Καχυποψία και ερωτικές σχέσεις

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Αγάπες, για να παραμείνουμε λίγο στο θέμα, θεωρείτε ότι η καχυποψία είναι συνυφασμένη με το αίσθημα κατωτερότητας? Δηλαδή, αν γνωρίσεις κάποια/κάποιον που θεωρείς ότι είναι above your league αυτό μπορεί να σε οδηγήσει σε τέτοιες συμπεριφορές?
Πολύ πιθανό!! Ακριβώς επειδή είναι κάποιος που πιστεύεις πως βρίσκεται πνευματικά, οικονομικά, κοινωνικά πιο πάνω από εσένα( ή ακόμα να πιστεύεις πως είναι ελκυστικότερος, άρα θα έχει περισσότερες κατακτήσεις και ίσως "τσιλιμπουρδίζει") τότε ναι μπορεί να νιώθεις ότι απειλείσαι. Παιδιά κακά τα ψέματα η ζήλια και η καχυποψία σε υπερβολικό βαθμό πηγάζουν από κόμπλεξ κατωτερότητας.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αγάπες, για να παραμείνουμε λίγο στο θέμα, θεωρείτε ότι η καχυποψία είναι συνυφασιμένη με το αίσθημα κατωτερότητας? Δηλαδή, αν γνωρίσεις κάποια/κάποιον που θεωρείς ότι είναι above your league αυτό μπορεί να σε οδηγήσει σε τέτοιες συμπεριφορές?

Λοιπόν επί του θέματος!

Μπορεί κάποιος να αισθάνεται μειονεκτικά απέναντί σου για χίλιους δυο λόγους (μόρφωση, εμφάνιση, οικονομική άνεση, οικογένεια κτλ) και ενώ εσύ δεν του έχεις δώσει κανένα δικαίωμα, αυτός να αισθάνεται ότι κάποια στιγμή θα ψάξεις να βρεις έναν "του επιπέδου σου" και θα τον παρατήσεις. Γίνεται λοιπόν καχύποπτος προκειμένου να πιάσει στον αέρα κάποιες κινήσεις σου που θα τις ερμηνεύσει ως την αρχή του τέλους "βασανίζοντας" μ΄αυτόν τον τρόπο τόσο τον εαυτό του όσο και σένα και οδηγώντας τελικά ο ίδιος τη σχέση στο τέλος της. Προκαλεί δηλαδή αυτό ήθελε ν΄αποφύγει. Τώρα βέβαια σ΄αυτήν την περίπτωση τα όρια της καχυποψίας με της ζήλειας είναι δυσδιάκριτα αλλά όπως και να το ονομάσουμε, παραμένει καταστροφικό!

Υπάρχει και η ξεκάθαρη καχυποψία που έχει τις ρίζες της στην πρώιμη βρεφική ηλικία και η οποία αργότερα ενσωματώνεται στην προσωπικότητα ενός ανθρώπου. Αυτοί οι άνθρωποι νομίζουν ότι όλοι τους κατηγορούν, όλοι τους κρίνουν, όλοι δεν τους αποδέχονται και βρίσκονται πάντα σε μια κατάσταση επιφυλακής με αποτέλεσμα να έχουν δυσλειτουργικές σχέσεις με τους ανθρώπους σε όλα τα περιβάλλοντα που κινούνται. Είναι εύκολο να τους καταλάβεις και να συμπεριφερθείς αναλόγως!
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Λοιπόν επί του θέματος!

Μπορεί κάποιος να αισθάνεται μειονεκτικά απέναντί σου για χίλιους δυο λόγους (μόρφωση, εμφάνιση, οικονομική άνεση, οικογένεια κτλ) και ενώ εσύ δεν του έχεις δώσει κανένα δικαίωμα, αυτός να αισθάνεται ότι κάποια στιγμή θα ψάξεις να βρεις έναν "του επιπέδου σου" και θα τον παρατήσεις. Γίνεται λοιπόν καχύποπτος προκειμένου να πιάσει στον αέρα κάποιες κινήσεις σου που θα τις ερμηνεύσει ως την αρχή του τέλους "βασανίζοντας" μ΄αυτόν τον τρόπο τόσο τον εαυτό του όσο και σένα και οδηγώντας τελικά ο ίδιος τη σχέση στο τέλος της. Προκαλεί δηλαδή αυτό ήθελε ν΄αποφύγει. Τώρα βέβαια σ΄αυτήν την περίπτωση τα όρια της καχυποψίας με της ζήλειας είναι δυσδιάκριτα αλλά όπως και να το ονομάσουμε, παραμένει καταστροφικό!

Υπάρχει και η καχυποψία που έχει τις ρίζες της στην πρώιμη βρεφική ηλικία και η οποία αργότερα ενσωματώνεται στην προσωπικότητα ενός ανθρώπου. Αυτοί οι άνθρωποι νομίζουν ότι όλοι τους κατηγορούν, όλοι τους κρίνουν, όλοι δεν τους αποδέχονται και βρίσκονται πάντα σε μια κατάσταση επιφυλακής με αποτέλεσμα να έχουν δυσλειτουργικές σχέσεις με τους ανθρώπους σε όλα τα περιβάλλοντα που κινούνται. Είναι εύκολο να τους καταλάβεις και να φερθείς αναλόγως!

Που να ξέρεις τι εχει στο μυαλο του ο καθε τρελος! Εδω ο αλλος στη παρέα που εχει ματαιοδοξια κ ανασφαλειες με τις γυναικες δεν μιλαγε σε εναν αλλον οσο ο άλλος τα ειχε με μια απο τη παρέα! Και οταν τον ρωτουσαμε τι έπαθε και γιατι δεν μιλάνε... ελεγε εεε ανοησιες χωρις να πει ποτε το λογο... εγω τον ειχα καταλαβει βεβαια. Τωρα που χωρισε ο άλλος ειναι κ τα πρωτα κολλητάρια χαχα οτι να ναι.

Εγω του εχω και τους 2 γνωστους δεν ασχολουμαι και τελειωνει το πανηγυρι.
 

Silver Queen

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η (StormBorn) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Γενικότερα στις ημέρες μας επικρατεί η τάση του εύκολου και του άνευ λόγου και αιτίας σύναψης σχέσεων. Τα παιδιά κάνουν σχέσεις από πολύ νωρίς χωρίς κάποιον ιδιαίτερο λόγο. Κι όταν κάνει κανείς το οτιδήποτε χωρίς να είναι σίγουρος για ποιό λόγο το κάνει, τότε είναι φυσικό και επακόλουθο να χάνεται και να μην μπορεί να συγκεντρωθεί σε έναν στόχο ,στην προκειμένη σε ένα άτομο.

Αρχικώς τα ραντεβού έχουν γίνει πολύ συνηθισμένα. Θα έπρεπε για να βγεις ραντεβού με κάποιον , να τον έχεις γνωρίσει με κάποιον τρόπο. Να σου έχει προκαλέσει εντύπωση ή να σου έχει κινήσει το ενδιαφέρον, και γι αυτό το λόγο να θες να τον/την γνωρίσεις περισσότερο.

Αν κάποιος/α βγαίνει με έναν/μια απλά για να περάσει την ώρα του ή απλά για να προσθέσει κι έναν ακόμη στο κατάλογο, τότε είναι απλά χάσιμο χρόνου.

Οι ερωτικές σχέσεις δεν έχουν καμία διαφορά από τις εργασιακές. Θα πρέπει αυτό που ζητείται να γίνεται γνωστό εξ αρχής για να γνωρίζει κι ο αλλός/η εαν θέλει να συνεχίσει ή όχι.

Η επιλογή θα πρέπει να ανήκει ξεκάθαρα σε αυτόν που επιλέγει ,αλλιώς θα θεωρηθεί απάτη με την στενή αλλά και με την ευρεία έννοια.
 

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Γενικότερα στις ημέρες μας επικρατεί η τάση του εύκολου και του άνευ λόγου και αιτίας σύναψης σχέσεων. Τα παιδιά κάνουν σχέσεις από πολύ νωρίς χωρίς κάποιον ιδιαίτερο λόγο. Κι όταν κάνει κανείς το οτιδήποτε χωρίς να είναι σίγουρος για ποιό λόγο το κάνει, τότε είναι φυσικό και επακόλουθο να χάνεται και να μην μπορεί να συγκεντρωθεί σε έναν στόχο ,στην προκειμένη σε ένα άτομο.

Αρχικώς τα ραντεβού έχουν γίνει πολύ συνηθισμένα. Θα έπρεπε για να βγεις ραντεβού με κάποιον , να τον έχεις γνωρίσει με κάποιον τρόπο. Να σου έχει προκαλέσει εντύπωση ή να σου έχει κινήσει το ενδιαφέρον, και γι αυτό το λόγο να θες να τον/την γνωρίσεις περισσότερο.

Αν κάποιος/α βγαίνει με έναν/μια απλά για να περάσει την ώρα του ή απλά για να προσθέσει κι έναν ακόμη στο κατάλογο, τότε είναι απλά χάσιμο χρόνου.

Οι ερωτικές σχέσεις δεν έχουν καμία διαφορά από τις εργασιακές. Θα πρέπει αυτό που ζητείται να γίνεται γνωστό εξ αρχής για να γνωρίζει κι ο αλλός/η εαν θέλει να συνεχίσει ή όχι.

Η επιλογή θα πρέπει να ανήκει ξεκάθαρα σε αυτόν που επιλέγει ,αλλιώς θα θεωρηθεί απάτη με την στενή αλλά και με την ευρεία έννοια.
Δεν εισαι in αν δεν λες τη φραση ''ειμαι σε σχεση'' τουλαχιστον 10 φορες τη μερα στη σχολη, τον καφε ή το σουπερμαρκετ.
 

Silver Queen

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η (StormBorn) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Δεν εισαι in αν δεν λες τη φραση ''ειμαι σε σχεση'' τουλαχιστον 10 φορες τη μερα στη σχολη, τον καφε ή το σουπερμαρκετ.
_______________________

Προσωπικά όταν είμαι σε σχέση δε θέλω να το γνωρίζουν πολλοί. Λίγοι και καλοί .

Και για να μην παρεξηγηθώ δε σημαίνει ότι θα το κρύψω, απλά δε θα τρέχω με ντουντούκα να το ανακοινώνω σε φίλους, γνωστούς ,fb, instagram και δε συμμαζεύεται.
 

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
_______________________

Προσωπικά όταν είμαι σε σχέση δε θέλω να το γνωρίζουν πολλοί. Λίγοι και καλοί .

Και για να μην παρεξηγηθώ δε σημαίνει ότι θα το κρύψω, απλά δε θα τρέχω με ντουντούκα να το ανακοινώνω σε φίλους, γνωστούς ,fb, instagram και δε συμμαζεύεται.
Τι δεν θα γραψεις στο φμπ ''η Elena ειναι σε σχεση με τον Χ από 28/4/20'' ? Σε τι κοσμο θα μεγαλωσουμε τα παιδια μας?
 

Silver Queen

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η (StormBorn) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 165 μηνύματα.

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.

Silver Queen

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η (StormBorn) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Νταξει μη μας πιασει καταθλιψη πρωι πρωι 😁
Το κάθε άλλο. Μια χάρα είμαστε, απλώς συζητάμε και γενικολογούμε για να χουμε να λέμε.
Ο κόσμος ωστόσο ,στην πλειοψηφία του , οδεύει προς μια σωστή κατεύθυνση .
 

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Το κάθε άλλο. Μια χάρα είμαστε, απλώς συζητάμε και γενικολογούμε για να χουμε να λέμε.
Ο κόσμος ωστόσο ,στην πλειοψηφία του , οδεύει προς μια σωστή κατεύθυνση .

Θα διαφωνούσα κάθετα αλλά ας σκεφτόμαστε θετικά!!!
 

Silver Queen

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η (StormBorn) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 165 μηνύματα.

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Διαφώνησε παρακαλώ! Ένας ορθός και μέσα στα πλαίσια της λογικής αντίλογος είναι πάντα ευπρόσδεκτος.

PS πλήττω λόγω καραντίνας.
Γενικά επειδή η ''δουλειά'' μου μου επιτρέπει να είμαι καθημερινά ανάμεσα σε πολλούς νέους ανθρώπους (18-40 ετών), οι οποίοι υποτίθεται είναι το μέλλον της χώρας, έχω απογοητευτεί πάρα πολύ. Βλέπεις νέους που έχουν χάσει κάθε ίχνος σεβασμού. Εχουν μόνο παράλογες απαιτήσεις, καμία ευθύνη βεβαίως. Στα επαγγελματικά έχουν συμβιβαστεί με τη μετριότητα, δεν παλεύουν για ένα καλύτερο αύριο γι αυτούς. Χαίρονται με τα λίγα, αρκεί να υπάρχει ήλιος να πίνουμε καφέ στο Ναλού.

Στα ερωτικά (που είναι και το θέμα μας), καθημερινά ο ένας πληγώνει τον άλλο, κερατώνουν, δίνουν ψεύτικες ελπίδες, μπαινουn στις ζωές των άλλων σαν περαστικοί και φεύγουν σαν κλέφτες (όπως πολύ ωραία το έθεσε ο @Valder ή ο @hack3r ). Παραπονιούνται γιατί δεν πήραν 160 likes στο ινστα ενώ η προηγούμενη φωτό είχε τόσα. Μέχρι και γιατί ο καθηγητής απάντησε σε ενα μειλ δικό μου μονολεκτικά ενώ στο δικό σου έγραψε περισσότερα. Μάντεψε, εσένα σε γουστάρει ενώ εμένα όχι (ότι να ναι)!!

Αυτά έχω διαπιστώσει τα τελευταία δυο χρόνια που είμαι καθημερινά σε αυτό το χώρο. Σκέτη απογοήτευση.
 

Silver Queen

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η (StormBorn) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Γενικά επειδή η ''δουλειά'' μου μου επιτρέπει να είμαι καθημερινά ανάμεσα σε πολλούς νέους ανθρώπους (18-40 ετών), οι οποίοι υποτίθεται είναι το μέλλον της χώρας, έχω απογοητευτεί πάρα πολύ. Βλέπεις νέους που έχουν χάσει κάθε ίχνος σεβασμού. Εχουν μόνο παράλογες απαιτήσεις, καμία ευθύνη βεβαίως. Στα επαγγελματικά έχουν συμβιβαστεί με τη μετριότητα, δεν παλεύουν για ένα καλύτερο αύριο γι αυτούς. Χαίρονται με τα λίγα, αρκεί να υπάρχει ήλιος να πίνουμε καφέ στο Ναλού.

Στα ερωτικά (που είναι και το θέμα μας), καθημερινά ο ένας πληγώνει τον άλλο, κερατώνουν, δίνουν ψεύτικες ελπίδες, μπαινουn στις ζωές των άλλων σαν περαστικοί και φεύγουν σαν κλέφτες (όπως πολύ ωραία το έθεσε ο @Valder ή ο @hack3r ). Παραπονιούνται γιατί δεν πήραν 160 likes στο ινστα ενώ η προηγούμενη φωτό είχε τόσα. Μέχρι και γιατί ο καθηγητής απάντησε σε ενα μειλ δικό μου μονολεκτικά ενώ στο δικό σου έγραψε περισσότερα. Μάντεψε, εσένα σε γουστάρει ενώ εμένα όχι (ότι να ναι)!!

Αυτά έχω διαπιστώσει τα τελευταία δυο χρόνια που είμαι καθημερινά σε αυτό το χώρο. Σκέτη απογοήτευση.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:
Η αλήθεια είναι ότι κυριαρχεί στους νέους η τάση να μη δείχνουν τον πρέποντα σεβασμό στους συνανθρώπους τους ή και σε διάφορες καταστάσεις.

Βέβαια αυτό ισχύει για ένα μέρος του πληθυσμού. Δε γίνεται να είναι όλοι ίδιοι.

Θα αιτιολογήσω αυτή την συμπεριφορά ως απόρροια σύγχυσης και αποπροσανατολισμού των νέων από τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης, τα οποία προωθούν λανθασμένα πρότυπα συμπεριφοράς.

Φυσικά έχω έρθει σε επαφή με άτομα που στερούνται οποιασδήποτε μορφής γνώσης και καλής συμπεριφοράς, αλλά βεβαίως έχω έρθει σε επαφή και με άτομα που φέρουν μια τελείως διαφορετική εικόνα από αυτήν που συνηθίζεται να προβάλλεται.

Αντ αυτού, υπάρχουν πάντα οι δύο όψεις του νομίσματος. Βέβαια, δεν μπορώ παρά να εκφράσω τη λύπη μου , όταν συναντώ άτομα μιας α ηλικίας (30+) που ακόμα έχουν τη νοοτροπία 15 χρονου και συμπεριφορά κάτω του μετρίου.

Συνεπώς έχω φτάσει στο συμπέρασμα ότι η οικογένεια και γενικότερα η διαπαιδαγώγηση του καθενός ,συνιστά και καθορίζει στο τι άτομο θα γίνει, ανεξαρτήτου φύλου, ηλικίας, εποχής και αιώνα.

Θέλω απλά να κοιτώ με ελπίδα το μέλλον και προσπαθώ να θυμάμαι ότι και οι προ-κάτοχοί μας δεν ήταν αυτό που θα αποκαλούσαμε αγγελούδια.



PS γράφω κι έχω την αίσθηση ότι είμαι 100 χρονών. χαχχαχα
 

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι ότι κυριαρχεί στους νέους η τάση να μη δείχνουν τον πρέποντα σεβασμό στους συνανθρώπους τους ή και σε διάφορες καταστάσεις.

Βέβαια αυτό ισχύει για ένα μέρος του πληθυσμού. Δε γίνεται να είναι όλοι ίδιοι.

Θα αιτιολογήσω αυτή την συμπεριφορά ως απόρροια σύγχυσης και αποπροσανατολισμού των νέων από τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης, τα οποία προωθούν λανθασμένα πρότυπα συμπεριφοράς.

Φυσικά έχω έρθει σε επαφή με άτομα που στερούνται οποιασδήποτε μορφής γνώσης και καλής συμπεριφοράς, αλλά βεβαίως έχω έρθει σε επαφή και με άτομα που φέρουν μια τελείως διαφορετική εικόνα από αυτήν που συνηθίζεται να προβάλλεται.

Αντ αυτού, υπάρχουν πάντα οι δύο όψεις του νομίσματος. Βέβαια, δεν μπορώ παρά να εκφράσω τη λύπη μου , όταν συναντώ άτομα μιας α ηλικίας (30+) που ακόμα έχουν τη νοοτροπία 15 χρονου και συμπεριφορά κάτω του μετρίου.

Συνεπώς έχω φτάσει στο συμπέρασμα ότι η οικογένεια και γενικότερα η διαπαιδαγώγηση του καθενός ,συνιστά και καθορίζει στο τι άτομο θα γίνει, ανεξαρτήτου φύλου, ηλικίας, εποχής και αιώνα.

Θέλω απλά να κοιτώ με ελπίδα το μέλλον και προσπαθώ να θυμάμαι ότι και οι προ-κάτοχοί μας δεν ήταν αυτό που θα αποκαλούσαμε αγγελούδια.



PS γράφω κι έχω την αίσθηση ότι είμαι 100 χρονών. χαχχαχα
Οντως γράφεις σαν 100 χρονών :)
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Δυστυχώς σε κόσμο όπου εμπορευματοποιούνται οι σχέσεις .

Πάντα υπήρχε αυτή η τάση, απλώς τα νέα μέσα μας φέρνουν προ των «ευθυνών» μας ως ανθρωπότητα. Τώρα που η επιλογή να εμπορευματοποιήσεις κάτι είναι πιο εύκολη, γίνεται, ίσως, πιο δύσκολο το να μην το κάνεις. Αλλά, για εμένα, αυτό είναι η πεμπτουσία της συνειδητότητας: να κάνεις κάτι ύστερα από δική σου βούληση, δηλαδή να το επιλέγεις ενώ μπορείς να μην το επιλέξεις. Οι άνθρωποι δεν «εμπορευματοποιούσαν» τις σχέσεις τους και τις ζωές τους στον σημερινό βαθμό γιατί δεν είχαν τα μέσα, όχι γιατί είναι - κατ' έναν ρομαντικό τρόπο - «καλύτεροι».
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οι άνθρωποι δεν «εμπορευματοποιούσαν» τις σχέσεις τους και τις ζωές τους στον σημερινό βαθμό γιατί δεν είχαν τα μέσα, όχι γιατί είναι - κατ' έναν ρομαντικό τρόπο - «καλύτεροι».

Πολύ σίγουρο σε βλέπω. Φαντάσου να ζεις σε έναν κόσμο που οι φίλοι, οι συγγενείς και οι γνωστοί σου αν πάσα στιγμή μπορεί να πεθάνουν, είτε γιατί ήπιαν νερό από το λάθος μέρος, είτε το χωριό σου δέχθηκε επιδρομή, είτε γιατί κλήθηκαν να πολεμήσουν, είτε γιατί τους κατηγόρησαν ότι κλέψαν ένα καρβέλι ψωμί ή σκοτώσαν ένα κουνέλι στα εδάφη του άρχοντα.

Η άνθρωποι ήταν καλύτεροι σε παλαιότερες ως προς αυτόν τον τομέα και δίναν σημαντικότερη έμφαση στις ανθρώπινες σχέσεις γιατί ήταν συνηθισμένοι στο ότι όλα μπορούν να τελειώσουν ανά πάσα στιγμή. Είναι η υπενθύμιση του τέλους που μας κάνει να αισθανόμαστε πιο ζωντανοί και πιο εδώ, στο παρόν. Σήμερα πρέπει να είσαι αρκετά άτυχος για να μην ζήσεις τουλάχιστο μέχρι τα 75 και ως εκ τούτου παίρνουμε ως δεδομένο ότι οι άνθρωποι που ξέρουμε θα είναι για πάντα εκεί.
 

Silver Queen

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η (StormBorn) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Πάντα υπήρχε αυτή η τάση, απλώς τα νέα μέσα μας φέρνουν προ των «ευθυνών» μας ως ανθρωπότητα. Τώρα που η επιλογή να εμπορευματοποιήσεις κάτι είναι πιο εύκολη, γίνεται, ίσως, πιο δύσκολο το να μην το κάνεις. Αλλά, για εμένα, αυτό είναι η πεμπτουσία της συνειδητότητας: να κάνεις κάτι ύστερα από δική σου βούληση, δηλαδή να το επιλέγεις ενώ μπορείς να μην το επιλέξεις. Οι άνθρωποι δεν «εμπορευματοποιούσαν» τις σχέσεις τους και τις ζωές τους στον σημερινό βαθμό γιατί δεν είχαν τα μέσα, όχι γιατί είναι - κατ' έναν ρομαντικό τρόπο - «καλύτεροι».
Θα συμφωνήσω μαζί σου ως προς το ότι οι άνθρωποι στο παρελθόν απλά δεν κατείχαν τα μέσα για να μπορούν να εμπορευματοποιούν ή να κάνουν το οτιδήποτε άλλο.

Θα με βρεις αντίθετη ωστόσο, όσον αφορά την ελεύθερη επιλογή. Δεν πιστεύω ότι υπάρχει πραγματική ελευθερία συνείδησης και κατ επέκταση επιλογής, αλλά νομίζω αυτό ανήκει σε άλλο θέμα ,περισσότερο οντολογικό ή μετα φυσικό.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Θα συμφωνήσω μαζί σου ως προς το ότι οι άνθρωποι στο παρελθόν απλά δεν κατείχαν τα μέσα για να μπορούν να εμπορευματοποιούν μια σχέση/σχέσεις ή να κάνουν το οτιδήποτε άλλο.

Θα με βρεις αντίθετη ωστόσο, όσον αφορά την ελεύθερη επιλογή. Δεν πιστεύω ότι υπάρχει πραγματική ελευθερία συνείδησης και κατ επέκταση επιλογής, αλλά νομίζω αυτό ανήκει σε άλλο θέμα ,περισσότερο οντολογικό ή μετα φυσικό.
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Πολύ σίγουρο σε βλέπω. Φαντάσου να ζεις σε έναν κόσμο που οι φίλοι, οι συγγενείς και οι γνωστοί σου αν πάσα στιγμή μπορεί να πεθάνουν, είτε γιατί ήπιαν νερό από το λάθος μέρος, είτε το χωριό σου δέχθηκε επιδρομή, είτε γιατί κλήθηκαν να πολεμήσουν, είτε γιατί τους κατηγόρησαν ότι κλέψαν ένα καρβέλι ψωμί ή σκοτώσαν ένα κουνέλι στα εδάφη του άρχοντα.

Η άνθρωποι ήταν καλύτεροι σε παλαιότερες ως προς αυτόν τον τομέα και δίναν σημαντικότερη έμφαση στις ανθρώπινες σχέσεις γιατί ήταν συνηθισμένοι στο ότι όλα μπορούν να τελειώσουν ανά πάσα στιγμή. Είναι η υπενθύμιση του τέλους που μας κάνει να αισθανόμαστε πιο ζωντανοί και πιο εδώ, στο παρόν. Σήμερα πρέπει να είσαι αρκετά άτυχος για να μην ζήσεις τουλάχιστο μέχρι τα 75 και ως εκ τούτου παίρνουμε ως δεδομένο ότι οι άνθρωποι που ξέρουμε θα είναι για πάντα εκεί.

Μπορώ να πω ότι την όποια σιγουριά την αντλώ από το γεγονός ότι στη λογοτεχνία της εκάστοτε εποχής - τουλάχιστον μέχρι τον πρώιμο Μεσαίωνα που φτάνουν τα αναγνώσματά μου και μιλώντας για την Ευρώπη - οι βασικές ανθρώπινες συμπεριφορές και αλληλεπιδράσεις φαίνεται να διέπονται από τις ίδιες «αρχές». Το ότι ο θάνατος, εν γένει, υπάρχει πιο έντονα γύρω σου είναι κάτι που επηρεάζει πολλές αποφάσεις που θα πάρεις για τη ζωή σου, πράγματι, αλλά από όλο αυτό πρέπει να αφαιρέσουμε και τη διαφορά που παρατηρούμε εμείς, από το σήμερα, που ζούμε σε έναν κόσμο που ο θάνατος φαντάζει ως κάτι πιο μακρινό. Αν γεννιέσαι, ζεις και πεθαίνεις μέσα σε μία κουλτούρα που έχει τόσο κοντά της τον θάνατο, δεν ξέρω κατά πόσον αυτό συνιστά ειδοποιό διαφορά - στο ζήτημα που συζητάμε, πάντα.

Γενικά, η όλη κατάσταση που παρουσιάζεται στα social media μου θυμίζει απλώς μία ψηφιακή εικόνα της «πλατείας του χωριού», απλώς τώρα αυτή η πλατεία μπαίνει και μέσα στα σπίτια του κόσμου.

Θα συμφωνήσω μαζί σου ως προς το ότι οι άνθρωποι στο παρελθόν απλά δεν κατείχαν τα μέσα για να μπορούν να εμπορευματοποιούν ή να κάνουν το οτιδήποτε άλλο.

Θα με βρεις αντίθετη ωστόσο, όσον αφορά την ελεύθερη επιλογή. Δεν πιστεύω ότι υπάρχει πραγματική ελευθερία συνείδησης και κατ επέκταση επιλογής, αλλά νομίζω αυτό ανήκει σε άλλο θέμα ,περισσότερο οντολογικό ή μετα φυσικό.

Δε διαφωνώ ως προς την αμφισβήτηση της ύπαρξης της ελεύθερης βούλησης, αλλά αυτό που είπα δε θίγει την ύπαρξή της καθόλου. Αν υπάρχει ελεύθερη βούληση τότε απλώς μπορείς να φτάσεις την «πεμπτουσία» της συνειδητότητας. Αν δεν υπάρχει, δεν αλλάζει κάτι, απλώς δεν μπορείς να φτάσεις.

Όπως και να έχει, όντως πάει αλλού αυτή η κουβέντα.
 

Silver Queen

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η (StormBorn) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Δε διαφωνώ ως προς την αμφισβήτηση της ύπαρξης της ελεύθερης βούλησης, αλλά αυτό που είπα δε θίγει την ύπαρξή της καθόλου. Αν υπάρχει ελεύθερη βούληση τότε απλώς μπορείς να φτάσεις την «πεμπτουσία» της συνειδητότητας. Αν δεν υπάρχει, δεν αλλάζει κάτι, απλώς δεν μπορείς να φτάσεις.

Όπως και να έχει, όντως πάει αλλού αυτή η κουβέντα.

Με συγχωρείς ,από τα γραφόμενά σου κατάλαβα ότι πίστευες στην ύπαρξη πεμπτουσίας της συνειδητότητας, γι αυτό και διαφώνησα μαζί σου στο δεύτερο σκέλος.


Όπως και να έχει, εν γένει συμφωνώ μαζί σου, οι άνθρωποι παραμένουν ίδιοι και αναλλοίωτοι εις τους αιώνες, απλά τα μέσα που διαθέτουμε κάθε φορά αλλά και το είδος της εξουσίας που αναλαμβάνουμε, οδηγεί τη συμπεριφορά μας και καθορίζει το τρόπο σκέψης μας.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top