Κοιτάζετε τον άλλο στα μάτια όταν μιλάτε;

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,877 μηνύματα.
στη δουλειά, όταν κοιτάζω στα μάτια δύο συγκεκριμένα άτομα, ενώ μιλάμε και προσπαθούμε να συνεννοηθούμε μου έρχεται να γελάσω. οπότε, γυρίζω το βλέμμα μου αλλού και προσπαθώ να μείνω σοβαρός. σκέφτομαι ότι ίσως τους προκαλώ περίεργες σκέψεις, και τους βγαίνει στο βλέμμα. και αναρωτιέμαι τι σκέψεις να είναι αυτές, διότι πρόκειται και για άντρες. :scratchhead:

γενικά κοιτάζω στα μάτια τον άλλο, δεν έχω θέμα.
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,372 μηνύματα.
Γενικά ναι, αλλά άμα για κάποιον Χ, Ψ λόγο νιώσω άβολα είναι πολύ πιθανόν να αποφύγω να κοιτάξω στα μάτια τον συνομιλητή μου.
Βέβαια, είναι χαζό, το αποκαλώ το σύνδρομο της στρουθοκάμηλης και καλά επειδή δεν κοιτάω τον άλλον στα μάτια "δε με βλέπει και αυτός". Ωρες ωρες το μυαλό λειτουργεί περίεργα. :P
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Πάντα στα μάτια εκτός απ' όταν βαριέμαι τρομερά το θέμα συζήτησης οπότε μου μιλάνε κι εγώ χαζεύω αλλού (το περιβάλλον μου ή το κινητό). Ο μόνος άνθρωπος που ξέρω και κοιτάζει περισσότερο ακόμη κι από μένα στα μάτια τους άλλους είναι η @Gate4 :laugh:.
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 816 μηνύματα.
Ναι, στους γνωστούς λιγότερο,

Όταν κοιτάω κάποιον/κάποια στα μάτια (άγνωστο άτομο) συνήθως κοιτάω αλλού ή νιώθω ντροπή για κάποιο λόγο. Στις διαλέξεις για παράδειγμα επειδή κάθομαι μπροστά μπροστά και παρακολουθώ το χειρότερο κομμάτι είναι όταν με κοιτάει ο καθηγητής ή η καθηγήτρια στα μάτια μου όταν με μιλάει και θέλω να κοιτάξω αμέσως μακριά ή συνήθως στη παρουσίαση
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Σχετικά με το θέμα,κοιτάω το άλλο άτομο αναλόγως με το χαρακτηριστικό που μου κεντρίζει πιο πολύ το ενδιαφέρον μπορεί να είναι τα μάτια,τα χείλη κλπ .
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,199 μηνύματα.
Το θέμα δεν το πολυκαταλαβαίνω για να είμαι ειλικρινής. Που αλλού θα μπορούσε κάποιος να κοιτάει τον άλλο όταν του μιλάει ; :hehe:
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μόνο στα μάτια, μονο εκει όπου ακόμα και ένα αθωο ψέμα καθρεπτιζεται...

Πολύ λένε ότι κοιτάνε το άλλον στα μάτια, ελαχιστοιι όμως έχουν την ικανότητα να το κάνουν όχι γιατι δεν μπορούν αλλά γιατί αυτός που δεν θέλει να τον κοιτάς στα ματια(και είναι πολλοί) για τους δικούς του λόγους έχει μάθει πολύ καλά να συμπεριφερετε ώστε η γλώσσα του σώματος του να τραβά το βλέμμα αλλου ..

Στο ίσως πιο δυνατό του σημείο, εκείνο που θα μπορέσει ίσως να ξεγελάσει λιγάκι παραπάνω τον συνομιλητή του ..

Στις επαγγελματικες συνεντεύξεις είναι το αλφα και το ωμέγα κατά πόσο μπορεί ο άλλος να αναπτύξει ένα διάλογο κατανοώντας παράλληλα και την εκφραστικοτητα των ματιών.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Πάντα στα μάτια εκτός απ' όταν βαριέμαι τρομερά το θέμα συζήτησης οπότε μου μιλάνε κι εγώ χαζεύω αλλού (το περιβάλλον μου ή το κινητό). Ο μόνος άνθρωπος που ξέρω και κοιτάζει περισσότερο ακόμη κι από μένα στα μάτια τους άλλους είναι η @Gate4 :laugh:.
Τα ίδια και εγώ. Κοιτάω πάντα στα μάτια εκτός όταν με πρήζουν.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Ναι, στους γνωστούς λιγότερο,

Όταν κοιτάω κάποιον/κάποια στα μάτια (άγνωστο άτομο) συνήθως κοιτάω αλλού ή νιώθω ντροπή για κάποιο λόγο. Στις διαλέξεις για παράδειγμα επειδή κάθομαι μπροστά μπροστά και παρακολουθώ το χειρότερο κομμάτι είναι όταν με κοιτάει ο καθηγητής ή η καθηγήτρια στα μάτια μου όταν με μιλάει και θέλω να κοιτάξω αμέσως μακριά ή συνήθως στη παρουσίαση
Θυμάμαι μια καθηγήτρια στη σχολή που πήγαινε πάνω κάτω και ρωτούσε όποιον της ερχόταν σε ένα καθεστώς τρομοκρατίας μη σε ρωτήσει και δεν ξέρεις να απαντήσεις . Εγώ μόλις περνούσε άρχισα να κάνω ότι γράφω, κοιτούσα αλλού και έτσι την γλίτωνα .
 

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,456 μηνύματα.
Πάντα κοιτάζω τον άλλον στα μάτια όταν του μιλάω εκτός αν βαρεθώ την συζήτηση. Θυμαμαι είχα βγει με έναν φίλο μου (δεν κάνουμε άλλο παρέα) και δεν με κοιτούσε ΠΟΤΕ στα μάτια. Προσωπικά θέλω να με κοιτάνε στα μάτια γιατί αλλιώς νιώθω ότι ΔΝΕ ακούνε αυτά που τους λέω.
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,671 μηνύματα.
Άν δεν κοιτάς τον άλλον στα μάτια όταν μιλάς σημαίνει ότι τον ντρέπεσαι για διάφορους λόγους παίζει και η ηλικία.
 
Τελευταία επεξεργασία:

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,735 μηνύματα.
Το θέμα δεν το πολυκαταλαβαίνω για να είμαι ειλικρινής. Που αλλού θα μπορούσε κάποιος να κοιτάει τον άλλο όταν του μιλάει ; :hehe:
υπάρχουν κάποια άλλα σημεία αλλά επειδή μπαίνουν και ανήλικα δε θα ήθελα να
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,797 μηνύματα.
υπάρχουν κάποια άλλα σημεία αλλά επειδή μπαίνουν και ανήλικα δε θα ήθελα να
Χωρίς τίτλο.jpg
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,361 μηνύματα.

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,550 μηνύματα.
Μάτια =καθρέπτης ψυχής.. Απολαμβάνω το κοίταγμα.. Ο καλύτερος τρόπος να κάνεις κάποιον να νιώσει άβολα ή να επικοινωνησεις
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,199 μηνύματα.

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top