Μισθοί στην Ελλάδα και στο εξωτερικό

Θεωρείτε το εργασιακό σύστημα της Ελλάδας προβληματικό;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 33)

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,739 μηνύματα.
Και δέκα χιλιάδες ευρώ καθαρά το μήνα να μου έδιναν, δε θα καθόμουν. Δεν είναι μόνο ο λόγος τα λεφτά για να κάτσεις σε μια χώρα. Η Ελλάδα σε σχεδόν όλους τους τομείς είναι δεκαετίες πίσω. Υποχρηματοδότηση, ελλείψεις παντού, το πολιτικό προσωπικό της χώρας είναι απλά αστείο. Για τους κατοίκους δε θα πω γράψω κάτι γιατί με βλέπω να τρώω μπαν. Μια εβδομάδα διακοπές για να βλέπω τους δικούς μου και αυτό πολύ είναι.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,271 μηνύματα.
εγω αυτο που λεω με βαση την εργανη, στο οποιο και συμφωνει ο @back2967, ειναι πως το 1176€ αφορα το μεσο μηνιαιο μεικτο εισοδημα και οχι το καθαρο. Το αντιστοιχο καθαρο για 12 μισθους ειναι 963€ ενω για 14 μισθους με αναγωγη στους 12 μηνες βγαινει 1092€.

Τωρα περα απο αυτο, στα εισοδηματα ειναι πιο σωστο να παιρνουμε ως δεικτη τη διάμεσο και οχι τη μεση τιμη. Ολα αυτα τα στοιχεια μεχρι στιγμης αφορουσαν μεσο μισθο, αρα προεκυπταν απο μεση τιμη. Πιο σωστα λοιπον αν παρουμε τη διαμεσο, και την εφαρμοσουμε πχ στα στοιχεια της εργανη στο πρωτο πινακακι που ειχα στο πρωτο ποστ, προκυπτει αυτο που εγραψα παραπανω, οτι προσεγγιστικα ο μεικτος μισθος ανηκει στην κατηγορια 900-1000€ (εστω αντιπροσωπευτικα να πουμε 950€ μεικτα) και αρα ο αντιστοιχος καθαρος μισθος θα ειναι 809€ για 12 μισθους και για 14 μισθους με αναγωγη στο 12μηνο -> 918€

Κάθεσαι και χτυπιέσαι για κάτι που έχεις λάθος ενώ προσπαθείς να μας πείσεις ότι έχεις δίκιο , μόνο και μόνο για να κανείς εφέ. Όλα τα site Elstat, Eurostat, OECD δίνουν το μέσο καθαρό μισθό στην χώρα στα 1.100€. Ο ΕΦΚΑ για το 2021 το έδινε στα 1.050, δεδομένου των αυξήσεων που έγιναν το 2022 θα έχει φτάσει τα 1.100€ περίπου.

Μην φοβάσαι και τα 1.100€ λίγα χρήματα είναι , δεν χρειζεται να μειώνεις το ποσό επιπλέον.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Και δέκα χιλιάδες ευρώ καθαρά το μήνα να μου έδιναν, δε θα καθόμουν. Δεν είναι μόνο ο λόγος τα λεφτά για να κάτσεις σε μια χώρα. Η Ελλάδα σε σχεδόν όλους τους τομείς είναι δεκαετίες πίσω. Υποχρηματοδότηση, ελλείψεις παντού, το πολιτικό προσωπικό της χώρας είναι απλά αστείο. Για τους κατοίκους δε θα πω γράψω κάτι γιατί με βλέπω να τρώω μπαν. Μια εβδομάδα διακοπές για να βλέπω τους δικούς μου και αυτό πολύ είναι.

Όπως τα λες είναι, από τα πιο σωστά σχόλια εδώ μέσα.😉😉
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,496 μηνύματα.
Κάθεσαι και χτυπιέσαι για κάτι που έχεις λάθος ενώ προσπαθείς να μας πείσεις ότι έχεις δίκιο , μόνο και μόνο για να κανείς εφέ. Όλα τα site Elstat, Eurostat, OECD δίνουν το μέσο καθαρό μισθό στην χώρα στα 1.100€. Ο ΕΦΚΑ για το 2021 το έδινε στα 1.050, δεδομένου των αυξήσεων που έγιναν το 2022 θα έχει φτάσει τα 1.100€ περίπου.

Μην φοβάσαι και τα 1.100€ λίγα χρήματα είναι , δεν χρειζεται να μειώνεις το ποσό επιπλέον.
βρε αγορινα για το 1100 προσεγγιστικα συμφωνω ομως τοσες ωρες για αλλο πραγμα συζηταμε
ολη μερα κοντραροχτυπιομαστε για το 1176 αν ειναι μεικτο ή καθαρα, αλλα λογια να αγαπιομαστε λεμε τωρα?
αλλη θεση το 1176, αλλο πραγμα το 1100

σε καθε περιπτωση ομως ξαναλεω πως ολα αυτα προερχονται απο λαθος μετρικη. Ολα αυτα τα στοιχεια που δινουνε, λογικα προκυπτουν απο μεση τιμη και γιαυτο το λενε μεσο μισθο. Η διαμεσος ειναι η σωστη μετρικη.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,271 μηνύματα.
βρε αγορινα για το 1100 προσεγγιστικα συμφωνω ομως τοσες ωρες για αλλο πραγμα συζηταμε
ολη μερα κοντραροχτυπιομαστε για το 1176 αν ειναι μεικτο ή καθαρα, αλλα λογια να αγαπιομαστε λεμε τωρα?
αλλη θεση το 1176, αλλο πραγμα το 1100

σε καθε περιπτωση ομως ξαναλεω πως ολα αυτα προερχονται απο λαθος μετρικη. Ολα αυτα τα στοιχεια που δινουνε, λογικα προκυπτουν απο μεση τιμη και γιαυτο το λενε μεσο μισθο. Η διαμεσος ειναι η σωστη μετρικη.

Συμφωνώ ότι η διάμεσος είναι η σωστή τεχνική, όμως όσο και αν έχω ψάξει η Ελλάδα δεν δίνει διαμεσο μισθό για κάποιον λόγο. Σε κάθε περίπτωση όμως τα 1.100€ είναι γελοίο ποσό για μια ευρωπαϊκή χώρα ενώ ετη 2023.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Αν πηγαινα καμιά Κάλυμνο και γενικά νησια Ανατολικού Αιγαίου και έβαζα και όλα τα νυχτερινά (οσο καιρο με έπαιρνε να το κάνω) θα έφτανα τα 1550 στα 36 μου καθαρά φυσικά.
Ναι και τι ποιότητα ζωής έχεις ? Και εγώ πέρυσι έβγαζα επί 7 μήνες καθαρά 2500-3000 στον τουρισμό με Μαξ τον Αύγουστο 4.326€ ......αλλά με ποιότητα ζωής ότι νάνε ,9ωρο ,χωρίς ρεπό κάποιες εβδομάδες και νυχτερινό ωράριο .Το θέμα είναι να έχεις και καλό μισθό αλλά και κάποια ποιότητα ζωής που αρμόζει

Έξω έχουν λίγο καλύτερους μισθούς απο Ελλάδα αλλά έχουν της π....το κάγκελο φόρους κλπ .Με αυτό επιτύγχουν να ανεβάζουν την ποιότητα εργασίας και ζωής

Και εγώ σαν τον Φώτη ήμουν ,ο παράδεισος έξω .....μου πασαραν μέσο μισθό στις παρουσιάσεις εργασιών και μετά παίρνεις κατώτατο, μετά πληρώνεις φόρους , και στο τέλος παίζει να σου μένει 300-400 ευρώ παραπάνω για αποταμίευση και καλύτερη ποιότητα εργασίας και ζωής σε σχέση με Ελλαδα
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ολα αυτα τα στοιχεια που δινουνε, λογικα προκυπτουν απο μεση τιμη και γιαυτο το λενε μεσο μισθο. Η διαμεσος ειναι η σωστη μετρικη.
Υπάρχουν πολλοί τρόποι μαγειρέματος που αποπροσανατολίζουν την πραγματική τιμή !
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,271 μηνύματα.
Ναι και τι ποιότητα ζωής έχεις ? Και εγώ πέρυσι έβγαζα επί 7 μήνες καθαρά 2500-3000 στον τουρισμό με Μαξ τον Αύγουστο 4.326€ ......αλλά με ποιότητα ζωής ότι νάνε ,9ωρο ,χωρίς ρεπό κάποιες εβδομάδες και νυχτερινό ωράριο .Το θέμα είναι να έχεις και καλό μισθό αλλά και κάποια ποιότητα ζωής που αρμόζει

Έξω έχουν λίγο καλύτερους μισθούς απο Ελλάδα αλλά έχουν της π....το κάγκελο φόρους κλπ .Με αυτό επιτύγχουν να ανεβάζουν την ποιότητα εργασίας και ζωής

Και εγώ σαν τον Φώτη ήμουν ,ο παράδεισος έξω .....μου πασαραν μέσο μισθό στις παρουσιάσεις εργασιών και μετά παίρνεις κατώτατο, μετά πληρώνεις φόρους , και στο τέλος παίζει να σου μένει 300-400 ευρώ παραπάνω για αποταμίευση και καλύτερη ποιότητα εργασίας και ζωής σε σχέση με Ελλαδα

Μα ο Devil δε σου είπε για εξωτερικό αλλά για την Κάλυμνο που είναι νησί στην Ελλάδα.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
δεν νομίζω να πέφτει τόσο μαγείρεμα...
Δλδ στην Ελλάδα
20% εργάζονται
11% άνεργοι
22% συνταξιούχοι
15% κάτω των 15 δεν μπορούν να εργαστούν

Άρα το 35-40% που λείπει τι ακριβώς κάνει στην Ελλάδα ?


Να στο θέση αλλιώς ,η εργασιακή ηλικιακή ομάδα είναι 15-64 που ειναι 7.423.889 (67,71%)....απ' τα στοιχεία του Εργάνη βγαίνουν περίπου 2εκ εργαζόμενοι (20% ) . Το 47% που λείπει τι ακριβώς κάνει ? Τι μισθό έχει ?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μα ο Devil δε σου είπε για εξωτερικό αλλά για την Κάλυμνο που είναι νησί στην Ελλάδα.
Αυτό ήταν γενικά ένας σχολιασμός.........πόσοι παίρνουν στην Κάλυμνο 1500? παίζει ο ντεβιλ να ήταν ο μοναδικός



Και εγώ ξέρω άτομο που βγάζει 7 χιλιάρικα το μήνα ....ο Μητσοτάκης και αυτός Ελλάδας είναι
 

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,214 μηνύματα.
Δίκιο έχει ο Νικ βασικά για την Κάλυμνο.
Η ποιότητα ζωής είναι κάτι λίγο υποκειμενικό ανάλογα την προτεραιότητα του καθενός αλλά ένα νησί 18 χιλιάδων κατοίκων ειδικά χειμώνα δεν πρέπει να είναι και ότι καλύτερο για μη συνταξιούχο.

Να στο θέση αλλιώς ,η εργασιακή ηλικιακή ομάδα είναι 15-64 που ειναι 7.423.889 (67,71%)....απ' τα στοιχεία του Εργάνη βγαίνουν περίπου 2εκ εργαζόμενοι (20% ) . Το 47% που λείπει τι ακριβώς κάνει ? Τι μισθό έχει ?
Μαθητές - φοιτητές, άνεργοι και ελεύθεροι επαγγελματίες-επιχειρηματίες.
Το εργανη μονο για μισθωτούς έχει στοιχεία.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Δίκιο έχει ο Νικ βασικά για την Κάλυμνο.
Η ποιότητα ζωής είναι κάτι λίγο υποκειμενικό ανάλογα την προτεραιότητα του καθενός αλλά ένα νησί 18 χιλιάδων κατοίκων ειδικά χειμώνα δεν πρέπει να είναι και ότι καλύτερο για μη συνταξιούχο
Έχω κάνει τόσο μεγάλη ανάλυση και η κατάληξη είναι αυτή : έξω έχεις μόνο καλύτερη ποιότητα ζωής και εργασίας αλλά και εξέλιξη σε σχέση με Ελλαδα .Και για να ανέβεις σε μισθούς μέσου όρου θα πρέπει να περάσουν καμιά 7-10 χρόνια γιατί με το που αλλάζεις κλίμακα αλλάζει η φορολογία σε μεγαλύτερη και σε κατεβάζει ξανά όσο επερνες ανά κατώτατο (σαν να χτίζεις τον εαυτό σου δλδ ξανά)
Μαθητές - φοιτητές, άνεργοι και ελεύθεροι επαγγελματίες-επιχειρηματίες.
Το εργανη μονο για μισθωτούς έχει στοιχεία.
Επηρεάζεται ο μέσος μισθός αν λείπουν κατηγορίες
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Νελη ποτέ δεν είπα ότι είναι παράδεισος έξω. Απλά είναι καλύτερα από ότι στην Ελλάδα.
Έχεις ζήσει έξω;
Η Νελη πριν 2 χρόνια μας έλεγε ποσό ωραίος είναι ο Καναδάς και ποσό χάλια είναι η Ελλάδα. Σήμερα λέει ακριβώς το αντίθετο και ρωτάω πως είναι δυνατόν μέσα σε μόλις 2 χρόνια ο Καναδάς να χάλασε τόσο πολύ;; Όσο αφορά την Ελλάδα αν και τα πράγματα βελτιώνονται τα τελευταία χρόνια συνεχίζουμε να είμαστε αρκετά πίσω σε σχέση με την Δύση.
Και όμως εδώ και 3 χρόνια έχει κατρακυλήσει. Να δεις και από γραφειοκρατία τι γίνεται. Να σε στέλνουν από γραφείο σε γραφείο και 3 διαφορετικά άτομα να επαναλαμβάνουν την ίδια διαδικασία. 3 ώρες αναμονή.

Στην περιοχή μου τα ενοίκια τα τελευταία 3 χρόνια πήγαν από τα $1500 στα $2300. Σε άλλες περιοχές που ήταν κάτω από $1000 τώρα είναι στα $2000 και θα χειροτερέψει γιατί δεν υπάρχουν διαμερίσματα διαθέσιμα και θα φέρουν μέχρι το 2025 1.5 εκατομμύριο μετανάστες. Που θα μείνουν; Το κόστος διαβίωσης μέσα σε 3 χρόνια διπλασιάστηκε. Η εγκληματικότητα εκτινάχθηκε. Οι άστεγοι πολλαπλασιάστηκαν. Άλλη μια τετραετία τρουντο και θα μας αφανίσει.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,782 μηνύματα.
Ναι και τι ποιότητα ζωής έχεις ? Και εγώ πέρυσι έβγαζα επί 7 μήνες καθαρά 2500-3000 στον τουρισμό με Μαξ τον Αύγουστο 4.326€ ......αλλά με ποιότητα ζωής ότι νάνε ,9ωρο ,χωρίς ρεπό κάποιες εβδομάδες και νυχτερινό ωράριο .Το θέμα είναι να έχεις και καλό μισθό αλλά και κάποια ποιότητα ζωής που αρμόζει

Έξω έχουν λίγο καλύτερους μισθούς απο Ελλάδα αλλά έχουν της π....το κάγκελο φόρους κλπ .Με αυτό επιτύγχουν να ανεβάζουν την ποιότητα εργασίας και ζωής

Και εγώ σαν τον Φώτη ήμουν ,ο παράδεισος έξω .....μου πασαραν μέσο μισθό στις παρουσιάσεις εργασιών και μετά παίρνεις κατώτατο, μετά πληρώνεις φόρους , και στο τέλος παίζει να σου μένει 300-400 ευρώ παραπάνω για αποταμίευση και καλύτερη ποιότητα εργασίας και ζωής σε σχέση με Ελλαδα
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Υπάρχουν πολλοί τρόποι μαγειρέματος που αποπροσανατολίζουν την πραγματική τιμή !

Ναι και τι ποιότητα ζωής έχεις ? Και εγώ πέρυσι έβγαζα επί 7 μήνες καθαρά 2500-3000 στον τουρισμό με Μαξ τον Αύγουστο 4.326€ ......αλλά με ποιότητα ζωής ότι νάνε ,9ωρο ,χωρίς ρεπό κάποιες εβδομάδες και νυχτερινό ωράριο .Το θέμα είναι να έχεις και καλό μισθό αλλά και κάποια ποιότητα ζωής που αρμόζει

Έξω έχουν λίγο καλύτερους μισθούς απο Ελλάδα αλλά έχουν της π....το κάγκελο φόρους κλπ .Με αυτό επιτύγχουν να ανεβάζουν την ποιότητα εργασίας και ζωής

Και εγώ σαν τον Φώτη ήμουν ,ο παράδεισος έξω .....μου πασαραν μέσο μισθό στις παρουσιάσεις εργασιών και μετά παίρνεις κατώτατο, μετά πληρώνεις φόρους , και στο τέλος παίζει να σου μένει 300-400 ευρώ παραπάνω για αποταμίευση και καλύτερη ποιότητα εργασίας και ζωής σε σχέση με Ελλαδα
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Υπάρχουν πολλοί τρόποι μαγειρέματος που αποπροσανατολίζουν την πραγματική τιμή !


IMG_20230319_001447.jpg


Ενώ στην Αθήνα έχεις τρελή ποιοτητα ζωής. Κάθε πρωι γαμιεται ο Κηφισός και τα ενοίκια 500-600 ευρώ κάθε μήνα χαράτσι.

Μια χαρά θα ήταν στο νησάκι αμα είχες γυμναστήρια κι κ κανα γκομενακι να περνας καλα η τη συντροφο σου μαζί. Μια χαρά θάλασσα ψαράκι χαλαροί ρυθμοί . ..
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αμα στο νησί βάζεις κανα 300 αρι στην ακρη το χρόνο είναι 3600.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
View attachment 114005

Ενώ στην Αθήνα έχεις τρελή ποιοτητα ζωής. Κάθε πρωι γαμιεται ο Κηφισός και τα ενοίκια 500-600 ευρώ κάθε μήνα χαράτσι.

Μια χαρά θα ήταν στο νησάκι αμα είχες γυμναστήρια κι κ κανα γκομενακι να περνας καλα η τη συντροφο σου μαζί. Μια χαρά θάλασσα ψαράκι χαλαροί ρυθμοί . ..
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αμα στο νησί βάζεις κανα 300 αρι στην ακρη το χρόνο είναι 3600.
Θέλω να πω , θα ήταν ωραίος μισθός αν το παίρνει κάποιος με τα ρεπό του ,να είναι πρώιμη βάρδια και να μην έχει τοξικό περιβάλλον

Αυτό που αναφέρεις εσύ με την συνάδελφο σου ,για κανέναν λόγο δεν συμβαίνει Ολλανδία . Επιτόπου θα λυθεί άμεσα το θέμα από κάποιον ανώτερο σας .Ακόμα και οι καθαρίστριες μπορούν να δείξουν το δάχτυλο σε έναν πολύ ανώτερο
 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Αν πηγαινα καμιά Κάλυμνο και γενικά νησια Ανατολικού Αιγαίου και έβαζα και όλα τα νυχτερινά (οσο καιρο με έπαιρνε να το κάνω) θα έφτανα τα 1550 στα 36 μου καθαρά φυσικά.
Σιγά τα καλά λεφτά :P (με φουλ νυχτερινά)

Πλέον στον ιδιωτικό τομέα άνετα μπορείς να φτάσεις στα 1000-1200 πριν τα 30 σου σε πόλεις της επαρχίας, αν παίξεις καλά το παιχνίδι. Καλά για την Αθήνα δεν το συζητώ καν... Τα 1200 είναι το minimum.

Disclaimer: Δεν μιλάω για θεσουλες της κακιάς ώρας (πωλήσεις, γραμματεία, τουρισμός) που ούτως ή άλλως το προσωπικό δεν χρειάζεται να είναι εξειδικευμένο...
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,782 μηνύματα.
Θέλω να πω , θα ήταν ωραίος μισθός αν το παίρνει κάποιος με τα ρεπό του ,να είναι πρώιμη βάρδια και να μην έχει τοξικό περιβάλλον

Αυτό που αναφέρεις εσύ με την συνάδελφο σου ,για κανέναν λόγο δεν συμβαίνει Ολλανδία . Επιτόπου θα λυθεί άμεσα το θέμα από κάποιον ανώτερο σας .Ακόμα και οι καθαρίστριες μπορούν να δείξουν το δάχτυλο σε έναν πολύ ανώτερο

Όταν λέω φουλ νυχτερινα εννοώ 2 8ωρα την εβδομάδα.

Πχ Δευτέρα Τρίτη πρωι Τετάρτη 10-6 βράδυ Πέμπτη πρωι ρεπο Παρασκευή βράδυ Σάββατο Κυριακή ρεπο.

Τα υπόλοιπα είναι 7.30 - 15.30 εκτός αν τυχει κάτι έξτρα.

Αυτό που αναφέρεις εσύ με την συνάδελφο σου ,για κανέναν λόγο δεν συμβαίνει Ολλανδία . Επιτόπου θα λυθεί άμεσα το θέμα από κάποιον ανώτερο σας .Ακόμα και οι καθαρίστριες μπορούν να δείξουν το δάχτυλο σε έναν πολύ ανώτερο

Καλά το χω πει στον νο1 του τμήματος αλλά δεν βλέπω τέτοια διάθεση εκ μέρους του. Θέλω να πω να μεσολαβήσει. Αυτή ειναι κάτω από αυτόν κ πανω απο εμενα.

Εν παση περιπτωση δεν με ενδιαφέρει τι θα κάνουν. Από μένα μένει να ρίξω γραπτό επισημο αίτημα μετακίνησης απο το εν λόγω τμήμα. Θα το σκεφτώ το πολυ λίγες μέρες ακόμη κ θα προχωρησω ανάλογα.

Νίκο τα χω ξαναπεί και εδώ μέσα... Δεν θα κάτσω να ασχοληθώ με τα θέματα του καθενός τα προσωπικα.

Όταν ο καθένας κάνει ότι του έρθει κ δεν υπάρχει πρωτοκολλο από το HR αυτά συμβαίνουν.

Δεν γίνεται να φέρεσαι σε κάποιον με 10 έτη προυπηρεσια που έχει έρθει κ από την άλλη άκρη της Ελλάδας όπως νομίζεις. Ουτε να πετας μπηχτές για τις περιφερειακες υπηρεσιες επειδή εσυ δεν έχεις φυγει εκτός Αθήνας. Έχεις παει κ έχεις δουλέψει εκεί; οχι. Δε θα κρίνεις τότε.

Όπως έχω ξαναπεί κάποιων τα θέματα θα πρεπει να τα λυνει ψυχολόγος. Δεν είμαστε αρμόδιοι.
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δικηγόρος. Έχει γράψει 2,135 μηνύματα.
Η διαμεσος ειναι η σωστη μετρικη.
Πρώτη φορά είπες κάτι σωστό.

Όντως, σωστά είναι η διάμεσος (median) και όχι ο μέσος όρος (arithmetic mean) γιατί η διάμεσος είναι μέθοδος χωρίς βάρη (non-skewed method) πχ εαν οι μισθοί σε μια εταιρεία είναι 500 500 500 4500 μέσος όρος 1500 αλλά διάμεσος 500, θα πηγαίνατε; κλασικό παράδειγμα.

Αν δεν κάνω λάθος, στο εξωτερικό παντού αναφέρουν διάμεσο και όχι μέσο όρο. Στην Ελλάδα λέμε μέσο όρο γιατί έτσι συμφέρει τους αντιπολιτευόμενους.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Άλλη μια τετραετία τρουντο και θα μας αφανίσει.
Εμ καλή μου θέλατε να το παίξετε φιλελε μεταναστευτικόφιλοι και οι συνέπειες τώρα αρχίζουν (τονίζω το "αρχίζουν") να φαίνονται.

Καλή υπομονή σου εύχομαι.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πχ ένας financial analyst η ενας Risk analyst με 5 χρόνια εμπειρία στην Εθνική τράπεζα παίρνει 1.400-1.500€ το μήνα. Αλλά γενικά αυτά τα επαγγέλματα παίζουν πολύ.
Τέτοιου είδους δουλειές με τέτοιου είδους γνωστικό υπόβαθρο μου φαίνεται τρελό να τις κάνουν για 1.5κ το μήνα. Προφανώς είτε οι άνθρωποι αυτοί έχουν οικογένεια εδώ (σεβαστό) ή περιμένουν να τους έρθει προσφορά.

Στο εξωτερικό τέτοια επαγγέλματα μιλάμε για 6ψηφιο νούμερο.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,271 μηνύματα.
Πρώτη φορά είπες κάτι σωστό.

Όντως, σωστά είναι η διάμεσος (median) και όχι ο μέσος όρος (arithmetic mean) γιατί η διάμεσος είναι μέθοδος χωρίς βάρη (non-skewed method) πχ εαν οι μισθοί σε μια εταιρεία είναι 500 500 500 4500 μέσος όρος 1500 αλλά διάμεσος 500, θα πηγαίνατε; κλασικό παράδειγμα.

Αν δεν κάνω λάθος, στο εξωτερικό παντού αναφέρουν διάμεσο και όχι μέσο όρο. Στην Ελλάδα λέμε μέσο όρο γιατί έτσι συμφέρει τους αντιπολιτευόμενους.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Εμ καλή μου θέλατε να το παίξετε φιλελε μεταναστευτικόφιλοι και οι συνέπειες τώρα αρχίζουν (τονίζω το "αρχίζουν") να φαίνονται.

Καλή υπομονή σου εύχομαι.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Τέτοιου είδους δουλειές με τέτοιου είδους γνωστικό υπόβαθρο μου φαίνεται τρελό να τις κάνουν για 1.5κ το μήνα. Προφανώς είτε οι άνθρωποι αυτοί έχουν οικογένεια εδώ (σεβαστό) ή περιμένουν να τους έρθει προσφορά.

Στο εξωτερικό τέτοια επαγγέλματα μιλάμε για 6ψηφιο νούμερο.

Και όμως τόσο παίρνει ένας Financial analyst στην Ελλάδα με εμπειρία 5 ετών. Στην Εθνική είναι 1.500€ καθαρά , στην Eurobank είναι λίγο παραπάνω. Προφανώς στο εξωτερικό, ειδικά σε Βρετανία , Ιρλανδία , Ελβετία ,τα νούμερα αυτά είναι πολύ υψηλότερα.

Προφανώς και στην Ελλάδα ανεβαίνει ο μισθός αρκετά με τα χρόνια στις θέσεις αυτές, όμως στην αρχή κυμαίνεσαι στα επίπεδα που ανέφερα πάνω.
 

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,031 μηνύματα.
Ενώ στην Αθήνα έχεις τρελή ποιοτητα ζωής. Κάθε πρωι γαμιεται ο Κηφισός και τα ενοίκια 500-600 ευρώ κάθε μήνα χαράτσι.
Ζεις στην Αθήνα όμως, με όλα αυτά που έχει να προσφέρει. 30αρης να πάει να ζήσει μόνιμα στην Καλυμνο, προσωπικά θα έλεγα οτι χρειάζονται μίνιμουμ 5κ καθαρά το μήνα για να αντισταθμίσουν το ρίσκο της κατάθλιψης και του εθισμού στα σκληρά ναρκωτικά.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,782 μηνύματα.
Ζεις στην Αθήνα όμως, με όλα αυτά που έχει να προσφέρει. 30αρης να πάει να ζήσει μόνιμα στην Καλυμνο, προσωπικά θα έλεγα οτι χρειάζονται μίνιμουμ 5κ καθαρά το μήνα για να αντισταθμίσουν το ρίσκο της κατάθλιψης και του εθισμού στα σκληρά ναρκωτικά.

Δεν είπαμε για μόνιμα λέμε για 2-3 χρόνια. Από Απρίλιο μέχρι Σεπτέμβριο μια χαρά ειναι. Η θάλασσα πιατο... Από εκεί κ περα ένας 30 αρης θέλει μια καλή συντροφιά κ να έχει και ενδιαφέροντα αν ειναι και της άθλησης ακόμη καλυτερα.

Τώρα αν εισαι από τους 30 αρηδες που θέλουν να πηγαινουν σε event και να πετανε λουλουδια σε μπουζουκια όχι δεν φευγεις από Αθήνα. Εγώ τα βαριέμαι όμως αυτά. Στηβ Αθήνα είναι σίγουρα ωραία το χειμώνα αλλά όχι να μη μπορέσεις να ζήσεις 2-3 χειμώνες μακρυά χωρίς να πεσεις στα ναρκωτικά. Είπαμε.

Προς το παρον με τη κωλο κίνηση κάθε μέρα είμαι έτοιμος να πεσω στα ναρκωτικά. Ένας λόγος π σκέφτομαι να φυγω κ από εδώ π είμαι τώρα ειναι αυτος.

Η Αθήνα έχει μεγάλο κυκλοφοριακό προβλημα. Δε γίνεται να θες να πας από Μεταμόρφωση στους Αμπελόκηπους 1 ώρα το πρωι κ άλλη μια ώρα το μεσημέρι από τη δουλειά.
 

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,031 μηνύματα.
Δεν είπαμε για μόνιμα λέμε για 2-3 χρόνια. Από Απρίλιο μέχρι Σεπτέμβριο μια χαρά ειναι. Η θάλασσα πιατο... Από εκεί κ περα ένας 30 αρης θέλει μια καλή συντροφιά κ να έχει και ενδιαφέροντα αν ειναι και της άθλησης ακόμη καλυτερα.

Τώρα αν εισαι από τους 30 αρηδες που θέλουν να πηγαινουν σε event και να πετανε λουλουδια σε μπουζουκια όχι δεν φευγεις από Αθήνα. Εγώ τα βαριέμαι όμως αυτά. Στηβ Αθήνα είναι σίγουρα ωραία το χειμώνα αλλά όχι να μη μπορέσεις να ζήσεις 2-3 χειμώνες μακρυά χωρίς να πεσεις στα ναρκωτικά. Είπαμε.

Προς το παρον με τη κωλο κίνηση κάθε μέρα είμαι έτοιμος να πεσω στα ναρκωτικά. Ένας λόγος π σκέφτομαι να φυγω κ από εδώ π είμαι τώρα ειναι αυτος.

Η Αθήνα έχει μεγάλο κυκλοφοριακό προβλημα. Δε γίνεται να θες να πας από Μεταμόρφωση στους Αμπελόκηπους 1 ώρα το πρωι κ άλλη μια ώρα το μεσημέρι από τη δουλειά.
Γενικεύω προφανώς, και οι ανθρώποι είναι διαφορετικοί. Για αρκετούς αυτός ο τρόπος ζωής είναι ιδανικός, φαντάζομαι.
Προσωπικά, τα ενδιαφέροντα μου είναι να δοκιμάζω διαφορετικά εστιατόρια, μαγαζιά, να πήγαινω στο γήπεδο, θέατρο, συναυλίες, events και ταξίδια, και τίποτα από αυτά δε μπορεί να μου το προσφέρει ενα μικρό νησί, ποσό μάλλον όταν έχω μεγαλώσει στη μεγαλούπολη όλη μου τη ζωή.
Το να πηγαίνω στα ίδια 2-3 μέρη και να βλέπω τις ίδιες φάτσες κάθε μέρα δεν είναι του στυλ μου προς το παρόν. Στη σύνταξη πιθανόν να είναι αυτό που θέλω.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Όμως θα πρέπει να λάβουμε υπόψιν ότι πουθενά δεν είναι ο παράδεισος. Οι άνθρωποι είναι παντού οι ίδιοι, τα κοινωνικά συστήματα διαφέρουν ενδεχομένως. Σίγουρα, υπάρχουν πολλά θετικά στοιχεία στην ζωή αν κάποιος επιλέξει να είναι κάτοικος εξωτερικού αλλά πάντα θα υπάρχει και το ανάλογο τίμημα. Οι άνθρωποι από την φύσης τους συνήθως βλέπουν μόνο το ευνοϊκό σενάριο.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top