Μυθομανία

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
H Λοραιεν απαντα για τη Νεραιδα κι εγώ γίνομαι ψευτρα ενώ είμαι αντρας ... Που το δυσκολο, έχεις δίκιο, απόλυτα ξεκάθαρο

Μα το Δια και το Δωδεκαθεο μαζι, γραφεις τοσο δυσνοητα και κοπανας και την ειρωνεια για να δεσει το γλυκο!:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Διας + Δωδεκαθεο = 13 . Θα τον μπερδεψεις :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
[FONT=&quot]Αλοιμονο, εαν χρειαζομουν πτυχιο Ψυχολογιας για να καταληξω στο συμπερασμα οτι η φιλη π.χ της Res ειναι μια μυθομανης...τι ειναι Γ.Γραμματεας σε Υπουργειο?! Ουτε οι προτζεκτ μανατζερ δεν παιρνουν τοσα με δυο μηνες σε μια δουλεια, εκτος εαν εχουν καμμια δεκαρια χρονια προυπηρεσιας και ειναι και αναγνωρισμενοι στον επαγγελματικο τους κυκλο...
[/FONT]

Προσωπικά έχω γνωρίσει πολύ μεγάλο ποσοστό ανθρώπων που λένε ότι βγάζουν πολύ περισσότερα απο όσα βγάζουν. Είναι μυθομανείς όλοι αυτοί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Προσωπικά έχω γνωρίσει πολύ μεγάλο ποσοστό ανθρώπων που λένε ότι βγάζουν πολύ περισσότερα απο όσα βγάζουν. Είναι μυθομανείς όλοι αυτοί;

Για μένα είναι απίστευτοι φανφαρολόγοι...

Αλλά κολλάς στο δέντρο και χάνεις το δάσος.

Το ότι υποστηρίζει ότι καθαρίζει 2-2,5 χιλιάρικα είναι ένα προφανές ψέμα γιατί γνωρίζω (στην πόλη που μεγάλωσα δουλεύει ξέρω κι εγώ ανθρώπους εκεί!) ότι παίρνει βασικό μισθό... Πόσο μάλλον όταν δικός μου γνωστός [που δουλεύει στο ίδιο πόστο] μεσολάβησε για να την προσλάβουν! Αλλά δεν είναι μόνο του αυτό.Αν ήταν μόνο του θα έλεγα ότι είναι απλώς φανφαρολόγα και δεν θα έδινα σημασία.

Είναι ΚΑΙ τα προφανή ψέμματα για τις σπουδές της (τα οποία κατά τη διάρκεια των 8 ετών που έμεινε Μ.Βρετανία ούτε η ίδια ξέρει τι είπε, για το ίδιο πραγματικό γεγονός από Χριστούγεννα σε Πάσχα έδινε άλλα αντί άλλων εξηγήσεις-και μάλιστα χωρίς να τη ...ρωτήσει κανείς).

Είναι ΚΑΙ τα προφανή ψέμματα για την ερωτική της ζωή (τελευταίο παράδειγμα το είδα live να θεωρεί ότι ένας κολλητός μου της την έπεφτε όταν ο κολλητός είχε περάσει ΟΛΟ το βράδυ να στέλνει μηνύματα στην κοπέλα του που βρίσκεται μακρυα και απλά έτυχε να κάτσουν δίπλα, του είχε πρακτικά ... ορμήσει και την αγνοούσε παραδειγματικά!)...

Είναι ΟΛΑ μαζί...

Όσον αφορά γιατί δεν την κάνω πέρα... Γιατί την ξέρω από όταν ήμασταν... 6 χρονών και μέχρι τα 19 της τουλ είχαμε μια πολύ καλή σχέση (μετά έφυγε για αγγλιά και βρισκόμασταν πολύ αραιά κ που) και πριν κλείσω πόρτες θέλω να .. εξαντλήσω τα περιθώρια. Επίσης δεν μου ... κάνει κάτι στη ζωή μου [εκτός από το να με τσιτώνει στιγμές στιγμές :P], πχ. δεν μπαίνει εμπόδιο στη δική μου ζωή (επαγγελματική ή προσωπική) για να με ενοχλεί η συμπεριφορά της, απλώς με ...στενοχωρεί...


οφφτόπικ: το να ανησυχείς για κάποιον, ειδικά όταν τον συμπαθείς και ειδικα όταν βλέπεις ότι κάποια πράγματα που λέει δεν μένουν πια στα όρια της παρέας (η οποία στην τελική δείχνει μια ... κατανόηση) αλλά προχωράνε και σε άγνωστους ανθρώπους που δεν έχουν κανέναν λόγο να φερθούν με ... κατανόηση σε κάποιο άσχετο άτομο, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΖΗΛΕΙΑ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Για μένα είναι απίστευτοι φανφαρολόγοι...

Αλλά κολλάς στο δέντρο και χάνεις το δάσος.

Το ότι υποστηρίζει ότι καθαρίζει 2-2,5 χιλιάρικα είναι ένα προφανές ψέμα γιατί γνωρίζω (στην πόλη που μεγάλωσα δουλεύει ξέρω κι εγώ ανθρώπους εκεί!) ότι παίρνει βασικό μισθό... Πόσο μάλλον όταν δικός μου γνωστός [που δουλεύει στο ίδιο πόστο] μεσολάβησε για να την προσλάβουν! Αλλά δεν είναι μόνο του αυτό.Αν ήταν μόνο του θα έλεγα ότι είναι απλώς φανφαρολόγα και δεν θα έδινα σημασία.

Είναι ΚΑΙ τα προφανή ψέμματα για τις σπουδές της (τα οποία κατά τη διάρκεια των 8 ετών που έμεινε Μ.Βρετανία ούτε η ίδια ξέρει τι είπε, για το ίδιο πραγματικό γεγονός από Χριστούγεννα σε Πάσχα έδινε άλλα αντί άλλων εξηγήσεις-και μάλιστα χωρίς να τη ...ρωτήσει κανείς).

Είναι ΚΑΙ τα προφανή ψέμματα για την ερωτική της ζωή (τελευταίο παράδειγμα το είδα live να θεωρεί ότι ένας κολλητός μου της την έπεφτε όταν ο κολλητός είχε περάσει ΟΛΟ το βράδυ να στέλνει μηνύματα στην κοπέλα του που βρίσκεται μακρυα και απλά έτυχε να κάτσουν δίπλα, του είχε πρακτικά ... ορμήσει και την αγνοούσε παραδειγματικά!)...

Είναι ΟΛΑ μαζί...

Όσον αφορά γιατί δεν την κάνω πέρα... Γιατί την ξέρω από όταν ήμασταν... 6 χρονών και μέχρι τα 19 της τουλ είχαμε μια πολύ καλή σχέση (μετά έφυγε για αγγλιά και βρισκόμασταν πολύ αραιά κ που) και πριν κλείσω πόρτες θέλω να .. εξαντλήσω τα περιθώρια. Επίσης δεν μου ... κάνει κάτι στη ζωή μου [εκτός από το να με τσιτώνει στιγμές στιγμές :P], πχ. δεν μπαίνει εμπόδιο στη δική μου ζωή (επαγγελματική ή προσωπική) για να με ενοχλεί η συμπεριφορά της, απλώς με ...στενοχωρεί...


οφφτόπικ: το να ανησυχείς για κάποιον, ειδικά όταν τον συμπαθείς και ειδικα όταν βλέπεις ότι κάποια πράγματα που λέει δεν μένουν πια στα όρια της παρέας (η οποία στην τελική δείχνει μια ... κατανόηση) αλλά προχωράνε και σε άγνωστους ανθρώπους που δεν έχουν κανέναν λόγο να φερθούν με ... κατανόηση σε κάποιο άσχετο άτομο, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΖΗΛΕΙΑ!
Απορία No.1... Ήταν και παλιότερα έτσι ή τώρα έγινε;
Απορία No.2... Γιατί δεν προσπαθείτε να βοηθήσετε τους ψεύτες φίλους σας να καταλάβουν ότι δε χρειάζεται να λένε ψέματα για να μη νομίζουν ότι είναι βαρετοί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
απάντηση 1: κάποια στιγμή που άρχισαν τα προβλήματα στις σπουδές της (για τα οποία κανείς δεν έμαθε τελικά τι πραγματικά συνέβη και το bachelor+master==4 χρόνια σπουδών, έγιναν ... 8) άρχισε να λέει ιστορίες για αγρίους [που... οκ να το δεχτώ ότι το πανεπιστήμιο της ήταν γτπ αλλά ακόμα και για τπ να ήταν ΤΕΤΟΙΕΣ χοντράδες δεν θα γίνονταν :worry:!]... ε... εδώ και κανά χρόνο που επέστρεψε έχουμε... επεκταθεί και σε άλλους τομείς [για την ερωτική της ζωή ακούγαμε διάφορα και όσο ήταν εκεί, αλλά αφενός δεν είχαμε λόγο να μην την πιστέψουμε, αφετέρου σε κάποια θέματα η βρετανική... διασκέδαση είναι όντως πιο χαλαρή από ότι η ελληνική]

απάντηση 2: και πως μπορεί να γίνει αυτό? Στην παρούσα φάση 3 άτομα που υποτίθεται είμαστε πιο κοντά, απλώς... κάνουμε ότι δεν ακούμε όταν μια .. .εξωφρενική ιστορία pops-up [την αφήνουμε να τελειώσει και αντί σχολιασμού αλλάζουμε θέμα] ενώ αντίθετα συζητάμε για οτιδήποτε μοιάζει αληθινό[συνήθως λιγότερο "fancy" από την πλασματική ιστορία]... no effort so far... :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Φανφαρολογοι λοιπόν οι επαγγελματικοί φιγουρατζήδες, και όχι μυθομανείς. Οι άντρες πάλι, 9 στους 10 λενε ότι έχουν κατακτήσεις χωρίς να τις έχουν, ότι έριξαν γκόμενες που στην πραγματικότητα τους φτύνου κλπ. Αυτοί είναι μυθομανείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
απάντηση 2: και πως μπορεί να γίνει αυτό? Στην παρούσα φάση 3 άτομα που υποτίθεται είμαστε πιο κοντά, απλώς... κάνουμε ότι δεν ακούμε όταν μια .. .εξωφρενική ιστορία pops-up [την αφήνουμε να τελειώσει και αντί σχολιασμού αλλάζουμε θέμα] ενώ αντίθετα συζητάμε για οτιδήποτε μοιάζει αληθινό[συνήθως λιγότερο "fancy" από την πλασματική ιστορία]... no effort so far... :/:
Εχμμ... Ίσως αν προσπαθούσες να της πεις "κοπελιά δε χρειάζεται να λες ψέματα, είσαι φίλη μου και μου αρέσει η παρέα σου ακόμα και αν είσαι ο πιο βαρετός άνθρωπος του κόσμου, βγάζεις 200? από τη δουλειά σου και δε σε έχει ακουμπήσει άντρας ακόμα";

Μετά κάπως έτσι τη βλέπω τη κοπέλα: :knife:

Δες το απλά, αν δε θες να ξεκόψεις μαζί της, βοήθησε την να ξεκολλήσει απ' τις φανταστικές ιστορίες που βγάζει. Αν πάλι δε θες, απλά ξέκοψε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ioli - Polyanna

Νεοφερμένος

Η Ioli - Polyanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Πριν λίγους μήνες γνώρισα την πρώην του πρώην μου :P η οποία ήρθε να μου πει ότι έχει ένα παιδί δύο χρονών, ότι το παιδί έχει λευχαιμία,και ότι κάνει τρεις δουλειές για να μπορούν να ζουν γιατί ο πρώην μου δεν είχε αναγνωρίσει το μωρό. Μάλιστα όταν συναντηθήκαμε μου είχε φέρει γύρω στις 40 φωτογραφίες με εκείνην να κρατά ένα κοριτσάκι και έβγαζε "τυχαία" απο την τσάντα της μπιμπερά και αρκουδάκια.Κάνοντας την δική μου έρευνα ανακάλυψα ότι τίποτα δεν ήταν αλήθεια. Έμαθα μάλιστα ότι σχεδόν σε όλες τις σχέσεις της, είχε πει ότι ήταν έγκυος, ενώ σε άτομα με τα οποία δεν έχει σεξουαλικές επαφές, λέει απλά ότι πάσχει από καρκίνο και σύντομα θα πεθάνει. Πραγματικά νιώθω την ανάγκη να βοηθήσω αυτή την κοπέλα και η ίδια είναι πολύ κοντά στο να παραδεκτεί ότι έχει κάποιο πρόβλημα, απλά νιώθει ντροπή και δεν θέλει να δει κάποιο ειδικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

C.M.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η C.M. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 286 μηνύματα.
Πριν λίγους μήνες γνώρισα την πρώην του πρώην μου :P η οποία ήρθε να μου πει ότι έχει ένα παιδί δύο χρονών, ότι το παιδί έχει λευχαιμία,και ότι κάνει τρεις δουλειές για να μπορούν να ζουν γιατί ο πρώην μου δεν είχε αναγνωρίσει το μωρό. Μάλιστα όταν συναντηθήκαμε μου είχε φέρει γύρω στις 40 φωτογραφίες με εκείνην να κρατά ένα κοριτσάκι και έβγαζε "τυχαία" απο την τσάντα της μπιμπερά και αρκουδάκια.Κάνοντας την δική μου έρευνα ανακάλυψα ότι τίποτα δεν ήταν αλήθεια. Έμαθα μάλιστα ότι σχεδόν σε όλες τις σχέσεις της, είχε πει ότι ήταν έγκυος, ενώ σε άτομα με τα οποία δεν έχει σεξουαλικές επαφές, λέει απλά ότι πάσχει από καρκίνο και σύντομα θα πεθάνει. Πραγματικά νιώθω την ανάγκη να βοηθήσω αυτή την κοπέλα και η ίδια είναι πολύ κοντά στο να παραδεκτεί ότι έχει κάποιο πρόβλημα, απλά νιώθει ντροπή και δεν θέλει να δει κάποιο ειδικό.

Τα συμπτώματα που αναφέρεις παραπέμπουν θεωρητικά - είναι ενδείξεις τέλος πάντων του Munchausen syndrome. Άρχισα μια έρευνα πάνω σε αυτό την οποία ακόμα δεν ολοκλήρωσα. Μπορείς να το ψάξεις αν θες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ajusshi

Διάσημο μέλος

Ο η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
Είχα έναν συνάδελφο.

Πολύ κουραστικός για τους γύρω του
ενίοτε και επικίνδυνος για τους μη υποψιασμένους.

Μακριά!



:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnnie2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 131 μηνύματα.
σορυ , αλλά όλα αυτά που λες ΟΝΤΩΣ ξεφέυγουν από τα όρια όλων αυτών των αστείων ιστοριών που έχουμε να διηγηθούμε όλοι μας για κάποιο κατα φαντασία σπουδαίο άνθρωπο!!! όντως χρίζει ψυχολογικής υποστήριξης έτσι όπως τα λες... Γιατί πολλές φορές τα ψυχολογικά προβλήματα είναι τα πιο ύπουλα... ειδικά όταν δεν υπαρχει συγκεκριμένος λόγος δεν υπάρχει και συγκεκριμένη συνταγή για να τα καταπολεμήσεις...

Και εγώ τέτοιος είμαι δυστυχώς...:redface: τωρα τελευταια το εχω περιορισει και βγάζω τον αληθινό μ εαυτο και νιώθω την διαφορα :clapup: αλλα και πάλι δεν μπορώ να ξεκολλήσω εντελώς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

C.M.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η C.M. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 286 μηνύματα.
Τόσο καιρό μετά. Διαβάζω ξανά αυτό το θέμα και νιώθω ότι περιγράφομαι. Υπήρξα μυθομανής. Όχι μόνο στο διαδίκτυο (και εδώ) που έσπειρα ένα σωρό ψέματα (για εγκυμοσύνες, χαμένα παιδιά, προβλήματα υγείας, μεταμοσχεύσεις κλπ) περιγράφοντας και ίσως πείθοντας επί ετών για μια ανύπαρκη ζωή (που δεν θα'θελα να ζήσω στην πραγματικότητα). Στο διαδίκτυο βρίσκω το θάρρος και το παραδέχομαι, έχοντας πια αρχίσει να εκτιμώ τον εαυτό μου και να τον αγαπώ, χωρίς να επιδιώκω επιβεβαιώσεις και χωρίς να χρειάζομαι εκφράσεις αγάπης και καλοσύνης (που παίρνει ένας άνρθωπος άρρωστος ενδεχομένως) για να αισθάνομαι επιθυμητή και υπαρκτή... Ο εγωϊσμός όντως υπάρχει άπλετος σε εμάς τους μυθομανείς, όντως εκλαμβάνουμε τις αμφισβητήσεις ως προκλήσεις για να πείσουμε για την αλήθεια των λεγομένων μας και εντείνουμε το "έργο" μας.

Όχι μόνο στο διαδίκτυο λοιπόν. Και εκτός διαδικτύου. Υπάρχει άτομο εκεί έξω που βλέπω 1-2 φορές το χρόνο, από άλλη πόλη, που πιστεύει ότι είμαι παντρεμένη με δύο παιδιά (όχι πιστεύει, που την έκανα να πιστεύει). Οι καλύτερες μου φίλες, τις οποίες βλέπω συνέχεια, πιστεύουν (όχι πιστεύουν, τις έκανα να πιστεύουν) ότι έχω πρόβλημα υγείας. Η μυθομανία μου έφτασε σε σημείο υποκρισίας και εκτύληξης ενός ταλέντου που σίγουρα ο Παπακαλιάτης θα με διάλεγε για την επόμενη σειρά του. Επί χρόνια ολόκληρα, όχι 1 και 2 χρόνια. Από τότε που με θυμάμαι να δημιουργώ φιλίες και κοινωνικές σχέσεις πάντα επιστράτευα ένα ψέμα, κυρίως αρνητικό, επιδιώκοντας να δώσω ξεχωριστό χρώμα στην παρουσία μου. Ίσως δεν εκτιμούσα αρκετά τον εαυτό μου, ίσως και να τον υπερεκτιμούσα, ίσως μου άρεσε να δοκιμάζω τις σχέσεις μου με τους ανθρώπους, μέχρι πού με αντέχουν. Τα ψέματα μας όμως, οι μύθοι μας, τα σενάρια μας είναι σαν ζωντανές φυλακές, μας δεσμεύουν, όταν κάποια στιγμή τελειώνει ο αέρας και θέλουμε μόνο αλήθειες, σαν εγώ τώρα, είμαστε σε σημείο που νιώθουμε ότι πρέπει να ρισκάρουμε. Αν βρούμε το θάρρος να μιλήσουμε σε αυτά τα άτομα μπορεί και να μην καταλάβουν, έχουν κι αυτά ένα λογικό βαθμό εγωϊσμού, θα τα χάσουμε, και τα αγαπάμε τόσο πολύ... (γιατί μιλώ στον πληθυντικό;). Αν συνεχίσουμε με αλήθειες αφήνοντας τα ψέματα να ξεθωριάσουν στο χρόνο και μέσα από τις αληθινές πράξεις αφήσουμε να καταλάβουν μόνοι τους είναι ατιμία που γεμίζει τύψεις. Να ο εγωϊσμός. Δεν θέλουμε να χάσουμε τα άτομα που αισθανόμαστε ότι "δέσαμε" στη ζωή μας, προσκολλόμαστε στις ανθρώπινες σχέσεις με τις οποίες έδεσε η μαζιονέζα, δυσκολευόμαστε να τις προσπεράσουμε, να ανοιχτούμε σε καινούργες, λόγω της περιορισμένης μας κοινωνικότητας και του φόβου μας ότι θα απομονωθούμε κοινωνικά.

Να πω ότι ποτέ δεν πίστεψα και η ίδια τους μύθους μου, τα ψέματα ήταν όλα ένα προς ένα συνειδητά και η υποκρισία μελετημένη. Νομίζω ότι αυτή πρέπει να είναι και η διαφορά ενός μυθομανή από αυτόν που πάσχει από διαταραχές πολλαπλής προσωπικότητας. Ο μυθομανής ξέρει ότι αυτά που λέει είναι ψέματα. Προσπαθώ να θυμηθώ πώς άρχισα αυτή την ιστορία με το θέμα υγείας, με ποια αφορμή, αν δεν με ξεγελά η μνήμη μου στα μαθητικά χρόνια, όταν γνωρίστηκα και ήρθαμε κοντά με αυτές τις κοπέλες, επιστρέτευσα αρχικά αυτό το ψέμα οριοθετώντας μια γραμμή στο να έρθουμε πιο κοντά. Δημιούργησα ένα γρίφο και ένα μυστήριο γύρω από το πρόσωπο μου και ένιωθα ικανοποίηση αν ήξερα ότι ήμουν το επίκεντρο στις συζητήσεις τους. Λόγω της "περίεργης" συμπεριφοράς μου και της προσκόλλησης μου σε αυτές τις φίλες έχασα την παιδική μου φίλη και φυσικά την ευκαιρία να δημιουργήσω περισσότερες ειλικρινείς φιλικές σχέσεις. Όσο θυμάμαι τις ερμηνείες μου, τα λεγόμενα μου, την πειθώ μου πραγματικά ντρέπομαι και ανατριχιάζω μαζί, τι είναι το μυαλό του ανθρώπου... Μιλάμε για όσκαρ ερμηνείες, λιποθυμίες κλπ. Όχι αστεία. Τα ψέματα μου είχαν γίνει τόσο συγκεκριμένα που ενέπλεξαν και άλλο κόσμο για να γίνουν πειστικά, γιατρούς, νοσοκομεία. Τι ντροπή.

Ο μυθομανής παίζει με τα συναισθήματα των άλλων, φτάνει σε σημείο να μπορεί να τα χειριστεί και σπαταλά τις ικανότητες, τα χαρίσματα, το χρόνο τους, τις ευκαιρίες του γι'αυτό τον σκοπό. Μπορεί να γράφω ασυνάρτητα, δεν ξέρω. Θέλω να γράψω πολλά άλλα και να ζητήσω και από εσάς μια τεράστια συγγνώμη. Πόσα σας είπα, γιατί σας τα είπα, ένα site είστε, τι επιδίωκα από εσάς; Με βοηθήσατε καθόλου να περιορίσω τη λόξα μου στο ίντερνετ τουλάχιστον διορθώνοντας τις πραγματικές μου αντίστοιχες "ορμές"; Ίσως, το ίντερνετ λένε ότι προσφέρεται για όλους τους σκοπούς. Φυσικά δεν θέλησα ποτέ το κακό κανενός εδωμέσα...

Δεν ακολούθησα καμία ψυχοθεραπεία, δε συμβουλεύτηκα κανένα ψυχίατρο, απλά σιγά σιγά και κάνοντας κάποιες νέες σπουδές σε κάποιο τομέα ψυχολογίας, και μεγαλώνοντας, και κάνοντας μια δουλειά κοινωνική, μόνη μου νιώθω ότι ξεπέρασα την ανάγκη μου για μύθους. Θα μου πείτε δε γίνεται αυτό από τη μια στιγμή στην άλλη... Το σκέφτομαι... Μέχρι να το εξακριβώσω μην με πιστεύετε....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Σιγα ρε ΣιΜου, μην αγχωνεσαι. Καπου εκει που εκανες θνησιγενες, σε χωρισε ο αντρας, εκανες μεταμοσχευση συκωταριας, εχασες τη δουλεια σου και σκοτωθηκαν οι γονεις σου οταν καηκε το σπιτι, ε καπου εκει σκεφτηκα πως δεν μας τα λες καλα: αποκλειεται να ειναι Αιγοκερως οπως μας ειπε! Περσι ηταν η χρονια τους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
:worry:

Καλά όλα τα άλλα (λέμε τώρα) ......... πως μπορείτε να λέτε ψέμματα για θέματα υγείας;;;
Δηλαδή ρε ΣίΜου .... έπλασες μια ολόκληρη μεταμόσχευση καρδιάς, για να αποκτήσει νόημα η ύπαρξή σου;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Λοιπόν....διαβάζοντας τα προηγούμενα μηνύματα θυμήθηκα μια κατάσταση που μου την περιέγραφε ένας φίλος.....
Κάποιος μετανάστης σε χώρα της ευρώπης, αποξενωμένος απο παρέες και φίλους δεν ήθελε και να κάνει παρέα με άλλους μετανάστες από άλλες χώρες, ολίγον πατριδολάτρης σε όλα τα επίπεδα, της λογικής "παπούτσι από τον τόπο σου κι ας είναι και μπαλωμένο", αναζητούσε κάποια σύντροφο ζωής.....έτυχε να του συστήσουν κάποιο chat room ..... η παρουσία του ήταν συχνή και πυκνή...πάντα σοβαρός και μετρημένος στις κουβέντες του......τελικά γνώρισε μια γυναίκα, μετανάστρια κι αυτή, αλλά σε άλλη ήπειρο.....του πάσαρε το παραμύθι ότι έχει καρκίνο.....έγινε το "αγόρι" της έγινε το "κορίτσι" του... διαδικτυακά όλοι ήξεραν ότι είναι ζευγάρι.... ζευγάρι που δεν είχαν ειδωθεί ποτέ real παρά μόνο είχαν ανταλλάξει κάτι φωτογραφίες και μιλούσαν πολύ στο msn και στο τηλέφωνο.......μετά απο 3 χρόνια σχέσης ανακάλυψε ο νεαρός ότι του έλεγε ψέματα ότι δεν ήταν άρρωστη.....και έγινε θηρίο !!!!!!

Τελικά δεν πιστεύω ότι έφταιγε μόνο η μυθομανής κοπέλα της ιστορίας, αλλά και ο νεαρός που δεν κατανοούσε ότι όλο αυτό που ζούσε δεν ήταν αληθινό........


off topic .......περισσότερη ανάλυση αργότερα, με έχει φάει η ζέστη!!!!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

sirenita

Νεοφερμένος

Η sirenita αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα σε όλους..
μου συνέβη κι εμένα να ανακαλύψω οτι μία γνωστή μου όχι πολύ κοντινή έχει ανάλογα συμπτώματα μυθομανίας.Στην αρχή δεν την είχα καταλάβει γιατί απλά μιλούσε έντονα και ακατάπαυστα με μια τάση υπερβολής που πολλοί άνθρωποι έχουν χωρίς όμως να λέει κραυγαλέα ψέματα. Είχε αρχίσει σχετικά νορμάλ λέγοντας οτι έχει μία πάθηση. Δεν την είχα υποψιαστεί γιατί το πρόβλημα που δηθεν είχε (ενα σοβαρό πρόβλημα υγείας) θα μπορούσε να είναι αληθινό. Λίγο αργότερα άρχισε να λέει οτι ήταν έγκυος κι απέβαλλε επειδή την έριξε απ'τη σκάλα ο φίλος της,αλλά δεν πήγε για απόξεση σε μαιευτήριο(!!) γιατί λόγω της ασθένειας που έχει και οι γιατροί της το απαγορεύουν. Εκεί την κατάλαβα . Αργότερα έλεγε οτι είναι έγκυος αλλά κι αυτό το έχει πει κατά καιρούς σε διάφορα άτομα σε άσχετα διαστήματα. Έλεγε κι άλλα ,οτι δουλεύει με εναν υπουργό και γενικά πολλές ιστορίες για αγρίους που κατόπιν είδα οτι δεν ίσχυαν. Μου κάνει εντύπωση που οι άνθρωποι αυτοί εστιάζουν τόσο στα προβλήματα υγείας και στις εγκυμοσύνες. Τον οίκτο επιδιωκουν? Και πώς μπορεί κάποιος να βοηθήσει ένα τέτοιο άτομο? Να απέχει και να το αφήσει η να συνεχίσει να ασχολείται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

C.M.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η C.M. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 286 μηνύματα.
:worry:

Καλά όλα τα άλλα (λέμε τώρα) ......... πως μπορείτε να λέτε ψέμματα για θέματα υγείας;;;
Δηλαδή ρε ΣίΜου .... έπλασες μια ολόκληρη μεταμόσχευση καρδιάς, για να αποκτήσει νόημα η ύπαρξή σου;;;

Οι μυθομανείς έχω την εντύπωση πως πάντα επιλέγουν ακραία, σοβαρά, θέματα υγείας γιατί έχουν σκοπό να κεντρίσουν την προσοχή των άλλων, την προσοχή και τη σημασία και την αγάπη που συνήθως αξίζει σε άτομα που όντως έχουν τέτοια προβλήματα και περνούν τέτοιες περιπέτειες. Δεν επιδιώκουν ακριβώς τον οίκτο, άσχετα αν αυτό που τελικά εισπράτουν είναι οίκτος, αυτοί τον μεταφράζουν αλλιώς, σε feedback θαυμασμού ενδεχομένως που θα τονώσει με αυτό τον πλαστό τρόπο την γειωμένη τους αυτοπεποίθηση.

Δεν ξέρω αν το έκανα για να αποκτήσει νόημα η ύπαρξη μου. Το σίγουρο είναι πως δεν το διασκέδασα ούτε κάθισα σαν 10χρονο παιδάκι να κοροϊδέψω όσους με πίστεψαν. Επιδίωκα μόνο να είμαι πειστική, δηλαδή το μυαλό μου εκεί ήταν, πώς να πείσω. Και για να πείσω είχα σπαταλήσει χρόνο να μελετήσω, ώστε αυτά που γράφω να έχουν λεπτομέρειες που μόνο ένα άτομο που όντως βιώνει το πρόβλημα μπορεί να ξέρει. Εάν έπειθα και είχα ανάλογες ανταποκρίσεις ένιωθα να το βιώνω. Εάν με αμφισβητούσε κάποιος προσπαθούσα να τον διαψεύσω και αν το κατάφερνα ένιωθα καλά. Υπήρχαν στιγμές που λαμβάνοντας το feedback που αρμόζει σε ένα άτομο που έπαθε όλα όσα υποτίθεται διέδωσα ότι έπαθα, βίωνα κανονικότατα το ρόλο, χωρίς όμως να πιστεύω στην αλήθεια τους, διατηρώντας τη συνείδηση ότι πρόκειται για ψέματα. Αυτή η διάσταση μεταξύ των δύο λειτουργιών του εγκεφάλου ενός μυθομανή, να βιώνει συναισθηματικά το ρόλο αλλά να μην εκτροχιάζεται από τη λογική του είναι κομμάτι της παθολογίας του.

Συγγνώμη και πάλι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnnie2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Εχω βαρεθεί να σας ακούω να λέτε ότι όλοι ξέρετε τέτοια άτομα...Στην πραγματικότητα πιστεύω οτι πολλοι από σας είναι μυθομανείς γιαυτο και μπήκαν σε αυτό το Θέμα...Εγώ ναι είμαι μυθομανής...Και θα σας πω τι μπορεί να έφταιξε...Σαν οικογένεια οι δικοί μου ειναι από άλλο κόσμο.Δηλαδή πιστεύουν πως πρέπει να κάνουν παρέα με μορφωμένους,όμορφους και πετηχυμένους ανθρώπους.Αυτό το πιστεύει η μάνα μου και οι γονείς της.Οχι ότι έχουν πετύχει τπτ αλλά σαν άτομα είναι έξυπνα ιδίως ο παππούς μου που έχει τελειώσει το 2 πανεπιστήμια αλλά δυστιχώς ολο κατι γινόταν και δεν πλούτισαν.Το σκεπτικό τους ήταν οτι εγώ επρεπε να καθομαι να διαβάζω βιβλια συνέχεια στο δημοτικό και επειδη ήμουν μικρος τους άκουγα.Δεν ήξερα οτι μπορούσα να βγω στην γειτονειά να παίξω με τα παιδια.Αυτο στην μάνα μου φαινόταν χάσιμο χρόνου να ασχολούμε με βλακες(επειδη αντι να διαβάζουν σπίτι βιβλια επαιζαν έξω).Στο σχολείο δεν είχα φιλους και όλοι με κορόιδευαν επειδη έφερνα βιβλία και διάβαζα.Και δεν μπορούσα να το καταλάβω...Γτ το κάθε παιδί να έχει φιλους και εγώ όχι.Με κορόιδευαν με χλεύαζαν και με απεχθάνονταν.ΚΑι έτσι καθόμουν όλη μερα σπίτι μόνος με την γιαγιά μου να μου λεει να μην δίνω σημασία σε αυτούς τους βλάκες που αντι να διαβάσουν επαιζαν ολη μέρα.Και στο γυμνασιο το ιδιο.Επειδη διαβαζα ημουν ο φλώρος και με κοροιδευαν.Ημουν αρκετά κομπλεξικός τότε(πχ ντρεπομουν να περπατησω στον δρομο γτ νομιζω πως καποιος θα με σχολιασει αρνητικα).Στο λύκειο που άλλαξα περιβάλλον έβλεπα πως πολλα παιδια διάβαζαν και θεωρούνταν νορμάλ απο τους αλλους.Και μένα μου μιλούσαν μου έκαναν παρέα και μου φάνηκε πολύ παράξενο που καποιος εκτός οικογενείας ενδιαφερόταν για μένα.Δεν μπορούσα να το χωνέψω και με τις πράξεις μου τους απωθούσα δλδ τους έλεγα οτι ο μπαμπάς μου είναι εργοστασιάρχης ενώ δεν είναι.Γτ νόμιζα πως δεν θα μου έκαναν παρέα αν δεν είχα λεφτά.ελεγα και αλλα τετοια ψέματα.Ποτε μου δεν ημουν ειλικρινής απεναντι τους γτ φοβόμουν οτι θα με κρίνουν και θα με αποφεύγουν...Τελικα μπήκα στην 2α λυκειου και αρχισα να κανω παρεα με κάποια ατομα.Ειμασταν πολύ δεμένοι εξαρχής...εγώ στην αρχή δεν έβγαζα τον αληθινο μου εαυτο κάνοντας συνέχεια τον χαζό και ότι δεν ακουγα...και ετσι αρχιζα να πλάθω μια πλασματική ζωή...οταν έβγαλα τν πραγματικό μου εαυτο και δεν γελοιοποιουσα τον εαυτο μ για να γελανε δεν ήμουν το κέντρο την προσοχής ποια...και έτσι είπα διαφορα τραγικά ψευτικα πράγματα για να βρω αυτήν την ειδική μεταχείριση που αναζητούσα...ηθελα καποιος να με αγαπάει και να το ξέρω...και το μονο που καταφερα ηταν να τους απομακρύνω....Μετά σκέφτηκα,εγώ φταιω που έγιναν όλα,και υποσχεθηκα οτι οταν θα γινω φοιτητης και θα φυγω απο αυτην την μικρη πολη που εχω πει ψεματα για μενα και ξερουν εναν αλλον Γιαννη θα λέω μόνο αλήθειες για μένα και θα είμαι ειλικρινής απέναντι στους άλλους...Σαν άτομο δεν μου αρέσει η βλακεία δλδ τα χαζά αστεία και το γέλιο με το καθε τι .. αντιθέτως είμαι αισιόδοξος και θέλω να πετύχω επαγγελματικά γιαυτο και διαβάζω...μου αρέσει πολύ να μαθαίνω καινουρια πράγματα και να διαβάζω...αλλά μου αρέσει να κάνω παρέα με άτομα ποθ είναι πραγματικοί φιλοι και ξέρω ότι με αγαπούν(ακόμα δεν τους έχω βρει)....και στην τελική από την μια μεριά μου έκανε και καλο αυτη η λογική των γονιών μου...γτ όσο καιρό έμεινα μονος ανακάλυψα ότι το να απολαμβάνεις την μοναξιά σου προσφέρει τεράστια απόλαυση...και παραλληλα είμαι φιλόδοξος και εχω μεγαλα σχέδια και ξέρω θα τα πετύχω όλα...τώρα φαντάζομαι οτι εαν οι γονείς μου ήταν πιο απλοί δεν θα είχα τέτοια προβλήματα θα μπορούσα να αγαπήσω και εγώ ποιο εύκολα και αληθινα τους άλλου και οι άλλοι εμένα...αλλα δεν θα ανακάληπτα αυτα που έχω ανακαλήψει τώρα...ολα γινονται για καποιο σκοπό τελικά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Kate-Bender

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η KaTe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Χμμμ εγω παλι εχω μια κοπελα στην παρεα μου ,αν δεν την ηξερα απο μικρη θα την ειχα παρατησει:hmm:Μιλαμε δεν ξερω τι να της πιστεψω πλεον.Και οχι μονο εγω αλλα ολοι.Δεν ξερουμε ποτε λεει αληθεια και ποτε ψεμματα.Προσπαθει συνεχως να εντυπωσιασει μεσα απο την υπερβολη παρουσιαζοντας τον εαυτο της ως superman, Angelina Jolie, Ain stain, Χαρδαβελλα, αλκοολικη,καπνιστρια στο φουλ για ενα χρονικο διαστημα κ.ο.κ.Επιπλεον εχει κανει τατουαζ με βελονα που αποδειχτηκε τατουαζ απο cheetos,εχει κανει υπογλωσσιο σκουλαρικι και μαλιστα μονη της(!) στις διακοπες,ενω τσιριαζει στη πραγματικοτητα αμα κοπει λιγο ή δει αιματακι ,ενω ακομα εχει κανει δισεκκατομμυρια σχεσεις και ολοι μα ΟΛΟΙ με το που την μιλισουν την γουσταρουν..τι να σας πω δηλαδη..μια φορα μου την επεφτε ενας απο τους δηθεν γκομενους της ,ενω ειχαν ταχα σχεση,μπροστα στα ματια της..στο τελος τον ρωτησα αν τα ειχε ποτε μαζι της και μου το αρνηθηκε χιλιαδες φορες...μεχρι και για απλα πραγματα λεει ψεματα ..δηθεν πηγαινει ψωνια και δινει χιλιαρικο,δηθεν,δηθεν,δηθεν....
Με ενοχλει αφανταστα η μυθομανια της και τωρα τελευταια εχουμε αρχισει να της πεταμε καρφακια εστω στην πλακα του ειδους "δειξε μας να πιστεψουμε!",προκειμενου να προσγειωθει λιγο.Δεν καταλαβαινω το κομπλεξ της,δεν ειναι καμια ασχημη ειναι φυσιολογικη.Γιατι προσπαθει να εντυπωσιασει με ψεματα?Δεν νιωθει ασχημα οταν ο αλλος ζητα αποδειξεις?..δειγμα ελαχιστης εμπιστοσυνης ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top