Να βγάζουν οι επισκέπτες τα παπούτσια;

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,824 μηνύματα.
Η οποία φαντάζομαι εξυπηρετεί και το αισθητικό κριτήριο των χαλιών για να αναφέρεται με τόσο στόμφο! :P


Ναι, πηγαίνουμε, γιατί η αλήθεια είναι είμαστε περισσότερο συναισθηματικά δεμένοι με τους φίλους που επισκεπτόμαστε παρά με τα παπούτσια μας! :P Φυσικά ο καθένας με την τρέλα του, αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να βαπτίζουμε "τρέλα" μία προσωπική επιλογή που έχει λόγους υγείας, καθαριότητας και άνεσης. :yes: Είτε συμφωνείς με αυτήν, είτε διαφωνείς, it's ok! Εκτός αν είναι τρελοί οι άνθρωποι σε όλες τις άλλες χώρες που τηρούν κάτι τέτοιο αυτονόητα.


Μπορει οι φιλοι να ειναι περισσοτερο δεμενοι με το σπιτι τους παρά με σενα με αυτή την εξήγηση. Τέσπα δεν μου χει τυχει ποτε σχεδον αυτο το "αυτονοητο" που λές.

https://www.izoa.fr/blog/decoration-maison-de-vacances-suite/

https://www.home-designing.com/tag/minimalist

αυτα τα σπιτια μ αρεσουν δεν θελω να βλέπω ουτε φλοκάτες ουτε χαλιά ουτε προβιές !!!

Αν ειναι ετσι να υποχρεωσω και εγω οσους μπαινουν στο καινουργιο αμαξι που μολις αγορασα να βγάζουν τα παπουτσια και να τα βάζουν στο πορτ παγκάζ.

Έχεις δίκαιο όμως και καλά κουφώματα να έχεις, αν δεν έχεις χαλί, ειδικα αν έχεις πλακάκι, μάρμαρο κλπ τότε δεν γίνεται τίποτα επίσης :)

Εννοείται είναι θέμα γούστου, αλλά το να λες ότι τα χαλιά δεν είναι απαραίτητα, λες και αυτό ισχύει γενικά, δεν είναι και πολύ ωραίο.. δεν είναι κακό να είσαι μίνιμαλ και να μη θες πολλα έπιπλα, διακοσμητικά κλπ κλπ αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είναι και καλό ή ότι είναι το σωστό.. εγω ας πουμε σιχαίνομαι οτιδήποτε απλό και μίνιμαλ. Για να νιώσω άνετα μεσα σε έναν χώρο, πρέπει να είναι γεμάτος χρώματα, μαξιλάρια, πίνακες, βιβλιοθήκες, χαλιά και μικροπράγματα ως διακοσμητικά, extravagant τυπου ;)

Φυσικά και ο χώρος πρέπει να είναι μεγάλος, όμορφος, καθαρος, σκουπισμένος κλπ και όπως όλοι οι φυσιολογικοί άνθρωποι γνωρίζουν, μπορούμε (εστω και εμεις οι υπερβολικοι) μια φορα τη βδομαδα να βαζουμε μια ηλεκτρικη και ούτε χνούδια ούτε τίποτα..

το να τα πλύνεις, προσωπικά το βρίσκω πολύ διασκεδαστική εργασία και μου φέρνει στο μυαλό παιδικές μου αναμνήσεις και θυμάμαι ότι πλησιάζει καλοκαίρι :)


Για μενα σωστο ειναι. Οι μοκέτες και τα χαλιά ειναι φασαρια να τα πηγαινεις στο καθαριστηριο. Το καλυτερο ειναι κάτι χαλάκια απο το Ικεα πλαστικά που σε 2 χρονια τα αλλάζεις κιολας.

Παλιά φορουσανε και φλοκάτες στα σπιτια οκ αλλα εξελίσσεται ο κοσμος και η διακοσμηση δεν μένει στα παλιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Παλιά φορουσανε και φλοκάτες στα σπιτια οκ αλλα εξελίσσεται ο κοσμος και η διακοσμηση δεν μένει στα παλιά.

Βασικά, συγγνώμη που στο χαλάω γιατί δεν σου αρέσουν, αλλά τα χαλιά είναι της μόδας. :P Αυτό που έχει αλλάξει σε σχέση με παλιά είναι να έχουν τα χαλιά του σπιτιού το ίδιο "ύφος" ή να ταιριάζουν απαραίτητα με τα υπόλοιπα υφάσματα του χώρου! Μία σχετικά πρόσφατη τάση ήταν μάλιστα το layering.

Δέχομαι ότι μπορεί να μην αρέσουν ή ότι είναι μπελαλίδικα, που ισχύει, αλλά αν βρεις κάτι κοντά στην αισθητική σου, μπορεί να δώσει μία νότα ζεστασιάς στο σπίτι! :yes:

Y.Γ: Όχι, δεν πουλάω χαλιά :P Είμαι όμως φαν, μαζί με τον GFireP!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,824 μηνύματα.
Ε αυτα δεν ειναι χαλιά μωρέ , δεν ειναι τα παλιά τα κλασσικά τα χοντρά που ητανε μοκέτες. Χαλάκια ειναι αυτά εύχρηστα και καθαριζονται γρηγορα και με μια απλη σκούπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
Μπορει οι φιλοι να ειναι περισσοτερο δεμενοι με το σπιτι τους παρά με σενα με αυτή την εξήγηση. Τέσπα δεν μου χει τυχει ποτε σχεδον αυτο το "αυτονοητο" που λές.

https://www.izoa.fr/blog/decoration-maison-de-vacances-suite/

https://www.home-designing.com/tag/minimalist

αυτα τα σπιτια μ αρεσουν δεν θελω να βλέπω ουτε φλοκάτες ουτε χαλιά ουτε προβιές !!!

Αν ειναι ετσι να υποχρεωσω και εγω οσους μπαινουν στο καινουργιο αμαξι που μολις αγορασα να βγάζουν τα παπουτσια και να τα βάζουν στο πορτ παγκάζ.




Για μενα σωστο ειναι. Οι μοκέτες και τα χαλιά ειναι φασαρια να τα πηγαινεις στο καθαριστηριο. Το καλυτερο ειναι κάτι χαλάκια απο το Ικεα πλαστικά που σε 2 χρονια τα αλλάζεις κιολας.

Παλιά φορουσανε και φλοκάτες στα σπιτια οκ αλλα εξελίσσεται ο κοσμος και η διακοσμηση δεν μένει στα παλιά.


Βασικά δεν ειναι καθολου μοδα να μην εχεις χαλι :P και εκτος αυτού δεν χρειάζεσαι προβιες και μοκετες ουτε καθαριστηριο. Εμεις τα πλενουμε εξω από το σπιτι (ειμαι σε χωριο) αλλα και σε πολη που εχω ζησει για λιγο, δεν ειναι τιποτα να πας στο καθαριστηριο 3 χαλακια.. δεν σου λεω οτι πρέπει να σου αρεσουν τα χαλια, σαφως και δεν υπαρχει ''πρεπει''


Αισθητικα θεωρω οτι το χαλι το χειμωνα δινει ολο το νοημα σε ενα σπιτι.. αληθεια δεν μπορω να φανταστω χειμωνα χωρις χαλι.. ειδικα αν δεν εχεις θερμανση πατωματος που το δαπεδο ειναι παγακι

Και μην ξεχνας οτι δεν κανει κατι ωραιο το αν ειναι πρακτικο... τα πιο ωραια πραγματα στη ζωη ειναι πολυπλοκα, δυσκολα, συνθετα, εντονα και μη πρακτικα.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SkyBlu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η SkyBlu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 243 μηνύματα.
(...)

το να τα πλύνεις, προσωπικά το βρίσκω πολύ διασκεδαστική εργασία και μου φέρνει στο μυαλό παιδικές μου αναμνήσεις και θυμάμαι ότι πλησιάζει καλοκαίρι :)


Σκηνή τα παιδικά/εφηβικά μου χρόνια. Παίζει να ήταν από τις αγαπημένες μου μέρες κατά τη διάρκεια του καλοκαιριού, μια ευκαιρία να τσαλαβουτάς στα νερά και κανείς να μην σου λέει τίποτα. Συγκινήθηκα λίγο. :P

@Devil, πολλά από αυτά που δείχνει το 2ο σάητ δεν είναι μίνιμαλ πάντως. Έχω βαρεθεί αυτή την τάση στο ίντερνετ να βαφτίζεται μίνιμαλ οτιδήποτε είναι απλά σε λευκό, απαλό γκρι ή nude φόντο. Ή μικρό.

Ontopic: Το χειμώνα εγώ χρησιμοποιώ χαλιά (με λεπτή/χαμηλή πλέξη κυρίως για να καθαρίζονται εύκολα οι τρίχες του σκύλου) και σιχαίνομαι να πατάει κάποιος πάνω τους με παπούτσια. Το καλοκαίρι που το πάτωμα σφουγγαρίζεται εύκολα και γρήγορα δεν έχω θέμα. Τέλος πάντων, επειδή γενικά δεν με πειράζει αν μου ζητήσει κάποιος να τα βγάλω, αντίστοιχα δεν είχα σκεφτεί ότι θα μπορούσε να θεωρηθεί προσβλητικό για κάποιους.

Υ.γ. Αν θέλει κάποιος/α να μου την πει, μπορεί απλά να πει "τα πατουσάκια του σκύλου δεν τα σιχαίνεσαι να πατάνε, τα δικά μου παπούτσια γιατί;". Δίκιο φίλοι/ες μου, δίκιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,824 μηνύματα.
Σκηνή τα παιδικά/εφηβικά μου χρόνια. Παίζει να ήταν από τις αγαπημένες μου μέρες κατά τη διάρκεια του καλοκαιριού, μια ευκαιρία να τσαλαβουτάς στα νερά και κανείς να μην σου λέει τίποτα. Συγκινήθηκα λίγο. :P

@Devil, πολλά από αυτά που δείχνει το 2ο σάητ δεν είναι μίνιμαλ πάντως. Έχω βαρεθεί αυτή την τάση στο ίντερνετ να βαφτίζεται μίνιμαλ οτιδήποτε είναι απλά σε λευκό, απαλό γκρι ή nude φόντο. Ή μικρό.

Ontopic: Το χειμώνα εγώ χρησιμοποιώ χαλιά (με λεπτή/χαμηλή πλέξη κυρίως για να καθαρίζονται εύκολα οι τρίχες του σκύλου) και σιχαίνομαι να πατάει κάποιος πάνω τους με παπούτσια. Το καλοκαίρι που το πάτωμα σφουγγαρίζεται εύκολα και γρήγορα δεν έχω θέμα. Τέλος πάντων, επειδή γενικά δεν με πειράζει αν μου ζητήσει κάποιος να τα βγάλω, αντίστοιχα δεν είχα σκεφτεί ότι θα μπορούσε να θεωρηθεί προσβλητικό για κάποιους.

Υ.γ. Αν θέλει κάποιος/α να μου την πει, μπορεί απλά να πει "τα πατουσάκια του σκύλου δεν τα σιχαίνεσαι να πατάνε, τα δικά μου παπούτσια γιατί;". Δίκιο φίλοι/ες μου, δίκιο...


https://www.home-designing.com/minimalist-home-with-blue-and-yellow-accents αυτο εδω δεν ειναι minimal;;;; :girl_angel:


Τον σκυλο προφανως για να τον έχεις να κυλιέται μεσα στο σπιτι και να ανεβαινει πάνω στους καναπέδες θα τον πλένεις συχνά και θα τον χτενιζεις κιολας.

Αν ειναι έτσι τοτε να βάζω και οσους μπαινουν στο αυτοκινητο να βγάζουν τα παπουτσια. Γιατι οχι ... τοσα χιλιάρικα έσκασα για να το αγοράσω! Προφανως και ενα χαλι κοστιζει πολυ λιγοτερο απο αυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πρακτικά μπορείς να ζητάς από όσους μπαίνουν στο αυτοκίνητό σου να βγάζουν τα παπούτσια τους πάντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Devil στο αυτοκίνητο μπαίνεις και εσύ με τα παπούτσια. Ενώ σε ένα σπίτι μπορεί οι άνθρωποι να μην κυκλοφορούν ποτέ με παπούτσια. Νομίζω ότι δεν είναι το ίδιο πράγμα. Στο δικό μου σπίτι ειδικά, επειδή έχω 5 και 10 χρόνια διαφορά με τα αδέρφια μου αντίστοιχα, δηλαδή σχεδόν πάντα είχαμε ένα μωρό ή μικρό τέλος πάντων, οι γονείς μου είχαν βάλει κανόνα στους επισκέπτες να βγάζουν τα παπούτσια τους επειδή τα παιδιά παίζουν στο πάτωμα όλη την ώρα. Θέμα υγιεινής με λίγα λόγια και κυρίως προστασίας των παιδιών. Αν ήταν κάθε φορά που έρχεται επισκέπτης να πλένεις χαλιά και πατώματα κλάφτα Χαράλαμπε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,824 μηνύματα.
Devil στο αυτοκίνητο μπαίνεις και εσύ με τα παπούτσια. Ενώ σε ένα σπίτι μπορεί οι άνθρωποι να μην κυκλοφορούν ποτέ με παπούτσια. Νομίζω ότι δεν είναι το ίδιο πράγμα. Στο δικό μου σπίτι ειδικά, επειδή έχω 5 και 10 χρόνια διαφορά με τα αδέρφια μου αντίστοιχα, δηλαδή σχεδόν πάντα είχαμε ένα μωρό ή μικρό τέλος πάντων, οι γονείς μου είχαν βάλει κανόνα στους επισκέπτες να βγάζουν τα παπούτσια τους επειδή τα παιδιά παίζουν στο πάτωμα όλη την ώρα. Θέμα υγιεινής με λίγα λόγια και κυρίως προστασίας των παιδιών. Αν ήταν κάθε φορά που έρχεται επισκέπτης να πλένεις χαλιά και πατώματα κλάφτα Χαράλαμπε.


Η λυση δεν ειναι να βγάζουν οι επισκέπτες τα παπουτσια κατα τη γνώμη μου αλλα τα παιδια να μην παιζουν στο πάτωμα και να κυλιούνται. Το πάτωμα οσο και να το κάνεις ειναι πάτωμα και θα ειναι βρώμικο (ακομα και αν φαινεται σφουγγαρισμένο) αυτη ειναι η φύση του :loltooth:

και αν ο άλλος ρε παιδια φοράει μια κάλτσα που ειναι τρυπια στο μεγάλο δάχτυλο;;; θα του ζητησετε εσεις να βγαλει τα παπουτσάκια του και το δαχτυλάκι θα κουνιέται εξω απο την τρυπουλα της κάλτσας ! Αστειο θέαμα του άλλου μπορει να βρωμάνε οι κάλτσες! Τέσπα εσεις ξέρετε :loltooth: εγω σε οσα σπιτια έχω πάει σε γιορτές κανεις δεν μου ειπε να βγάλω παπουτσια.

Πρακτικά μπορείς να ζητάς από όσους μπαίνουν στο αυτοκίνητό σου να βγάζουν τα παπούτσια τους πάντως.


Δεν προκειται να το κάνω και αυτο το πράγμα. Ηδη έχω κανει πολλά. Θα με περάσουν για ψυχάκια !

Τα βασικα ειναι δεν καπνιζει κανεις μέσα(θα μου μαυρισει η οροφη) και επισης δεν τρώει κανεις ή δεν μπαινει με λαδωμένα-σιροπιασμένα χέρια , έχω μωρομάντηλα έτσι και αλλιώς στο ταμπλό οποτε καθαριζω και εγω τα χέρια μου πριν πιάσω το τιμόνι δεν θέλω να γαριάσει :D σουβλάκια που ειχα πάρει μια φορά ειχα βάλει διπλη σακουλα και τα ειχα βάλει στο πορτ παγκάζ να μην μυρισει το αμάξι ! Και πάλι μυριζαν λιγο το κρεμμυδι ! Και εννοειται δεν το παρκάρω οπου να ναι. Αυτο ειναι και το σημαντικοτερο! Συνηθως οταν βγαινω το βράδυ ψάχνω ιδιωτικά παρκιν να το βάζω. Αυτα ειναι τα πιο βασικά νομιζω. Οποτε δεν χρειάζεται να βάζουμε και οποιον μπαινει μέσα να βγάζει τα παπουτσια. Αρκει να μην έχει πατησει σκατά ή λάσπες ή έχει χεστει πάνω του γιατι τοτε θα τον γδάρω ! :loltooth:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
Η λυση δεν ειναι να βγάζουν οι επισκέπτες τα παπουτσια κατα τη γνώμη μου αλλα τα παιδια να μην παιζουν στο πάτωμα και να κυλιούνται. Το πάτωμα οσο και να το κάνεις ειναι πάτωμα και θα ειναι βρώμικο (ακομα και αν φαινεται σφουγγαρισμένο) αυτη ειναι η φύση του :loltooth:

και αν ο άλλος ρε παιδια φοράει μια κάλτσα που ειναι τρυπια στο μεγάλο δάχτυλο;;; θα του ζητησετε εσεις να βγαλει τα παπουτσάκια του και το δαχτυλάκι θα κουνιέται εξω απο την τρυπουλα της κάλτσας ! Αστειο θέαμα του άλλου μπορει να βρωμάνε οι κάλτσες! Τέσπα εσεις ξέρετε :loltooth: εγω σε οσα σπιτια έχω πάει σε γιορτές κανεις δεν μου ειπε να βγάλω παπουτσια.

Καταρχάς τα μωρα ειναι μωρα και ειναι το ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ να παιζουν κατω, ειδικα εφοσον υπαρχουν χαλιά. Ο επισκέπτης ειναι υποχρεωμενος να το σεβαστει αυτο και να ρωτησει ή τελος παντων να κανει αυτο που του λενε. Πού θα παιξει το μωρο; Πανω σε εναν καναπε που χωραει 2 παλιοπαιχνιδα, η θα ειναι ολη μερα σε ενα κρεβατι για να πατανε οι αλλοι; Επισης μη λες οτι ουτως ή αλλως θα λερωθει το πατωμα, γιατι το δικο μου το σπιτι ποτε δεν ειχε λερωμενα χαλια ειδικα οσο εγω και η αδεφος μου ημασταν μωρα. Δεν ειναι η φυση του να ειναι βρωμικο γιατι πολυ απλα αν εχεις χαλια ΔΕΝ βρωμιζεται ετσι ευκολα :P

Αν φοράει τρύπια καλτσα, να μαθει ότι επειδη πολλοι ανθρωποι θελουν να μην φορας παπούτσια μες το σπιτι, να μην πηγαινουν ποτε σε σπιτι χωρις να ελεγξουν τις καλτσες τους. Εγώ ετσι κανω απο μικρος.. λεγεται ευγενεια και π ρ ο ν ο η τ ι κ ο τ η τ α :P

Και εκτος αυτου, στην πραγματικοτητα δεν ειναι ο επισκεπτης ο πασας του σπιτιου. Αντιθετα, ο επισκέπτης ακουει και σεβεται τον σπιτονοικοκυρη. Οχι το αναποδο :P Εννοειται οτι και οι δυο πρεπει να ειναι ανετοι αλλα οταν ερχεσαι σε ενα σπιτι, ακολουθεις και σεβεσαι τους ορους αυτου του σπιτιου, ακομα και αν εσυ αισθανεσαι αβολα. Αν δεν αντεχεις, βρισκεις δικαιολογια ή το λες ε υ γ ε ν ι κ α και φευγεις ηρεμα και ωραια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν σου είπα να το κάνεις, σου είπα ότι άμα θέλεις μπορείς να το κάνεις. Αυτοκίνητό σου είναι και του άλλου σπίτι του. You set the rules.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,824 μηνύματα.
Δηλαδη το καλοκαιρι που κανεις δεν φοράει κάλτσες (σχεδον) αμα πάς σε ενα σπιτι θα πρέπει να κυκλοφορεις ξυπολητος για να μη λερώσεις το πάτωμα που παιζει το μωρο; τα μωρά παιζουν στο δωμάτιο τους και οχι σε ολο το σπιτι.

Εγω παιδια σορρυ που το λέω αλλα κυκλοφορω και με τα παπουτσια μέσα στο σπιτι. Να ξερες τα χαλιά τι μαζευουν απο κάτω .... δοκιμασε να σηκωσεις ενα χαλι μετά απο μια εβδομάδα να δεις τι θα σκουπισεις.

Βασικά αν ο οικοδεσποτης καταφερει να κάνει τον επισκέπτη να νιώσει άβολα τοτε ειναι αυτο που έγραψα και πριν "Καλα δέχεστε να πάτε σε σπιτια που σας υποχρεώνουν να βγάζετε τα παπουτσια σας" δεν ειναι καλος οικοδεσποτης τοτε.

Οταν ανοιγεις το σπιτι δέχεσαι κοσμο και οχι στρατιώτες. Ο άλλος ηρθε για μια επισκεψη δεν ήρθε να του βάλεις εσυ ορους. Πέραν απο τους λογικους οπως εγραψα και για το αμάξι.

Οχι τσιγάρο (Μαυριζει την οροφη και μυριζει)
Οχι φαγητο (λαδώνει καθισματα και επιφάνειες)
Οχι παρκάρισμα οπου να ναι. (Αυτο δεν αφορά τους επισκέπτες).


Οταν οριζεις κανονες πρέπει να σκεφτεις και αν κάποιοι ειναι υπέρ του δέοντος και ενοχλήσουν τον καλεσμένο. Τωρα μου φαινεται αστειο να έχεις 30 άτομα σε πάρτυ και να κυκλοφορουν ΟΛΟΙ ξυπόλητοι. Δεν γινεται απλά.



Έχω κανει και πάρτυ και ειχε έρθει πολυς κοσμος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Τι θα παθει το μωρο αν εκτεθει σε βρωμιες. Σιγα το πραγμα. Το αντιθετο μαλιστα, θα αποκτησει πιο ισχυρο ανοσοποιητικο. Ελεος πια με το αποστειρωμενο περιβαλλον και τις αλλεργιες που προκαλει.
Εγω δεν επιβαλλω σε κανεναν τι θα κανει με τα παπουτσια του. Αν νιωθουν ανετα να τα βγαλουν, ας τα βγαλουν, αν θελουν να τα φορανε ας τα φορανε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,824 μηνύματα.
Μα θα επιβάλλεις σε επισκέπτες να "ακολουθουν τους ορους του σπιτιου..." ελεος μηπως θα πρέπει να υπογράψουν και συμβολαιο; μια απλή επισκεψη ηρθανε οι άνθρωποι. GFireP σορρυ που στο λέω φιλε αλλα μονο σε χωριο θα άκουγα αυτη την εξηγηση. Επειδη ζώ σε μικρη πολη λογω δουλειάς και ενω κανονικά ειμαι απο Αθηνα και πηγαινο έρχομαι βλέπω διαφορές μικρης πολης και πρωτευουσας και μερικές φορές ειναι απογοητευτικές.

Εγω δεν ειμαι για έναν τέτοιο τοπο ειναι πολυ πισω οι αντιληψεις του για να μπορέσω να τις δεχτώ και να τις ακολουθησω.


Επισης οταν διαβαζω οτι "θα πρέπει ο χωρος να ειναι καθαρος επειδη παιζουνε τα παιδια και κυλιούνται" αυτο μου δειχνει οτι ειστε υπερβολικά προσκολλημένοι με τα παιδια σας. Καλα κάνετε μεν αλλα οχι και σε τέτοιο βαθμο. Γιατι αν το πάρουμε ετσι ουτε εμενα μ αρεσει η εξηγηση ο μπαμπάς και η μαμα να μη πηγαίνουν το παιδι στο πάρκο να παιξει και να το αφηνουν κάτω απο το σπιτι με κινδυνο η μπαλιτσα του να κτυπησει το δικο μου αμάξι.


Προχθες ειχαμε μια τέτοια περιπτωση. Ειπα στα παιδάκια να πάνε να παιξουν πιο κάτω. Σε κάποια φάση ακουστηκε και η φωνη του πατέρα "δεν θα φυγετε απο εδω για κανενα λογο" αλλα παιζανε πιο κάτω οποτε δεν υπηρξε συνέχεια. Τα παιδια ειναι για να παιζουνε στα πάρκα ειτε τα εξωτερικά ειτε τα εσωτερικά δεν ειναι ουτε για να κυλιούνται κάτω ουτε να βαράνε με τη μπάλα στις γειτονιές. Και στο σπιτι υπάρχει πάρκο με διχτυ. ΔΕν βγηκε τυχαια στην αγορα. Οποτε οταν μιλάμε για ορους θα πρέπει να σκεφτομαστε αν και εμεις ακολουθουμε τους ορους της γειτονιάς. Δεν ειμαι εγω υποχρεωμένος να ακουω φωνές και μπάλες αλλα εν παση περιπτώση επειδη δεν ειμαι και πολυ περιεργος λέω δεν βαριέσαι. Ας παιζουνε.


Αλλα δεν θα κτυπήσει η μπαλα τα αμάξια επειδη εσυ βαριέσαι να πας το παιδι σου να παιξει στο πάρκο. Το οποιο αμάξι έχω βάλει στο γκαραζ και ειχανε έρθει να παιξουν μπροστα στο σπιτι μου! :loltooth:



Πρωτη φορά το ακουω και αυτο ... να παιζουνε στο πάτωμα πάντως. Το πατωμα ειναι για να πατάει κάποιος .... μηπως να αρχισουμε να τρώμε και εκει; :loltooth:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Η λυση δεν ειναι να βγάζουν οι επισκέπτες τα παπουτσια κατα τη γνώμη μου αλλα τα παιδια να μην παιζουν στο πάτωμα και να κυλιούνται.

Εγώ λέω ότι λύση δεν είναι να βγάζουν οι επισκέπτες τα παπούτσια τους, αλλά να μην μπουσουλάνε τα μωρά.

Έλα ρε ντέβιλ, χαλάρωσε, δεν θα γίνει και τίποτα αν βγάλεις τα παπούτσια σου. Τόσο πολύ θα παρεξηγηθείς αν σου ζητήσει ευγενικά κάποιος κάτι τέτοιο; Ή θα ντραπείς να δουν την καλτσούλα σου; Σε σπίτι φίλου υποτίθεται θα πας, δεν θα σε παρεξηγήσουν. Κάποιος μπορεί να είναι μικροφοβικός, να έχει μανία με την καθαριότητα. Αν είναι γι αυτόν τόσο σημαντικό να βγάλω τα παπούτσια μου στο σπίτι του, θα τα βγάλω, σιγά το πράγμα. Εγώ προσωπικά θα έλεγα να κάνουν όπως νιώθουν πιο άνετα, αλλά αν μου το ζητήσουν, δεν θα το κάνω κι ολόκληρο θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,080 μηνύματα.
Εγω δεν ειμαι για έναν τέτοιο τοπο ειναι πολυ πισω οι αντιληψεις του για να μπορέσω να τις δεχτώ και να τις ακολουθησω.
Δεν μπορώ να αντιληφθώ πώς βαφτίστηκε μια γνώμη που μπορεί να έχει οποιοσδήποτε άνθρωπος στον κόσμο άσχετα με την ηλικία, την κουλτούρα, το φύλο κλπ, "αντίληψη που είναι πολύ πίσω". Μπορείς να πεις απλά οτι διαφωνείς με αυτήν και δεν την ενστερνίζεσαι. Το να τη βαφτίζεις με οποιοδήποτε αρνητικό επίθετο σε τί ωφελεί; Και ειδικά όταν μιλάμε για θέμα προτίμησης και γούστου.


Μα θα επιβάλλεις σε επισκέπτες να "ακολουθουν τους ορους του σπιτιου..." ελεος
Εσύ επιβάλλεις βέβαια στο αμάξι σου να μην καπνίζουν, να μην τρώνε κλπ, και καλά κάνεις. Αλλά όταν το κάνει άλλος στο σπίτι του, του λες οτι έχει παλιές ιδέες. Βλέπει κανείς άλλος την αντίφαση;:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,824 μηνύματα.
Εγώ λέω ότι λύση δεν είναι να βγάζουν οι επισκέπτες τα παπούτσια τους, αλλά να μην μπουσουλάνε τα μωρά.

Έλα ρε ντέβιλ, χαλάρωσε, δεν θα γίνει και τίποτα αν βγάλεις τα παπούτσια σου. Τόσο πολύ θα παρεξηγηθείς αν σου ζητήσει ευγενικά κάποιος κάτι τέτοιο; Ή θα ντραπείς να δουν την καλτσούλα σου; Σε σπίτι φίλου υποτίθεται θα πας, δεν θα σε παρεξηγήσουν. Κάποιος μπορεί να είναι μικροφοβικός, να έχει μανία με την καθαριότητα. Αν είναι γι αυτόν τόσο σημαντικό να βγάλω τα παπούτσια μου στο σπίτι του, θα τα βγάλω, σιγά το πράγμα. Εγώ προσωπικά θα έλεγα να κάνουν όπως νιώθουν πιο άνετα, αλλά αν μου το ζητήσουν, δεν θα το κάνω κι ολόκληρο θέμα.


Συμφωνω με την πρώτη προταση! Κατα τα αλλα δεν θα έκανα θέμα αλλα σιγουρα δεν θα μου άφηνε και την καλυτερη εντυπωση. Οσο για τις μικροβιοφοβιες και γενικά τις φοβιες ειμαι ένας τύπος που θέλει να ξεπερνιούνται οι δυσκολιες και τα κολληματα οποτε ουτε αυτο θα μου έκανε καλη εντύπωση.

Δεν μπορώ να αντιληφθώ πώς βαφτίστηκε μια γνώμη που μπορεί να έχει οποιοσδήποτε άνθρωπος στον κόσμο άσχετα με την ηλικία, την κουλτούρα, το φύλο κλπ, "αντίληψη που είναι πολύ πίσω". Μπορείς να πεις απλά οτι διαφωνείς με αυτήν και δεν την ενστερνίζεσαι. Το να τη βαφτίζεις με οποιοδήποτε αρνητικό επίθετο σε τί ωφελεί; Και ειδικά όταν μιλάμε για θέμα προτίμησης και γούστου.



Εσύ επιβάλλεις βέβαια στο αμάξι σου να μην καπνίζουν, να μην τρώνε κλπ, και καλά κάνεις. Αλλά όταν το κάνει άλλος στο σπίτι του, του λες οτι έχει παλιές ιδέες. Βλέπει κανείς άλλος την αντίφαση;:confused:


Ναι γιατι αν μαυρισει η οροφη ποιος θα μου την φτιάξει μετά. Το θέλω καθαρό το αμαξι η οροφη δεν ειναι για να μαυριζει ουτε για να τρώμε μέσα. Απλοι κανονες ειναι αυτοι. Βασικοί και δεν τους αρνειται κανεις... αλλα τωρα να βγάλεις τα παπουτσια για να μη λερώσεις το πάτωμα θεωρω οτι ειναι υπερβολή. Επειδη δηλαδη θες εσυ να κυλιούνται τα παιδάκια σου χάμω κάτι που δεν ειναι επισης νορμάλ θα επιβάλλεις στους επισκέπτες να βγάλουν τα παππουτσια. Μάλλον θα εισαι και απο εκεινους που θα πεις ελα μωρε δεν πειράζει ας παιζουνε τα παιδια και στο δρομο να τα βλέπω. Και μπάπ η μπαλα πάνω στη περιουσια του άλλου.

Αρκει τα δικά σου παιδάκια να παίξουνε. Ε οχι δεν πάει ετσι. Ο άλλος έγραψε οτι η δική μου αποψη δεν ειναι σωστή. Πλάκα μου κάνεις τωρα; Ο καθενας σχολιάζει. Ναι καποιες αντιληψεις ειναι πισω τι να κάνουμε τωρα!


Στην περιπτωση του καπνισματος εμενα θα μου προκληθει φθορά μέσα στο αμάξι. Μια φθορά την οποια εχω δει οταν μικροτερος καπνιζα μεσα στο δωμάτιο και μετά καθαριζα κιτρινιλες απο τους τοιχους ! Ενω δεν προκαλει καμια φθορά να μπω εγω στο σπιτι σου με το να φοράω τα παπουτσάκια μου. Το πάτωμα ειναι για να πατάμε! Δεν ειναι ουτε για να τρώμε ουτε για να παιζουμε. Τωρα αν κάποιος δεν το καταλαβαινει αυτο εντάξει δεν θα μαλώσουμε κιολας αλλα οχι να λέμε δεν πειράζει κιολας. Πισω απο την προτροπη να βγάλεις τα παπουτσια σου μάλλον κρυβεται μια λάθος πεποιθηση και αυτο ειναι που εμενα θα μου έκανε αρνητική εντυπωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Η λυση δεν ειναι να βγάζουν οι επισκέπτες τα παπουτσια κατα τη γνώμη μου αλλα τα παιδια να μην παιζουν στο πάτωμα και να κυλιούνται. Το πάτωμα οσο και να το κάνεις ειναι πάτωμα και θα ειναι βρώμικο (ακομα και αν φαινεται σφουγγαρισμένο) αυτη ειναι η φύση του :loltooth:
Ναι το παιδάκι που είναι μικρό και μπουσουλάει δεν θα παίζει στο πάτωμα, θα πετάει σαν πήγασος. Ένα πάτωμα είναι πολύ πιο καθαρό αν δεν πατάει κόσμος συνέχεια με τα παπούτσια που φοράει έξω, αν αυτό το βρίσκεις μη λογικό είσαι απλά περίεργος. Εγώ προσωπικά φοράω μόνο κάλτσες μέσα στο σπίτι (το καλοκαίρι ούτε αυτό) δεν μπορώ καθόλου τις παντόφλες. Θα μπαίνει ο άλλος με τις σκόνες τις λάσπες από έξω και θα πατάει στο χαλί και θα πατάω και γω εκεί πάνω ξυπόλυτη; Ή επειδή έρχεται κόσμος στο σπίτι μετά θα κάνω γενική σαν την παλαβή;
Το πόιντ είναι κυρίως ότι κάθε σπίτι έχει κάποιους κανόνες που εσύ ή εγώ δεν είμαστε σε θέση να "κατακρίνουμε". Αν ο άλλος σιχαίνεται την ιδέα να έχεις πατήσει έξω και να πας να πατάς στο χαλί του με τα παπούτσια και το βρίσκεις περίεργο ρίξε ένα σκούπισμα όπως φεύγεις. Επειδή στο σπίτι ΣΟΥ δεν σε πειράζει δεν σημαίνει ότι μπορείς να το επιβάλεις στα σπίτια άλλων. Αν σε ενοχλεί τόσο μη πας. Εγώ πάντως νιώθω πάντα πιο άνετα χωρίς παπούτσια και προτιμώ να τα βγάζω και χωρίς να με το ζητήσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Συμφωνω με την πρώτη προταση! Κατα τα αλλα δεν θα έκανα θέμα αλλα σιγουρα δεν θα μου άφηνε και την καλυτερη εντυπωση. Οσο για τις μικροβιοφοβιες και γενικά τις φοβιες ειμαι ένας τύπος που θέλει να ξεπερνιούνται οι δυσκολιες και τα κολληματα οποτε ουτε αυτο θα μου έκανε καλη εντύπωση.




Ναι γιατι αν μαυρισει η οροφη ποιος θα μου την φτιάξει μετά. Το θέλω καθαρό το αμαξι η οροφη δεν ειναι για να μαυριζει ουτε για να τρώμε μέσα. Απλοι κανονες ειναι αυτοι. Βασικοί και δεν τους αρνειται κανεις... αλλα τωρα να βγάλεις τα παπουτσια για να μη λερώσεις το πάτωμα θεωρω οτι ειναι υπερβολή. Επειδη δηλαδη θες εσυ να κυλιούνται τα παιδάκια σου χάμω κάτι που δεν ειναι επισης νορμάλ θα επιβάλλεις στους επισκέπτες να βγάλουν τα παππουτσια. Μάλλον θα εισαι και απο εκεινους που θα πεις ελα μωρε δεν πειράζει ας παιζουνε τα παιδια και στο δρομο να τα βλέπω. Και μπάπ η μπαλα πάνω στη περιουσια του άλλου.

Αρκει τα δικά σου παιδάκια να παίξουνε. Ε οχι δεν πάει ετσι. Ο άλλος έγραψε οτι η δική μου αποψη δεν ειναι σωστή. Πλάκα μου κάνεις τωρα; Ο καθενας σχολιάζει. Ναι καποιες αντιληψεις ειναι πισω τι να κάνουμε τωρα!


Στην περιπτωση του καπνισματος εμενα θα μου προκληθει φθορά μέσα στο αμάξι. Μια φθορά την οποια εχω δει οταν μικροτερος καπνιζα μεσα στο δωμάτιο και μετά καθαριζα κιτρινιλες απο τους τοιχους ! Ενω δεν προκαλει καμια φθορά να μπω εγω στο σπιτι σου με το να φοράω τα παπουτσάκια μου. Το πάτωμα ειναι για να πατάμε! Δεν ειναι ουτε για να τρώμε ουτε για να παιζουμε. Τωρα αν κάποιος δεν το καταλαβαινει αυτο εντάξει δεν θα μαλώσουμε κιολας αλλα οχι να λέμε δεν πειράζει κιολας. Πισω απο την προτροπη να βγάλεις τα παπουτσια σου μάλλον κρυβεται μια λάθος πεποιθηση και αυτο ειναι που εμενα θα μου έκανε αρνητική εντυπωση.

Το να κυλιούνται τα παιδιά κάτω δεν έχει τίποτα το επιλήψιμο και είναι μια χαρά. Το να μην τα αφήνεις θαρρώ πως είναι κόλλημα. Εγώ κάθομαι αρκετές φορές στο πάτωμα.

Το πάτωμα είναι για να πατάμε, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως ο καθένας θέλει σπίτι του ό,τι σκατά πάτησες εσύ στο δρόμο. Αν πατήσεις σε υγρή βρωμιά και μετά πατήσεις σε χαλί, αυτό θέλει καθαριστήριο, το οποίο δεν θα πληρώσεις εσύ προφανώς.


Το υπέρτατο αίσχος πάντως είναι αυτό που βλέπεις σε μερικές αμερικάνικες ταινίες που ανεβαίνουν σε κρεβάτια και καναπέδες με τα παπούτσια και πατάνε κιόλας. Αν το χα κάνει εγώ αυτό ποτέ η μάνα μου θα με είχε καθαρίσει εν ψυχρώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Χαλιά = βρώμα. Χωνέψτε το οι μανιακοί με τη καθαριότητα. Δεν είναι πάτωμα ή πλακακι να το καθαρίζεις κάθε εβδομάδα αποτελεσματικά.

Όσο και να τα καθαρίζεις, όσο και να αποτρέπεις τους επισκέπτες να βγάζουν τα παπούτσια τους αυτό δεν αλλάζει.
Για τα παιδιά υπάρχει η λύση του περιφραγμένου πάρκου.

Επίσης θεωρώ γυφτιά να λες του άλλου να βγάζει τα παπούτσια του για να μπεις στο σπίτι του. Δεν είμαστε Τουρκία ή άλλη χώρα που τα έχουν συνηθίσει αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top