Κρίνετε κάποιον με βάση τον αριθμό προηγούμενων συντρόφων του/της;

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι βρε λενώ, όμως όταν ένας άντρας μαθαίνει "post facto" πως οι κοπέλες που πήγε έχουν αγόρι το οποίο το και δουλεύουνε κανονικότατα όπως καταλαβαίνεις, αυτό αν δεν είναι βιωματική γνώση τότε τι είναι; Ο γυναικάς επίσης συναντά πάρα πολλές κοπέλες που τον φλερτάρουν κανονικότατα κρυφά ή στα social media, ενώ ο γκόμενος τους δεν έχει καταλάβει τίποτα. Αυτά είναι λίγα απ' τα πάρα πολλά παραδείγματα που οι εμπειρίες του γυναικά του επιτρέπουν ανώτερο επίπεδο κατανόησης και εκτίμησης πολλών πτυχών του άλλου φύλου.

Οι άντρες που κάνουν απλά μεγάλες σχέσεις, πέραν του ότι πολύ συχνά απατόνται καθώς δεν έχουν τη μύτη της γυναίκας, δεν μαθαίνουν και πάρα πολλά άλλα πράγματα που θα τους οφελούσαν στις σχέσεις τους.


΄Οχι Θοδωρή! Το σύνηθες είναι άντρες και γυναίκες να κάνουν περιστασιακές σχέσεις επειδή αυτό θέλουν συνειδητά!
Ο καθένας για τους δικούς του λόγους.
Τώρα αν καμιά φορά τύχει ν΄απατά κάποια τον μόνιμο με τον περιστασιακό, αυτό αφενός μπορεί να ισχύσει και αντίστροφα και αφετέρου σίγουρα δεν είναι ο κανόνας και σίγουρα δεν επιτρέπει στον άντρα να καταλάβει τις γυναίκες σε ανώτερο επίπεδο.
Για να καταλάβεις τις γυναίκες σε ανώτερο επίπεδο, πρέπει να τις "ζήσεις" από κοντά και όχι περιστασιακά και μόνο για τον γνωστό, συγκεκριμένο λόγο!
Ας απαντήσουν και οι άντρες της παρέας πώς το βλέπουν το θέμα.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
Περισσότερα έμαθα από ξεπέτες, ακόμα και από αποτυχημένες προσεγγίσεις, παρά απο σχέσεις. Και σίγουρα όχι από φίλες (μεγάλο αστείο αυτό το τελευταίο. Κάθε πέντε λεπτά είναι μούσκεμα το βρακί τους. Για να είναι πραγματική φίλη φίλη η άλλη, πρέπει να έχετε περάσει πόνο και θάνατο μαζί. Και πάλι μπορεί να γίνει η ζημιά, αλλά όχι τόσο εύκολα όσο με τις φίλες του 3μήνου που κρατάνε το μανδύα της φιλίας ενω ψάχνονται από πίσω).

Στη μακροχρόνια σχέση είναι πιο στημένο το παιχνίδι, πιο στρογγυλεμένες οι γωνίες. Κι από κει μπορείς να μάθεις φυσικά, αρκεί να μην συμπεριφέρεσαι σα να είναι το τελευταίο σου λιμάνι η άλλη και πέφτεις με τα μούτρα.

Αυτό το "λιγο αποστασιοποιημένος, αδιάφορος".

Μόνο αν βγείς από το conditioning της μακράς σχέσης, ακόμα και μέσα σε μια μακρά σχέση, μπορείς να καταλάβεις πολλά.

Τώρα στις ξεπέτες, βλέπεις περισσότερο το αχαλίνωτο κομμάτι γιατί είναι κάτι σαν "μυστική συμφωνία τιμής" μεταξύ των δυο σας, η οποία προκύπτει συνήθως από μια άτιμη βάση.

Τι εννοώ.

Εναι ερωτευμένη η άλλη με τον άλλο, τα χουν πόσα χρόνια ξέρω γω, ακόμα και φρέσκες φάσεις ή στα φτιαξίματα και την έχεις στο ψηστήρι, "και οχι οχι και δεν κάνει, έχω φίλο" (οι μέχρι τα 30) ή το πιο ύπουλο διερευνητικό "με εντυπωσιάζεις και ήρθε τελείως φυσικά" ΚΑΙ ΚΑΛΑ.... (30άρες και 40άρες)

Και στο τέλος μια χαρά το απολαμβάνουν.

Αν δεν βλέπεις εκεί τον γυναικείο ψυχισμό, το στις πόσες αρνήσεις θα "σπάσει" και μετα θα παραδεχτεί ότι το χε προσχεδιασμένο να σου κάτσει και καλά, και τα ξεχασμένα προφυλακτικά και τα "χύσε μέσα είμαι στο χάπι" και οι ζαρτιέρες και το βάψιμο όσο ο γκόμενος περιμένει στο σπίτι, ενω οταν βγαίνουν οι δυο τους είναι αυτη με τις φόρμες κλπ.

ΜΕΓΑΛΟ σχολείο τα ξεπεταρόνια και οι δηθενογκόμενες. ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΣΧΟΛΕΙΟ.

Οι "σεμνές των σχέσεων" δεν έχουν και πολλά να σε μάθουν, είναι κορίτσια που έχουν φάει τις πούτσες της ζωής και τους έχει κοπεί η μαγκιά.

Ο σκοπός τους δεν είναι να σε μάθουν κάτι. Σκοπός είναι να βρεις μια καλή από αυτές μόλις καλογαμήσεις αρκετά στη ζωή και να ηρεμήσει η ψυχή σου μαζί τους. Για αρχές, αξίες, οικογένεια. Και είναι άριστες σε αυτό. Αυτές οι ταπεινές αλλά και ταπεινωμένες από τη ζωή.

Το αρνητικό με αυτές συνήθως είναι ότι είναι πολύ μεγάλες ηλικιακά (40+) και δεν σε παίρνει για παιδιά πάντα και είναι παγίδα γιατί στην ουσία γίνεσαι λύση ανάγκης εν μέρει (δεν τους έκατσε ο πρώτος γάμος και δεν έχουν πολλά περιθώρια επιλογής), σε μια ηλικία που μπορείς να χεις 25άρες φρέσκες και ζωηρές.

Αντίθετα το αρνητικό στις μικρές είναι το εξής. Ότι μέχρι τα 25-30 είναι δύσκολο να είναι τα μυαλά μες το κεφάλι κι όχι πάνω από το κεφάλι.


Αν καλοπηδήξεις αρκετά, ξεφεύγεις από την παγίδα "να βιαστώ να την παντρευτώ επειδή είναι όμορφη μη μου τη φάει κανας άλλος" (μόνο αυτό δε θέλουν, είναι πιεστικό. Αν κάνεις το αντίθετο από αυτό, τις κολλάει πάνω σου), αλλά και από την παγίδα "α καύλωσα, πρέπει να κάνω κι άλλες ξεπέτες".

Και δεν καταλαβαίνεις μόνο τις γυναίκες, αλλά καταλαβαίνεις επίσης και τους άντρες.

Δεν είναι πάντα αυτά τα "κακα κωλόπαιδα" της καινούριας καλής σου που τη βασάνιζαν πριν σε γνωρίσει αλλά μετά βρήκε εσένα τον ιππότη.

Πολλές φορές, πολλοί άντρες έχουν φάει τρελή ταλαιπωρία από δαύτες (Δεν εννοώ όλες τις γυναίκες, μόνο τα ξεπεταρόνια που από μπρος το παίζουν ήσυχες κι από πίσω ψάχνονται). Και το βλέπεις σε ανύποπτο χρόνο στην καινούρια σου γκόμενα, πως εκφράζεται για τον πρώην. Αν βλέπεις μοβόρικη διάθεση και κουβέντες, μάζευέ τα και φεύγε. Το ίδιο κι αν βλέπεις πληγή και κόλλημα.

Ξεπέτα στην ξεπέτα, πιάνει το μάτι σου πολλά.


ΥΓ: Η μεγαλύτερη γνώση απ' όλες είναι η εξής. Μην αγχωθείτε ποτέ για θηλυκό. Μόνο για το πως θα πάτε μπροστά εσείς και θα κάνετε τσέπη γερή. Αμα είχα μυαλό και το είχα τηρήσει από νωρίς αυτό, σήμερα θα είχα γερά φράγκα και γερά νεύρα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για να καταλάβεις τις γυναίκες σε ανώτερο επίπεδο, πρέπει να τις "ζήσεις" από κοντά και όχι περιστασιακά και μόνο για τον γνωστό, συγκεκριμένο λόγο!
Ε το "ανώτερο επίπεδο" είανι κάτι μη απτό και θεωρητικό. Σε πρακτικό επίπεδο κατανόησης όμως, βοηθάει πολύ να είσαι γυναικάς.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
΄Οχι Θοδωρή! Το σύνηθες είναι άντρες και γυναίκες να κάνουν περιστασιακές σχέσεις επειδή αυτό θέλουν συνειδητά!
Ο καθένας για τους δικούς του λόγους.
Τώρα αν καμιά φορά τύχει ν΄απατά κάποια τον μόνιμο με τον περιστασιακό, αυτό αφενός μπορεί να ισχύσει και αντίστροφα και αφετέρου σίγουρα δεν είναι ο κανόνας και σίγουρα δεν επιτρέπει στον άντρα να καταλάβει τις γυναίκες σε ανώτερο επίπεδο.
Για να καταλάβεις τις γυναίκες σε ανώτερο επίπεδο, πρέπει να τις "ζήσεις" από κοντά και όχι περιστασιακά και μόνο για τον γνωστό, συγκεκριμένο λόγο!
Ας απαντήσουν και οι άντρες της παρέας πώς το βλέπουν το θέμα.

Λένω επειδή είσαι εσύ φανατική της μονογαμιας και των σχέσεων δεν σημαίνει για κανένα λόγο το ότι διαφορετικές προσεγγίσεις επί του θέματος δεν έχουν τίποτα να διδάξουν. Για την ακρίβεια το μόνο που σημαίνει είναι πως είσαι εντελώς biased και λειτουργείς με ασπρόμαυρη λογική.

Ενας που έχει ρίξει 50 γυναίκες σε μια δεκαετία έχει σαφώς πολύ καλύτερη και σφαιρικοτερη αποψη για το γυναικείο φύλο από κάποιον που είχε μια η δύο μακροχρόνιες σχέσεις στο διάστημα αυτό. Η εμπειρια με μεγάλο δείγμα σου διδάσκει βιωματικά διαφορά pattern συμπεριφοράς που έχουν όλες οι γυναίκες. Η εμπειρία με μια γυναίκα σου διδάσκει αποκλειστικά και μόνο τη δική της συμπεριφορά η αυτή που θέλει να σου δείξει η που επιλέγεις εσύ να δεις μέσα στη καψούρα σου. Δηλαδή καμία αντικειμενικοτητα.

Οι γυναίκες φίλες είναι επίσης εντελώς άχρηστες επί του θέματος στο να σου διδάξουν οτιδήποτε περί του φύλου πάρα μόνο αν είσαι ο γκει φιλενάδος τους στον οποίο συμπεριφερονται σαν one of the girls. Σε διαφορετική περίπτωση οι περισσότερες καμουφλαρουν και ντύνουν τα όσα λένε όταν είσαι παρόν. Οι γυναίκες φίλες είναι καλές μόνο για παρατήρηση και για γέλιο όταν έχεις ήδη ένα framework στο μυαλό σου για το πως λειτουργούν.

Τις καλύτερες συμβουλές από γυναίκα πάντως για τις γυναίκες θα τις πάρεις μόνο από κάτι 60αρες που ήταν καραπούτανα στα νιάτα τους, έχεις καλή σχέση μαζί τους και σε βλέπουν σαν γιο τους. Αν επίσης έχεις μάνα πουτανα (ναι αγόρια κάποιες από τις μανάδες μας είναι πουτανες) καλό είναι πάντα να την ακούς, θα σε σώσει από πάρα πολλά προβλήματα. Η παλια πουτανα την νέα πουτανα την καταλαβαίνει από το χιλιόμετρο και σε χρόνο Dt. Και φυσικά αν η μάνα σου δεν είναι πουτανα δεν έχει σημασία να ακούς τίποτα από οσα λέει γιατί απλά θα αναπαράγει ευχολόγια και ωραίοποιήσεις για την πραγματικότητα απλά και μόνο από τον φόβο να μην χαρακτηριστεί πουτανα, ενώ της άλλης της έχει βγει το όνομα ήδη οπότε δεν έχει κίνητρο πλέον να πει ψέμματα ειδικά στο παιδί της.


Η δική μου εμπειρία λέει πως οι καλύτερες γυναίκες είναι αυτές που κατανοούν πλήρως την φύση τους και πόσο πουτανες είναι ικανές να γίνουν και δεν το κάνουν συνειδητά, όπως αντίστοιχα και οι καλύτεροι άντρες είναι αυτοί που κατανοούν τι τέρατα κρύβουν μέσα τους Άντρες και γυναίκες του "εγώ δεν είμαι έτσι και δεν θα το έκανα ποτέ αυτό" με κάνουν και γελάω και είναι στα μάτια μου στην καλύτερη αδοκίμαστα και αψιτα από τη ζωή αγοράκια και κοριτσάκια.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ε το "ανώτερο επίπεδο" είανι κάτι μη απτό και θεωρητικό. Σε πρακτικό επίπεδο κατανόησης όμως, βοηθάει πολύ να είσαι γυναικάς.

Το "ανώτερο επίπεδο" είναι δικός σου όρος, όχι δικός μου.:)
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,874 μηνύματα.
Ο σκοπός τους δεν είναι να σε μάθουν κάτι. Σκοπός είναι να βρεις μια καλή από αυτές μόλις καλογαμήσεις αρκετά στη ζωή και να ηρεμήσει η ψυχή σου μαζί τους. Για αρχές, αξίες, οικογένεια. Και είναι άριστες σε αυτό. Αυτές οι ταπεινές αλλά και ταπεινωμένες από τη ζωή.
Μάλιστα. Και γιατί αυτή η γυναίκα να προτιμήσει κάποιον που "καλογαμούσε" για 20 χρόνια και τώρα αποφάσισε να νοικοκυρευτεί; Γιατί να μην προτιμήσει κάποιον που είχε εξ' αρχής τη δική της νοοτροπία - στάση ζωής;

Το έχω ξαναπεί, αν περιμένει ένας άντρας οτι θα πηδάει ό,τι κινείται για 20 χρόνια και ξαφνικά θα βρει κάποια σοβαρή κοπέλα και αυτή θα του δώσει σημασία (εκτός αν είναι παλαβή ή λυσσασμένη για παιδί) είναι γελασμένος. Πάρτο και ανάποδα, αν ήσουν ο σχεσάκιας των 5-6 μακροχρόνιων σχέσεων μέχρι τα 35+, θα παντρευόσουν τη Λόλα που τα έκανε (κυριολεκτικά) όλα;

Πάντως από ιστορίες που διαβάζω, οι άντρες που παντρεύτηκαν γυναίκες που ήταν ζωηρές πριν το γάμο μετάνιωσαν αφού έμαθαν πολλά χρόνια μετά οτι τους τα φορούσε και λίγο πριν, και λίγο μετά, και πολύ μετά το γάμο. Αλλά τί να κάνεις, αν σε τυφλώσει το κάτω κεφάλι, βρίσκεσαι 15 χρόνια μετά να κάνεις dna test στα παιδιά σου...
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λένω επειδή είσαι εσύ φανατική της μονογαμιας και των σχέσεων δεν σημαίνει για κανένα λόγο το ότι διαφορετικές προσεγγίσεις επί του θέματος δεν έχουν τίποτα να διδάξουν. Για την ακρίβεια το μόνο που σημαίνει είναι πως είσαι εντελώς biased και λειτουργείς με ασπρόμαυρη λογική.

Ενας που έχει ρίξει 50 γυναίκες σε μια δεκαετία έχει σαφώς πολύ καλύτερη και σφαιρικοτερη αποψη για το γυναικείο φύλο από κάποιον που είχε μια η δύο μακροχρόνιες σχέσεις στο διάστημα αυτό. Η εμπειρια με μεγάλο δείγμα σου διδάσκει βιωματικά διαφορά pattern συμπεριφοράς που έχουν όλες οι γυναίκες. Η εμπειρία με μια γυναίκα σου διδάσκει αποκλειστικά και μόνο τη δική της συμπεριφορά η αυτή που θέλει να σου δείξει η που επιλέγεις εσύ να δεις μέσα στη καψούρα σου. Δηλαδή καμία αντικειμενικοτητα.

Οι γυναίκες φίλες είναι επίσης εντελώς άχρηστες επί του θέματος στο να σου διδάξουν οτιδήποτε περί του φύλου πάρα μόνο αν είσαι ο γκει φιλενάδος τους στον οποίο συμπεριφερονται σαν one of the girls. Σε διαφορετική περίπτωση οι περισσότερες καμουφλαρουν και ντύνουν τα όσα λένε όταν είσαι παρόν. Οι γυναίκες φίλες είναι καλές μόνο για παρατήρηση και για γέλιο όταν έχεις ήδη ένα framework στο μυαλό σου για το πως λειτουργούν.

Ζω ανάμεσα σε ανθρώπους και βλέπω τους διαφορετικούς τρόπους που αντιμετωπίζουν τις σχέσεις τους όποιου είδους κι αν είναι αυτές.
Ούτε πρότεινα σε κάποιον ν΄ακολουθήσει τον δικό μου τρόπο ούτε καταδικάζω όσους σκέφτονται διαφορετικά.
Αναφαίρετο δικαίωμα του καθενός είναι να ζήσει τη ζωή του όπως τον ικανοποιεί!

Το θέμα μας εδώ είναι άλλο. Το κατά πόσο μαθαίνεις τις γυναίκες μέσα από περιστασιακές σχέσεις.
Εγώ πιστεύω ότι δεν τις μαθαίνεις επειδή σ΄αυτές τις σχέσεις ούτε οι γυναίκες ούτε οι άντρες ενδιαφέρονται ν΄αποκαλύψουν τον τρόπο σκέψης τους , τα "θέλω" τους και γενικά τη φιλοσοφία της ζωής τους.
΄Αλλος είναι ο λόγος που βρίσκονται μαζί. Το να περάσουν καλά και ξένοιαστα!
Τα συμπεράσματα που εξάγονται απ΄αυτές τις περισσότερες φορές είναι λανθασμένα.
Πχ απάτησε κάποια τον δικό της μαζί σου, ααα ναι όλες οι γυναίκες είναι πουτάνες!
Επιμένεις μέχρι να καταφέρεις κάποια, ααα ναι όλες οι γυναίκες είναι θέμα χρόνου να μου κάτσουν!
Βρήκε και κάποιον άλλον συγχρόνως με σένα, ααα ναι όλες οι γυναίκες θέλουν να το έχουν δίπορτο, τρίπορτο, τετράπορτο!
Και σας κάθονται που σας κάθονται έχετε όμως και μια φωνούλα μέσα σας να σας ψιθυρίζει, ααα ναι ήρθε μαζί μου μόνο για το σέξ και ποιος ξέρει και με πόσους άλλους θα πάει, κορίτσι για σπίτι η κυρία!
Ε όχι βρε αδερφέ, δεν είναι όλες έτσι!

Σε μία σχέση για όσο αυτή κρατήσει, τα ενδιαφερόμενα μέρη παρουσιάζουν σιγά-σιγά τον εαυτό τους επειδή αυτό θέλουν να κάνουν! Δεν θέλουν να κοροϊδέψουν τον άλλον επειδή δεν τους συμφέρει! Θέλουν να δουν αν οι χαρακτήρες τους είναι συμβατοί για να προχωρήσουν! Και εκεί είναι που μαθαίνεις τον άλλον και αποκτάς δείγμα για το φύλο του!

Τέλος πάντων δεν είναι ανάγκη να συμφωνήσουμε!

Για το θέμα των φίλων αντίθετων φύλων πρέπει να ορίσουμε τι σημαίνει για τον καθένα μας "φίλος".
Για μένα φίλος είναι ένας άνθρωπος που έχει δοκιμαστεί στον χρόνο και στις καταστάσεις.
΄Εχω 2-3 φίλους άντρες εκ των οποίων ο ένας είναι φίλος μου από την Α΄Δημοτικού μεθερμηνευόμενον σε 21 συναπτά έτη. Ε λοιπόν αυτός ο αγαπημένος μου άνθρωπος είναι σίγουρο ότι θα ξέρει για μένα περισσότερα πράγματα από ο,τι ο μελλοντικός μου άντρας (όχι επειδή θα θέλω να του τα κρύψω αλλά επειδή είναι αδύνατον να του διηγηθείς μια ζωή 21 χρόνων χωρίς να ξεχάσεις κάτι) όπως κι εγώ θα ξέρω σίγουρα περισσότερα πράγματα για κείνον από ο,τι η μελλοντική γυναίκα του!
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ε όχι βρε αδερφέ, δεν είναι όλες έτσι!

Αυτή είναι η βασική διαφορά στο τρόπο σκέψης μας. Για εσένα υπάρχουν καλοί και κακοί άνθρωποι, για εμένα είμαστε όλοι ίδιοι, φτιαγμένοι από το ίδιο καλούπι και δεν υπάρχουν special snowflakes. Η γυναίκα που παίρνει τηλέφωνο τον άντρα της ενόσω τη πηδάει ο γκόμενος βρίσκεται μέσα σε κάθε γυναίκα όπως ακριβώς μέσα σε κάθε άντρα βρίσκεται ο τύπος που έρχεται κάθε μέρα στις 5 πιωμένος και δέρνει όλη την φαμίλια. Αυτές οι συμπεριφορές είναι κομμάτια της φύσης μας και άρα βρίσκονται μέσα στον καθένα μας και είναι απλά θέμα έλλειψης αυτοσυγκράτησης μπροστά στις κατάλληλες συνθήκες για να εκδηλωθούν.

Λίγο ταπεινοφροσύνη να έχει κανείς δεν θα πει ποτέ "Εγώ δεν θα το έκανα ποτέ αυτό,δεν είμαι τέτοιος." Ο κόσμος έχει γεμίσει με "καλούς" ανθρώπους που η απολογία τους ήταν "Εγώ δεν είμαι έτσι, πραγματικά δεν ξέρω τι με έπιασε.". Τίποτα δε σε έπιασε, γνώρισες απλά μια πτυχή του εαυτού σου την οποία αγνοούσες γιατί δεν είχαν τύχει μέχρι τώρα οι κατάλληλες συγκυρίες για να εκδηλωθεί.

Το έχω γράψει και σε άλλο θέμα, αν ζούσες το 40 εσύ (και κάθε άλλος) νομίζεις πως θα ήσουνα η τύπισσα που έκρυβε την Άννα Φρανκ στο υπόγειο της, ενώ στην πραγματικότητα θα ήσουν αυτή που θα έπαιρνε τηλέφωνο την Γκεστάπο. Ο μέσος "καλός" άνθρωπος έχε την ικανότητα για απίστευτες πράξεις κακίας δοθέντων των κατάλληλων συγκυριών.

Και ναι συμφωνώ μαζί σου εν μέρει. Δεν πρόκειται να γνωρίσεις το γυναικείο φύλο στην ολότητα του με one night stands. Για την ακρίβεια δεν θα γνωρίσεις ποτέ όλα τα καλά πράγματα τα οποία είναι ικανή να κάνει η κάθε γυναίκα. Θα πάρεις όμως μια καλή γεύση για τα άσχημα, αν και για εμένα είναι πολύ πιο σημαντικό να γνωρίσεις το δικό σου φύλο πρώτα και κυρίως τον εαυτό σου για να δεις τι τέρας κρύβεις μέσα σου και να το κρατάς καλά φυλακισμένο.

Το πιο επικύνδινο πράγμα είναι ο άνθρωπος που πιστεύει ότι είναι καλός και δεν υπάρχει μέσα κανένα τέρας.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Μάλιστα. Και γιατί αυτή η γυναίκα να προτιμήσει κάποιον που "καλογαμούσε" για 20 χρόνια και τώρα αποφάσισε να νοικοκυρευτεί; Γιατί να μην προτιμήσει κάποιον που είχε εξ' αρχής τη δική της νοοτροπία - στάση ζωής;

Το έχω ξαναπεί, αν περιμένει ένας άντρας οτι θα πηδάει ό,τι κινείται για 20 χρόνια και ξαφνικά θα βρει κάποια σοβαρή κοπέλα και αυτή θα του δώσει σημασία (εκτός αν είναι παλαβή ή λυσσασμένη για παιδί) είναι γελασμένος. Πάρτο και ανάποδα, αν ήσουν ο σχεσάκιας των 5-6 μακροχρόνιων σχέσεων μέχρι τα 35+, θα παντρευόσουν τη Λόλα που τα έκανε (κυριολεκτικά) όλα;

Πάντως από ιστορίες που διαβάζω, οι άντρες που παντρεύτηκαν γυναίκες που ήταν ζωηρές πριν το γάμο μετάνιωσαν αφού έμαθαν πολλά χρόνια μετά οτι τους τα φορούσε και λίγο πριν, και λίγο μετά, και πολύ μετά το γάμο. Αλλά τί να κάνεις, αν σε τυφλώσει το κάτω κεφάλι, βρίσκεσαι 15 χρόνια μετά να κάνεις dna test στα παιδιά σου...

Δυστυχώς κακώς βλέπεις τα πράγματα με την ίδια οπτική για άντρες και γυναίκες. Σε μια κοινωνία όπου η γυναίκα που έχει πάει με πολλούς δέχεται κοινωνική κατακραυγή, ενώ ο άντρας ακούει και μπράβο, είναι τελείως διαφορετική η ψυχοσύνθεση μιας "περπατημενης" γυναίκας κι ενός "περπατημενου" άντρα.

Η γυναίκα που έχει πάει με πολλούς σημαίνει είτε ότι δεν ενδιαφέρεται καθόλου για το τι θα πει ο κόσμος, ή ενδιαφέρεται αλλά υποκρίνεται και κρύβει τις εμπειρίες της. Κάνει κάτι που θεωρείται "κακό", οπότε όσο κι αν δε συμφωνεί με τα κοινωνικά στάνταρ, λίγο λίγο μέσα της την τρώει. Γι αυτό πολλές κοπέλες λένε λιγότερους απ όσους έχουν πάει, γλιτώνουν ένα μεγάλο μέρος γκρίνιας, προκαταλήψεων και κίνδυνο απόρριψης και εν τέλει κάνουν οικογένειες κανονικά. Εσύ μπορεί να έχεις τα παραδείγματα που λες επειδή πρόκειται για γυναίκες που γνωστοποιούσαν με ειλικρίνεια το παρελθόν τους, δέχτηκαν πολύ μεγάλη απόρριψη και εν τέλει συμβιβάστηκαν με έναν άντρα που δεν ήθελαν ιδιαίτερα (συνήθως για να κάνουν παιδί).

Οι άντρες, απ' την άλλη, έχοντας την ψυχολογία "κάνω τον κύκλο μου, δεν κρατάω απωθημένα και μετά αν τυχόν βρεθεί μια καλή κοπέλα θα την παντρευτώ", είναι πολύ πιο συναισθηματικά υγιείς σ αυτό το θέμα. Δεν έχουν λόγο να αισθάνονται ενοχές ή μετάνοια για τις επιλογές τους. Λίγες είναι οι γυναίκες που σκέφτονται σαν εσένα και θα απορρίψουν έναν άντρα με μεγάλο αριθμό συντρόφων. Κάποια άλλη θα μπορούσε να πει "έχει πάει με τόσες αλλά εγώ είμαι η πρώτη και μοναδική με την οποία θέλει να σοβαρευτεί, άρα κάτι βρίσκει σ' εμένα και του είμαι ξεχωριστή" ενώ για έναν σχεσακια να έχει μονίμως αμφιβολίες. "Είπε και στις άλλες 4 πρώην του άραγε ότι ήταν ερωτευμένος μαζί τους; Ήθελε να παντρευτεί κάποια άλλη πιο πριν; Είμαι όντως ξεχωριστή ή με βλέπει σαν άλλη μια σχέση που σε μερικά χρόνια θα κάνει τον κύκλο της και θα λήξει;"... Βλέπεις, είναι όλα θέμα οπτικής εδώ, δεν είναι σαν τις γυναίκες που όσο πιο αγνό, παρθένο μαλλί, τόσο καλύτερα.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Βλέπεις, είναι όλα θέμα οπτικής εδώ, δεν είναι σαν τις γυναίκες που όσο πιο αγνό, παρθένο μαλλί, τόσο καλύτερα.

Συμφωνώ με αυτά που έγραψες, αλλά εν μέρει υπάρχει και για τους άντρες το σημείο της ανασφάλειας, ακριβώς λόγο του προτύπου που ανέφερες στην αντίστροφη βέβαια μορφή. Και ο άντρας είναι πολύ πιθανόν να πει ψέμματα για τον αριθμό των γυναικών που έχει πάει και να τον αυξήσει για να μην του κολλήσει η ρετσινιά του παρθενωτού φλώρου. Θα δεχθεί κοινωνική πίεση και θα είναι ο παράξενος και ο παρείσακτος αν μέχρι κάποια ηλικία Χ δεν έχει καταφέρει έναν Υ αριθμό από γκόμενες. Και την αρνητική ανταπόκριση θα την λάβει τόσο από τους άντρες αλλά και από τις γυναίκες, και ίσως αρκετά περισσότερο από τις γυναίκες θα έλεγα, καθώς πάρα πολλές θα το αντιμετωπίσουν αυτό ως απόδειξη σκάρτου εμπορεύματος (αφού δεν τον θέλει καμία κάποιο πρόβλημα θα έχει). Funny αλλά το ίδιο κάνουν και οι άντρες στις γυναίκες αλλά αντίστροφα (αφού το δίνει σε όλους μάλλον δεν μπορεί να βρει κανέναν).

Αυτές οι "κοινωνικές προκαταλήψεις" είναι καθαρά απόρροια της βιολογίας μας. Οι γυναίκες κρατάνε τα κλειδιά του σεξ και το ανταλλάσσουν με τη δέσμευση ενώ οι άντρες πρέπει να αποδείξουν ότι το δικαιούνται. Οπότε για τους άντρες ο μεγάλος αριθμός γυναικών είναι σημάδι αξίας και ικανότητας ενώ για τις γυναίκες σημάδι έλλειψης κρίσης και ανικανότητας να αποσπάσει δέσμευση.

Ανασφάλειες στις σχέσεις υπάρχουν και για τους άντρες, όπως "Είναι μαζί μου γιατί το θέλει ή για την πορτοφόλα?", "Με αγαπάει πραγματικά ή απλά δεν έχει βρει/δει κάτι καλύτερο και αρκείται" κ.ο.κ. Η κατηγορία του ανασφαλή άντρα που ψάχνει την αθώα παρθένα ώστε να μην έχει κανένα μέτρο σύγκρισης και να θεωρεί την ανεπάρκεια και τη μετριότητα του ως αρετή δεν έχει έλλειψη μελών.
 

Guest 468119

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ας. Για εσένα υπάρχουν καλοί και κακοί άνθρωποι, για εμένα είμαστε όλοι ίδιοι, φτιαγμένοι από το ίδιο καλούπι και δεν υπάρχουν special snowflakes.
Να και σε κάτι άλλο που συμφωνούμε και το έχω αναφέρει και παραπάνω. Μήπως τελικά είμαι ο δάσκαλο σου και ενστερνίζεσαι τις απόψεις μου; Υπουργό θα σε κάνω αγορινα μου
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ο μέσος "καλός" άνθρωπος έχε την ικανότητα για απίστευτες πράξεις κακίας δοθέντων των κατάλληλων συγκυριών.
Πολύ σωστό. Έχω αναφέρει ότι μεγαλώνοντας αυτό που πρέπει να αποβάλουμε είναι τα ζωώδη ένστικτα και η κακιά που έγκειται στην κυριαρχία του κάθε ατόμου επι των άλλων
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Η γυναίκα που έχει πάει με πολλούς σημαίνει είτε ότι δεν ενδιαφέρεται καθόλου για το τι θα πει ο κόσμος, ή ενδιαφέρεται αλλά υποκρίνεται και κρύβει τις εμπειρίες της. Κάνει κάτι που θεωρείται "κακό", οπότε όσο κι αν δε συμφωνεί με τα κοινωνικά στάνταρ, λίγο λίγο μέσα της την τρώει.
Βεβαίως κάνει κάτι κακό. Αρχικά στον εαυτό της, ποιος ξερει τι χλαμύδια και HPV υπάρχουν εις τον τράχηλον και στην στοματική κοιλότητα. Τα έχουμε ξανά πει αυτά, οι μανούλες τις επόμενης γενιά κατά πλειονότητα θα είναι η γκομενα που παίρνει καπνικά προϊόντα στις τουαλέτες των κλαμπ. Τι να την κάνει αυτή στο σπίτι; Να στο κλείσει την επόμενη μέρα ;
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.

Guest 468119

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σταμάτα έχω αρχίσει να ανησυχώ.
Μην ανησυχείς, υπουργό ηλεκτρονικής διακυβέρνησης θα σε κάνω να χακάρεις καμία τράπεζα
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ούτε τη μούχλα τη θέλουμε στο σπίτι μας πάντως, μήπως να ανησυχείς;
Προς το παρόν η μούχλα μαζεύει άλλου με τόσους μύκητες και βακτηρίδια 😂
 

Silver Queen

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η (StormBorn) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Σγχωρα με διαβασα συντομα τα προηγουμενα μηνυματα, οι αριθμοί στον άντρα του μαθαίνουν πολλά πράγματα, όχι όμως τα ίδια που του μαθαίνει η σχέση. Μαθαίνει π.χ. να κρίνει θηλυκά με πολύ μεγαλύτερη ακρίβεια, καθώς είχε πολύ μεγαλύτερο δίγμα. Είναι ικανός άμεσα δλδ να κρίνει ποια είναι καλή κοπέλα, ποια ελαφρών ηθών, ποια έχει ψυχολογικά στο θεό και ποια το παίζει γαλλικά&πιάνο αλλά έχει και "κρυφή" ζωή. Επίσης, μπορεί να καταλάβει πολύ καλύτερα πότε η κοπέλα του ή η κοπέλα κάποιου άλλου απατάει ή ακόμα για το αν είναι ικανή για να απατήσει.
Δεκτή η συγνώμη, κάθε άποψη είναι σεβαστή.

Η εμπειρία του να συναναστρεφεσαι με πολλά άτομα, είναι κραυγαλέα και σου δίνει μια πρώτη γεύση με το τι ανθρώπους έχεις να κάνεις.

Εδώ δε φέρω αντίρρηση και συμφωνώ.

Ούτε έχω γράψει ούτε εχω αφήσει να εννοηθεί (τουλ. απο όσο θυμάμαι) ότι ένας άνθρωπος, είτε αυτός είναι γυναίκα είτε αυτός είναι άνδρας, θα πρέπει τυφλά να εμμενει σε μια σχέση.

Έχω κατακρίνει την ιδέα της εμπειρίας περισσότερο, παρά την ίδια την εμπειρία. Δηλαδή εάν κάνω μια σχέση και τα πάω καλά και σκεφτώ κάποια στιγμή ότι δεν έχω αρκετές εμπειρίες, αρα
πρέπει να χωρίσω - ή αν δεν έχω αρκετά κότσια- να αρχισω τα πισώπλατα, τότε αυτό κατ εμέ είναι κατακριτέο.

Απλά δεν καταλαβαίνω πως οι επιφανειακες ξεπετες, μπορούν να σε μάθουν κάτι παραπάνω από την αλήθεια που ήδη λίγο πολύ όλοι γνωρίζουμε.

Δε θέλει πολύ μυαλό ούτε εμπειρία για να γνωρίζει κανείς ότι η απιστία είναι άθλημα πολύ αγαπημένο και για τα δύο φύλα.

Λίγο παρατηρητικος να είναι κανείς και ιστορικά διαβασμένος, θα δει τα όσα περιγράφετε, σε λεπτό νανοδευτερολεπτου.

Όμως αυτά είναι μαθήματα κενά, δίχως ουσία. Την ωριμότητα ενός ανθρώπου κρίνω και την εμπειρία ζωής του, κι όχι αν έχει πηδηξει 10 "χαζογκομενες/λεφτά και χορηγούς ψάχνω" και 15 πεινασμενες 35-40-45 ρες, που ο δικός τους είτε έχει μικρό εργαλείο /είτε πηδάει καμια μικρή 25αρα γραμματέα είτε δεν του σηκώνεται είτε δεν ήξερε εξ αρχής να τον βάζει καλά.

Αυτες οι εμπειρίες απλά σου δείχνουν ότι ο κόσμος πεινάει για π**τσο. Σιγά τα νέα.

Αλλά έχω ως αρχή, να αποφεύγω καταστάσεις που σε αλλοιώνουν και σε ρίχνουν ηθικά. Αποζητω ηρεμία και μια πλούσια ζωή από εμπειρίες που θα με έχουν κάνει πριν κλείσω τα μάτια μου για πάντα, έναν άνθρωπο άξιο σεβασμού και που ο λόγος του μετράει.

Και για να κλείσω, χωρίς να θέλω να σας φοβισω (εσάς τους άνδρες), απλά να σας ενημερώσω ότι οι γυναίκες έχουν την ικανότητα να κρύβονται καλά. Δεν θα τις καταλαβαιτε τόσο νωρίς όσο πιστεύετε, αν αυτές έχουν μάθει να κρύβονται καλά.

Απο την άλλη, για μια γυναικα είναι πολύ πιο εύκολο, να μάθει τι σαβούρα ανδρικού γένους κυκλοφορεί χωρίς να κάτσει σε κανέναν. Απλά μια φώτο να βάλει που να δείχνει πολλά υποσχόμενη ή λίγο όμορφη να είναι, και τα αρσενικά ξεβραζουν μόνα τους στην επιφάνεια.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτες οι εμπειρίες απλά σου δείχνουν ότι ο κόσμος πεινάει για π**τσο. Σιγά τα νέα.

Η βιωματική εμπειρία έχει την αξία της, διότι πολλές φορές δεν πιστεύουμε ότι κάτι μπορεί να ισχύει μέχρι να το ζήσουμε, ειδικά αν έχουμε πρότερα βιώματα για το αντίθετο.
 

Silver Queen

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η (StormBorn) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Η βιωματική εμπειρία έχει την αξία της, διότι πολλές φορές δεν πιστεύουμε ότι κάτι μπορεί να ισχύει μέχρι να το ζήσουμε, ειδικά αν έχουμε πρότερα βιώματα για το αντίθετο.
Ο εμπειρισμος βέβαια οδηγεί σε υποκειμενικότητα αλλά δεν αποτελεί αξίωμα.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ο εμπειρισμος βέβαια οδηγεί σε υποκειμενικότητα αλλά δεν αποτελεί αξίωμα.

Ναι αλλά δεν πρόκειται για εμπειρισμό. Πρόκειται για εμπειρική επιβεβαίωση ενός φαινομένου που ισχυρίζονται σχεδόν όλοι ότι υπάρχει. Δεν ξυπνάμε κάποια μέρα και ψάχνουμε να βρούμε τι θέλουν ή τι κάνουν οι γυναίκες. Ακούμε από άλλους για την συμπεριφορά τους και απλά κάποιες φορές πρέπει να το δούμε για να το πιστέψουμε.
 

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Βλέπω κάποια μέλη ότι κατηγοριοποιούν τους ανθρώπους σε κουτάκια.

"Αν ο άλλος έχει πολλές εμπειρίες, τότε δεν είναι σοβαρός, δεν ξέρει από σχέσεις, από γυναίκες" κτλ
"Αν ο άλλος έχει λίγες εμπειρίες, είναι σοβαρός, ξέρει από σχέσεις" κτλ

Λες και ο καθένας δεν μπορεί να ζήσει και τα δύο, ανάλογα με τη φάση στην οποία βρίσκεται στη ζωή του. Είναι πολύ υποκριτικό να δέχεται κάποιος το τσουβάλιασμα των ανθρώπων, ενώ, την ίδια στιγμή, σε θέματα κοινωνικού χαρακτήρα, να διατυμπανίζει αλλά και να υπερασπίζεται τη διαφορετικότητα του ατόμου.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Silver Queen

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η (StormBorn) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Ναι αλλά δεν πρόκειται για εμπειρισμό. Πρόκειται για εμπειρική επιβεβαίωση ενός φαινομένου που ισχυρίζονται σχεδόν όλοι ότι υπάρχει. Δεν ξυπνάμε κάποια μέρα και ψάχνουμε να βρούμε τι θέλουν ή τι κάνουν οι γυναίκες. Ακούμε από άλλους για την συμπεριφορά τους και απλά κάποιες φορές πρέπει να το δούμε για να το πιστέψουμε.

Επειδή το ισχυρίζονται πολλοί, δε σημαίνει ότι ισχύει. Οι ίδιοι που συμφωνούν ότι ισχύει μια κατάσταση, είναι πολλές φορές και οι ίδιοι που την διαιωνιζουν.

Οταν ακούσω κάτι, κι έπειτα το βιώσω αυτομάτως γίνεται βιωματική εμπειρία και αυτό συνεπάγεται με τον εμπειρισμο. Αρκετές φορές όμως, έχω καταλάβει ότι είτε ενσυνειδητα είτε ασυνείδητα προσπαθούμε να επιβεβαιώσουμε μια κατάσταση που όλοι γύρω μας ισχυρίζονται οτι ισχύει.

Θα έλεγα, να μην ασχολούμαστε καθόλου με τι ισχύει και να αφήσουμε τη ζωή να μας διδάξει αυτά που πρέπει να μας διδάξει.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top