Μου λείπουν τα παιδιά μου και νιώθω πως για όλα κάνω λάθος

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Κάνω πολλες λίστες καθημερινά. Οι μισές είναι για τη δουλειά οι άλλες μισές είναι του σπιτιου. Είναι και οι δυο σοβαρές και πρεπει να τηρουνται κατά γράμμα.
Ας πουμε σπίτι έχω λίστα με το ποτε κάνω γενικη, ποτε τα μπαλκονια, τι θα μαγειρέψω μέσα στη βδομάδα, λίστα για τα ψώνια , ποτε πληρωνω μπάσκετ, μπαλέτα, ενοργανες, κιθάρες, πιανα.Αυτα τα τελευταια τα χει αναλάβει ο συζυγος αλλά εγώ τα διπλοτσεκαρω μη γίνουμε κ ρεζίλι καμμια ώρα κ ξεχάσει να πληρωσει 🤣

Καθημερινά να σκεφτω τι θα τους δώσω για κολατσιό κ να το χω έτοιμο αποβραδις. Τα ρουχα τους να είναι έτοιμα για την επόμενη (δίπλα ρουχα γιατί το απόγευμα θα τα έχουν συνήθως ήδη λερωσει) . Σημειώνω επίσης ποτε μίλησα με δασκάλες κ τι μου είπαν γιατί δε τα θυμάμαι όλα, 🤨 επίσης σημειώνω ποτε έχει γενέθλια κ γιορτή κάποιος γιατί τους ξεχνάω (νονοι κουμπαροι πεθερικά φίλοι συνάδελφοι κοκ)
Σημειώνω ποτε παω αισθητικό, νυχου και μασάζ (τα κάνω όλα οπότε βρίσκω χρόνο) για να μη ξεφευγω από τους χρόνους αλλά πάντα ξεφευγω
Σημειώνω ποτε πηγα τα παιδια αλλά κι εγώ σε γιατρους, κρατω πληρες ιστορικό


Όλα αυτά με κουράζουν αλλά παραλληλα με κανουν να νιώθω ασφάλεια αλλιώς ότι να'ναι
Αποφάσισα να σκέφτομαι τα καλα που κάνω να παρω λίγο τα πανω μου 🤣
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
εννοείς πως αν ο άντρας έχει αξία θα βρει εξωσυζυγική σχεση, ενώ αν είναι μ@λ@κ@ς δε θα βρει; Τι λες βρε Τζακ; Έτσι μετριέται η αξία ενός ανθρώπου; Τι ανοησίες λες;
Αν ο άντρας έχει αξία, με το που βγαίνει έξω μόνος ή με φίλους (όντας παντρεμένος) θα κάνουν ουρά οι μικρές να τον βάλουν στο βρακί τους...αν είναι ένας χοντρός υδρωτίλας με μπιφτέκι Zidane στο κεφάλι κ.λπ. (όπως ο μέσος Έλλην οικογενειάρχης το 2024 δηλαδή) τι να τον κάνουν;:rolleyes:
Από εκεί και πέρα το κατά πόσο θα ενδώσει ο πρώτος εξαρτάται από το πόσο «καλοταϊσμένο» τον έχει η γυναίκα του (και δεν μιλώ για παστίτσια και μουσακάδες προφανώς:P)...
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,279 μηνύματα.

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2,641 μηνύματα.

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Αν ο άντρας έχει αξία, με το που βγαίνει έξω μόνος ή με φίλους (όντας παντρεμένος) θα κάνουν ουρά οι μικρές να τον βάλουν στο βρακί τους...αν είναι ένας χοντρός υδρωτίλας με μπιφτέκι Zidane στο κεφάλι κ.λπ. (όπως ο μέσος Έλλην οικογενειάρχης το 2024 δηλαδή) τι να τον κάνουν;:rolleyes:
Από εκεί και πέρα το κατά πόσο θα ενδώσει ο πρώτος εξαρτάται από το πόσο «καλοταϊσμένο» τον έχει η γυναίκα του (και δεν μιλώ για παστίτσια και μουσακάδες προφανώς:P)...
Ο δικός μου άντρας είναι ένας κουκλος που έχει κάνει πρωταθλητισμο στο παρελθον και που εννοείται τέτοια κουκλάρα που ήμουν κι εγώ δε θα κοιτουσα κάτι λιγότερο 😏που πλεον έχουμε χαλασει εμφανισιακά αλλά το παλευουμε....Εχουμε παρει κιλά κοιλιτσες πωπακια στηθακια ξέρεις...εγώ έχω κάνει κάτι γραμμουλες στο προσωπο...Εγώ έχω περάσει και ένα σωρό χειρουργεία στη κοιλιά. Θέλω να πω οκ τι να γίνει τώρα. Να με παρατησει γι'αυτό ; Δε βγαίνει δεν έχει φίλους από επιλογή, είναι λίγο μοναχικός τυπος, προτιμά ήσυχες δραστηριοτήτες όπως διάβασμα γυμναστική μουσική..
Τον κοιτάνε όταν βγαίνουμε έξω αλλά κοιτουν κι εμένα οπότε του αποσπά αυτό την προσοχη. Καλοταισμενη πρεπει να μαι κι εγώ για να ενδιδω και δεν εννοώ μέσω σεξ.
Να, πχχθες βράδυ είχε μια στοίβα πιατα κ ταψιά άπλυτα πηγα για υπνο κ σηκωθηκα με βαριά καρδιά για το τι με περιμενει να πλυνω... Η κουζίνα ελαμπε. Τα είχε πλυνει όλα είχε πεταξει κ σκουπίδια.
Με τάισε. Απόψε κάνω παρεα μαζί του αν κάτσει αν με νοεις.
Γιατί θα είμαι πιο ξεκουραστη... Γλιτωσα 1,5 ώρα από τη ζωή μου χάρη σε εκείνον.. Κ είδα μια σειρά στο νετφλιξ! Που εδώ και δέκα μέρες παλευω να δω όλο το επεισόδιο..
Αυτά είναι δουναι και λαβειν αγαπητέ μου....
 
Τελευταία επεξεργασία:

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,279 μηνύματα.
Ο δικός μου άντρας είναι ένας κουκλος που έχει κάνει πρωταθλητισμο στο παρελθον και που εννοείται τέτοια κουκλάρα που ήμουν
Γιατι Αριάνα μου ο σύζυγος είναι κούκλος και εσύ ήσουν κουκλάρα;
 

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Γιατι Αριάνα μου ο σύζυγος είναι κούκλος και εσύ ήσουν κουκλάρα;
Χαχα
Εγω χάλασα γρηγορότερα... Πήρα κιλά έκανα ρυτιδούλες.. Νομίζω λογικό είναι... Μετά τις γέννες έπεσε το κάστρο. Ήταν όρθιο πρωτυτερα 😂😂😂
Ε τι να κάνω... Εκανα παιδια όμως. Δε με νιώθω κουκλάρα. Κάποτε έτσι πιστευα για τον εαυτό μου. Και αντικειμενικά δηλαδή αν δω φωτογραφίες μου αρέσω πολυ. Τώρα δε μαρεσω. Δεν ασχολουμαι με εμένα γιατί δεν έχω κουράγιο. Πέφτω κ κοιμάμαι όπως είχα πει σε άλλο θέμα από το να τρέχω στο κομμωτήριο. Σίγουρα αν παω κομμωτήριο θα βγω ανανεωμένη αλλά προτιμω να κάτσω σπίτι να κοιτάω το ταβανι να κλείσω για είκοσι λεπτά τα μάτια μου.

Αλλά φέτος γράφτηκα κ γυμναστήριο κ έχω ξαναρχίσει διατροφή θέλω να πω κάνω τις προσπαθειες μου. Δε θέλω να'μαι άλλο αυστηρή με μένα... Ουτε να νιώθω αυτή την ανεπάρκεια συνέχεια.!!! Σε όλους τους τομείς.το συζητώ με την ψυχολόγο αλλά ακόμα δεν το έχω καταφέρει...
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Η αξία που έχει ο καθένας μας είναι ετεροκαθορισμένη;
Η αξία που έχει ο καθένας μας χωρίζεται στην «αντικειμενική» και στην «υποκειμενική» (την αξία που έχουμε στα μάτια του κάθε ανθρώπου δηλαδή, που μπορεί να είναι μικρότερη ή μεγαλύτερη από την «αντικειμενική» μας)...η πρώτη καθορίζεται από αντικειμενικά κριτήρια όπως π.χ. οι εκάστοτε κοινωνικές νόρμες (π.χ. το 1700 το να είναι μια γυναίκα παχύσαρκη την καθιστούσε ποθητή, το 2024 την καθιστά απεχθή), ενώ η δεύτερη από υποκειμενικά (τι εντύπωση έχουμε δώσει στον/στην άλλον/η με τα λόγια μας, τις πράξεις μας κ.λπ.)...εν προκειμένω, ένας άντρας που είναι παντρεμένος (πράγμα το οποίο φαίνεται ακόμη και πριν επικοινωνηθεί π.χ. από το ότι φοράει βέρα) έχει αυτομάτως μεγαλύτερη «υποκειμενική» αξία στο μυαλό μιας γυναίκας απ' ότι θα είχε αν δεν ήταν (γιατί τον βλέπει σαν «τρόπαιο», γιατί σκέφτεται ότι για να τον έχει κάποια άλλη μάλλον έχει αξία κ.λπ.)...
Η αξια του καθενας μας μετριεται με την εξωτερικη εμφανιση και το εισοδημα που εχει συμφωνα με τον τζακ.
Αν ήταν έτσι δε θα έβλεπες ένα σωρό άντρες στην ηλικία μου να κλαίγονται για την αγαμία τους, θα 'χαν πλακωθεί στα γυμναστήρια στις πλαστικές κ.λπ. θα 'χαν όλοι από μια ωραία γυναίκα κι εσείς οι πιτσιρικάδες θα είσασταν όλοι με το χερογλύκανο...την επόμενη φορά λοιπόν που θα προσπαθήσεις να βάλεις λόγια στο στόμα μου φρόντισε να βγάζουν τουλάχιστον κάποιο νόημα!:rolleyes:
Ο δικός μου άντρας είναι ένας κουκλος που έχει κάνει πρωταθλητισμο στο παρελθον και που εννοείται τέτοια κουκλάρα που ήμουν κι εγώ δε θα κοιτουσα κάτι λιγότερο 😏που πλεον έχουμε χαλασει εμφανισιακά αλλά το παλευουμε....Εχουμε παρει κιλά κοιλιτσες πωπακια στηθακια ξέρεις...εγώ έχω κάνει κάτι γραμμουλες στο προσωπο...Εγώ έχω περάσει και ένα σωρό χειρουργεία στη κοιλιά. Θέλω να πω οκ τι να γίνει τώρα. Να με παρατησει γι'αυτό ; Δε βγαίνει δεν έχει φίλους από επιλογή, είναι λίγο μοναχικός τυπος, προτιμά ήσυχες δραστηριοτήτες όπως διάβασμα γυμναστική μουσική..
Τον κοιτάνε όταν βγαίνουμε έξω αλλά κοιτουν κι εμένα οπότε του αποσπά αυτό την προσοχη. Καλοταισμενη πρεπει να μαι κι εγώ για να ενδιδω και δεν εννοώ μέσω σεξ.
Να, πχχθες βράδυ είχε μια στοίβα πιατα κ ταψιά άπλυτα πηγα για υπνο κ σηκωθηκα με βαριά καρδιά για το τι με περιμενει να πλυνω... Η κουζίνα ελαμπε. Τα είχε πλυνει όλα είχε πεταξει κ σκουπίδια.
Με τάισε. Απόψε κάνω παρεα μαζί του αν κάτσει αν με νοεις.
Γιατί θα είμαι πιο ξεκουραστη... Γλιτωσα 1,5 ώρα από τη ζωή μου χάρη σε εκείνον.. Κ είδα μια σειρά στο νετφλιξ! Που εδώ και δέκα μέρες παλευω να δω όλο το επεισόδιο..
Αυτά είναι δουναι και λαβειν αγαπητέ μου....
Όλες οι παντρεμένες κι οι παντρεμένοι τις ίδιες δικαιολογίες, γίνεται ο/η άλλος/η 500 κιλά κι αρχίζει τα «εεε η γέννα», «εεε η δουλειά όλη μέρα κάθομαι στο γραφείο τρώω σκατά κ.λπ.», «εεε τα παιδιά που χρόνος για γυμναστήριο» κ.λπ. κ.λπ.

Sorry αλλά ειδικά η εικόνα που μας περιγράφεις για τον άντρα σου είναι τραγική (άκου δεν έχει φίλους «από επιλογή»), τον άνθρωπο ειλικρινά τον λυπάμαι, έχει ουσιαστικά «τερματίσει» τη ζωή του για να είναι πατέρας και μαζί σου...κι απ' ότι μας λες δηλώνει ότι θέλει κι άλλο παιδί;!
Μάλλον ο ζουρλομανδύας κοντοζυγώνει...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,050 μηνύματα.
Ο δικός μου άντρας είναι ένας κουκλος που έχει κάνει πρωταθλητισμο στο παρελθον και που εννοείται τέτοια κουκλάρα που ήμουν κι εγώ δε θα κοιτουσα κάτι λιγότερο 😏
Και τότε γιατί δεν σου έχει λύσει όλα αυτά τα πνευματικά και ψυχολογικά ερωτήματα και απορίες που σε βασανίζουν τον τελευταίο καιρό;

Φαίνεσθαι. Δεν τα σώζει όλα μάλλον.
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Και τότε γιατί δεν σου έχει λύσει όλα αυτά τα πνευματικά και ψυχολογικά ερωτήματα και απορίες που σε βασανίζουν τον τελευταίο καιρό;

Φαίνεσθαι. Δεν τα σώζει όλα μάλλον.
Πάντως έτσι όπως είναι χωρίς φίλους και γενικότερα χωρίς ζωή δεν έχει φόβο (τουλάχιστον όχι άμεσα) μην της τον φάει καμιά άλλη...ακόμη και να σπάσει ο διάολος το ποδάρι του και να μιλήσει σε καμιά γυναίκα πως θα την καβλώσει, τι θα της πει;Για τα χεσμένα pampers του μπέμπη;:lol:
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,050 μηνύματα.
Πάντως έτσι όπως είναι χωρίς φίλους και γενικότερα χωρίς ζωή δεν έχει φόβο (τουλάχιστον όχι άμεσα) μην της τον φάει καμιά άλλη...ακόμη και να σπάσει ο διάολος το ποδάρι του και να μιλήσει σε καμιά γυναίκα πως θα την καβλώσει, τι θα της πει;Για τα χεσμένα pampers του μπέμπη;:lol:
Φόβο μπορεί να μην έχει, αλλά επειδή ειμαι άντρας που το χω κανει το λάθος παλιά, θα σου πω ένα πράγμα.

Εκείνη θα νιώθει ασφάλεια οτι δε θα της τον φάει καμιά, μέχρι ενός σημείου. Ένα έμπειρο μάτι θα δει ότι μέσα της έχει ήδη αρχίσει να τον αποδομεί και να τον βάζει σε δεύτερη μοίρα.

Αν είχε τους φίλους του και τις ασχολίες του, δε θα καθόταν η γυναίκα του στο νετ να ρωτάει μικροπράγματα για να περάσει την ώρα της και να σηκώσει ντοπαμίνη. Έχει κενά η γυναίκα και φαίνονται ήδη οι ρωγμές.

Καλός άνθρωπος μπορεί να είναι, άξιος πατέρας μπορεί να είναι, εργατικός μπορεί να είναι, ωραίος άντρας μπορεί να είναι, δεν τον ξέρουμε άλλωστε τον άνθρωπο, αλλά κάτι της λείπει της Αριάνας και το μυρίζομαι όπως ο λύκος το ματωμένο κυνήγι.

Εκείνον δεν θα τον κλέψει καμία. Εκείνη όμως, μετατρέπεται σιγά σιγά σε στόχο για να την κλέψει κάποιος άλλος.

Λίγα λάθη να κάνει ακόμα ο φίλος και θα δεις.
 

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Όλες οι παντρεμένες κι οι παντρεμένοι τις ίδιες δικαιολογίες, γίνεται ο/η άλλος/η 500 κιλά κι αρχίζει τα «εεε η γέννα», «εεε η δουλειά όλη μέρα κάθομαι στο γραφείο τρώω σκατά κ.λπ.», «εεε τα παιδιά που χρόνος για γυμναστήριο» κ.λπ. κ.λπ.

Sorry αλλά ειδικά η εικόνα που μας περιγράφεις για τον άντρα σου είναι τραγική (άκου δεν έχει φίλους «από επιλογή»), τον άνθρωπο ειλικρινά τον λυπάμαι, έχει ουσιαστικά «τερματίσει» τη ζωή του για να είναι πατέρας και μαζί σου...κι απ' ότι μας λες δηλώνει ότι θέλει κι άλλο παιδί;!
Μάλλον ο ζουρλομανδύας κοντοζυγώνει...
Και τότε γιατί δεν σου έχει λύσει όλα αυτά τα πνευματικά και ψυχολογικά ερωτήματα και απορίες που σε βασανίζουν τον τελευταίο καιρό;

Φαίνεσθαι. Δεν τα σώζει όλα μάλλον.
Πάντως έτσι όπως είναι χωρίς φίλους και γενικότερα χωρίς ζωή δεν έχει φόβο (τουλάχιστον όχι άμεσα) μην της τον φάει καμιά άλλη...ακόμη και να σπάσει ο διάολος το ποδάρι του και να μιλήσει σε καμιά γυναίκα πως θα την καβλώσει, τι θα της πει;Για τα χεσμένα pampers του μπέμπη;:lol:
Ρε σεις άντρες που τα ξέρετε όλα, έχετε σκεφτεί πως καθένας έχει τις επιθυμίες του, τι προτεραιότητές του, τι ιδιαιτερότητές του; Χαζογελάτε κιόλας!
Λυπάσαι Τζακ έναν άντρα που δεν έχει φίλους, δε βγαίνει και <<τερμάτισε>> τη ζωή του, επειδή έγινε πατέρας και επέλεξε να δώσει προτεραιότητα στην οικογένεια και δε βγαίνει με φίλους; και του ετοιμάζεις ζουρλομανδύα; Μεγιά σου.
Βαλντερ, την ειρωνεύεσαι, επειδή τάχα δεν της έχει λύσει όλα τα προβλήματα; Αν γνωρίσεις στ αλήθεια μια γυναίκα καλά, θα καταλάβεις το γιατί
και τέλος Τζακ, που χαζογελάς με τα παμπερς του μπέμπη, πιστεύεις πως τον ενδιαφέρει τον άντρα αυτόν, να ρίξει (ή και να καβλώσει) άλλη γυναίκα;
Μάλλον ζείτε σε άλλο πλανήτη. Καλά να περνάτε.
Ανοίξτε άλλο θέμα, εδώ δεν κολλάτε. Άσε μη λερωθείτε και με τα πάμπερς του μπέμπη
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,050 μηνύματα.
Βαλντερ, την ειρωνεύεσαι, επειδή τάχα δεν της έχει λύσει όλα τα προβλήματα; Αν γνωρίσεις στ αλήθεια μια γυναίκα καλά, θα καταλάβεις το γιατί
Am I really now? Ή πολύ απλά κατάλαβα ότι πλέκει το εμφανισιακό του εγκώμιο και τις περασμένες τους δόξες γιατι πολύ απλά η όλη επιλογή της δέσμευσης βασίστηκε στα λάθος κριτήρια και τωρα αυτά ξεβάφουν σιγά σιγά πάνω στο ρούχο, κι αναρωτιέται τι φταίει.

Ω σας έχω γνωρίσει καλά. Πολύ καλά. Πάρα πολύ καλά. Όχι τις γυναίκες. Τους ανθρώπους.

Δεν μπορείς καν να δεχτείς ότι μπορεί να υπάρχει ίχνος αλήθειας στα λεγόμενά μου και γι αυτό θυμώνεις μαζί μου. Αχρείαστος θυμός. Εντελώς αχρείαστος.
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,279 μηνύματα.
Ή πολύ απλά κατάλαβα ότι πλέκει το εμφανισιακό του εγκώμιο και τις περασμένες τους δόξες γιατι πολύ απλά η όλη επιλογή της δέσμευσης βασίστηκε στα λάθος κριτήρια και τωρα αυτά ξεβάφουν σιγά σιγά πάνω στο ρούχο, κι αναρωτιέται τι φταίει.
δεν ξέρω αν η συγκεκριμένη περίπτωση είναι αυτό, αλλά το έχω δει ξανά και ξανά.
Και μια λίστα από «πρέπει να» που δεν τα λένε φωναχτά αλλά τα σκέφτονται οι άνθρωποι υποσυνείδητα όπως:

Δουλεύει σκληρά και μας στηρίζει οικονομικά άρα πως; πρέπει να τον/την θαυμάζω και να τον/την γουστάρω.

Ενώ δεν το νιώθεις ουσιαστικά, σαν να νιώθεις τύψεις και αχαριστία αν το παραδεχτείς στον εαυτό σου.
Ενώ στην ουσία η μαγεία έχει χαθεί, η έλξη έχει χαθεί και πέρα από τα αρχικά στάδια, δηλαδή είσαι ερωτικά στεγνός και αφυδατωμένος επειδή δεν συνεχίζει να γίνεται δουλειά σε αυτό ίσως επειδή θεωρείται δεδομένο.
 

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Am I really now? Ή πολύ απλά κατάλαβα ότι πλέκει το εμφανισιακό του εγκώμιο και τις περασμένες τους δόξες γιατι πολύ απλά η όλη επιλογή της δέσμευσης βασίστηκε στα λάθος κριτήρια και τωρα αυτά ξεβάφουν σιγά σιγά πάνω στο ρούχο, κι αναρωτιέται τι φταίει.

Ω σας έχω γνωρίσει καλά. Πολύ καλά. Πάρα πολύ καλά. Όχι τις γυναίκες. Τους ανθρώπους.

Δεν μπορείς καν να δεχτείς ότι μπορεί να υπάρχει ίχνος αλήθειας στα λεγόμενά μου και γι αυτό θυμώνεις μαζί μου. Αχρείαστος θυμός. Εντελώς αχρείαστος.
καλά, ίσως είναι έτσι.
Ήθελα να πω, πως πολλές γυναίκες υπερβάλλουν λίγο με τις σκέψεις τους. Δηλ είναι μεν ευτυχισμένες στο γάμο τους, αλλά λίγο στο ανώνυμο, όπως εδώ, ή με φιλενάδες, διαμαρτυρονται για διάφορα. Αυτά δεν είναι σοβαροί λίγοι, ούτε λόγοι χωρισμού, ούτε θα δέχονταν φλερτ από άντρες. Γιαυτό προτιμούν φίλες ή ανωνυμία. Σίγουρα αυτά που λέει εδώ περί: καλής μάνας/ λείπουν τα παιδιά κλπ, τα λέει και στον άντρα της, αλλά έχει την ανάγκη να τα λέει όλη μέρα, την καταλαβαίνω. Και γω είμαι τύπος, που αν με απασχολεί κάτι, είμαι ικανή να σκάσω γάιδαρο, όχι μόνο άντρα!
Τέλος Μόνο το ζευγάρι μπορεί να ξέρει, πόσο βαθιά χαραγμένα είναι τα <χρώματα> της σχέσης. Δεν μπορείς να κάνεις ψυχανάληση από μια οθόνη και πεντε γραμμές
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2,641 μηνύματα.
Αν ήταν έτσι δε θα έβλεπες ένα σωρό άντρες στην ηλικία μου να κλαίγονται για την αγαμία τους, θα 'χαν πλακωθεί στα γυμναστήρια τις πλαστικές κ.λπ. θα 'χαν όλοι από μια ωραία γυναίκα κι εσείς οι πιτσιρικάδες θα είσασταν όλοι με το χερογλύκανο...την επόμενη φορά λοιπόν που θα προσπαθήσεις να βάλεις λόγια στο στόμα μου φρόντισε να βγάζουν τουλάχιστον κάποιο νόημα
Οι αντρες της ηλικιας σου ας εκαναν γυμναστικη και αν ειχαν καλη δουλεια μια χαρα θα γαμαγαν. Και μη νομιζεις στην ηλικια μου λιγοι εχουν σχεση.
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Φόβο μπορεί να μην έχει, αλλά επειδή ειμαι άντρας που το χω κανει το λάθος παλιά, θα σου πω ένα πράγμα.

Εκείνη θα νιώθει ασφάλεια οτι δε θα της τον φάει καμιά, μέχρι ενός σημείου. Ένα έμπειρο μάτι θα δει ότι μέσα της έχει ήδη αρχίσει να τον αποδομεί και να τον βάζει σε δεύτερη μοίρα.

Αν είχε τους φίλους του και τις ασχολίες του, δε θα καθόταν η γυναίκα του στο νετ να ρωτάει μικροπράγματα για να περάσει την ώρα της και να σηκώσει ντοπαμίνη. Έχει κενά η γυναίκα και φαίνονται ήδη οι ρωγμές.

Καλός άνθρωπος μπορεί να είναι, άξιος πατέρας μπορεί να είναι, εργατικός μπορεί να είναι, ωραίος άντρας μπορεί να είναι, δεν τον ξέρουμε άλλωστε τον άνθρωπο, αλλά κάτι της λείπει της Αριάνας και το μυρίζομαι όπως ο λύκος το ματωμένο κυνήγι.

Εκείνον δεν θα τον κλέψει καμία. Εκείνη όμως, μετατρέπεται σιγά σιγά σε στόχο για να την κλέψει κάποιος άλλος.

Λίγα λάθη να κάνει ακόμα ο φίλος και θα δεις.
Καλά εννοείται ρε, σ' αυτές τις περιπτώσεις κατά 99% πρώτη η γυναίκα κάνει τη στραβή και τον άντρα μετά τον μαζεύουνε με το κουταλάκι του γλυκού...οι φίλοι που δεν έχει «από επιλογή»!:lol:
Ρε σεις άντρες που τα ξέρετε όλα, έχετε σκεφτεί πως καθένας έχει τις επιθυμίες του, τι προτεραιότητές του, τι ιδιαιτερότητές του; Χαζογελάτε κιόλας!
Λυπάσαι Τζακ έναν άντρα που δεν έχει φίλους, δε βγαίνει και <<τερμάτισε>> τη ζωή του, επειδή έγινε πατέρας και επέλεξε να δώσει προτεραιότητα στην οικογένεια και δε βγαίνει με φίλους; και του ετοιμάζεις ζουρλομανδύα; Μεγιά σου.
Βαλντερ, την ειρωνεύεσαι, επειδή τάχα δεν της έχει λύσει όλα τα προβλήματα; Αν γνωρίσεις στ αλήθεια μια γυναίκα καλά, θα καταλάβεις το γιατί
και τέλος Τζακ, που χαζογελάς με τα παμπερς του μπέμπη, πιστεύεις πως τον ενδιαφέρει τον άντρα αυτόν, να ρίξει (ή και να καβλώσει) άλλη γυναίκα;
Μάλλον ζείτε σε άλλο πλανήτη. Καλά να περνάτε.
Ανοίξτε άλλο θέμα, εδώ δεν κολλάτε. Άσε μη λερωθείτε και με τα πάμπερς του μπέμπη
Το μόνο για το οποίο είμαι σίγουρος είναι πως, αν ο άντρας αυτός (κι οποιοσδήποτε άλλος στη θέση του) είχε την επιλογή να είναι πατέρας σύζυγος κ.λπ. και παράλληλα να έχει ποιοτικό ελεύθερο χρόνο να φλερτάρει με 100 ωραίες γυναίκες την ημέρα και να παίρνει που και που και καμία απ' αυτές στο κρεβάτι του χωρίς καμία απολύτως συνέπεια, δε θα υπήρχε ούτε 1 στο 1.000.000.000 πιθανότητα να έλεγε «όχι ευχαριστώ δε θέλω, προτιμώ να πεθαίνω όλη μέρα στη δουλειά και το άγχος και να παρατήσω τον εαυτό μου, τους φίλους μου κ.λπ. για να είμαι 100% αφοσιωμένος στα παιδιά και στην, εξίσου παρατημένη, γυναίκα μου»!:rolleyes:

Αυτά και δε το συνεχίζω άλλο μαζί σου γιατί καταλαβαίνω ότι κάπου «χτύπησα φλέβα» (όπως κι ο Valder) και πονάει...
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,050 μηνύματα.
Τέλος Μόνο το ζευγάρι μπορεί να ξέρει, πόσο βαθιά χαραγμένα είναι τα <χρώματα> της σχέσης. Δεν μπορείς να κάνεις ψυχανάληση από μια οθόνη και πεντε γραμμές
Καταλαβαίνω τι λες, πραγματικά, αλλά δε συμφωνώ μαζί σου για έναν λόγο.

Πολλές φορές το ζευγάρι, και ως άτομα αλλα και ως μια οντότητα, δεν έχει την καθαρή εικόνα που έχει ο παρατηρητής, γιατί ακριβώς είναι πολύ κοντά στο υποκείμενο της παρατήρησης -την σχέση- και την βλέπει υπό άλλα πρίσματα, άλλα πιο ελπιδοφόρα, άλλα πιο θολά, άλλα πιο "ελα δεν ειναι τίποτα θα περάσει" ή ακόμα και πιο μαύρα "όλα είναι χάλια", ενω μπορει υπο περιπτωσεις και να μην είναι.

Συμφωνώ στο ότι δεν μπορείς να κάνεις ψυχανάλυση μέσα από μια οθόνη και πέντε γραμμές.

Αλλά πρώτον έχουν γινει και χειρότερα εδω μέσα, με πολύ λιγότερες γραμμές

Και δευτερον, είμαι Θεος, δεν χρειάζομαι καν τις γραμμές, τα ξέρω όλα. Χρησιμοποιησα τις πέντε γραμμές για να γίνω πιο πειστικός στα ανθρωπινα θνητά μυαλά που με διαβάζουν. Στην πραγματικότητα I am way more awesome than this.
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,602 μηνύματα.
Το μόνο για το οποίο είμαι σίγουρος είναι πως, αν ο άντρας αυτός (κι οποιοσδήποτε άλλος στη θέση του) είχε την επιλογή να είναι πατέρας σύζυγος κ.λπ. και παράλληλα να έχει ποιοτικό ελεύθερο χρόνο να φλερτάρει με 100 ωραίες γυναίκες την ημέρα και να παίρνει που και που και καμία απ' αυτές στο κρεβάτι του χωρίς καμία απολύτως συνέπεια, δε θα υπήρχε ούτε 1 στο 1.000.000.000 πιθανότητα να έλεγε «όχι ευχαριστώ δε θέλω, προτιμώ να πεθαίνω όλη μέρα στη δουλειά και το άγχος και να παρατήσω τον εαυτό μου, τους φίλους μου κ.λπ. για να είμαι 100% αφοσιωμένος στα παιδιά και την, εξίσου παρατημένη, γυναίκα μου»!:rolleyes:
Και γιατί ποιοτικός ελεύθερος χρόνος =χρόνος για αχαλίνωτο φλερτ;;

Αν σε καλύπτει ο σύντροφός σου σε βασικές ανάγκες, αν σου ΤΟΝΩΝΕΙ ΤΟ ΗΘΙΚΟ ως γυναίκα ή ως άνδρα (αφήνω τα γονεικα στην άκρη), αν με τις πράξεις και τα λόγια του σου δείχνει πως μετράς ακόμη... Αν δε σε κάνει να νιώθεις οτι έπιασες πατο στο βάλτο ή ακόμα χειρότερα πως είσαι ο πάτος... Γιατί λοιπόν να φλερτάρει κάνεις με ο, τι κινείται ή ακόμα χειρότερα να πηδάει ο, τι κινείται;

Δεν είναι όλοι οι άνθρωποι το ίδιο επιρρεπείς σε πειρασμούς.. Για άλλη μια φορά γενικεύετε.
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.
Top