Μετρό Θεσσαλονίκης

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Αν και δεν αφορά το μετρό, αφορά όμως τη νροπιαστικη εικόνα μιας βρώμικης πόλης με υπηρεσίες δημοτικές καθαριότητας σε πλήρη δυσλειτουργία και συγκοινωνίες στα όρια κονσερβοποιησης των πολιτών😡
Αυτή η κατάσταση αφορά πολλές γειτονιές της Ανατολικής Θεσσαλονίκης


View attachment 126872
Ξέρεις τι, φταίνε και οι πολίτες όμως.
Βγάζεις μπαζα; θέλεις να κάνεις μετακόμιση; πάρε ένα τηλέφωνο ρε φίλε να βάλεις όλα τα κουτια, τα παλια επιπλα, τα στρώματα ή τα μπάζα που θες πετάξεις στους ειδικους μεγαλους καδους που φέρνουν... γιατί να πεις "ε δεν με νοιάζει" και να τα παρατήσεις στο δρομο; Υπάρχουν άλλες υπηρεσίες που παίρνουν τέτοια πράγματα, και άλλοι τα σκουπίδια.
Ένα τηλέφωνο είναι. Και για όσους προλάβουν και πουν , "δεν το σηκώνουν"
Το καλοκαίρι έτυχε στη γειτονιά μου να γίνουν 100 μετακομίσεις, όλοι άφησαν τη γειτονιά σε τέτοια κατάσταση.. Πήρα εγώ τηλέφωνο ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ, για να έρθουν να τα πάρουν, και με ενημέρωσαν πως κάθε Τρίτη και Πέμπτη τα μαζεύουν αλλά αν είναι σε μεγάλο όγκο να παίρνουμε ένα τηλ. Και ήρθαν όλα και τα πήραν κανονικά.

Δεν λέω ότι όλοι είναι άγιοι, κι ο δήμος κάνει τραγικά λαθη, αλλά το αποτέλεσμα πρώτα ξεκινάει από εμάς..
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,295 μηνύματα.

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Καλή τύχη να έρθουν αυτές οι άλλες υπηρεσίες να τα πάρουν.
Εγώ οσες φορές έχω πάρει έχουν έρθει, κανονικά, ξερεις. Επισης Θεσσαλονίκη έχω δει κανονικά κα περνάνε να τα πάρουν.

Ίσως και να είχα καλή τύχη.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,835 μηνύματα.
Η Θεσσαλονίκη χρειάζεται έναν μαζικό βομβαρδισμό (εκτός από τα μνημεία) στα πάντα και να ξαναχτιστεί από την αρχή. Τρομερά κακοφτιαγμένη πόλη (και η Αθήνα το ίδιο). Όλα τα άλλα που λέτε είναι ημίμετρα.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,291 μηνύματα.
Σαν σήμερα το 2000 άνοιξε το Μέτρο της Αθήνας το οποίο άλλαξε για πάντα τον τρόπο μετακίνησης των Αθηναίων. Πέρασαν 24 χρόνια από τότε, εδώ είναι ένα Video που δείχνει την πρώτη ημέρα λειτουργίας όπου η είσοδος των επιβατών ήταν εντελώς δωρεάν για λόγους γνωριμίας. Η επισκεψιμότητα έσπασε όλα τα ρεκόρ καθώς ξεπέρασε το 1 εκατομμύριο επιβάτες την πρώτη ημέρα λειτουργίας του ενώ τις πρώτες 10 ημέρες η συνολική επιβατική κίνηση έφτασε τα 7 εκατομμύρια επιβάτες.


 
Τελευταία επεξεργασία:

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Σαν σήμερα το 2000 άνοιξε το Μέτρο της Αθήνας το οποίο άλλαξε για πάντα τον τρόπο μετακίνησης των Αθηναίων. Πέρασαν 24 χρόνια από τότε, εδώ είναι ένα Video που δείχνει την πρώτη ημέρα λειτουργίας όπου η είσοδος των επιβατών ήταν εντελώς δωρεάν για λόγους γνωριμίας. Η επισκεψιμότητα έσπασε όλα τα ρεκόρ καθώς ξεπέρασε το 1 εκατομμύριο επιβάτες την πρώτη ημέρα λειτουργίας του ενώ τις πρώτες 10 ημέρες η συνολική επιβατική κίνηση έφτασε τα 7 εκατομμύρια επιβάτες.


Και σήμερα συμβαίνει αυτό μετά από 17 χρόνια, ΤΥΧΑΙΟ; δεν νομίζω :lol:

 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,291 μηνύματα.

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Είπαν να γιορτάσουν και εκείνοι για το μέτρο που δεν έχουν 😇😇.
Ρε ποιος το χεζει το μετρο, 3 λωρίδες να περνάνε τα αμάξια επιτέλους επειδή τελείωσε ΕΝΑ ΕΡΓΟ του μετρό, ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ

και για εμάς τους πεζούς η Βενιζέλου δεν θα είναι το ζικ ζακ του πακμαν να πούμε :lol: :lol: :lol:
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,291 μηνύματα.
Ρε ποιος το χεζει το μετρο, 3 λωρίδες να περνάνε τα αμάξια επιτέλους επειδή τελείωσε ΕΝΑ ΕΡΓΟ του μετρό, ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ

και για εμάς τους πεζούς η Βενιζέλου δεν θα είναι το ζικ ζακ του πακμαν να πούμε :lol: :lol: :lol:

Ναι αλλά σε λίγο καιρό θα έχετε το Flyover 😇😇.
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Ναι αλλά σε λίγο καιρό θα έχετε το Flyover 😇😇.
Ναι, όταν θα έχω εγγόνια θα μου τα λένε :lol:

Ε ρε τι έχει να γίνει το καλοκαίρι που θέλουν όλοι να πάνε Χαλκιδική

Κάτι ξέρω και πάω από Ολυμπιάδα και Παντελεήμονα μεριά, μια χαρα θαλασσα και εκει:P
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δικηγόρος. Έχει γράψει 2,140 μηνύματα.
Ε ρε τι έχει να γίνει το καλοκαίρι που θέλουν όλοι να πάνε Χαλκιδική
Με το flyover ξεχνάμε Χαλκιδική, εκτός αν το πάς φουλ στρατιωτικά και ξυπνάς από τις 04:30 για να φεύγεις τότε.

Δίπλα από το σπίτι μου έχω δημοτικό κολυμβητήριο. Ήδη ξέρω που θα περάσω το καλοκαιράκι μου (που, ας σημειωθεί, είναι το πρώτο ύστερα από πολύ καιρό που θα το περάσω στη Θεσσαλονίκη και όχι σε κάποιο στρατόπεδο).
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Με το flyover ξεχνάμε Χαλκιδική, εκτός αν το πάς φουλ στρατιωτικά και ξυπνάς από τις 04:30 για να φεύγεις τότε.

Δίπλα από το σπίτι μου έχω δημοτικό κολυμβητήριο. Ήδη ξέρω που θα περάσω το καλοκαιράκι μου (που, ας σημειωθεί, είναι το πρώτο ύστερα από πολύ καιρό που θα το περάσω στη Θεσσαλονίκη και όχι σε κάποιο στρατόπεδο).
ή όπως ειπα μπορείς να πας σταυρό, ασπροβαλτα, ολυμπιαδα ή πλαταμωνα μεριά που έχει επίσης ωραίες παραλίες, πιο λίγο κόσμο και όχι τόση κίνηση στο δρόμο. :)
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,835 μηνύματα.
Το flyover έπρεπε να αρχίσει όταν θα ολοκληρώνονταν το μετρό. Και όταν εννοώ ολοκληρώνονταν δεν λέω η βασική γραμμή, αναφέρομαι και για την επέκταση των δυτικών και μη πω και του αεροδρομίου.

Τα πρωϊνά επικρατεί το απόλυτο χάος σε μποτιλιάρισμα.
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δικηγόρος. Έχει γράψει 2,140 μηνύματα.
ή όπως ειπα μπορείς να πας σταυρό, ασπροβαλτα, ολυμπιαδα ή πλαταμωνα μεριά που έχει επίσης ωραίες παραλίες, πιο λίγο κόσμο και όχι τόση κίνηση στο δρόμο. :)
Μπα δεν μου αρέσουν αυτές, πολλή βαλκανίλα και ελάχιστες κοπελίτσες στην ηλικία μου:playboy:
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Μπα δεν μου αρέσουν αυτές, πολλή βαλκανίλα και ελάχιστες κοπελίτσες στην ηλικία μου:playboy:
Δεν έχεις δίκιο φίλε, δεν κοιτάς καλά

Ειδικά σε ορισμένες στο σταυρό και στο gallaria στο παντελημονα ουυυυ :lol:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

πολλή βαλκανίλα
@giannhs2001 :playboy:
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,291 μηνύματα.

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,295 μηνύματα.
@giannhs2001 @Poirot έχουμε εξελίξεις.

πωπω, ας το φτιάξουν αυτό το γιοφύρι της άρτας κι ας βάλουν για λογότυπο μια μπουγάτσα πραγματικά χέστηκαν οι άνθρωποι
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,291 μηνύματα.
πωπω, ας το φτιάξουν αυτό το γιοφύρι της άρτας κι ας βάλουν για λογότυπο μια μπουγάτσα πραγματικά χέστηκαν οι άνθρωποι

Το πιο αστείο σε αυτήν την υπόθεση είναι ότι μέχρι να μπει σε λειτουργία οι συρμοί θα έχουν γίνει depreciated με αποτέλεσμα να θέλουν αλλαγή :lol: :lol: .
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,835 μηνύματα.
@giannhs2001 @Poirot έχουμε εξελίξεις.

Είναι όλο μία σκέτη απογοήτευση. Κάθε τι που μαθαίνεις για αυτό το έργο... 20 χρόνια για μία άχρηστη γραμμή που θα εξ υπηρετεί ένα τμήμα μόνο των ανατολικών μέχρι το σιδηρόδρομο. Ούτε τα ΚΤΕΛ, ούτε τα δυτικά ούτε το αεροδρόμιο. Τίποτα... Αχρηστούρα.

Αυτή η χώρα είναι ντροπή.
 

Phoenix_

Νεοφερμένος

Η Phoenix_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Πόσα χρόνια πληρώνουμε το υποτιθέμενο μετρό; 🤔
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top