάτι που σου έχει λείψει, αφού εμπιστεύεσαι αυτόν που στα λέει (επειδή τον γουστάρεις και θες να τον εμπιστευτείς). Και ξαφνικά κάτι γίνεται και όλα αλλάζουν.

Γι'αυτό ας μιλάμε λιγότερο,ειδικά αν δεν είμαστε σίγουροι για τον εαυτό μας. Σορρυ αλλα με έπιασαν τα οιστρογόνα μου, είμαι σε οίστρο 😁
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οταν το κάνουν πολλοί δεν είναι και τόσο κακό ρε αδερφέ, γιατί να μην το κάνω κι εγώ?

Σ΄αυτό δεν θα συμφωνήσω. Ο μιμητισμός δεν είναι καλός και ειδικά σε ο,τι έχει να κάνει με ανθρώπινες σχέσεις!
΄Οταν έχεις διαμορφώσει την προσωπικότητά σου, συμπεριφέρεσαι και αντιδράς στο περιβάλλον σου με έναν δικό σου συγκεκριμένο τρόπο επειδή αυτός σε αντιπροσωπεύει και σε κάνει να αισθάνεσαι καλά.
Δεν θα προσαρμοστείς εσύ επειδή οι άλλοι συμπεριφέρονται διαφορετικά. Θα συνεχίσεις να συμπεριφέρεσαι με τον δικό σου τρόπο μέχρι να βρεις έναν άνθρωπο έτσι όπως τον θέλεις.
΄Ασε που υιοθετώντας έναν ξένο για σένα τρόπο συμπεριφοράς, αποπροσανατολίζεσαι και απομακρύνεσαι όλο και περισσότερο από το ζητούμενό σου!
 

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Σ΄αυτό δεν θα συμφωνήσω. Ο μιμητισμός δεν είναι καλός και ειδικά σε ο,τι έχει να κάνει με ανθρώπινες σχέσεις!
΄Οταν έχεις διαμορφώσει την προσωπικότητά σου, συμπεριφέρεσαι και αντιδράς στο περιβάλλον σου με έναν δικό σου συγκεκριμένο τρόπο επειδή αυτός σε αντιπροσωπεύει και σε κάνει να αισθάνεσαι καλά.
Δεν θα προσαρμοστείς εσύ επειδή οι άλλοι συμπεριφέρονται διαφορετικά. Θα συνεχίσεις να συμπεριφέρεσαι με τον δικό σου τρόπο μέχρι να βρεις έναν άνθρωπο έτσι όπως τον θέλεις.
΄Ασε που υιοθετώντας έναν ξένο για σένα τρόπο συμπεριφοράς, αποπροσανατολίζεσαι και απομακρύνεσαι όλο και περισσότερο από το ζητούμενό σου!
Προφανώς ήταν ειρωνικό και αντικατοπτρίζει ένα μεγάλο μέρος ανθρώπων που συμπεριφέρονται με αυτό τον τρόπο. Κατά τα άλλα συμφωνώ με όσα λες!
 

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Άρα καταλήγουμε ότι οι νέοι άνθρωποι όπως όλοι εμείς ως επί τω πλειστω "βαριούνται" τα δύσκολα. Εξου και οι πολλές επιλογές και τα από δω και από κει. Να τσεκάρω τη/ον μία /άλλον. Να δω... Βλέπουμε... Και τέτοια... Χμμμ...
🤔🤔🤔🤔
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Άρα καταλήγουμε ότι οι νέοι άνθρωποι όπως όλοι εμείς ως επί τω πλειστω "βαριούνται" τα δύσκολα. Εξου και οι πολλές επιλογές και τα από δω και από κει. Να τσεκάρω τη/ον μία /άλλον. Να δω... Βλέπουμε... Και τέτοια... Χμμμ...
🤔🤔🤔🤔

Είναι γενικότερη στάση ζωής η αποφυγή της δυσκολιας σήμερα και ο δρόμος της ελλασονος προσπάθειας και φυσικά έως ένα βαθμό αυτό αντικατοπτριζεται και στις σχέσεις. Σκέψου τη ζωή του μέσου νέου σήμερα και θα δεις πως δεν υπάρχει καμία ουσιαστική δυσκολία και σπάνια βγαίνει από το comfort zone του.
Όλα είναι απλά πολύ εύκολα και στο χέρι μας πλέον, άρα είμαστε φυγοπονοι και τεμπέληδες. Όταν έχεις Facebook και Instagram δεν θα κάτσεις να γνωρίσεις ανθρώπους εις βάθους γιατί αυτό θέλει προσπάθεια, θα μιλήσεις επιφανειακά με εκατοντάδες ψηφιακούς φίλους και θα πάρεις από εκεί το ντοπαμιν χιτ σου. Στις σχολές αρκετοί δεν αποκτούν νέους φίλους, έχουν μόνο επιφάνειακες γνωριμίες και κάνουν παρέα με σχολικούς παλαιότερους φίλους με τους οποίους θα χαθούν αργότερα στη ζωή τους. Στις δουλειές πιο μετά τα ίδια πάνω κάνω. Όλοι είναι συνεργάτες και οι φιλίες επιφάνειακες για όσο καιρό δουλεύετε μαζί. Μετά ένα χρόνια πολλά στο Facebook για τα επόμενα δύο χρονάκια και μετά σαν να μην υπήρξες. Οι τελευταίες φιλίες που θα κάνουν οι άντρες είναι στο στρατό και αυτό γιατί σε αναγκάζει το σύστημα εκεί να βγεις από το comfort zone σου και να μιλήσεις στον διπλανό αλλά ακόμη και εκεί πολύ επιλέγουν να κοιμηθούν για να περάσουν οι μέρες.
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Είναι γενικότερη στάση ζωής η αποφυγή της δυσκολιας σήμερα και ο δρόμος της ελλασονος προσπάθειας και φυσικά έως ένα βαθμό αυτό αντικατοπτριζεται και στις σχέσεις. Σκέψου τη ζωή του μέσου νέου σήμερα και θα δεις πως δεν υπάρχει καμία ουσιαστική δυσκολία και σπάνια βγαίνει από το comfort zone του.
Όλα είναι απλά πολύ εύκολα και στο χέρι μας πλέον, άρα είμαστε φυγοπονοι και τεμπέληδες. Όταν έχεις Facebook και Instagram δεν θα κάτσεις να γνωρίσεις ανθρώπους εις βάθους γιατί αυτό θέλει προσπάθεια, θα μιλήσεις επιφανειακά με εκατοντάδες ψηφιακούς φίλους και θα πάρεις από εκεί το ντοπαμιν χιτ σου. Στις σχολές αρκετοί δεν αποκτούν νέους φίλους, έχουν μόνο επιφάνειακες γνωριμίες και κάνουν παρέα με σχολικούς παλαιότερους φίλους με τους οποίους θα χαθούν αργότερα στη ζωή τους. Στις δουλειές πιο μετά τα ίδια πάνω κάνω. Όλοι είναι συνεργάτες και οι φιλίες επιφάνειακες για όσο καιρό δουλεύετε μαζί. Μετά ένα χρόνια πολλά στο Facebook για τα επόμενα δύο χρονάκια και μετά σαν να μην υπήρξες. Οι τελευταίες φιλίες που θα κάνουν οι άντρες είναι στο στρατό και αυτό γιατί σε αναγκάζει το σύστημα εκεί να βγεις από το comfort zone σου και να μιλήσεις στον διπλανό αλλά ακόμη και εκεί πολύ επιλέγουν να κοιμηθούν για να περάσουν οι μέρες.

Νομίζω ότι ανέκαθεν η στάση ζωής χαρακτηριζόταν από μία αρχή «ελάχιστης προσπάθειας» και ανέκαθεν όλα τα άτομα αποζητούσαν να παρακάμψουν τις δυσκολίες, απλώς οι σημερινές συνθήκες είναι αυτές που επιτρέπουν σε όλο αυτό να αναδειχθεί πολύ περισσότερο και τα νέα μέσα απλώς το υπογραμμίζουν. Ανέκαθεν συνέβαινε.

Τώρα, για το βάθος των φιλιών, νομίζω ότι, πέρα από την όποια κοινωνική κατάσταση/τάση είναι και ζήτημα προσωπικών επιλογών και του τι ακριβώς θέλει το κάθε άτομο στη ζωή του.
 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Eντωμεταξύ δεν ξέρω που ζείτε εσείς, αλλά εγώ συνέχεια ακούω κόσμο να σκούζει ότι "δώσε μωρέ μια ευκαιρία στο παιδί" και "να βγείτε μια φορά είπε, δεν σε ζήτησε σε γάμο" και "μην κρίνεις προτού γνωριστείτε καλύτερα".
Damned if you do, damned if you don't.
'
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Πόσα ραντεβού χρειάζεται για να καταλάβεις αν σε ελκύει ο άλλος? Γιατί αυτή δεν είναι η διαφορά που
κάποιον δε τον θες για φίλο σου αλλά για σύντροφο σου?
Τώρα δε ξέρω αν είναι η καχυποψία ο κύριος λόγος για να χαλάσει μια σχέση, προσωπικά θεωρώ πώς υπάρχουν πολλοί λόγοι για να χαλάσει μια σχέση.
Και σχετικά με αυτό που συζητάτε περί μονογαμίας πολυγαμίας κλπ. Δε θεωρώ κακό κάποιο άτομο να είναι πολυγαμικο, άσχετα που εγώ δε μπορώ να το καταλάβω και ταυτιστώ (γιατί δεν είμαι)αλλά θεωρώ απαραίτητο πριν προχωρήσει το πράγμα να τό πει, γιατί αν παίζει κάτι παράλληλα με εσένα και δε στο έχει πειτότε είναι ξεκάθαρα κέρατο
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Eντωμεταξύ δεν ξέρω που ζείτε εσείς, αλλά εγώ συνέχεια ακούω κόσμο να σκούζει ότι "δώσε μωρέ μια ευκαιρία στο παιδί" και "να βγείτε μια φορά είπε, δεν σε ζήτησε σε γάμο" και "μην κρίνεις προτού γνωριστείτε καλύτερα".
Damned if you do, damned if you don't.
'

Καλή σου μέρα olivi@!:)
Τι ακριβώς εννοείς; Για εξήγησέ μου λίγο καλύτερα.
Δηλαδή η περίπτωση που πχ σε είδε κάποιος και του άρεσες και πήγε σε κάποιον φίλο σου και του το είπε και ο φίλος σου ήρθε σε σένα και σου είπε να του δώσεις μια ευκαιρία για να γνωριστείτε;
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Καλή σου μέρα olivi@!:)
Τι ακριβώς εννοείς; Για εξήγησέ μου λίγο καλύτερα.
Δηλαδή η περίπτωση που πχ σε είδε κάποιος και του άρεσες και πήγε σε κάποιον φίλο σου και του το είπε και ο φίλος σου ήρθε σε σένα και σου είπε να του δώσεις μια ευκαιρία για να γνωριστείτε;
Εγώ αυτό που κατάλαβα είναι ότι είτε βγεις είτε δε βγεις μαζί του πάλι θα σε πρήζουν είτε γιατί δε του έδωσες μια ευκαιρία και αχ τι άκαρδη που είσαι και αν του δώσεις και πάει καλά πάλι θα σε πρήζουν γιατί"στα λεγα ότι ταιριάζετε" αν δε πάει καλά μαύρος λύκος που σ έφαγε "το καλύτερο παιδί ο Δάκης και να μην σ'αρέσει;". Εγώ έτσι το αντιλαμβάνομαι :P
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ αυτό που κατάλαβα είναι ότι είτε βγεις είτε δε βγεις μαζί του πάλι θα σε πρήζουν είτε γιατί δε του έδωσες μια ευκαιρία και αχ τι άκαρδη που είσαι και αν του δώσεις και πάει καλά πάλι θα σε πρήζουν γιατί"στα λεγα ότι ταιριάζετε" αν δε πάει καλά μαύρος λύκος που σ έφαγε "το καλύτερο παιδί ο Δάκης και να μην σ'αρέσει;". Εγώ έτσι το αντιλαμβάνομαι :P


Μάλιστα!
Σ΄αυτήν την περίπτωση άστους να λένε! Αυτά τα θέματα είναι αυστηρά προσωπικά. Κάποιος που για μένα είναι τέλειος, κάποια άλλη μπορεί να μην γύριζε ούτε για να τον κοιτάξει και το αντίθετο.
Καταλαβαίνω ότι αν η προτροπή προέρχεται από καλούς φίλους, ξέρεις ότι το κάνουν επειδή θέλουν να είσαι καλά αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει υποχρεωτικά να κάνουμε αυτό που μας προτείνουν.΄Ασε που οι καλοί φίλοι ξέρουν πολύ καλά τι ψάχνεις και δεν υπάρχει περίπτωση να σε πρήξουν.
Για τους παραέξω, όπως είπα και παραπάνω, άστους να λένε!
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Μάλιστα!
Σ΄αυτήν την περίπτωση άστους να λένε! Αυτά τα θέματα είναι αυστηρά προσωπικά. Κάποιος που για μένα είναι τέλειος, κάποια άλλη μπορεί να μην γύριζε ούτε για να τον κοιτάξει και το αντίθετο.
Καταλαβαίνω ότι αν η προτροπή προέρχεται από καλούς φίλους, ξέρεις ότι το κάνουν επειδή θέλουν να είσαι καλά αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει υποχρεωτικά να κάνουμε αυτό που μας προτείνουν.΄Ασε που οι καλοί φίλοι ξέρουν πολύ καλά τι ψάχνεις και δεν υπάρχει περίπτωση να σε πρήξουν.
Για τους παραέξω, όπως είπα και παραπάνω, άστους να λένε!
Είναι και αυτό, είναι όμως και το γεγονός ότι ο άλλος μπορεί σαν φίλος να είναι σούπερ ντουπερ γουαου αλλά δε ξέρεις πως είναι σαν σύντροφος. Επίσης μπορεί να είναι και οι δύο καλά παιδιά αλλά δε σημαίνει ότι μπορεί να ταιριάζουν σαν χαρακτήρες.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είναι και αυτό, είναι όμως και το γεγονός ότι ο άλλος μπορεί σαν φίλος να είναι σούπερ ντουπερ γουαου αλλά δε ξέρεις πως είναι σαν σύντροφος. Επίσης μπορεί να είναι και οι δύο καλά παιδιά αλλά δε σημαίνει ότι μπορεί να ταιριάζουν σαν χαρακτήρες.

΄Οταν λέω η προτροπή να προέρχεται από καλούς φίλους, εννοώ ότι οι καλοί σου φίλοι, σου προτείνουν να γνωρίσεις κάποιον που θεωρούν ότι ταιριάζει σε σένα.
Προσωπικά τη φιλία και τον έρωτα τα έχω σε εντελώς διαφορετικά μέρη του μυαλού και της καρδιάς μου. Σε καμία περίπτωση δεν αναμιγνύονται!
 

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Πόσα ραντεβού χρειάζεται για να καταλάβεις αν σε ελκύει ο άλλος? Γιατί αυτή δεν είναι η διαφορά που
κάποιον δε τον θες για φίλο σου αλλά για σύντροφο σου?
Τώρα δε ξέρω αν είναι η καχυποψία ο κύριος λόγος για να χαλάσει μια σχέση, προσωπικά θεωρώ πώς υπάρχουν πολλοί λόγοι για να χαλάσει μια σχέση.
Και σχετικά με αυτό που συζητάτε περί μονογαμίας πολυγαμίας κλπ. Δε θεωρώ κακό κάποιο άτομο να είναι πολυγαμικο, άσχετα που εγώ δε μπορώ να το καταλάβω και ταυτιστώ (γιατί δεν είμαι)αλλά θεωρώ απαραίτητο πριν προχωρήσει το πράγμα να τό πει, γιατί αν παίζει κάτι παράλληλα με εσένα και δε στο έχει πειτότε είναι ξεκάθαρα κέρατο
Δεν νομιζω οτι χρειαζεται ραντεβου για να καταλαβεις αν σε ελκυει ο αλλος ερωτικα. Το ραντεβου, νομιζω, ειναι για να εξακριβωσεις αν με αυτον που σε ελκυει ερωτικα ταιριαζετε κιολας.

Αλλά εστω οτι ταιριαζετε, γιατι να συνεχισεις να ψαχνεις απο δω κι απο κει και να βγαινεις ραντεβου με τον καθενα ενω ηδη εχεις γνωρισει καποιον? Δεν μπορεις απλα να επενδυσεις στη γνωριμια και να δεις αν σου βγει?
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
΄Οταν λέω η προτροπή να προέρχεται από καλούς φίλους, εννοώ ότι οι καλοί σου φίλοι, σου προτείνουν να γνωρίσεις κάποιον που θεωρούν ότι ταιριάζει σε σένα.
Προσωπικά τη φιλία και τον έρωτα τα έχω σε εντελώς διαφορετικά μέρη του μυαλού και της καρδιάς μου. Σε καμία περίπτωση δεν αναμιγνύονται!
Όσο καλός φίλος καί να είναι ο άλλος όσο καλά και να γνωριζεστε υπάρχει αυτή η πιθανότητα του να μην γνωρίζεις πώς λειτουργεί σε μία σχέση και θεωρώ ότι είναι φυσιολογικό αυτό. Δε διαφωνώ ότι το κάνουν καλοπροαίρετα, κι εγώ έχω κάνει προξενιά και σ'εμένα έχουν κάνει και είναι λογικό ο καλός ο φίλος να σε νοιάζεται κοκ .
Δε καταλαβαίνω ακριβώς γιατί αναφέρεις τη φιλία και τον έρωτα που τους έχεις σε διαφορετικά μονοπάτια, και καλά κάνεις δηλαδή απλά δε καταλαβαίνω τον λόγο που το αναφέρεις.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δεν νομιζω οτι χρειαζεται ραντεβου για να καταλαβεις αν σε ελκυει ο αλλος ερωτικα. Το ραντεβου, νομιζω, ειναι για να εξακριβωσεις αν με αυτον που σε ελκυει ερωτικα ταιριαζετε κιολας.

Αλλά εστω οτι ταιριαζετε, γιατι να συνεχισεις να ψαχνεις απο δω κι απο κει και να βγαινεις ραντεβου με τον καθενα ενω ηδη εχεις γνωρισει καποιον? Δεν μπορεις απλα να επενδυσεις στη γνωριμια και να δεις αν σου βγει?
Εξαρτάται απο που γνωρίζεις τον άλλον, αν τον γνωρίσεις πχ μέσω ίντερνετ ναι ένα ραντεβού χρειάζεται θεωρώ όσο καί αν πιστεύεις ότι σε ελκύει.
Δε διαφωνώ κάπου γιατί κι εγώ έτσι λειτουργώ, αν με ενδιαφέρει κάποιος επικεντρώνομαι σε αυτόν και δε με νοιάζει ούτε να βγω με άλλον ούτε τίποτα, οπότε λάθος άτομο ρωτάς.
Ίσως ένας λόγος θα μπορούσε νά είναι ότι μάλλον το άτομο που γνώρισες δε σού αρέσει αρκετά ή σε ελκύει αλλά δε θες να κάνεις σχέση μαζί του γιατί τό θεωρείς ακατάλληλο για εσένα ή ότι είσαι πολυγαμικος.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,777 μηνύματα.
Eντωμεταξύ δεν ξέρω που ζείτε εσείς, αλλά εγώ συνέχεια ακούω κόσμο να σκούζει ότι "δώσε μωρέ μια ευκαιρία στο παιδί" και "να βγείτε μια φορά είπε, δεν σε ζήτησε σε γάμο" και "μην κρίνεις προτού γνωριστείτε καλύτερα".
Damned if you do, damned if you don't.
'

Εγω σε γυάλα. :pardon:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Στις σχολές αρκετοί δεν αποκτούν νέους φίλους, έχουν μόνο επιφάνειακες γνωριμίες και κάνουν παρέα με σχολικούς παλαιότερους φίλους με τους οποίους θα χαθούν αργότερα στη ζωή τους. Στις δουλειές πιο μετά τα ίδια πάνω κάνω. Όλοι είναι συνεργάτες και οι φιλίες επιφάνειακες για όσο καιρό δουλεύετε μαζί.

Φιλιες στη δουλεια δεν υπάρχουν. Επιλεγεις απλα ενα ατομο που κανει σωστα τη δουλεια κ οχι επειδη ειναι φιλος σου. Πάρε παραδειγμα το σκηνικο με τον υπολογιστη που ειχες αναφερει. Ο τυπος ηταν ακαταλληλος για να του πουλησεις τον υπολογιστη. Ηταν ζαμανφουτιστας και δεν ειχε και σταθερη σχετικά δουλεια για να σε πληρώσει οποτε παρα το οτι ηταν φιλος ηταν ακαταλληλος για αυτο που ηθελες εσυ να κανεις.Το αποτελεσμα ηταν να χαλασετε και τη φιλια σας. Η δουλεια επισης δεν εγινε.

Τα ιδια και εγω στη πολυκατοικια βλεπεις κάποιους ανθρωπους στις δημοσιες σχεσεις ειναι πρώτοι αλλα στη συνεργασια για το πετρελαιο δεν κάνουν , νομιζουν οτι θές να τους κλέψεις , χαρτια υπολογισμου δε φέρνουν εφοσον αμφισβητουν τα δικά σου κτλπ κτλπ στο τέλος δεν τα βρισκετε και κοβετε και τις δηθεν εγκάρδιες καλημέρες. Εγω εκεινο που εχω μάθει ως τωρα ειναι πως στις συνεργασιες και στις συνομιλιες πρέπει να εισαι τυπικος και να οριζονται ΟΛΑ γιατι οι καλοι λογαριασμοι κάνουν τους καλούς φίλους, προέχει η σωστη συνεργασια και η φιλια έπεται.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top