Μιλάτε με αγνώστους;

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Ποιος ειπε οτι κανουμε φίλους ? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,043 μηνύματα.
Μόνο αν έχουν σκυλάκι!
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,577 μηνύματα.
Πιάνω συνέχεια κουβέντα με αγνώστους σε ουρές αναμονής .. Είναι ένας τρόπος να ξεπεράσεις τη βαρεμάρα και γενικά ένας σχολιασμός πάντα είναι εποικοδομητικός
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Μου το έχει απαγορεύσει η μαμά μου.

1675536437442.png
 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Πιάνω συνέχεια κουβέντα με αγνώστους σε ουρές αναμονής .. Είναι ένας τρόπος να ξεπεράσεις τη βαρεμάρα και γενικά ένας σχολιασμός πάντα είναι εποικοδομητικός
Αυτό το chit-chat είναι το αγαπημένο μου, γιατί όντως σκοτώνει τη βαρεμάρα και παράλληλα ακούς και καμιά γνώμη παραπάνω :P

Εγώ μιλάω παντού: στα λεωφορεία, στις ουρές, στα μαγαζιά, σε ημερίδες κλπ.
Θεωρώ ότι είναι ένα skill που η γενιά μας έχει χάσει, δυστυχώς, αλλά συνάμα είναι τόσο σημαντικό για όλες τις κοινωνικές μας υποχρεώσεις...
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Αυτό το chit-chat είναι το αγαπημένο μου, γιατί όντως σκοτώνει τη βαρεμάρα και παράλληλα ακούς και καμιά γνώμη παραπάνω :P

Εγώ μιλάω παντού: στα λεωφορεία, στις ουρές, στα μαγαζιά, σε ημερίδες κλπ.
Θεωρώ ότι είναι ένα skill που η γενιά μας έχει χάσει, δυστυχώς, αλλά συνάμα είναι τόσο σημαντικό για όλες τις κοινωνικές μας υποχρεώσεις...
και εγω.... οταν ειμαι Ελλαδα. Εδω ειτε με αγνοουν ειτε φευγουν. Περναει ευχαριστα ο χρονος, ειδικα οταν ταξιδευεις μονη!
 

Δροσουλίτης

Δραστήριο μέλος

Ο Δροσουλίτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών και επαγγέλεται Οικονομολόγος. Έχει γράψει 436 μηνύματα.
Οι ωραιότερες "ανασκαφές" εντός μας είναι αυτές που γίνονται στην κουπαστή της πλώρης κάποιου πλοίου, μιλώντας με κάποιον άγνωστο-άγνωστη. Όχι μόνο γιατί δεν έχεις τον κίνδυνο να γίνει κατάχρηση αυτών που "βγάζεις" από μέσα σου, αλλά γιατί έχεις την μοναδική δυνατότητα να μιλήσεις ελεύθερα για αυτό που νιώθεις στο "τρέχον πάντα" σου, χωρίς να έχεις υποχρέωση να υπερασπιστείς κανένα παρελθόν, καμία προσκόλληση σε κάποια πεποίθηση, ιδέα, στάση ζωής, καμία προσδοκία για ένα προκαθορισμένο μέλλον.
Σε αυτά τα "ταξίδια" είναι που τελικά επαναπροσδιορίζεις ή ανακαλύπτεις τον τρέχοντα εαυτό σου. Εκεί που δεν υπάρχει "σημείο αναφοράς".
 

Nascentes morimur

Διάσημο μέλος

Η Nascentes morimur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,490 μηνύματα.
Μπα εδώ δεν το κάνω με γνωστους ή συγγενείς θα το κάνω με αγνώστους? :p
σπατάλη χρόνου όταν η συζήτηση δεν ειναι επικοδομητική και ειναι απλά λόγια για να σκοτώνεις την ώρα σου .
Ο λόγος είναι ωραίος
(δούναι και λαβείν) και οχι να καταναλώνεται άσκοπα. :cool:;)
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,043 μηνύματα.
Μπα εδώ δεν το κάνω με γνωστους ή συγγενείς θα το κάνω με αγνώστους? :p
σπατάλη χρόνου όταν η συζήτηση δεν ειναι επικοδομητική και ειναι απλά λόγια για να σκοτώνεις την ώρα σου .
Ο λόγος είναι ωραίος
(δούναι και λαβείν) και οχι να καταναλώνεται άσκοπα. :cool:;)
Όλα στην ώρα τους. Δε χρειάζεται όλες οι συζητήσεις να είναι εποικοδομητικές. Η οικειότητα ας πούμε ενός ζευγαριού ή δυο φίλων δημιουργείται και μέσα από ανούσιες συζητήσεις.

Και είμαι δηλωμένη εχθρός του small talk.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Όλα στην ώρα τους. Δε χρειάζεται όλες οι συζητήσεις να είναι εποικοδομητικές. Η οικειότητα ας πούμε ενός ζευγαριού ή δυο φίλων δημιουργείται και μέσα από ανούσιες συζητήσεις.

Και είμαι δηλωμένη εχθρός του small talk.
Ακριβώς, επίσης και οι σιωπές, είναι φυσιολογικές σε μια συζήτηση, ειδικά αν υπάρχει οικειότητα, δεν αισθάνεσαι καν αμηχανία
 

Wonderful

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,621 μηνύματα.
Πολλές φορές, γιατί με πλησιάζουν άνθρωποι να με ρωτήσουν διάφορα και πιάνουμε την κουβέντα.😛
Εχει τύχη και σε λεωφορείο επειδή συνέβη κάποιο περιστατικό, να σχολιάζω με αγνώστους και να γελάμε , παλαιότερα το καλύτερο ήταν οι ουρές αναμονής όταν πήγαινες να πληρώσεις σε μια δημόσια υπηρεσία η να καταθέσεις την φορολογική σου δήλωση. Δεν είχα καλύτερο, φοβερή εμπειρία, λύναμε από το Κυπριακό μέχρι τα οικογενειακά μας.
Το αστείο δε ..ήταν όταν κάποιος το έπαιζε έξυπνος και ήθελε να μας προσπεράσει όλους με ένα σωρό ευφάνταστες δικαιολογίες. Τι βρυσιμο έτρωγε ο καημένος , να τον λυπάσαι.
Μεγάλες στιγμές που αποτι φαινεται δεν θα τις ξαναζήσουμε πια.
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Νοσηλευτής/ρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,780 μηνύματα.
Μιλάω πολύ συχνά με άγνωστους και μάλιστα μου μιλάνε πολύ συχνά στο δρόμο επίσης άγνωστοι, συνήθως για μα ρωτήσουν κάτι.

Σε συναυλίες πάντα θα δημιουργήσω παρέα δίπλα μου.
Έχω φτιάξει φιλία μέσα στο αστικό με μια κοπέλα που ήρθε καθησε δίπλα μου, και κρατούσε στο χέρι ένα ροζ γιουκαλιλι. Ε δεν μπορούσα να το αφήσω έτσι! :lol:

Σε αναμονες στο λεωφορείο, σε εξυπηρετήσεις

Η καλύτερη μου γενικά.

Η μάνα μου πιο μουρλή από εμένα
Με μαλώνει για κάτι καμία φορά ή μου εξηγεί κάτι χαριτωμένα, και όποιος περνάει από εκεί του λέει, ΚΑΛΑ ΔΕΝ ΤΑ ΛΕΩ;
:lol:
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Νοσηλευτής/ρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,780 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,818 μηνύματα.
Συνήθως δεν μιλάω σε αγνώστους. Βέβαια αν μου απευθύνουν τον λόγο, θα τους μιλήσω. Πάντως πιο εύκολη είναι η επικοινωνία με αγνώστους σε ανοιχτους χώρους όπως έξω από μια τράπεζα ή περιμένοντας το λεωφορείο.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,043 μηνύματα.
Μόνο αν έχουν σκυλάκι. Μιλάω στο σκυλάκι. :look:
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,204 μηνύματα.
Ούτε καν σε γνωστούς πολλές φορές.


Η χειρότερη που μου χει τύχει ποτέ είναι μια που κάθισε δίπλα μου στο αεροπλάνο, μου έπιασε κουβέντα σε όλη τη διάρκεια της πτήσης ενώ ήταν εμφανές πως ήθελα να ακούσω μουσική and mind my own fucking business και σε κάποια στιγμή έκανε σαν τρελή με τις αναταράξεις μου έπιανε το χέρι και χοροπηδούσε και ούρλιαζε.


ΜΗΝ πιάνετε κουβέντα σε αγνώστους αν δεν τους βλέπετε να ψήνονται.πλιζ
Αυτά θα πρεπε να ναι παράνομα, να μην χρειάζεται να λέω καμιά κουβέντα. :pfff:
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Νοσηλευτής/ρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,780 μηνύματα.
Ούτε καν σε γνωστούς πολλές φορές.


Η χειρότερη που μου χει τύχει ποτέ είναι μια που κάθισε δίπλα μου στο αεροπλάνο, μου έπιασε κουβέντα σε όλη τη διάρκεια της πτήσης ενώ ήταν εμφανές πως ήθελα να ακούσω μουσική and mind my own fucking business και σε κάποια στιγμή έκανε σαν τρελή με τις αναταράξεις μου έπιανε το χέρι και χοροπηδούσε και ούρλιαζε.


ΜΗΝ πιάνετε κουβέντα σε αγνώστους αν δεν τους βλέπετε να ψήνονται.πλιζ
Αυτά θα πρεπε να ναι παράνομα, να μην χρειάζεται να λέω καμιά κουβέντα. :pfff:
Προσωπικά αν με πιάσει ένας άγνωστος κουβέντα και δεν είμαι καλά, ή μου φαίνεται περίεργος, με το που ολοκληρώσει τη πρώτη πρόταση τους λέω "να είστε καλά καλή συνέχεια :) " και συνεχίζω τη ζωή μου

Σε λεωφορείο που με μιλούσε μια γιαγιά και εγώ ήθελα να ακούσω μουσική, είπε αυτό που ήθελε να πει, της χαμογέλασα και κοίταξα έξω από το παράθυρο φορώντας τα ακουστικά μου

Στο αεροπλάνο δεν ξερω πως θα μπορούσες να το αποφύγεις.

Οι άνθρωποι που μιλάνε επίμονα σε κόσμο που δεν θέλει να τους ακούσει πολλές φορές είναι άνθρωποι με προβλήματα, απλά τους κόβεις ευγενικά, δεν τίθεται και μεγάλο θέμα.

Το να δείξεις αυτό που αισθάνεσαι ειναι ο πιο αποτελεσματικός τρόπος.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top