Μακεδονία ή FYROM;

Μακεδονία ή FYROM?

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 250)
  • Μακεδονία

    Ψήφοι: 23 9.2%
  • FYROM

    Ψήφοι: 34 13.6%
  • Αλλο, χρησιμοποιωντας τον ορο Μακεδονία

    Ψήφοι: 36 14.4%
  • Δεν εχουν δικαιωμα να χρησιμοποιησουν τον ορο Μακεδονία

    Ψήφοι: 146 58.4%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 11 4.4%

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Αυτοί ξέρουν καλά το τι ακριβώς κάνουν και σίγουρα η προπαγάνδα τους δεν θα ήταν τόσο καλά οργανωμένη, εάν δεν υποστηρίζονταν από τον αγαπητό μας υπερατλαντικό σύμμαχο. Η κατάσταση αυτή βολεύει μόνο όσους θέλουν να κρατούν τα Βαλκάνια σε αποσταθεροποίηση και έχουμε δει κατά τις δύο τελευταίες δεκαετίες ποιοι ακριβώς έχουν τέτοια συμφέροντα.

Εμείς αντίθετα, διαθέτουμε ισχυρό ρεύμα "προοδευτικών", οι οποίοι μάχονται με νύχια και με δόντια υπέρ των "δικαίων" των "Μακεδόνων". Ο Σόρος επενδύει συνεχώς στα Σκόπια και χρηματοδοτεί τις "ανθρωπιστικές οργανώσεις" τύπου "Παρατηρητηρίου του Ελσίνκι".

Εδώ στη Θεσσαλονίκη πολλοί προαλείφονται για Μακεδονάρχες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
Αυτοί ξέρουν καλά το τι ακριβώς κάνουν και σίγουρα η προπαγάνδα τους δεν θα ήταν τόσο καλά οργανωμένη, εάν δεν υποστηρίζονταν από τον αγαπητό μας υπερατλαντικό σύμμαχο. Η κατάσταση αυτή βολεύει μόνο όσους θέλουν να κρατούν τα Βαλκάνια σε αποσταθεροποίηση και έχουμε δει κατά τις δύο τελευταίες δεκαετίες ποιοι ακριβώς έχουν τέτοια συμφέροντα.

Εμείς αντίθετα, διαθέτουμε ισχυρό ρεύμα "προοδευτικών", οι οποίοι μάχονται με νύχια και με δόντια υπέρ των "δικαίων" των "Μακεδόνων". Ο Σόρος επενδύει συνεχώς στα Σκόπια και χρηματοδοτεί τις "ανθρωπιστικές οργανώσεις" τύπου "Παρατηρητηρίου του Ελσίνκι".

Εδώ στη Θεσσαλονίκη πολλοί προαλείφονται για Μακεδονάρχες...


ποιος είναι ο Σόρος ;:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
ποιος είναι ο Σόρος ;:confused:

Ένας άνθρωπος τον οποίο μισούν οι αριστεροί και οι δεξιοί, οι διεθνιστές και οι εθνικιστές, οι αμερικανοί, οι ευρωπαίοι και οι ασιάτες, οι πλούσιοι και οι φτωχοί. Δεν κάνω πλάκα τον μισούν πάρα πολλοί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
O Σόρος, είναι ενας Εβραίος εσωγήινος Δρακονιανός μασώνος, προαιώνιος εχθρός του Ελληνισμού, που έχει μοναδικό σκοπό της ζωής του την άλωση της Ελλάδας, δινοντας την τσαμουριά στην αλβανία, τη μακεδονία στα σκοπια, τη θράκη στην τουρκία.
(Άγνωστες οι βουλές του για την Κατω Μαγούλα Ευρυτανίας.)

Δεν γράφει πια ο Μπισμπιρίκος δυστυχώς, που έχει πολλές περισσότερες πληροφορίες για το σχέδιο καταστροφής του Ελληνισμού απο τα παγκόσμια Σιωνιστικά δίκτυα.



Yγ. Α... στον ελεύθερο χρόνο του, σπρώχνει και τα λεφτά της CIA.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mittenwald

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mittenwald αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 58 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Είναι πολύ "όμορφο" να βλέπω κομμουνιστές και αναρχικούς να υπερασπίζονται μεγιστάνες και πολυεκατομμυριούχους...


Επειδή ξέφυγε λιγάκι η συζήτηση,
ας την επαναφέρω:


ΑΓΟΡΑΣΘΗΚΕ ΣΗΜΕΡΑ ΑΠΟ ΕΛΛΗΝΑ THΣ ΕΙΡΗΝΕΥΤΙΚΗΣ ΔΥΝΑΜΗΣ ΑΦΓΑΝΙΣΤΑΝ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΑΤΗΡΙΟ ΤΗΣ ΔΙΕΘΝΟΥΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ (ISAF HQ)!!!!!!

https://skeftomasteellhnika.blogspot.com/2009/10/blog-post_4623.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μελιώ

Δραστήριο μέλος

Η -Το Νου Σου Στην- Αμέλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Να πω πως διαφωνώ ?

Ψέμματα θα πω και δεν το συνηθίζω μετά την δεκάτην βραδυνή

( Μούγκα τα δουλικά αναρχικά )

Να συμπληρώσω μόνο πως είναι επίσης πολύ «όμορφο» να βλέπω να υπερασπίζονται την πατρίδα
«μου» άνθρωποι που φορούν τη σβάστικα και παραδίδονται εις την ύψιστη ιδεα της Αρειας φυλής …
με εσανς από Λιακο , Καρατζαφίρερ βάζοντας ως κερασάκι την προέλευση εκ του Αριστοτέλους
βεβαίως - βεβαίως και δεν αναφέρομαι στην ξακουστή οδό που έγινε και άσμα ...


Α! και για να μην το φάει η μαρμάγκα σε κανα οφ τοπικάρεν
Νέα πρόταση

Σκο(ρ)πια !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mittenwald

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mittenwald αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 58 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Πατρίδα όλων των Ελλήνων είναι η Ελλάδα.
Το αν κάποιοι το εκμεταλλεύονται αυτό για προσωπικό κέρδος ή για να περάσουν την ιδεολογία τους, δεν πρέπει να αποθαρρύνει κανέναν.

Βαρδαρία είναι το σωστό.
Είχαν τυπωθεί και γραμματόσημα επί Γιουγκοσλαβίας που τους ανέφεραν έτσι.



Βαρδαρία (Vardarska) η ΠΓΔΜ στην εγκυκλοπαίδεια Sopena το 1936

https://www.metopo.gr/article.php?id=2893
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mittenwald

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mittenwald αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 58 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Δεν αναφέρθηκα εγώ στους Ναζί...
Απλά είπα για τον Σόρος που τον υποστηρίζουν οι υποτιθέμενοι "αριστεροί".
Και σαν απάντηση, εισέπραξα αυτό:
Να συμπληρώσω μόνο πως είναι επίσης πολύ «όμορφο» να βλέπω να υπερασπίζονται την πατρίδα
«μου» άνθρωποι που φορούν τη σβάστικα και παραδίδονται εις την ύψιστη ιδεα της Αρειας φυλής …
με εσανς από Λιακο , Καρατζαφίρερ βάζοντας ως κερασάκι την προέλευση εκ του Αριστοτέλους
βεβαίως - βεβαίως και δεν αναφέρομαι στην ξακουστή οδό που έγινε και άσμα ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mittenwald

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mittenwald αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 58 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Και για να επανέρθουμε στο θέμα μας:
Σιγά σιγά θα πούμε πως και οι πρωτόπλαστοι ήταν Μακεδόνες – Γκλιγκόροφ στο «Θέμα»

https://www.newstime.gr/?i=nt.el.article&id=18746

Ο Κίρο Γκλιγκόροφ «αδειάζει» την εθνικιστική κυβέρνηση του Νίκολα Γκρούεφσκι και δηλώνει στην εφημερίδα «Πρώτο Θέμα»: «Είμαστε Σλάβοι και ήρθαμε μετά τον Μέγα Αλέξανδρο στην περιοχή», αγνοώντας την ʽαρχαιομακεδονικήʼ υστερία των τελευταίων ετών στα Σκόπια. Ο 92χρονος πρώτος πρόεδρος των Σκοπίων, μετά την ανεξαρτητοποίηση από την Γιουγκοσλαβία το 1991, εμφανίζεται απαισιόδοξος για το ενδεχόμενο λύσης στο θέμα της ονομασίας, ενώ καυτηριάζει όσα υποστηρίζουν πολλοί στη χώρα του για την «εθνική» τους καταγωγή: «Σιγά-σιγά, θα πούμε πως και οι πρωτόπλαστοι ήταν Μακεδόνες». Τέλος, ο κύριος Γκλιγκόροφ ενισχύει τα ανεπιβεβαίωτα σενάρια δωροδοκίας από την κυβέρνηση Μητσοτάκη το 1993, με ενδιάμεσο τον Στρατηγό Γρυλλάκη, με την περιβόητη "βαλίτσα" με ένα εκατομύριο δολάρια μετρητά, ένα χρυσό ρολόι Rolex και έναν αρχαίο αμφορέα ανυπολόγιστης αξίας, όπως χαρακτηριστικά αναφέρει. Σημειώνεται πως ο ίδιος ο Κωνσταντίνος Μητσοτάκης δεν έχει επιβεβαιώσει ποτέ αυτήν την πληροφορία.

Συνέντευξη του πρώτου προέδρου των Σκοπίων κ. Κίρο Γκλιγκόροφ στον Παναγιώτη Σαββίδη για το «Πρώτο Θέμα»
-Κύριε πρόεδρε, πώς είδατε την εκλογική νίκη του ΠΑΣΟΚ στην Ελλάδα; Πιστεύετε πως δημιουργούνται πλέον συνθήκες για την επίλυση της διαφοράς στο θέμα της ονομασίας;


"Εγώ ανήκω ιδεολογικά στον ίδιο χώρο, οπότε χάρηκα. Για το ενδεχόμενο λύσης, ωστόσο, είμαι απαισιόδοξος, αφού πληροφορήθηκα πως και η νέα ελληνική κυβέρνηση κάνει λόγο για «κόκκινες γραμμές» από τις οποίες δεν μπορεί να υποχωρήσει."

-Το 1993, στα Τίρανα, είχατε δηλώσει ότι ο λαός σας είναι σλαβικής καταγωγής, ότι δεν συνδέεται με τον Μέγα Αλέξανδρο και πως βρεθήκατε στην περιοχή τον 6ο αιώνα μ.Χ.


"Εξακολουθώ και σήμερα να πιστεύω και να δηλώνω ακριβώς τα ίδια."

-Γιατί τότε το ανθελληνικό κλίμα και η εμμονή στον «αρχαιομακεδονισμό» τα τελευταία χρόνια στη χώρα σας, δηλαδή να αποδείξουν κάποιοι επίσημα πως κατάγεστε απευθείας από τους αρχαίους Μακεδόνες;


"Σοβαροί ιστορικοί γελούν με όλα αυτό που συμβαίνουν στη χώρα μου τα τελευταία χρόνια. Η Ιστορία είναι ένα παγκόσμιο αγαθό - αυτό ασφαλώς σημαίνει πως η ιστορική και πολιτιστική κληρονομιά δεν μπορεί να μην είναι και ελληνική. Οι Έλληνες νομίζουν πως εμείς θέλουμε να αφαιρέσουμε ένα κομμάτι της ιστορικής και πολιτιστικής τους κληρονομιάς. Δεν λέω πως οι ανησυχίες αυτές είναι άνευ λόγου, αφού υπάρχουν υπερβολές και από τη δική μας πλευρά. Υπάρχουν ιστορικοί στη χώρα μου που υποστηρίζουν πως εμείς βρισκόμαστε στα χώματα αυτά 2.000 χρόνια πριν από τον Μέγα Αλέξανδρο. Για γέλια, δηλαδή... Έλεγα σε έναν φίλο μου ιστορικό ότι έτσι όπως πάμε θα βγούμε απευθείας απόγονοι του Αδάμ και της Εύας και θα αποδειχτεί και ότι ο Παράδεισος είναι «μακεδονικός» και ιδιοκτησία μας..."

-Τι ακριβώς συνέβη με αυτή την περιβόητη ιστορία με τη βαλίτσα και το ένα εκατομμύριο δολάρια το 1993; Επιχειρήθηκε να σας εξαγοράσει η τότε ελληνική κυβέρνηση;


"Την εποχή εκείνη πληροφορήθηκα πως χωρίς να το γνωρίζω αντιπροσωπίες των μυστικών υπηρεσιών των δύο χωρών πραγματοποιούσαν μυστικές συναντήσεις για ανταλλαγή πληροφοριών. Όταν το έμαθα κάλεσα στο γραφείο μου τον υπουργό Εσωτερικών Λιούμπομιρ Φριτσκόφσκι και ζήτησα εξηγήσεις. Εκείνος μου είπε πως επρόκειτο για μια «φυσιολογική» διαδικασία ανάμεσα στις μυστικές υπηρεσίες για τη συγκέντρωση πληροφοριών. Στην ίδια συζήτηση πληροφορήθηκα ότι ο στρατηγός Γρυλλάκης βρισκόταν στα Σκόπια γιατί είχε φύγει κρυφά από την Ελλάδα προκειμένου να μη δικαστεί για την υπόθεση των τηλεφωνικών υποκλοπών σε πολιτικά πρόσωπα της Ελλάδας."

-Ξέρατε ότι ο κ. Γρυλλάκης ήταν σύμβουλος του τότε πρωθυπουργού Κωνσταντίνου Μητσοτάκη;


"Ασφαλώς. Γι' αυτό και ζήτησα από τον υπουργό Εσωτερικών να εγκαταλείψει ο κ. Γρυλλάκης άμεσα τη χώρα. Ύστερα από δύο εβδομάδες ένας φίλος με πληροφόρησε ότι ο κ. Γρυλλάκης εξακολουθούσε να βρίσκεται στα Σκόπια και μάλιστα να συναντιέται με διάφορους δικούς μας και να συλλέγει πληροφορίες. Ξανακάλεσα τον υπουργό Εσωτερικών στο γραφείο μου και σε έντονο ύφος τού ζήτησα να εγκαταλείψει ο απόστρατος Έλληνας στρατηγός τη χώρα μέσα σε 24 ώρες."

-Τελικά εγκατέλειψε τα Σκόπια ο κ. Γρυλλάκης;


"Όχι μόνο δεν τα εγκατέλειψε, αλλά άρχισε να μου στέλνει και «δώρα»..."

-Δηλαδή;


"Κάποια στιγμή και αφού πίστευα ότι είχε εγκαταλείψει τη χώρα, έρχεται στο γραφείο μου ο υπουργός Εσωτερικών Φριτσκόφσκι με έναν αστυνομικό που κρατούσε στα χέρια ένα μικρό δέμα στολισμένο με κορδέλα. «Αυτό, κύριε πρόεδρε, είναι ένα δώρο για εσάς από τον κ. Γρυλλάκη επειδή του σώσατε το κεφάλι», μου είπε και διέταξε τον αστυνομικό να το ανοίξει. Ήταν ένα χρυσό ρολόι Rolex. Εγώ αντέδρασα λέγοντάς του ότι «δεν έσωσα κανένα κεφάλι» και ότι, παρόλο που ζήτησα να εγκαταλείψει τη χώρα, εκείνος βρισκόταν ακόμη στα Σκόπια. Ο υπουργός με τον αστυνομικό πήραν το Rolex κι έφυγαν."

-Υπήρξαν και άλλα «δώρα» από τον κ. Γρυλλάκη;


"Ο υπουργός επιστρέφει στο γραφείο μου, ύστερα από τρεις εβδομάδες, με τον αστυνομικό του να κρατάει ένα μεγάλο πακέτο. Το ανοίγει και βλέπω έκπληκτος έναν αρχαίο αμφορέα ανυπολόγιστης αξίας. «Τον ψάρεψαν από βάθος 2.000 μέτρων», μου είπε ο υπουργός, συμπληρώνοντας: «Ένα μικρό δώρο από τον κ. Γρυλλάκη για τη βοήθεια που του παρέχουμε». Εγώ βέβαια έβαλα τις φωνές, λέγοντάς του πως δεν εξαγοράζομαι και ότι οι ενέργειες του Έλληνα στρατηγού αποτελούν προσβολή για το πρόσωπο μου. Με σκυμμένο το κεφάλι ο υπουργός μου πήρε τον αρχαίο αμφορέα και έφυγε από το γραφείο μου, για να επιστρέψει ξανά σε δύο εβδομάδες."

-Με καινούριο «δώρο»;


"Με έναν χαρτοφύλακα ασφαλείας. Έρχεται, τον αφήνει στο γραφείο μου, ρυθμίζει τον κωδικό, ανοίγει τη βαλίτσα και μου λέει: «Έχετε ξαναδεί τόσα χρήματα στη ζωή σας, κύριε πρόεδρε;». Μέσα στον χαρτοφύλακα υπήρχε 1 εκατ. δολάρια σε μετρητά. Πήρε με τις δύο χούφτες του χαρτονομίσματα και τα σκόρπισε στον αέρα. «Γιατί δεν τα αποδέχεσαι;», με ρώτησε. Εγώ είχα κοκκινίσει από το κακό μου. Του απάντησα, λοιπόν: «Μάζεψε τα και σήκω φύγε. Ο πρόεδρος δεν εξαγοράζεται. Αυτή την ώρα παραβιάζεις το Σύνταγμα»."

-Κλείνοντας, κύριε πρόεδρε, ένα μήνυμα που θα θέλατε να στείλετε στους Έλληνες;


"Πιστεύω ότι και οι δύο πλευρές θα πρέπει να κάνουν υποχωρήσεις και να κυριαρχήσει η λογική ώστε να βρεθεί μια λύση. Είμαστε αναγκασμένοι να προχωρήσουμε από κοινού. Είμαστε γείτονες, ζούμε δίπλα-δίπλα. Εδώ τα βρήκε η Αρμενία με την Τουρκία, που οι διαφορές τους ήταν μεγαλύτερες και βαθύτερες, γιατί να μην τα βρούμε εμείς; Η επιμονή σε μία μόνο θέσης -ανεξάρτητα από ποια πλευρά προέρχεται- δεν οδηγεί πουθενά. Πιστεύω σε έναν τίμιο συμβιβασμό."

https://www.neagenia.com/gr/?p=518
Ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο.
Είναι αρκετά μεγάλο και θεώρησα σκόπιμο να μην το παραθέσω εδώ.
Όσοι μπορείτε, διαβάστε το.
Οι εξελίξεις τρέχουν και κάποιοι μας παραμυθιάζουν ότι το παιχνίδι θα χαθεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Mittenwald

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mittenwald αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 58 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Μπροστά στα πάρα πολλά στοιχεία που φέρνει η Ελληνική πλευρά, η αντίστοιχη Σκοπιανική παραθέτει απλή προπαγάνδα.


Nick Stoyan, a US marine on R&R from Kosovo, discovers that being a American in Greece is one thing. But being an American from Macedonia descent is a different story. A simple twist of fate turns Nicks dream of visiting his fathers birthplace into a nightmare. Separated from his family, he now stands the ultimate test of survival in the land also known as Ellada . The other Greece.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Achilles

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο King of Myrmidons αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
Νομιζετε οτι πρεπει να επιτραπει στα Σκοπια να λεγονται Μακεδονια?


Ούτε σαν κύριο όνομα
ούτε σε παράγωγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mittenwald

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mittenwald αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 58 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 812 μηνύματα.


:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Ξεκάθαρες;

Αντιγράφω πρώτα από την επίσημη ιστοσελίδα της σχετικά με το θέμα του ονόματος των Σκοπίων:

«Θέλουμε να συνεχίσουμε άμεσα με την ίδια επιμονή και προσήλωση τις διαπραγματεύσεις στο πλαίσιο των Ηνωμένων Εθνών, ώστε να καταλήξουμε το γρηγορότερο δυνατόν σε μια λύση, στη βάση μιας ουσιαστικά σύνθετης ονομασίας, με γεωγραφικό προσδιορισμό, που θα ισχύει έναντι όλων. Σε μια λύση συνολική, βιώσιμη και λειτουργική, μια λύση χωρίς νικητές και ηττημένους. Μια λύση κοινής αποδοχής, που θα μας επιτρέψει να οικοδομήσουμε ένα μέλλον φιλίας και συνεργασίας με το γειτονικό μας κράτος, αναπτύσσοντας συμμαχικούς και στενούς εταιρικούς δεσμούς.»

Και μετά τί συζητούσε κεκλεισμένων των θυρών με τον τότε Υπ. Εξ. των Σκοπίων:

«Σύμφωνα με το έγγραφο, η κα Μπακογιάννη εμφανίζεται να μην ζητά αναθεώρηση του Συντάγματος της ΠΓΔΜ ώστε να προκύψει μια ονομασία έναντι όλων. Το έγγραφο αναφέρει μεταξύ άλλων: «η κα υπουργός προσδιόρισε την ουσία της υπόθεσης στην ονομασία και στο εύρος της χρήσης αυτής. Τονίζοντας ότι η ελληνική πλευρά δεν ασχολείται με το σκοπιανό Σύνταγμα, δεν επιβάλλει ονομασία, όμως δεν συζητά μια ονομασία για το χαρτί, αλλά για αποδεκτή ενσυνείδητη χρήση αυτής από τον λαό της ΠΓΔΜ».

Πηγή

Πράγματι, πολύ ξεκάθαρες οι θέσεις της...
Συμφωνώ απόλυτα και προτείνω την περιοχή μας να την ονομάσουμε Νότια Μακεδονία και την δική τους Βόρεια Μακεδονία και να λήξει το θέμα.



Σημείωση συντονιστή: το παρόν μήνυμα προήλθε μετά από split από τη συζήτηση Δημοκρατική Συμμαχία: Το κόμμα της Ντόρας Μπακογιάννη και πιθανώς να μην ταιριάζει απολύτως με την ροή της προηγούμενης συζήτησης. Μαζί με αυτό μεταφέρθηκαν όλα τα παρακάτω μηνύματα μέχρι και αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

LongTom

Νεοφερμένος

Ο LongTom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 112 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα και προτείνω την περιοχή μας να την ονομάσουμε Νότια Μακεδονία και την δική τους Βόρεια Μακεδονία και να λήξει το θέμα.

Ελπίζω να αστειεύεσαι.:blink::blink:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα και προτείνω την περιοχή μας να την ονομάσουμε Νότια Μακεδονία και την δική τους Βόρεια Μακεδονία και να λήξει το θέμα.

Το θέμα είναι με ποιά από τις δύο θέσεις της συμφωνείς. Αυτή την οποία διακηρύσσει δημοσίως ή αυτή την οποία διαπραγματεύεται κεκλεισμένων των θυρών; Όπως και να το κάνουμε, έχουν μια κάποια απόσταση οι δυο τους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Ελπίζω να αστειεύεσαι.:blink::blink:
Όχι βρήκα καλύτερα ονόματα. Την δικιά μας ελληνική Μακεδονία και την δικιά τους Σλαβική Μακεδονία. :worry:

Το θέμα είναι με ποιά από τις δύο θέσεις της συμφωνείς. Αυτή την οποία διακηρύσσει δημοσίως ή αυτή την οποία διαπραγματεύεται κεκλεισμένων των θυρών; Όπως και να το κάνουμε, έχουν μια κάποια απόσταση οι δυο τους...
Δεν θυμάμαι αν ανάφερε τίποτα για την Μακεδονία στην ομιλία της για το κόμμα. Όπως και να ναι συμφωνώ με αυτή την οποία διαπραγματεύεται κεκλεισμένων των θυρών καθώς η άλλη δεν οδηγεί πουθενά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LongTom

Νεοφερμένος

Ο LongTom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 112 μηνύματα.
Όχι βρήκα καλύτερα ονόματα. Την δικιά μας ελληνική Μακεδονία και την δικιά τους Σλαβική Μακεδονία. :worry:

Με συγχωρείς τώρα αλλά από πότε η βαρντάσκα έγινε βόρεια Μακεδονία; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Την δικιά μας ελληνική Μακεδονία και την δικιά τους Σλαβική Μακεδονία.
αυτοι δεν θελουν ομως..
ειναι βουλγαρο-σερβο-αλβανοι και φοβουνται να πουν οτι εχουν σλαβικη καταγωγη..
ειναι για λυπηση..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
αυτοι δεν θελουν ομως..
ειναι βουλγαρο-σερβο-αλβανοι και φοβουνται να πουν οτι εχουν σλαβικη καταγωγη..
ειναι για λυπηση..

Ναι αλλά το κράτος τους βρίσκεται εξ ολοκλήρου στη γεωγραφική περιοχή που εδώ και αρκετά χρονάκια (aka από την αρχή που γράφεται η ιστορία) ονομάζται Μακεδονία, οπότενες τι εννοάς με αυτά που έγραψες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ναι αλλά το κράτος τους βρίσκεται εξ ολοκλήρου στη γεωγραφική περιοχή που εδώ και αρκετά χρονάκια (aka από την αρχή που γράφεται η ιστορία) ονομάζται Μακεδονία...
το νοτιο μονο κομματι ειναι μεσα στην μακεδονια οπως ειναι εδω και αιωνες..

ας ονομαζαν,,τη νοτια επαρχια των Σκοπιων Μακεδονια,,δεν θα ειχαμε προβλημα..αλλα ενα κρατος Μακεδονια πλαι στην επαρχια μας μακεδονια ειναι επικινδυνο..

φαντασου το μεξικο να αλλαζε ονομα ξαφνικα και να ονομαζοταν καλιφορνια..και να ελεγε οτι η αμερικανικη καλιφορνια ειναι κατακτημενο εδαφος δικο τους..

ασε,υπαρχει αντικειμενικο προβλημα ονομασιας..ολη η Ευρωπη επισημα το εχει παραδεχτει,,μονο οι τυφλα φανατισμενοι Σκοπιανοι και οι συμφεροντολογοι ανιστοριτοι αμερικανοι εχουν αλλη αποψη..

η Μακεδονια ειναι μια ευρυτερη διακρατικη πλεον γεωγραφικη περιοχη,,και κανενα κρατος δεν μπορει να την οικειοποιηθεί ως ονομα και..όπως δεν λεγεται η Ελλαδα μακεδονια,,ετσι δεν μπορουν να λεγονται και τα Σκοπια..,,οι επαρχιες τους ας ονομαζονται οπως θελουν.. όπως η βουλγαρια που ενα νοτιο τμημα της λεγεται μακεδονια του Πιριν ή κατι τετοιο..

(aka από την αρχή που γράφεται η ιστορία) ονομάζται Μακεδονία,
στην αρχαια εποχη.. τα σκοπια ηταν η Παιονια,,με βαρβαρους βασικα,,οχι μακεδονια..μονο επι τουρκοκρατιας που ειχε γινει γεωγραφικο μπαχαλο,,λεγοταν μακεδονια ακομα και ολη η περιοχη των Σκοπιων..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top