Να βγάζουν οι επισκέπτες τα παπούτσια;

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Έλα ντε, κι εγώ έχω αναρωτηθεί πολλές φορές. Και το βρίσκω αρκετά παράδοξο, μιας και στην Ελλάδα είναι κοινή πρακτική να φοράμε μεν παπούτσια, και να καθαρίζουμε τα πατώματα με σκληρά προϊόντα όπως η χλωρίνη, δε. Γενικολογώ αλλά αυτό μου έχει μείνει...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Στο σπίτι μας, δεν φοράμε παπούτσια. Γιατί είναι το σπίτι μας, και νιώθουμε άνετα να μην φοράμε παπούτσια. Ούτε καν ρούχα κανονικά. Συνήθως φοράμε ρούχα σπιτιού, ή πυτζάμες.
Όταν όμως είμαστε σε ένα ξένο χώρο, ε συνήθως δεν νιώθουν όλοι άνετα να μην φοράνε τα παπούτσια τους, ή να φοράνε τις ξένες παντόφλες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Κι εγώ δεν έχω πρόβλημα με τα παπούτσια, εκτός κι αν μου έρθει ο άλλος με την αρβύλα απ΄το χωράφι λχ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elepan

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Πρώτη φορά μαθαίνω.... πως σε κάποια σπίτια, οι οικοδεσπότες λένε στους επισκέπτες να βγάλουν τα παπούτσια. :confused: ΕΛΕΟΣ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΨΑΡΑΚΙ1993

Πολύ δραστήριο μέλος

Η BLOODY MARY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Παιδαγωγός και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,816 μηνύματα.
φυσικα και πρεπει να βγαζουν τα παπουτσια δεν ειμαι υποχρεωμενη να τρωω στη μαπα την μπιχλα του καθενος(εννοειται οτι τα βγαζω και εγω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

έλπις20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η έλπις20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 137 μηνύματα.
και αντε τα βγαζουν οι επισκεπτες τα παπουτσια εγω που θα βρω τα λεφτα να παρω για το καθενα παντοφλα??η να του λεω απο πριν να φερει τις δικες του?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΨΑΡΑΚΙ1993

Πολύ δραστήριο μέλος

Η BLOODY MARY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Παιδαγωγός και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,816 μηνύματα.
και αντε τα βγαζουν οι επισκεπτες τα παπουτσια εγω που θα βρω τα λεφτα να παρω για το καθενα παντοφλα??η να του λεω απο πριν να φερει τις δικες του?

με τις καλτσες μια χαρα θα ναι;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mister No0ne

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Mister No0ne αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 385 μηνύματα.
εγω τα βγαζω παντα... παντα οταν πηγαινω επισκεψη, εννοειται και στο δικο μου.. Οταν ερχονται σε μενα φυσικα και τους λεω να τα βγαλουν 1ον) για να μην λερωσει το πατωμα) και 2ον) για να αισθανονται και οι καλεσμενοι μου ανετα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Ηρώ_

Δραστήριο μέλος

Η _Ηρώ_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Σκηνοθέτης και μας γράφει απο Τσεχία (Ευρώπη). Έχει γράψει 501 μηνύματα.
Εγώ πάντως τους λέω να βγάλουν και τα ρούχα τους για να νιώσουν πιο άνετα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Εγώ πάντως τους λέω να βγάλουν και τα ρούχα τους για να νιώσουν πιο άνετα..
Και εγω, αλλα ειναι ντροπαλοι και δεν το κανουν :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

φρι

Διάσημο μέλος

Η φρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 2,022 μηνύματα.
ουτε καν !ίσα ίσα με εκνευριζουν οι πολυ συντηρητικοι και καθαροι ανθρωποι :P ας καθισουν με τα παπουτσια τους οι ανθρωποι κι ας εχω και χαλιά :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Ηρώ_

Δραστήριο μέλος

Η _Ηρώ_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Σκηνοθέτης και μας γράφει απο Τσεχία (Ευρώπη). Έχει γράψει 501 μηνύματα.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Εμένα μου φαίνονται πολύ κομπλεξάρες όσοι θέλουν να βγάζουν τα παπούτσια τους. Αν είσαι τόσο υστερικός με την καθαριότητα τότε μην καλείς καθόλου κόσμο και έχε το σπίτι σου σε καραντίνα.
Σιγά μην αναγκάζω τους επισκέπτες να φοράνε και ειδική αποστειρωμένη στολή, σκουφάκι στα μαλλιά για να μην πέφτουν τρίχες και μάσκα στο πρόσωπο λες και μπαίνουν στην εντατική.
Και στο κάτω κάτω μου φαίνεται πιο σιχαμάρα να βλέπω τα πόδια τους και τα βρωμερά παπούτσια τους πιο κει.
Χίλιες φορές να καθαρίσω μετά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

φρι

Διάσημο μέλος

Η φρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 2,022 μηνύματα.
Εμένα μου φαίνονται πολύ κομπλεξάρες όσοι θέλουν να βγάζουν τα παπούτσια τους. Αν είσαι τόσο υστερικός με την καθαριότητα τότε μην καλείς καθόλου κόσμο και έχε το σπίτι σου σε καραντίνα.
Σιγά μην αναγκάζω τους επισκέπτες να φοράνε και ειδική αποστειρωμένη στολή, σκουφάκι στα μαλλιά για να μην πέφτουν τρίχες και μάσκα στο πρόσωπο λες και μπαίνουν στην εντατική.
Και στο κάτω κάτω μου φαίνεται πιο σιχαμάρα να βλέπω τα πόδια τους και τα βρωμερά παπούτσια τους πιο κει.
Χίλιες φορές να καθαρίσω μετά.

συμφωνω απολυτα!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EnnisDelMar!

Δραστήριο μέλος

Η EnnisDelMar! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Διαιτητής. Έχει γράψει 768 μηνύματα.
Εγώ να σας πω την αλήθεια, παλαιότερα για κάποιο (ανεξήγητο) λόγο πίστευα ότι αγένεια είναι το να βγάζεις τα παπούτσια σου στο σπίτι ξένων ατόμων (όχι ότι αυτό με εμπόδιζε βέβεαια απ'το να το κάνω:P). Προφανώς είναι υπερβολή να ζητήσεις από κάποιο καλεσμένο να βγάλει τα παπούτσια τους, αλλά επειδή εγώ προτιμώ να είμαι ξυπόλητη γενικά και φαντάζομαι και οι άλλοι τι ίδιο, είναι κάτι που το προτείνω, καθαρά για λόγους άνεσης:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Areti91

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Areti91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 283 μηνύματα.
Εμένα μου φαίνονται πολύ κομπλεξάρες όσοι θέλουν να βγάζουν τα παπούτσια τους. Αν είσαι τόσο υστερικός με την καθαριότητα τότε μην καλείς καθόλου κόσμο και έχε το σπίτι σου σε καραντίνα.
Σιγά μην αναγκάζω τους επισκέπτες να φοράνε και ειδική αποστειρωμένη στολή, σκουφάκι στα μαλλιά για να μην πέφτουν τρίχες και μάσκα στο πρόσωπο λες και μπαίνουν στην εντατική.
Και στο κάτω κάτω μου φαίνεται πιο σιχαμάρα να βλέπω τα πόδια τους και τα βρωμερά παπούτσια τους πιο κει.
Χίλιες φορές να καθαρίσω μετά.
Ακριβώς αυτό!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akaliptos69

Νεοφερμένος

Ο akaliptos69 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Η απάντηση για μένα είναι εξαρτάται...
Τυγχάνει να είμαι πατέρας ενός πανέμορφου (πάσχω από το τυπικό σύνδρομο κουκουβάγιας) μωρού 16 μηνών. Προκειμένου να μπορεί να κινείται ελεύθερα στο σπίτι, στρώσαμε όλους τους χώρους του σπιτιού με μοκέτα (μη ρωτάτε... μου βγήκε ο κ#$%ς μέχρι να το καταφέρω). Επειδή η κοράκλα μου ξεκίνησε (όπως όλα τα μωρά) με μπουσούλημα καταλαβαίνει κανείς ότι τα χεράκια της ήταν συνεχώς στην μοκέτα και μετά στο στόμα με εναλλαγές 200/λεπτό. Αυτό σημαίνει ότι για την περίοδο μέχρι η μικρούλα να περπατήσει κανείς στο σπίτι δεν έμπαινε με παπούτσια. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι πρέπει και εμείς σα ζευγάρι να αποκλειστούμε κοινωνικά. Απλώς ενημερώναμε τους καλεσμένους για την κατάσταση ώστε να ξέρουν τι θα αντιμετωπίσουν και να είναι καταλλήλως προετοιμασμένοι. Να ξέρετε ότι κανείς δεν το σχολίασε (τουλάχιστον μπροστά μας) αρνητικά και όλοι το σεβάστηκαν και το κατάλαβαν χωρίς δεύτερες κουβέντες. Πριν από την γέννηση της μικρής το σπίτι ήταν ελεύθερο για διέλευση όπως ο καθένας θεωρούσε καλύτερο για τον εαυτό του. Εμένα για παράδειγμα μου αρέσει να περπατάω ξυπόλυτος στο σπίτι και τα παπούτσια τα έβγαζα πάντα, όπως και καναδυό ακόμα φίλοι. Νομίζω ότι εκτός και αν συντρέχουν άλλοι λόγοι, το θέμα είναι καθαρά τυπικό ζήτημα "κολοκυθόπιττας".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

valeria..

Νεοφερμένος

Η valeria.. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Το εθιμο σε καποιες χωρες να βγαζουν τα παπουτσια τους
οταν πανε για επισκεψη δεν ειναι για να νιωθει ανετα αλλα
για να μη λερωσει το σπιτι του/της οικοδεσποτη/δεσποινας.
Εγω παντως δε τα βγαζω ποτε τα παππουτσια μου και ουτε
ζηταω απο τους αλλους να το κανουν. Τωρα οσο για τα ρουχα
αν τα βγαλει ο επισκεπτης μαλλον δεν εχει ερθει για μια απλη
επισκεψη..:);):hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DanaiPsa

Νεοφερμένος

Η DanaiPsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Φυσικά και έχει σημασία αφού έτσι δείχνεις στον άλλον ότι δεν αδιαφορείς για την καθαριότητα του σπιτιού του και ότι δεν θέλεις να τον επιβαρύνεις βρομίζοντας το σπίτι του, το οποίο μετά θα πρέπει να καθαρίσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Ναι μήπως να κάνουν και 10 μετάνοιες??? Όχι ρε παιδιά δεν χρειάζεται να βγάλει κανείς τα παπούτσια του!Εντάξει αν είναι λασπωμένα θα πρέπει να κάνει ένα κόπο να τα καθαρίσει...αν έχει τάκτ και είναι ευγενικός..Από κει και πέρα δεν έχει σημασία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top