Κόμμα Παιδεραστών

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Πρώτον, δεν είπα οτι με νοίαζει το κάρμα. Το είπα ως ενδεικτικό της "ώριμης" αντίδρασης μερικών.
Επίσης, μηπως διάβασες απλά "διαγωνίως" τα posts μου; Διότι όπως το παρουσιάζεις είναι σαν να σας βρίζω στο κάθε ένα!

Επειδή όταν διάβασα την απάντηση του faithplus1 συμφώνησα, να τονίσω...
Κανείς δεν είπε ότι εσύ συγκεκριμένα μας βρίζεις. Αλλά αν λες ότι εδώ πρόκειται μάλλον για την άρνηση μερικών να δεχτούν διαφορετικές απόψεις, ρίχνεις σε εμάς τον προβολέα...

Τελικά θα γίνει το split που αρμόζει σ' αυτό το θέμα;

Όσο για "ώριμη" αντίδραση, τι εννοείς; Αν διαφωνούμε, οκ, ίσως είναι λίγο άσχετο να πάω και να τρέξω να σε ψηφίσω αρνητικά.

Αν όμως βρίσκω την άποψη κάποιου παράλογη και ίσως και ανήθικη... ή οκ, έστω ότι με σοκάρει... λογικό δεν είναι μετά να πέφτει στην εκτίμησή μου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

arfi-gorgona o

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο arfi-gorgona o αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Συγγνώμη τώρα αν και είναι εντελώς off topic.Αλλα βρίσκω υποκριτικό να μιλάμε για ώριμες αντιδράσεις,όταν το πρώτο που κανεις όταν κάποιος δεν συμφωνήσει μαζί σου είναι να του δίνεις αρνητικό karma.Εγώ με το που μπήκα στέκι είχα μια αρνητική ψήφο από εσένα.Για αυτό και απενεργοποίησα το karma γιατί ξέρω και τι παίζεται ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από arfi-gorgona o:
Συγγνώμη τώρα αν και είναι εντελώς off topic.Αλλα βρίσκω υποκριτικό να μιλάμε για ώριμες αντιδράσεις,όταν το πρώτο που κανεις όταν κάποιος δεν συμφωνήσει μαζί σου είναι να του δίνεις αρνητικό karma.Εγώ με το που μπήκα στέκι είχα μια αρνητική ψήφο από εσένα.Για αυτό και απενεργοποίησα το karma γιατί ξέρω και τι παίζεται ;)

Σε ποιον απευθύνεσαι;
Και που βλέπει κανείς τα κάρμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Σας αφήνω να χαρείτε την ομοφωνία των απόψεων σας και να κράξετε εν χορώ όσους ...ακατανόμαστους ΤΟΛΜΗΣΑΝ (ντροπή τους!!) να διαφωνήσουν. :)
Δεν ξέρω πόσες φορές το είπα αυτό και πόσοι άλλοι μαζί μου αλλά η διαφωνία έγινε χωρίς σοβαρά τεκμηριωμένα επιχειρήματα σ'ένα πολύ σοβαρό θέμα! Και πραγματικά Λία πρέπει να σε βάλει να σκεφτείς γιατί υπάρχει αυτή η διαφωνία και όχι να σε πεισμώνει και να λες α....εγώ έχω δίκαιο...Σας το απόδειξα! Απόδειξη προσωπικά δεν είδα πουθένα...Μόνο extreme και κολλημένες απόψεις χωρίς επιχειρήματα! Απόψεις που προσωπικά με σοκάρουν και αρνούμαι να δεχτώ!Κι ας με πουν οπισθοδρομική και χίλια δυο...

Για το κάρμα με κάλυψε το Γιδάκι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Βρε Michelle μου, γιατί ανεβάζεις εσύ τώρα τους τόνους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Vkey:
Δεν ξέρω πόσες φορές το είπα αυτό και πόσοι άλλοι μαζί μου αλλά η διαφωνία έγινε χωρίς σοβαρά τεκμηριωμένα επιχειρήματα σ'ένα πολύ σοβαρό θέμα! Και πραγματικά Λία πρέπει να σε βάλει να σκεφτείς γιατί υπάρχει αυτή η διαφωνία και όχι να σε πεισμώνει και να λες α....εγώ έχω δίκαιο...Σας το απόδειξα! Απόδειξη προσωπικά δεν είδα πουθένα...Μόνο extreme και κολλημένες απόψεις χωρίς επιχειρήματα! Απόψεις που προσωπικά με σοκάρουν και αρνούμαι να δεχτώ!Κι ας με πουν οπισθοδρομική και χίλια δυο...

Για το κάρμα με κάλυψε το Γιδάκι!

Άντε να δω πότε θα καταφέρω να σταματήσω να ασχολούμαι με τούτο το θέμα να βρώ την ησυχία μου.
Λοιπόν:
1. Ποιός πεισμώνει στην άποψη του; Στην αρχή έλεγα να κατέβει απλά το όριο στα 12. Μετά δεν είπα οτι καλύτερα να μπουν κάποια όρια διαφοράς ηλικίας ή να εξετάζεται κάθε περίπτωση χωριστά και γενικά να μπουν ασφαλιστικές δικλείδες; Αντιθέτως δεν είδα κανέναν απο την "άλλη πλευρά" να αλλάζει έστω και λίγο άποψη.
2. Να δεχτείς την αντίθετη άποψη δεν σημαίνει να την ασπαστείς.
3. Δεν είπα πουθενά οτι απέδειξα κάτι. Είπα απλά οτι αυτή είναι η άποψη μου και την πιστευω για τους χ,ψ,ζ λόγους.
4. Όσον αφορά το κάρμα, μήπως κολλήσατε εκεί περισσότερο απ'οσο θα πρεπε; Γιατί άραγε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Πάντως το γέλοιο σε όλη την υπόθεση είναι ότι τσακωνόμαστε για όριο που δεν υπάρχει.

Πιστεύετε άραγε αν ένας 12χρόνως θέλει να κάνει σεξ, δεν θα κάνει;
Πιστεύετε αν ένας 60άρις θέλει να κάνει σεξ με μια 12χρόνη, δεν θα κάνει;
ή μήπως πιστεύεται αν ένας 30άρις με μια 15χρόνη αν ερωτευτούν δεν θα κάνουν μια σοβαρή σχέση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Πιστεύω ότι είναι απαράδεκτο να μιλάμε για νόμους και να λέμε ότι το όριο μπορεί να είναι 12.

Πιστεύω ότι πρέπει να γίνει split.

Πιστεύω ότι πρώτα πρέπει να δείχνουμε ότι σεβόμαστε την ευαισθησία της κατάστασης και μετά να λέμε για το πότε θα ερωτοτροπήσει ένα κοριτσάκι.

Κατά τ' άλλα, ναι, αν ήξερα 14χρονη που κάνει έρωτα για πρώτη φορά με 15 χρονο, θα χαμογελούσα, λίγο ελπίζοντας να πάνε όλα καλά και ήρεμα -ειδικά για κείνη-, και λίγο σκεφτόμενη ότι, τι στο καλό, κι ας λέει ο νόμος κάτι...

Αν άκουγα όμως για 45άρη που οδήγησε στο κρεβάτι 13χρονη, θα τραβούσα τα μαλλιά μου για το νόμο, που ελπίζω να μην έλεγε κατώτερο όριο.

Και ξαναλέω:

Split???

Πάντως το γέλοιο σε όλη την υπόθεση είναι ότι τσακωνόμαστε για όριο που δεν υπάρχει.
...

Τσακωνόμαστε γιατί μιλώντας για παιδεραστία, ειπώθηκε ότι, σιγά, στα 12 ή 14 ένα παιδί μπορεί να το κάνει.
Σε αυτό το πλαίσιο, βρίσκω ανήθικο να μιλάμε για τη σεξουαλικότητα ενός παιδιού.

Split??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από faithplus1:
Αυτά τα ποστ είδα, που είναι και τα πιο πρόσφατα.
Δε λέω ότι βρίζεις, αλλά δε βλέπω και επιχειρήματα.
Το πόσο ώριμη είναι η αντίδραση κάποιου φαίνεται καλύτερα από τα ποστ και όχι από το πώς βαθμολογεί στο κάρμα.Αν κάποιος εκφράζεται κυρίως με το κάρμα, τότε δε θα έπρεπε να σε απασχολεί.

;) :clapup:

Αρχική Δημοσίευση από Vkey:
Δεν ξέρω πόσες φορές το είπα αυτό και πόσοι άλλοι μαζί μου αλλά η διαφωνία έγινε χωρίς σοβαρά τεκμηριωμένα επιχειρήματα σ'ένα πολύ σοβαρό θέμα! Και πραγματικά Λία πρέπει να σε βάλει να σκεφτείς γιατί υπάρχει αυτή η διαφωνία και όχι να σε πεισμώνει και να λες α....εγώ έχω δίκαιο...Σας το απόδειξα! Απόδειξη προσωπικά δεν είδα πουθένα...Μόνο extreme και κολλημένες απόψεις χωρίς επιχειρήματα! Απόψεις που προσωπικά με σοκάρουν και αρνούμαι να δεχτώ!Κι ας με πουν οπισθοδρομική και χίλια δυο...

Για το κάρμα με κάλυψε το Γιδάκι!
εμενα με καλυπτετε και οι δυο :)


Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Σαφώς. Αν όμως οι "μικρες, πλανευτρες, 12χρονες πιτσιρικουλες" καθοδηγούνται απο πονηρούς γονείς;

μαγκια του αυτουνου του 40αρη τοτε, να μην ειναι ηλιθιος και να το καταλαβει.
αλλο νομιζα οτι ειναι η παιδεραστια! οχι οταν οι 12χρονες υποκινουμενες απο τους γονεις τους, την πεφτουν σε ωριμους κυριους! :) κυριους βλητα δλδ, σορι κιολας:P

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Πάντως το γέλοιο σε όλη την υπόθεση είναι ότι τσακωνόμαστε για όριο που δεν υπάρχει.

Πιστεύετε άραγε αν ένας 12χρόνως θέλει να κάνει σεξ, δεν θα κάνει;
Πιστεύετε αν ένας 60άρις θέλει να κάνει σεξ με μια 12χρόνη, δεν θα κάνει;
ή μήπως πιστεύεται αν ένας 30άρις με μια 15χρόνη αν ερωτευτούν δεν θα κάνουν μια σοβαρή σχέση;

ακριβως.
απλα εδω νομιζω μιλουν για το νομοθετικο πλαισιο :)




ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΠΛΙΤ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Μήπως αντί για split να αλλάξει ο τίτλος και να περιλαμβάνει περισσότερα πράγματα; Είναι πολυ complex πλέον για split...

αλλο νομιζα οτι ειναι η παιδεραστια! οχι οταν οι 12χρονες υποκινουμενες απο τους γονεις τους, την πεφτουν σε ωριμους κυριους! :) κυριους βλητα δλδ, σορι κιολας:P

Αν ο 40ρης πάει με τη 12χρονή δεν νομίζω να ενδιαφερθεί ιδιαίτερα ο νόμος για το background της υπόθεσης (εκτός ίσως απο την περίπτωση να μην γνώριζε ο 40ρης πόσων ετών είναι). Αν κάποιος ξέρει καλύτερα ας με διορθώσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Άντε να δω πότε θα καταφέρω να σταματήσω να ασχολούμαι με τούτο το θέμα να βρώ την ησυχία μου.
Λοιπόν:
1. Ποιός πεισμώνει στην άποψη του; Στην αρχή έλεγα να κατέβει απλά το όριο στα 12. Μετά δεν είπα οτι καλύτερα να μπουν κάποια όρια διαφοράς ηλικίας ή να εξετάζεται κάθε περίπτωση χωριστά και γενικά να μπουν ασφαλιστικές δικλείδες; Αντιθέτως δεν είδα κανέναν απο την "άλλη πλευρά" να αλλάζει έστω και λίγο άποψη.
Η άποψη σου είναι άποψη αλλά δεν λαμβάνει υπόψη της ούτε τις έρευνες, ούτε τα επιστημονικά δεδομένα (καραμέλα το έχω κάνει πια :P) Επίσης οι νόμοι είναι για να πιάνουν την ολότητα του πληθυσμού και όχι να έχουν 1500 εξαιρέσεις π.χ. 12χρονο με 12 χρονο οκ, 12 χρονο με 15 χρονο ...μμμ να το σκεφτούμαι, 12χρονο με 34 χρονο για να δούμε με θέληση ή όχι...α...το ήθελε η μικρή it's ok :P 12 χρονών είναι ΠΑΙΔΙ...απο 12-15 η εξέλιξη είναι ραγδαία και η διαφορά εκπληκτική (δουλεύω κυρίως με παιδιά, δεν κατέβηκα από άλλο πλανήτη και λόγω δουλειάς άφησε με να ξέρω κάποια πράγματα παραπάνω για το τι ακριβώς γίνεται σε αυτή την ηλικία αντί από τις απόψεις η τάδε φίλη μου δεν έπαθε τιποτα και ξέρω το 12χρονο της γειτόνισσας που κάνει νάζια στο τάδε!) Το 15 δεν ψηφίστηκε στα καλά καθούμενα!Και στην τελική δεν είδα κανένα 12χρονο να κάνει παράπονο 'η να μην το κάνει επειδή ο νόμος λέει αυτό...Και θέλω να πιστεύω ότι στα 12χρονα άλλες είναι οι προτεραιότητες κι όχι το πήδημ@! Και δεν είδα πουθενά στις 18 σελίδες να έκανες πίσω...Αντίθετα είδα να προσπαθήσεις να πείσεις ένα 13χρονο ότι θέλει να κανει σεξ απλά δεν το ξέρει ακόμα! :hmm:
2. Να δεχτείς την αντίθετη άποψη δεν σημαίνει να την ασπαστείς.
Ναι αλλά όταν με σοκάρει σόρρυ αλλά δεν μπορώ να μην παρέμβω!Και πραγματικά αν η σημερινή νεολαία σκέφτεται έτσι καλύτερα να μην κάνω παιδιά!Είπαμε να είμαστε ανοιχτή και ανεκτική κοινωνία αλλά εδώ ξεπερνά κάθε μέτρο βρε Λία..έλεος πια!
3. Δεν είπα πουθενά οτι απέδειξα κάτι. Είπα απλά οτι αυτή είναι η άποψη μου και την πιστευω για τους χ,ψ,ζ λόγους.
Κι εγώ σου ξαναλέω ότι για να με πείσεις και να με ταρακουνήσεις θέλω επιχειρηματα και όχι φιλοσοφικά, ρητορικά και βιωματικά επιχειρήματα! Και δεν είδα πουθενά κανένα σοβαρό λόγο που σε κάνει να πιστεύεις αυτό!
4. Όσον αφορά το κάρμα, μήπως κολλήσατε εκεί περισσότερο απ'οσο θα πρεπε; Γιατί άραγε;
Ε...σόρρυ κιόλας αλλά όταν κάνεις παράπονα όποτε μιλάω μου πέφτει το κάρμα, πως θέλεις να δω σοβαρά την απάντηση σου και το επιχείρημα...Δεν ήξερα ότι το κάρμα είναι τόσο σημαντικό!Και για το τελευταίο που θα νοιαζόμουν όταν μιλάω για ένα τέτοιο ευαίσθητο θέμα το τελευταίο που θα με ένοιαζε θα ήταν το κάρμα ( το είπε ήδη ο Faith!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Giovanna:
ΦΡΙΤΤΩ με ορισμένα που διαβάζω! :wall:
Φ Ρ Ι Τ Τ Ω !!!
Για τις 18 περιπου σελιδες που αντεξα να διαβασω, ενα μονο εχω να πω: Για απόψε το στέκι δεν ειναι το "εκει που οι ιδέες βρίσκουν την ηρεμία τους".
Καληνυχτα σας!

:mad17:


Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Προφανώς οι ιδέες δεν βρίσκουν την ηρεμία τους όταν δεν μπορούμε να αποδεχτούμε τις διαφορετικές απο τις δικές μας. ;)

Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Άντε να δω πότε θα καταφέρω να σταματήσω να ασχολούμαι με τούτο το θέμα να βρώ την ησυχία μου.


το θεμα νομιζω ειναι αρκετα ψυχοφθορο και παλι. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Περι ...κάρματος ας μην σχολιάσω καλύτερα γιατί μου θυμίζει το όλο θέμα την παροιμία "είπαν της γριάς να χ#σει κι αυτή ξεκ*****ε". :P
Ο νόμος δεν έχει ειδικές περιπτώσεις; Εδώ αν κοιτάξεις το εν λόγω άρθρο (339 για να σε βοηθήσω) αναλύει ξεχωριστά τις ηλικιακές περιπτώσεις όσον αφορά την ποινή.
Τέλος, τι σε κάνει να πιστευεις οτι κόπτομαι τόσο πολύ να σε πείσω;

το θεμα νομιζω ειναι αρκετα ψυχοφθορο και παλι. :(

Έχεις δίκιο. :lock: προσωρινά μέχρι να ηρεμήσουμε ΟΛΟΙ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

evangelia

Νεοφερμένος

Η evangelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Πολιτικός μηχανικός. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Καλησπέρα στο forum και καλώς σας βρήκα.Το ζήτημα είναι κατα την γνώμη μου πολύπλοκο και εξαιρετικά ευαίσθητο.Δεν είμαι σιγουρη για το ζήτημα της νομοθεσίας, είμαι απολύτως πεπεισμένη όμως ότι πρέπει να υπάρξει κάποιου είδους διαπαιδαγώγηση πάνω στο θέμα του σεξ και μάλιστα από πολύ νωρίς,ίσως στις τελευταίες τάξεις του δημοτικού.Αυτό, εκτός από τα προφανή ωφέλη θα επιτρέπει στα παιδιά να προφυλάσσουν τους εαυτούς τους από ενήλικες ή συνομήλικους που θα επεδίωκαν να τους ασκήσουν σεξουαλικές πιέσεις.Αλλώστε όσο πιο νωρίς και όσο πιο φυσικά συζητείται το ταμπού αυτό θέμα τόσο γρηγορότερα θα διαμορφώσει ο μελλοντικός σεξουαλικά ενεργός νέος μια υγειή αντίληψη για αυτό.
Τι λέτε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Καλώς ήρθες Ευαγγελία :)
Προσωπικά συμφωνώ απόλυτα με όσα γράφεις και δεν νομίζω ότι θα υπάρξει και κάποιος που θα διαφωνήσει....

Το συγκεκριμένο θέμα είναι κόκκινο πανί επειδή είμαστε φλογεροί τύποι εδώ μέσα με μεγάλο ταπεραμέντο :P
Ας ελπίσουμε ότι δεν θα χρειαστεί να κλειδωθεί ξανά....


ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΆΑΑΑΛΙΑ :P :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chemeng

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο chemeng αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Θεωρώ ότι η κίνηση δημιουργίας του συγκεκριμένου κόμματος αποσκοπεί κυρίωσ στο να προκαλέσει, και με αυτόν τον τρόπο να προσελκύσει του απολιτίκ ψηφοφόρους που δεν έχουν ταμπού. Μια πλευρά είναι αυτή, αλλά όχι το 100%.
Όσον αφορά την αντίδραση του κοινωνικού συνόλου απέναντί τους, δεν πιστεύω ότι πρέπει να ακολουθήσει την μανιέρα της καταστολής. Γονείς και κοινωνικοί φορείς θα πρέπει να ενημερώνουν πλέον τα παιδιά από μικρά για το θέμα. Δυστυχώς, τα πράγματα άλλαξαν και πλέον η απλή ιστορία του ... "πεταλουδίτσου και της πεταλουδίτσας" δεν είναι αρκετή για να προφυλάξει κάποιος τα παιδιά του από την άγνοια.
Με τη θωράκιση των παιδιών, η απόρριψη του κόμματος θα είναι πιο εύκολη απ'ότι με διαδηλώσεις και ύβρεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsitsilegas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tsitsilegas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Το ζήτημα, τελικά, είναι: μπορεί να ιδρυθεί ένα τέτοιο κόμμα;

Ασχέτως δηλαδή αν συμφωνούμε ή διαφωνούμε με τις επιδιώξεις ενός κόμματος, η δημοκρατία αναγνωρίζει το δικαίωμα μιας μερίδας ανθρώπων να ιδρύσουν κόμμα για να προωθήσουν τις όποιες απόψεις τους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Το ζήτημα, τελικά, είναι: μπορεί να ιδρυθεί ένα τέτοιο κόμμα;

Ασχέτως δηλαδή αν συμφωνούμε ή διαφωνούμε με τις επιδιώξεις ενός κόμματος, η δημοκρατία αναγνωρίζει το δικαίωμα μιας μερίδας ανθρώπων να ιδρύσουν κόμμα για να προωθήσουν τις όποιες απόψεις τους;


Μιας μικρής μερίδας ανθρώπων ναι.... η δημοκρατία το αναγνωρίζει αυτό αλλά και πάλι υπάρχει μια μικρή (?) προϋπόθεση...
Το κόμμα που θα δημιουργηθεί να μην καταπατάει τους υπάρχοντες νόμους :whistle:
Η παιδεραστία είναι παράνομη... άρα ένα κόμμα το οποίο θα την υποστηρίζει δεν νομίζω ότι μπορεί και να υφίστατε....
Είναι σαν να λέμε ότι μπορούν να κάνουν κόμμα και άλλες μερίδες παρανόμων.
[Κόμμα για το κλέψιμο της εφορίας]
[Κόμμα των απανταχού διαρηκτών]
[Κόμμα των βιαστών]

κλπ κλπ κλπ.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chemeng

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο chemeng αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Από ότι ξέρω, δεν υπάρχει νόμος που να απαγορεύει την έκφραση οποιασδήποτε ιδέας και ιδεολογίας, βλέπε ελεύθερη έκφραση ιδεών, ελευθεροστομία, κλπ. Μιλώντας πάντα για πραγματικά δημοκρατικά καθεστώτα.
Άρα, από νομικής πλευράς πιστεύω πως έχουν κάθε δικαίωμα να το ιδρύσουν. Από κει και πέρα, δε γνωρίζω κατά πόσον οι μετέπειτα πράξεις τους (όποιες και αν είναι αυτές) μπορούν να θεωρηθούν αξιόποινες και να τιμωρηθούν από το χέρι του νόμου.

Το οτι είναι κοινωνικά κατακριτέα μια τέτοια κίνηση, εννοείται οτι ισχύει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsitsilegas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tsitsilegas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 222 μηνύματα.
[ωραία φάση το multiquote :) ]

Μιας μικρής μερίδας ανθρώπων ναι.... η δημοκρατία το αναγνωρίζει αυτό αλλά και πάλι υπάρχει μια μικρή (?) προϋπόθεση...
Το κόμμα που θα δημιουργηθεί να μην καταπατάει τους υπάρχοντες νόμους :whistle:
Η παιδεραστία είναι παράνομη... άρα ένα κόμμα το οποίο θα την υποστηρίζει δεν νομίζω ότι μπορεί και να υφίστατε....
Εδώ όμως το κόμμα ευαγγελίζεται την αλλαγή της υφιστάμενης νομοθεσίας. Πρόσεξε, υπάρχει μια λεπτή διαφορά: άλλο να λέω "κουτουπώστε ό,τι κινείται κι ας είναι 10 χρονών" [αυτό είναι παράνομο] κι άλλο "θέλω να αλλάξω το νόμο έτσι ώστε να μπορείτε να κουτουπώνετε ό,τι κινείται κι ας είναι 10 χρονών".
Είναι σαν να λέμε ότι μπορούν να κάνουν κόμμα και άλλες μερίδες παρανόμων.
[Κόμμα για το κλέψιμο της εφορίας]
[Κόμμα των απανταχού διαρηκτών]
[Κόμμα των βιαστών]

κλπ κλπ κλπ.....
Μπορούν να κάνουν όσα κόμματα θέλουν - αρκεί να προβλέπεται αλλαγή της νομοθεσίας για τις διάφορες εξαγγελίες τους. Αν πχ δημιουργήσω κόμμα που να λέει "όταν εκλεγώ θα καταργήσω το φόρο εισοδήματος", αυτό είναι παράνομο; Δεν νομίζω, υποστηρίζω την αλλαγή του νομοθετικού πλαισίου για τους φόρους. Δεν λέω "μην πληρώνετε φόρους!", λέω "αν εκλεγώ, θα αλλάξω το νόμο για να μην πληρώνετε φόρους".

Η μόνη διαφοροποίηση στο παράδειγμά μου και στο λεγόμενο "κόμμα των παιδεραστών" είναι η ηθική απαξία της παιδεραστίας αυτής καθ'εαυτής. ;)

Το οτι είναι κοινωνικά κατακριτέα μια τέτοια κίνηση, εννοείται οτι ισχύει...

Μάλλον περισσότερο κατακριτέα θα είναι η κοινωνία [ή το εκλογικό σώμα] που εκλέξει ένα τέτοιο κόμμα και δεν θα το στείλει στο πάλαι ποτέ χρονοντούλαπο της ιστορίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top