• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Ναρκωτικά και εξαρτήσεις

einhell

Νεοφερμένος

Ο einhell αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 79 μηνύματα.
Με την ίδια λογική αν κάποιος έχει κατάστημα γυναικείων εσωρούχων....
Ίδια λογική σε διαφορετικά θέματα και καταστάσεις είναι άκυρη ;)

Βασικά ο fockos πιστεύω προσπαθεί να 'πει' κάτι που είναι δύσκολο να αποδοθεί χωρίς να παρεξηγηθεί αλλά εγώ τον συγχαίρω για την πρόθεση του και μόνο. Και φυσικά αν ένας ιατρός καταφέρει να μπει στην ψυχολογία του ασθενή του, με δεδομένο ότι γνωρίζει πως θα το χειριστεί, έχει ήδη καλύψει το 50% της θεραπείας του.
Εντάξει δεν αναφέρομαι σε εξάρθρωση ώμου, για να προλάβω τους ...συγκρινοσυνωμοσιολόγους! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Με την ίδια λογική αν κάποιος έχει κατάστημα γυναικείων εσωρούχων πρέπει να δοκιμάζει και τις ζαρτιερες αλλα και τα σουτιέν. :P
Δε μπορώ να καταλάβω το σκεπτικό σου.Είναι ευρέως διαδεδομένο ότι τα ναρκωτικά (γιατι για ναρκωτικα και εξαρτησεις λεει το θεμα) επιδρούν στο ΚΝΣ και στο ψυχισμό του ανθρώπου,έχοντας ως αποτέλεσμα ενα στερητικό σύνδρομο.Τι θα αλλάξει αν δοκιμασεις εσύ και ο κάθε γιατρός;; Θα αλλάξει ο τρόπος της εκάστοτε αγωγής;;Υπαρχουν καθορισμενα βηματα για την αποτοξινωση.Κεφάλι θα κάνετε μόνο :P



Memer on duty!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
εισαι δεν εισαι γιατρος θα επρεπε πανω απο ολα να εισαι επιστημονας και ο επιστιμονας ξερει οτι η υποκειμενικη εμπειρια ενος ανθρωπου ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΗ
Άλλο μη ενδεικτική, άλλο λανθασμένη - ο άνθρωπος δεν είπε ότι θα συνταγογραφεί μόνο βάσει της εμπειρίας του από αυτά που θα πάρει. :P
Υπαρχουν καθορισμενα βηματα για την αποτοξινωση.
Τα οποία σε συντριπτική πλειονότητα αποτυγχάνουν - η αποτοξίνωση δεν είναι συνταγή για κέικ :P
Υπάρχει η φαρμακευτική αγωγή που θα χορηγηθεί προκειμένου να βοηθήσει στην αντιμετώπιση του συνδρόμου στέρησης, αλλά μόνο αυτό σε καμία περίπτωση δεν είναι αρκετό (αφού το μεγαλύτερο ποσοστό κάνει ξανά χρήση).

"Μα είναι κάτι πιο βαθύ που με λερώνει" που λέει και το άσμα και αν δεν λυθεί αυτό η αποτοξίνωση δεν θα ευδοκιμήσει. Εδώ παίζει σημαντικό ρόλο η ευαισθησία και η προθυμία του γιατρού ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,777 μηνύματα.
Τα οποία σε συντριπτική πλειονότητα αποτυγχάνουν - η αποτοξίνωση δεν είναι συνταγή για κέικ :P
Υπάρχει η φαρμακευτική αγωγή που θα χορηγηθεί προκειμένου να βοηθήσει στην αντιμετώπιση του συνδρόμου στέρησης, αλλά μόνο αυτό σε καμία περίπτωση δεν είναι αρκετό (αφού το μεγαλύτερο ποσοστό κάνει ξανά χρήση).

"Μα είναι κάτι πιο βαθύ που με λερώνει" που λέει και το άσμα και αν δεν λυθεί αυτό η αποτοξίνωση δεν θα ευδοκιμήσει. Εδώ παίζει σημαντικό ρόλο η ευαισθησία και η προθυμία του γιατρού ;)
Ναι δεν αντιλέγω.Δεν είπα ότι η αποτοξίνωση θα είναι και επιτυχής :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

einhell

Νεοφερμένος

Ο einhell αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 79 μηνύματα.
Το στερητικο συνήθως αντιμετωπίζεται με συνδιασμο φαρμάκων και υποκαταστατα που δεν προκαλούν εθισμό και σταδιακά ο εξαρτημενος αποτοξινωνεται, δηλαδή επανέρχεται ο οργανισμός του. Επομένως δεν υπάρχει επιτυχής η οχι αποτοξίνωση όπως δεν υπάρχει και ανεπιτυχης....εκτρωση! Αν έγινε εκτρωση έγινε. Τέλεια και παύλα. Από κει και πέρα όμως είναι το θέμα μας και εκεί εστιάζει ο φοκος. Στην καταπολέμηση των αιτιων που στρεφεται κάποιος στα ναρκωτικά, άρα και στην οριστική θεραπεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.

Ας μιλήσουμε για το φαινόμενο House σαν να ήταν πραγματικό πρόσωπο.
Σε όλες τις season οι ιατροί γύρω του του λέγανε να του κόψουν τα φάρμακα αλλά αυτός δε τα έκοβε γιατί με αυτά δε πονούσε. Στο τέλος της 5η season βλέπει οράματα και πάει στο Ψυιχατρείο κοροιδεύει τους πάντες και θέλει να φύγει (δε παίρνει τα φάρμακα που του δινουν). Ξαφνικά κάνει μια μαλακιά καταλαβαίνει πως έχει πρόβλημα και αρχίζει πραγματικά την αγωγή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Ας μιλήσουμε για το φαινόμενο House σαν να ήταν πραγματικό πρόσωπο.

Σε όλες τις season οι ιατροί γύρω του του λέγανε να του κόψουν τα φάρμακα αλλά αυτός δε τα έκοβε γιατί με αυτά δε πονούσε. Στο τέλος της 5η season βλέπει οράματα και πάει στο Ψυιχατρείο κοροιδεύει τους πάντες και θέλει να φύγει (δε παίρνει τα φάρμακα που του δινουν). Ξαφνικά κάνει μια μαλακιά καταλαβαίνει πως έχει πρόβλημα και αρχίζει πραγματικά την αγωγή.
Spoiler Alert!! Καλέ, δε ντρέπεσαι;; Και ότι είχα σκοπό να αρχίσω να βλέπω τη σειρά!:P Τς,τς,τς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Spoiler Alert!! Καλέ, δε ντρέπεσαι;; Και ότι είχα σκοπό να αρχίσω να βλέπω τη σειρά!:P Τς,τς,τς...
δε σου το χαλαω μη φοβάσαι. Τα επεισόδια είναι αυτοτελή και απλά τρέχει πίσω μια ιστοριούλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ajusshi

Διάσημο μέλος

Ο η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
ΕΙμαι φοιτητής ακόμα χρωστάω 2 μαθήματα για το πτυχίο. Φίλε μου δε θα πάρω αντιαρρυθμικά ή επικίδνυνα φάρμακα το είπα πάνω ένα φάρμακο μια φορά να πάρεις για να δεις πως επιδρά στο σώμα δε θα κάνει ούτε κακό ούτε καλό. Το παράδειγμα που έδωσα ήταν ένα ακίνδυνο φάρμακο. Τα φάρμακα δεν είναι καραμέλες και δυστυχώς ένα εγχειρίδιο φαρμακολογίας δε μπορεί να περιγράψει τις παρενέργειες που έχει το φάρμακο οσο περιγραφικό και να είναι.

Όσο αφορά τα ψυχοφάρμακα επειδή θεωρώ την ψυχιατρική πολύ δύσκολη ειδικότητα και με μεγάλη ευθύνη να ξέρετε ότι οι περισσότεροι ψυχίατροι συνταγογραφούν φάρμακα χωρίς να ξέρουν τι πραγματικά συνταγογραφούν και πολλές φορές αντί για καλό κάνουν κακό.


αν πάρεις ένα φάρμακο μία φορά που δεν περιέχει κανένα κίνδυνο,
είναι σαν να παίρνεις ένα φάρμακο μία φορά που δεν θα έχει κανένα κίνδυνο,
απλά θα πάρεις ένα φάρμακο για μία φορά χωρίς κανένα κίνδυνο για σένα και κανένα νέο για τους άλλους λολ,

τεσπα, κατάλαβα τι θες να πεις, τίμιο μεν, άνευ αντικειμένου δε,
καλή επιτυχία στις σπουδές σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
Το στερητικο συνήθως αντιμετωπίζεται με συνδιασμο φαρμάκων και υποκαταστατα που δεν προκαλούν εθισμό και σταδιακά ο εξαρτημενος αποτοξινωνεται

ποτε κανενας πρεζακιας δεν ειπε "δεν εκοψα τη πρεζα επειδη δεν αντεχα 3-5 μερες να νοιωθω ψιλοχαλια".

και η μεθαδονη αντικαθιστα μια εξαρτηση με μια αλλη (πολυ χειροτερη)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

einhell

Νεοφερμένος

Ο einhell αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 79 μηνύματα.
Ας τα να πάνε, είναι η ιστορία από την πλευρά των εξαρτημένων και των οικείων τους, για την άλλη πλευρά είναι...άστους να πάνε, είναι πολλά τα λεφτά Άρη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grtt

Δραστήριο μέλος

Ο grtt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 425 μηνύματα.

PromitheasGatos

Νεοφερμένος

Ο PromitheasGatos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Εγώ είμαι πολύ προβληματισμένος σχετικά με αρκετές πτυχές των ναρκωτικών. Για να μην κουράσω θα μιλήσω για μια μόνο τώρα. Για τον τρόπο που έρχονται τα σκληρά ναρκωτικά όπως η κοκαΐνη και η ηρωίνη στην χώρα μας και σε όλη την Ευρώπη σε ποσότητες αρκετές να καλύπτουν την μεγάλη ζήτηση που υπάρχει( η έχει έντεχνα δημιουργηθεί από τους βαρόνους τόσες δεκαετίες πλέον). Για όσους δεν ξέρουν η Ηρωίνη έρχεται από το Αφγανιστάν και η Κοκαΐνη από την Κολομβία.

Είναι κωμικοτραγικό κάποιοι να ενοχλούνται πιο πολύ που στην χώρα μας και στην Ευρώπη περνάνε έστω παράνομα φτωχοί άνθρωποι με οικογένειες που ψάχνουν μια καλύτερη ζωή και να λένε πως αυτό θα καταστρέψει την χώρα. Πως τα σύνορα μας είναι τρύπια. Πως χρειαζόμαστε Ευρωπαϊκή υπηρεσία φύλαξης συνόρων με αφορμή μετανάστες. Ενώ για την λαθραία εισαγωγή ναρκωτικών μέσω θαλάσσιων και χερσαίων συνόρων που σπέρνει τον θάνατο και την διάλυση οικογενειών εδώ και δεκαετίες (πολύ πριν έρθουν μετανάστες) κάνεις (εννοώ δεν έχω ακούσει κάτι τέτοιο ενώ για τους μετανάστες συνέχεια τα λένε) δεν ζήτησε στην Ελλάδα να έρθει η Frontex και να σταματήσει τους ναρκοέμπορους.

Μου διαφεύγει κάτι; σας παρακαλώ να μου πείτε και εσείς την γνώμη σας. Πιστεύετε ότι είμαι υπερβολικός; έχω άδικο;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Wonderful

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,621 μηνύματα.
Ναι αυτό είναι το ζητούμενο βασικά, να μην τους βλέπουμε εμείς οι "σωστοί" και "προκομμένοι".

Anyway, τεράστια πληγή που αιμορραγεί πολύ περισσότερο απο το τι μας χαλάει την θέα και τα γούστα.
Είναι επιλογή και αυτό amarelia, όπως το κάπνισμα και το ποτό. Βέβαια στην Ελλάδα απαγορεύεται να κάνεις χρήση ενώ στην Ολλανδία αποτι ξέρω Όχι .
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,678 μηνύματα.
Είναι επιλογή και αυτό amarelia, όπως το κάπνισμα και το ποτό
Highly Debatable το πόσo είναι ή δεν είναι επιλογή κάποιου ο εθισμός.
Ξέρεις η επιλογή είναι το μόνο εύκολο πράγμα να πεί κανείς για να ρίξει ευθύνες και να "κλείσει" στο μυαλό του αυτό το κεφάλαιο τσουβαλιάζοντας αυτούς τους ανθρώπους ως "παράσιτα" ή outsiders ή δεν ξέρω κι εγώ τι μπορεί να σκεφτεί κανείς.
Βέβαια πάρα πολλοί παράγοντες οδηγούν ή καλλιεργούν τον εθισμό, όπως το οικογενειακό περιβάλλον, η φτώχεια, η βία στην εργασία και στην κοινωνία, η αποξένωση και η περιθωριοποίηση και φυσικά στο μετέπειτα στάδιο που κάποιος να θέλει να απεξαρτηθεί κατά πόσο μπορεί να ενταχθεί ξανά στην ζωή χωρίς εξάρτηση και κατ'επέκταση σε μια κοινωνία που τον δέχεται ξανά και τον αντιμετωπίζει ως ίσο χωρίς στίγμα για το ποιος ήταν στο παρελθόν.

Εσύ μπορεί να είχες ενα περιβάλλον οικογενειακό το οποίο ήταν υποστηρικτικό και σου έδειχνε αγάπη, να μεγάλωσες με αξίες και εφόδια που να σε οδήγησαν στο να ακολουθήσεις μια ζωή με ξεκάθαρους στόχους και να είχες την ηρεμία να τους κυνηγήσεις. όλο αυτό δεν ήταν επιλογή σου, απλά είχες το προνόμιο να το ζήσεις.
Κάποιος άλλος μπορεί να ζούσε κάθε μέρα τον χειρότερό του εφιάλτη στο σπίτι, στην εργασία, στην κοινωνία ευρύτερα, απο παιδί μέχρι σήμερα, να είδε να του γυρίζουν πλάτες και να μην έχει καμιά στήριξη και βοήθεια οπότε να μην άντεχε την πραγματικότητα και να μούδιασε στο αλκοόλ για να μην θυμάται κάθε μέρα εναν ψυχικό ή σωματικό βιασμό που υπέστη. Είναι λοιπόν καθαρή επιλογή του αυτό; Δεν το νομίζω.


Την επόμενη φορά λοιπόν που θα κάνετε label κάποιον ως πρεζάκι ή σάπιο αλκοολικό ή παράσιτο της κοινωνίας ή δεν ξέρω κι εγώ τι, αναλογιστείτε το πως αυτός ο άνθρωπος μπορεί να έχει περάσει μια κόλαση δίχως αύριο που εσείς είχατε το προνόμιο να μην το περάσετε και να ζήσετε μια ζωή που το κεφάλι σας δεν κουβαλούσε ανελέητα παιδικά τραύματα σωματικά και ψυχικά και πολλά ακόμη που δεν τα χωράει το μυαλό σας.


Άνθρωποι είναι και αυτοί και δεν στάθηκαν στην ίδια γραμμή με εσάς στην αφετηρία τους, ίσως κι εσείς στην θέση τους να καταλήγατε το ίδιο, ή και χειρότερα.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
Όταν μερικές χώρες έχουν free μερικά ήδη ναρκωτικών λογικό να ξεφύγει η κατάσταση από ένα σημείο και μετά. Χώρες όπως η Ολλανδία και ο Καναδάς δοκίμασαν αυτό το πείραμα και απέτυχαν.

Vancouver Canada.

 

Wonderful

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,621 μηνύματα.
Την επόμενη φορά λοιπόν που θα κάνετε label κάποιον ως πρεζάκι ή σάπιο αλκοολικό ή παράσιτο της κοινωνίας ή δεν ξέρω κι εγώ τι, αναλογιστείτε το πως αυτός ο άνθρωπος μπορεί να έχει περάσει μια κόλαση δίχως αύριο που εσείς είχατε το προνόμιο να μην το περάσετε και να ζήσετε μια ζωή που το κεφάλι σας δεν κουβαλούσε ανελέητα παιδικά τραύματα σωματικά και ψυχικά και πολλά ακόμη που δεν τα χωράει το μυαλό σας.


Άνθρωποι είναι και αυτοί και δεν στάθηκαν στην ίδια γραμμή με εσάς στην αφετηρία τους, ίσως κι εσείς στην θέση τους να καταλήγατε το ίδιο, ή και χειρότερα.
Την ταμπέλα δεν την έβαλα εγώ, εσύ την έβαλες. Δεν ειπα κανέναν "πρεζακι", εγώ.. Έγραψα ότι είναι επιλογή του καθενός να πάρει ναρκωτικά, ενώ θα μπορούσε να ασχοληθεί με τον αθλητισμό η κάτι άλλο για να ξεχναει τα προβλήματα του και να του δείνει πραγματική χαρά και όχι ψεύτικη.

Προσωπικά, το έχω γραψει και άλλη φορά, δεν μου αρέσει να τα βλέπω μπροστά μου αλλά σέβομαι την επιλογη του καθενός γιατί είναι επιλογή όσο και αν θες πιστεύεις το αντίθετο.
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,678 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,307 μηνύματα.
Στη Θεσσαλονίκη είναι καλύτερα , τουλάχιστον δεν τους βλέπεις μπροστά σου.
Έλα από τον Βαρδαράκο, την Ξηροκρήνη και την περιοχή εκεί γύρω από τον ΟΣΕ.

Στη Ξηροκρήνη έχουν πάει κυρίως αλλοδαποί και το έχουν μετατρέψει σε hood. Τα παγκάκια είναι μοιρασμένα και παίζει πραγματικά να φας άγριο ξύλο μέχρι και μαχαίρωμα αν καθίσεις σε παγκάκι που έχει μαρκάρει ως δικό της κάποια ομάδα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top