Κρίσεις πανικού

Έχετε πάθει κρίση πανικού ποτέ;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 86)

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,244 μηνύματα.
Αυτό το ένιωθα όταν γύρισα σπίτι, στο αριστερό συγκεκριμένα.. έξω έπαθα τρελή αδυναμία, λίγο ακόμα να έμενα στο κλειστό λεωφορείο θα είχα σωριαστεί
Καθόσουν σε θέση ανάποδη στο λεωφορείο ( αυτές που κοιτάνε προς το πίσω μέρος ) ; Κάποιοι άνθρωποι , όπως και εγώ , μπορεί να ζαλιστούν εαν κάτσουν σε τέτοιες θέσεις . Είναι πολύ πιθανό το μούδιασμα που ένιωθες αργότερα να ήταν απο φόβο που σου προκλήθηκε .
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,885 μηνύματα.
Καθόσουν σε θέση ανάποδη στο λεωφορείο ( αυτές που κοιτάνε προς το πίσω μέρος ) ; Κάποιοι άνθρωποι , όπως και εγώ , μπορεί να ζαλιστούν εαν κάτσουν σε τέτοιες θέσεις . Είναι πολύ πιθανό το μούδιασμα που ένιωθες αργότερα να ήταν απο φόβο που σου προκλήθηκε .
Όχι όρθια ήμουν, στο παράθυρο
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Αυτό το ένιωθα όταν γύρισα σπίτι, στο αριστερό συγκεκριμένα.. έξω έπαθα τρελή αδυναμία, λίγο ακόμα να έμενα στο κλειστό λεωφορείο θα είχα σωριαστεί

Πρέπει να δεις θυρεοειδή , σίδηρο αιματοκρίτη , β12 κ φυλλικό, hb1ac κοκ.


Και παντα καλή ενυδάτωση και φαΐ γιατί ο καιρός ευνοεί λιποθυμίες.
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,885 μηνύματα.
Πρέπει να δεις θυρεοειδή , σίδηρο αιματοκρίτη , β12 κ φυλλικό, hb1ac κοκ.


Και παντα καλή ενυδάτωση και φαΐ γιατί ο καιρός ευνοεί λιποθυμίες.
Θυροειδή είχα δει το καλοκαίρι, σίδηρο ανέκαθεν είχα χαμηλό... Β12 παίρνω βιταμίνες, τώρα τα άλλα δεν τα ξέρω
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,593 μηνύματα.
Εριφύλη, from my experience, μάλλον κρίση πανικού ήταν. Ειδικά το μούδιασμα μετά, χαρακτηριστικό.
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Θυροειδή είχα δει το καλοκαίρι, σίδηρο ανέκαθεν είχα χαμηλό... Β12 παίρνω βιταμίνες, τώρα τα άλλα δεν τα ξέρω

αν έχεις θέμα με σίδηρο καλό είναι να παίρνεις συνεχόμενα πρωί βράδι 100mg με βιταμίνη C και όχι μαζί με γαλακτοκομικά και καφεΐνη.

Δεν έχει να κάνει με τπτ με την ψυχολογία αν δεν έχεις φαΐ την μισή μέρα και έχεις έλλειψη σιδήρου και πιθανή αναιμία είναι λογικό να ζαλιστείς.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,244 μηνύματα.
Όχι όρθια ήμουν, στο παράθυρο
Πιστεύω πως εφόσον σου συνέβη μια φορά δεν θα είναι κάτι σημαντικό . Επειδή αναφέρεις και δυσκολία αναπνοής σε συνδυασμό με τα άλλα , σίγουρα υπήρξε και μια μίνι κρίση πανικού γιατί πίστεψες οτι θα πάθεις κάτι ή οτι κινδυνεύει η ζωή σου . Απλώς προσπάθησε να κοιμάσαι καλά , να τρως και οπωσδήποτε να πίνεις αρκετό νερό . Εαν δεν ξεκουράζεσαι και δεν φροντίζεις το σώμα σου θα τα έχεις πιο συχνά αυτά . Πολλές φορές δεν τα τηρούμε όλα αυτά , ιδίως μέσα στους ασφυκτικούς ρυθμούς της καθημερινότητας αλλά δεν είμαστε αλώβητοι στα πάντα , όσο και εαν έχουμε τέτοια αίσθηση , να το θυμάσαι αυτό !
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,885 μηνύματα.
Πιστεύω πως εφόσον σου συνέβη μια φορά δεν θα είναι κάτι σημαντικό . Επειδή αναφέρεις και δυσκολία αναπνοής σε συνδυασμό με τα άλλα , σίγουρα υπήρξε και μια μίνι κρίση πανικού γιατί πίστεψες οτι θα πάθεις κάτι ή οτι κινδυνεύει η ζωή σου . Απλώς προσπάθησε να κοιμάσαι καλά , να τρως και οπωσδήποτε να πίνεις αρκετό νερό . Εαν δεν ξεκουράζεσαι και δεν φροντίζεις το σώμα σου θα τα έχεις πιο συχνά αυτά . Πολλές φορές δεν τα τηρούμε όλα αυτά , ιδίως μέσα στους ασφυκτικούς ρυθμούς της καθημερινότητας αλλά δεν είμαστε απο αλώβητοι στα πάντα , όσο και εαν έχουμε τέτοια αίσθηση , να το θυμάσαι αυτό !
Το είχα ξανά πάθει, με λιποθυμία στη σχολή, αλλά τότε είχα τρελό άγχος για κάποια θέματα μου. Σήμερα ήμουν εντελώς ήρεμη, δεν βρίσκω τον λόγο που το έπαθα
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,277 μηνύματα.
Επειδή είμαι άτομο που το βιώνω πλέον σε εβδομαδιαία βάση έχω να σου πω ότι ήταν κρίση πανικού. Ηρεμία χρειάζεται και πολύ νερό λόγω καιρού και όλα θα πάνε καλά.
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,885 μηνύματα.
Επειδή είμαι άτομο που το βιώνω πλέον σε εβδομαδιαία βάση έχω να σου πω ότι ήταν κρίση πανικού. Ηρεμία χρειάζεται και πολύ νερό λόγω καιρού και όλα θα πάνε καλά.
Βιώνεις τέτοιο πράγμα τόσο συχνά;😥

Επιπροσθέτως, μετά κρύωνα κιόλας, αλλά έφυγε... Ενώ πριν το πάθω είχα πεθάνει από την ζέστη
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Βιώνεις τέτοιο πράγμα τόσο συχνά;😥

Επιπροσθέτως, μετά κρύωνα κιόλας, αλλά έφυγε... Ενώ πριν το πάθω είχα πεθάνει από την ζέστη

Τσέκαρε πρώτα μην έχεις καμία σοβαρή έλλειψη στον σίδηρο σου που μπορεί να κάνει ακόμα και σοβαρή αναιμία και μετά το ρίχνεις στο ψυχολογικό.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,277 μηνύματα.
Βιώνεις τέτοιο πράγμα τόσο συχνά;😥

Επιπροσθέτως, μετά κρύωνα κιόλας, αλλά έφυγε... Ενώ πριν το πάθω είχα πεθάνει από την ζέστη
Είμαι σε μια φάση που βιώνω αρκετή πίεση με αποτέλεσμα να βιώνω επεισόδια αρκετά συχνά πλέον. Τα συμπτώματα μπορεί να είναι από απλές ζαλάδες έως και αίσθηση ότι χάνεις την επαφή με την πραγματικότητα και σβήνεις.

Υπομονή χρειάζεται.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,244 μηνύματα.
Το είχα ξανά πάθει, με λιποθυμία στη σχολή, αλλά τότε είχα τρελό άγχος για κάποια θέματα μου. Σήμερα ήμουν εντελώς ήρεμη, δεν βρίσκω τον λόγο που το έπαθα
Το τρελό άγχος μπορεί να κάνει διάφορα . Το σημερινό μην το σκέφτεσαι τόσο πολύ . Είναι αρκετοί οι παράγοντες που θα μπορούσαν να το προκαλέσουν . Ας πούμε ο extreme φόβος μπορεί να προκαλέσει την ναυτία , η κρίση πανικού να δώσει την αίσθηση οτι δεν αναπνέεις , και η ζάλη αποτέλεσμα υπογλυκαιμίας ή πεσμένης πίεσης .

Προσωπικά αυτό με την ζάλη που λες το παθαίνω όταν είμαι κουρασμένος και κάθομαι ανάποδα στο λεωφορείο . Κατά τα άλλα καμιά φορά όταν σηκώνομαι απο την καρέκλα απότομα ( την πάω πίσω οπότε σχεδόν ξαπλωτός ) δεν ζαλίζομαι αλλά μαυρίζουν σχεδόν όλα . Το έχω απο μικρός . Δεν ξέρω εαν το έχεις και εσύ αυτό και εαν σχετίζεται. Είχα κάνει και εγώ εξετάσεις και ήταν όλα μια χαρά , εκτός απο το φολικό οξύ .
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,885 μηνύματα.
Το τρελό άγχος μπορεί να κάνει διάφορα . Το σημερινό μην το σκέφτεσαι τόσο πολύ . Είναι αρκετοί οι παράγοντες που θα μπορούσαν να το προκαλέσουν . Ας πούμε ο extreme φόβος μπορεί να προκαλέσει την ναυτία , η κρίση πανικού να δώσει την αίσθηση οτι δεν αναπνέεις , και η ζάλη αποτέλεσμα υπογλυκαιμίας ή πεσμένης πίεσης .

Προσωπικά αυτό με την ζάλη που λες το παθαίνω όταν είμαι κουρασμένος και κάθομαι ανάποδα στο λεωφορείο . Κατά τα άλλα καμιά φορά όταν σηκώνομαι απο την καρέκλα απότομα ( την πάω πίσω οπότε σχεδόν ξαπλωτός ) δεν ζαλίζομαι αλλά μαυρίζουν σχεδόν όλα . Το έχω απο μικρός . Δεν ξέρω εαν το έχεις και εσύ αυτό και εαν σχετίζεται. Είχα κάνει και εγώ εξετάσεις και ήταν όλα μια χαρά , εκτός απο το φολικό οξύ .
ορθοστατική υπόταση εννοείς;
Ναι έχουμε και από αυτό..

Και τώρα με πονάει και ο λαιμός μου από το απότομο νερό, από εκείνη την ώρα 😔
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Δεν ήταν κρίση πανικού υπογλυκαιμια και πιθανο υπονατριαιμια απο την ζεστη ηταν

ο λαιμοσ πονάει γιατι ήπιες Ποσότητα κρύο λογικά νερο
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,244 μηνύματα.
ορθοστατική υπόταση εννοείς;
Ναι έχουμε και από αυτό..
Χρειάζεται προσοχή , όταν είχα covid είχα σπάσει την κεφάλα μου εξαιτίας αυτού :( .
Και τώρα με πονάει και ο λαιμός μου από το απότομο νερό, από εκείνη την ώρα 😔
Αυτό απο την άλλη ομολογώ οτι το ακούω πρώτη φορά . Δεν νομίζω να στο προκάλεσε το νερό . Ίσως ερεθίστηκε ο λαιμός σου ακριβώς επειδή δεν ήπιες νερό ;
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,885 μηνύματα.
Αυτό απο την άλλη ομολογώ οτι το ακούω πρώτη φορά . Δεν νομίζω να στο προκάλεσε το νερό . Ίσως ερεθίστηκε ο λαιμός σου ακριβώς επειδή δεν ήπιες νερό ;
ναι αυτό εννοώ, επειδή περπάτησα πάρα πολύ χωρίς να πιω σταγόνα, μετά το κατέβασα απότομα και με πονάει ακόμα... Δεν ήταν παγωμένο αλλά ήταν κρυούτσικο
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,244 μηνύματα.
ναι αυτό εννοώ, επειδή περπάτησα πάρα πολύ χωρίς να πιω σταγόνα, μετά το κατέβασα απότομα και με πονάει ακόμα... Δεν ήταν παγωμένο αλλά ήταν κρυούτσικο
Μάλλον το γεγονός οτι ήταν κάπως παγωμένο να την έκανε την "ζημιά" . Ελπίζω μόνο να μην υποφέρεις πολύ , ο πονόλαιμος είναι οοοτι χειρότερο υπάρχει .

Πάντως μερικοί οδηγοί έτσι όπως πάνε , ειδικά με την ζέστη τώρα , είναι θαύμα να μην ζαλιστείς :hehe: .
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,885 μηνύματα.
Μάλλον το γεγονός οτι ήταν κάπως παγωμένο να την έκανε την "ζημιά" . Ελπίζω μόνο να μην υποφέρεις πολύ , ο πονόλαιμος είναι οοοτι χειρότερο υπάρχει .

Πάντως μερικοί οδηγοί έτσι όπως πάνε , ειδικά με την ζέστη τώρα , είναι θαύμα να μην ζαλιστείς :hehe: .
θερμοπληξία ξεκάθαρη 😂
Τον χειμώνα ποτέ δεν πάθαινα τέτοια πράγματα
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top