Μυθομανία

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
wishful το θέμα έχει ξεκινήσει πάνω από χρόνο απλά στην ... σελίδα 5 έθεσα εγώ έναν προβληματισμό μου. Απλά δεν άνοιξα καινούριο θέμα γιατι είναι ... υποπερίπτωση μυθομανούς συμπεριφοράς και δεν έχει σχέση με τον αρχικό προβληματισμό της kleftras :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wishful

Δραστήριο μέλος

Ο Wishful αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 617 μηνύματα.
wishful το θέμα έχει ξεκινήσει πάνω από χρόνο απλά στην ... σελίδα 5 έθεσα εγώ έναν προβληματισμό μου. Απλά δεν άνοιξα καινούριο θέμα γιατι είναι ... υποπερίπτωση μυθομανούς συμπεριφοράς και δεν έχει σχέση με τον αρχικό προβληματισμό της kleftras :)
:) Οκ,ευχαριστώ,θα συνέχιζα μόνο αν δεν είχε τεθεί κατ'αυτό τον τρόπο.οπότε θα παρακολουθώ να μάθω !:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Αν δεν υπάρχει περίπτωση να κάνεις εσύ καποιο λάθος η αν δεν κατάλαβες καλά του το λες χύμα!
Αν έχεις αμφιβολίες του τη λες έμμεσα η με πμ!

Ερώτησις! :)

Δλδ (επανερχόμαστε στο παράδειγμα που εγώ στα πρώτα 10 ποστ μου δήλωσα αστροφυσικός σε [κάτσε να το εμπλουτίσω λίγο το σεναριάκι :P ] σε ερευνητικό κέντρο στη Δανία).

Το ποστ μου νούμερο 150 (κάποιους μήνες μετά δεν είμαι και πολύ τακτική :P ) ανοίγω ένα θέμα με μια απορία που για έναν πχ φοιτητή θετικών επιστημών είναι το 1+1 της Φυσικής.

Και υποθέτουμε ότι εσύ το θυμάσαι ότι εγώ δήλωνα αυτά που δήλωνα για μένα στην αρχή...
Τι θα κάνεις? Θα γράψεις μια απάντηση που θα λέει: "καλά μας δουλεύεις κοπελιά? τελικά αποφάσισε ξέρεις εκπληκτική φυσική και είναι βασικό εργαλείο της δουλειάς σου ή παλεύεις να περάσεις την 1η Λυκείου?" :confused:

Δεν κατηγορώ (ακόμα και αν μου πεις ότι "ναι, αυτό εννοώ") απλά ανρωτιέμαι πως θα αντιδρούσε ο κόσμος! Πχ, εγώ είμαι του στυλ ότι μένω λίγο διαβάζοντας το ποστ που έρχεται σε αντιδιαστολή με αυτά που έχέι αφήσει να εννοηθούν το άτομο αυτό, αναρωτιέμαι "καλά, για χαζούς μας περνάει?" και στην συνέχεια αποφεύγω να απαντήσω σε θέματα που ανοίγει ο ίδιος ή θέτει τους προβληματισμούς του και τις απόψεις του γενικότερα (και ακόμα περισσότερο σε θέματα που παραθέτει προβλήματα του) γιατί δεν ξέρω αν όντως είναι απόψεις του ή προβλήματά του (μπορεί και ναι!) γιατί θεωρώ ότι με έχει κοροιδέψει και άρα δεν "χρειάζεται" να χάσω το χρόνο μου να ασχοληθώ ή να προβληματιστώ (έστω και πρόσκαιρα) για κάτι που μπορεί να είναι απλά αποκύημα της φαντασίας του. Θα μου πεις, όλα όσα γράφουμε εδώ (και τα δικά μου και τα δικά σου και όλων) μπορεί να είναι αποκυήματα της φαντασίας μας και να μην έχουν σχέση ούτε με τη ζωή μας ούτε με τις απόψεις μας στον πραγματικό κόσμο, αλλά εγώ το βλέπω ως "μέχρι αποδείξεως του εναντίου λες αλήθεια και θέλεις όντως α)γνώμες άλλων για το πρόβλημα σου β)παραθέτεις τις απόψεις μου κάνοντας διάλογο". Απλά αν παρατηρήσω ότι αυτό δεν είναι αλήθεια παύω να ασχολούμαι (which is more or less, ότι θα έκανα και με κάποιον face to face αν ανακάλυπτα ότι από τη στιγμή που τον γνώρισα μέχρι σήμερα με έχει φλομώσει στα -ανώδυνα η αλήθεια είναι- ψέμματα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
έλα να παίξουμε κρεμάλα με το ψευδώνυμό του/της :D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sunrise

Δραστήριο μέλος

Η Sunrise αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 643 μηνύματα.
Eγώ ως τώρα έχω γνωρίσει περί τα τρία άτομα...Από χοντρές περιπτωσάρες οι δύο, μέχρι την τρίτη, σχετικά πιο ήπια...αλλά και πάλι...Τελικά διαπιστώνω ότι όλοι μας έχουμε τύχει να γνωρίσουμε κάποιον τέτοιο! Ίσως είναι πιο συχνό φαινόμενο από ό,τι θα νόμιζε κανείς!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

T_Chameleon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο T_Chameleon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Ναι υπάρχει αυτή η λέξη όπως και μια ταινία με παρόμοιο περιεχόμενο BIG FISH ..Αυτά τα άτομα σχηματίζουν μια διαστρεβλωμένη αντίληψη του εαυτού τους προκείμενου να προκαλέσουν τον θαυμασμό τον γύρο τους… Σε πιο βαριές περιπτώσεις το άτομο προσκολλάται πάνω στα λεγόμενα του και τα πιστεύει και το ίδιος χωρίς να έχουν συμβεί.. Αυτά τα άτομα είναι ευτυχισμένα ζώντας μια εικονική πραγματικότητα μιας ζωής η οποίας έχει προσαρμοστεί σε αυτούς….Σε αντίθεση με τους πραγματογνώμονες λογικούς που ζουν την ζοφερότητα τις κοινωνίας μας.. Όπως είπε ο Άγιος Δημήτριος ο κόσμος που ζούμε είναι μια γέφυρα την οποία πρέπει να περνάμε χωρίς να χτίζουμε εκεί την κατοικία μας.. Γιατί τότε η δυνατότητα του νου μας πρέπει να περιορίζετε στην πραγματικότητα…Η μυθομανία είναι ένα γεγονός άκακο για τον καθένα….αρκεί να μην φτάσει στο σημείο της ψυχασθένεια ψέματα όλοι λέμε αλλοι πολύ άλλοι λίγο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hmar

Νεοφερμένος

Ο Hmar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Συγχωρήστε με που επαναφέρω ένα τόσο παλιό θέμα αλλά συμβαίνει κάτι σχετικό που με προβληματίζει έντονα.

Έχω ένα φίλο ο οποίος αποδεδειγμένα φτιάχνει μόνος του ιστορίες που φυσικά δεν έχουν συμβεί ποτέ ή έχει συμβεί κάτι παραπλήσιο και αυτός το φουσκώνει μέχρι αηδίας...

όλα συμβαίνουν όταν δεν είναι άλλος μπροστά φυσικά...

Τα περισσότερα ψέματα που λέει αφορούν τις γυναίκες και τις ερωτικές σχέσεις.Σε όποια κοπέλα αναφερθώ,αρχίζει και μου λέει ότι του έστελνε μηνύματα συνέχεια.Επίσης,ότι του την έχουν πέσει όλες οι φίλες της αδελφής του (πάντα με τον ίδιο τρόπο)... Σε πρόσφατη έξοδο,ζήτησε από κάποια να χορέψουν,η κοπέλα του είπε "όχι" και αυτός έπλασε μια φοβερή ιστορία εκείνη την ώρα που έκανε μπαμ ότι είναι αποκύημα φαντασίας.!Ακόμα,πήγε να πάρει λεφτά από την τράπεζα και έρχεται και μου λέει "φάσωσα μία" με ένα τεράστιο χαμόγελο.Τον ρώτησα λεπτομέρειες και έλεγε άλλα αντί άλλων... Μετά μου έλεγε ότι του την έπεσε και μια γριά στο δρόμο...:eek:

Το πιο περίεργο είναι ότι λέει πως έχει μια σχέση εδώ και αρκετά χρόνια (όχι 1 και 2) όπως ποτέ κανείς δεν έχει δει αυτή την κοπέλα σε όλα αυτά τα χρόνια...Του λέω "καλά ρε φιλαράκι,μια φωτό της κοπέλας σου μέσα στα τόσα αυτά χρόνια δεν έχεις βγάλει?" και μου απαντά "δεν με αφήνει".Του λέω "γιατί δε βγαίνει μαζί μας η κοπέλα σου?" και μου απαντά "ντρέπεται"... Του λέω "πού μένει η κοπέλα σου",απαντά "στην Αθήνα" ,συνεχίζω "πού στην Αθήνα" και αποκρίνεται "στο κέντρο"... Συνεχώς μπερδεύει τα χρόνια που έχουν σχέση και 1002 άλλα... Επίσης,συνεχώς κοκορεύεται για τις σεξουαλικές του επιδόσεις..Κάνω πως δεν ακούω για να του δείξω ότι δεν τα πιστεύω αλλά συνεχίζει ακάθεκτος...

Βέβαια,όλη μέρα κάποιος/κάποια του στέλνει μηνύματα και ενίοτε τον παίρνει τηλέφωνο αλλά πάντα κρύβει την οθόνη του κινητού.Και εκεί μπερδεύομαι και δεν καταλαβαίνω τι συμβαίνει...

Στη συνέχεια,βρίζει και κοροιδεύει όλο τον κόσμο.Ξέρω ότι το κάνει και για μένα και φοβάμαι μην έχει πει πράματα και θάματα για το άτομο μου που δεν ισχύουν...Το κάνει για τη μητέρα του,τον πατέρα του,γενικά όλους τους ανθρώπους τους σχολιάζει δυσμενώς και φέρεται αγενώς,ειδικά σε γυναίκες.Τέλος,επανειλλημένα προσπαθεί να μειώσει και να προσβάλλει τους φίλους του ,ειδικά μπροστά σε άλλους.Κάτι τέτοιο έκανε και σε μένα,με αποτέλεσμα να βγω εκτός εαυτού και να τσακωθούμε.

Θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη σας γιατί με απασχολεί αυτό το θέμα έντονα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,795 μηνύματα.
Low IQ και πολλά κόμπλεξ. :)
Γνώριζα κι εγώ ένα τέτοιο άτομο κατά την παιδική μου ηλικία (ok όμως μικρά παιδιά ήμασταν), ελπίζω ο τύπος να μην είναι μεγάλης ηλικίας.

Αν πιστεύεις πραγματικά ότι λόγω της επαφής σου με αυτό το άτομο μπορεί να διαταραχθούν οι σχέσεις σου με άλλα άτομα, τότε μη τον κάνεις παρέα και ξέκοψε.

-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δανάη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 1,127 μηνύματα.
Low IQ και πολλά κόμπλεξ. :)
Γνώριζα κι εγώ ένα τέτοιο άτομο κατά την παιδική μου ηλικία (ok όμως μικρά παιδιά ήμασταν), ελπίζω ο τύπος να μην είναι μεγάλης ηλικίας.

Αν πιστεύεις πραγματικά ότι λόγω της επαφής σου με αυτό το άτομο μπορεί να διαταραχθούν οι σχέσεις σου με άλλα άτομα, τότε μη τον κάνεις παρέα και ξέκοψε.

-petros
προσωπικά δεν νομίζω ότι έχει να κάνει με το IQ...απλά πιστεύω πως έχουν πολλά κόμπλεξ όπως είπες και πολύ χαμηλή αυτοπεποίθηση.:/:
Δε ξέρω όμως τελικά σε ποιόν λένε τα περισσότερα ψέματα...στους άλλους ή στον εαυτό τους...;:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,795 μηνύματα.
προσωπικά δεν νομίζω ότι έχει να κάνει με το IQ...απλά πιστεύω πως έχουν πολλά κόμπλεξ όπως είπες και πολύ χαμηλή αυτοπεποίθηση.:/:
Δε ξέρω όμως τελικά σε ποιόν λένε τα περισσότερα ψέματα...στους άλλους ή στον εαυτό τους...;:/:
Πραγματικά δεν ξέρω. Νομίζω πως μια τέτοια κατάσταση μόνο ένας με χαμηλή νοημοσύνη και εντελώς στην κοσμάρα του θα την άντεχε. :/:



-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δανάη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 1,127 μηνύματα.
Πραγματικά δεν ξέρω. Νομίζω πως μια τέτοια κατάσταση μόνο ένας με χαμηλή νοημοσύνη και εντελώς στην κοσμάρα του θα την άντεχε. :/:



-petros
δε πιστευω πως είναι θέμα νοημοσύνης! και ξέρω και γω μια παρόμοια περίπτωση και το παιδί ενταξει χαζό δε το λες...
δε ξέρω βέβαια κατά πόσο γίνεται συνειδητά αυτό...καταλαβαίνουν εκείνη την ώρα ότι πλάθουν ιστορίες? ότι οι άλλοι καταλαβαίνουν ότι λένε ψέματα? μπορούν να το ελέγξουν? να το "διορθώσουν" αυτό?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Έχω γνωρίσει ψεύτες αλλά πρωτη φορά καποιον που έχει φτιάξει μια ολόκληρη εικονική ζωή με λεπτομέρειες και την συντηρεί με τέτοιο πάθος.

Εγώ έχω γνωρισει παρα πολλούς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Συγχωρήστε με που επαναφέρω ένα τόσο παλιό θέμα αλλά συμβαίνει κάτι σχετικό που με προβληματίζει έντονα.

Έχω ένα φίλο ο οποίος αποδεδειγμένα φτιάχνει μόνος του ιστορίες που φυσικά δεν έχουν συμβεί ποτέ ή έχει συμβεί κάτι παραπλήσιο και αυτός το φουσκώνει μέχρι αηδίας...

όλα συμβαίνουν όταν δεν είναι άλλος μπροστά φυσικά...

Τα περισσότερα ψέματα που λέει αφορούν τις γυναίκες και τις ερωτικές σχέσεις.Σε όποια κοπέλα αναφερθώ,αρχίζει και μου λέει ότι του έστελνε μηνύματα συνέχεια.Επίσης,ότι του την έχουν πέσει όλες οι φίλες της αδελφής του (πάντα με τον ίδιο τρόπο)... Σε πρόσφατη έξοδο,ζήτησε από κάποια να χορέψουν,η κοπέλα του είπε "όχι" και αυτός έπλασε μια φοβερή ιστορία εκείνη την ώρα που έκανε μπαμ ότι είναι αποκύημα φαντασίας.!Ακόμα,πήγε να πάρει λεφτά από την τράπεζα και έρχεται και μου λέει "φάσωσα μία" με ένα τεράστιο χαμόγελο.Τον ρώτησα λεπτομέρειες και έλεγε άλλα αντί άλλων... Μετά μου έλεγε ότι του την έπεσε και μια γριά στο δρόμο...:eek:

Το πιο περίεργο είναι ότι λέει πως έχει μια σχέση εδώ και αρκετά χρόνια (όχι 1 και 2) όπως ποτέ κανείς δεν έχει δει αυτή την κοπέλα σε όλα αυτά τα χρόνια...Του λέω "καλά ρε φιλαράκι,μια φωτό της κοπέλας σου μέσα στα τόσα αυτά χρόνια δεν έχεις βγάλει?" και μου απαντά "δεν με αφήνει".Του λέω "γιατί δε βγαίνει μαζί μας η κοπέλα σου?" και μου απαντά "ντρέπεται"... Του λέω "πού μένει η κοπέλα σου",απαντά "στην Αθήνα" ,συνεχίζω "πού στην Αθήνα" και αποκρίνεται "στο κέντρο"... Συνεχώς μπερδεύει τα χρόνια που έχουν σχέση και 1002 άλλα... Επίσης,συνεχώς κοκορεύεται για τις σεξουαλικές του επιδόσεις..Κάνω πως δεν ακούω για να του δείξω ότι δεν τα πιστεύω αλλά συνεχίζει ακάθεκτος...

Βέβαια,όλη μέρα κάποιος/κάποια του στέλνει μηνύματα και ενίοτε τον παίρνει τηλέφωνο αλλά πάντα κρύβει την οθόνη του κινητού.Και εκεί μπερδεύομαι και δεν καταλαβαίνω τι συμβαίνει...

Στη συνέχεια,βρίζει και κοροιδεύει όλο τον κόσμο.Ξέρω ότι το κάνει και για μένα και φοβάμαι μην έχει πει πράματα και θάματα για το άτομο μου που δεν ισχύουν...Το κάνει για τη μητέρα του,τον πατέρα του,γενικά όλους τους ανθρώπους τους σχολιάζει δυσμενώς και φέρεται αγενώς,ειδικά σε γυναίκες.Τέλος,επανειλλημένα προσπαθεί να μειώσει και να προσβάλλει τους φίλους του ,ειδικά μπροστά σε άλλους.Κάτι τέτοιο έκανε και σε μένα,με αποτέλεσμα να βγω εκτός εαυτού και να τσακωθούμε.

Θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη σας γιατί με απασχολεί αυτό το θέμα έντονα.
Μάλλον πολλά κόμπλεξ από την παιδική και εφηβική του ηλικία, όπως είπε και ο Πέτρος. Τώρα σε αυτό που λες ότι σχολιάζει αρνητικά τη μάνα του και τον πατέρα του... Μήπως τον καταπίεζαν όταν ήταν μικρός or smth; Μήπως είχε άσχημα βιώματα από τους συμμαθητές του μικρός και γι' αυτό βρίζει όλο τον κόσμο τώρα; Προσπάθησε να επικοινωνήσεις με κάποιον δικό του άνθρωπο που να τον εμπιστεύεσαι κάπως και να τον βοηθήσετε, καλύτερα να μην τον αφήσετε στην τύχη του, γιατί κάποια στιγμή πολύ αργότερα θα καταλάβει το τι λαμακίες έκανε τόσον καιρό, αλλά θα είναι πολύ αργά τότε και θα έχει χάσει όλους τους δικούς του ανθρώπους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Αυτό είναι ενα χαρακτηριστικο παράδειγμα των πολλών που ανέφερα κι εγώ προηγουμένως, ότι έχω γνωρίσει να παριστάνουν διάφορα.

Πάρα πόλύ διαδεδομένη ειναι η ψευδαίσθηση επιτυχίας που δημιουργούν πολλοί, ειδικα αν βρείτε αυτοδημιουργητους εκεί ειναι απιστευτο το μέγεθος του μυθιστορήματος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tetragrammaton

Διάσημο μέλος

Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,671 μηνύματα.
Αυτό είναι ενα χαρακτηριστικο παράδειγμα των πολλών που ανέφερα κι εγώ προηγουμένως, ότι έχω γνωρίσει να παριστάνουν διάφορα.

Πάρα πόλύ διαδεδομένη ειναι η ψευδαίσθηση επιτυχίας που δημιουργούν πολλοί, ειδικα αν βρείτε αυτοδημιουργητους εκεί ειναι απιστευτο το μέγεθος του μυθιστορήματος

+1. Και πολύ συνηθισμένο να κοκορεύονται για τις δήθεν επιτυχίες τους στον ερωτικό τομέα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Καλα αυτό ναι, ειναι και πιο ευκολο γι'αυτό και συμβαίνει συχνότερα. (εννοώ δεν μπορείς να βρείς πάντα αποδειξεις για τα ψέματα τους). Εγω θυμαμαι στην παρέα μας όταν είμασταν μικροί που τα περισσότερα αγόρια έλεγαν για διάφορες κατακτήσεις. Το εκνευριστικο εως πρόστυχο ήταν που έλεγαν λεπτομέρειες για το τί έκαναν με τις εν λόγω, φυσικα προσβάλλοντας τες, πόσο μάλλον άν δεν τα είχαν κάνει κιόλας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Εκείνες το ήξεραν άραγες; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

C.M.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η C.M. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 286 μηνύματα.
κατάλαβα ότι πηγάζει μάλλον από ανύποτη (και συνήθως ανυπόστατη) ανασφάλεια για την προσωπικότητα τους. Μην έχοντας εμπιστοσύνη στο πόσο "εντυπωσιακή" μπορεί να είναι η πραγματική τους ταυτότητα - ζωή, δημιουργούν μια ψέυτικη που πολύ σύντομα πιστεύουν και οι ίδιοι ότι ισχύει! Η απίστευτη ανάγκη τους για προβολή του εγώ τους σε συνδιασμό με την ανασφάλεια τους, τους οδηγεί σε αυτά τα σημεία.....

φρίκη... είναι όμως άρωστα άτομα που χρήζουν άμεσης επαγγελματικής βοήθειας

Με κάλυψες Κουέ, κι εγώ πιστεύω πως είναι κυρίως ένα συνδυασμός άγνοιας του εαυτού, ανασφάλειας και ανάγκης προβολής του "εγώ" ή εκτόνωσης του.

Έχω παρατηρήσει ότι όσο ασχολείται κανείς με τους μύθους τους τόσο τα άτομα αυτά ενισχύουν τη μυθοπλασία τους προβάλλοντας κάτι ακόμα πιο εντυπωσιακό- ικανό να κεντρίσει την προσοχή και το ενδιαφέρον, όπως σε μια κατάσταση κρίσης, υπάρχει αυτό που θα μπορούσε να περιγράψει κανείς σημεία εθισμού στην ανθρώπινη επαφή και ουσιαστική επικοινωνία έστω επί ανυπόστατης βάσης.

Αν με κατάλληλη ψυχοθεραπευτική προσέγγιση διοχετευτεί κάπου αλλού με άλλο τρόπο όλη αυτή η ανησυχία και η πνευματική ενγρήγορση το αποτέλεσμα θα είναι σίγουρα δημιουργικό. Θέλω να γράψω πολλά γι'αυτό το θέμα και για τα άτομα τα λεγόμενα control freaks, σύντομα.... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη σας γιατί με απασχολεί αυτό το θέμα έντονα.

παρόμοια συμπεριφορά είχε ένας φίλος μου στο παρελθόν (όχι βέβαια τόσο τραβηγμένη) ο οποίος ήταν ομοφυλόφιλος και δεν ήθελε να μας το πει
Το ενδεχόμενο λοιπόν αυτό το έχεις σκεφτεί?
Είναι πιθανό, λόγω του φόβου του να μην αποκαλυφθεί η πραγματική σεξουαλική του ταυτότητα να φτιάχνει ένα σωρό ιστορίες ζεν πρεμιέ και δον ζουάν μιας που απ την άλλη δεν ξέρει κι όλας πως είναι το να είσαι άντρας που κυνηγάει γυναίκες.


πάντως αν μας έλεγες και ηλικία, θα μας βοηθούσε περισσότερο να βγάλουμε συμπεράσματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Εκείνες το ήξεραν άραγες; :P

Σπανίως το μάθαιναν γιατί η συνήθης κουλτούρα (τουλάχιστον τοτε) στις αγοριστικες παρέες ηταν τα αγορια να μήν λενε στα κορίτσια τι έλεγαν μεταξύ τους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top