Να κλείσει τα σύνορα της η ΕΕ προς όλους τους Μουσουλμάνους πρόσφυγες;

Κλείσιμο ευρωπαικών συνόρων για όλους τους μουσουλμάνους πρόσφυγες

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 43)
  • Ναι

    Ψήφοι: 30 69.8%
  • Όχι

    Ψήφοι: 13 30.2%

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,009 μηνύματα.
Πάντως η αρχική ερώτηση δεν στέκει.
Γιατί; Φαντάζομαι πολλοί θα θέλαμε να ζούμε σ΄έναν <<κόσμο>> όμορφο, με φίλους, με ανθρώπους που συννενοούμαστε, έχουμε ίδια γούστα, ίδια μουσική κλπ. Δε γίνεται όμως. Απ τα πρώτα που μας έμαθαν, όταν ήμασταν παιδιά, ήταν να μάθουμε να ζούμε με διαφορετικούς ανθρώπους και να βρίσκουμε λύσεις.

Μια μικρή ιστοριούλα. Πριν 7 χρόνια εργαζόμουν σε έναν χώρο με άλλες 4 συναδελφους και μας είχαν σαν .... παραγκωνισμένες σε έναν κοντέινερ, όπου κανείς απ τους προϊστάμενους δεν ερχόταν. Εμείς περάσαμε τον ωραιότερο χρόνο της ζωής μας. Ήμασταν 5 κυρίες: ελληνίδα (εγώ), γερμανίδα, μεξικανή, πολωνέζα και ρωσίδα. Κάναμε μια εξαιρετική παρέα. Εργαζόμασταν μεν, αλλά στα διαλείμματα εργασίας μας, γινόταν ο κοντέινερ .... της ποπίτσας! Μέχρι συρτάκι τους έμαθα και χορεύαμε. Ε, μας το ...διέλυσαν! Μας χώρισαν! Θέλω να πω, πως δεν είναι πάντα όλα μια ευ- ή δυσ τοπία, όπου ορισμένοι με ίδιο χιούμορ, μουσική και που καταλαβαίνονται πιάνουν έναν χώρο και περνούν καλά.
Ούτε μπορούμε να διώχνουμε απ τον χώρο μας, όποιον δε μας αρέσει
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Το θέμα είναι οτι κάποιοι, αντί να θυμώσετε με τις χώρες που δε δέχονται κανένα μετανάστη, θυμώνετε με τους μετανάστες.

Μετανάστες και πρόσφυγες θα υπάρχουν γιατί υπάρχουν λαθροκινητές και γιατί έτσι είναι πλέον τα πράγματα. Γιατί δεν πιέζει η ευρωπαϊκή κοινότητα να βγει νόμος όλα τα κράτη να δέχονται ίδιο αριθμό μεταναστών; Να υπάρχουν κονδύλια για εργασία, εκπαίδευση, διατροφή τους; Να υπάρχουν κονδύλια για να δίνονται ή να απορρίπτονται οι αιτήσεις ασύλου σε 3 μέρες;

Γιατί είναι πιο εύκολο το πονάει χέρι κόψει χέρι από το να πάμε κόντρα στην αγία ευρωπαϊκή ένωση.
απλά, ορισμένοι πιστεύουν, πως αυτές οι χώρες, που δε δέχονται κανέναν μετανάστη (πχ Ουγγαρία), κάνουν καλά. Γιατί να θυμώσουν μ αυτές; Αυτό που λες, προσπαθούν να το βρουν οι ευρωπαίοι, αλλά έχουν κάτι τέτοιους και τα μπλοκάρουν όλα.
 

aggorf

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο aggorf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 247 μηνύματα.
Bro, μην τους κάνεις όλους αχταρμά. Δεν είναι εθνικιστής όποιος δεν θέλει τους λαθροέποικους. Εδώ μέσα και αριστερά άτομα πλέον δηλώνουν κατά.

Ο Λιάκουρας ουδεμία σχέση έχει με τον εθνοπατριωτικό χώρο. Δεν αποδέχεται τις εθνικές ιδέες. Μην πετάτε χαρακτηρισμούς στο έτσι .
Το να "μην θέλεις τους λαθροεποικους"(για να χρησιμοποιήσω το δικό σου λεξιλόγιο) είναι μια ακροδεξιά άποψη/τοποθέτηση. Αυτό που είπες είναι το αντίστοιχο με το να λες "δεν είναι κομμουνιστής οποίος του αρέσει η ΕΣΣΔ. Εδώ μέσα και δεξιά άτομα δηλώνουν υπέρ"

Ο Λιάκουρας εφόσον χρησιμοποιεί ακροδεξιά "επιχειρήματα"(που λέει ο λόγος) κι έχει απόψεις που ανήκουν στην ακροδεξιά μια χαρά σχέση έχει με τον "εθνικό πατριωτικό χώρο"(πάλι δικό σου λεξιλόγιο)


Το πρόβλημα είναι πως οι λαθρομετανάστες-κατακτητές κάνουν άγρια εγκλήματα σε βάρος του ντόπιου πληθυσμού και κάποιοι έχετε φροντίσει να γίνετε οι καλλίτερες ορντινάντσες τους. Βέβαια αν κυριαρχήσετε παρέα και μας απελάσετε χάρη θα μας κάνετε που θα μας γλυτώσετε καθώς μόλις εδραιώσουν την εξουσία τους εσείς οι άθεοι θα αποχαιρετήσετε το κεφάλι σας. Εμάς τους αλλόθρησκους (αβρααμικών θρησκειών) άιντε θα μας την χαρίσουν επιβάλλοντας μας φόρο υποτέλειας (τζίζγια) και θα παντρεύονται δια της βίας τις κόρες μας (για την ώρα τις βιάζουν απλά). Για εσάς ούτε αυτό το «προνόμιο» δεν θα υπάρχει
Αυτό το παραλήρημα σου το αφήνω ασχολίαστο. Ότι χρήζει απάντησης από εδώ πέρα το έχω ήδη απαντήσει πιο πάνω, τα υπόλοιπα λέγε τα το βράδυ στο κρεβάτι σου πριν πέσεις για ύπνο

Υγ: σε εσένα όπως και στην πουπουλινα χρωστάω από ένα κατεβατο για να "απαντήσω" στις "ιδέες" σας...
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,160 μηνύματα.
αυτό που λες, εμποδίζει την ελευθερία της έκφρασης. Θα τους χαρακτηρίζατε <<προδότες>> επειδή κατά τη γνώμη κάποιων άλλων, η άποψή τους είναι αντίθετη με το συμφέρον της φυλής που έτυχε να γεννηθούν. Να τους στερήσει το <<κατεστημένο>> 'οπως λες, το δικαίωμα λόγου (??). Με ποιο κριτήριο;

(φυσικά και δεν είμαι φίλη του ισλάμ, αν και έχω καναδυο μουσουλμανες φίλες)

Αυτή η ιδεολογική περιθωριοποίηση, που λες, είναι μια λογική λύση
Καμμία ελευθερία δεν εμποδίζει. Πρακτικά εγώ αναφέρομαι σε κάτι όπως συμβαίνει τώρα απλά από την αντίθετη μεριά. Δηλαδή, τώρα εδώ και δύο δεκαετίες προβάλλεται ως το σωστό και το προοδευτικό το να μην υπερασπίζεσαι την φυλή σου (αν είσαι Λευκός πάντα, οι άλλοι έχουν κάθε δικαίωμα ρε παλιομπασίστα να είναι υπερήφανοι), το Έθνος σου και να μιλάς για πολυπολιτισμό και αρμονική συνύπαρξη με άτομα που θέλουν να σε εξ αφανίσουν. Εγώ προβάλλω το να προωθείται αυτό που αντιμάχονται αυτές οι απόψεις. Δεν μίλησα για φίμωση καμμίας φωνής. Μίλησα για προώθηση του κοινωνικά ορθού.

Προδότες είναι και αυτό το πιστεύουν σε όλες τις φυλές. Όσο αστείο είναι να βλέπεις μαύρους να μιλάνε για Χίτλερ όπως ο Kanye West άλλο τόσο αστείο είναι να βλέπεις λευκούς με ταμπέλλες goodnight white pride και τέτοια. Αισχροί προδότες είναι που αντί να περιθωριοποιούνται δέχονται το απόλυτο χαιδεμα από τα μίντια και από όλο το σημερινό δυτικό κατεστημένο που τους παρουσιάζει ωσάν πρότυπα πολίτη.

Το θέμα είναι οτι κάποιοι, αντί να θυμώσετε με τις χώρες που δε δέχονται κανένα μετανάστη, θυμώνετε με τους μετανάστες.

Μετανάστες και πρόσφυγες θα υπάρχουν γιατί υπάρχουν λαθροκινητές και γιατί έτσι είναι πλέον τα πράγματα. Γιατί δεν πιέζει η ευρωπαϊκή κοινότητα να βγει νόμος όλα τα κράτη να δέχονται ίδιο αριθμό μεταναστών; Να υπάρχουν κονδύλια για εργασία, εκπαίδευση, διατροφή τους; Να υπάρχουν κονδύλια για να δίνονται ή να απορρίπτονται οι αιτήσεις ασύλου σε 3 μέρες;

Γιατί είναι πιο εύκολο το πονάει χέρι κόψει χέρι από το να πάμε κόντρα στην αγία ευρωπαϊκή ένωση.
Γιατί προφανώς δεν θα ζητήσω τα ρέστα από τον μέσο Πολωνό ή Ούγγρο που δεν θέλει να του γίνουν οι πόλεις γκέττο, να φοβούνται να μπουν στα αστικά μην τους έρθει κανένας ουρλιάζοντας Αλλάχ Ακμπάρ με μαχαίρι όπως στην Γαλλία ή που δεν θέλει να του βιαστεί η κόρη όπως γίνεται στην Σουηδία ιδίως.

Αυτές οι χώρες είναι τα φωτεινά παραδείγματα όλων, οι στυλοβάτες της Ευρώπης.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Το να "μην θέλεις τους λαθροεποικους"(για να χρησιμοποιήσω το δικό σου λεξιλόγιο) είναι μια ακροδεξιά άποψη/τοποθέτηση. Αυτό που είπες είναι το αντίστοιχο με το να λες "δεν είναι κομμουνιστής οποίος του αρέσει η ΕΣΣΔ. Εδώ μέσα και δεξιά άτομα δηλώνουν υπέρ"

Ο Λιάκουρας εφόσον χρησιμοποιεί ακροδεξιά "επιχειρήματα"(που λέει ο λόγος) κι έχει απόψεις που ανήκουν στην ακροδεξιά μια χαρά σχέση έχει με τον "εθνικό πατριωτικό χώρο"(πάλι δικό σου λεξιλόγιο)
Όχι μαν, δεν πάει έτσι. Το να μην θες ένα ξενικό σώμα κατοχής στην χώρα σου δεν είναι ακροδεξιά θέση. Το βλέπεις και στις ψήφους. 22 υπέρ. 22 ακροδεξιούς στο φόρουμ δεν είχαμε ποτέ. Η πλειοψηφία κεντρώοι είναι και κάποιοι αριστεροί που έχουν αγανακτήσει με όσα βλέπουν στην Ευρώπη καθημερινά.


Αυτό το παραλήρημα σου το αφήνω ασχολίαστο. Ότι χρήζει απάντησης από εδώ πέρα το έχω ήδη απαντήσει πιο πάνω, τα υπόλοιπα λέγε τα το βράδυ στο κρεβάτι σου πριν πέσεις για ύπνο

Υγ: σε εσένα όπως και στην πουπουλινα χρωστάω από ένα κατεβατο για να "απαντήσω" στις "ιδέες" σας...
Δεν έχεις απαντήσει σε τίποτα βασικά μπρο μου. Έχεις υπερβολική αυτοπεποίθηση πως οι απαντήσεις σου είναι σωστές ενώ δεν λες και τίποτα. Το όλο νόημα είναι σαν τα woke NPC "και οι Έλληνες τα κάνουν", "οι λευκοί φταίνε", "μπασίστες".
 
Τελευταία επεξεργασία:

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,818 μηνύματα.
Αγαπητή Πουπουλίνα, σκέψου μια πραγματοποιήσιμη λύση, να ξεχωρίσεις αυτούς που δέχεσαι και αυτούς που δε δέχεσαι. Και αν κάποιοι τελικά αποτύχουν τις ...εξετάσεις, τι θα τους κάνεις;
Βρε καλο μου εγω αυτην την σκεψη εχω,,,αυτην εβαλα σε γλακοπ.Ελα παναγια μου δηλαδη...δεν μπορω; Πρεπει σωνει και καλα να με βαλεις στις δικες σου αποψεις;

Λεω ΞΕΚΑΘΑΡΑ οχι πλεον, σε ΝΕΑ ορδη μουσουλμανων,εφοσον ΔΕΝ μπορουμε να ξεχωρισουμε ποιος ειναι ο οκ και ποιος ο εξτρεμιστης.
Διαφωνεις; Πολυ ωραια πεστο και ψηφισε αναλογα.

Εγω ΑΥΤΟ πιστευω και σε αυτο κανω γκαλοπ τελεια και παυλα.Μα τι φασισμος ειναι αυτος να ενστερνιστουμε σωνει και καλα οτι εσεις θελετε; Θα μου αλαξεις τη σκεψη μου δηλαδη με το ετσι θελω;Για σκεψου καλα τι κανεις τοσες ωρες τωρα.

Για ποιες εξετασεις μιλας; ελα παναια μου.Ειπα εγω εξετασεις; :1eye:

ΕΓΩ ΛΕΩ ΚΑΝΕΝΑΣ.
Τελεια και παυλα.
Η κατασταση ειναι τοσο επικινδυνη και σοβαρη που πιστευω οτι δνε πρεπει πλεον να δεχομαστε αλλους μουσουλμανους αφου απο αυτην την θρησκεια εχουμε τους τζιχαντ και με μεγαλο ποσοστο μαλιστα.
Αν διαφωνεις ειναι οκ για αυτο και ανοιξα το θεμα.,αλλα δεν σημαινει αυτο οτι εσυ και οποιος ναναι δικαιουτε να μου πιπιλιζει τα αυτια να αλλαξω αυτο που εγραψα και πιστευω.
Μα τι ειναι τουτοι μωρε;
 

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,674 μηνύματα.
Ο τίτλος του θέματος είναι απιστευτα προβληματικός. Βρε συ @Πουπουλίνα , πως από την στιγμή που η ΕΕ σου λεει ότι κάθε χώρα της πρεπει να δέχεται τους πρόσφυγες προκειμένου να σωθεί η ζωη τους από τις xy απειλές που δέχονται από την δικη τους χώρα, θα πεις εσυ το μεγάλο ΟΧΙ επειδή καποιοι από αυτούς μπορεί να είναι μουσουλμάνοι; Με ποιο δικαίωμα; Με το αυτό που σου παρέχει η δημοκρατία; Το έχουμε πει εκατοντάδες φορές, η δημοκρατία δεν είναι καθόλου δημοκρατική. Και με ποια λογική (όση κατέχεις τέλος πάντων) χωρίζεις του καλούς ανθρώπους από τους κακούς με βάση την θρησκεία;

Μήπως το πρόβλημα είναι ότι οι άνθρωποι δίνουν τρελή σημασια στις Αβρααμικες θρησκείες;
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,818 μηνύματα.
Αλήθεια, τη Ρουάντα τη ρωτήσαμε;
Πλακα μου κανεις; ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΤΗΝ ΡΩΤΗΣΑΜΕ; την ΕΕ;;; Ολους να τους ρωταμε την ελλαφδα η ην ΕΕ οχι; ΓΙΑΤΙ;
Ακουτε τι γραφετε;

Κια για τον αλλον τον φριπαλαισταιντζιχανττ να πω οτι ξερω πολυ καλα οτι εχουμε υπογραψει συνθηκες να δεχομαστε ΕΝΑΝ ΟΡΙΣΜΕΝΟ ΑΡΙΘΜΟ ΠΡΟΣΦΥΓΩΝ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΠΡΟΣΦΥΓΩΝ.
Αυτος ο αριθμος οχι μονο εχει ξεπεραστει μαζι με τους λαθρο...αλλα αυτο ακριβως εξηγω.

Η ΕΕ αν πρεπει αυτη τη στιγμη να σταματησει να τηρει αυτη τη συνθηκη και ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ , κα να μην δεχοματε ΚΑΝΕΝΑΝ...ΚΑΝΕΝΑΝ μουσουλμανο ΥΠΟ ΤΙ ΠΑΡΟΥΣΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΚΑΙ ΥΠΟ ΤΟ ΠΡΙΣΜΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΠΟΙΟς ΕΙΝΑΙ ΕΞΤΡΕΜΙΣΤΗς ΚΑΙ ΠΟΙΟς ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΕΞΤΡΕΜΙΣΤΗΣ,εφοσον απο αυτην την θρησκεια εχουμε αυτα τα φαινομενα.;;;;;Δυσκολο να γινει κατανοητο; ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΤΟΥ ΤΙΛΟΥ ΣΕ ΠΙΟ ΛΙΑΝΑ.

Απλα και ξεκαθαρα.
Διαφωνητε,γραψτε το και ψηφιστε αναλογα.
Συμφωνητε..γραψτε το και ψηφιστε αναλογα.

Το να μας τα πρηζουν 5 νοματαιοι σωνει και καλα να αλλαξουμε γνωμη...ΠΩΣ ΣΑΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟ; ΕΙΝΑΙ ΟΚ;/
Ελα παναγια μου
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ο τίτλος του θέματος είναι απιστευτα προβληματικός.
Απαντω και σε εσενα.ΥΠΟΘΕΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΛΕΜΕ.Ξεκολληστε γμτ απο τα κουτακια σας.
ΞΕΚΑΘΑΡΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο,ΤΙΤΛΟΣ,ΑΛΛΟ ΑΝ ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ.Κια το εξηγω και αιτιολογω,απλα παλι δεν σας αρεσει.ΟΚ.Ψηφηστε διαφωνω.ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ;

Ο τιτλος μου ειναι ξεκαθαρος και ειναι αυτος που πρεπει.Κια ξαναλεω.Γνωριζω τις συνθηκες, ΕΓΩ ΤΙ ΕΛΕΓΑ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΔΩ ;Τωρα ομως.λεω...αλλαζουν τα δεδομενα και λεω οτι πρεπει να γινει αυτο.Συμφωνητε η διαφωνητε;
Απλα και ομορφα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Και με ποια λογική (όση κατέχεις τέλος πάντων) χωρίζεις του καλούς ανθρώπους από τους κακούς με βάση την θρησκεία;
Αν εσυ ειδες αυτο να γραφω,τοτε μαλλον εσυ δεν κατεχεις την λογικη.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,674 μηνύματα.
Πλακα μου κανεις; ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΤΗΝ ΡΩΤΗΣΑΜΕ; την ΕΕ;;; Ολους να τους ρωταμε την ελλαφδα η ην ΕΕ οχι; ΓΙΑΤΙ;
Ακουτε τι γραφετε;

Κια για τον αλλον τον φριπαλαισταιντζιχανττ να πω οτι ξερω πολυ καλα οτι εχουμε υπογραψει συνθηκες να δεχομαστε ΕΝΑΝ ΟΡΙΣΜΕΝΟ ΑΡΙΘΜΟ ΠΡΟΣΦΥΓΩΝ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΠΡΟΣΦΥΓΩΝ.
Αυτος ο αριθμος οχι μονο εχει ξεπεραστει μαζι με τους λαθρο...αλλα αυτο ακριβως εξηγω.

Η ΕΕ αν πρεπει αυτη τη στιγμη να σταματησει να τηρει αυτη τη συνθηκη και ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ , κα να μην δεχοματε ΚΑΝΕΝΑΝ...ΚΑΝΕΝΑΝ μουσουλμανο ΥΠΟ ΤΙ ΠΑΡΟΥΣΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΚΑΙ ΥΠΟ ΤΟ ΠΡΙΣΜΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΠΟΙΟς ΕΙΝΑΙ ΕΞΤΡΕΜΙΣΤΗς ΚΑΙ ΠΟΙΟς ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΕΞΤΡΕΜΙΣΤΗΣ,εφοσον απο αυτην την θρησκεια εχουμε αυτα τα φαινομενα.;;;;;Δυσκολο να γινει κατανοητο; ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΤΟΥ ΤΙΛΟΥ ΣΕ ΠΙΟ ΛΙΑΝΑ.

Απλα και ξεκαθαρα.
Διαφωνητε,γραψτε το και ψηφιστε αναλογα.
Συμφωνητε..γραψτε το και ψηφιστε αναλογα.

Το να μας τα πρηζουν 5 νοματαιοι σωνει και καλα να αλλαξουμε γνωμη...ΠΩΣ ΣΑΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟ; ΕΙΝΑΙ ΟΚ;/
Ελα παναγια μου
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Απαντω και σε εσενα.ΥΠΟΘΕΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΛΕΜΕ.Ξεκολληστε γμτ απο τα κουτακια σας.
ΞΕΚΑΘΑΡΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο,ΤΙΤΛΟΣ,ΑΛΛΟ ΑΝ ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ.Κια το εξηγω και αιτιολογω,απλα παλι δεν σας αρεσει.ΟΚ.Ψηφηστε διαφωνω.ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ;

Ο τιτλος μου ειναι ξεκαθαρος και ειναι αυτος που πρεπει.Κια ξαναλεω.Γνωριζω τις συνθηκες, ΕΓΩ ΤΙ ΕΛΕΓΑ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΔΩ ;Τωρα ομως.λεω...αλλαζουν τα δεδομενα και λεω οτι πρεπει να γινει αυτο.Συμφωνητε η διαφωνητε;
Απλα και ομορφα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Αν εσυ ειδες αυτο να γραφω,τοτε μαλλον εσυ δεν κατεχεις την λογικη.
Βλεπω δυσκολεύεσαι να μιλήσεις με ένα Α επίπεδο. Τα επιχειρήματά σου δεν στέκουν, απλά παίρνεις κάποια γνωστά γεγονότα και βγάζεις ένα εσφαλμένο συμπέρασμα.
Υπαρχουν και χριστιανοί εξτρεμιστές οι οποίοι αποτελούν δηλητήριο σε αυτή την κοινωνία. Εσυ απλά στέκεσαι στους μουσουλμάνους (που ανέκαθεν υπηρχε μίσος ανάμεσα σε χριστιανούς και μουσουλμάνους) και λες ότι αυτοί και μόνο αυτοί είναι που προκαλούν ο,τι συμβαίνει.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,295 μηνύματα.
Γιατί προφανώς δεν θα ζητήσω τα ρέστα από τον μέσο Πολωνό ή Ούγγρο που δεν θέλει να του γίνουν οι πόλεις γκέττο, να φοβούνται να μπουν στα αστικά μην τους έρθει κανένας ουρλιάζοντας Αλλάχ Ακμπάρ με μαχαίρι όπως στην Γαλλία ή που δεν θέλει να του βιαστεί η κόρη όπως γίνεται στην Σουηδία ιδίως.
Αυτά συμβαίνουν ακριβώς επειδή δεν γίνονται γρήγορα οι διαδικασίες ασύλου και έτσι μένουν και εγκληματίες / ψυχασθενείς αλλά και γιατί δεν υπάρχει μέρμνα για το τί θα κάνουν όταν έρθουν όλοι αυτοί στην οποιαδήποτε ευρωπαϊκή χώρα. Αν υπήρχαν τρόποι να εκπαιδευτούν τα παιδιά και να δουλέψουν οι μεγάλοι, δε λέω οτι θα εξαλείφονταν όλα αυτά τα παραδείγματα, αλλά θα περιορίζονταν.

Είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα με το να λέει κάποιος "δεν έχω κάτι με τους γκέι αλλά δε θα ήθελα ο γιος μου να βγει γκέι". Δε θες ο γιος σου να βγει γκέι ακριβώς επειδή υπάρχουν άνθρωποι σαν εσένα που περιθωριοποιούν - στιγματίζουν - κακολογούν - αποφεύγουν τους γκέι. Σε χώρες που το να είσαι γκέι είναι αποδεκτό, κανείς δεν θα έχει πρόβλημα το παιδί του να είναι γκέι.

Θέλω να πω οτι το πρόβλημα ξεκινάει με τη μην αντιμετώπιση του αρχικού προβλήματος και όσο δεν αντιμετωπίζεται το αρχικό πρόβλημα, τόσο θα διογκώνεται το αποτέλεσμα αυτού.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,818 μηνύματα.
Βλεπω δυσκολεύεσαι να μιλήσεις με ένα Α επίπεδο. Τα επιχειρήματά σου δεν στέκουν, απλά παίρνεις κάποια γνωστά γεγονότα και βγάζεις ένα εσφαλμένο συμπέρασμα.
Υπαρχουν και χριστιανοί εξτρεμιστές οι οποίοι αποτελούν δηλητήριο σε αυτή την κοινωνία. Εσυ απλά στέκεσαι στους μουσουλμάνους (που ανέκαθεν υπηρχε μίσος ανάμεσα σε χριστιανούς και μουσουλμάνους) και λες ότι αυτοί και μόνο αυτοί είναι που προκαλούν ο,τι συμβαίνει.
Ναι...υπαρχουν και Λουκαδες σε αυτην την κοινωνια,αλλα δεν μπορεις να εξομοιωνεις τους τζιχαντ με τον γραφικο παπα με τον σταυρο και την Λουκα.Επισης αυτοι ΜΕΝΟΥΝ ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΤΟΥΣ...οπως επισης και οι μουσουλμανοι που ΗΔΗ εχουν παρει ασυλο και μενουν εδω ή ΕΕ εγω δεν ειπα να φυγουν αυτοι,δεν ειπα εγω να φυγουν αυτοι,αν καταλαβαινεις ελληνικα εγω ειπα να ΜΗΝ ΔΕΧΟΜΑΣΤΕ ΑΛΛΟΥΣ...γιατι η κατασταση ειναι πολυ επικινδυνη..εχει αρχισει να αλλοιωνεται ο πληθυσμος και δεν μπορεις να ξεχωρισεις αν αυτος που θα ζητησει ασυλο ειναι εξτρεμιστης ή θα γινει εξτρεμιστης.

Τελεια και παυλα σου αρεσει δεν σουα ρεσει και εχω δικαιωμα να το συζητω.

Τωρα αν εσενα σου αρεσουν οι εξτρεμιστες,οκ παρτους μαζι σου,αλλα δνε μπορει να θεωρεις παραλογα αυτα που λεμε ορισμενοι,οχι ολοι βεβαια.
Κατα τα αλλα εγω μιλαω σε ενα Α με τονο επιπεδο,εσυ μαλλον δεν μπορεις να ανταπεξελθεις σε αυτο.Βεβαι παντα οποιος δενε χει τι να πει λεει τα κλασικα για το επιπεδο..οκ.
ΟΚ μην το κουραζεις..δεν πειραζει. :beachball:
Κια βεβαιως να πω οτι αυτη η γενικευση που κανεις σαφως ειναι εκ τουπονηρου.Οχι ομως του εξυπνου..αλλα του πονηρου θα ελεγα.
Δεν λεω καλο μου κοριτσακι οτι για ολα τα δεινα φταινε οι μουσουλμανοι,ξες..δεν μεταλαχθηκε σε ενα βραδυ η ιδια ειμαι που ημουν παντα.
Λεω οτι πλεον η ΕΕ εχει κορεστει απο μουσουλμανους,αυτο εχει αρχισει να γινεται επικινδυνο με τις σημεινες συνθηκες κι λεω μουσουλμανους γιατι δεν βλεπω απο αλλες θρησκεις να κανουν τζιχαντ και ιερο πολεμοσ τους χριδτιανους και τοσες τρομοκρατικες επιθεσεις.ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΙΚΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ.
Φιλακια τωρα.
 

aggorf

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο aggorf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 247 μηνύματα.
Δεν έχεις απαντήσει σε τίποτα βασικά μπρο μου. Έχεις υπερβολική αυτοπεποίθηση πως οι απαντήσεις σου είναι σωστές ενώ δεν λες και τίποτα. Το όλο νόημα είναι σαν τα woke NPC "και οι Έλληνες τα κάνουν", "οι λευκοί φταίνε", "μπασίστες".
Ρε φίλε πως δεν έχω απαντήσει σε τίποτα? Στην αρχή το επιχείρημα ήταν "οι μουσουλμάνοι είναι εξτρεμιστές και κάνουν τρομοκρατικές επιθέσεις" το απάντησα. Μετά έγινε "δεν κάνουν όλοι οι μουσουλμάνοι τρομοκρατικές επιθέσεις αλλά μόνο μουσουλμάνοι τις κάνουν" το απάντησα κι αυτό, μετά έγινε "οι μουσουλμάνοι τις κάνουν με μεγαλύτερη συχνότητα από τους άλλους" το απάντησα και αυτό. Τώρα το τροπάριο γύρισε στα "οι μουσουλμάνοι είναι πιο συντηρητικοί" και "έχουν μεγαλύτερη εγκληματικότητα" και απάντησα σε ΟΛΑ αυτά. Μπορείς να μου πεις σε τι δεν έχω απαντήσει ακριβώς? Μπορείς να μου πεις τι έχω πει λάθος ακριβώς? Αν ναι, κάντο αν όχι τότε μην λες αρλουμπες. Και όταν λέω κάντο εννοώ με επιχειρήματα όχι στέλνοντας emojis η κάνοντας προσωπικές επιθέσεις όπως ο φίλος σου ο Λιάκος


Όχι μαν, δεν πάει έτσι. Το να μην θες ένα ξενικό σώμα κατοχής στην χώρα σου δεν είναι ακροδεξιά θέση. Το βλέπεις και στις ψήφους. 22 υπέρ. 22 ακροδεξιούς στο φόρουμ δεν είχαμε ποτέ. Η πλειοψηφία κεντρώοι είναι και κάποιοι αριστεροί που έχουν αγανακτήσει με όσα βλέπουν στην Ευρώπη καθημερινά.
Στο συγκεκριμένο thread τουλάχιστον(και γενικότερα στο φόρουμ αυτό) υπάρχουν αρκετά περισσότεροι ακροδεξιοί και λιγότεροι αριστεροί από ότι θα "έπρεπε" να ήταν αν ήταν αντιπροσωπευτικό του γενικού πληθυσμού. Γενικά, η όλη αντίληψη ότι οι πρόσφυγες είναι "ξένο σώμα κατοχής" και όλα τα άλλα που λες, είναι αποκλειστικά ακροδεξιές απόψεις. Το αν υπάρχουν και μερικοί άνθρωποι άλλων ιδεολογιών που επηρεάζονται με τον έναν ή τον άλλον τρόπο από αυτές δεν το αλλάζει αυτό
 

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
.
Υπαρχουν και χριστιανοί εξτρεμιστές οι οποίοι αποτελούν δηλητήριο σε αυτή την κοινωνία. .
Βολική αυτή η καραμέλα, καλό το τσουβαλιασμα των ίσων αποστάσεων ,αλλά δεν στέκει σε κανένα επίπεδο.
Η χριστιανική θρησκεία δεν έχει καμία σχέση με το ισλάμ το οποίο σε μεγάλο βαθμό δογματικά είναι ένα μανιφέστο βίας και κατάκτησης χωρίς κανένα βαθύτερο φιλοσοφικό περιεχόμενο.
 

aggorf

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο aggorf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 247 μηνύματα.
Βολική αυτή η καραμέλα, καλό το τσουβαλιασμα των ίσων αποστάσεων ,αλλά δεν στέκει σε κανένα επίπεδο.
Η χριστιανική θρησκεία δεν έχει καμία σχέση με το ισλάμ το οποίο σε μεγάλο βαθμό δογματικά είναι ένα μανιφέστο βίας και κατάκτησης χωρίς κανένα βαθύτερο φιλοσοφικό περιεχόμενο.
Εξήγησε μου για ποιον λόγο δε στέκει. Και πριν το κάνεις ρίξε μια ματιά σε αυτό:
Θα ήθελα να μου εξηγήσεις επίσης πως στέκει η άποψη σου ότι το ισλάμ είναι όλα αυτά που είπες ενώ ταυτόχρονα ο χριστιανισμός δεν είναι αλλά θα σε φέρω σε δύσκολη θέση γιατί δεν μπορείς να το κάνεις
 

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Θα ήθελα να μου εξηγήσεις επίσης πως στέκει η άποψη σου ότι το ισλάμ είναι όλα αυτά που είπες ενώ ταυτόχρονα ο χριστιανισμός δεν είναι αλλά θα σε φέρω σε δύσκολη θέση γιατί δεν μπορείς να το κάνεις
Γιατί δογματικά ο χριστιανισμός πραγματεύεται την σωτηρία του ανθρωπου και την επιστροφή στην θέωση. Αποκυρησει την βία και γενικά απαξιώνει τον υλικό κόσμο και τις απολαύσεις του, χρήματα-σεξ τις οποίες θεωρεί ανούσιες.
Μάρτυρες θεωρούνται άτομα που πέθαναν από το ξίφος λόγω της πίστης τους

Το ισλάμ πραγματεύεται την φυσική του επικράτηση πάνω στην Γη ακόμα και με πολέμους και χρήση βίας. Υπόσχεται στους πιστούς και μάρτυρες του υλικες απολαύσεις όπως τις 40 παρθένες.
Μάρτυρες θεωρούνται οι τζιχαντιστές. Άτομα δλδ που πεθαίνουν στον πόλεμο με τους απίστους.

Η διαφορά είναι ότι τα εγκλήματα των μουσουλμάνων όπως η τζιχάντ είναι κομμάτι του δόγματος τους και εκει βρίσκουν αιτιολόγηση.
Τα τυχόν εγκλήματα που θα κάνουν χριστιανοί δεν βρίσκουν καμία αιτιολόγηση στο δόγμα του χριστιανισμού.

Το ισλάμ από την βάση του είναι καταδικασμένο εσαεί να παράγει τζιχαντιστές.
 

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,009 μηνύματα.
Προδότες είναι και αυτό το πιστεύουν σε όλες τις φυλές.
διαφωνώ για τον ορισμό. Άσε, διαφωνούμε εξ ορισμού, μην το ψάχνεις.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ωραία , λοιπόν, Πουπουλίνα σε σένα κυρίως αναφέρομαι, που έβαλες το γκάλοπ.
Ξαναρωτώ κάτι που δεν απάντησες:
Έστω και συμφωνήσαμε να μην έρχονται άλλοι μουσουλμάνοι στην ΕΕ. Πώς θα καταλάβουμε ότι αυτοί είναι μουσουλμάνοι; Μπορεί οι γυναίκες να βγάλουν το τσεμπέρι. Θα ζητησουμε πιστοποιητικό θρησκευτικων φρονημάτων;
 

camil

Πολύ δραστήριο μέλος

Η camil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Πολλοί δε θα έπρεπε να είναι εδώ. Τώρα το πολύ πολύ να κλείσουμε την πόρτα σε κανέναν κακομοίρη που ζητά ένα πιάτο φαΐ και ένα κεραμίδι πάνω απ' το κεφάλι του.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,818 μηνύματα.
Πολλοί δε θα έπρεπε να είναι εδώ. Τώρα το πολύ πολύ να κλείσουμε την πόρτα σε κανέναν κακομοίρη που ζητά ένα πιάτο φαΐ και ένα κεραμίδι πάνω απ' το κεφάλι του.
Απο ανθρωπιστικης μεριας εχεις απολυτο δικιο..πραγματικα σου λεω δεν αντεχω να βλεπω τις εικονες των προσφυγων απο εκει...ΑΛΛΑ...το θεμα ειναι πως 1ον δεν μπορεις να ξεχωρισεις ποιος ειναι ποιος ,,μην πει κανενας οτι γινεται..ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΑΙΔΙΑ...και 2ον βεβαια να το πουμε και αυτο...οκ δηλαδη να φυγουν ολοι απο εκει να ερθουν εδω; Ποιος θα μεινει εκει να κανει την πατριδα που θελουν; Δηλαδη να βαλουμε τα πρακτικα θεματα μεσα.
Αν ειναι να μην θελουν πατριδα και να διασκορπιστουν στην ΕΕ τοτε γιατι σκατα σκοτωνονται;
ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΣΩΣΤΑ.

Εφοσον θελουν πατριδα πρεπει να μεινουν και να πολεμησου ΔΙΠΛΩΜΑΤΙΚΑ με την κυβενρηση της δυτικης οχθης ή οποια κυβενρηση αλλα ΚΟΣΜΙΚΗ.Οχι τα ξοανα της χαμας..δηαδη ημαρτον.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ωραία , λοιπόν, Πουπουλίνα σε σένα κυρίως αναφέρομαι, που έβαλες το γκάλοπ.
Ξαναρωτώ κάτι που δεν απάντησες:
Έστω και συμφωνήσαμε να μην έρχονται άλλοι μουσουλμάνοι στην ΕΕ. Πώς θα καταλάβουμε ότι αυτοί είναι μουσουλμάνοι; Μπορεί οι γυναίκες να βγάλουν το τσεμπέρι. Θα ζητησουμε πιστοποιητικό θρησκευτικων φρονημάτων;
Ποσο χρονων εισαι; Και αυτο αποτελει την απαντηση μου.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,886 μηνύματα.

Eίναι απλά Δευτέρα.
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,515 μηνύματα.

Eίναι απλά Δευτέρα.

ήταν σε άμυνα
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,886 μηνύματα.

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,515 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top