Μετράει για τον πελάτη η εξωτερική εμφάνιση του υπαλλήλου;

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,330 μηνύματα.
Καμία διάθεση για αλλαγή ? Με το σκεπτικό σου δε θα οδηγούσαν οι γυναίκες σήμερα .
Γιατί στην τότε εποχή θα έλεγες "α εντάξει συμβιβαστείτε βρείτε άλλες λύσεις "
Δεν είναι το ίδιο πράγμα. Απλά δεν είναι κάτι στο χέρι σου να αλλάξεις.
Εαν ο άλλος φτιάξει ένα κλαμπ και αποφασίσει οτι για να μπεις μέσα πρέπει να είσαι ντυμένος με έναν συγκεκριμένο τρόπο ή να είσαι εμφανίσιμος είτε ως πελάτης είτε ως υπάλληλος, δεν μπορείς να του θέσεις ανθρωπιστικά κριτήρια και επιχειρήματα για να αλλάξει την πολιτική του. Είναι ιδιωτική επιχείρηση και μπορεί να κάνει οτι γουστάρει. Δεν μπορούμε δηλαδή να επιβάλλουμε σε κάποιον με ποια κριτήρια θα πάρει κόσμο στο μαγαζί του.

Έχεις φυσικά την επιλογή να σνομπάρεις το μαγαζί και να παρακινήσεις και άλλους να κάνουν το ίδιο. Ωστόσο δεν είναι τόσο απλό. Εαν μιλάμε για μαγαζί της νύχτας πιθανότατα δεν θα σου βγει σε καλό.Εκτός αυτού, οι περισσότεροι όπως είπε και ο Γκασπαρ, την μέρα θα τα κατακρίνουν αλλά την νύχτα θα είναι σε αυτά τα μαγαζιά. Δες λοιπόν τι έγινε εδώ. Ναι μεν όλοι συμφωνούν στο ηθικό, αλλά στην πράξη διαφοροποιείται τι κάνει ο καθένας. Παρά το κράξιμο που θα φάνε, στην πράξη θα συνεχίσουν να πληρώνονται κανονικά,και δυστυχώς για την προκειμένη περίπτωση,that's all that matters in the end.

Όπως και όλοι κατακρίνουν τα ναρκωτικά αλλά συχνάζουν στα μπαράκια και τα κλαμπ που οι κοκες πάνε και έρχονται και αφήνουν και τα 16χρονα/17χρονα μέσα. Διότι ναι μεν πιστεύουν στις αξίες τους, αλλά όχι και τόσο για να απορρίψουν τα οφέλη και την καλοπέραση που απολαμβάνουν λόγω αυτών των μαγαζιών.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,772 μηνύματα.
Δεν είναι το ίδιο πράγμα. Απλά δεν είναι κάτι στο χέρι σου να αλλάξεις.
Εαν ο άλλος φτιάξει ένα κλαμπ και αποφασίσει οτι για να μπεις μέσα πρέπει να είσαι ντυμένος με έναν συγκεκριμένο τρόπο ή να είσαι εμφανίσιμος είτε ως πελάτης είτε ως υπάλληλος, δεν μπορείς να του θέσεις ανθρωπιστικά κριτήρια και επιχειρήματα για να αλλάξει την πολιτική του. Είναι ιδιωτική επιχείρηση και μπορεί να κάνει οτι γουστάρει. Δεν μπορούμε δηλαδή να επιβάλλουμε σε κάποιον με ποια κριτήρια θα πάρει κόσμο στο μαγαζί του.

Έχεις φυσικά την επιλογή να σνομπάρεις το μαγαζί και να παρακινήσεις και άλλους να το κάνουν ωστόσο δεν είναι τόσο απλό. Εαν μιλάμε για κατάστημα της νύχτας πιθανότατα δεν θα σου βγει σε καλό και εκτός αυτού, οι περισσότεροι όπως είπε και ο Γκασπαρ, την μέρα θα το κατακρίνουν αλλά την νύχτα θα είναι σε αυτά τα μαγαζιά, όπως και όλοι κατακρίνουν τα ναρκωτικά αλλά συχνάζουν στα μπαράκια και τα κλαμπ που οι κοκες πάνε και έρχονται. Διότι ναι μεν πιστεύουν στις αξίες τους, αλλά όχι και τόσο για να απορρίψουν τα οφέλη που έχουν.

Ποιός ο λόγος να πάς σε ενα κλάμπ ή καφε με ωραιες σερβιτορες απο τη στιγμή που δε προκειται να "φας" απο αυτες; :P

θελω να πω οτι αυτο δεν ειναι κριτήριο για εναν άντρα (δεν θα πω σοβαρο) αλλα που ξέρει τι θέλει. Αν κάποιος εχει όρεξη να δει ωραια σώματα κ ωραιες γυναικες να λικνίζονται κ να έρχονται και στο τραπέζι του να του τρίβονται και να τον "παρακαλανε" για χορό. Πάει σε ενα στριπτιτζάδικο. Δεν θα πάει σε εναν καφέ που η σερβιτορα θα εινα και σε φάση "Ελα πες γρηγορα γιατι ειμαι η ντίβα του καταστηματος εδώ."

καλα εκτος του οτι εγω προσωπικά δεν θα έκανα πλέον φλέρτ σε σερβιτορες και γενικα τύπισες που δουλευουν σε τέτοια πόστα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εγω φιλε μου αν κανέναν βραδυ τωρα που ειμαι εργένης έχω ορεξη να δώ τέτοιες έχω φυγει σούμπιτος για στριπ σόου. σΙΓΑ ΜΗ πάω σε καφετεριες που ο πιρφορος ο ιδιοκτητης βάζει γκομενάκια να μας δελεάσει κ μ σκάνε να πάρουν παραγγελία με το κολάν και το στρίγκο απο μέσα να χει φτάσει πλάτη :P

τα λεω λιγο λιμανίσια συγχωρέστε με.

Οπότε απο μένα όχι δεν μετράει η εμφάνιση ενος υπαλληλου, οταν θα πάω για καφέ θα πάω επειδη θέλω να πιώ καφέ. θα κοιτάξω αν μ αρεσει το μαγαζί. Αν θέλω κάτι αλλο... θα πάω αλλού ;)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Alexandros28

Δραστήριο μέλος

Ο Alexandros28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 633 μηνύματα.
Ποιός ο λόγος να πάς σε ενα κλάμπ ή καφε με ωραιες σερβιτορες απο τη στιγμή που δε προκειται να "φας" απο αυτες; :P

θελω να πω οτι αυτο δεν ειναι κριτήριο για εναν άντρα (δεν θα πω σοβαρο) αλλα που ξέρει τι θέλει. Αν κάποιος εχει όρεξη να δει ωραια σώματα κ ωραιες γυναικες να λικνίζονται κ να έρχονται και στο τραπέζι του να του τρίβονται και να τον "παρακαλανε" για χορό. Πάει σε ενα στριπτιτζάδικο. Δεν θα πάει σε εναν καφέ που η σερβιτορα θα εινα και σε φάση "Ελα πες γρηγορα γιατι ειμαι η ντίβα του καταστηματος εδώ."

καλα εκτος του οτι εγω προσωπικά δεν θα έκανα πλέον φλέρτ σε σερβιτορες και γενικα τύπισες που δουλευουν σε τέτοια πόστα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εγω φιλε μου αν κανέναν βραδυ τωρα που ειμαι εργένης έχω ορεξη να δώ τέτοιες έχω φυγει σούμπιτος για στριπ σόου. σΙΓΑ ΜΗ πάω σε καφετεριες που ο πιρφορος ο ιδιοκτητης βάζει γκομενάκια να μας δελεάσει κ μ σκάνε να πάρουν παραγγελία με το κολάν και το στρίγκο απο μέσα να χει φτάσει πλάτη :P

τα λεω λιγο λιμανίσια συγχωρέστε με.

Οπότε απο μένα όχι δεν μετράει η εμφάνιση ενος υπαλληλου, οταν θα πάω για καφέ θα πάω επειδη θέλω να πιώ καφέ. θα κοιτάξω αν μ αρεσει το μαγαζί. Αν θέλω κάτι αλλο... θα πάω αλλού ;)
Ακριβως οσα σκεφτομουν και εγω διαβαζοντας το θρεντ.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,330 μηνύματα.
Ποιός ο λόγος να πάς σε ενα κλάμπ ή καφε με ωραιες σερβιτορες απο τη στιγμή που δε προκειται να "φας" απο αυτες; :P
Και να έτρωγες, πρακτικά θα πήγαινες σε καφέ/κλαμπ ενώ ήθελες οίκο ανοχής, so it would still not make much sense. Οπότε δεν πιστεύω οτι οι περισσότεροι θα πάνε για να φάνε ούτε οι εργοδότες επιδιώκουν να προσελκύουν κόσμο με αυτό τον τρόπο μέσω της εμφάνισης της σερβιτόρας.

Ο λόγος είναι αυτό που είπε ο nPb. Θες κάποιον με αυτοπεποίθηση(άνθρωποι χωρίς ωραία εμφάνιση συνήθως δεν έχουν), που θα είναι φιλικός και εξυπηρετικός, και θα έχει μια ωραία παρουσία για να νιώθει όμορφα ο κόσμος. Ακριβώς όπως θα ένιωθε εαν κοίταγε έναν πίνακα τεχνης. Προσθέτει στην εικόνα του μαγαζιού δηλαδή όπως κάθε άλλο διακοσμητικό στον χώρο, πέρα απο το λειτουργικό κομμάτι της εξυπηρέτησης πελατών.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,772 μηνύματα.
Ακριβως οσα σκεφτομουν και εγω διαβαζοντας το θρεντ.

Ε παίκτη μου εσυ εισαι και πιο νέος εγω πλέον ειμαι 35. Δεν θα πάω τωρα σε μια καφετέρια για να παιξω με μια σερβίτόρα. Οσο ωραια και να είναι. Δεν πρόκειται να μπώ σε αυτο το τρυπάκι. Θεωρώ οτι απο τα 30 και μετά ο άνθρωπος ωριμάζει ειδικά σεξουαλικά οπότε κάποιες συμπεριφορές που σε προηγουμενες ηλικίες τον οδηγούσαν να κάνει κάτι τωρα δεν θα το κάνει. Θα πάει απευθειας σε κάτι που θέλει!!!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Και να έτρωγες, πρακτικά θα πήγαινες σε καφέ/κλαμπ ενώ ήθελες οίκο ανοχής, so it would still not make much sense. Οπότε δεν πιστεύω οτι οι περισσότεροι θα πάνε για να φάνε ούτε οι εργοδότες επιδιώκουν να προσελκύουν κόσμο με αυτό τον τρόπο μέσω της εμφάνισης της σερβιτόρας.

Κοίτα θα σου απαντήσω συγκεκριμένα. Σε κλάμπ πλέον χωρις κοπέλα ψωλαρία άντρες δεν πάω. Βαριέμαι. Αμα έχω κάποια οκ μπορούμε να πάμε. Επισης προχθές ακύρωσα εξοδο σε μπουζούκια φάση με κάποια επειδη αφενος δεν υπήρχαν προοπτικες να γινει κάτι μεταξυ μας και βαριομουν να κατεβαινα παραλιακή μονο για τα μπουζούκια. Της ειπα ειμαι κουρασμενος κα δεν πήγα ! Γεια σας.


Σε οικους ανοχης που πάει ο κάθε Πακιστανος επίσης δεν θα πήγαινα.

Πάλι καλα που η Αθήνα έχει πολλές επιλογές και κάποιες ειναι και πολύ δελεαστικές καθώς φτιάχνουν ωραια ατμόσφαιρα. Ξανα λέω οσο ειμαι εργένης. Οποτε δεν εχω να δώσω και σε κανεναν αναφορά. Και δεν μ αρεσει όλα τα βράδια να τα περνάω μόνος μου. ;)

Σε καφέ θα πηγαινα πάλι... αλλα στα Αναφιωτικα που μ αρέσουν στη Πλάκα.
Ο λόγος είναι αυτό που είπε ο nPb. Θες κάποιον με αυτοπεποίθηση(άνθρωποι χωρίς ωραία εμφάνιση συνήθως δεν έχουν), που θα είναι φιλικός και εξυπηρετικός, και θα έχει μια ωραία παρουσία για να νιώθει όμορφα ο κόσμος. Ακριβώς όπως θα ένιωθε εαν κοίταγε έναν πίνακα τεχνης. Προσθέτει στην εικόνα του μαγαζιού δηλαδή όπως κάθε άλλο διακοσμητικό στον χώρο, πέρα απο το λειτουργικό κομμάτι της εξυπηρέτησης πελατών.

Καλά, αυτο με την εμφάνιση και την αυτοπεποίθηση δεν συμβαδίζει πάντα. Υπάρχουν ωραιες γυναικες κ αντρες που δεν έχουν αυτοπεποιθηση και άλλοι / άλλες που έχουν λογω ταπεραμέντου.

Οταν εσυ ξέρεις πως έχεις τέτοια ενεργεια που άμα κάνεις κάτι με κάποια θα σε θυμάται για καιρο... προσωπικα ποιος τη χέζει κ την εμφάνιση ; :)

λες κ ψάχνουμ μοντέλα με γαλανά ματάκια και πυροξανθα μαλλιά.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,770 μηνύματα.
Γενικά απλά μην ενοχλείς τον/την εργαζόμενο/η στην εργασία του/της. Από γνωστές που ξέρω σε τέτοια πόστα το τι ακούνε δεν λέγεται. Ακόμα και από άτομα 60+ ξέρω γω. Είναι κουραστικό σίγουρα να θες να εργαστείς και να σε ενοχλούν.

Βλέπω επιχειρήματα και από τις δύο μεριές και ακόμα εξ ακολουθώ να μη μπορώ να καταλάβω το ποσό καταλυτικό ρόλο παίζει η εμφάνιση σε τέτοια πόστα.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,772 μηνύματα.
Γενικά απλά μην ενοχλείς τον/την εργαζόμενο/η στην εργασία του/της. Από γνωστές που ξέρω σε τέτοια πόστα το τι ακούνε δεν λέγεται. Ακόμα και από άτομα 60+ ξέρω γω. Είναι κουραστικό σίγουρα να θες να εργαστείς και να σε ενοχλούν.

Βλέπω επιχειρήματα και από τις δύο μεριές και ακόμα εξ ακολουθώ να μη μπορώ να καταλάβω το ποσό καταλυτικό ρόλο παίζει η εμφάνιση σε τέτοια πόστα.

Ε ναί, τωρα να πάς να κανεις παιχνιδι με μια σερβιτορα που έχει ακούσει ολη τη μέρα δεν ξέρω και εγώ τί. Η μονη φορά που την έπεσα σε μια μπαργουμαν ηταν τα χριστουγεννα που μας πέρασαν που ειχα βγει βολτα με εναν χριστουγεννιατικο σκουφο στο κεφάλι μου.

Η τυπισσα λοιπον εστειλε τη φιλη της σερβιτορα να μ πει να πάω να της μιλήσω. Για αυτο κ πήγα.

Σε κανα μπάρ μπορει να πάω με 1-2 φιλους κανα βράδυ αμα έχουμε ορεξη να φλερτάρουμε κάποια. Αλλα και σε αυτη τη περιπτωση χεστηκαμε για τις σερβιτορες θα επιλέξουμε κάποιο μαγαζι που μαζευει κοπελες και ειναι ωραιο με καλή μουσική. Απλά τα πράγματα.
 

Athens2002

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Athens2002 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 320 μηνύματα.
Δεδομένου ότι δεν επιλέγουμε εμείς τα γονίδια μας απλώς επίσης δεν επιλέγουμε και το περιβάλλον που θα βρεθούμε και τον τρόπο που θα ζήσουμε στα πρώτα χρόνια της ζωής μας ( δηλαδη τα χρόνια που διαμορφώνεται ένα μεγάλο κομμάτι του χαρακτήρα μας ) ερχόμαστε στην ενήλικη ζωη με κάποια προνόμια. Τετοιο προνόμια δεν ειναι μόνο η ομορφιά ειναι η εξυπνάδα, τα ταλέντα, η έλλειψη σημαντικών ψυχολογικών τραυμάτων, η καλή οικονομική κατάσταση και παρα πολλά άλλα. Όλοι μας έχουμε επωφεληθεί σε μικρότερο ή μεγαλύτερο βαθμό από κάποιο από αυτά τα προνόμια ακόμα και αθελα μας. Ωστόσο στα περισσότερα πράγματα στη ζωή η κατοχή ενος από τα παραπάνω προνόμια δεν αποτελεί ούτε αναγκαία ούτε ικανή συνθήκη για την επίτευξη τους. Οποτε μη δαιμονοποιουμε το "προνόμια " της ομορφιά γιατί ειναι ένα από τα άπειρα προνόμια που μπορεί να έχει κανείς.

Στο θέμα τωρα, αν παίζει ρόλο η εμφανιση των σερβιτόρων, και ναι και όχι. Εμένα ξερω ότι δεν με απασχολεί αλλα φαντάζομαι ότι αλλους πελάτες ισως τους ενδιαφέρει. Όσον αφορά τους εργοδότες, αυτοί πολλές φορές χρησιμοποιούν την εμφάνιση ως μέρος του μάρκετινγκ του μαγαζιού ( σε βραδινά μαγαζιά συμβαίνει κυρίως αυτό). Βέβαια ακόμα και σε τέτοια μαγαζιά πολλές φορές αρκεί το προσωπικό να ειναι πολύ περιποιημένο και βαμμένο και ντυμένο με συγκεκριμένο τρόπο και δεν απαιτείται κάποια ιδιαίτερη και σπάνια εξωτερική ομορφιά. Ακομα, ισως έχει σημαντικότερο ρόλο οι υπάλληλοι να δείχνουν "διαθέσιμοι " ή φιλικοι ή απόμακροι ανάλογα με το προφίλ του μαγαζιού. Στα υπόλοιπα μαγαζιά που το μάρκετινγκ μπορει να βασίζεται στις προσφορές ή στο ότι αποτελεί πολο έλξης συγκεκριμένης ομάδας ανθρώπων( πχ φοιτητικό μαγαζί) εκεί θα δεις να δουλεύει κόσμος ανεξαρτητου φυσικής ομορφιάς οχι όμως ανεξαρτητου εμφάνισης ( πάντα υπάρχει κάποιο dress code και αποφεύγονται οι άκρες στιλιστικές επιλογές. Πολλες φορές θα επιλεχθούν υπάλληλοι με πολλές γνωριμίες πχ.
Το θέμα της καθαριότητας των σερβιτόρων ειναι εντελώς άλλο κομμάτι. Μαγαζια με "βρώμικο " προσωπικό θα απορριφθουν από τους πελάτες γιατί θα τους δημιουργήσουν συνειδητες και ασυνείδητες αμφιβολίες για την υγιεινή του μαγαζιού.
Σε γενικές γραμμές ως σερβιτόρος ή σερβιτόρα μπορει πραγματικά να δουλέψει σχεδον ο οποιοσδήποτε σχεδον οπουδήποτε. Μαλλον όμως όταν ο εργοδότης έχει να επιλέξει θα επιλέξει αυτόν που μετά από κάποιο περιποίηση δείχνει πιο ελκυστικός.

Παμε τώρα στο σημαντικό ερώτημα θα πρέπει να θεωρείται αποδεκτό το ότι η εμφανιση του παίζει ρόλο στην πρόσληψη του σε δουλειές παροχής υπηρεσιών που η ομορφιά δεν επηρεάζει την ποιότητα των υπηρεσιών ( πχ στο σερβίρισμα). Κατά τη γνώμη μου δεν πρέπει αλλα ήδη η ομορφιά αυτή καθ αυτή δεν παίζει και τόσο σημαντικό ρόλο όσο μπορει να νομίζουμε.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,627 μηνύματα.
Καλά, αυτο με την εμφάνιση και την αυτοπεποίθηση δεν συμβαδίζει πάντα. Υπάρχουν ωραιες γυναικες κ αντρες που δεν έχουν αυτοπεποιθηση και άλλοι / άλλες που έχουν λογω ταπεραμέντου.
Οι όμορφοι άνθρωποι συνήθως δεν έχουν ανασφάλειες όσον αφορά την εμφάνισή τους. Μεγάλο ρόλο σε αυτό παίζει το γεγονός ότι λαμβάνουν συνεχώς επιβεβαίωση από τους γύρω. Χτίζεται αυτό από τα παιδικά χρόνια, οπότε δεν έχουν νιώσει ιδιαίτερη απόρριψη και δεν έχουν ακούσει όσα αρνητικά σχόλια όσο ένας μη ελκυστικός π.χ. Ωστόσο ισχύει πως μπορεί να μην έχουν αυτοπεποίθηση στο επικοινωνιακό κομμάτι λόγω του ότι κάποιοι είναι πιο αντικοινωνικοί.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,772 μηνύματα.
Οι όμορφοι άνθρωποι συνήθως δεν έχουν ανασφάλειες όσον αφορά την εμφάνισή τους. Μεγάλο ρόλο σε αυτό παίζει το γεγονός ότι λαμβάνουν συνεχώς επιβεβαίωση από τους γύρω. Χτίζεται αυτό από τα παιδικά χρόνια, οπότε δεν έχουν νιώσει ιδιαίτερη απόρριψη και δεν έχουν ακούσει όσα αρνητικά σχόλια όσο ένας μη ελκυστικός π.χ. Ωστόσο ισχύει πως μπορεί να μην έχουν αυτοπεποίθηση στο επικοινωνιακό κομμάτι λόγω του ότι κάποιοι είναι πιο αντικοινωνικοί.

Επιβεβαιωση σε τι ; στο ότι έχουν γαλανά μάτια και ξανθά μαλλιά ; και baby face ;;;;

επιβεβαιωση εγω προσωπικά παίρνω απο κάποια οταν μ πεί οτι την ικανοποίησα σεξουαλικά. Τωρα τα απλά κοπλιμέντα οκ... ειναι μεν αλλα δεν τα υπολογίζω κ πολύ.
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,695 μηνύματα.
σε λίγο θα ακούσουμε ότι και ότι η πορνεία και το τράφικινγκ μια χαρά είναι, αφού συμβάλει στο να απολαμβάνει ο κόσμος ωραία γυναικεία σώματα (ενδεχομένως και άλλων φύλων - ούτε ξέρω πόσα φύλα υπάρχουν πλέον), που του προσφέρονται για "κατανάλωση".
Νομίζω από τα συμφραζόμενα δύο σχολιαστών εδώ μέσα, εκεί καταλήγουμε. Ευελπιστώ ότι ούτε οι ίδιοι έχουν θέμα, αφού τα γραπτά τους σε αυτό καταλήγουν.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,330 μηνύματα.
Κοίτα θα σου απαντήσω συγκεκριμένα. Σε κλάμπ πλέον χωρις κοπέλα ψωλαρία άντρες δεν πάω. Βαριέμαι. Αμα έχω κάποια οκ μπορούμε να πάμε. Επισης προχθές ακύρωσα εξοδο σε μπουζούκια φάση με κάποια επειδη αφενος δεν υπήρχαν προοπτικες να γινει κάτι μεταξυ μας και βαριομουν να κατεβαινα παραλιακή μονο για τα μπουζούκια. Της ειπα ειμαι κουρασμενος κα δεν πήγα ! Γεια σας.
Εεμ είδες όμως ; Οι γυναίκες πάνε και μόνες τους για να διασκεδάσουν χωρίς να έχουν σκοπό να παιχτεί κάτω παραπάνω. Εαν το κλαμπ μέσα δεν είχε εμφανίσιμες κοπέλες, πρακτικά θα έχαναν(ιδανικά) το 50% των πελατών αφού οι άντρες δεν θα πήγαιναν.Και όχι μόνο αυτό, αλλά μερικά κλαμπ απαιτούν απο τις παρέες να έχουν και κοπέλες. Δηλαδή παίζει αντροπαρέα να έτρωγε και x γενικά. Όλα σχετικά είναι λοιπόν. Απλά έχουν συγκεκριμένη πολιτική για συγκεκριμένους λόγους στο πως λειτουργούν.
Καλά, αυτο με την εμφάνιση και την αυτοπεποίθηση δεν συμβαδίζει πάντα. Υπάρχουν ωραιες γυναικες κ αντρες που δεν έχουν αυτοπεποιθηση και άλλοι / άλλες που έχουν λογω ταπεραμέντου.
Προφανώς ρε Devil. Υπάρχουν άνθρωποι με πολύ μέτρια εμφάνιση ή και οριακά άσχημοι με τους οποίους όμως θα κούμπωνε πολύς κόσμος μια χαρά ή και εξαιρετικά εαν αγνοούσε το εμφανισιακό ζήτημα και εστίαζε στην ενέργεια/χαρακτήρα. Αλλά και αυτό ιδανικό είναι, εαν δεν κάνεις κλίκ στον άλλο εμφανισιακά δεν πρόκειται ποτέ να σε προσεγγίσει για να ανακαλύψει τον χαρακτήρα σου. Γιατί το πρώτο πράγμα που έχει απο εσένα είναι η εμφάνιση σου. Οπότε μαρκετινγκ η εμφάνιση, ουσία η προσωπικότητα.

Και ρωτάω πόσοι αγοράζουν ουσία ; Σχεδόν κανείς, γιατί δεν είναι τόσο εύκολα προσβάσιμη όσο η εμφάνιση. Άρα ναι, το μαρκετινγκ παίζει μέγιστη σημασία. Εαν απο εκεί και πέρα σε επίπεδο χαρακτήρα είσαι μπούφος, είναι άλλο θέμα. Την ευκαιρία σου την είχες. Και το πιο χρυσό παιδί να είσαι όμως, εαν δεν σε ξέρει ο άλλος και δεν ψήνεται να σε γνωρίσει, δεν έχει καμία σημασία. Δεν πρόκειται να έχεις καν ευκαιρία.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,695 μηνύματα.
Σε αυτό που εχει ωραίους σερβιτόρος-μπάρμαν και γενικά ωραίο αντρικό πληθυσμό ή σε ένα που σε σερβίρει ο κακομουτσουνος ,όχι και τόσο μυρωδάτος και γενικά όχι και τόσο για τα γούστα σου ευπαρουσιαστος σερβιτόρος?
Σε εκείνο που είχε καλύτερο γουρουνόπουλο και είθισται η δεύτερη κατηγορία να έχει με διαφορά την καλύτερη ποιότητα.
Ειδικότερα μάλιστα στα νησιά του Αιγαίου σε κάτι απομακρυσμένα χωριά με κάτι μπαρμπάδες με κομπολόγια για υποδοχή. :cool:
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,175 μηνύματα.
Εντωμεταξύ κρίνουμε πάλι με το τί κάνει ο καθένας μας που είμαστε συνηθισμένοι άνθρωποι. Υπάρχουν άνθρωποι που είτε έχουν σωματικά, ψυχολογικά θέματα, ή έχουν φοβίες, μπορεί να είναι πολύ μόνοι τους, να έχουν κάποιο τικ που τους κάνει λίγο αποκρουστικους κλπ. Για αυτούς τους ανθρώπους το να κάτσουν να πιουν μόνοι τους έναν καφέ και να έρθει μια χαριτωμένη κοπελίτσα να τους πει καλημέρα μπορεί να σημαίνει κάτι. Μην το βλέπουμε, α είναι λιγουρι θέλει να γ...σει. Υπάρχουν κι άλλες περιπτώσεις ανθρώπων. Ας μην είμαστε αυστηροί κριτές.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,772 μηνύματα.
Εντωμεταξύ κρίνουμε πάλι με το τί κάνει ο καθένας μας που είμαστε συνηθισμένοι άνθρωποι. Υπάρχουν άνθρωποι που είτε έχουν σωματικά, ψυχολογικά θέματα, ή έχουν φοβίες, μπορεί να είναι πολύ μόνοι τους, να έχουν κάποιο τικ που τους κάνει λίγο αποκρουστικους κλπ. Για αυτούς τους ανθρώπους το να κάτσουν να πιουν μόνοι τους έναν καφέ και να έρθει μια χαριτωμένη κοπελίτσα να τους πει καλημέρα μπορεί να σημαίνει κάτι. Μην το βλέπουμε, α είναι λιγουρι θέλει να γ...σει. Υπάρχουν κι άλλες περιπτώσεις ανθρώπων. Ας μην είμαστε αυστηροί κριτές.

Tωρα ειλικρινά κοιταξε με και πες μου.... ΘΕΩΡΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ ΣΥΝΗΘΙΣΜΕΝΟΣ ΆΝΘΡΩΠΟΣ; :D

χαχαχα

δεν είμαστε αυστηροί κριτες αλλα ο τύπος που περιγράφεις μπορεί να πάει αλλού να μιλήσει με μια κοπέλα σε ένα μπάρ. Υπάρχουν πολλα μπάρ για τα πάντα στην Αθήνα. Και οχι να περιμένει απλα μια καλημέρα απο μια και καλα ομορφη σερβιτορα

που αποτελει τμημα της φράσης "Καλημέρα... τι θα πάρετε τελικά"

και παλι ανικανοποιητος θα φύγει. ;)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,695 μηνύματα.
καλημέρα!

Αν δεν μετράει γιατί επιλέγεται το promo μιας εταιρείας ΜΟΝΟ απο όμορφους ανθρώπους ώστε να το διαφημίσουν?

Μήπως να ξεκινήσουμε από το " κεφαλι" όλου αυτού και μετά να φτάσουμε στην επιλογή του προσωπικού?

Πυραμιδα ειναι και χτίζεται στρώμα στρώμα...Η επιλογή του προσωπικου είναι ένα ακόμα λιθαράκι και όχι η αρχή του κακού όπως παρουσιάζεται...

Έπειτα επέλεξες μια αγγελία που ως γνωστόν κυκλοφορούν ουκ ολίγες και ξέρουμε ακριβώς για τις είδους εργασία είναι ;)

Αν καπ@ εχουν βλέψεις να κάνουν καριέρα σε τέτοιου είδους εργασίες τι να κάνουμε πρέπει να έχουν και την αντίστοιχη εμφανιση ..
Που το κακό πάλι εδώ?

Και στη τελικη έχετε καταλάβει τι κάνετε ορισμένοι τόσα ποστ μετά?

Τι ρατσισμός και υποτίμηση είναι αυτή σε μια κοπέλα η ένα άντρα που ειναι όμορφος ?
Δηλαδή οποίος έχει μια αλφα εμφάνιση είναι αυτόματα χαζός ή δεύτερης επιλογής ..

Για αντιστρεψτε λιγάκι τους ρόλους 😉

Για λίγο ήρεμα πλέον γιατί αν μιλάμε για ρατσισμό ή σεξιμο, για να αντιληφθούν ορισμένοι που θέλουν να καλύψουν μονο δικά τους θεματακια πως μιλούν για αυτούς τους ανθρώπους..

Πλέον βλέπουμε μια καλλίγραμμη καπέλα και κατευθείαν την βγάζουμε ή χαζή ή άλλης ηθικής μόνο και μόνο γιατί δεν έχουμε φτάσει στο σημείο να θαυμάζουμε το κάτι διαφορετικό από εμάς, οποιο είναι αυτό, εφόσον πολυ απλά δεν τα έχουμε εμείς καλά με τον ευατο σας..

Αυτό το θέμα μου θυμίζει λιγάκι να μαζευτούμε να θάψουμε τους όμορφους για να κουκουλωσουμε δικές μας ανασφάλειες..

Δεν πάει έτσι όμως γιατί αν το δείτε με αυτή την σκοπιά για κάθε δική σας αποτυχία, προβληματισμό ή οτιδήποτε αρνητικό πάντα θα υπάρχει η δικαιολογία ότι δεν ανήκετε ίσως στους " όμορφους " και όχι στην εστίαση του πραγματικού σας θθέματος ;)
Εδώ λοιπόν βλέπουμε μια φθηνή επιχειρηματολογία. Δεν είναι κακό να είσαι μέρος του προβλήματος, κακό είναι να το αντιλαμβάνεσαι και να το διαιωνίζεις. Κλασική ελληνική εργοδοσία.
Στην προκειμένη περίπτωση αυτό κάνεις και αγνοείς το κεντρικό θέμα πάνω στο οποίο βασίστηκε το νήμα. Ουσιαστικά επιβεβαιώνεις με τα γραφόμενα σου τη διαιώνιση που γίνεται στην ελληνική αγορά εργασίας και μάλιστα σε συγκεκριμένους κλάδους και την διαστρέβλωση που δημιουργείται. Όπου το μεγαλύτερο προσόν που λαμβάνεται υπόψιν είναι η ομορφιά. Ούτε εάν έχεις προϋπηρεσία ! Γιατί όλα κινούνται γύρω από το χρήμα. Οπότε, συγκεκριμένες δουλειές πχ. πόρτα, μπαρ, γραμματεία κλπ έχουν ως πρώτο κριτήριο την ομορφιά. Απλά μην ξεχνάτε ότι αυτές οι δουλειές σε σιτίζουν μέχρι κάποια ηλικία, πιθανόν τα πρώτα άντα.


Από την άλλη όμως δεν καταλαβαίνω την έκρηξη των ατόμων που υποστηρίζουν ότι η εμφάνιση μετράει σε έναν υπάλληλο, σε επαγγέλματα όπως βίζιτες ή πουτ@νες. Εκεί τι ακριβώς ενοχλεί ; Εκεί δεν γίνεται επιλογή του προϊόντος σύμφωνα με την ομορφιά ; Εκεί δεν επιλέγεις υπηρεσία με το καλύτερο μάρκετινγκ, ήτοι κάποια με βυζάρες και κωλάρα ; ή κάποιον δίμετρο γυμνασμένο, γωνίες και ματάρες ;
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Εντωμεταξύ κρίνουμε πάλι με το τί κάνει ο καθένας μας που είμαστε συνηθισμένοι άνθρωποι. Υπάρχουν άνθρωποι που είτε έχουν σωματικά, ψυχολογικά θέματα, ή έχουν φοβίες, μπορεί να είναι πολύ μόνοι τους, να έχουν κάποιο τικ που τους κάνει λίγο αποκρουστικους κλπ. Για αυτούς τους ανθρώπους το να κάτσουν να πιουν μόνοι τους έναν καφέ και να έρθει μια χαριτωμένη κοπελίτσα να τους πει καλημέρα μπορεί να σημαίνει κάτι. Μην το βλέπουμε, α είναι λιγουρι θέλει να γ...σει. Υπάρχουν κι άλλες περιπτώσεις ανθρώπων. Ας μην είμαστε αυστηροί κριτές.
Ε χαριτωμένη κι ευγενική είπαμε να είναι όχι η Ζίζελ.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,175 μηνύματα.
Να δώσω ένα παράδειγμα για να πάμε τη συζήτηση παρακάτω. Υπήρχε παλιότερα ένα εστιατόριο που κάποιοι θα το ξέρετε που λεγόταν το κουκλάκι. Εκεί το μενού ήταν φαγητά με χυδαία ορολογία καθώς και τα φαγητά είχαν χυδαία εμφάνιση. Οι σερβιτόροι ήταν αποκλειστικά άντρες και μιλούσαν με συγκεκριμένο τρόπο στους πελάτες. Τους πείραζαν ουσιαστικά με προκλητικό τρόπο. Πχ ήθελες να παραγγείλεις κοτόπουλο ρολό με μακαρόνια, στον κατάλογο το έλεγε πίπα ρουφηχτη ξέρω γω. Έλεγες στο σερβιτόρο, θέλω μια πίπα ρουφηχτη. Σού έλεγε κάτι τύπου, το ήξερα ότι έχεις τέτοια βίτσια, ας πούμε. Εκεί λοιπόν οι σερβιτόροι έπρεπε να είναι ετοιμολογοι και να έχουν χιούμορ. Δεν είχε σημασία η εμφάνιση αλλά να κάνεις τον πελάτη να γελάσει και να θέλει να έρθει ξανά. Σε αυτή την περίπτωση συμφωνούμε ότι καλά κάνει ο ιδιοκτήτης που προσλαμβάνει μόνο ευστροφους άντρες με χιούμορ ή θα τον θεωρήσουμε ρατσιστή προς τους χαζούς, τους κρυοκωλους και τις γυναίκες;

Btw https://www.in.gr/2021/03/08/life/geysi/kouklaki-pio-kakofimo-kalo-estiatorio-tis-athinas/
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,330 μηνύματα.
Υπάρχει και άλλη λύση στο πρόβλημα πάντως. Απλά κάνεις ένα άλλο επάγγελμα ή δηλώνεις ενδιαφέρον μόνο στις αγγελίες και τα καταστήματα που δεν το θέτουν ως κριτήριο :bleh: .
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Να δώσω ένα παράδειγμα για να πάμε τη συζήτηση παρακάτω. Υπήρχε παλιότερα ένα εστιατόριο που κάποιοι θα το ξέρετε που λεγόταν το κουκλάκι. Εκεί το μενού ήταν φαγητά με χυδαία ορολογία καθώς και τα φαγητά είχαν χυδαία εμφάνιση. Οι σερβιτόροι ήταν αποκλειστικά άντρες και μιλούσαν με συγκεκριμένο τρόπο στους πελάτες. Τους πείραζαν ουσιαστικά με προκλητικό τρόπο. Πχ ήθελες να παραγγείλεις κοτόπουλο ρολό με μακαρόνια, στον κατάλογο το έλεγε πίπα ρουφηχτη ξέρω γω. Έλεγες στο σερβιτόρο, θέλω μια πίπα ρουφηχτη. Σού έλεγε κάτι τύπου, το ήξερα ότι έχεις τέτοια βίτσια, ας πούμε. Εκεί λοιπόν οι σερβιτόροι έπρεπε να είναι ετοιμολογοι και να έχουν χιούμορ. Δεν είχε σημασία η εμφάνιση αλλά να κάνεις τον πελάτη να γελάσει και να θέλει να έρθει ξανά. Σε αυτή την περίπτωση συμφωνούμε ότι καλά κάνει ο ιδιοκτήτης που προσλαμβάνει μόνο ευστροφους άντρες με χιούμορ ή θα τον θεωρήσουμε ρατσιστή προς τους χαζούς, τους κρυοκωλους και τις γυναίκες;

Btw https://www.in.gr/2021/03/08/life/geysi/kouklaki-pio-kakofimo-kalo-estiatorio-tis-athinas/
Το πρώτο εστιατόριο που πραγματικά έχεις απορία και περιέργεια τι θα παραγγείλει ο άλλος :hehe:.
Είναι έξυπνο ωστόσο διότι εαν και εστιατόριο η ουσία θα ήταν όντως η γενικότερη εμπειρία λόγω του κλίματος. Οπότε και εξαιρετικό να μην ήταν το φαγητό,nobody would really care.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Υπάρχει και άλλη λύση στο πρόβλημα πάντως. Απλά κάνεις ένα άλλο επάγγελμα ή δηλώνεις ενδιαφέρον μόνο στις αγγελίες και τα καταστήματα που δεν το θέτουν ως κριτήριο :bleh: .
Μα κανείς δεν είναι μόνιμα σερβιτόρος. Αυτές είναι εργασίες για ανειδίκευτους δηλαδή άτομα νέα σε ηλικία που δεν έχουν ολοκληρώσει τις σπουδές τους. Έχεις δει κανέναν 20χρονο σε τράπεζα? Όλοι δουλεύουν σέρβις, πωλητές σε μαγαζιά κλπ
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top