Κερνάω απόψε εγώ, εσύ ή μισά μισά...;

Κερνάω απόψε εγώ, εσύ ή μισά μισά...;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 155)
  • Να κερνάει ο άντρας

    Ψήφοι: 37 23.9%
  • Να κερνάει η γυναίκα

    Ψήφοι: 3 1.9%
  • Ο καθένας να πληρώνει τα δικά του

    Ψήφοι: 60 38.7%
  • Μισά-μισά

    Ψήφοι: 9 5.8%
  • Να πληρώνει κάθε φορά ένας από τους δύο, εναλλάξ

    Ψήφοι: 44 28.4%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 2 1.3%

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Στο πρωτο ραντεβου ομως, πιστευω πως απο ευγενεια και μονο οτι θα πρεπει να ειναι κερασμενο. Απο τα επομενα ας ειναι μισα-μισα η μια ο ενας μια ο αλλος. Παρ'ολα αυτα η κινηση απο τις κοπελες πρεπει να γινεται παντα. Ειτε ειναι πρωτο ραντεβου, ειτε ειναι τελευταιο. Γιατι εχει τυχει να δω κοπελες που να το εχουν απαιτηση κιολας και πραγματικα με λυπει.


δηλαδή σε λυπεί όταν μια κοπέλα θεωρεί δεδομένο πως πρέπει να την κεράσουν αλλά δεν σε ενοχλεί όταν προσποιείται πως θα πληρώσει τα δικά της ενώ δεν έχει τέτοια πρόθεση στην πραγματικότητα? διόρθωσέ με, αν κάνω λάθος, απλά αυτό κατάλαβα πως λες.

το κέρασμα στο πρώτο ραντεβού είναι εντελώς ανούσιο και σε καμία περίπτωση δεν δείχνει ευγένεια. προσωπικά, βγαίνω από την δύσκολη θέση όταν ο άλλος δεν προσφέρεται να κεράσει γιατί δεν χρειάζεται να μπαίνουμε στο γνωστό και μονότονο "εγώ σε κάλεσα, εγώ θα πληρώσω, θα πληρώσεις άλλη φορά εσύ κλπ κλπ".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Προχθές κέρασα μύδια (4 κιλά) τα συσκεύασα απο εδώ που ειμαι μέσα σε φελιζολ με παγάκια τα έβαλα στο κτέλ
και τα έστειλα σε κάτι φιλους να τα φτιάξουν και να τα φάνε.

Έχω στειλει και μια παλέτα με τσιπούρες (10 κιλά). Η Σαλατουλα τι να κάνει ρε χακερονι ..... με μοναχούς σαολίν βγαινεις;


Κι ο Μπιλ Γκειτς προχθές κέρασε κάτι φίλους ένα ταξίδι στη Χαβάη σε πεντάστερο ξενοδοχείο, που πας εσύ με τις τσιπούρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,217 μηνύματα.
καταξοδευεσαι :loltooth: :loltooth:

Οτι και να δωσει ο αλλος ειναι παντα καλοδεχουμενο,η πραξη μετραει. Το να καθεται να μετραει κανεις τωρα εαν ο αλλος εδωσε λιγο η πολυ για εμενα ειναι περιττο.Μερικοι ανθρωποι βρισκουν να δωσουν κατι απο τα ελαχιστα που εχουν.Εαν εστιασουμε στην ποσοτητα που εδωσαν και δεν παρουμε υποψιν σε τι κατασταση εκαναν οτι εκαναν χανουμε το νοημα.

Που κακως τα ψεματα,οταν εχεις πολλα και δινεις δεν ειναι γενναιοδωρια με αυτη την εννοια,ειναι ομως καλωσυνη.Αντιθετα οταν δεν εχεις και βρισκεις τροπο να δωσεις ειναι γενναιοδωρια. Χωρις αυτο βεβαια να σημαινει οτι δεν εκτιμαται και η πραξη καποιου επειδη απλα ετυχε να εχει πολλα,αλιμονο.Προσπαθω να τονισω απλα οτι η ιδια πραξη αποκταει διαφορετικα νοηματα και προσδιδει διαφορετικες ποιοτητες χαρακτηρα σε αυτον που τις πραττει αναλογα με καποιους παραγοντες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sapphire

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sapphire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 219 μηνύματα.
Και εσυ σαλατούλα ξηγιέσαι ; :D :D

Kαι μενα με λυπει οι άντρες να βγαινουν με γυναικες που έχουν τέτοιες απαιτησεις αλλα στη τελική καλα να πάθουν γιατι τα ζητάνε και αυτοι.


Δεν θα μπω στην διαδικασια να καυχιεμαι για το τι κερασα, συγγνωμη. Το ξερω εγω και μου αρκει. Δεν εχω την αναγκη να δειχθω. Οταν κερναω. το κανω επειδη το θελω και οχι για να φανω στους αλλουςι.

Αν εσυ το κανεις για τους λογους που λεω παραπανω, κακο δικο σου. Δεν το κανεις μεσα απο την καρδια σου, αλλα για να ικανοποιησεις το εγω σου.

δηλαδή σε λυπεί όταν μια κοπέλα θεωρεί δεδομένο πως πρέπει να την κεράσουν αλλά δεν σε ενοχλεί όταν προσποιείται πως θα πληρώσει τα δικά της ενώ δεν έχει τέτοια πρόθεση στην πραγματικότητα? διόρθωσέ με, αν κάνω λάθος, απλά αυτό κατάλαβα πως λες.

το κέρασμα στο πρώτο ραντεβού είναι εντελώς ανούσιο και σε καμία περίπτωση δεν δείχνει ευγένεια. προσωπικά, βγαίνω από την δύσκολη θέση όταν ο άλλος δεν προσφέρεται να κεράσει γιατί δεν χρειάζεται να μπαίνουμε στο γνωστό και μονότονο "εγώ σε κάλεσα, εγώ θα πληρώσω, θα πληρώσεις άλλη φορά εσύ κλπ κλπ".


Ναι, με λυπει η κοπελα που εχει την απαιτηση να την κερνουν, να το θεωρει δεδομενο και να το απαιτει κιολας.

Επισης, οταν την κερνουν να μην κανει τιποτα ετσι ωστε να ανταποδοσει το κερασμα. Αυτο το σκηνικο περιγραφω.

Το να προσφερθει ο αλλος να κερασει την πρωτη φορα, εγω το εκτιμω ως κινηση και θα κοιταξω απο πλευρας μου να το ανταποδωσω για να δειξω το ευχαριστω μου εμπρακτα.

Δεν θεωρω οτι σε φερνουν σε δυσκολη θεση αν συμβει μια φορα. Το υποτιμητικο ειναι να συμβαινει συνεχεια και να μην κανεις τιποτα για αυτο αλλα να το δεχεσαι.

Δεν θεωρω το οτι κανεις την κινηση να πληρωσεις, ειναι κατι το υποκριτικο γιατι δειχνεις στον αλλον οτι δεν περιμενεις απο αυτον να σε κερασει. Ειναι θεμα αξιοπρεπειας και ευγενειας για εμενα. Εγω οταν κανω κινηση το εννοω, δεν προσποιουμαι δηθεν οτι θελω να πληρωσω αλλα περιμενω να με σταματησει εκεινος. Σε καμια περιπτωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,722 μηνύματα.
Κι ο Μπιλ Γκειτς προχθές κέρασε κάτι φίλους ένα ταξίδι στη Χαβάη σε πεντάστερο ξενοδοχείο, που πας εσύ με τις τσιπούρες.

Μα εγω δεν συγκριθηκα με τον Bill Gates. Mε ρωτησες εγω τι κερνάω και σου απάντησα. Τωρα να κεράσεις σαλάτα τον άλλον και να θεωρεις οτι έτσι θα χορτάσει το θεωρω αστειο! Καλυτερα μην τον κεράσεις τιποτα. Οποτε διαφωνω και με αυτο που ειπε ο Samael o οποιος ως συνηθως τα βλέπει ολα τέλεια και εξαιρετικα δεν ειναι ολες οι κινησεις σωστές και μερικές εχουν το αντιθετο αποτελεσμα ακριβως επειδη ηταν προχειρες και δεν ειχαν έμπνευση. Το αν θα στειλω εγω 2 κιλα μυδια σε κάποιον που τα γουσταρει και τα συνοδευει με κρασάκι και τσιπουράκι και θα τα φτιάξει και θα καλέσει και φιλους να τα φάνε μαζι ειναι προφανως πολυ πιο εμπνευσμενο απο το να πεις στον αλλον .... μηπως δεν χορτασες με αυτα που έφαγες (ενω εχετε βγει μαζι) ... πάρε και ενα καλαμακι (αυτο το κερνάω εγω) χοντραδα ειναι αυτο τον κανεις να νιώσει αβολα :D
Άσε τα μαθηματικα και διάβασε λιγο σαβουάρ βιβρ θα σου χρειαστει.

Δεν θα μπω στην διαδικασια να καυχιεμαι για το τι κερασα, συγγνωμη. Το ξερω εγω και μου αρκει. Δεν εχω την αναγκη να δειχθω. Οταν κερναω. το κανω επειδη το θελω και οχι για να φανω στους αλλουςι.

Αν εσυ το κανεις για τους λογους που λεΤω παραπανω, κακο δικο σου. Δεν το κανεις μεσα απο την καρδια σου, αλλα για να ικανοποιησεις το εγω σου.


Ναι ναι καλα παραμυθια! Οταν κάνεις ένα κέρασμα προφανως και το κάνεις και για να δειχτεις στον φιλο σου. Να δειξεις δηλαδη την προθεση σου να τον ικανοποιήσεις. Δεν καυχηθηκα. Ρωτησε και απάντησα. Την ξεχωριζετε την διαφορά καθολου; ή βιάζεσαι να μας κατατάξεις στις ταμπελες σου για να μας πεις οτι εσυ δεν το κάνεις αυτο και αρα εισαι και καλα ανώτερη (μια επισης μορφη επιδειξης).


Ξέρεις εσυ τωρα ποιος το κάνει απο την καρδια του και ποιος οχι πισω απο ενα γυαλι μεσα απο μια δικτυακη κουβεντα μεταξυ αγνωστων! :loltooth:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Sapphire

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sapphire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 219 μηνύματα.
Ναι ναι καλα παραμυθια! Οταν κάνεις ένα κέρασμα προφανως και το κάνεις και για να δειχτεις στον φιλο σου. Να δειξεις δηλαδη την προθεση σου να τον ικανοποιήσεις. Δεν καυχηθηκα. Ρωτησε και απάντησα. Την ξεχωριζετε την διαφορά καθολου; ή βιάζεσαι να μας κατατάξεις στις ταμπελες σου για να μας πεις οτι εσυ δεν το κάνεις αυτο και αρα εισαι και καλα ανώτερη (μια επισης μορφη επιδειξης).


Ξέρεις εσυ τωρα ποιος το κάνει απο την καρδια του και ποιος οχι πισω απο ενα γυαλι μεσα απο μια δικτυακη κουβεντα μεταξυ αγνωστων! :loltooth:

Εσυ εβαλες ταμπελα πρωτος λεγοντας οτι κερναμε "σαλατουλα" και πηγες να το παιξεις και καλα απλας και ανωτερος με το να μας απαριθμεις και το τι κερασες χθες και προχθες. Προφανως, οτι μου καταλογισες πως εκανα, εκανες πρωτος.

Εγω την αποψη μου κατεθεσα περι κερασματων στις παρεες, ουτε ανωτερη πηγα να το παιξω, ουτε τιποτα, γιατι ακριβως ειναι μια διαδικτυακη συζητηση και δεν ειναι αυτος ο σκοπος μας εδω.

Αλλωστε εσυ με ρωτησες. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,722 μηνύματα.
δηλαδή σε λυπεί όταν μια κοπέλα θεωρεί δεδομένο πως πρέπει να την κεράσουν αλλά δεν σε ενοχλεί όταν προσποιείται πως θα πληρώσει τα δικά της ενώ δεν έχει τέτοια πρόθεση στην πραγματικότητα? διόρθωσέ με, αν κάνω λάθος, απλά αυτό κατάλαβα πως λες.


:loltooth: :loltooth: ειναι που το παιζουμε εμεις μετά άπλες και ανώτεροι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μα εγω δεν συγκριθηκα με τον Bill Gates. Mε ρωτησες εγω τι κερνάω και σου απάντησα. Τωρα να κεράσεις σαλάτα τον άλλον και να θεωρεις οτι έτσι θα χορτάσει το θεωρω αστειο! Καλυτερα μην τον κεράσεις τιποτα. Οποτε διαφωνω και με αυτο που ειπε ο Samael o οποιος ως συνηθως τα βλέπει ολα τέλεια και εξαιρετικα δεν ειναι ολες οι κινησεις σωστές και μερικές εχουν το αντιθετο αποτελεσμα ακριβως επειδη ηταν προχειρες και δεν ειχαν έμπνευση. Το αν θα στειλω εγω 2 κιλα μυδια σε κάποιον που τα γουσταρει και τα συνοδευει με κρασάκι και τσιπουράκι και θα τα φτιάξει και θα καλέσει και φιλους να τα φάνε μαζι ειναι προφανως πολυ πιο εμπνευσμενο απο το να πεις στον αλλον .... μηπως δεν χορτασες με αυτα που έφαγες (ενω εχετε βγει μαζι) ... πάρε και ενα καλαμακι (αυτο το κερνάω εγω) χοντραδα ειναι αυτο τον κανεις να νιώσει αβολα :D
Άσε τα μαθηματικα και διάβασε λιγο σαβουάρ βιβρ θα σου χρειαστει.


Ντέβιλ μην κάνεις τον χαζό. Αυτό που έκανες ήταν να σχολιάσεις το δικό μου κέρασμα και να πεις ότι αυτό δεν είναι αρκετό καθώς βλέπεις το κέρασμα σαν ποσότητα. Προφανώς λοιπόν και δεν συγκρίθηκες με τον Bill Gates γιατί δεν σε παίρνει, συγκρίθηκες εμμέσως μαζί μου καθώς τσιπούρες > κρασί. Επίσης το ότι εσύ βλέπεις το κέρασμα σαν τρόπο επίδειξης δεν σημαίνει πως αυτό ισχύει και για όλους.

Επίσης δεν κερνάω κάποιον σαλάτα όταν δε έχει φάει. Θα του πω πάρε κανένα πιτόγυρο. Την σαλάτα ή το κρασί μπορεί να τα κεράσω όταν τη πάρουμε όλοι μαζί για να μη μπαίνουμε σε διαδικασίες διαιρέσεως. Το κέρασμα για μένα λοιπόν γίνεται για πρακτικούς κυρίως λόγους και γιατί εκτιμώ περισσότερο την παρέα του ατόμου που θα έρθει από τα 3 ευρώ. Αν είμαστε μια παρέα και πάμε για καφέ και ο άλλος δεν έρχεται γιατί ξέρω ότι δεν έχει λεφτά θα τον κεράσω no problem.

Τώρα, τσιπούρες και μύδια με το ΚΤΕΛ η αλήθεια είναι πως δεν έχω στείλει, αλλά κι εσύ με το ΚΤΕΛ ρε φίλε? Πλήρωσε τουλάχιστο μια ACS. Λίγο savoir vivre.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,722 μηνύματα.
Εσυ εβαλες ταμπελα πρωτος λεγοντας οτι κερναμε "σαλατουλα" και πηγες να το παιξεις και καλα απλας και ανωτερος με το να μας απαριθμεις και το τι κερασες χθες και προχθες. Προφανως, οτι μου καταλογισες πως εκανα, εκανες πρωτος.

Εγω την αποψη μου κατεθεσα περι κερασματων στις παρεες, ουτε ανωτερη πηγα να το παιξω, ουτε τιποτα, γιατι ακριβως ειναι μια διαδικτυακη συζητηση και δεν ειναι αυτος ο σκοπος μας εδω.

Αλλωστε εσυ με ρωτησες. ;)


Εγω ρωτησα με χιουμοριστική διάθεση αν κερνάς και εσυ σαλατουλα επειδη έγραψες οτι και εσυ το ιδιο κανεις .... αλλα επειδη σκέφτεσαι κακοπροαιρετα το πηρες και κακοπροαιρετα.

Δεν δειχθηκα πουθενά ο φιλος μας με ρωτησε και του απάντησα. Εκτος και αν δεν ξέρεις να διαβάζεις ελληνικά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sapphire

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sapphire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 219 μηνύματα.
Ωραιος! Στην παρεα κι εγω το κανω αυτο. Το κανω ομως για ολο τον λογαριασμο και οχι μονομερης στο κρασι η κατι αλλο.

Εχει τυχει ομως να πληρωσω σε παρεα γνωστων και οχι φιλων, το κρασι, επειδη εβλεπα πως οι υπολοιποι το συζητουσαν πολυ και δεν μου αρεσε καθολου, οποτε ειπα αφηστε το αυτο ειναι δικο μου.

Συμφωνω κι εγω οτι οταν βγαινω με την παρεα θελω να περναω καλα και εγω και οι φιλοι μου οποτε αν ξερω οτι καποιος ζοριζεται και εχω την δυνατοτητα θα παρω την πρωτοβουλια απο μονη μου για να περασουμε ολοι καλα.

Δεν θεωρω πως στις παρεες πρεπει να κολλαμε στους λογαριασμους και στο ποσο εφαγε η ηπιε ο καθενας για αν πληρωσει. Χανουμε το νοημα ετσι.

Στο πρωτο ραντεβου ομως, πιστευω πως απο ευγενεια και μονο οτι θα πρεπει να ειναι κερασμενο. Απο τα επομενα ας ειναι μισα-μισα η μια ο ενας μια ο αλλος. Παρ'ολα αυτα η κινηση απο τις κοπελες πρεπει να γινεται παντα. Ειτε ειναι πρωτο ραντεβου, ειτε ειναι τελευταιο. Γιατι εχει τυχει να δω κοπελες που να το εχουν απαιτηση κιολας και πραγματικα με λυπει.

Δεν έβαλα ταμπέλα. Ρωτησα με χιουμοριστική διάθεση. Επειδη έγραψες οτι και εσυ αυτο κάνεις. Αλλα επειδη σκέφτεσαι κακοπροαιρετα το πηρες και κακοπροαιρετα. Εξου και οι χαρακτηρισμοι μετά οτι πηγα να το παιξω άπλας και ανώτερος.

Με ρωτησε ο φιλος μας τι κερνάω και του απαντησα. Δεν δειχτηκα πουθενα. Εκτος και αν δεν ξέρεις ελληνικά ή να διαβαζεις.


Να πάρει και καμια ιδέα ... γιατι μεταξυ μας αμα βγειτε παρέα και πεις στον άλλον "βλεπω δεν χορτασες" να κεράσω μια σαλάτα θα γελάνε. Καλυτερα μη πεις τιποτα.


Δες πανω τι εγραψα. Ειπα πουθενα οτι το κανω κι εγω αυτο? Μηπως εσυ δεν ξερεις ελληνικα εν τελει;

Επειδη δεν σε γνωριζω μην εχεις την απαιτηση να καταλαβω και το χιουμορ σου. Δεν σκεφτομαι κακοπροαιρετα, την αποψη μου ειπα και σου απαντησα στην ερωτηση που μου εκανες. Αν διαφωνεις σε αυτα που ειπα, δεκτο, στηριξε την αποψη σου με επιχειρηματα και οχι αφηνοντας υπονοιες οτι εσυ κερνας μυδια και τσιπουρες και ο χακερ σαλατουλα. Το σταματαω εδω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,722 μηνύματα.
Ντέβιλ μην κάνεις τον χαζό. Αυτό που έκανες ήταν να σχολιάσεις το δικό μου κέρασμα και να πεις ότι αυτό δεν είναι αρκετό καθώς βλέπεις το κέρασμα σαν ποσότητα. Προφανώς λοιπόν και δεν συγκρίθηκες με τον Bill Gates γιατί δεν σε παίρνει, συγκρίθηκες εμμέσως μαζί μου καθώς τσιπούρες > κρασί. Επίσης το ότι εσύ βλέπεις το κέρασμα σαν τρόπο επίδειξης δεν σημαίνει πως αυτό ισχύει και για όλους.

Επίσης δεν κερνάω κάποιον σαλάτα όταν δε έχει φάει. Θα του πω πάρε κανένα πιτόγυρο. Την σαλάτα ή το κρασί μπορεί να τα κεράσω όταν τη πάρουμε όλοι μαζί για να μη μπαίνουμε σε διαδικασίες διαιρέσεως. Το κέρασμα για μένα λοιπόν γίνεται για πρακτικούς κυρίως λόγους και γιατί εκτιμώ περισσότερο την παρέα του ατόμου που θα έρθει από τα 3 ευρώ. Αν είμαστε μια παρέα και πάμε για καφέ και ο άλλος δεν έρχεται γιατί ξέρω ότι δεν έχει λεφτά θα τον κεράσω no problem.

Τώρα, τσιπούρες και μύδια με το ΚΤΕΛ η αλήθεια είναι πως δεν έχω στείλει, αλλά κι εσύ με το ΚΤΕΛ ρε φίλε? Πλήρωσε τουλάχιστο μια ACS. Λίγο savoir vivre.


Χάκερ φτιαξε κανεναν αλγοριθμο για το κέρασμα ρε φιλε οπως εκεινον με τις ηλικιες και τις σχέσεις :D
Η κουριερ δεν στέλνει τέτοια πακέτα. Συγκρινεις τώρα το πιτογυρο του γωνιακου σουβλατζιδικου με τις φρέσκιες τσιπουρες απευθειας απο γνωστους ψαράδες φιλους που μυριζουν θάλασσα! Τωρα θα με αναγκασεις οντως να δειχτω. Αλλα τέτοιο τραπέζι αποκλειεται να έκανες σε φιλο σου. Αντι να ειρωνευεστε κοιτάξτε να πάρετε και καμια ιδέα και αφήστε τον εγωϊσμο και τις κρισεις. Η σαλάτα που ειπες δεν ειναι για να κεράσεις εναν φιλο ουτε το πιτογυρο. Έλεος.


Οπως μια φορα μου φέρανε σοκολατάκια ... που οταν τα άνοιξα ηταν λιωμένα. Αυτο τωρα εχει καμια σημασια σαν κινηση ... για μενα καμια. Γιατι αυτος που ηθελε να κεράσει δεν μπηκε καν στο κοπο να σκεφτει να διασφαλισει το κέρασμα οτι θα φτάσει σωστά και θα ειναι ΠΟΙΟΤΙΚΟ!

Δες πανω τι εγραψα. Ειπα πουθενα οτι το κανω κι εγω αυτο? Μηπως εσυ δεν ξερεις ελληνικα εν τελη;

Επειδη δεν σε γνωριζω μην εχεις την απαιτηση να καταλαβω και το χιουμορ σου. Δεν σκεφτομαι κακοπροαιρετα, την αποψη μου ειπα και σου απαντησα στην ερωτηση που μου εκανες. Αν διαφωνεις σε αυτα που ειπα, δεκτο, στηριξε την αποψη σου με επιχειρηματα και οχι αφηνοντας υπονοιες οτι εσυ κερνας μυδια και τσιπουρες και ο χακερ σαλατουλα. Το σταματαω εδω.


Δεν έχεις υποχρέωση να καταλαβεις το χιουμορ μου αλλα μια χαρά πετάς χαρακτηρισμους(ενω δεν με γνωριζεις οπως λές) βλέπω και τα παιρνεις κακοπροαιρετα αρα μάλλον αλλου ειναι το προβλημα. Δεν αφησα καμια υπονοια. Με ρωτησε τι κερνάω και του απάντησα. Προφανως και η σαλάτα σαν κερασμα μου φάνηκε ελλειπές και αστεια κινηση. Νομιζεις φοβαμαι να γράψω την αποψη μου; και μου κανει εντυπωση που υποστηριζεις τέτοιες κινησεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Sapphire

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sapphire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 219 μηνύματα.
Δεν έχεις υποχρέωση να καταλαβεις το χιουμορ μου αλλα μια χαρά πετάς χαρακτηρισμους(ενω δεν με γνωριζεις οπως λές) βλέπω και τα παιρνεις κακοπροαιρετα αρα μάλλον αλλου ειναι το προβλημα. Δεν αφησα καμια υπονοια. Με ρωτησε τι κερνάω και του απάντησα. Προφανως και η σαλάτα σαν κερασμα μου φάνηκε ελλειπές και αστεια κινηση. Νομιζεις φοβαμαι να γράψω την αποψη μου; και μου κανει εντυπωση που υποστηριζεις τέτοιες κινησεις.

Καταρχην, ολο αυτο με την σαλατα νομιζω οτι ηταν παραδειγμα. Ο ανθρωπος ειπε οτι κερναει την παρεα του επειδη ξερει οτι μερικοι ζοριζονται και θελει ολοι να περνανε καλα. Απο αυτο που ειπε εσυ σταθηκες μονο στην σαλατα. :laugh:

Απο την στιγμη που δεν αναγνωριζεις οτι το σχολιο σου ειχε υπονοια η οποια και αποδεικνυεται εν συνεχεια με τα μυδια και τις τσιπουρες μαλλον συζητηση δεν μπορπουμε να κανουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,722 μηνύματα.
Καταρχην, ολο αυτο με την σαλατα νομιζω οτι ηταν παραδειγμα. Ο ανθρωπος ειπε οτι κερναει την παρεα του επειδη ξερει οτι μερικοι ζοριζονται και θελει ολοι να περνανε καλα. Απο αυτο που ειπε εσυ σταθηκες μονο στην σαλατα. :laugh:

Απο την στιγμη που δεν αναγνωριζεις οτι το σχολιο σου ειχε υπονοια η οποια και αποδεικνυεται εν συνεχεια με τα μυδια και τις τσιπουρες μαλλον συζητηση δεν μπορπουμε να κανουμε.

Kερνάει την παρέα του; :loltooth: :loltooth: καλο και αυτο (οπως και η σαλατουλα με την οποια διασκέδασα αλλα δεν ειναι πληρες κέρασμα σορρυ :( )
Τι σημαινει το σχολιο μου ειχε υπονοια ; δεν καταλαβαινω που το πας. Εγω μια χαρα μπορω να κανω συζητηση αλλα οχι αν κάποιος σκέφτεται κακοπροαιρετα. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Kερνάει την παρέα του; :loltooth: :loltooth: καλο και αυτο (οπως και η σαλατουλα με την οποια διασκέδασα αλλα δεν ειναι πληρες κέρασμα σορρυ :( )
Τι σημαινει το σχολιο μου ειχε υπονοια ; δεν καταλαβαινω που το πας. Εγω μια χαρα μπορω να κανω συζητηση αλλα οχι αν κάποιος σκέφτεται κακοπροαιρετα. :(


Ρε μαν, όπως για σένα το να κεράσω εγώ κρασί δεν είναι κέρασμα έτσι και για κάποιον πλουσιότερο σου οι τσιπούρες σου δεν είναι κέρασμα, οπότε αν συνεχίσουμε αυτή τη λογική μόνο ο gates μπορεί να θεωρείται πως κερνάει. Καταλαβαίνεις το λάθος του συλλογισμού σου? Αν όχι διάβασε λίγο μαθηματικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 874453

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
προτεινω νεο τιτλο: 'ποιος την εχει μεγαλυτερη' [την καλοσυνη ντεεεε]

τα παιδια παιζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,722 μηνύματα.
Ρε μαν, όπως για σένα το να κεράσω εγώ κρασί δεν είναι κέρασμα έτσι και για κάποιον πλουσιότερο σου οι τσιπούρες σου δεν είναι κέρασμα, οπότε αν συνεχίσουμε αυτή τη λογική μόνο ο gates μπορεί να θεωρείται πως κερνάει. Καταλαβαίνεις το λάθος του συλλογισμού σου? Αν όχι διάβασε λίγο μαθηματικά.


Καταρχην αυτη τη στιγμη δεν υπάρχει κανεις πλουσιοτερος στη συζητηση ειμαστε εσυ εγω και οσοι άλλοι ειναι απο εδω. Τέτοιο θεμα δεν υπάρχει διοτι κανεις δεν γνωριζει την οικονομικη κατασταση του άλλου για να μπει σε ανταγωνισμο. Εκεινο που συνέβη ειναι σχολιασα κάτι με χιουμοριστική διάθεση γιατι μου φάνηκε αστειο να κεράσεις κάποιον που ηδη έχει φαει μια σαλατα και να περιμένεις να χορτάσει. Και μετα ρωτησες τι κερνάω εγω. Λοιπον σου απάντησα. Αλλα επειδη έχετε τη μυγα του ανταγωνισμου και σκέφτεστε κακοπροαιρετα (και εσυ και η άλλη) το πηρατε αλλιώς. Καποιος ο οποιος δεν σκέφτεται πονηρα θα συνεχιζε τη πλάκα.

Και το βλεπεις ανταγωνιστικα ειδικα εσυ διοτι χθες που σε ρωτησαμε αν παιζει καμια κοπελιτσα γυρισες και ειπες ... έχω 3 που με γουστάρουνε. Αποψε ομως σε πειραξε η ποσοτητα. Αυτο δεν ήταν επιδειξη χθές; με γουσταρουνε λεει 3 ... σιγα ρε Μπρατ Πιτ αληθεια :loltooth: το θεμα δεν ειναι αν σε γουσταρουνε το θεμα ειναι τι κάνεις μαζι τους.

Εγω δεν εχω κανενα λαθος στο συλλογισμο μου και μη μου κουνάς το δάχτυλο επειδη εσυ δεν καταλαβες τι έγραψα.

Και εννοειται πως αναγνωριζω το κρασι σαν κέρασμα οπως και το χυμο αν ειναι σε καταλληλες στιγμες ειναι πολυ καλα και τα 2 (οπως και τα μυδια σε κάποιον που γουστάρει να τα φτιάχνει και στο εχει πει με ουζάκι και να τα τρωει) αλλα το να πεις οτι θα κεράσω μια σαλατα(ενω ειστε σε ψητοπωλειο και μπορεις να κεράσεις τοσα άλλα πράγματα προφανως ακριβοτερα) ειναι άκυρο για μενα πάντα ειτε σου αρέσει ειτε οχι. Αυτη ειναι η γνώμη μου και δεν εχει καμια σχέση ουτε θέλω να στο παιξω ανωτερος και πλουσιοτερος ουτε τιποτα. Ρωτησες τι θα κερνουσα και σου απάντησα. Ολα τα άλλα που έγραψες ειναι άκυρα. Δεν θα μου πεις εσυ τι θα απαντάω κιολας. Οτι με εκφράζει θα απαντάω ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κοινώς κανείς μας δεν αντιλαμβάνεται το χιούμορ του άλλου οπότε το σταματάμε εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,722 μηνύματα.
Σιγουρα αλλα προηγουμένως θα ξεκαθαρισω την θέση μου απο παρερμηνειες και προπαγανδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,217 μηνύματα.
Ντεβιλ στο ειπανε και εδω,ανθρωποι που δεν σε ξερουν και μαζι τους δεν εχω σχεση για να ειμαστε συννενοημενοι...το ιδιο πραγμα,σταματα να λες πραγματα που θα ελεγε καποιος που θα ηθελε να σκεφτει κουτοπονηρα.Η ευγενεια δεν κοστιζει τιποτα,ακομα και σε εναν υποκριτη,οποτε πραγματι το να εισαι ευγενικος δεν ειναι θεμα τελειοτητας οπως λες οτι το βλεπω.Ειναι απλα κατι που μπορεις να κανεις και εαν θες το κανεις ειτε με καλο κινητρο ειτε με κακο διοτι εχεις ωφελος,οποτε σε καθε περιπτωση ειναι για ολα τα ειδη των ανθρωπων προτιμοτερο να ειναι καλωσυνατοι.Τωρα το κατα ποσο ειναι ηθικο και σωστο να το κανεις καλοπροαιρετα εχει να κανει με το πως νιωθει κανεις μεσα του και δεν ανηκει στην συζητηση.Οσο και να μην θες να το δεχτεις πραγματι υπαρχουν ανθρωποι που προσφερουν τελειως ανιδιοτελως στον συνανθρωπο με αυτοθυσια και αυταπαρνηση,και ναι το κανουν μεσα απο την καρδια τους χωρις να σκεφτονται κανενα προσωπικο ωφελος. Το να κρινεις το κερασμα του Hack3r και μαλιστα με τον τροπο που το εκανες δειχνει οτιδηποτε αλλο παρα καλοπροαιρετη διαθεση,ειδικα οπως ειπα και κακοπροαιρετος απλα να ησουν θα μπορουσες να πεις κατι εμμεσα,αλλα εσυ προτιμησες αμεσα με απαξιωτικο υφος. Το πως λες κατι παιζει εξισου σημαντικο ρολο με το τι λες καθως δειχνει τα κινητρα προφανως.Μονο και μονο που λες στον hack3r,που ειναι πασιφανεστατο οτι εκανε πλακα(ή μπορει και οχι ποιος νοιαζεται),οτι βγηκε με 3 κοπελες και ποιος νομιζει οτι ειναι και το κανεις τοσο θεμα σε φαση εαν κανει κατι με αυτες(που δεν σε αφορα καν) ειναι απτη αποδειξη οτι εσυ εχεις το προβλημα. Μπορει να ειναι ο κουκλος της γειτονιας οτι γουσταρει θα λεει,ποιος εισαι εσυ να του κουνησεις το δαχτυλο για το τι θα διαβασει πως θα σκεφτει και το ποσες τον γουσταρουν;

Συνελθε και σταματα να εχεις τασεις να δειχτεις.Μπορεις να πεις οτι γουσταρεις κυριολεκτικα,ωστοσο αυτο δεν αλλαζει οτι αυτο που εκανες ηταν κακοτροπο.Θα σου προτεινα να τα βρεις με τον εαυτο σου διοτι σιγουρα υπαρχει καποιο ζητημα το οποιο πρεπει να επιλυσεις και αυτο κανει καραμπαμ οταν μπαινεις στην διαδικασια να χαρακτηρισεις ειρωνικα μια πραξη που απο μονη της ακομα οπως ειπα εαν γινεται με κακο κινητρο δεν μπορεις παρα να την επευφημησεις,διοτι στον αλλο καλο κανει οπως και να εχει.Φαντασου να εισαι σε μια παρεα με καποιον που δεν γουσταρεις αλλα να σε κερασει,δεν θα του πεις ευχαριστω;Δεν θα εκτιμησεις την πραξη παρα τις διαφορες σας;Αν ειναι δυνατον,μιλαμε για βασικοτατους τροπους ευγενειας,οπως και το να μην χαρακτηριζουμε το κερασμα του αλλου.Δεν ειναι υποχρεωμενος καν να κερασει το οτιδηποτε...Αλιμονο εαν δεν εκτιμουμε οτιδηποτε παραπανω μας δινεται.Ακομα και ενα μικρο δωρο αξιας 3€-5€ μπορει να εχει αξια,καθως δειχνει στον αλλο οτι τον σκεφτηκες και ειναι και μια εκπληξη.Δεν ειναι αμαξι αλλα δεν υπηρχε και ιδιαιτερος λογος να σου φερει κατι,οποτε ειναι μια εκπληξη και συνηθως αυτες μας κανουν να νιωθουμε καλα σε τετοιες περιπτωσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,722 μηνύματα.
Αρχική δημοσίευση από: Samael
Ντεβιλ στο ειπανε και εδω,ανθρωποι που δεν σε ξερουν και μαζι τους δεν εχω σχεση για να ειμαστε συννενοημενοι...το ιδιο πραγμα,σταματα να εισαι κουτοπονηρος.


Κουτοπονηρος; αυτο ειναι προσβλητική εκφραση εις βάρος μου. Λυπάμαι πολύ για αυτο. Δεν προκειται να απαντησω σε κάτι τέτοιο. Ειναι λυπηρο κάποιος να γράφει κάτι τέτοιο ακομα και αν έχει διαφορετική άποψη σε κάτι.


Θα σε παρακαλούσα να την αφαιρεσεις αν θέλεις να συνεχισουμε. Τα άλλα ειναι αποψεις σου και δεν με βρισκουν συμφωνο εννοειται. Θέλεις να υποστηριξεις τον χάκερ ειναι δικαιωμα σου. Δεν θα γράφεις ομως προσβλητικές λέξεις διοτι αυτο παραβιάζει τους κανονες του φορουμ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top