Μήπως ξέρετε; - Διάφορες, σκόρπιες απορίες

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,797 μηνύματα.
Μήπως θυμάται κανείς πώς από Σύνταγμα,μπορούμε να πάμε στο Σταύρος Νιάρχος;Πηγαίνει το τραμ ή θέλει το Α1 το λεωοφορείο;
Μπορείς και με το Α2: Ακαδημία - Βούλα. Σε αφήνει κανα 8λεπτο με τα πόδια από Νιάρχο, αν θυμάμαι καλά.
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,797 μηνύματα.

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,797 μηνύματα.

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,572 μηνύματα.
Το καστορέλαιο βοηθάει όντως τις βλεφαρίδες; Συγκεκριμένα βοηθάει στο να αυξηθεί το μήκος τους; Επίσης στα μαλλιά στην ρίζα πόσο περίπου πρέπει να βάζω;
 

Guest 586541

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μία απορία που έχω αρκετό καιρό και μου ήρθε προ ολίγου πάλι στο μυαλό:

Για ποιον λόγο το γνωστό ρητό είναι Πατρίς-Θρησκεία-Οικογένεια και όχι Θρησκεία-Πατρίς-Οικογένεια; Γιατί προφανώς, η σειρά αναφοράς αποτελεί και την σειρά προτεραιότητας, από τα παραλειπόμενα του γνωστού τριπτύχου.

Δεδομένου ότι, αν κανείς δεν ακολουθήσει την θρησκεία πάει αιώνια στην κόλαση βάση με αυτή, άρα θα ήταν παράλογο να είναι σε πρώτη θέση η πατρίδα, αφού δεν υπάρχει πλήρης -ούτε σε μεγάλο βαθμό- αλληλοκάλυψη των απαιτήσεών τους.

Το ρητό αυτό αν δεν κάνω λάθος ξεκίνησε από την 4η Αυγούστου, μία εποχή που σχεδόν το σύνολο των Ελλήνων ασπάζονταν την Ορθοδοξία.

Οι περισσότεροι που το ξεστωμίζουν πιστεύουν, λίγοι είναι αυτοί που έχουν τη θέση πως η θρησκεία θα έπρεπε να καταλαμβάνει υψηλή θέση στο κοινωνικό ιδεώδες μόνο και μόνο για την διατήρηση της εθνικής ομοιγένειας...αυτοί μόνο θα είχαν λόγο να το λένε με την γνωστή σειρά.

Οπότε αυτή η σειρά δηλωνε(ι) την πρωτοκαθεδρία του κράτους έναντι της εκκλησίας; Ή δεν έχει γίνει αντιληπτή η αντίφαση; Ή χρησιμοποιείται δίχως ενδιαφέρον για την σειρά πλέον; Μας δείχνει τον κατ'επίφαση χριστιανικό χαρακτήρα των τότε δικτατοριών και ενδεχομένως την εργαλειοποίησή του; Ή τίποτα από όλα αυτά και άλλα παρόμοια;

@giannhs2001
 

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Νομίζω απλώς πράγματι η πατρίδα θεωρούταν το σημαντικότερο. Είμαι σίγουρος για τον Μεταξά μεγαλύτερη αξία είχε ένας Έλληνας κυκλαδίτης καθολικός παρά πχ ένας Αρμένιος ορθόδοξος. Η υπηρεσία πρώτα προς την πατρίδα σημαίνει την πρωτοκαθεδρία της Ελλάδας και άρα του Μεταξά, ενώ τυχόν προτεραιοποιήση της θρησκείας μπορεί να ερμηνευόταν πως ο Πατριάρχης ή κάποιο ορθόδοξη υπερδύναμη(ναι, η Ρωσία είχε αποβάλει τον ορθόδοξο χαρακτήρα της, αλλά μπορούσε ανά πάσα στιγμή να καταρρεύσει και να επιστρέψει ως επικεφαλής της ορθοδοξίας) υπερσκέλιζαν ιεραρχικά το Μεταξά, κάτι που προφανώς δεν ήθελε.

Επίσης, ακούγεται σίγουρα μετρικά καλύτερα από το δύσκαμπτο θρησκεία-πατρίς- οικογένεια.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,720 μηνύματα.
Μία απορία που έχω αρκετό καιρό και μου ήρθε προ ολίγου πάλι στο μυαλό:

Για ποιον λόγο το γνωστό ρητό είναι Πατρίς-Θρησκεία-Οικογένεια και όχι Θρησκεία-Πατρίς-Οικογένεια; Γιατί προφανώς, η σειρά αναφοράς αποτελεί και την σειρά προτεραιότητας, από τα παραλειπόμενα του γνωστού τριπτύχου.

Δεδομένου ότι, αν κανείς δεν ακολουθήσει την θρησκεία πάει αιώνια στην κόλαση βάση με αυτή, άρα θα ήταν παράλογο να είναι σε πρώτη θέση η πατρίδα, αφού δεν υπάρχει πλήρης -ούτε σε μεγάλο βαθμό- αλληλοκάλυψη των απαιτήσεών τους.

Το ρητό αυτό αν δεν κάνω λάθος ξεκίνησε από την 4η Αυγούστου, μία εποχή που σχεδόν το σύνολο των Ελλήνων ασπάζονταν την Ορθοδοξία.

Οι περισσότεροι που το ξεστωμίζουν πιστεύουν, λίγοι είναι αυτοί που έχουν τη θέση πως η θρησκεία θα έπρεπε να καταλαμβάνει υψηλή θέση στο κοινωνικό ιδεώδες μόνο και μόνο για την διατήρηση της εθνικής ομοιγένειας...αυτοί μόνο θα είχαν λόγο να το λένε με την γνωστή σειρά.

Οπότε αυτή η σειρά δηλωνε(ι) την πρωτοκαθεδρία του κράτους έναντι της εκκλησίας; Ή δεν έχει γίνει αντιληπτή η αντίφαση; Ή χρησιμοποιείται δίχως ενδιαφέρον για την σειρά πλέον; Μας δείχνει τον κατ'επίφαση χριστιανικό χαρακτήρα των τότε δικτατοριών και ενδεχομένως την εργαλειοποίησή του; Ή τίποτα από όλα αυτά και άλλα παρόμοια;

@giannhs2001
Όχι η φράση αυτή έχει ρίζες και από τα αρχαία χρόνια με άλλο τρόπο βέβαια και προφανώς εννοώντας διαφορετικά πράγματα, Πατρίς= εκάστοτε πόλη-κράτος και Θρησκεία η αρχαιοελληνική.

Στην Ελλάδα δεν έγινε mainstream τόσο με την 4η Αυγούστου όσο στο μετεμφυλιακό κράτος. Στη περίοδο της Εθνικοφροσύνης από το 1952 έως το 1965 ( το λεγόμενο «κράτος της Δεξιάς» ) όπου μπήκαν οι αντιθέσεις και οι αξίες του κράτους. Οι εθνικόφρονες του πατρίς-θρησκεία-οικογένεια έναντι αυτών που αποκαλούσαν ως «κατσαπλιάδες», «εαμοβούλγαρους», «αντεθνικούς αντίχριστους προδότες» κλπ τους ηττημένους κομμουνιστάς του εμφυλίου οι οποίοι αποκαλούσαν τους πρώτους «μοναρχοφασίστες». Η Χούντα δε το 1967 επινόησε δικό της σύνθημα «Ελλάς Ελλήνων Χριστιανών».

Παρόλα αυτά δεν θεωρώ ότι εις αυτό το τρίπτυχον υπάρχει κάτι που υπερτερεί του άλλου. Θεωρώ ότι όσοι το λένε θεωρούν τις έννοιες αυτές αλληλένδετες ( δεν μπορείς να είσαι Έλλην αν δεν είσαι Χριστιανός Ορθόδοξος κλπ ). Αυτό πάντως δεν είναι πρωτόγνωρο ιστορικά, ούτε ελληνική πρωτοτυπία. Γνωρίζουμε με σιγουριά ότι το Γαλλικό καθεστώς του Βισύ ( η Γαλλία του Βισύ/ κράτος μαριονέττα της Γερμανίας 1940-1944 ) του Στρατάρχου Φιλίπ Πεταίν είχε στηριχτεί στο τρίπτυχο Travail, Famille, Patrie ( Εργασία, Οικογένεια, Πατρίδα ) και εννοείται ξέρουμε πάλι το γαλλικό τρίπτυχο Liberte, Egalite, Fraternite ( Ελευθερία, Ισότητα, Αδελφοσύνη )με ρίζες από τη Γαλλική επανάσταση ή το τρίπτυχο του κινήματος των Νεότουρκων της Θεσσαλονίκης το 1908, Hurriyet, Musavat, Adalet ( Ελευθερία, Ισότητα, Δικαιοσύνη ).
Οπότε αυτή η σειρά δηλωνε(ι) την πρωτοκαθεδρία του κράτους έναντι της εκκλησίας;
Όχι, θεωρώ ότι αυτό το σύνθημα απλά δείχνει κάτι το αλληλένδετο, ούτε κράτος χωρίς εκκλησία, ούτε εκκλησία χωρίς κράτος. Ούτε πατρίδα χωρίς θρησκεία ούτε θρησκεία χωρίς πατρίδα. Θεωρώ ότι με αυτό το τρόπο καταπατάται η οικουμενική ιδέα του Χριστιανισμού που είναι μία θρησκεία αντεθνική και διεθνιστική όπως και κάθε θρησκεία καθώς προτάσσει τη πίστη στο Θεό και το θεωρεί ως το μόνον ενοποιητικό στοιχείο ανάμεσα στους ανθρώπους ( ούτε έθνη, ούτε φυλές αναγνωρίζονται ). Συνεπώς το σύνθημα βάζει τον χριστιανισμό σε ένα καλούπι και δεν τον αφήνει αχαλίνωτο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,820 μηνύματα.
Ότι χειρότερο μπορείς να κάνεις με τα λεφτά σου είναι τα βάζεις σε αποταμίευση με σχεδόν μηδενικά επιτόκια. Εγώ μετρητά σε λογαριασμούς δεν αφήνω εκτός από μικροποσά για την καθημερινότητα μου. Αν χρειαστώ περισσότερα τραβάω από επενδύσεις τις οποίες μπορώ να αποδεσμευσω πολύ εύκολα χωρίς επιπτώσεις. Ψάξτε για επενδύσεις που προσφέρουν compound interest. Τα λεφτά μας τα βάζουμε να δουλεύουν για εμάς και όχι για την τράπεζα.

Επίσης δεν χρησιμοποιώ ποτέ χρεωστική. Εκτός αν δεν δέχονται πιστωτική, πραγμα σπάνιο. Έχω πιστωτική με cash back που κυμαίνεται από 2-4% ανάλογα με τις αγορές που κάνω. Αυτές συνηθως έχουν ετήσιο fee αλλά ακόμα και με αυτό καλύπτει και το κόστος της κάρτας και βγάζεις και $$. Από αυτό το ετήσιο κόστος μπορείς να απαλλαχθεις αν έχεις καλό credit rating και καταθέσεις ή επενδύσεις. Εγώ δεν πληρώνω τίποτα για την κάρτα. Αν μου βάλουν fee είτε θα τους πάρω τηλέφωνο να διαπραγματευτώ ειτε θα τους πω ότι ακυρώνω την κάρτα και παίρνω όλες τις επενδύσεις και καταθέσεις μου από την τράπεζα τους και πάω σε άλλη. Δυστυχώς τα τραπεζικά συστήματα αγαπανε τους πελάτες με $$ και όσο περισσότερα έχεις τόσο πιο καλές προσφορές σου δίνουν και τόσο πιο καλά μπορείς να διαπραγματευτείς.
Εγώ πάλι δεν επενδύω τόσο. Προτιμώ να έχω μετρητά και ας είναι λίγα.
Έχει κανείς άλλος εμπειρία από επενδύσεις που προσφέρουν compound interest; Δεν ενέχει κινδύνους;
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Εγώ πάλι δεν επενδύω τόσο. Προτιμώ να έχω μετρητά και ας είναι λίγα.
Έχει κανείς άλλος εμπειρία από επενδύσεις που προσφέρουν compound interest; Δεν ενέχει κινδύνους;
Εσύ απλά κάνεις τις τράπεζες πλουσιότερες. Με τα επιτόκια σε ανοδική πορεία και τον πληθωρισμο στα ύψη μια καλή επένδυση είναι τα GICs
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,820 μηνύματα.
Εσύ απλά κάνεις τις τράπεζες πλουσιότερες. Με τα επιτόκια σε ανοδική πορεία και τον πληθωρισμο στα ύψη μια καλή επένδυση είναι τα GICs
Μα και οι επενδύσεις κάνουν τις τράπεζες πλουσιότερες. Όχι μόνο τις εταιρείες. Ευχαριστώ, θα ψάξω για τα GICs.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Μα και οι επενδύσεις κάνουν τις τράπεζες πλουσιότερες. Όχι μόνο τις εταιρείες. Ευχαριστώ, θα ψάξω για τα GICs.
Ναι αλλά με το να κάθονται σε τρέχοντες λογαριασμούς μόνο οι τράπεζες βγαίνουν κερδισμένες και όχι εσύ. Δες και για λογαριασμούς ταμιευτηρίου στην χειρότερη. Πρέπει να έχουν ανέβει αισθητά τα επιτόκια.
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Το καστορέλαιο βοηθάει όντως τις βλεφαρίδες; Συγκεκριμένα βοηθάει στο να αυξηθεί το μήκος τους; Επίσης στα μαλλιά στην ρίζα πόσο περίπου πρέπει να βάζω;
Tώρα είδα την ερώτηση σου.Γενικά από ό,τι έχω ακούσει,δε πολυβοηθάει γενικά.Βασικά κοίτα.Τα τριχοθυλάκια σου είναι συγκεκριμένα,δε πρόκειται το καστορέλαιο να σου αυξήσει τον αριθμό τους.Αυτό που μπορεί να κάνει είναι απλά να ενισχύσει τις ήδη υπάρχουσες τρίχες σου,και να τις κάνει πιο δυνατές και έντονες.Πχ αν στα μαλλιά έχεις φύτρες,μπορεί να τις ενδυναμώσει.
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Χαζή ερώτηση: Ο κόσμος αγοράζει ακόμη σκρίνια/ σύνθετα; Αν ναι, από που; (Θέλω να βάλω αγγελία προς πώληση το δικό μου)
 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Χαζή ερώτηση: Ο κόσμος αγοράζει ακόμη σκρίνια/ σύνθετα; Αν ναι, από που; (Θέλω να βάλω αγγελία προς πώληση το δικό μου)
Αν το target group σου είναι 50+χρονες θειές, λογικά θα βρεις αγοραστή.
(i.e. βαλ' το στο fb μαζί με εικόνα με λουλούδια που γράφει "μία όμορφη καλημέρα κυρίες μου! Πωλείται το παρόν σκρίνιο, οικογενειακό κειμήλιο, σε προνομιακή τιμή!").

:hehe:
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Αν το target group σου είναι 50+χρονες θειές, λογικά θα βρεις αγοραστή.
(i.e. βαλ' το στο fb μαζί με εικόνα με λουλούδια που γράφει "μία όμορφη καλημέρα κυρίες μου! Πωλείται το παρόν σκρίνιο, οικογενειακό κειμήλιο, σε προνομιακή τιμή!").

:hehe:
Εμένα πάντως πολύ μ αρέσουν τα σκοινιά
 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Τώρα που το σκέφτομαι, κάθε γενιά έχει την δικιά της αντίκα, που μπαίνει στο χρονοντούλαπο της ιστορίας:

1.) Οι γιαγιάδες είχαν τα πορτ-μαντό και τα μπαούλο-ντίβανα.
2.) Οι μαμάδες-θείες το σκρίνιο και την τραπεζαρία.
3.) Εμείς τους καναπέδες-γωνία ("που γίνονται κρεβάτι").

:laugh:
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top