Λουκουμάδες

Πώς προτιμάτε τους λουκουμάδες;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 31)
  • Με τρύπα!

    Ψήφοι: 13 41.9%
  • Χωρίς τρύπα!

    Ψήφοι: 18 58.1%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%

faeton

Νεοφερμένος

Ο faeton αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Μια εύκολη συνταγή για να φτιάξετε μόνοι σας λουκουμάδες
(χωρίς τρύπα όμως).
Ayτοί δεν ειναι λουκουμάδες αλλά υποκατάστατο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Σερβίρουμε τους λουκουμάδες μας με μέλι, κανέλα και τριμμένο καρύδι.

Και λιγο σουσαμι παρακαλω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Claire Rentfield

Περιβόητο μέλος

Η Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.
Αρχικά, δεν έχουν μαγιά, οπότε απορρίπτονται :redface: :P

Κατά δεύτερον, μια πιο γενική ερώτηση, υπάρχει περίπτωση να φουσκώσει το μίγμα μονο με το αλεύρι που φουσκώνει μόνο του όταν το αφήσουμε 1 ώρα; Νομίζω οτι το μπέικιν (που εχει το αλευρι που φουσκώνει μονο του) πρέπει να ζεσταθεί σε μεγάλη θερμοκράσια για να φουσκώσει, σε αντίθεση με την μαγιά που χρειάζεται ελάχιστη ζέστη για να φουσκώσει :hmm::worry:
Από την μέχρι τώρα μαγειρική μου πείρα, νομίζω πως έχει δίκιο ο Δημήτρης. Η διαφορά ανάμεσα στους λουκουμάδες και τις τηγανίτες είναι η μαγιά. Αν δεν έχουν μαγιά τότε είναι τηγανίτες και δεν χρειάζεται καν να αφήσεις το μείγμα να φουσκώσει την στιγμή που δεν έχει μαγιά.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Και ο "Κρίνος" στην Αιόλου και το "Αιγαίον" στην Πανεπιστημίου, είναι δύο γνωστά παραδοσιακά λουκουματζίδικα της Αθήνας. Θεωρώ τους λουκουμάδες τους (με τρύπα φυσικά και των δύο) ισάξιους, όμως ο Κρίνος έχει πιο ωραίο περιβάλλον.




Ο Κρινος επειδη εχει πολλη πελατεια που βλεπει Αυτια, τους κανει αναλατους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Αρχικά, δεν έχουν μαγιά, οπότε απορρίπτονται
Ayτοί δεν ειναι λουκουμάδες αλλά υποκατάστατο.
Αν δεν έχουν μαγιά τότε είναι τηγανίτες
Εντάξει παιδιά, ανακαλώ. Δίκιο έχετε. Έβαλα τη συνταγή αυτή, σαν μια γρήγορη λύση χωρίς πολλά υλικά, την οποία μπορεί να εκτελέσει ο καθένας. Μη βαράτε όλοι μαζί. Πάντως, επειδή την έχω δοκιμάσει, εντάξει δεν βγάζει τοπ λουκουμάδες, αλλά δεν είναι και χάλια. Επιφυλάσσομαι να ανεβάσω πιο καλή συνταγή.


Υ.Γ. Εξακολουθώ να επιμένω υπέρ της τρύπας. Το ότι η δημοσκόπηση είναι κατά δεν με απασχολεί. Και σε κάποια ...μακρινή χώρα έγινε δημοψήφισμα, βγήκε 61,31% ΟΧΙ με 38,69% ΝΑΙ, αλλά τελικά επικράτησε το ΝΑΙ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Claire Rentfield

Περιβόητο μέλος

Η Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.
Μη βαράτε όλοι μαζί
Καλέ δεν βαράμε, απλά την γνώμη μας είπαμε. ΄Ισα ίσα που άνοιξες ωραίο θέμα και μαζί μας άνοιξες και την όρεξη.;)
Πάντως, επειδή την έχω δοκιμάσει, εντάξει δεν βγάζει τοπ λουκουμάδες, αλλά δεν είναι και χάλια. Επιφυλάσσομαι να ανεβάσω πιο καλή συνταγή
Και βέβαια είναι μια χαρά συνταγή, εγώ τρελλαίνομαι για τηγανίτες που τις φτιάχνω με διάφορους τρόπους.:D
Υ.Γ. Εξακολουθώ να επιμένω υπέρ της τρύπας. Το ότι η δημοσκόπηση είναι κατά δεν με απασχολεί. Και σε κάποια ...μακρινή χώρα έγινε δημοψήφισμα, βγήκε 61,31% ΟΧΙ με 38,69% ΝΑΙ, αλλά τελικά επικράτησε το ΝΑΙ.
Εντάξει, πέθανα στα γέλια.:rofl:
Και επειδή μου τρέχουν τα σάλια από την ημέρα που άνοιξε αυτό το θέμα, τους έφτιαξα κι εγώ.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

quintana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο quintana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 281 μηνύματα.
ειμαι ο μόνος που τους προτιμάω με ζάχαρη σκετη αντι για πραλινα ? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Πωπω μου άνοιξε η όρεξη για λουκουμάδες με όλα αυτα. Πείτε κανα καλό λουκουματζίδικο στη Θεσσαλονίκη :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris001

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7,608 μηνύματα.
Εγώ πάλι τρώω τους λοκουμαδες και αλμυρούς δλδ λουκουμάδες με φέτα για πρωινό ή βραδινό :redface::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleop

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kleop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,469 μηνύματα.
Εγώ πάλι τρώω τους λοκουμαδες και αλμυρούς δλδ λουκουμάδες με φέτα για πρωινό ή βραδινό :redface::P
Α,τι καλη ιδεα αυτη.Σαν τηγανιτες δηλαδη.Και εμενα πλακα πλακα μου ανοιξατε την ορεξη και η γιαγια δεν εχει ζυμη να κανει λουκουμαδες...Παλια καναμε αραια πυκνα τωρα διαιτα.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Λουκουμάδες με σοκολάτα ή με μέλι/κανέλα!!
Χωρίς τρύπα ,μικρές μπουκιτσες να θέλεις να τρως συνέχεια !!
Φέτος δοκιμασα και με ροδονερο στην Κύπρο, η μυρωδιά τους δεν μας άφηνε να μην τους δοκιμάσουμε!!:slourp:

Οι λουκουμάδες στη Κύπρο ήταν σχεδόν χάλια. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Οι λουκουμάδες στη Κύπρο ήταν σχεδόν χάλια.
Όταν βγάζουμε ένα γενικευμένο συμπέρασμα για κάποιο μέρος, π.χ. αν έχει ωραίους λουκουμάδες, υποτίθεται ότι τους δοκιμάσαμε σε μεγάλο δείγμα μαγαζιών. Αν όμως εσύ και η κοπέλα πήγατε μόνον σε 1 -2 λουκουματζίδικα η κάθε μία, τα συμπεράσματά σας δεν είναι ασφαλή. (Ξέρω, κι εσύ μ' αγαπάς). :tongue:

Αφού λέμε και για έξω από την Ελλάδα, οι λουκουμάδες είναι ανατολίτικο γλυκό (lokma), έτσι δεν λείπουν από την Πόλη και τη Σμύρνη. Στην παραλία πουλιούνται για να τους πάρεις μαζί σου και να τους φας περπατώντας.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wherever

Δραστήριο μέλος

Η wherever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Οι λουκουμάδες στη Κύπρο ήταν σχεδόν χάλια. :(
Αποκλείεται να πήγαμε στο ίδιο μαγαζί ,αυτοί που πήρα ήταν τέλειοι!! :thumbsup:
(Που τους πήρες εσύ; )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Κερνάω λουκουμάδες όλα τα μέλη του e-steki...

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Υπάρχει και ελληνική ταινία "Λουκουμάδες με μέλι". (Κατά τη γνώμη μου, δεν λέει και πολλά). Αν κάποιος θέλει να τη δει, εδώ: https://www.youtube.com/watch?v=4LzH5eYXF_I
Στο τέλος, υπάρχει η σκηνή όπου το ζευγάρι κάνει έρωτα μέσα σε λουκουμάδες (με τρύπα):

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Παρακολουθώ την πορεία του thread μέρες τώρα, και παρότι τρελαίνομαι (και εγώ) για Λουκουμάδες (τρύπα, ξε-τρύπα, σκοτίστηκα,να φάω θέλω (!):P) έχω την (αμυδρά) εντύπωση πως το νήμα δε θα λάμβανε τόση ...δημοτικότητα, αν το άνοιγε κάποιος άλλος χρήστης και όχι ο Ολύμπιος Θεός- πατήρ των πάντων:.Χαχα. Έχω άδικο;; :hehe:

Πώς το κάνεις αυτό βρε Δία; Πραγματικά τώρα. Παίζει να "μαγνητίζεις" περισσότερο και από τους Λουκουμάδες!!:eek:


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Πώς το κάνεις αυτό βρε Δία; Πραγματικά τώρα. Παίζει να "μαγνητίζεις" περισσότερο και από τους Λουκουμάδες!!
Μπα! Υπερβολές. Εγώ δεν τρώγομαι με τίποτα.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Claire Rentfield

Περιβόητο μέλος

Η Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.
Υπάρχει και ελληνική ταινία "Λουκουμάδες με μέλι". (Κατά τη γνώμη μου, δεν λέει και πολλά). Αν κάποιος θέλει να τη δει, εδώ: https://www.youtube.com/watch?v=4LzH5eYXF_I
Στο τέλος, υπάρχει η σκηνή όπου το ζευγάρι κάνει έρωτα μέσα σε λουκουμάδες (με τρύπα):

Βολεύουν άραγε αυτοί με την τρύπα...:P

έχω την (αμυδρά) εντύπωση πως το νήμα δε θα λάμβανε τόση ...δημοτικότητα, αν το άνοιγε κάποιος άλλος χρήστης και όχι ο Ολύμπιος Θεός- πατήρ των πάντων:.Χαχα. Έχω άδικο;; :hehe:

Πώς το κάνεις αυτό βρε Δία; Πραγματικά τώρα. Παίζει να "μαγνητίζεις" περισσότερο και από τους Λουκουμάδες!!:eek:


Νομίζω πως έχεις απόλυτο δίκιο!;)

Μπα! Υπερβολές. Εγώ δεν τρώγομαι με τίποτα.

Καλέ τι μας λες;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Αποκλείεται να πήγαμε στο ίδιο μαγαζί ,αυτοί που πήρα ήταν τέλειοι!! :thumbsup:
(Που τους πήρες εσύ; )

Honey Tokens, Old town nicosia. :P


Όταν βγάζουμε ένα γενικευμένο συμπέρασμα για κάποιο μέρος, π.χ. αν έχει ωραίους λουκουμάδες, υποτίθεται ότι τους δοκιμάσαμε σε μεγάλο δείγμα μαγαζιών. Αν όμως εσύ και η κοπέλα πήγατε μόνον σε 1 -2 λουκουματζίδικα η κάθε μία, τα συμπεράσματά σας δεν είναι ασφαλή. (Ξέρω, κι εσύ μ' αγαπάς). :tongue:

Αφού λέμε και για έξω από την Ελλάδα, οι λουκουμάδες είναι ανατολίτικο γλυκό (lokma), έτσι δεν λείπουν από την Πόλη και τη Σμύρνη. Στην παραλία πουλιούνται για να τους πάρεις μαζί σου και να τους φας περπατώντας.


Ε, προφανώς δε μίλησα για όλη τη κύπρο, οι λουκουμάδες που έφαγα ΕΓΩ από κει δε μου άρεσαν. Βασικά έβαλε μόνο 3 γραμμούλες σοκολάτας, τι είναι αυτόοοοοό; Αν δε κολυμπάει το λουκουμάκι μέσα στη σοκολάτα δεν έχει νόημα.

(Δίααα τι έχεις πάθει, όλο μου τη μπαίνεις :( )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top