Μεσιτικά Γραφεία

NightOwl

Νεοφερμένος

Η NightOwl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Είναι η πρώτη φορά που σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω μεσιτικό γραφείο για να νοικιάσω διαμέρισμα. Έχω ψιλοδιαβάσει το νόμο για τα μεσιτικά και τι πάνω κάτω ισχύει. Ωστόσο θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει προσωπική εμπειρία από μεσιτικά γραφεία για ενοικίαση διαμερίσματος και ποια ήταν η αμοιβή τους. Πήραν 1/2 με 1 ενοίκιο ως αμοιβή ή κάτι άλλο?
 

kauphy

Νεοφερμένος

Η kauphy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Hello :bye:
Καλή αρχή να σου πω και υπομονή.

Χωρίς να γνωρίζω την περιοχή για την οποία ενδιαφέρεσαι και από τη δική μου εμπειρία, θα σου πω ότι δε βρήκα ούτε ένα μεσιτικό να μου ζητήσει λιγότερο από ένα ενοίκιο ως αμοιβή. Είτε απευθύνθηκα η ίδια στο μεσιτικό είτε βρήκα σπίτι μέσω αγγελίας που με ενδιέφερε και το διαχειριζόταν μεσιτικό γραφείο, η αμοιβή ήταν πάντα ίδια.

Ωστόσο, έπειτα από την πανδημία και με την πιθανότητα η ζήτηση να έχει μειωθεί (!), μπορεί τα δεδομένα να έχουν αλλάξει. Έτυχε δηλαδή να πέσει το μάτι μου σε αγγελία όπου αναφερόταν μισό ενοίκιο αμοιβή.

Πέρα από το οικονομικό μέρος θα σου πω ότι εμένα δε με βοήθησαν. Όσο κι αν ανέφερα τις προδιαγραφές του διαμερίσματος που με ενδιαφέρει, είτε με σπάμαραν με τηλέφωνα για αγγελίες που δεν πληρούσαν ούτε τα μισά κριτήρια είτε δεν επικοινωνούσαν ποτέ (δεκτό βέβαια αν δε βρισκόταν αυτό που θέλω), είτε στάθηκαν εμπόδιο στην επικοινωνία με τον ιδιοκτήτη.

Εν τέλει, τα καλύτερα διαμερίσματα που είδα ήταν από ιδιώτη, χωρίς φωτογραφίες. Ίσως επειδή δεν ήξεραν το "παιχνίδι" με τις καλύτερες φωτογραφίες ως προφίλ στην αγγελία προκειμένου να σε προσελκύσουν και στη συνέχεια να δεις ένα άλλο - άλλο άλλο αλήθεια - σπίτι.

Θέλει καθημερινή αναζήτηση και ενασχόληση και θα βρεις αυτό που πραγματικά σου κάνει ό,τι κι αν επιλέξεις :)
 

NightOwl

Νεοφερμένος

Η NightOwl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Hello :bye:
Καλή αρχή να σου πω και υπομονή.

Χωρίς να γνωρίζω την περιοχή για την οποία ενδιαφέρεσαι και από τη δική μου εμπειρία, θα σου πω ότι δε βρήκα ούτε ένα μεσιτικό να μου ζητήσει λιγότερο από ένα ενοίκιο ως αμοιβή. Είτε απευθύνθηκα η ίδια στο μεσιτικό είτε βρήκα σπίτι μέσω αγγελίας που με ενδιέφερε και το διαχειριζόταν μεσιτικό γραφείο, η αμοιβή ήταν πάντα ίδια.

Ωστόσο, έπειτα από την πανδημία και με την πιθανότητα η ζήτηση να έχει μειωθεί (!), μπορεί τα δεδομένα να έχουν αλλάξει. Έτυχε δηλαδή να πέσει το μάτι μου σε αγγελία όπου αναφερόταν μισό ενοίκιο αμοιβή.

Πέρα από το οικονομικό μέρος θα σου πω ότι εμένα δε με βοήθησαν. Όσο κι αν ανέφερα τις προδιαγραφές του διαμερίσματος που με ενδιαφέρει, είτε με σπάμαραν με τηλέφωνα για αγγελίες που δεν πληρούσαν ούτε τα μισά κριτήρια είτε δεν επικοινωνούσαν ποτέ (δεκτό βέβαια αν δε βρισκόταν αυτό που θέλω), είτε στάθηκαν εμπόδιο στην επικοινωνία με τον ιδιοκτήτη.

Εν τέλει, τα καλύτερα διαμερίσματα που είδα ήταν από ιδιώτη, χωρίς φωτογραφίες. Ίσως επειδή δεν ήξεραν το "παιχνίδι" με τις καλύτερες φωτογραφίες ως προφίλ στην αγγελία προκειμένου να σε προσελκύσουν και στη συνέχεια να δεις ένα άλλο - άλλο άλλο αλήθεια - σπίτι.

Θέλει καθημερινή αναζήτηση και ενασχόληση και θα βρεις αυτό που πραγματικά σου κάνει ό,τι κι αν επιλέξεις :)

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου! Ήταν αρκετά βοηθητική!
Ακόμα δεν έχω ψάξει σοβαρά. Σε Αθήνα ψάχνω, κοντά Ζωγράφου, Καισαριανή και Αμπελόκηπους... Και ότι βγει βασικά... Δεν έχω ανέβει ακόμα να ψάξω πόρτα πόρτα, αλλά σκεφτόμουν τα μεσιτικά λόγω του ότι η Αθήνα είναι ένα χάος και φοβάμαι ότι θα δυσκολευτώ...
Θα λάβω υπόψη μου αυτά που είπες. Ευχαριστώ και πάλι!
 

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Είναι η πρώτη φορά που σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω μεσιτικό γραφείο για να νοικιάσω διαμέρισμα. Έχω ψιλοδιαβάσει το νόμο για τα μεσιτικά και τι πάνω κάτω ισχύει. Ωστόσο θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει προσωπική εμπειρία από μεσιτικά γραφεία για ενοικίαση διαμερίσματος και ποια ήταν η αμοιβή τους. Πήραν 1/2 με 1 ενοίκιο ως αμοιβή ή κάτι άλλο?
Δεν πληρώνεις εσυ το μεσιτικό γραφείο για τις υπηρεσίες που προσφέρει αλλά ο ιδιοκτήτης του ακινήτου που νοικιάζεται.Ζητάγαν σε ενα γνωστό 1 ενοίκιο ως αμοιβή συμβουλεύτηκε δικηγόρο και είπε οτι δεν υποχρεούσε εσύ να πληρώσεις αμοιβή γιατί δεν κάνει σε σένα μεσιτεία αλλά στο πελατη του που είναι ο ιδιοκτήτης του σπιτιού +24% ΦΠΑ αν θέλεις απόδειξη.
 

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Tα μεσιτικα γραφεια ειναι τίμια φάρα, σαν τους ταριφες ενα πραμα :)
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πολιτικός μηχανικός. Έχει γράψει 1,892 μηνύματα.
Μακριά από μεσιτικά! Ο καθένας σίγουρα έχει την εμπειρία του, αλλά ούτε το 11 ούτε φέτος με άφησαν στο ελάχιστο ικανοποιημένο.
Ακριβώς όπως γράφει η κοπέλα στο σχόλιο την εμπειρία της. Χίλιες φορές να φας τη ζωή σου στους δρόμους.
Ειδικά με το airbnb και την έλλειψη αξιοπρεπών κατοικιών σε ανθρώπινη τιμή, τα μεσιτικά αποτελούν μέρος του προβλήματος.
Ο κάθε ιδιοκτήτης που νομίζει ότι θα πιάσει την καλή νοικιάζοντας μια γουρνα 400 γιούρια, το δίνει στο μεσίτη ακατέβατο για να μην τον ξεφτιλίζουν οι απελπισμένοι. Νισάφι.

Ειδικά στη Θεσσαλονίκη ένας συγκεκριμένος έχει κολλήσει σε κάθε κολόνα διαφημιστικό και υποπτεύομαι ότι έχει ξηλώσει όλα τα "ενοικιάζεται". Αυτά για το χειμώνα που έψαχνα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

NightOwl

Νεοφερμένος

Η NightOwl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Πολλοί μου λένε αυτό το μακρυά από μεσιτικά... Θα προσπαθήσω να κοιτάξω παντού χωρίς να καταφύγω σε μεσιτικό και μόνο στην έσχατη περίπτωση θα πάω.
Από τη μία φέτος λόγω κορονοιού έχω ακούσει ότι πολλά σπίτια που τα είχαν airbnb θα τα διαθέσουν πάλι για ενοικίαση. Ελπίζω κάτι να βρω..
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,496 μηνύματα.
Πιστεύετε είναι προτιμότερο από μεσιτικο να βρω ή απο ιδιωτη;
Το αρνητικο του μεσιτικου προφανως ειναι το κοστος της αμοιβης, ομως δεν εχεις το κεφαλι σου λιγο πιο ησυχο σε θεμα επισκεψης στο σπιτι, ασφαλεια συμβολαιου οτι δε θα σε κοροιδεψουνε/κρυψουνε πραγματα για το σπιτι κλπ;
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πολιτικός μηχανικός. Έχει γράψει 1,892 μηνύματα.
Πιστεύετε είναι προτιμότερο από μεσιτικο να βρω ή απο ιδιωτη;
Το αρνητικο του μεσιτικου προφανως ειναι το κοστος της αμοιβης, ομως δεν εχεις το κεφαλι σου λιγο πιο ησυχο σε θεμα επισκεψης στο σπιτι, ασφαλεια συμβολαιου οτι δε θα σε κοροιδεψουνε/κρυψουνε πραγματα για το σπιτι κλπ;
Ειδικα το τελευταιο, αλλα απο την αναποδη :P

Μονοδρομος ο ποδαροδρομος, η υπομονη και λιγη θεοσταλτη τυχη...

Εαν ειναι να εχεις στο μυαλο σου ενα μονο πραγμα, κοιτα παντου για υγρασιες/μουχλες!
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,496 μηνύματα.
Ειδικα το τελευταιο, αλλα απο την αναποδη :P

Μονοδρομος ο ποδαροδρομος, η υπομονη και λιγη θεοσταλτη τυχη...

Εαν ειναι να εχεις στο μυαλο σου ενα μονο πραγμα, κοιτα παντου για υγρασιες/μουχλες!
Μωρέ εχω βρει μερικα στο σπιτογατο, αλλά σχεδον ολα ειναι απο μεσιτικα και το σκεφτομαι πολύ να δωσω τζαμπα τοσα λεφτα επειδη θα μου το δειξει 10 λεπτα
ολο το ψαξιμο για να το βρω εγω το εκανα μεσω ιντερνετ επι ποσες μερες

Ενεργειακή κλάση μας νοιάζει; πχ μέχρι Γ στη χειρότερη

Επίσης το θέλω για 2 χρόνια και όχι 3 που οριζει ο νομος. Υπαρχει καποιος τροπος να γινουν 2 τα χρονια μισθωσης, αλλά να ειμαι σιγουρος οτι μετα δε θα με κυνηγησει νομικα για τα υπολοιπομενα ενοικια;
 

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Κι εμείς ήμασταν κατά των μεσιτικων και μας θυμάμαι να τρεχουμε επί δυο χρόνια στους δρόμους να ψάχνουμε για σπίτι.
Τελικά καταλήξαμε σε μεσιτικα και από μεσιτη βρήκαμε το σπίτι μας που ήταν ΑΚΡΙΒΩΣ αυτό που θέλαμε.
Έτυχε...
Αν επιχειρουσα ξανά για κάτι άλλο πιθανοτατα να το πηγαινα παλι έτσι αλλά επειδή είναι στρεσογονα αυτή η κατάσταση μάλλον θα πηγαινα γρηγορότερα στο μεσιτικο να πω ακριβώς αυτό που θέλω και πως το θέλω και ας παρει και προμηθεια. Θα ήταν εξαρχής υπολογισμενη...
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πολιτικός μηχανικός. Έχει γράψει 1,892 μηνύματα.
Μωρέ εχω βρει μερικα στο σπιτογατο, αλλά σχεδον ολα ειναι απο μεσιτικα και το σκεφτομαι πολύ να δωσω τζαμπα τοσα λεφτα επειδη θα μου το δειξει 10 λεπτα
ολο το ψαξιμο για να το βρω εγω το εκανα μεσω ιντερνετ επι ποσες μερες

Ενεργειακή κλάση μας νοιάζει; πχ μέχρι Γ στη χειρότερη

Επίσης το θέλω για 2 χρόνια και όχι 3 που οριζει ο νομος. Υπαρχει καποιος τροπος να γινουν 2 τα χρονια μισθωσης, αλλά να ειμαι σιγουρος οτι μετα δε θα με κυνηγησει νομικα για τα υπολοιπομενα ενοικια;
Εαν εχεις ηδη βρει και θες να γλιτωσεις τον κοπο να ψαχνεις "χειρωνακτικα", τοτε το ζυγιζεις το θεμα.

Γενικα υπαρχουν καποια καλα και οικονομικα για την εποχη σπιτια, τα οποια δεν βρισκονται στον σπιτογατο, αυτα πανε στο μιλητο ή με ποδαροδρομο (κυριως σπιτια ηλικιωμενων που δεν θελουν να ασχοληθουν με σελιδες μεσιτες κλπ) ή μεσιτες που τα κρατουν για δικους τους.

Ενεργειακη κλαση χμμ ανετο σε βρισκω :P

Με το ρευμα την ξερεις την κατασταση και τι παιζει/θα παιχτει, οσο λιγοτερες απωλειες τοσο το καλυτερο.
Εδω προσωπικα εκανα συμβιβασμο.


Γενικα πρεπει να ειναι πολυ σκατανθρωπος για να στο κανει αυτο.
Ο κανονας λεει οτι δεν μπορει να σε βγαλει στην τριετια (γνωστο) και ατυπα αν θες να φυγεις εσυ νωριτερα, του χαριζεις την εγγυηση+καποιο νοικι.

Εντελως τυπολατρικα τωρα, εαν φυγεις πριν την τριετια μπορει να αξιωσει καταβολη της διαφορας, μονο εαν δεν βρει να το νοικιασει. Για ενα χρονο κανεναν δεν συμφερει να σε τρεξει.
Πιο συγκεκριμενα, για 2 χρονια μπορεις να μεινεις και μετα να φυγεις, εαν αναφερεται ρητα στο συμβολαιο/ειναι δευτερευουσα κατοικια, με το προβλεπομενο grain of salt καθως εχω καιρο να τα μελετησω.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,060 μηνύματα.
Οι περισσότεροι μεσίτες είναι απατεώνες που έχουν το μεσιτικό για βιτρίνα. Οι μόνοι που θα εμπιστευόμουν είναι άνθρωποι που έχουν γραφείο και μπορείς να μπεις μέσα να τους μιλήσεις απευθείας. Επίσης στο σπιτόγατο κι αυτά δεν έχουν σπίτια που ενοικιάζονται αλλά σπίτια - δολώματα για να τους πάρεις τηλέφωνο και να σου πούνε "αυτό το δώσαμε, να σας δείξω όμως ένα άλλο παρόμοιο" που τελικά μόνο παρόμοιο δεν είναι. Καλύτερα είναι να το πας ρωτώντας, μη σου πω καλύτερα να μπεις σε ομάδα στο φέισμπουκ της περιοχής που θες και να γράψεις εκεί τί θες, σε κάποιες ομάδες γράφουν ιδιώτες που νοικιάζουν σπίτια.
Επίσης το θέλω για 2 χρόνια και όχι 3 που οριζει ο νομος. Υπαρχει καποιος τροπος να γινουν 2 τα χρονια μισθωσης, αλλά να ειμαι σιγουρος οτι μετα δε θα με κυνηγησει νομικα για τα υπολοιπομενα ενοικια;
Ο νόμος λέει για 3 χρόνια για να προστατεύσει και τους δύο σας, νομίζω λιγότερο μπορείς να το κάνεις αν είναι για σεζόν αλλά καλύτερα ρώτα ένα δικηγόρο.
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,474 μηνύματα.
Μωρέ εχω βρει μερικα στο σπιτογατο, αλλά σχεδον ολα ειναι απο μεσιτικα και το σκεφτομαι πολύ να δωσω τζαμπα τοσα λεφτα επειδη θα μου το δειξει 10 λεπτα
ολο το ψαξιμο για να το βρω εγω το εκανα μεσω ιντερνετ επι ποσες μερες

Ενεργειακή κλάση μας νοιάζει; πχ μέχρι Γ στη χειρότερη

Επίσης το θέλω για 2 χρόνια και όχι 3 που οριζει ο νομος. Υπαρχει καποιος τροπος να γινουν 2 τα χρονια μισθωσης, αλλά να ειμαι σιγουρος οτι μετα δε θα με κυνηγησει νομικα για τα υπολοιπομενα ενοικια;
Στο ιδιωτικό συμφωνητικό, μίσθωσης ακινήτου, μπορείτε να συμφωνήσετε από κοινού τα χρόνια. Αν συμφωνήσετε και συνυπογράψετε για 2 χρόνια, δεν υπάρχει πρόβλημα. Σε αυτά θα σε βοηθήσει και ο λογιστής σου. Αυτοί τα ξέρουν καλά κάτι τέτοια. Άλλωστε, τη δουλειά (το "ανέβασμα" στην aade...), το κάνει ο λογιστής του εκμισθωτή και ο λογιστής του μισθωτή το αποδέχεται...

Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες. Τα μεσιτικά δεν είναι ό,τι καλύτερο. Παίρνουν δε, αρκετά χρήματα...

Η καλύτερη λύση (το έμαθα στην πορεία απ΄ το γιο μου...) είναι να μπορέσεις να πας εκεί που θέλεις να νοικιάσεις και να ψάξεις μόνος. Υπάρχουν πολλές ευκαιρίες που δεν "ανεβαίνουν" σε sites. Μα δεν είναι πάντα εύκολο κάτι τέτοιο, το καταλαβαίνω...
 

Δροσουλίτης

Δραστήριο μέλος

Ο Δροσουλίτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών και επαγγέλεται Οικονομολόγος. Έχει γράψει 436 μηνύματα.
Ένα πολύ μεγάλο μέρος από τα μεσιτικά που εμφανίζονται στις online αγγελίες και ιδίως κάποια που εμφανίζουν κάποιες "μοναδικές" ευκαιρίες είναι απλά "αεριτζήδες". Στη σπάνια περίπτωση που το ακίνητο που προωθούν υφίσταται πραγματικά και έχουν και το δικαίωμα της διάθεσής του, απλά θα ζητήσουν την αμοιβή τους, "μαύρη".

Και φυσικά, επειδή κάτι διάβασα παραπάνω, την υποχρέωση για πληρωμή μεσιτικής αμοιβής την έχουν αμφότεροι, μισθωτής και εκμισθωτής.

Στην Ελλάδα, (γιατί στις πολιτισμένες χώρες ΔΕΝ λειτουργούν σαν και εμάς) στις περισσότερες των περιπτώσεων τα μεσιτικά δεν αξίζουν ούτε κλάσμα της αμοιβής τους γιατί δεν κάνουν αυτά που θα έπρεπε να κάνουν για να την δικαιώνουν.

Θα έπρεπε να κάνουν έλεγχο τίτλων για παράδειγμα, για να μη βρεθείς στη δυσάρεστη θέση να μισθώσεις ένα ακίνητο το οποίο πρόκειται να πλειστηριαστεί και εσύ δεν θα έχεις ιδέα.
Θα έπρεπε να κάνουν έλεγχο της χρήσης γης για τα επαγγελματικά ακίνητα. Ξέρετε πόσα από αυτά είναι προς διάθεση σε περιοχές που η χρήση γης επιτρέπει μόνο κατοικίες γιατί άλλαξε ο πολεοδομικός σχεδιασμός και εκείνοι δεν έχουν ιδέα;
Θα έπρεπε να διαθέτουν μόνο αποκλειστικά ακίνητα, για τα οποία θα έχουν συμβόλαιο με τον ιδιοκτήτη για να μη βρεθείς στην θέση να δεις το ίδιο ακίνητο τριάντα τρείς φορές σε αντίστοιχα μεσιτικά και να μην χρειάζεται να κάνεις τον ντετέκτιβ στους χάρτες των αγγελιών σχετικά με το που βρίσκεται το ακίνητο, καθώς διαφορετικά μεσιτικά το τοποθετούν όπου τους έρθει στο μυαλό, μη τυχόν και το βρεις και τους ντριπλάρεις ερχόμενος σε συνεννόηση με τον ίδιο τον ιδιοκτήτη.
Θα έπρεπε να συμμορφώνουν και να φροντίζουν κάπως το προς διάθεση ακίνητο μιας που πρόκειται να πληρωθούν από αυτό και να μη χρειάζεται να το προσπερνάς νεκρά τρωκτικά όταν πηγαίνεις στο ραντεβού για να το δεις.
Θα έπρεπε να δίνουν μεγαλύτερη σημασία στις απαιτήσεις του υποψήφιου ενοικιαστή και να του προτείνουν αυτό που πραγματικά ζητάει και όχι να τον πείσουν πως αυτό που βλέπει είναι αυτό που ζητάει και απλά δε το ξέρει ακόμη.
Θα έπρεπε να σε συμβουλεύουν νομικά για τους όρους του συμβολαίου και να λειτουργούν με γνώμονα τα συμφέροντα και του μισθωτή και του εκμισθωτή ώστε να βρίσκεται η χρυσή τομή, μιας και από τους δυο εισπράττουν αμοιβή.
Θα έπρεπε να επιθεωρούν το ακίνητο και να βρίσκουν τα όποια τεχνικά προβλήματα ώστε αυτό να θεωρείται "εγγυημένο" από την στιγμή που το προτείνουν. Οι περισσότεροι μπορεί να μην το έχουν επισκεφτεί καν. Κάποιοι δεν έχουν καν φωτογραφίες από αυτό και σου το δείχνουν από το google maps.

Αν τα έκαναν όλα αυτά, τα οποία και συνεπάγονται κόστος για τον υποψήφιο ενοικιαστή που θα χρειαστεί να τα κάνει, ναι, θα την άξιζαν αυτή την αμοιβή και θα τους την έδινε κάποιος χωρίς να καταριέται την ώρα και την στιγμή που τον έστειλε εκεί η ανάγκη του.
Φυσικά και υπάρχουν και σοβαρές επιχειρήσεις, δεν θα τους βάλω όλους στο ίδιο τσουβάλι, αλλά στα αστικά οικιστικά ακίνητα που έχουν την τεράστια ζήτηση είναι πεδίο δόξης λαμπρόν για αεριτζήδες/παπατζήδες.

Αν χρειαστεί κάποιος μεσιτικό γραφείο, να ξεκινήσει από αυτά που έχουν σοβαρά γραφεία, πλήρεις περιγραφές και λεπτομέρειες για κάθε ακίνητο στη σελίδα τους και που σηκώνουν τα τηλέφωνα αμέσως άνθρωποι και όχι τηλεφωνητές.
 
Τελευταία επεξεργασία:

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,496 μηνύματα.
Ερώτηση, είναι φυσιολογικό το μεσιτικό να ζητάει λεφτά μόνο και μόνο για την υπόδειξη του σπιτιού, για να στο δείξει; Δεν εννοώ τη μεσιτική αμοιβή σε περίπτωση που το κλείσω κιόλας, μιλάω μόνο για να μου το δείξει, μου ζητάνε ξέρω γω 10€ τι φάση;;; Αυτό είναι φυσιολογικό, συνηθισμένο ή πάει να εκμεταλλευτεί την κατάσταση;
 

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Ερώτηση, είναι φυσιολογικό το μεσιτικό να ζητάει λεφτά μόνο και μόνο για την υπόδειξη του σπιτιού, για να στο δείξει; Δεν εννοώ τη μεσιτική αμοιβή σε περίπτωση που το κλείσω κιόλας, μιλάω μόνο για να μου το δείξει, μου ζητάνε ξέρω γω 10€ τι φάση;;; Αυτό είναι φυσιολογικό, συνηθισμένο ή πάει να εκμεταλλευτεί την κατάσταση;
Δεν είναι συνηθισμένο και πάει να εκμεταλλευτεί την κατάσταση. Αν ο κόσμος αρχίσει και το υποστηρίζει, θα γίνει κάτι το συνηθισμένο.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Ερώτηση, είναι φυσιολογικό το μεσιτικό να ζητάει λεφτά μόνο και μόνο για την υπόδειξη του σπιτιού, για να στο δείξει; Δεν εννοώ τη μεσιτική αμοιβή σε περίπτωση που το κλείσω κιόλας, μιλάω μόνο για να μου το δείξει, μου ζητάνε ξέρω γω 10€ τι φάση;;; Αυτό είναι φυσιολογικό, συνηθισμένο ή πάει να εκμεταλλευτεί την κατάσταση;
Δεν είναι συνηθισμένο αλλά μου φαίνεται σωστή σαν τακτική και σε καμία περίπτωση εκμετάλλευση. Ο υπάλληλος για να έρθει στο σπίτι θέλει καύσιμα και χρόνο. Δεν περιμένει να τα οικονομήσει με τα 10 ευρώ αλλά ανά αποτρέψει άκυρους που επειδή πέρασαν έξω από το μεσιτικό και είχαν ελεύθερο χρόνο σκέφτηκαν να δουν κάνα σπιτάκι.
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Και αν πας στο παπουτσάδικο, δοκιμάσεις, αλλά δεν αγοράσεις, να πληρώνεις 5€.

1689268435554.png
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,263 μηνύματα.
Ερώτηση, είναι φυσιολογικό το μεσιτικό να ζητάει λεφτά μόνο και μόνο για την υπόδειξη του σπιτιού, για να στο δείξει; Δεν εννοώ τη μεσιτική αμοιβή σε περίπτωση που το κλείσω κιόλας, μιλάω μόνο για να μου το δείξει, μου ζητάνε ξέρω γω 10€ τι φάση;;; Αυτό είναι φυσιολογικό, συνηθισμένο ή πάει να εκμεταλλευτεί την κατάσταση;
Φυσικά και οχι, εγώ θα σου πω την εξής αντιπρόταση, επειδή κατ’ εξοχήν οσα δείχνουν απο τις φωτογραφίες φαίνονται παλάτια και απο κοντά είναι χρεπια να τους ζητάς εσυ 10 ευρώ που σε εξαπάτησαν και σπατάλησαν και το χρόνο σου.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top