Λύσεις για την αντιμετώπιση της ανεργίας

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Ίσως μάλλον να αντιλήφθηκαν το κέρδος που βγάζουν οι επιχειρηματίες τουρισμού και να απαιτούν πλέον οι εργαζόμενοι να αμείβονται αξιοπρεπώς.

Ας μην γκρινιάζουν και ας βάλουν το χέρι στην τσέπη.


The Crisis of Neoliberalism​

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Μάλλον δεν δομούν σωστά το βιογραφικό και πρέπει να πάρουν μαθήματα από τον Κυρανάκη.

Χαίρομαι που επιτέλους τρώνε άκυρο οι τουριστικές επιχειρήσεις και υπάρχει έλλειψη εργαζομένων.
Είσαι μέσα στα επιχειρησιακα του τουρισμού κ ξέρεις τι έξοδα έχουν μήπως ;
Όλα πάνε ανάλογα. Αν το κράτος ενίσχυε θα υπήρχε μεγαλυτερη αλληλεγγυη. Μεταξυ εργοδότων κ εργαζομένων
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εγώ το μεταφράζω ως μαζοχισμό. Και εμείς ανάγκες είχαμε, γι'αυτό έριχνα 13ώρα στα μπιτσόμπαρα που βγάζανε τον κώλο τους και γι' αυτό ακριβώς δε θέλω τα επόμενα παιδιά να τρώνε το μαστίγιο.
Ξες ποιανού ο πωπός δε θα πάθει κάτι; Του μαγαζάτορα που αντί να τρέφεται ΠΑΡΑΝΟΜΑ με το αίμα "όποιου έχει ανάγκη τη δουλειά πάει και για τα 400", μπορεί αποφασίσει να γίνει άνθρωπος του 2022 και να δώσει τις ανάλογες εργασιακές συνθήκες (προσοχή, συνθήκες, όχι απαραίτητα απολα

Εγώ το μεταφράζω ως μαζοχισμό. Και εμείς ανάγκες είχαμε, γι'αυτό έριχνα 13ώρα στα μπιτσόμπαρα που βγάζανε τον κώλο τους και γι' αυτό ακριβώς δε θέλω τα επόμενα παιδιά να τρώνε το μαστίγιο.
Ξες ποιανού ο πωπός δε θα πάθει κάτι; Του μαγαζάτορα που αντί να τρέφεται ΠΑΡΑΝΟΜΑ με το αίμα "όποιου έχει ανάγκη τη δουλειά πάει και για τα 400", μπορεί αποφασίσει να γίνει άνθρωπος του 2022 και να δώσει τις ανάλογες εργασιακές συνθήκες (προσοχή, συνθήκες, όχι απαραίτητα απολαβές).


Δε μου έκατσε καμιά δουλειά στα ξαφνικά. Απλά πήγα σε πολιτισμένη χώρα, όπου σε όλες τις δουλειές (με εξαίρεση όπου υπάρχει Ελληνικό αφεντικό) οι υπάλληλοι θεωρούνται άνθρωποι.
Α μάλιστα
Εκ. Του ασφαλούς λοιπόν
Ε τι κουβεντιάζουμε
Ελα κάτσε εδώ κ τα λέμε
Από κει που σαι κάνω κι εγώ την έξυπνη που φυγε κ γλίτωσε
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Φωτη , εχεις μπερδεψει την βουρτσα με την σκουπα οπως λεει η κυρια .....λολ δειτε ποσα ατομα πατανε λαικ στα κομεντς
View attachment 103483

ΥΓ:Μπηκα να δω στις αγελιες προς αθηνα μερια .....δεν μπορω να πω και εσεις απο εκει τους γλεντατε κανονιακ οσοι μιλανε πλεον για μισθους 600αρια και 800αρια
Δεν μπορώ αυτή τη τοξικότητα στα σχόλια του Facebook. Αυτή που άνοιξε την αγγελία τόσα μπορεί να προσφέρει. Τι κάθονται και κράζουν οι υπόλοιποι. like δεν θα εκανα αλλά δεν θα έκραζα κι όλας.

Τα ίδια και στις αγγελίες με τα αυτοκίνητα στο marketplace (νομίζω πλέον κόψανε τα σχόλια).
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Το πρόβλημα της Ελλάδας είναι ότι θεωρεί κανονική εργασία μόνο το δημόσιο. Οτιδήποτε άλλο είναι προσωρινό και απασχόληση. Δεν μιλάει κανείς όμως γι' αυτό. :/:

Τελικά ο κοζμάκης θέλει μόνο απασχόληση;
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,735 μηνύματα.
Ρε σεις, κι εμείς τόσα βγαζαμε στην ηλικία σας
Μάλιστα εγώ μια εποχή δεν έπαιρνα φράγκο. Ηρθα η ώρα που αμειφθηκα σιγά σιγά βέβαια αλλά απέκτησα εμπειρία. Πραγματικά δεν τα καταννοω αυτα τα σχόλια κυρίως δεν καταννοω οι γονείς σας σας μεγάλωσαν να σκέφτεστε ετσι ; η είναι απλα μια μετςφηβικη αντίδραση; τι στο διαλο μια εποχή πριν από μας είστε! Τι περιμενετε δηλαδή ; δεν ξέρω δεν ξέρω κοντοζυγώνει η ώρα των δικών μου παιδιων θα αγρίεψω άσχημα από τώρα με βλέπω δηλαδή
Θα ήθελες τα παιδιά σου να δουλεύουν για 400 ευρώ με απαράδεκτες συνθήκες εργασίας όπως πολλοί σε αυτή την χώρα?
Όταν ο μισθός δεν είναι αξιοπρεπής τότε λογικό να διαμαρτύρονται οι εργαζόμενοι. Δεν έχει δικαιώματα μόνο ο εργοδότης.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Εκτός από το μισθολογικό κομμάτι νομίζω είναι και η νοοτροπία εργασίας στην Ελλάδα. Οι περισσότεροι εργοδότες (με εξαιρέσεις πάντα) μπλέκουν τα οικογενειακογκομενικά τους με τη δουλειά και την τυπική επαγγελματική σχέση. Στο τέλος θα πρέπει ο καθηγητής να παίζει και σφαλιάρες στην πλάτη με τον φροντιστηριάρχη αφού ο δεύτερος το παίζει ανετάκιας με τους εργαζόμενους, φτιάχνει ομάδα ποδοσφαίρου/μπάσκετ/ταεκβοντό για τους καθηγητές/πάνε μαζί στο καρναβάλι κτλ. Αυτό δεν είναι δουλειά αλλά κάτι άλλο. :/: :sick: Του φυστικώνει και τη γυναίκα άμα λάχει.

Είναι άλλο πράγμα το friend και άλλο το friendly (διπλωματική φιλική σχέση με ψεύτικο χαμόγελο). Ξέρουν οι ψυχροί Ολλανδοί.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,841 μηνύματα.
Δεν μπορώ αυτή τη τοξικότητα στα σχόλια του Facebook. Αυτή που άνοιξε την αγγελία τόσα μπορεί να προσφέρει. Τι κάθονται και κράζουν οι υπόλοιποι. like δεν θα εκανα αλλά δεν θα έκραζα κι όλας.

Τα ίδια και στις αγγελίες με τα αυτοκίνητα στο marketplace (νομίζω πλέον κόψανε τα σχόλια).
Θα συμφωνήσω ...... αλλά σε εργοδότες τουρισμού και εστίασης τους αξίζει η αντίδραση αυτή
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,604 μηνύματα.
Είσαι μέσα στα επιχειρησιακα του τουρισμού κ ξέρεις τι έξοδα έχουν μήπως ;
Όλα πάνε ανάλογα. Αν το κράτος ενίσχυε θα υπήρχε μεγαλυτερη αλληλεγγυη. Μεταξυ εργοδότων κ εργαζομένων
Ναι γνωρίζω από την Χαλκιδική. Μετράει ;
Είναι μικρής κλίμακας επιχειρήσεις στην Χαλκιδική που απευθύνονται στη μέση και στη λαϊκή τάξη. Αυτοί είναι κυρίως οι πελάτες, από τα καταλύματα μέχρι τα beach bar. Τα έσοδα αυξάνονται ενώ οι μισθοί των εργαζομένων παραμένουν ίδιοι.


Αν μιλήσουμε για Κρήτη, Μύκονο, Σαντορίνη τα νούμερα ξεφεύγουν και τα λειτουργικά έξοδα υπερκαλύπτονται σε χρόνο 1 μέρας έως 1 μήνα.

Η Ψαρού είναι μία από τις πιο δημοφιλείς και διάσημες παραλίες του νησιού, εκεί όπου κατοικοεδρεύει το γνωστό σε παγκόσμιο επίπεδο «Nammos», το οποίο εξακολουθεί να κρατάει τα σκήπτρα της πιο ακριβής παραλίας του νησιού. Σύμφωνα με τα επίσημα στοιχεία, το κάθε τετραγωνικό μέτρο άμμου για απλή χρήση αιγιαλού και τοποθέτηση ομπρελοκαθισμάτων τιμάται προς 80 ευρώ και επιπλέον 6.000 ευρώ, μείον 20% επί της συνολικής τιμής. Αυτό σημαίνει ότι η επιχείρηση «Nammos» δίνει κάθε σεζόν 86.000 ευρώ για τα περίπου 1.000 τ.μ. παραλίας που της αναλογούν. Ποσό που μπορεί άνετα να υπερκαλυφθεί και μάλιστα μέσα σε μία ημέρα, δεδομένου του υψηλού τζίρου της επιχείρησης, που κάθε χρόνο υπερβαίνει τα 20 εκατ. ευρώ. Σημειώνεται ότι η έκπτωση 20% που έχει δώσει ο προϊστάμενος της Περιφερειακής Διεύθυνσης Δημόσιας Περιουσίας Αιγαίου, Δημήτρης Πατρώνης, μετά από παράπονα των επιχειρηματιών, αφορά τα θαλάσσια σπορ και όλες τις παραλίες της Μυκόνου. [ProtoThema]
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Ναι γνωρίζω από την Χαλκιδική. Μετράει ;
Είναι μικρής κλίμακας επιχειρήσεις στην Χαλκιδική που απευθύνονται στη μέση και στη λαϊκή τάξη. Αυτοί είναι κυρίως οι πελάτες, από τα καταλύματα μέχρι τα beach bar. Τα έσοδα αυξάνονται ενώ οι μισθοί των εργαζομένων παραμένουν ίδιοι.


Αν μιλήσουμε για Κρήτη, Μύκονο, Σαντορίνη τα νούμερα ξεφεύγουν και τα λειτουργικά έξοδα υπερκαλύπτονται σε χρόνο 1 μέρας έως 1 μήνα.

Η Ψαρού είναι μία από τις πιο δημοφιλείς και διάσημες παραλίες του νησιού, εκεί όπου κατοικοεδρεύει το γνωστό σε παγκόσμιο επίπεδο «Nammos», το οποίο εξακολουθεί να κρατάει τα σκήπτρα της πιο ακριβής παραλίας του νησιού. Σύμφωνα με τα επίσημα στοιχεία, το κάθε τετραγωνικό μέτρο άμμου για απλή χρήση αιγιαλού και τοποθέτηση ομπρελοκαθισμάτων τιμάται προς 80 ευρώ και επιπλέον 6.000 ευρώ, μείον 20% επί της συνολικής τιμής. Αυτό σημαίνει ότι η επιχείρηση «Nammos» δίνει κάθε σεζόν 86.000 ευρώ για τα περίπου 1.000 τ.μ. παραλίας που της αναλογούν. Ποσό που μπορεί άνετα να υπερκαλυφθεί και μάλιστα μέσα σε μία ημέρα, δεδομένου του υψηλού τζίρου της επιχείρησης, που κάθε χρόνο υπερβαίνει τα 20 εκατ. ευρώ. Σημειώνεται ότι η έκπτωση 20% που έχει δώσει ο προϊστάμενος της Περιφερειακής Διεύθυνσης Δημόσιας Περιουσίας Αιγαίου, Δημήτρης Πατρώνης, μετά από παράπονα των επιχειρηματιών, αφορά τα θαλάσσια σπορ και όλες τις παραλίες της Μυκόνου. [ProtoThema]
Και τα έξοδα τους έχουν αυξηθεί
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,604 μηνύματα.
Και τα έξοδα τους έχουν αυξηθεί
όχι σε τέτοιο σημείο που να επηρεάζεται η αξιοπρεπέστατη διαβίωσή τους.

Ο τουρισμός είναι η μοναδική επιχείρηση που εργάζονται 5-6 μήνες και τους υπόλοιπους κάθονται. Χαίρομαι ιδιαιτέρως που κάποιοι ξύπνησαν και αντιλαμβάνονται τις συνθήκες στις οποίες εργάζονται.

Αν τώρα θεωρείτε λογική το λεφτά να είναι και ότι να ναι ή το ας είναι και λίγα όλοι από κάπου ξεκινήσαμε εγώ έχω μια άλλη πρόταση....ΔΙΑΒΑΤΗΡΙΟ
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Εντάξει Μύκονος είναι ιδιαίτερη περίπτωση.
 

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.
Όχι. Η συμπεριφορά του κράτους στους παρόχους ηλεκτρικής ενέργειας είναι απαράδεκτη. Μετέφρασαν την έκτακτη εισφορά… επιστροφή υπερκερδών. Ότι οι μικροί οδηγούνται σε λουκέτο δεν το λένε όμως. Θα το βάφτισουν σκάνδαλο όπως την energa παλιότερα

Τα ίδια και το χειμώνα. Μετέφεραν την ευθύνη του μποτιλιάρισματος αποκλειστικά στην Αττική οδό.

Άλλο παράδειγμα το efood. Βάλανε πολιτικά τρολλ να κατηγορήσουν την εταιρεία.

Με αυτές τις συνθήκες και να τους πληρώσεις να έρθουν δεν έρχονται.
Ακριβως, ποιος ξερει τι ειχε ειπωθει στην αρχη για το Ελληνικο και τι παρθηκε πισω μετα και αποχωρησαν οι επενδυτες (ή καταλαβαν που πανε να μπλεξουν). Οταν φερεται ετσι η κυβερνηση, γιατι να ασχοληθεις?
Και εδω αναδυεται εμμεσα και σε ενα αλλο σημαντικο θεμα, το ποσες μαλακειες τους ριχνουν οι πολιτικοι στις επιχειρησεις. Υπαρχει βεβαι και ο κοσμος αλλο που δεν θελει να ακουσει
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,632 μηνύματα.
Ρε σεις, κι εμείς τόσα βγαζαμε στην ηλικία σας
Μάλιστα εγώ μια εποχή δεν έπαιρνα φράγκο. Ηρθα η ώρα που αμειφθηκα σιγά σιγά βέβαια αλλά απέκτησα εμπειρία. Πραγματικά δεν τα καταννοω αυτα τα σχόλια κυρίως δεν καταννοω οι γονείς σας σας μεγάλωσαν να σκέφτεστε ετσι ; η είναι απλα μια μετςφηβικη αντίδραση; τι στο διαλο μια εποχή πριν από μας είστε! Τι περιμενετε δηλαδή ; δεν ξέρω δεν ξέρω κοντοζυγώνει η ώρα των δικών μου παιδιων θα αγρίεψω άσχημα από τώρα με βλέπω δηλαδή
Ναι σωστά, οι γονείς μας μας μεγάλωσαν με το σκεπτικό να μη γίνουμε δούλοι κανενός και να διεκδικήσουμε κάτι καλλίτερο. Μόνο όποιος διεκδικεί κερδίζει. Η δουλειά δεν είναι χόμπυ. Είναι κάτι αναγκαστικό για την επιβίωση. Και το να δουλεύω με σχολή παράλληλα πάνω από 8ωρο για 400-500 ευρώ όχι δεν λέει. Εδώ που φτάσαμε 400 ευρώ μόνο είναι το νοίκι και η θέρμανση/ρευμα ( και όχι 400 μαζί, αλλά 400 το καθένα από αυτά ). Είναι κοροϊδία. Και δεν μιλάμε καν για σαιζόν που εκεί ομιλούμε περί σκλαβιάς.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Α και για τη σεζόν να πω το εξής .
Μη βλέπετε που λένε κάποιοι πχ 1000€ μισθός (που και σε αυτή τη περίπτωση λίγα είναι αν αναλογιστούμε ότι ρεπό ΔΕΝ ΥΠΆΡΧΕΙ ΟΎΤΕ ΕΝΑ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΆΔΑ) στο τηλέφωνο μετά(ή ακόμα χειρότερα σε κάποιους όταν φτάνουν 😑) σου λένε ότι το ποσό αυτό δεν ισχύει καθώς αφαιρείται η διαμονή κ η διατροφή (ενώ στην αγγελία λέει ότι ΜΑΖΙ Με τον μισθό παρέχονται τα παραπάνω) και μένουν τα μισά 🤗🤗🤗🤗🤗

ΕΛΕΟΣ .
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,604 μηνύματα.
Ακριβως, ποιος ξερει τι ειχε ειπωθει στην αρχη για το Ελληνικο και τι παρθηκε πισω μετα και αποχωρησαν οι επενδυτες (ή καταλαβαν που πανε να μπλεξουν).
Δεν τα βρήκαν στο μοίρασμα αρχικά και δεύτερον η Λαμδα δεν επιβιώνει και κατασπαταλά δημόσιο χρήμα και δεν φέρει κεφάλαια.

2 χρόνια τώρα φάγανε τους πόρους και ζητάνε και άλλους για το <<πρασίνισμα>>
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Είσαι μέσα στα επιχειρησιακα του τουρισμού κ ξέρεις τι έξοδα έχουν μήπως ;
Όλα πάνε ανάλογα. Αν το κράτος ενίσχυε θα υπήρχε μεγαλυτερη αλληλεγγυη. Μεταξυ εργοδότων κ εργαζομένων
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:




Α μάλιστα
Εκ. Του ασφαλούς λοιπόν
Ε τι κουβεντιάζουμε
Ελα κάτσε εδώ κ τα λέμε
Από κει που σαι κάνω κι εγώ την έξυπνη που φυγε κ γλίτωσε
Excuse me what? Εκ τού ασφαλούς; Έχεις μετακομίσει ποτέ εξωτερικό για να πεις ότι είναι εκ τού ασφαλούς; Έχεις φάει το άγχος με τη γραφειοκρατεία, με το να βρεις διαμονή, να μάθεις τη γλώσσα, να βρεις δουλειά, να νιώθεις ότι είσαι ξένος whatever? Αυτό που νομίζετε ότι έξω είναι όλα ρόδινα (αλλά για κάποιο περίεργο λόγο είστε ακόμα Ελλάδα) πραγματικά με ξεπερνάει.

Θα κλείσω με την αγαπημένη μου φράση: ΣΚΑΤΑ υπάρχουν παντού, το θέμα είναι ποια μπορείς να αντέξεις περισσότερο.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,841 μηνύματα.
Α και για τη σεζόν να πω το εξής .
Μη βλέπετε που λένε κάποιοι πχ 1000€ μισθός (που και σε αυτή τη περίπτωση λίγα είναι αν αναλογιστούμε ότι ρεπό ΔΕΝ ΥΠΆΡΧΕΙ ΟΎΤΕ ΕΝΑ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΆΔΑ) στο τηλέφωνο μετά(ή ακόμα χειρότερα σε κάποιους όταν φτάνουν 😑) σου λένε ότι το ποσό αυτό δεν ισχύει καθώς αφαιρείται η διαμονή κ η διατροφή (ενώ στην αγγελία λέει ότι ΜΑΖΙ Με τον μισθό παρέχονται τα παραπάνω) και μένουν τα μισά 🤗🤗🤗🤗🤗

ΕΛΕΟΣ .
Την πατησες ? :P
 

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,212 μηνύματα.
Εντάξει Μύκονος είναι ιδιαίτερη περίπτωση.
Σε όλα τα νησιά.
Εντάξει αν μιλάμε για κανα ξενοδοχείο με 10 δωμάτια σε κανα απομακρυσμένο χωριό οκ, αλλά γενικά στα νησιά όλοι οι επιχειρηματίες του τουρισμού τα κονομάνε γερά.
Πληρότητες κοντά στο 100% και με τιμές που ο μέσος Έλληνας δεν μπορεί να αντέξει για πάνω από τριήμερο.

Ρε σεις, κι εμείς τόσα βγαζαμε στην ηλικία σας
Μάλιστα εγώ μια εποχή δεν έπαιρνα φράγκο. Ηρθα η ώρα που αμειφθηκα σιγά σιγά βέβαια αλλά απέκτησα εμπειρία. Πραγματικά δεν τα καταννοω αυτα τα σχόλια κυρίως δεν καταννοω οι γονείς σας σας μεγάλωσαν να σκέφτεστε ετσι ; η είναι απλα μια μετςφηβικη αντίδραση; τι στο διαλο μια εποχή πριν από μας είστε! Τι περιμενετε δηλαδή ; δεν ξέρω δεν ξέρω κοντοζυγώνει η ώρα των δικών μου παιδιων θα αγρίεψω άσχημα από τώρα με βλέπω δηλαδή
Αν δεν διεκδικήσεις δεν θα πάρεις ποτέ τίποτα.

Αν όλοι έλεγαν το ίδιο ποτέ δεν θα υπήρχε καμία βελτίωση στις συνθήκες εργασίας και τους μισθούς των εργαζομένων, κανείς δεν θα σου δώσει κάτι από την καλή του την καρδιά.

Και το ωραίο είναι ότι δεν μιλάμε για ελληνικό φαινόμενο, στην Ελλάδα είναι σε ελάχιστη κλίμακα σε σχέση με αυτό που γίνεται έξω και ειδικά στην Αμερική.
Εδώ δεν πάνε να δουλέψουν σε κακοπληρωμένες ή με κακές συνθήκες δουλειές όπως τα τουριστικά.
Εκεί κόσμος παραιτείται από την δουλειά του οχι γιατί έχει βρει άλλη καλύτερη αλλά επειδή βαρέθηκε και με τα λεφτά που έχει μαζέψει θέλει να αράξει για κάποιο διάστημα ή επειδή ο εργοδότης τους ζητάει να επιστρέψουν στο γραφείο ενώ αυτοί θέλουν τηλεργασία κλπ.
Με αποτέλεσμα φυσικά οι εργοδότες να δίνουν περισσότερα λεφτά και παροχές για να βρουν κόσμο να δουλέψει.

 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,604 μηνύματα.
Σε όλα τα νησιά.
Εντάξει αν μιλάμε για κανα ξενοδοχείο με 10 δωμάτια σε κανα απομακρυσμένο χωριό οκ, αλλά γενικά στα νησιά όλοι οι επιχειρηματίες του τουρισμού τα κονομάνε γερά.
Πληρότητες κοντά στο 100% και με τιμές που ο μέσος Έλληνας δεν μπορεί να αντέξει για πάνω από τριήμερο.
Σε όλα τα νησιά, ακριβώς. Χαλκιδική που ξέρω και για καταλύματα και beach bar που οι περισσότεροι έχουν μπει και σε κάποιο νησί (έχουν ποσοστά από κλαμπ ) βλέπε Πάρος, Ίος βγάζουνε τρελά χρήματα...και μετά δηλώνουν 10000 εισόδημα. Μόνο στην Ελλάδα αυτά.

Αν όλοι έλεγαν το ίδιο ποτέ δεν θα υπήρχε καμία βελτίωση στις συνθήκες εργασίας και τους μισθούς των εργαζομένων, κανείς δεν θα σου δώσει κάτι από την καλή του την καρδιά.

Και το ωραίο είναι ότι δεν μιλάμε για ελληνικό φαινόμενο, στην Ελλάδα είναι σε ελάχιστη κλίμακα σε σχέση με αυτό που γίνεται έξω και ειδικά στην Αμερική.
Εδώ δεν πάνε να δουλέψουν σε κακοπληρωμένες ή με κακές συνθήκες δουλειές όπως τα τουριστικά.
Εκεί κόσμος παραιτείται από την δουλειά του οχι γιατί έχει βρει άλλη καλύτερη αλλά επειδή βαρέθηκε και με τα λεφτά που έχει μαζέψει θέλει να αράξει για κάποιο διάστημα ή επειδή ο εργοδότης τους ζητάει να επιστρέψουν στο γραφείο ενώ αυτοί θέλουν τηλεργασία κλπ.
Με αποτέλεσμα φυσικά οι εργοδότες να δίνουν περισσότερα λεφτά και παροχές για να βρουν κόσμο να δουλέψει.
The Crisis of Neoliberalism - Dumenil/Levy

1654545765083.png


1654545797771.png
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Πάντως στην χώρα μας η αγορά εργασίας είναι far west, ο εργοδότης κάνει ό,τι γουστάρει.

Επίσης έχει ενδιαφέρον που υπάρχουν μεγάλες ελλείψεις τους εργάτες γης και στον τουρισμό, πρέπει να είναι πολύ απάνθρωπες οι συνθήκες εργασίας για να μην βρίσκουν χέρια.


Σκηνοθεσία Οικονομίδη. :flowers:
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top