Μετά θάνατον ζωή: Εφησυχασμός και αδράνεια;

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 21,270 μηνύματα.
Ισως είμαι υπερβολικός αλλά όταν διαβάζω για κάποιον που πεθαίνει να εύχονται "καλό παράδεισο" μου φαίνεται κάπως.

"Συλλυπητήρια" είναι το σωστό....ποιός παράδεισος και κουραφέξαλα ;
Σωστο αυτο που λες διοτι παρα πολλοι δεν πιστευουν κιολλας,αλλα το πιο ηλιθιο ειναι η εκφραση η οποια ειναι πανηλιθια.Τι παει να πει καλο παραδεισο; Δηλαδη εστω οτι υπαρχει ο παραδεισος.Υπαρχει και κακος παραδεισος,οποτε εμεις του ευχομαστε τον καλο;
Πραγματικα και εγω οταν το βλεπω βριζω απο μεσα μου για την ηλιθιοτητα αυτη.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 11,343 μηνύματα.
Πιστεύω ότι όσο ζούμε σε αυτό τον κόσμο, οφείλουμε ψυχολογικά να θωρακιστούμε ώστε να είμαστε προετοιμασμένοι, τη δύσκολη στιγμή που χάνουμε έναν δικό μας άνθρωπο ή ζώο να αντέξουμε στο μυαλό μας και τα δύο ενδεχόμενα: και τη μετά θάνατον ζωή και το ενδεχόμενο οι ψυχές μας να μην ξανά συναντηθούν ποτέ. :( Είναι όμως περισσότερο και ζήτημα εμπειρίας με την απώλεια.

Έχω χάσει από κατοικίδια μέχρι γονιό. Όλα πόνεσαν και μου δημιούργησαν υπαρξιακή αγωνία, αλλά τα άντεξα. Κρατάω ότι αποτέλεσαν ψυχές που έζησαν και αγαπήθηκαν σε αυτό τον κόσμο, ήταν, κάτι παραπάνω από τυχερές ψυχές καθώς αν ρίξεις μια ματιά προς τα έξω, βλέπεις ότι τίποτα δεν είναι δεδομένο. Κρατάω τι θα ήθελαν αυτοί οι άνθρωποι για μένα καθώς και τις αναμνήσεις που είναι σύμμαχος.

Είναι περισσότερο απορίας άξιο το αν υπάρχει ζωή πριν το θάνατο παρά μετά.

ΛΟΥΚΑΣ ΑΡΓΥΡΙΟΥ

Νεοφερμένος

Ο ΛΟΥΚΑΣ ΑΡΓΥΡΙΟΥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Δυσκολεύομαι όντας 18 σχεδόν χρονών να κατανοήσω γιατί ερχόμαστε σε αυτόν τον κόσμο, προοδευουμε η μη , και έχουμε να αντιμετωπίσουμε την απώλεια του ίδιου μας του εαυτού; Δηλαδή να παραδεχτούμε ότι κάποτε θα χαθούμε χωρίς να υπάρχει γυρισμός... Εκτός αν είναι κάτι άλλο.... Το ότι πεθαίνουμε ίσως μας προστατεύει από διάφορα πράγματα. Αλλά και πάλι γιατί τόση ψυχρότητα;; Σταματάει μία καρδια και μετά χάος...

klean

Περιβόητο μέλος

Ο Κλεάνθης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 4,176 μηνύματα.
Εδώ είναι ο παρααδεισος, κι η κόλαση εεεδωω

Μαυρίκιος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,460 μηνύματα.
Ο Πλούταρχος έλεγε ότι οι ψυχές μετά τον θάνατο πάνε στην πίσω πλευρά του φεγγαριού και επιστρέφουν στην γη με άλλη μορφή μέχρι να γίνουν αγαθές, εννοεί προφανώς μετανσάρκωση.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια