Μισθοί στην Ελλάδα και στο εξωτερικό

Θεωρείτε το εργασιακό σύστημα της Ελλάδας προβληματικό;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 33)

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,918 μηνύματα.
Όπως όλοι ξέρουμε η Ελλάδα είναι μια χώρα όπου το εργασιακό της σύστημα αντιμετωπίζει πολύ σοβαρά πρόβλημα . Προβλήματα όπως η υψηλή γενική ανεργία , η ανεργία στους νέους που φτάνει το 30%, οι εξαιρετικά χαμηλοί μισθοί καθώς και ο σκληρές συνθήκες εργασίας. Τα παραπάνω οδήγησαν στη φυγή περίπου 570.000 Ελλήνων πτυχιούχων στο εξωτερικό την περίοδο 2010-2020.

Το τελευταίο καιρό κάνω μια έρευνα μαζί με μια καθηγήτρια μου στο πανεπιστήμιο (στα πλαίσια του μαθήματος ) σχετικά με μισθούς στην Ελλάδα και στο εξωτερικό. Επέλεξα να συγκρίνω την Ελλάδα με τον Καναδά , Γερμανία και τη Σουηδία πάνω σε μια σειρά από διάφορους κλάδους. Ο δείκτης που χρησιμοποιώ είναι ο καθαρός μέσος μισθός . Δηλαδή ο μισθός που λαμβάνει ένας εργαζόμενος μετά την αφαίρεση των φόρων και των ασφαλιστικών εισφορών του. Τα αποτελέσματα που βρήκα είναι τα παρακάτω. Η Ελλάδα έχει μέσο καθαρό μισθό 1.070€ το μήνα (1.300 μικτά), ενώ το καθαρό ελάχιστο εισόδημα ειναι 600€ (713€ μικτά). Τα ποσά αυτά ειναι πολύ χαμηλότερα από κάθε άλλη δυτική χώρα.

Πιστεύετε ότι το εργασιακό στην Ελλάδα έχει προοπτικές εξέλιξης / βελτίωσης η όχι;; Τι έφταιξε κατά τη γνώμη σας και η Ελλάδα είναι σε τόσο άσχημη θέση;;

347ED1A9-F47C-4798-A410-F3C4C89A0F15.png
002392FE-4696-4AAA-A54E-44C733724BC6.png
B2274D61-7A3A-4DE3-8C0C-1526708EDD6F.png
FE5865A2-6911-40F5-AFD7-29D482881C15.png
 
Τελευταία επεξεργασία:

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,800 μηνύματα.
Όπως όλοι ξέρουμε η Ελλάδα είναι μια χώρα όπου το εργασιακό της σύστημα αντιμετωπίζει πολύ σοβαρά πρόβλημα . Προβλήματα όπως η υψηλή γενική ανεργία , η ανεργία στους νέους που φτάνει το 30%, οι εξαιρετικά χαμηλοί μισθοί καθώς και ο σκληρές συνθήκες εργασίας. Τα παραπάνω οδήγησαν στη φυγή περίπου 570.000 Ελλήνων πτυχιούχων στο εξωτερικό την περίοδο 2010-2020.

Το τελευταίο καιρό κάνω μια έρευνα μαζί με μια καθηγήτρια μου στο πανεπιστήμιο (στα πλαίσια του μαθήματος ) σχετικά με μισθούς στην Ελλάδα και στο εξωτερικό. Επέλεξα να συγκρίνω την Ελλάδα με τον Καναδά , Γερμανία και τη Σουηδία πάνω σε μια σειρά από διάφορους κλάδους. Ο δείκτης που χρησιμοποιώ είναι ο καθαρός μέσος μισθός . Δηλαδή ο μισθός που λαμβάνει ένας εργαζόμενος μετά την αφαίρεση των φόρων και των ασφαλιστικών εισφορών του. Τα αποτελέσματα που βρήκα είναι τα παρακάτω. Η Ελλάδα έχει μέσο καθαρό μισθό 1.070€ το μήνα (1.300 μικτά), ενώ το καθαρό ελάχιστο εισόδημα ειναι 600€ (713€ μικτά). Τα ποσά αυτά ειναι πολύ χαμηλότερα από κάθε άλλη δυτική χώρα.

Πιστεύετε ότι το εργασιακό στην Ελλάδα έχει προοπτικές εξέλιξης / βελτίωσης η όχι;; Τι έφταιξε κατά τη γνώμη σας και η Ελλάδα είναι σε τόσο άσχημη θέση;;

View attachment 110793View attachment 110794View attachment 110796View attachment 110797

Εγώ που τα θεωρώ μεγάλα ; Εννοώ ότι οι 3 πρώτες κατηγορίες είναι φουσκωμένες.
Υπάρχουν εκπαιδευτικοί στην πρωτοβάθμια που παίρνουν καθαρά μεταξύ 900-1000.

Οι καθηγητές/αναπληρωτές/επίκουροι επουδενί δεν είναι τόσο ψηλά. Οι αναπληρωτές καθηγητές (βαθμίδα) είναι στα 1400.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,918 μηνύματα.
Εγώ που τα θεωρώ μεγάλα ; Εννοώ ότι οι 3 πρώτες κατηγορίες είναι φουσκωμένες.
Υπάρχουν εκπαιδευτικοί στην πρωτοβάθμια που παίρνουν καθαρά μεταξύ 900-1000.

Οι καθηγητές/αναπληρωτές/επίκουροι επουδενί δεν είναι τόσο ψηλά. Οι αναπληρωτές καθηγητές (βαθμίδα) είναι στα 1400.
Είναι μέσος μισθός και όχι κατώτεροι / ανώτεροι. Δηλαδή μετά από κάποια χρόνια εργασίας (4-5 ). Όσο αφορά τους καθηγητές πανεπιστημίου φταίω εγώ που δεν το διευκρίνισα, στην λίστα αυτή έβαλα καθηγητές πανεπιστημίου και όχι επίκουρος και αναπληρωτής καθηγητής οι οποίοι όντως παίζουν στα 1.400 και 1.670€ αντίστοιχα. Θα προσθέσω όμως στην εργασία και αυτές τις δυο κατηγορίες καθηγητών ώστε να δώσω μια πιο σαφή εικόνα. Δεν την έχω τελειώσει ακόμα βέβαια καθώς θα βάλω καμία 10αρια επαγγέλματα ακόμη , όπως και θα φτιάξω δικό μου δείκτη που θα συνδιάζει το μέσο μισθό με το κόστος ζωής και έτσι θα βγάζει μια αγοραστική δύναμη του καταναλωτή ανάλογα με τα ποσά χρήματα του μένουν για αποταμίευση (είναι μέρος της εργασίας / έρευνας του μαθήματος).
 
Τελευταία επεξεργασία:

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Το τελευταίο καιρό κάνω μια έρευνα μαζί με μια καθηγήτρια μου στο πανεπιστήμιο (στα πλαίσια του μαθήματος ) σχετικά με μισθούς στην Ελλάδα και στο εξωτερικό
Ποια καθηγήτρια ; 😏😏

Εγώ θεωρώ πως πέρα από την οικονομική κρίση που ήρθε και το καθαρά οικονομικό κομμάτι πιστεύω πως σαν Έλληνες δεν δίνουμε όσο σημασία πρέπει σε επαγγέλματα που σχετίζονται με τη πληροφορική(δες Software engineer) ή στους λογιστές ή ακόμα και στους καθηγητές του σχολείου...
Τι εννοώ με αυτό...
Δεν γίνεται να αμοίβεται με 1800 το μήνα ένας υπάλληλος της ΔΕΗ που έχει τελείωσει μόνο το Λύκειο και να αμοίβεται με λιγότερα ένας λογιστής (φίλος μου λογιστής σε εταιρεία αμοίβεται με 800 ευρώ με 2 ξένες γλώσσες και αρκετά άλλα qualifications...).Είναι ντροπή προς τη δουλειά που έχει ρίξει ο άλλος για να φτιάξει το CV του...
Και φυσικά λογιστής με κακές εργασιακές συνθήκες,με δωδεκάωρα και μη πληρωμένες υπερωρίες...
Και η άλλη με μόνο το Λύκειο 1800 και σε 8 ωρίτσες σπίτι της και στη δουλειά της δεν κάνει ΤΙΠΟΤΑ...
 

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,252 μηνύματα.
Όπως όλοι ξέρουμε η Ελλάδα είναι μια χώρα όπου το εργασιακό της σύστημα αντιμετωπίζει πολύ σοβαρά πρόβλημα . Προβλήματα όπως η υψηλή γενική ανεργία , η ανεργία στους νέους που φτάνει το 30%, οι εξαιρετικά χαμηλοί μισθοί καθώς και ο σκληρές συνθήκες εργασίας. Τα παραπάνω οδήγησαν στη φυγή περίπου 570.000 Ελλήνων πτυχιούχων στο εξωτερικό την περίοδο 2010-2020.

Το τελευταίο καιρό κάνω μια έρευνα μαζί με μια καθηγήτρια μου στο πανεπιστήμιο (στα πλαίσια του μαθήματος ) σχετικά με μισθούς στην Ελλάδα και στο εξωτερικό. Επέλεξα να συγκρίνω την Ελλάδα με τον Καναδά , Γερμανία και τη Σουηδία πάνω σε μια σειρά από διάφορους κλάδους. Ο δείκτης που χρησιμοποιώ είναι ο καθαρός μέσος μισθός . Δηλαδή ο μισθός που λαμβάνει ένας εργαζόμενος μετά την αφαίρεση των φόρων και των ασφαλιστικών εισφορών του. Τα αποτελέσματα που βρήκα είναι τα παρακάτω. Η Ελλάδα έχει μέσο καθαρό μισθό 1.070€ το μήνα (1.300 μικτά), ενώ το καθαρό ελάχιστο εισόδημα ειναι 600€ (713€ μικτά). Τα ποσά αυτά ειναι πολύ χαμηλότερα από κάθε άλλη δυτική χώρα.

Πιστεύετε ότι το εργασιακό στην Ελλάδα έχει προοπτικές εξέλιξης / βελτίωσης η όχι;; Τι έφταιξε κατά τη γνώμη σας και η Ελλάδα είναι σε τόσο άσχημη θέση;;

View attachment 110793View attachment 110794View attachment 110796View attachment 110797
Όταν βγάζεις μέσο μισθό ανα μήνα το υπολογίζεις με 12 ή 14;
Γιατί στην Ελλάδα οι εργαζόμενοι του ιδιωτικού τομέα έχουν 14 μισθούς όποτε αν κάποιος τον μήνα βγάζει καθαρά 600 τον χρόνο δεν βγάζει 7.200 αλλά 8.400 οπότε αν αυτό το έκανες αναγωγή στο 12μηνο βγαίνει 700.
Το οποίο βέβαια είναι δύσκολο να ενσωματωθεί σε έρευνα ότι δεν παίρνουν όλοι 13-14ο οπότε άντε να βγάλεις άκρη πχ ένας μηχανικός στο δημόσιο παίρνει 12 μισθούς, αν πάει υπάλληλος σε τεχνική εταιρεία παίρνει 14.

Επίσης έχω μια αμφιβολία για τον μέσο καθαρό μισθό 1.070 τον μήνα γιατί δεν συμφωνεί με την έκθεση της ελστατ που ομολογώ δεν διάβασα αναλυτικά. Σελίδα 3 λέει ότι διάμεσο εισόδημα νοικοκυριών 8.752, μέσο 17.089 και σελ 8 ότι μέσο ατομικό εισόδημα 9.952 τα οποία δεν φαίνεται να ταιριάζουν με το 1.070.

Ίσως για αυτό για σύγκριση με άλλες χώρες είναι καλύτερο να χρησιμοποιείται το ετήσιο εισόδημα όχι το μηνιαίο, όπως δηλαδή βγάζει η ελστατ τις εκθέσεις της.

Το κόστος ζωής Ιρλανδίας και Ισλανδίας μου κάνει εντύπωση επίσης, δεν τους περίμενα πάνω και από ΗΠΑ, Σιγκαπούρη.

Τώρα γενικά πιστεύω πως όχι το εργασιακό δεν έχει ελπίδα βελτίωσης. Οι μισθοί θα συνεχίσουν να ανεβαίνουν ναι, αλλά στην καλύτερη θα συμβαδίζουν με την αύξηση του κόστους ζωής στην χειρότερη θα υπολείπονται κατά πολύ αυτού όπως συμβαίνει σήμερα.

Οι λόγοι για αυτό γνωστοί και χιλιοειπωμένοι, από την βιομηχανία που δεν έχουμε μέχρι τον λανθασμένο επαγγελματικό προσανατολισμό και όλα τα ενδιάμεσα.

Ποια καθηγήτρια ; 😏😏

Εγώ θεωρώ πως πέρα από την οικονομική κρίση που ήρθε και το καθαρά οικονομικό κομμάτι πιστεύω πως σαν Έλληνες δεν δίνουμε όσο σημασία πρέπει σε επαγγέλματα που σχετίζονται με τη πληροφορική(δες Software engineer) ή στους λογιστές ή ακόμα και στους καθηγητές του σχολείου...
Τι εννοώ με αυτό...
Δεν γίνεται να αμοίβεται με 1800 το μήνα ένας υπάλληλος της ΔΕΗ που έχει τελείωσει μόνο το Λύκειο και να αμοίβεται με λιγότερα ένας λογιστής (φίλος μου λογιστής σε εταιρεία αμοίβεται με 800 ευρώ με 2 ξένες γλώσσες και αρκετά άλλα qualifications...).Είναι ντροπή προς τη δουλειά που έχει ρίξει ο άλλος για να φτιάξει το CV του...
Και φυσικά λογιστής με κακές εργασιακές συνθήκες,με δωδεκάωρα και μη πληρωμένες υπερωρίες...
Και η άλλη με μόνο το Λύκειο 1800 και σε 8 ωρίτσες σπίτι της και στη δουλειά της δεν κάνει ΤΙΠΟΤΑ...
Είναι μερικά διαφορετικά πράγματα.

Το ένα είναι ότι κάποιοι παίρνουν λεφτά που δεν τα αξίζουν όμως η ΔΕΗ που λες σαν παράδειγμα είναι ιδιωτική εδώ και κάποια χρόνια, αν κάποιον τον πληρώνουν τόσα κάποιο λόγο θα έχουν.
Και για εμένα είναι ντροπή ένας ποδοσφαιριστής να παίρνει εκατομμύρια και είναι σε όλα τα επίπεδα. Δηλαδή ο καλύτερος γιατρός του κόσμου ας πούμε θα κάνει δεκαετίες να βγάλει όσα βγάζει ο Μέσι σε ένα χρόνο, αντίστοιχα ένας έλληνας εργαζόμενος σε σχέση με έναν ποδοσφαιριστή του Ολυμπιακού πχ κλπ.
Όμως έτσι είναι η κατάσταση.

Τώρα για το άλλο, ναι τα πανεπιστήμια δεν εστιάζουν στους τομείς με ζήτηση για αυτό βλέπεις τόσους πολλούς αποφοίτους σε επαγγέλματα με ανύπαρκτη επαγγελματική αποκατάσταση.
Οι εργοδότες όμως μια χαρά εστιάζουν, για αυτό βλέπεις software engineers να παίρνουν όσα παίρνουν ενω ο λογιστής 800 ευρώ...
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,918 μηνύματα.
Όταν βγάζεις μέσο μισθό ανα μήνα το υπολογίζεις με 12 ή 14;
Γιατί στην Ελλάδα οι εργαζόμενοι του ιδιωτικού τομέα έχουν 14 μισθούς όποτε αν κάποιος τον μήνα βγάζει καθαρά 600 τον χρόνο δεν βγάζει 7.200 αλλά 8.400 οπότε αν αυτό το έκανες αναγωγή στο 12μηνο βγαίνει 700.
Το οποίο βέβαια είναι δύσκολο να ενσωματωθεί σε έρευνα ότι δεν παίρνουν όλοι 13-14ο οπότε άντε να βγάλεις άκρη πχ ένας μηχανικός στο δημόσιο παίρνει 12 μισθούς, αν πάει υπάλληλος σε τεχνική εταιρεία παίρνει 14.

Επίσης έχω μια αμφιβολία για τον μέσο καθαρό μισθό 1.070 τον μήνα γιατί δεν συμφωνεί με την έκθεση της ελστατ που ομολογώ δεν διάβασα αναλυτικά. Σελίδα 3 λέει ότι διάμεσο εισόδημα νοικοκυριών 8.752, μέσο 17.089 και σελ 8 ότι μέσο ατομικό εισόδημα 9.952 τα οποία δεν φαίνεται να ταιριάζουν με το 1.070.

Ίσως για αυτό για σύγκριση με άλλες χώρες είναι καλύτερο να χρησιμοποιείται το ετήσιο εισόδημα όχι το μηνιαίο, όπως δηλαδή βγάζει η ελστατ τις εκθέσεις της.

Το κόστος ζωής Ιρλανδίας και Ισλανδίας μου κάνει εντύπωση επίσης, δεν τους περίμενα πάνω και από ΗΠΑ, Σιγκαπούρη.

Τώρα γενικά πιστεύω πως όχι το εργασιακό δεν έχει ελπίδα βελτίωσης. Οι μισθοί θα συνεχίσουν να ανεβαίνουν ναι, αλλά στην καλύτερη θα συμβαδίζουν με την αύξηση του κόστους ζωής στην χειρότερη θα υπολείπονται κατά πολύ αυτού όπως συμβαίνει σήμερα.

Οι λόγοι για αυτό γνωστοί και χιλιοειπωμένοι, από την βιομηχανία που δεν έχουμε μέχρι τον λανθασμένο επαγγελματικό προσανατολισμό και όλα τα ενδιάμεσα.


Είναι μερικά διαφορετικά πράγματα.

Το ένα είναι ότι κάποιοι παίρνουν λεφτά που δεν τα αξίζουν όμως η ΔΕΗ που λες σαν παράδειγμα είναι ιδιωτική εδώ και κάποια χρόνια, αν κάποιον τον πληρώνουν τόσα κάποιο λόγο θα έχουν.
Και για εμένα είναι ντροπή ένας ποδοσφαιριστής να παίρνει εκατομμύρια και είναι σε όλα τα επίπεδα. Δηλαδή ο καλύτερος γιατρός του κόσμου ας πούμε θα κάνει δεκαετίες να βγάλει όσα βγάζει ο Μέσι σε ένα χρόνο, αντίστοιχα ένας έλληνας εργαζόμενος σε σχέση με έναν ποδοσφαιριστή του Ολυμπιακού πχ κλπ.
Όμως έτσι είναι η κατάσταση.

Τώρα για το άλλο, ναι τα πανεπιστήμια δεν εστιάζουν στους τομείς με ζήτηση για αυτό βλέπεις τόσους πολλούς αποφοίτους σε επαγγέλματα με ανύπαρκτη επαγγελματική αποκατάσταση.
Οι εργοδότες όμως μια χαρά εστιάζουν, για αυτό βλέπεις software engineers να παίρνουν όσα παίρνουν ενω ο λογιστής 800 ευρώ...
Οι συγκρίσεις εισοδημάτων μεταξύ χωρών γίνονται πάντα με μηνιαία απολαβή και όχι ετήσια καθώς στην Ελλάδα έχουμε 14 μισθούς , στην Σουηδία 13 , σε χώρες όπως ο Καναδάς και οι ΗΠΑ δουλεύουν με bonus με αποτέλεσμα αν πάμε να κάνουμε σύγκριση σε ετήσια κλίμακα να μην έχουμε πολλαπλασιάσει τον μηνιαίο μισθό με τον ίδιο αριθμό μηνών και έτσι να βγάζουμε λανθασμένα συμπεράσματα.

Όσο αφορά το 1.070€ τόσο είναι το καθαρό μέσο εισόδημα των Ελλήνων , τα στοιχεία υπάρχουν στο Payscale , Eurostat κτλ. Το 9.952 που λες μάλλον θα είναι κάτι άλλο , δεν είναι σίγουρα το μέσο καθαρό εισόδημα των Ελλήνων.

Η Ιρλανδία όντως έχει πολύ αυξημένο κόστος ζωής, ο λόγος είναι επειδή τα τελευταία 10 χρόνια η Ιρλανδία να έχει γίνει Tech hub για επιχειρήσεις όπως Apple, Google , Meta κτλ οι οποίες μετέφεραν τα κεντρικά γραφεία τους εκεί . Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να εκτιναχθεί η ζήτηση για ακίνητα και έτσι το μέσο ενοίκιο στο κέντρο του Δουβλίνου για ένα διαμέρισμα με 2 δωμάτια να εκτιναχθεί στα 1.600-1.700€ το μήνα , αύξηση κατά 40% μέσα σε 10 χρόνια. Αυτό τράβηξε προς τα πάνω το συνολικό κόστος ζωής.

Στην Ελλάδα το μέσο κόστος ζωής για ένα άτομο χωρίς οικογένεια αλλά με ενοίκιο ανέρχεται στα 1.000€ το μήνα με το μέσο μισθό μα είναι στα 1.070€ (δηλαδή μόνο 70€ αποταμίευση ) . Στον Καναδά ανέρχεται στα 1.900€ με το μέσο μισθό στα 3.372€ (αποταμίευση 1.472€). Στην Ιρλανδία που λέμε το μέσο κόστος για ένα άτομο είναι όπως είδαμε στα 2.370€ ενώ ο μέσος καθαρός μισθός είναι στα 2.760€ το μήνα, 390€ το μήνα για αποταμίευση που είναι χαμηλό ποσό καθώς αν σου μένουν το μήνα κάτω από 500-600€ στην άκρη δεν είσαι ασφαλής για το μέλλον. Στο κόστος ζωής βάζουμε τα βασικά μόνο (ενοίκια, λογαριασμοί, υγεια , supermarket και μια μέση τυπική διασκέδαση). Δηλαδή τα απολύτως βασικά για να ζήσεις, αν βάλουμε extra (ταξίδια, ρούχα, δάνεια για αυτοκίνητο, devices κτλ) τότε σε όλες τις χώρες το κόστος ζωής εκτινάσσεται και στην Ελλάδα απλά είναι όνειρο που δεν μπορεί να πραγματοποιηθεί.
 
Τελευταία επεξεργασία:

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Το ένα είναι ότι κάποιοι παίρνουν λεφτά που δεν τα αξίζουν όμως η ΔΕΗ που λες σαν παράδειγμα είναι ιδιωτική εδώ και κάποια χρόνια, αν κάποιον τον πληρώνουν τόσα κάποιο λόγο θα έχουν.
Και για εμένα είναι ντροπή ένας ποδοσφαιριστής να παίρνει εκατομμύρια και είναι σε όλα τα επίπεδα. Δηλαδή ο καλύτερος γιατρός του κόσμου ας πούμε θα κάνει δεκαετίες να βγάλει όσα βγάζει ο Μέσι σε ένα χρόνο, αντίστοιχα ένας έλληνας εργαζόμενος σε σχέση με έναν ποδοσφαιριστή του Ολυμπιακού πχ κλπ.
Όμως έτσι είναι η κατάσταση.
Καλά σίγουρα έχεις απόλυτο δίκιο!
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Πιστεύω το σημαντικότερο είναι να συγκρίνεις κόστος ζωής ως προς την απόκτηση βασικών απαραίτητων αγαθών και υπηρεσιών στις χώρες που θα βάλεις στην εργασία σου, επειδή οι μισθοί από μόνοι τους δεν λένε κάτι ουσιαστικό.

Το να συγκρίνουμε 1000€ στην Ελλάδα και 4000€ στην πχ Νέα Υόρκη δεν είναι σωστό. Φαντάζει χ4 το εισόδημα αλλά στην πράξη δεν αγοράζεις χ4 πράγματα στην ΝΥ.

Ως προς την αρχική ερώτηση αν η Ελλάδα θα ανεβεί οικονομικά, νομίζω έχει φθάσει στα επίπεδα που θα παραμείνει τις επόμενες δεκαετίες. Οι οποίες αυξήσεις θα είναι πολύ μικρές. Δε μπορεί να φθάσει από 1000-1200€ ένας μισθός στα 1500-2000€ ούτε σε 5 ούτε σε 15 χρόνια σε μια χώρα που οι μισθοί έχουν παγώσει δεν θυμάμαι κι εγώ ποσα χρόνια τώρα.
 

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,931 μηνύματα.
Η κατάσταση είναι ολίγον τραγική. Στον δικό μου κλάδο, οι αγγελίες που ζητούν νέους δικηγόρους για 10ωρη απασχόληση με 800-850 ευρώ (με προοπτικές, ωστόσο, πολύ παρήγορο :P) είναι σε γενικές γραμμές ο κανόνας. Κουράγιο και περαστικά μας.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,918 μηνύματα.
Οι μισθοί στην Ελλάδα δεν πρόκειται να ανέβουν και να φτασουν τα ξένα επίπεδα ποτέ. Αρχικά είμαστε μια χαρά με νοοτροπία του προηγούμενου αιώνα σε ότι αφορά τα δικαιώματα των εργαζομένων και τις επιθυμίες τους για μια καλύτερη ζωή. Στην Ελλάδα χαλάς 15 χρόνια από τη ζωή σου στα θρανία όμως μετά όταν βγαίνεις στην αγορά εργασίας σου λένε 950-1000 ευρώ Max και αν σου αρέσουν.

Θεωρώ ότι το εξωτερικό είναι μονόδρομος, όσοι έχετε φτύσει σιμά στο διάβασμα μην καθίσετε εδώ πέρα καθώς είναι σαν να πετάτε τη ζωή σας στα σκουπίδια.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Η κατάσταση είναι ολίγον τραγική. Στον δικό μου κλάδο, οι αγγελίες που ζητούν νέους δικηγόρους για 10ωρη αππασχόληση με 800-850 ευρώ (με προοπτικές, ωστόσο, πολύ παρήγορο :P) είναι σε γενικές γραμμές ο κανόνας. Κουράγιο και περαστικά μας.

Μάζεψε χρήματα 3-4 χρόνια και φύγε έξω, πραγματικά δεν το θεωρώ σωστό να έχεις φάει τη ζωή σου στο διάβασμα για να γράψεις 18.000+ στις πανελλήνιες, να έχεις ξοδέψει τόσο χρόνο για να βγάλεις μια τόσο δύσκολη σχολή όμως να σου λένε 900€.
 

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,931 μηνύματα.
Μάζεψε χρήματα 3-4 χρόνια και φύγε έξω, πραγματικά δεν το θεωρώ σωστό να έχεις φάει τη ζωή σου στο διάβασμα για να γράψεις 18.000+ στις πανελλήνιες, να έχεις ξοδέψει τόσο χρόνο για να βγάλεις μια τόσο δύσκολη σχολή όμως να σου λένε 900€.

Εγώ είμαι αυτοαπασχολούμενος, με όλα τα θετικά κι αρνητικά. Τουλάχιστον δουλεύω για την πάρτη μου μόνο. Πάντως, όχι, αν αναγκαζόμουν να κλείσω το γραφείο μου και να πάω να δουλέψω ως συνεργάτης σε κάποιον άλλον, δεν θα δεχόμουν τέτοιο μισθό. Με τίποτα, όμως.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,918 μηνύματα.
Εγώ είμαι αυτοαπασχολούμενος, με όλα τα θετικά κι αρνητικά. Τουλάχιστον δουλεύω για την πάρτη μου μόνο. Πάντως, όχι, αν αναγκαζόμουν να κλείσω το γραφείο μου και να πάω να δουλέψω ως συνεργάτης σε κάποιον άλλον, δεν θα δεχόμουν τέτοιο μισθό. Με τίποτα, όμως.
Χαχαχαχα τόσο καιρό νόμιζα ότι είσαι κοντά στην ηλικία μου (22-25 κάπου εκεί).🤣🤣

Είναι πάντως τραγικά τα πράγματα. Μίλαγα με ένα παιδί που τελείωσε το τμήμα μου πέρσι και φέτος έπιασε δουλειά ,παράλληλα με το μεταπτυχιακό του, σε ασφαλιστική εταιρεία ως λογιστικής. Του είπαν 750€ μικτά και δουλεύει 8ωρα την ημέρα συν αρκετές ώρες δουλειά στο σπίτι. Το χειρότερο είναι ότι ο μισθός δεν ανεβαίνει με το πέρασμα του χρόνου. Παιδί συμφοιτητής μου ο οποίος είναι 32 ετών και τώρα έρχεται να πάρει ένα δεύτερο πτυχίο μου λέει ότι εργάζεται 7 χρόνια στο δημόσιο και παίρνει 1.100€ καθαρά , ποσό ελάχιστα παραπάνω σε σχέση με όταν ξεκίνησε. Στο εξωτερικό (τουλάχιστον από Καναδά , Γερμανία και ΗΠΑ που ξέρω λόγω συγγενών / γνωστών) μπορείς να ξεκινήσεις με 2.500€ πχ όμως σε 5 χρόνια να έχεις φτάσει και τα 3.500€ αν είσαι καλός στη δουλειά σου. Στην Ελλάδα δυστυχώς δεν θα δούμε ποτέ αυτή την πρόοδο, έχουμε φτάσει να θεωρούμε επενδυτική και εργασιακή καριέρα το άνοιγμα καφετεριών και σουβλατζίδικων.😑😑
 

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,931 μηνύματα.
Χαχαχαχα τόσο καιρό νόμιζα ότι είσαι κοντά στην ηλικία μου (22-25 κάπου εκεί).🤣🤣

Είναι πάντως τραγικά τα πράγματα. Μίλαγα με ένα παιδί που τελείωσε το τμήμα μου πέρσι και φέτος έπιασε δουλειά ,παράλληλα με το μεταπτυχιακό του, σε ασφαλιστική εταιρεία ως λογιστικής. Του είπαν 750€ μικτά και δουλεύει 8ωρα την ημέρα συν αρκετές ώρες δουλειά στο σπίτι. Το χειρότερο είναι ότι ο μισθός δεν ανεβαίνει με το πέρασμα του χρόνου. Παιδί συμφοιτητής μου ο οποίος είναι 32 ετών και τώρα έρχεται να πάρει ένα δεύτερο πτυχίο μου λέει ότι εργάζεται 7 χρόνια στο δημόσιο και παίρνει 1.100€ καθαρά , ποσό ελάχιστα παραπάνω σε σχέση με όταν ξεκίνησε. Στο εξωτερικό (τουλάχιστον από Καναδά , Γερμανία και ΗΠΑ που ξέρω λόγω συγγενών / γνωστών) μπορείς να ξεκινήσεις με 2.500€ πχ όμως σε 5 χρόνια να έχεις φτάσει και τα 3.500€ αν είσαι καλός στη δουλειά σου. Στην Ελλάδα δυστυχώς δεν θα δούμε ποτέ αυτή την πρόοδο, έχουμε φτάσει να θεωρούμε επενδυτική και εργασιακή καριέρα το άνοιγμα καφετεριών και σουβλατζίδικων.😑😑

Όπως αναφέρθηκε και παραπάνω, καλό είναι να βλέπουμε τους μισθούς σε συσχετισμό με το κόστος ζωής. Πχ η Ζυρίχη, όπου μένει η αδερφή μου και την έχω επισκεφθεί αρκετές φορές, είναι μια σοκαριστικά ακριβή πόλη. Τα 5 χιλιάρικα εκεί είναι οριακά. Ομοίως και Ουτρέχτη που πήγε αδελφός συναδέλφου (ανειδίκευτος, βέβαια) και δουλεύει πωλητής για 2000.
Δεν υπάρχει γη της επαγγελίας. Αλλά σίγουρα αξίζει να δοκιμάσεις το έξω, εφόσον το επιθυμείς. Στο κάτω-κάτω τίποτα δεν είναι για πάντα. Αν δεν σ'αρέσει, επιστρέφεις.

Υ.Γ. Δεν ξέρω αν πρέπει να το πάρω ως θετικό το σχόλιο περί της ηλικίας μου. :P
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,918 μηνύματα.
Όπως αναφέρθηκε και παραπάνω, καλό είναι να βλέπουμε τους μισθούς σε συσχετισμό με το κόστος ζωής. Πχ η Ζυρίχη, όπου μένει η αδερφή μου και την έχω επισκεφθεί αρκετές φορές, είναι μια σοκαριστικά ακριβή πόλη. Τα 5 χιλιάρικα εκεί είναι οριακά. Ομοίως και Ουτρέχτη που πήγε αδελφός συναδέλφου (ανειδίκευτος, βέβαια) και δουλεύει πωλητής για 2000.
Δεν υπάρχει γη της επαγγελίας. Αλλά σίγουρα αξίζει να δοκιμάσεις το έξω, εφόσον το επιθυμείς. Στο κάτω-κάτω τίποτα δεν είναι για πάντα. Αν δεν σ'αρέσει, επιστρέφεις.

Υ.Γ. Δεν ξέρω αν πρέπει να το πάρω ως θετικό το σχόλιο περί της ηλικίας μου. :P
Ναι ναι προφανώς και έξω είναι πιο ακριβό το κόστος ζωής , διαφέρει από χώρα σε χώρα, όμως και η Ελλάδα πλέον είναι πολύ ακριβή χώρα αναλογικά με τους μισθούς που προσφέρει. Όταν δηλαδή ο μέσος μισθός είναι 1.070€ και το ενοίκιο πλέον έχει πάει στα 600€, το ρεύμα στα 250€ μάνι μάνι έφυγε ο μισθός χωρίς να έχουμε βάλει μέσα καν τα έξοδα διατροφής. Δεν μπορεί ένας νέος να αγοράσει καν ένα μικρό αυτοκίνητο ώστε να μπορεί να μετακινηθεί.

Στο εξωτερικό, στις χώρες που ανέλυσα , ο μέσος μισθός είναι στα 3.200€ κατά μέσο όρο και το κόστος ζωής στα 2.000€ για ένα άτομο. Δηλαδή του μένουν χρήματα ώστε να κάνει κάτι που τον ευχαριστεί, να βάλει δυο δεκάρες στην άκρη και γενικά να μην ζει με το φόβο στο αν μπορεί να πληρώσει το ρεύμα. Στην Ελλάδα το πρόβλημα δεν είναι η ανεργία που τώρα χαιρόμαστε ότι μειώθηκε στο 13% (πραγματικά είναι στο 20% αλλά είναι άλλη ιστορία ) αλλά το ότι οι μισθοί είναι της πείνας και όνειρα οπως το να έχεις ένα σπίτι δικό σου , ένα αυτοκίνητο , να μπορείς να κανείς οικογένεια είναι πλέον όνειρα άπιαστα για τα 2/3 των ενώ εργαζομενων. Στην Ελλάδα δυστυχώς η νέα γενιά δουλεύει για την επιβίωση και όχι για να ζήσει χαρούμενα. Το μόνο θετικό που έχουμε σε σχέση με τις άλλες Χώρες είναι η βοήθεια της οικογένειας καθώς στο εξωτερικό είναι πολύ σπάνιο ο γονιός να βοηθάει οικονομικά το παιδί μετά τα 25.

Μια χαρά είναι η ηλικία σου 🤣🤣.
 

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,781 μηνύματα.
Πιστεύω το σημαντικότερο είναι να συγκρίνεις κόστος ζωής ως προς την απόκτηση βασικών απαραίτητων αγαθών και υπηρεσιών στις χώρες που θα βάλεις στην εργασία σου, επειδή οι μισθοί από μόνοι τους δεν λένε κάτι ουσιαστικό.

Το να συγκρίνουμε 1000€ στην Ελλάδα και 4000€ στην πχ Νέα Υόρκη δεν είναι σωστό. Φαντάζει χ4 το εισόδημα αλλά στην πράξη δεν αγοράζεις χ4 πράγματα στην ΝΥ.

Ως προς την αρχική ερώτηση αν η Ελλάδα θα ανεβεί οικονομικά, νομίζω έχει φθάσει στα επίπεδα που θα παραμείνει τις επόμενες δεκαετίες. Οι οποίες αυξήσεις θα είναι πολύ μικρές. Δε μπορεί να φθάσει από 1000-1200€ ένας μισθός στα 1500-2000€ ούτε σε 5 ούτε σε 15 χρόνια σε μια χώρα που οι μισθοί έχουν παγώσει δεν θυμάμαι κι εγώ ποσα χρόνια τώρα.

Όπως αναφέρθηκε και παραπάνω, καλό είναι να βλέπουμε τους μισθούς σε συσχετισμό με το κόστος ζωής. Πχ η Ζυρίχη, όπου μένει η αδερφή μου και την έχω επισκεφθεί αρκετές φορές, είναι μια σοκαριστικά ακριβή πόλη. Τα 5 χιλιάρικα εκεί είναι οριακά. Ομοίως και Ουτρέχτη που πήγε αδελφός συναδέλφου (ανειδίκευτος, βέβαια) και δουλεύει πωλητής για 2000.
Δεν υπάρχει γη της επαγγελίας. Αλλά σίγουρα αξίζει να δοκιμάσεις το έξω, εφόσον το επιθυμείς. Στο κάτω-κάτω τίποτα δεν είναι για πάντα. Αν δεν σ'αρέσει, επιστρέφεις.

Υ.Γ. Δεν ξέρω αν πρέπει να το πάρω ως θετικό το σχόλιο περί της ηλικίας μου. :P
Φυσικά ο μισθός σαν ονομαστικό ποσό από μόνος του δε δίνει την πλήρη εικόνα. Πιο σωστός δείκτης ειναι το λεγόμενο purchasing power index, το οποίο βέβαια σχετίζεται αρκετά με το ονομαστικό ποσό - αλλά όχι απόλυτα-.
Ωστόσο, κατά γενικό κανόνα, στις τιερ 1 χώρες όπως αυτές που αναφέρονται πιο πάνω, το κόστος ζωής είναι αναλογικά παρόμοιο με τους μισθούς. Για να το δούμε πολύ απλοϊκα, ας πούμε ότι μέσος άνθρωπος του μέσου μισθού ξοδεύει το 70% του μισθού για τη βασική του διαβίωση (στέγαση, φαγητό, διασκέδαση, βασικά ψώνια). Το υπόλοιπο 30% είναι διαθέσιμο για αποταμίευση/επένδυση και έξτρα spending τύπου διακοπές. Από αυτό βλέπουμε ότι στα 1000ε της Ελλάδα περισσεύουν 300ε/μήνα για αυτά ενώ στη Σουηδία περίπου 900ε. Η διαφορά δλδ στην αγοραστική δύναμη είναι τραγικά μεγαλύτερη, πόσο μάλλον στην επενδυτική όπου γίνεται χαοτική.
Και όλα αυτά χώρις να λογαριάζουμε κοινωνικές παροχές και εργασιακό περιβάλλον, στα οποία για όποιον έχει ζήσει έξω καταλαβαίνει πόσες δεκαετίες (προσοχή στον πληθυντικό) πίσω η Ελλάδα.

@Volkswagen Fan Ο median (διάμεσος?) μισθός δίνει καλύτερη πιο ρεαλιστική εικόνα σε σχέση με τον μέσο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Το οποίο βέβαια είναι δύσκολο να ενσωματωθεί σε έρευνα ότι δεν παίρνουν όλοι 13-14ο οπότε άντε να βγάλεις άκρη πχ ένας μηχανικός στο δημόσιο παίρνει 12 μισθούς, αν πάει υπάλληλος σε τεχνική εταιρεία παίρνει 14.
Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι οι μηχανικοί του ιδιωτικού τομέα δουλεύουν σχεδόν αποκλειστικά με μπλοκακι/ως εταιρεία και κόβουν τιμολόγιο παροχής υπηρεσιών. Ίσως ως υπάλληλοι της διοίκησης της τεχνικής εταιρείας να έχουν κανονικό μισθό, βέβαια. Οι "απλοί", όμως, highly unlikely.
-----------------
Θεωρώ ότι οι μισθοί στην Ελλάδα είναι όντως χαμηλοί και αυτό είναι απόρροια της τραγικά μεγάλης διαφοράς στο εισόδημα των μεγάλων αστικών κέντρων, σε σχέση με την επικράτεια. Ας πούμε η Αθήνα, η Θεσσαλονίκη και τα νησιά φαντάζουν πόλος έλξης για τον κάτοικο της Φλώρινας ή του Αγρινίου, διότι οι προσφερόμενοι μισθοί είναι συνήθως μεγαλύτεροι στις μητροπόλεις και τις τουριστικές περιοχές. Όσο αιμορραγεί η επικράτεια, δεν θα μπορέσουμε να έχουμε υγιή ανάπτυξη της οικονομίας (ιδίως του πρωτογενούς, δευτερογενούς τομέα).

Ένα άλλο πρόβλημα είναι ότι κανένας δεν γνωρίζει τα εργασιακά του δικαιώματα, κανένας δεν γνωρίζει τι είναι "μεικτός" μισθός, ενώ υπάρχουν άπειροι εργαζόμενοι που δέχονται να πληρωθούν στη "μαύρη".
Θυμάμαι στο πανεπιστήμιο που εξηγούσα σε μία συμφοιτήτρια που δούλευε 10-12ωρα ως σερβιτόρα, αλλά δηλωμένη 4ωρη... Η χαζή περηφανευόταν που έπαιρνε 800 "στο χέρι"...

Καλώς ή κακώς, αν δεν πάρει στα σοβαρά το κράτος τον έλεγχο των επιχειρήσεων (σε επίπεδο εσόδων και σε επίπεδο επιθεώρησης εργασίας), δεν θα δούμε ποτέ φως στο τούνελ.
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Όπως όλοι ξέρουμε η Ελλάδα είναι μια χώρα όπου το εργασιακό της σύστημα αντιμετωπίζει πολύ σοβαρά πρόβλημα . Προβλήματα όπως η υψηλή γενική ανεργία , η ανεργία στους νέους που φτάνει το 30%, οι εξαιρετικά χαμηλοί μισθοί καθώς και ο σκληρές συνθήκες εργασίας. Τα παραπάνω οδήγησαν στη φυγή περίπου 570.000 Ελλήνων πτυχιούχων στο εξωτερικό την περίοδο 2010-2020.

Το τελευταίο καιρό κάνω μια έρευνα μαζί με μια καθηγήτρια μου στο πανεπιστήμιο (στα πλαίσια του μαθήματος ) σχετικά με μισθούς στην Ελλάδα και στο εξωτερικό. Επέλεξα να συγκρίνω την Ελλάδα με τον Καναδά , Γερμανία και τη Σουηδία πάνω σε μια σειρά από διάφορους κλάδους. Ο δείκτης που χρησιμοποιώ είναι ο καθαρός μέσος μισθός . Δηλαδή ο μισθός που λαμβάνει ένας εργαζόμενος μετά την αφαίρεση των φόρων και των ασφαλιστικών εισφορών του. Τα αποτελέσματα που βρήκα είναι τα παρακάτω. Η Ελλάδα έχει μέσο καθαρό μισθό 1.070€ το μήνα (1.300 μικτά), ενώ το καθαρό ελάχιστο εισόδημα ειναι 600€ (713€ μικτά). Τα ποσά αυτά ειναι πολύ χαμηλότερα από κάθε άλλη δυτική χώρα.

Πιστεύετε ότι το εργασιακό στην Ελλάδα έχει προοπτικές εξέλιξης / βελτίωσης η όχι;; Τι έφταιξε κατά τη γνώμη σας και η Ελλάδα είναι σε τόσο άσχημη θέση;;

View attachment 110793View attachment 110794View attachment 110796View attachment 110797
Θεωρώ ότι δεν είναι τόσο βοηθητικο το να λαμβάνεις υπόψη το μέσο όρο μισθού, ειδικά σε μία χώρα όπου το μισθολογικό χάσμα υπάρχει. Επίσης όπως αναφέρθηκε καλό είναι να ληφθεί υπόψη το πόσα χρήματα ρεαλιστικά χρειάζεται κάποιος για να ζήσει μια οκ ζωή στην Ελλάδα που αυτό περιλαμβάνει νοίκι, αποταμίευση, διασκέδαση, ιατρικά έξοδα σε ιδιωτικούς γιατρός (γιατί υπάρχει σημαντική μερίδα ανθρώπων που ξοδεύουν σε γιατρούς πέρα από το ΙΚΑ, σύμφωνα Με μία έρευνα που διάβασα ένα νοικοκυριό ξοδεύει κατά μέσο όρο 1000€/ χρόνο σε ιδιώτες γιατρούς) κλπ. Εγώ πχ θα ήμουν ευχαριστημένη με πάνω από 1300€/μήνα. Αυτά έχω να σχολιάσω, καλή επιτυχία
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 21,684 μηνύματα.
@Volkswagen Fan τώρα βέβαια θα πω κάτι που μπορεί να μην αρέσει στη καθηγήτρια σου αλλά δεν είδα και καμια πανεπιστημιακη σχολή να έχει προγραμμα ένταξης νέων αποφοίτων στην αγορά εργασίας. Καλη η έρευνα πες της αμα βοηθουσατε κ εσεις θα ήταν καλυτερα.

Αμα περιμενουμε απο τη κυρά Σουλα του ΟΑΕΔ που μπήκε γραμματεία με απολυτήριο λυκείου και μόλις σε βλέπει κάνει λες κ έχει φάει χαλασμενο ροκφόρ κ περιμενει να παει 2 η ώρα να ξαφανιστει για τριήμερο στο χωριό να προτεινει προγραμματα σωθήκαμε.

Κατά τα αλλά έκπληξη μου προκαλει το γεγονός ότι ενω τα έλεγα κ εγώ αυτά παλαιοτερα ότι δηλαδή με 700-800 ευρώ δε βγαίνεις καν εδώ μ λέγανε ότι είμαι σπαταλος κ διαφωνούσαν.

Πριν 4-5 χρόνια.

Διαφωνούμε απλά για να διαφωνήσουμε κάποιες φορές δεν λαμβάνουμε υπόψη αυτά που έχει να μας πει ο συνομιλητής μας. Αυτό είναι λάθος. Άκου τι έχει να σ πει ο άλλος. Μπορεί να μην έχει δίκιο σε όλα. Αλλά κάποια μπορεί να είναι βάσιμα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,918 μηνύματα.
@Volkswagen Fan τώρα βέβαια θα πω κάτι που μπορεί να μην αρέσει στη καθηγήτρια σου αλλά δεν είδα και καμια πανεπιστημιακη σχολή να έχει προγραμμα ένταξης νέων αποφοίτων στην αγορά εργασίας. Καλη η έρευνα πες της αμα βοηθουσατε κ εσεις θα ήταν καλυτερα.

Αμα περιμενουμε απο τη κυρά Σουλα του ΟΑΕΔ που μπήκε γραμματεία με απολυτήριο λυκείου και μόλις σε βλέπει κάνει λες κ έχει φάει χαλασμενο ροκφόρ κ περιμενει να παει 2 η ώρα να ξαφανιστει για τριήμερο στο χωριό να προτεινει προγραμματα σωθήκαμε.

Κατά τα αλλά έκπληξη μου προκαλει το γεγονός ότι ενω τα έλεγα κ εγώ αυτά παλαιοτερα ότι δηλαδή με 700-800 ευρώ δε βγαίνεις καν εδώ μ λέγανε ότι είμαι σπαταλος κ διαφωνούσαν.

Πριν 4-5 χρόνια.

Διαφωνούμε απλά για να διαφωνήσουμε κάποιες φορές δεν λαμβάνουμε υπόψη αυτά που έχει να μας πει ο συνομιλητής μας. Αυτό είναι λάθος. Άκου τι έχει να σ πει ο άλλος. Μπορεί να μην έχει δίκιο σε όλα. Αλλά κάποια μπορεί να είναι βάσιμα.

Έχω πάψει να ασχολούμαι με το μέλλον της Ελλάδας Devil. Θέλω να πάρω το πτυχίο μου και να πάω έξω. Είμαστε μια χώρα που δεν αγαπάμε τα άτομα που έχουν φάει τη ζωή τους στο διάβασμα αλλά θέλουμε την ευκολία μας, δημόσιο τομέα, κακές συνθήκες εργασίας κτλ.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 21,684 μηνύματα.
Ο δημόσιος τομέας αν εισαι σε καλό σώμα είναι μια χαρά. Και το λέω αυτό γιατί κ εγώ θα βαριόμουν να δουλευω σε νομαρχίες κ γενικά είμαι δραστήριος δεν μπορώ τη στασιμότητα. Αν εισαι σε ένα σώμα στο δημόσιο που έχει μεγάλο αντικείμενο κ πολλες επιλογές κ για εξωτερικό σε οργανισμούς καλά είναι.

Και να σ πω κ κάτι ; στο δημόσιο έχεις δικαιώματα. Δεν είσαι στη γαλέρα του κάθε ένα που δε ξερεις πως σκέφτεται κ κινείται. 1300-1500 σταθερά κ να χεις χρόνο για τη προσωπικη σου ζωή δεν ειναι άσχημα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εγώ σπασικλας και ουουου μόνο δουλειά δεν ημουν ποτε. Μ άρεσε να καλό περνάω. Ισορροπία.

Δουλειά και προσωπικη ζωή. Ισορροπία. Τέλος.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πχ αυριο θα έρθω πιο αργά προισταμενε αν γίνεται και δεν έχουμε κάτι επειγον. Και κάθεσαι να ξυπνήσεις άνετα κ να παρεις πρωινο με τη δικιά σου.

Γουστάρεις επειδή σε ανεβάζει το κάνεις τέλος.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top