Κερνάω απόψε εγώ, εσύ ή μισά μισά...;

Κερνάω απόψε εγώ, εσύ ή μισά μισά...;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 155)
  • Να κερνάει ο άντρας

    Ψήφοι: 37 23.9%
  • Να κερνάει η γυναίκα

    Ψήφοι: 3 1.9%
  • Ο καθένας να πληρώνει τα δικά του

    Ψήφοι: 60 38.7%
  • Μισά-μισά

    Ψήφοι: 9 5.8%
  • Να πληρώνει κάθε φορά ένας από τους δύο, εναλλάξ

    Ψήφοι: 44 28.4%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 2 1.3%

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Εγώ κάνω από την αρχή ξεκαθάρισμα λογαριασμών σ' ατό το θέμα, ότι δηλαδή δεν δέχομαι να με κερνάει κάθε φορά που βγαίνουμε.
Ο καθένας τα δικά του. Είναι αρχή μου αυτή και το ξεκαθαρίζω από την αρχή της σχέσης, που ο άλλος είναι πολύ ερωτευμένος και προκειμένου να μην με χάσει, θα κάνει την υποχώρηση και θα δεχτεί να πληρώνω τα δικά μου. Οι πρώτες μέρες κάθε σχέσης, συντρόφια, δεν είναι μόνο για αγάπες και λουλούδια, αλλά και για ξεκαθάρισμα λογαριασμών: Τι μου αρέσει και τι δεν μου αρέσει. Μπορεί στην αρχή να ξινίζει λίγο ο άλλος, αν ξεκινάς διεκδικητικά. Ξέρει όμως τι θα περιμένει από εσένα. Αν δέχεσαι τα πάντα στην αρχή, ενώ πιέζεσαι και κάποια μέρα σκάσεις και ξεσπάσεις, κάνεις τα πράγματα πολύ χειρότερα. (Το β' ενικό έχει γενικό χαρακτήρα, δεν απευθύνομαι σε κάποιον χρήστη). Συγνώμη για την παρέκβαση. Για να μην εκφεύγω του θέματος, θα σας πω ότι εμένα θα με πίεζε πολύ να πληρώνει ο άλλος ό,τι φάω κι ό,τι πιω ή τη διαμονή στο ξενοδοχείο κτλ. Το πρώτο που με ενδιαφέρει σε επίπεδο ετερόφυλης ερωτικής σχέσης είναι να διατηρήσω -τουλάχιστον σε μεγάλο βαθμό- την ανεξαρτησία μου κι αν νιώσω ότι πιέζομαι, να μπορώ ελεύθερα να χωρίσω χωρίς να του έχω καμία υποχρέωση ότι είχε ξοδέψει χρήματα για εμένα. Όλα τα παραπάνω συνοψίζουν την προσωπική μου άποψη, την οποία απλώς εκφράζω και σε καμία περίπτωση δεν επιβάλλω. Έχω επίσης πλήρη επίγνωση ότι δεν είμαι και ο πιο εύκολος άνθρωπος. Μπορεί να είμαι ευαίσθητη, αλλά είμαι και φοβερά πεισματάρα, ιδιαίτερα σ' αυτό το θέμα με το κέρασμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

transcendence

Νεοφερμένος

Ο Διομήδης Τρανέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών, επαγγέλεται Υπεύθυνος πωλήσεων και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 118 μηνύματα.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Απο το να τα σκορπά απο δω και,απο,εκεί καλύτερα να τα σκορπά στην κοπέλα του

Οι γυναίκες ξοδεύουν ήδη πολλά λεφτά για να αρέσουν στους άντρες οπότε θα έπρεπε οι άντρες να καλύπτουν τέτοιες περιπτώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Θα σε παντρευόμουν χωρίς δεύτερη σκέψη :D

Σας ευχαριστώ για την πρόταση. Με τιμάτε ιδιαίτερα με την πρότασή σας, αλλά μια χαρά είμαι και μόνη μου. :eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transcendence

Νεοφερμένος

Ο Διομήδης Τρανέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών, επαγγέλεται Υπεύθυνος πωλήσεων και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 118 μηνύματα.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το κέρασμα δεν είναι το πιο σημαντικό για μια οποιαδήποτε σχέση. Είμαι υπέρ της άποψης ο καθένας τα δικά του σε γενικές γραμμές. Στην περίπτωση που ο άλλος επιμένει δεν πάω κόντρα, γιατί το θεωρώ λίγο χαζό λόγο διαφωνίας. Από εκεί και πέρα, εάν αυτό συμβαίνει συστηματικά, τότε θα φροντίσω να ξεκαθαριστούν τα πράγματα και θα ζητήσω να πληρώνω εκείνα που μου αναλογούν.

Έχω παρατηρήσει ότι εκείνοι που κερνάνε λιγότερο γενικά (δε μιλάω για ραντεβού) είναι εκείνοι που έχουν μεγαλύτερο εισόδημα. Μιλάμε για τον εκνευριστικό εκείνον τύπο που όταν είναι έξω μια παρέα και βγει λογαριασμός για τον καθένα, θα περιμένει να πληρώσει τελευταίος επίτηδες, γιατί ξέρει ότι όλοι οι άλλοι θα δώσουν 5-10 λεπτά παραπάνω, επομένως θα απομείνουν λιγότερα ή και καθόλου να πληρώσει ο ίδιος :P Όταν λέω κερνάνε, εννοώ και σε παρέα, όταν γιορτάζουν πχ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
λολ υπάρχει παρέα στην οποία πληρώνουν όλοι με τη σειρά και ο τελευταίος βάζει ό,τι μένει; καλή φάση :P

αυτό που συνήθως βλέπω εγώ να γίνεται είναι να βάζουμε όλοι στο κέντρο ό,τι αναλογεί κι αν περισσέψει κάτι μένει πουρμπουάρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κούκου-Βάγια

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κούκου-Βάγια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 275 μηνύματα.
Έχω παρατηρήσει ότι εκείνοι που κερνάνε λιγότερο γενικά (δε μιλάω για ραντεβού) είναι εκείνοι που έχουν μεγαλύτερο εισόδημα. Μιλάμε για τον εκνευριστικό εκείνον τύπο που όταν είναι έξω μια παρέα και βγει λογαριασμός για τον καθένα, θα περιμένει να πληρώσει τελευταίος επίτηδες, γιατί ξέρει ότι όλοι οι άλλοι θα δώσουν 5-10 λεπτά παραπάνω, επομένως θα απομείνουν λιγότερα ή και καθόλου να πληρώσει ο ίδιος :P Όταν λέω κερνάνε, εννοώ και σε παρέα, όταν γιορτάζουν πχ.

ποσο ισχυει αυτο που λες και ποσο τραγικο ειναι :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θυμάμαι μια φορά που μιλούσα με ένα γνωστό μου DJ και μου λεγέ πως ποτέ δεν κερνάει καθώς έτσι μειώνονται οι πιθανότητες για δεύτερο ραντεβού, επειδή η μέση Ελληνίδα γκόμενα πολύ συχνά θα σκεφτεί τα έξτρα 3-5 ευρώ που είναι τώρα η σειρά της να πληρώσει και θα τον απορρίψει γι' αυτό το λόγο. Εγώ δεν το κάνω αυτό επειδή θέλω να πιστεύω πως αν κάποια αξίζει το χρόνο μου δε θα σκεφτεί έτσι και δουλεύει καλά μέχρι τώρα. Δεν ξέρω αν είναι τελείως σχετικό, αλλά πιστεύω πως το πρώτο "ραντεβού" καλύτερα να μην έχει αυτήν την χροιά και να είναι απλά λίγος 1-1 χρόνος π.χ. μια σύντομη βόλτα για καφέ στο χέρι(χωρίς κέρασμα) και μετά αν πάει καλά προτείνεις για ποτό το οποίο εννοείται κερνάς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
λολ υπάρχει παρέα στην οποία πληρώνουν όλοι με τη σειρά και ο τελευταίος βάζει ό,τι μένει; καλή φάση :P

αυτό που συνήθως βλέπω εγώ να γίνεται είναι να βάζουμε όλοι στο κέντρο ό,τι αναλογεί κι αν περισσέψει κάτι μένει πουρμπουάρ

Δεν κάνω και πολλή παρέα με αυτούς γενικά :redface: Αλλά κάποιες φορές τυχαίνει να είμαστε μαζί σε κάποια έξοδο.. Αυτό που γίνεται συνήθως, είναι αυτό που περιγράφεις: όλοι να πληρώνουν το μερίδιό τους και τα επιπλέον να μένουν για φιλοδώρημα.

Είναι γερή καφρίλα πάντως, δε λέω :P
ποσο ισχυει αυτο που λες και ποσο τραγικο ειναι :/:

Γίνεται κι αλλού λοιπόν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mickey_mouse

Νεοφερμένος

Ο mickey_mouse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 77 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Άντε να μπει το θέμα στη βουλή προς....νομοθέτηση, για να κατοχυρωθούν αυτοί που έχουν δίκιο :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Asag

Νεοφερμένος

Ο Asag αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Παιδιά, το κέρασμα είναι μια πράξη που δείχνει ανθρώπινη αλληλεγγύη και διάθεση να ευχαριστήσουμε, είναι κρίμα να το ερμηνεύουμε με χρονολογική σειρά, σαν προνόμιο ή υποχρέωση με βάση... το φύλο :eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

MariaRocketQuee

Νεοφερμένος

Η MariaRocketQuee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Σε πρωτα ραντεβου θεωρειται συνηθεια να κερνανε οι αντρες αλλα πιστευω απο εκει και περα καλο ειναι να πληρωνει ο καθενας τα δικα του για να μην υπαρχουν παρεξηγησεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hi_91

Νεοφερμένος

Ο hi_91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Αυτο δεν το καταλαβα τι ειδους παρεξηγησεις μπορει να υπαρχξουν? Σε ενα ραντεβου καλο ειναι να πληρωνεις ο αντρας και να το φερνει προτετελεσμενου στην κοπελα/γυναικα που εχει απεναντι του....Σιγα μην βγαλουν και κομπουτερακια για να δουν ποσο πληρωνει ο καθενας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
Όλοι μισά μισά...

Τι είμαι, ο άντρας ο κυνηγός ο δουλευταρας, με το παχύ πορτοφόλι, κι αυτή στο σπίτι με τα παιδιά;

Γιατί η γυναίκα να μην είναι... ευγενική Δηλαδή; γιατί δέχεται να πληρώσει ο άνδρας; δεν μειώνεται; δεν έχει δίκια της αγοραστική δύναμη, δουλειά, οικονομική ανεξαρτησία;

Θεωρώ παρασιτικά Αυτα τα φαινόμενα, και δε μ αρέσει η ισότητα a la carte
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hi_91

Νεοφερμένος

Ο hi_91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Τωρα δεν σ'επιασα..Ποιος ειπε οτι η γυναικα δεν εχει της δικη της ανεξαρτησια και αλλα τετοια? Εγω μιλησα για μενα προσωπικα...Και ποιος ειπε οτι η αλλη πλευρα δεν ειναι μπορει να ειναι ευγενικη...Απλως εγω ειχα στο μυαλο μου το να πληρωνει ο αντρας στο πρωτο ραντεβου και οχι σε ολες τις εξοδους...!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,095 μηνύματα.
Aν μαγκίτες πληρώνετε μισά μισά το χάσατε το παιχνίδι....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Aν μαγκίτες πληρώνετε μισά μισά το χάσατε το παιχνίδι....

Φόκο τώρα που διορίζεσαι θα ανοίγεις και πελφε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,095 μηνύματα.
Φόκο τώρα που διορίζεσαι θα ανοίγεις και πελφε;

Δεν είναι θέμα να έχεις λεφτά ή όχι τις κοπέλες καλό είναι να τις κερνάμε ή τουλάχιστον να πληρώνουμε 8/10 και το 2/10 που δε θα πληρώσουμε να είναι κάτω από πίεση.

Αν δεν έχεις λεφτά κάποιος υπάρχουν μέρη που είναι οικονομικά, δε θα παρεξηγηθεί να την πας κάπου φτηνά θα παρεξηγηθεί μόνο αν της ζητήσεις να πληρώσει τα μισά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Says who? Είναι (είμαστε) πολλές που δεν μας αρέσει να τις κερνάνε ούτε στο 1ο ούτε στο ν-οστό. Τώρα αν υπάρχει σταθερή σχέση και μια φορά πληρώσει το αγόρι έτσι για το γαμώτο και την άλλη το κορίτσι, αυτό είναι άλλο και δεν μετράει σαν κέρασμα.
Πού ζούμε, στο '50 για να είναι το κέρασμα κίνηση εντυπωσιασμού;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top