#Μένουμε σπίτι ... {COVID-2019}

Μένετε σπίτι;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 40)
  • Ναι

    Ψήφοι: 29 72.5%
  • Όχι

    Ψήφοι: 5 12.5%
  • Εκτός από όταν δουλεύω

    Ψήφοι: 6 15.0%

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,869 μηνύματα.
Ξερνάω όταν βλέπω βίντεακια παντού τύπου "τι να κάνετε τώρα που θα μείνετε σπίτι" "πως περνάω τη καραντίνα μου"
Πριν επειδή πήγαιναν για έναν καφέ και νόμιζαν κάτι έκαναν.... Τώρα τους εμποδίζουν τη φοβερή περιπετειώδη ζωή τους και δε μπορούν να παλουκωθουν
Θεεε μου.... Μαζα..
Και προφανώς έχει γίνει trend
Αηδιαστικό

Ο κάθε άνθρωπος έχει φυσικά το δικαίωμά του στο να ζει τον διαθέσιμο χρόνο του οπως θέλει. Με αυτό δεν έχω θέμα.

Εμένα μου αρέσει να είμαι πιο μοναχικός, πιο αντικοινωνικός. Στον άλλο αρέσει να πίνει καφέδες όλη μέρα. Εντάξει, το δέχομαι.

Εκείνο που στηλιτεύεις ουσιαστικά είναι όμως η συμπεριφορά "wannabe".

Αυτό δεν χρειάζεται καραντίνες και ιους για να γίνει τρεντ, είναι ήδη τρεντ εδω από πάντα που θυμάμαι.

Λες και ο μαλάκας που του είπαν να κάτσει σπίτι με τη φαγάρα του τη ζωάρα του και τη νετφλιξάρα του, περνάει χειρότερα ξερω γω από τον πρόσφυγα που είναι μεν έξω να αναπνέει το αεράκι του αλλά δεν έχει νετφλιξ, ούτε σπίτι, ούτε φαγητό.

Εκείνους τους βλέπω πιο σιωπηλούς πάντοτε, σε κάθε κύμα προσφυγιάς που έχουν δειξει τόσες δεκαετίες τα ΜΜΕ, από τον μέσο δυτικό. Βάζουν την κεφάλα κάτω και προχωράνε, χωρίς λέξη, ενω έχουν χίλιους λόγους να παραπονεθούν. Αντίθετα του αλλουνού του διακόπτουν το σουηδικό πρωτάθλημα λόγω κορονοιού στο κοσμοτέ τιβί και θέλει να ζητήσει τα πάγια πίσω.

Σαν λίγο καλομαθημένοι δεν είμαστε όλοι;
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,016 μηνύματα.
Ξερνάω όταν βλέπω βίντεακια παντού τύπου "τι να κάνετε τώρα που θα μείνετε σπίτι" "πως περνάω τη καραντίνα μου"
Πριν επειδή πήγαιναν για έναν καφέ και νόμιζαν κάτι έκαναν.... Τώρα τους εμποδίζουν τη φοβερή περιπετειώδη ζωή τους και δε μπορούν να παλουκωθουν
Θεεε μου.... Μαζα..
Και προφανώς έχει γίνει trend
Αηδιαστικό

Εμένα με ενοχλεί απίστευτα όταν ακούω "δεν περνάει η ώρα, βαρέθηκα στο σπίτι κλπ". Δηλαδή πιο αγνώμων και αναίσθητος πεθαίνεις. Υπάρχουν άνθρωποι στο νοσοκομείο βρε ηλίθιε που θα σκότωναν να κάτσουν μια μέρα σπίτι και να βαρεθούν όπως εσύ!!!!
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,797 μηνύματα.
Παιδία η μάζα μπήκε στη διαδικασία να κλειστεί σπίτι. Εκεί είναι που φαίνεται όλη η παθογένεια κάθε κοινωνίας. Από τα αστεία memes που πες εντάξει το χιουμόρ χωραει παντού μέχρι το μαζικό καβαλημα του αυτοκινήτου για διακοπές στο εξοχικό Και οι αντιδράσεις πιστών οι οποίοι άλλοι λέγανε ας πεθάνω εγώ θα κοινωνησω Και οι παπάδες που λέγανε δεν κολλάς από τη μεταληψη!
 

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Παιδία η μάζα μπήκε στη διαδικασία να κλειστεί σπίτι. Εκεί είναι που φαίνεται όλη η παθογένεια κάθε κοινωνίας. Από τα αστεία memes που πες εντάξει το χιουμόρ χωραει παντού μέχρι το μαζικό καβαλημα του αυτοκινήτου για διακοπές στο εξοχικό Και οι αντιδράσεις πιστών οι οποίοι άλλοι λέγανε ας πεθάνω εγώ θα κοινωνησω Και οι παπάδες που λέγανε δεν κολλάς από τη μεταληψη!
To χιούμορ είναι μορφή μομφής και κριτικής. Καλά κάνει και γίνεται. Ένα από τα πιο αφόρητα πράγματα είναι οι σοβαροφανείς κύριοι και κυρίες που "δεν κάνουν πλάκα με τέτοια ζητήματα!".
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,797 μηνύματα.
To χιούμορ είναι μορφή μομφής και κριτικής. Καλά κάνει και γίνεται.
Ναι μωρέ ντάξει, το λέω για την οπτική της σύγκρισης που έγινε παραπάνω: άλλοι χαχανίζουμε ότι είμαστε κλεισμένοι σπίτι και ο κώλος μας θα φτάσει στο πάτωμα από το πολύ φαΐ και την πλήξη κι άλλοι χαροπαλεύουν στα νοσοκομεία (ιατρικό προσωπικό και ασθενείς) :(
Δεν ξέρω, εγώ νιώθω μια κάποια τύψη να χαχανίζω με memes που και καλά περιγράφουν τι και καλά κάνουμε σπίτι μας όλες αυτές τις μέρες και μετά διαβάζεις 700 νεκροί σε μια μέρα Ιταλία και ότι η άλλη η νοσηλεύτρια έπαθε δερματίτιδα από τις πολλές εναλλαγές γαντιών και χρήση αντισηπτικών στο νοσοκομείο που είναι ξύπνια και δουλεύει 13 ώρες σερί :(
 

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Ναι μωρέ ντάξει, το λέω για την οπτική της σύγκρισης που έγινε παραπάνω: άλλοι χαχανίζουμε ότι είμαστε κλεισμένοι σπίτι και ο κώλος μας θα φτάσει στο πάτωμα από το πολύ φαΐ και την πλήξη κι άλλοι χαροπαλεύουν στα νοσοκομεία (ιατρικό προσωπικό και ασθενείς) :(
Δεν ξέρω, εγώ νιώθω μια κάποια τύψη να χαχανίζω με memes που και καλά περιγράφουν τι και καλά κάνουμε σπίτι μας όλες αυτές τις μέρες και μετά διαβάζεις 700 νεκροί σε μια μέρα Ιταλία και ότι η άλλη η νοσηλεύτρια έπαθε δερματίτιδα από τις πολλές εναλλαγές γαντιών και χρήση αντισηπτικών στο νοσοκομείο που είναι ξύπνια και δουλεύει 13 ώρες σερί :(
Kαταλαβαίνω τι λες, αλλά στην πραγματικότητα δεν νομίζω ότι αυτό είναι τύψη, αλλά θλίψη. Προφανώς η κατάσταση είναι θλιβερή και όλοι όσοι εργάζονται αυτές τις ώρες κάνουν υπεράνθρωπες προσπάθειες (από προσωπικό υγείας, μέχρι τους επισιτιστικούς κλάδους, που τους ξεχνάμε). Αυτό δεν αναιρεί ότι το χιούμορ είναι ένας μηχανισμός άμυνας, απέναντι στην ανθρώπινη βλακεία και ασυνέπεια. Εγώ εχθές πηγαίνοντας στο φαρμακείο, πέτυχα μια τσακαλοπαρέα να σχεδιάζει να κατεβεί "για βόλτα" (verbatim αυτό) στη Χαλκιδική. Αν δεν είχα δει όλα αυτά που λες στο διαδίκτυο, να γελάσω και να απαφορτιστώ, άνετα τους έπαιρνε και τους σήκωνε. =)
 

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
Η καραντίνα είναι ό,τι καλύτερο...Έχεις άπλετο χρόνο να τον αξιοποιήσεις κατάλληλα για την αυτοβελτίωση σου σε όλους τους τομείς.Να κάνεις πράγματα που μέχρι προσφάτως δεν μπορούσες με την πρόφαση ότι δεν έχεις χρόνο.
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
To χιούμορ είναι μορφή μομφής και κριτικής. Καλά κάνει και γίνεται. Ένα από τα πιο αφόρητα πράγματα είναι οι σοβαροφανείς κύριοι και κυρίες που "δεν κάνουν πλάκα με τέτοια ζητήματα!".

Κοίτα, δεν είναι μόνο κριτική το χιούμορ και μόνο άμυνα απέναντι στους άλλους, είναι και άμυνα απέναντι στα δικά μας συναισθήματα. Γενικά, νομίζω, είναι η πιο απλή και «άτσαλη» πολλές φορές συναισθηματική αντίδραση των ανθρώπων.

Βέβαια, σε σχέση με την τρελοπαρέα που ετοιμαζόταν για βόλτα στη Χαλκιδική, καλά θα έκανες να τους κατέβαζες κανένα καντήλι - από αυτά τα μπαμπάτσικα, που δεν κολλάνε τίποτα, μη μας πάθουν τίποτα τα παιδιά... :Ρ
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,869 μηνύματα.
Δεν ξέρω, εγώ νιώθω μια κάποια τύψη να χαχανίζω με memes που και καλά περιγράφουν τι και καλά κάνουμε σπίτι μας όλες αυτές τις μέρες και μετά διαβάζεις 700 νεκροί σε μια μέρα Ιταλία και ότι η άλλη η νοσηλεύτρια έπαθε δερματίτιδα από τις πολλές εναλλαγές γαντιών και χρήση αντισηπτικών στο νοσοκομείο που είναι ξύπνια και δουλεύει 13 ώρες σερί :(

Κατά τη γνώμη μου το ένα δεν αναιρεί το άλλο αδερφέ μου, και ξέρεις γιατί;

Γιατί οι άνθρωποι που κάνουμε ένα μαύρο χιούμορ ή και απλό χιούμορ με τέτοια ευτράπελα, είμαστε άνθρωποι που τσαλακωνόμαστε, που δεν είμαστε πως να το πω...σφιχτοί. Οπότε όσο εύκολο είναι να γελάσεις με το meme, διότι έχεις αντιληπτική ικανότητα, άλλο τόσο είναι ευκολο να καταλάβεις το μέγεθος της φρίκης στην Ιταλία και να λυπηθείς.

Ξέρουμε από χοντρό, άσχημο πόνο, πολλοί από μας που έχουμε ένα άλφα χιούμορ. Για τους καθωσπρεπιστές να φοβάσαι. Εσυ τύψεις να μην έχεις, όσο ξέρεις να αποδίδεις το γέλιο στη χαρά, και τη συμπόνοια σου στον πόνο.

Τύψεις να είχες εαν έβλεπες τα κονβόι με τους νεκρούς και γέλαγες. Εκεί θα ήσουν για ψυχιατρείο, όχι απλά για τύψεις.

Ξέρεις ότι είσαι καλός άνθρωπος στο σπόρο σου. Μην βασανίζεσαι άδικα.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,773 μηνύματα.
Εγώ μένω σπίτι και αναμενω την βοήθεια απο την Κουβα...
αλλά με απασχολεί αρκετά πως οι ίδιοι δεν βοηθούν σχεδόν καθόλου τον εαυτό τους...
Να επισημάνω μόνο, ότι με έναν ολόκληρο κουβανικό μισθό: Mπαίνεις 12 ώρες στο ιντερνέτ, ή αγοράζεις 40 βιβλία, ή 2.980 εφημερίδες, ή 120 περιοδικά. Εναλλακτικά, μπορείς να πάρεις 1.490 φορές το λεωφορείο ( ή 59 το ταξί) και να πας, 199 φορές στον κινηματογράφο, ή 60 φορές στο θέατρο ή σε 20 συναυλίες. Αν πάλι τα βαριέσαι όλα αυτά, μπορείς να αγοράσεις 30 λίτρα χύμα ρούμι και 596 λαϊκά πούρα και να αράξεις.....
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,797 μηνύματα.
@Valder το εντυπωσιακό με το Facebook είναι ότι τη μια στιγμή χαχανιζεις με το black humor και τα memes και 700ms μετά σου πετάγεται και η πραγματική τραγική είδηση καθώς κάνεις βιαστικά scroll down. Εκεί είναι τελικά το θέμα!
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,869 μηνύματα.
@Valder το εντυπωσιακό με το Facebook είναι ότι τη μια στιγμή χαχανιζεις με το black humor και τα memes και 700ms μετά σου πετάγεται και η πραγματική τραγική είδηση καθώς κάνεις βιαστικά scroll down. Εκεί είναι τελικά το θέμα!

Το έχω σε αχρηστία από πέρσι όπως θα χεις προσέξει. Δεν υπάρχει τίποτα εντυπωσιακό με αυτό το πράγμα.

Μπαίνεις υγιής και βγαίνεις καρκινοπαθής ή με κατάθλιψη.

Από την μια ο μπαγλαμάς φίλος μου που φιγούραρε στο άδειο Σαρλ Ντε Γκωλ γυρίζοντας 20 Μαρτίου από διακοπάρες, από την άλλη οι "αχ οι κακόμοιροι, αχ ο Θεος να δώσει ευλογία"

Ακόμα και στα έσχατα του κόσμου, μούρη θα πουλάνε τα άμυαλα εκεί μέσα, ανήθικα και ηθικά. Ενας βόθρος γεμάτος wannabes.

Κλείσε το παράθυρο του φβ και κάνε κάτι άλλο να βρεις την υγειά σου. Δεν στο λεω για να σου κουνήσω το δάχτυλο έτσι; Από αγάπη το λέω.
 

Guest 468119

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ μένω σπίτι και αναμενω την βοήθεια απο την Κουβα...
αλλά με απασχολεί αρκετά πως οι ίδιοι δεν βοηθούν σχεδόν καθόλου τον εαυτό τους...
Να επισημάνω μόνο, ότι με έναν ολόκληρο κουβανικό μισθό: Mπαίνεις 12 ώρες στο ιντερνέτ, ή αγοράζεις 40 βιβλία, ή 2.980 εφημερίδες, ή 120 περιοδικά. Εναλλακτικά, μπορείς να πάρεις 1.490 φορές το λεωφορείο ( ή 59 το ταξί) και να πας, 199 φορές στον κινηματογράφο, ή 60 φορές στο θέατρο ή σε 20 συναυλίες. Αν πάλι τα βαριέσαι όλα αυτά, μπορείς να αγοράσεις 30 λίτρα χύμα ρούμι και 596 λαϊκά πούρα και να αράξεις.....

199*8 κάπου στα 1600 ευρωπουλα μια χαρά 😂 που ξέρεις τι επιδόματα δίνουν εκεί ; Μια χαρά περνούν στην Κούβα, τηρουμένων των αναλογιών βέβαια με γείτονες χώρες που έχουν καπιταλισμό. Δεν νομίζω να ήταν Γαλλία η Κούβα με ότι οικονομικό σύστημα και να είχε. Επίσης μην ξεχνάς ότι όλες οι αφρικανικές χώρες νεοφιλελευθερισμό έχουν, αλλά δεν προβάλεις αυτές ως παράδειγμα😂 αλά καρτ φελελερες
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,773 μηνύματα.
Μια χαρά απο κρατισμό πάσχει και η Κούβα και η Αφρική.

Βέβαια τα σύνορα της τα έχει κλειστά για τους κατοικους της. Στους τουρίστες όμως είναι πιο ανοιχτή...
αλλά τουλάχιστον οδηγει τις διεθνείς υποδείξεις.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ας ανοίξει η Κούβα τα σύνορα
Μια χαρά απο κρατισμό πάσχει και η Κούβα και η Αφρική.

Βέβαια τα σύνορα της τα έχει κλειστά για τους κατοικους της. Στους τουρίστες όμως είναι πιο ανοιχτή...
αλλά τουλάχιστον οδηγει τις διεθνείς υποδείξεις.


As a reminder... Όταν η Κούβα σταμάτησε να δέχεται τις οικονομικές ενισχύσεις της μαμας Ρωσίας, έγινε πιο φιλελεύθερη στον τουρισμό...
Δυστυχως για τους κατοικους της ομως, προσφέρει τουρισμό πολυτελειας στους ξένους μόνο...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.

Guest 468119

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μπορείς να μου εξηγήσεις πως έβγαλες αυτό το συμπεράσμα?
Ξέρω πολλούς Αφρικανούς, ουγκαντα, Νιγηρία, Σομαλια, Αίγυπτο. Εκεί αν δεν έχεις χρήμα ούτε σχολείο πηγαίνεις ούτε νοσοκομείο. Η επιτομή του καπιταλισμού
 

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.
Ξέρω πολλούς Αφρικανούς, ουγκαντα, Νιγηρία, Σομαλια, Αίγυπτο. Εκεί αν δεν έχεις χρήμα ούτε σχολείο πηγαίνεις ούτε νοσοκομείο. Η επιτομή του καπιταλισμού
Ο juste σου έστειλε λινκ με το index of economic freedom, και οι χωρες που αναφερεις, ε δεν ειναι και στην καρυφη ρε παιδι μου. Πως ακριβως τα εναρμονιζεις αυτα στο μυαλο σου? Εκτος και αν χαρακτηριζεις τα πραγματα εκ του αποτελεσματος?
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,358 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν είναι διάσημος ο τύπος αυτό που ξέρω όμως είναι οτι δεν παίζεται!
Διασκεύασε ένα πασίγνωστο τραγούδι για το ''μένουμε σπίτι",στίχοι και παίξιμο Θεάρας, έχω ρίξει το γέλιο της αρκούδας δεν υπάρχει.Οι στίχοι; Το ανεπανάληπτο ύφος του; δείτε το! :lol:

 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top