Μου λείπουν τα παιδιά μου και νιώθω πως για όλα κάνω λάθος

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2,945 μηνύματα.
Δεν ξέρω γιατι οι άνθρωποι σήμερα με τόση τσίτσα καθημερινότητα κάνουν παιδιά.
Η σκληρή αλήθεια είναι πως όταν αυτή είναι η πραγματικότητα δυστυχώς με τον εναν ή τον άλλο τρόπο θα πιεστείς πάρα πολύ και κάτι απο τα επιμέρους θα φθαρεί καθώς είσαι άνθρωπος.
Ξαναλέω, μιλάω ειλικρινά όπως τα βλέπω γύρω μου, δεν θα γράψω φιλοσοφίες για θετική ενέργεια και σκέψη.
Απο το να τρεχουν στα γυμναστηρια,στα κομμωτηρια , να τρωνε κοτοπουλα για την πρωτεινη και να παιζουν στοιχηματα στον οπαπ καλυτερα να κανουν κανα παιδακι.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,964 μηνύματα.
Δεν ήμασταν έτσι... Γίναμε.. Μας ανάγκασε η Καθημερινοτητα πως να το πω.. Αλλιώς ξεκινάς αλλιώς σου έρχονται.. Δεν οικτιρω. Το κατανοώ σημασία έχει να μπορείς να το διαχειριστεις..
Εγώ έχω ελπίδα ότι ο ουρανός θα γίνει πιο γαλανός 😁 υπάρχουν και τα τρελοφαρμακα🤣αστειακι. Στα σοβαρά μου αρέσει να διακωμωδω λίγο 😁
Λίγη υπομονή Αριάνα, να μεγαλώσουν άλλο λίγο τα παιδιά να έχετε και τον χρόνο σας. Πόσο χρονών είναι;
 

rafaela11

Διάσημο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,001 μηνύματα.
Κατά καιρους εχοθμε επισκεφτεί και ψυχολόγο. Εκείνος πηγαινε κανα δυο χρόνια κι εγώ κοντευω τώρα να τα κλεισω. Θεωρω μας βοήθησε. Υπάρχουν ζευγάρια που προσπαθουν αλλά που τα παρατανε. Απλά εκεί που βρίσκεις το δρόμο μπορεί να τον χάσεις λίγο παλι. Κάπου εκεί πρεπει να βρίσκομαι... Έτσι μου πεη ψυχολόγος. Μου λέει πως τα θέλω όλα σε κουτακια ενώ δεν γίνεται. Να ελισσομαι να μάθω, αυτό μου λέει. Και μερικά ακόμα τιπς. Πάω ανά δεκαπέντε μέρες κ τα λέμε...
Και μπράβο σας που είστε τόσο ανοιχτοί!
Γενικά τώρα που τα εξηγησες και λίγο καλύτερα καταλαβαίνω πως κι ο μπαμπάς κάνει προσπάθειες.

Σεβασου τον στον ύπνο, άλλο αν τα παιδιά έρχονται από μόνα τους, και εγώ το έκανα μέχρι 6-7 χρονών που φοβόμουν καμία φορά, κι άλλο επί τούτου.
Μιλήστε, τι πιο καλύτερο για να βγάλετε άκρη; αφού είστε και οι 2 ανοιχτοί στο να ακούτε, θα βρείτε λύσεις. :)
 

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.

Η οικιακή βοηθός είναι μια πολυτέλεια. Δεν είναι για όλες τις τσέπες. Είναι ένας πλήρης μισθός έξοδα για την οικογένεια. Εκτός αν υπάρχει συνεννόηση για λιγότερες ώρες.
Δεν πεινανε οι άνθρωποι να πούμε γιατί κανανε παιδιά αφού δεν μπορούν να τα θρέψουν. Από τα λεγόμενα της, μια απλή καθημερινή ελληνική οικογένεια είναι
Θα σας πω για οικιακή βοηθό...
Έχω αλλάξει δέκα! Τις έδιωξα όλες. Δεν είμαι εγώ η πςριεργη αλλά σήμερα δε βρίσκεις μια έτσι όπως τη θες. Η θα ζητάνε τα κερατα τους η θα στα πασαλειβουν η με τη πρωτη ευκαιρία θα σε αφήνουν για τα cm rbnb.
Έχω τελικά μια κυρια που έρχεται αλλά οπότε και αμα... Και κάνω κ το σταυρό μου όταν μου λέει πως μπορεί να έρθει. Συνήθως της δίνω μια ντανα ρουχα για σίδερο. 😇
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Παλιά που δούλευαν από το πρωί μέχρι το βράδυ πως έκαναν δηλαδή;
Θα μου πεις η γυναίκα καθόταν σπίτι, αλλά σε αγροτικές περιοχές αναλάμβανε κανονικά δουλειές και εκτός σπιτιού.
Η οικογένεια θέλει θυσίες, και δεν είναι για όλους. Αν δεν είναι διατεθειμένος κάποιος, ας μην το κάνει.
Η οικιακή βοηθός είναι μια πολυτέλεια. Δεν είναι για όλες τις τσέπες. Είναι ένας πλήρης μισθός έξοδα για την οικογένεια. Εκτός αν υπάρχει συνεννόηση για λιγότερες ώρες.
Δεν πεινανε οι άνθρωποι να πούμε γιατί κανανε παιδιά αφού δεν μπορούν να τα θρέψουν. Από τα λεγόμενα της, μια απλή καθημερινή ελληνική οικογένεια είναι
«Παλιά» το να είχες π.χ. 6-7 παιδιά και να κατέληγαν όλα αγρότες στα χωράφια για 15-20 ευρώ τη μέρα ήταν «οκ» (ακόμη κι από κοινωνικής πλευράς)...σήμερα για να μπορέσουν αυτά τα παιδιά να βγάλουν έστω το βασικό μισθό και να έχουν έστω και 1 στο 1.000.000 πιθανότητες για κάτι καλύτερο στη ζωή τους πρέπει να γίνει σοβαρή επένδυση σ' αυτά στις σπουδές τους και γενικότερα στο τι άνθρωποι θα γίνουν!
Αν δεν έχεις λεφτά για οικιακή βοηθό, πρέπει να έχεις τουλάχιστον λεφτά ώστε να εργάζεσαι λιγότερο απ' ότι πριν για να βλέπεις τα παιδιά σου περισσότερο, χωρίς να τους στερήσεις τίποτα...αν για να μην τους στερήσεις τίποτα η μόνη λύση είναι να είσαι όλη μέρα στο κυνήγι του μεροκάματου τότε άστο καλύτερα!
Jack σε άλλον πλανήτη ζεις; πόσοι έχουν λεφτά για οικιακή βοηθό; μάλλον στην πλειοψηφια τους τοτε οι ΣΥΓΧΡΟΝΟΙ άνθρωποι θα έπρεπε να μείνουν άτεκνοι.
Ναι, εφόσον δεν είναι αρκετά εύποροι αν θέλουν να έχουν στοιχειώδη ποιότητα ζωής πρέπει να μένουν άτεκνοι...αυτό εξυπηρετεί και την ισχύουσα παγκόσμια ατζέντα άλλωστε (ότι πολλοί μαζευτήκαμε σ' αυτό τον πλανήτη και κάπως πρέπει ν' αραιώνουμε)...
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,561 μηνύματα.
Η οικογένεια θέλει θυσίες, και δεν είναι για όλους. Αν δεν είναι διατεθειμένος κάποιος, ας μην το κάνει.
Δεν είναι θέμα διάθεσης, βλέπω γύρω μου ανθρώπους (θα μιλήσω για την Αθήνα, δεν ξέρω για άλλες πόλεις) που δουλεύουν 8-10 ώρες + άλλες 2 ώρες μετακίνησης.
Αυτό απο μόνο του καταλαβαίνεις πόσο δύσκολο είναι, αν σε αυτό προστεθεί ενας σύντροφος καταλαβαίνεις πως έχεις να δώσεις και στον σύντροφο απο αυτό το μικρό κομμάτι της ημέρας που σου μένει, και στην συνέχεια αν κάνετε και οικογένεια θα πρέπει να βάλεις μέσα σε αυτές τις λίγες ώρες και χρόνο για τα παιδιά.

Και μέσα σε αυτό που χρόνος για σένα; Που χρόνος για ηρεμία;

Επομένως, όση καλή διάθεση κι αν έχεις, δεν βγαίνουν τα μαθηματικά, δεν βγαίνουν οι ώρες της ημέρας δηλαδή.
Και βάλτο αυτό σε λούπα για χρόνια.
Πολλοί απο αυτούς τους ανθρώπους είναι στον αυτόματο και απλά επιβιώνουν με το στρες να βαράει κόκκινο γιατι ξαναλέω είσαι άνθρωπος, θες τον χρόνο σου για όλα αυτά ώστε να ευδοκιμήσουν.
Και επειδή οί άνθρωποι που ζουν ετσι πριν γνωρίσουν την σκληρή πραγματικότητα του πως είναι να ζείς έτσι έχουν μόνο την καλή διάθεση, στην πορεία και στην πράξη καταλαβαίνουν πως δεν είναι αρκετό.

Και πραγματικα @Ariana2018 δεν γράφω τίποτα απο τα παραπάνω για να σε κάνω να νιώσεις άσχημα, αν μη τι άλλο δεν είσαι μόνη, προσπαθώ να σου πω πως είσαι άνθρωπος, φθαρτός με ανάγκες και συναισθήματα, και με ανάγκες προσωπικές πέρα απο τον ρόλο σου ως μητέρα, κι αυτές οι συνθήκες δεν σε βοηθούν να ευδοκιμήσεις.
Επειδή όμως αυτά έχουμε να αντιμετωπίσουμε τώρα στην συνθήκη που βρίσκεσαι αν μπορώ να σου δώσω μια συμβουλή είναι να μιλήσεις ειλικρινά με τον άντρα σου και να ζητήσετε μια εξωτερική βοήθεια έστω και για τα μαθήματα των παιδιών.
Αυτό που σου λείπει απο τονε αυτό σου δεν θα το βρείς στα παιδιά, βρές ξανά τις φίλες ή τους φίλους σου και κάνε εναν κύκλο έξω απο την οικογένεια, κάνε χώρο για σένα, καθώς όταν φύγουν τα παιδιά θα ζήσεις ενα τεράστιο κενό και αυτό επειδή έχεις γατζωθεί απο την οικογένεια και νιώθεις πως μόνο εκείνη μπορεί να στα δώσει όλα.
Αυτά έχω να πω ελπίζω να σε βοηθήσουν έστω και λίγο.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,964 μηνύματα.
Θα σας πω για οικιακή βοηθό...
Έχω αλλάξει δέκα! Τις έδιωξα όλες. Δεν είμαι εγώ η πςριεργη αλλά σήμερα δε βρίσκεις μια έτσι όπως τη θες. Η θα ζητάνε τα κερατα τους η θα στα πασαλειβουν η με τη πρωτη ευκαιρία θα σε αφήνουν για τα cm rbnb.
Έχω τελικά μια κυρια που έρχεται αλλά οπότε και αμα... Και κάνω κ το σταυρό μου όταν μου λέει πως μπορεί να έρθει. Συνήθως της δίνω μια ντανα ρουχα για σίδερο. 😇
Μήπως να το συζητήσεις με γνωστους μπας και ξέρουν έμπιστο άτομο;
Το ξέρω, δεν είναι για να βάζεις οποιαδήποτε μέσα στο σπίτι σου. Πολλές έχουν χερακι μακρύ...
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,739 μηνύματα.
«Παλιά» το να είχες π.χ. 6-7 παιδιά και να κατέληγαν όλα αγρότες στα χωράφια για 15-20 ευρώ τη μέρα ήταν «οκ» (ακόμη κι από κοινωνικής πλευράς)...σήμερα για να μπορέσουν αυτά τα παιδιά να βγάλουν έστω το βασικό μισθό και να έχουν έστω και 1 στο 1.000.000 πιθανότητες για κάτι καλύτερο στη ζωή τους πρέπει να γίνει σοβαρή επένδυση σ' αυτά στις σπουδές τους και γενικότερα στο τι άνθρωποι θα γίνουν!
Αν δεν έχεις λεφτά για οικιακή βοηθό, πρέπει να έχεις τουλάχιστον λεφτά ώστε να εργάζεσαι λιγότερο απ' ότι πριν για να βλέπεις τα παιδιά σου περισσότερο, χωρίς να τους στερήσεις τίποτα...αν για να μην τους στερήσεις τίποτα η μόνη λύση είναι να είσαι όλη μέρα στο κυνήγι του μεροκάματου τότε άστο καλύτερα!

Ναι, εφόσον δεν είναι αρκετά εύποροι αν θέλουν να έχουν στοιχειώδη ποιότητα ζωής πρέπει να μένουν άτεκνοι...αυτό εξυπηρετεί και την ισχύουσα παγκόσμια ατζέντα άλλωστε (ότι πολλοί μαζευτήκαμε σ' αυτό τον πλανήτη και κάπως πρέπει ν' αραιώνουμε)...
Εξαρτάται τι εννοείς με το στοιχειώδη ποιότητα ;;;εξάλλου αυτό έως ένα βαθμό είναι υποκειμενικό.
Για μένα πχ δεν ήταν ποτέ ζητούμενο να έχω οικιακή βοηθό για να θεωρήσω πως έχω ποιότητα. Ούτε να ζω στο σουπερ λουξ σπίτι. Ποιότητα για μένα όμως θα σήμαινε ανάσες οξυγόνου με δυνατότητα διαφυγής στη φύση με την πρώτη ευκαιρία , να διευρύνω τους ορίζοντες των παιδιών με κάθε τρόπο προσιτό σε εμένα. Η πολυτέλεια ποτέ δε με ενδιέφερε, ούτε η εξάρτηση από την ύλη.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,964 μηνύματα.
Πάντως έχει πολύ πλάκα που παρόλο που ο άντρας σου πνίγεται, θέλει και άλλο παιδάκι :lol:
Χαλαρά ο άνθρωπος :lol:
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,391 μηνύματα.
1709645984353.png
 

rafaela11

Διάσημο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,001 μηνύματα.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Εξαρτάται τι εννοείς με το στοιχειώδη ποιότητα ;;;
Σε γενικές γραμμές, να μην αναγκάζεσαι να δουλεύεις πάνω από 8-9 ώρες την ημέρα (και πάνω από 4-5 μέρες τη βδομάδα) και να έχεις όλο το χρόνο που χρειάζεσαι για σένα αλλά και για τους υπόλοιπους ανθρώπους στη ζωή του (σύντροφος, οικογένεια, φίλοι κ.λπ.)...
Έλα όμως που στην Ελλάδα ο μέσος ενήλικας δεν έχει τίποτε από τα τρία!:rolleyes:
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,739 μηνύματα.
Πάντως έχει πολύ πλάκα που παρόλο που ο άντρας σου πνίγεται, θέλει και άλλο παιδάκι :lol:
Χαλαρά ο άνθρωπος :lol:
Guess what... Στην πλειοψηφία των περιπτώσεων οι αγαθές προθέσεις των ανδρών εξαντλούνται στη δήλωση της επιθυμίας, στην τέλεση της πράξης όσες φορές χρειαστεί και μετά " Ασε με αγάπη μου είμαι κουρασμένος.. Όλη μέρα δουλεύω σαν το σκυλί" .. Λες και η άλλη το έξυνε όλη μέρα ( που μπορεί να είναι εξίσου εργαζόμενη)
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Σε γενικές γραμμές, να μην αναγκάζεσαι να δουλεύεις πάνω από 8-9 ώρες την ημέρα (και πάνω από 4-5 μέρες τη βδομάδα) και να έχεις όλο το χρόνο που χρειάζεσαι για σένα αλλά και για τους υπόλοιπους ανθρώπους στη ζωή του (σύντροφος, οικογένεια, φίλοι κ.λπ.)...
Thanks God . Λόγω επαγγέλματος ανήκω στην προνομιούχα ομάδα.
 

rafaela11

Διάσημο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,001 μηνύματα.
Guess what... Στην πλειοψηφία των περιπτώσεων οι αγαθές προθέσεις των ανδρών εξαντλούνται στη δήλωση της επιθυμίας, στην τέλεση της πράξης όσες φορές χρειαστεί και μετά " Ασε με αγάπη μου είμαι κουρασμένος.. Όλη μέρα δουλεύω σαν το σκυλί" .. Λες και η άλλη το έξυνε όλη μέρα ( που μπορεί να είναι εξίσου εργαζόμενη)
Και οι δουλειές του σπιτιού και το νοικοκυριό είναι κάτι επίσης που δεν εκτιμάται από μερικούς άνδρες. Δηλαδή σε μερικά σπίτια που μια μαμά είναι στο σπίτι, να προσέχει τα παιδάκια της, να καθαρίζει, να μαγειρεύει (που έχει κούραση, ποτέ ένα σπίτι με μικρά παιδιά δεν είναι συμμαζεμένο 100%)

Και να γυρνάει ο άνδρας σπίτι και να λέει, ε σιγά τι κάνεις όλη μερα...🤦🏼‍♀️
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,391 μηνύματα.
Σκληρή αλήθεια.
Σε όλα υπάρχουν trade-off στην ζωή δυστυχώς(ή και ευτυχώς).
Για αυτό ο καθένας πρέπει να προσδιορίζει τι είναι σημαντικό για εκείνον και να βρίσκει την χρυσή τομή.
Έλα όμως που στην Ελλάδα ο μέσος ενήλικας δεν έχει τίποτε από τα τρία!:rolleyes:
Μεγάλη συζήτηση αλλά ναι οι συνθήκες που επικρατούν είναι εντελώς απαγορευτικές για δημιουργία οικογένειας.
Ο μόνος τρόπος που βλέπω να δουλεύει κάπως το πράγμα είναι εαν ένας απο τους δύο γονείς δουλεύει part-time ή κάνει δουλειά που του επιτρέπει παραπάνω ευελιξία και χαλαρότητα(π.χ. remote).
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,964 μηνύματα.
Guess what... Στην πλειοψηφία των περιπτώσεων οι αγαθές προθέσεις των ανδρών εξαντλούνται στη δήλωση της επιθυμίας, στην τέλεση της πράξης όσες φορές χρειαστεί και μετά " Ασε με αγάπη μου είμαι κουρασμένος.. Όλη μέρα δουλεύω σαν το σκυλί" .. Λες και η άλλη το έξυνε όλη μέρα ( που μπορεί να είναι εξίσου εργαζόμενη)
Σαφώς πολλές φορές το λένε αυτό χωρίς να σκέφτονται σοβαρά. προσωπικά πιστεύω αν δεν σέβονται ο ένας τον άλλον ,και τον κόπο του καθενός, τότε είναι τελειωμένη υπόθεση
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,739 μηνύματα.
Σαφώς πολλές φορές το λένε αυτό χωρίς να σκέφτονται σοβαρά. προσωπικά πιστεύω αν δεν σέβονται ο ένας τον άλλον ,και τον κόπο του καθενός, τότε είναι τελειωμένη υπόθεση
Τις "αγαθές" δηλώσεις τις έζησα στην πράξη. Μηδενική βοήθεια, απύθμενη κούραση, όταν τα παιδιά (4) ήταν μικρά. Εξου και επέμενα στην αυτονομία από νωρίς . Τελικά ο απολογισμός εστεφθη με επιτυχία και ας ήταν μονομερής η γονεικη συμμετοχή .
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,964 μηνύματα.
Τις "αγαθές" δηλώσεις τις έζησα στην πράξη. Μηδενική βοήθεια, απύθμενη κούραση, όταν τα παιδιά (4) ήταν μικρά. Εξου και επέμενα στην αυτονομία από νωρίς . Τελικά ο απολογισμός εστεφθη με επιτυχία και ας ήταν μονομερής η γονεικη συμμετοχή .
Χαρά στο κουράγιο σου που άντεξες.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,391 μηνύματα.
Τις "αγαθές" δηλώσεις τις έζησα στην πράξη. Μηδενική βοήθεια, απύθμενη κούραση, όταν τα παιδιά (4) ήταν μικρά. Εξου και επέμενα στην αυτονομία από νωρίς . Τελικά ο απολογισμός εστεφθη με επιτυχία και ας ήταν μονομερής η γονεικη συμμετοχή .
Για εμένα η μονομερής γονεϊκή συμμετοχή θα είναι πάντα καταδικαστέα διότι ακόμα και εαν τα καταφέρει το παιδί και είναι ανεξάρτητο, πάντα θα έχει συναισθηματικά κενά σε αυτό το θέμα. Προφανώς η ζωή συνεχίζεται, και μπορεί να βγει μια χαρά δυνατό, απλώς πάντα θα έχει λύπη μέσα του διότι δεν έλαβε την αγάπη που χρειαζόταν, και δικαιούταν και απο τους δύο γονείς.
Σαφώς πολλές φορές το λένε αυτό χωρίς να σκέφτονται σοβαρά. προσωπικά πιστεύω αν δεν σέβονται ο ένας τον άλλον ,και τον κόπο του καθενός, τότε είναι τελειωμένη υπόθεση
Ακριβώς όλα ξεκινάνε απο τον σεβασμό στις ανθρώπινες συναναστροφές.
Εαν δεν υπάρχει αυτό εξαρχής, είναι huge red flag και πρέπει να φεύγεις όσο πιο μακριά γίνεται, διότι απλά θα χειροτερεύει με τα χρόνια και όσο αυξάνεται το άγχος και η πίεση. Εαν δεν μπορεί να κάνει commitment ο άλλος οτι θα κάνει το καλύτερο που μπορεί όσο δύσκολα και εαν γίνουν τα πράγματα, καλύτερα να μην κάνει καν οικογένεια, δεν είναι υποχρεωτικό ούτως η άλλως. Ούτε είναι ντροπή να μην μπορείς να ανταπεξέλθεις σε έναν ρόλο.
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.
Top