Να μένουν οι ενήλικοι με τους γονείς τους;

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Ε ακομα χειροτερα αν μιλας γενικα στη ζωη γιατι τοτε ο μεγαλυτερος παραγοντας ειναι η τυχη.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για εύκολο χρήμα να το δεχτώ, όμως βέβαια σε τέτοιες περιπτώσεις αναλαμβάνεις και τους κίνδυνους που έρχονται με αυτά που θα μπλέξεις.

Εγώ όμως μίλησα γενικά στη ζωή. Αν πιστεύεις ότι μπορείς να διαπρέψεις σε έναν τομέα (π.χ. ένας επιστήμονας στο ερευνητικό του αντικείμενο) χωρίς να αφιερώσεις προσωπικους πόρους (και δεν εννοώ χρήματα) τότε μπορεί να πιστεύεις και στην χρησιμότητα των life coaches, δεν κρίνω.

Υπάρχουν κυριολεκτικά άνθρωποι που βγάζουν εκατοντάδες χιλιάδες δολάρια σε δευτερόλεπτα, και ούτε κομπίνες κάνουν, ούτε τρελά ρίσκα παίρνουν, ούτε χρειάζεται να έχεις 185 IQ. Συγκεκριμένες πληροφορίες πρέπει να κατέχεις απλά.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ειστε και οι 2 λαθος. Ναι μεν μπορεις να το πετυχεις με χρονια σκληρης δουλειας, αλλα υπαρχουν και αλλοι 2 παραγοντες. Τυχη και μυαλο.
Και που είναι το λάθος ....

Η σκληρή δουλειά ΑΠΑΙΤΕΙ μυαλό...
Δεν είδα εγώ προσωπικά κανέναν να φτιάχνει κάποια επιχείρηση και να πηγαίνει καλά γιατί ήταν απλά τυχερός .
Ούτε είδα κάποιον να ξεκινά μια επιχείρηση και να μην είναι νύχτα μέρα εκεί .

Τότε μόνο το χρήμα έρχεται ...

Αν σε μια επιχείρηση δεν είσαι εκεί, απικο να ελέγχεις τους πάντες και τα πάντα και την εμπιστεύεσαι σε τρίτους ,τότε αργά ή γρήγορα τα αποτελέσματα δεν θα είναι και τόσο ευχάριστα .

Εύκολο χρήμα δεν υπάρχει πουθενά ,όσο τυχερός και να είσαι .

Η μόνη σου τύχη στο εύκολο χρήμα είναι να μην σε πιάσει η αστυνομία . ..
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πέρα από το χρήμα, σε όλους τους τομείς της ζωής, η επιτυχία κρίνεται από τη δουλειά, την ενέργεια και τον χρόνο που θα αφιερώσεις σε κάτι.
Ετσι ακριβώς !
Δυστηχως όσοι είναι ελεύθεροι επαγγελματίες γνωρίζουν πολύ καλά πως δεν υπάρχει ούτε ωράριο ούτε Κυριακές και αργίες .

Σκληρό για αρχή αλλά μόνο έτσι μπορείς να στήσεις κάτι το οποίο θα είναι άξιο των προσδοκιών σου .
Μπορείς να διευκολύνεις τις καταστάσεις για να πετύχεις αυτό που θες, ο,τι κι αν είναι αυτό, αν τα παραπάνω βασίζονται σε ατσαλένια θέληση και πίστη. Μέχρι εκεί όμως. There are no shortcuts to success, ο,τι και να σου λένε, όσες μεμονωμένες περιπτώσεις και να σου προβάλλουν.
Οι καταστάσεις εξαρτώνται από την δουλειά .
Δεν είναι όλες οι δουλειές ίδιες ώστε να έχεις την δυνατότητα ειδικά τον πρώτο καιρό που θα προσπαθείς να εδραιωθείς στον επιχειρηματικό κόσμο .

Εγώ θα προσθέσω και κάτι ακόμα εκτός από θέληση και πίστη .
Θέλει πολύ υπομονή ,γερό στομάχι και τρομερή αυτοπεποίθηση στο να ξεκινήσεις κάτι μόνο σου ειδικά σήμερα .

Αν δεν πιστεύεις αρχικά στον ευατο σου ,στις δυνάμεις σου και στις γνώσεις που έχεις δυστηχως δεν θα είναι και τόσο εύκολα τα πράγματα .

Και να μην ξεχνάμε και τον παράγοντα δημόσιες σχέσεις .
Πόσες επιχειρήσεις στο ξεκίνημά τους είχαν ένα τρομερό πουσαρισμα από τις ήδη πολύ καλές σχέσεις του επιχειρηματία και μετά εδραιώθηκαν και αυξήθηκε όλο αυτό μεσα από την πολύ καλή ποιοτική και αξιόπιστη επαγγελματική του προσφορά !
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Υπάρχουν κυριολεκτικά άνθρωποι που βγάζουν εκατοντάδες χιλιάδες δολάρια σε δευτερόλεπτα, και ούτε κομπίνες κάνουν, ούτε τρελά ρίσκα παίρνουν, ούτε χρειάζεται να έχεις 185 IQ. Συγκεκριμένες πληροφορίες πρέπει να κατέχεις απλά.
Μέχρι να έχεις πρόσβαση σε αυτές τις πληροφορίες δούλεψες πολύ καλά πριν και για να σε εμπιστεύονται και για να τις ανακαλύψεις ...
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Και που είναι το λάθος ....

Η σκληρή δουλειά ΑΠΑΙΤΕΙ μυαλό...
Δεν είδα εγώ προσωπικά κανέναν να φτιάχνει κάποια επιχείρηση και να πηγαίνει καλά γιατί ήταν απλά τυχερός .
Ούτε είδα κάποιον να ξεκινά μια επιχείρηση και να μην είναι νύχτα μέρα εκεί .

Τότε μόνο το χρήμα έρχεται ...

Αν σε μια επιχείρηση δεν είσαι εκεί, απικο να ελέγχεις τους πάντες και τα πάντα και την εμπιστεύεσαι σε τρίτους ,τότε αργά ή γρήγορα τα αποτελέσματα δεν θα είναι και τόσο ευχάριστα .

Εύκολο χρήμα δεν υπάρχει πουθενά ,όσο τυχερός και να είσαι .

Η μόνη σου τύχη στο εύκολο χρήμα είναι να μην σε πιάσει η αστυνομία . ..
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Ετσι ακριβώς !
Δυστηχως όσοι είναι ελεύθεροι επαγγελματίες γνωρίζουν πολύ καλά πως δεν υπάρχει ούτε ωράριο ούτε Κυριακές και αργίες .

Σκληρό για αρχή αλλά μόνο έτσι μπορείς να στήσεις κάτι το οποίο θα είναι άξιο των προσδοκιών σου .

Οι καταστάσεις εξαρτώνται από την δουλειά .
Δεν είναι όλες οι δουλειές ίδιες ώστε να έχεις την δυνατότητα ειδικά τον πρώτο καιρό που θα προσπαθείς να εδραιωθείς στον επιχειρηματικό κόσμο .

Εγώ θα προσθέσω και κάτι ακόμα εκτός από θέληση και πίστη .
Θέλει πολύ υπομονή ,γερό στομάχι και τρομερή αυτοπεποίθηση στο να ξεκινήσεις κάτι μόνο σου ειδικά σήμερα .

Αν δεν πιστεύεις αρχικά στον ευατο σου ,στις δυνάμεις σου και στις γνώσεις που έχεις δυστηχως δεν θα είναι και τόσο εύκολα τα πράγματα .

Και να μην ξεχνάμε και τον παράγοντα δημόσιες σχέσεις .
Πόσες επιχειρήσεις στο ξεκίνημά τους είχαν ένα τρομερό πουσαρισμα από τις ήδη πολύ καλές σχέσεις του επιχειρηματία και μετά εδραιώθηκαν και αυξήθηκε όλο αυτό μεσα από την πολύ καλή ποιοτική και αξιόπιστη επαγγελματική του προσφορά !
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Μέχρι να έχεις πρόσβαση σε αυτές τις πληροφορίες δούλεψες πολύ καλά πριν και για να σε εμπιστεύονται και για να τις ανακαλύψεις ...
Τυχη ειναι πχ να γεννηθεις σε ευπορη οικογενεια και να τα εχεις ολα στα ποδια σου. Οτι και να κανεις θα εχεις επιτυχια. Ακομα και το αν η επιχειρηση σου παει καλα εξαρταται απο την τυχη. Παρε για παραδειγμα την πανδημια. Πολλοι που πηγαιναν καλα το lockdown τους εξαφανισε. Επισης εταιριες οπως η moderna εκτοξευθηκε. Αν δεν υπηρχε ο παραγοντας τυχη, ακομα θα εψαχναν χρηματοδοτησεις.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τυχη ειναι πχ να γεννηθεις σε ευπορη οικογενεια και να τα εχεις ολα στα ποδια σου. Οτι και να κανεις θα εχεις επιτυχια. Ακομα και το αν η επιχειρηση σου παει καλα εξαρταται απο την τυχη. Παρε για παραδειγμα την πανδημια. Πολλοι που πηγαιναν καλα το lockdown τους εξαφανισε. Επισης εταιριες οπως η moderna εκτοξευθηκε. Αν δεν υπηρχε ο παραγοντας τυχη, ακομα θα εψαχναν χρηματοδοτησεις.
Ωραία, συμφωνώ σε όλο αυτό απλά έχω μια μικρή ένσταση ως προς την οικογένεια .
Έχω δει πολλές οικογενειακές επιχειρήσεις να περνάνε στα χέρια των παίδων τους και έπειτα να εξαφανίζονται εν μια νυκτί γιατί πολύ απλά επαναπαυτηκαν στον ορό τύχη και νόμιζαν ότι θα πάνε μπροστά μόνο με αυτό .

Και έχω δει επίσης πολλά παιδιά να ξεκινάνε από το μηδέν με καμία στήριξη και αυτή την στιγμή να είναι οι καλύτερη επαγγελματίες στον χώρο τους .
Εκεί αναγνωρίζεις ότι δεν ήταν καθαρά θέμα τύχης .

Απλά όλο αυτό που λες εσύ δεν αναιρεί αυτά που είπαμε εμείς .
Κάπου συμβάλει και ο όρος τύχη απλά μόνο με την προϋπόθεση αυτή ,ακόμα και θέληση να έχεις ,δεν θα πας μπροστά γιατί εξαρτάται όπως είπες πολύ σωστά από τις εκάστοτε συνθήκες της εποχής .

Μην ξεχνάς όμως και τι ευκαιρίες που δημιούργησε όλη αυτή η πανδημία ακόμα κι σε πολύ μικρές επιχειρήσεις που απλά φυτοζωουσαν και ξαφνικά είδαν τις εισπράξεις τους να πηγαίνουν στα ύψη .

Εκεί είδες ότι αυτές οι επιχειρήσεις επένδυσαν ακόμα πιο πολύ προσωπικό χρόνο ,ακόμα πιο πολύ σκληρή δουλειά ώστε να μπορέσουν να αρπάξουν αυτή την ευκαιρία και να εδραιωθούν στον χώρο .

Καλός ή κακός η πανδημία άλλαξε πλέον τελείως το παιχνίδι της αγοράς και οποίος μπήκε σε αυτό το νόημα και δεν άφησε τίποτα στην τύχη δεν βγήκε χαμένος .

Τουλάχιστον στον τομέα που είμαι εγώ πλέον και συνεργάζομαι και πανελλαδικά και με πολλές χώρες τις Ευρώπης η πανδημία μας άνοιξε πολλές πόρτες αλλά στην κυριολεξία ξημερωβραδιαζομασταν να είμαστε εκεί και να ελέγχουμε την όλη κατάσταση ...

Όλα παίζουν ρόλο και όλα έχουν το μερίδιο που τους αναλογεί στον ορό επιτυχία ,κάνεις δεν είπε το αντίθετο .
 

iminspain

Δραστήριο μέλος

Ο iminspain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 562 μηνύματα.
Ειστε και οι 2 λαθος. Ναι μεν μπορεις να το πετυχεις με χρονια σκληρης δουλειας, αλλα υπαρχουν και αλλοι 2 παραγοντες. Τυχη και μυαλο.
Συμφωνώ απόλυτα και για τους δύο παράγοντες.

Βασικά για να εξελιχθεις σε οτιδήποτε θέλει αφενός μυαλό και σκληρή δουλειά, αλλά πρέπει να είσαι και τυχερός σε πολλές περιπτώσεις (και εννοω πως μπορεί την συγκεκριμένη στιγμή και σε συγκεκριμένη κατάσταση να βρεθεί κάποιος άνθρωπος πχ να συμβεί ένα συμβάν κλπ που μπορεί να σου ανοίξει τους ορίζοντες σου)
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,777 μηνύματα.
Να ρωτήσω εγώ κάτι άλλο;

Αν το πατρικο κάποιου είναι μεζονέτα.... Θα αφήσει την μεζονέτα να παει να μείνει σε διαμέρισμα ; αποκλείουμε προφανως τη περιπτωση να έχει κοπέλα και να πανε να μείνουν κάπου μόνοι τους. Σε αυτή τη πςριπτωση αλλάζει το πραγμα.

Αλλά αν ρε παιδια είσαι 30αρης έχεις δική σου δουλειά και αμάξι οπότε θες πας οπότε θες φευγεις κτλπ... Θα άφηνες το σπίτι σου για να πας να μείνεις σε ένα διαμέρισμα; που ειδικά στην Αθήνα για να βρεις κάτι της προκοπης θέλεις 350-400 ευρώ το μήνα;

Από μένα εφόσον δεν θα είχα κοπέλα και δεν θα ήμουν για να παντρευτω είναι όχι. Και ας με θεωρούσε όπως ήθελε κάποια που θα βγαίναμε με προοπτικη να είμαστε μαζί και της το έλεγα... Περιμένω τις δικές σας τοποθετήσεις.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Και να πω και την αλήθεια δεν έχω και τη καλυτερη γνώμη για τους ιδιοκτήτες που νοικιάζουν ειδικά εδώ που είμαι... Πολλά θέματα προκυπτουν. Είμαι εκτός Αθήνας εδώ και 6 χρόνια..... Ενδεικτικά αναφέρω ότι έχω κάνει ήδη 3 μετακομισεις και παω για την 4η.

Το ένα σπίτι έχει τρελό ιδιοκτήτη το άλλο έιναι ασυντηρητο το άλλο έχει θέματα Μουχλας που ο ιδιοκτήτης περιμενε να.... Τα φτιάξει ο ενοικιαστης! Ότι να ναι γενικότερα. Ηρθα εδώ εγώ να δουλέψω και θα έχω στο μυαλό μου να ψάχνω εργάτες να φτιάξουν το σπίτι του καθενός.... Και όταν του το ειπες γιατί δεν στο είπε σου λέει μαλακιες ότι δεν ήξερε.

Δεν ήξερε αλλά όταν είχα έρθει να δω το σπίτι είχε όλα τα παραθυρα ανοιχτά. Κάθεσαι τωρα να ασχολείσαι με το κάθε περα βρεχει.

Αυτά είναι τα κακά των μισθώσεων.


Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ένα ωραίο βρήκα... Το οποίο μάλλον θα πιασω τελικά αν μείνω εδώ και χειμώνα αλλά 430 ευρώ! Δε πειραζει.... Ας είναι κ πιο ακριβό αρκεί να είναι καλό.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το δικο μου σπιτι οταν αγοραστηκε ηταν ενα οροφοδιαμερισμα 200 περιπου τετραγωνικα ..

Πολυ μεγαλο αν και οταν τα παιδια ειναι μικρα ηταν ολα μια χαρα γιατι ειχαν τους χωρους τους ..
Πριν δυο χρονια πηρα την αποφαση και το χωρισα γιατι επεσε στο τραπεζι το γεγονος οτι η μεγαλη μου θα γινει φοιτητρια και προφανως θα θελει την ανεξαρτησια της ..
Πηραμε την αποφαση λοιπον να χωριστει σε δυο διαμερισματα το ενα διπλα στο αλλο με ανεξαρτητη εισοδο και φυσικα στο δευτερο να υπαρχουν τα παντα ..

Τωρα πλεον που η κορη μου ειναι σαν φοιτητρια και πηγαινοερχεται μενει εκει οταν εχει αδειες ... .
Γενικα το εχουμε φτιαξει και οταν τελειωσει την σχολη της και παρει μεταθεση να μεινει ¨μαζι μας¨ .

Ειναι σαν να μενει μαζι μας αλλα εχει τους χωρους της ..
Δεν υπαρχει λογος να παει καπου αλλου και να νοικιασει και νομιζω οι περιπτωσεις που ειναι ειτε μεζονετες ,ειτε στην ιδια πολυκατοικια δεν θεωρουνται συγκατοικηση με τους γονεις απο την στιγμη που μπορει να ειναι μαζι ,να τρωνε καποιες φορες μαζι αλλα το παιδι ειναι πληρως ανεξαρτητο και ως προς την διαχειρηση του προσωπικου του χωρου ,των χρηματων του και γενικα να μην οριοθετειτε η καθε της κινηση ή επιλογη

Νομιζω αλλο ειναι να μενει ενα παιδι στο ιδιο σπιτι και να ειναι απολυτα εξαρτημενο απο τον τροπο ζωης των γονιων και αλλο να μενει στο ιδιο σπιτι αλλα να ειναι με τετοιο τροπο διαμορφωμενο οπου να εχει ο καθενας την δικη του ζωη ,χωρις να εξαρταται απο κανεναν .

Σε τετοιες περιπτωσει θεωρω πραγματικα πεταμενα λεφτα να παει ενα παιδι και να μεινει σε αλλο σπιτι ..
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,777 μηνύματα.
Ωραία άρα η δική σου άποψη είναι θετική στο να μην φυγει κάποιος που έχει μεγάλο σπίτι.

Βέβαια αν η άλλη πλευρα δεν θέλει εννοώ το αγόρι της η μια κοπέλα θα πρεπει πλεον αυτό να συζητηθεί ανάμεσα στο ζευγάρι. Καθώς η αποφαση είναι δική τους και όχι των γονιών. Αυτή είναι η σκληρή αλήθεια. Εγώ έλεγα αν ο άλλος δεν είχε καν κοπέλα η η κοπέλα καν αγόρι θα πήγαινε να μεινει στο ενοίκιο;;; μη τρελαθουμε τώρα.

Πάντως εγώ να πω την αμαρτία μου δεν θα είχα προβλημα να μείνω με τη κοπέλα στο σπίτι των δικών της εννοω μια φάση όπως αυτή που περιγραφεις όχι όλοι μαζί.

Από το να πληρώνω ενοίκια στο κάθε έναν θα έδινα ένα 150-200αρι πες κάθε μήνα για τους λογαριασμους και θα κρατουσα με τα υπόλοιπα για βόλτες και εκδρομες.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είναι καλύτερα να φεύγεις και να μαθαίνεις να είσαι ανεξάρτητος, και οικονομικά, αλλά κυρίως ψυχολογικά. Να μάθεις να περνάς τις δυσκολίες σου μόνος σου και να λύνεις τα προβλήματα σου χωρίς την βοήθεια των γονιών.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,777 μηνύματα.
Να περνας τις δυσκολίες που σου φερνει η ζωή η τις δυσκολίες που πας να βάλεις μόνος σου στον εαυτό σου ; αυτή είναι και η σημασία της ερώτησης. Είσαι 30 και δεν είσαι ακόμη παντρεμενος θεωρείς ότι θα είσαι πιο ευτυχισμένος σε μια πολυκατοικια από ότι στο σπίτι σου που μπορείς να περπατησεις και με γαλοτσες σιδερένιες στις 4 το πρωι χωρίς να σου βαράει τα ντουβάρια ο από κάτω ; να βάζεις το πετρέλαιο σου χωρίς να χρειάζεται να πρεπει να συμφωνήσεις με καμια 10αρια άτομα για τα κοινόχρηστα κτλπ κτλπ ; πιστεψε με τα χω ζήσει. Και αν γίνεται θα ήθελα να τα αποφυγω.

Προς αυτή τη κατευθυνση δεν θα είχα προβλημα να πάω να ζησω στο σπίτι της κοπέλας μου ακόμη κ αν ειχε τους γονείς της δίπλα στη τελική αν έβλεπα ότι είναι παρεμβατικοι θα της το έλεγα κ αν συνεχιζόταν θα είχα την επιλογή να φυγω.
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είναι καλύτερα να φεύγεις και να μαθαίνεις να είσαι ανεξάρτητος, και οικονομικά, αλλά κυρίως ψυχολογικά. Να μάθεις να περνάς τις δυσκολίες σου μόνος σου και να λύνεις τα προβλήματα σου χωρίς την βοήθεια των γονιών.
Γιατι λες βλακείες στα παιδιά;
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,777 μηνύματα.
Και στη τελική ρε φίλε αμα σου λεγε οτι θελει να φροντίζει την μάνα της λέμε τώρα και θέλει να είναι κοντά της και εσυ την αγαπουσες τι θα της έλεγες όχι σηκώνομαι και φευγω; επειδή δεν θα μένουμε κάπου μόνοι μας ; και εκεί μόνοι σας θα μένετε απλά θα έχει κοντά τη μαμα της η το μπαμπά της.

Τεσπα εγώ τέτοια προβληματακια Δεν έχω είμαι λαρτζ. Και θα προτεινα και σε όσες η όσους τα έχουν να τα συζητήσουν ακόμη και με κάποιον ειδικό να ξεκαθαρίσουν μερικά πραγματα γιατί θα είναι κρίμα να βρουν έναν άνθρωπο που τα πανε καλα σε όλα τα αλλά και να χωρίσουν για τέτοιες βλακείες.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω ότι το να ζεις με γονείς είναι κουλ.

Καταρχάς σκεφτείτε πόσα χρήματα γλιτώνετε. Ακούω ότι πολλοί νέοι θέλουν να φύγουν από τα σπίτια τους. Έχουν δουλειές με 600-700 ευρώ και θα νοικιαζουν και θα δίνουν τα 350-400 ευρώ για το ενοίκιο του σπιτιού τους. Αν έμεναν με γονείς θα είχαν 350-400 ευρώ παραπάνω το μήνα για ψώνια πολυτελείας, νέα κινητά, αυτοκίνητο, διακοπές στα νησιά μας ή στο εξωτερικό κάθε χρόνο.

Κατά δεύτερον οι γονείς ειναι σαν να έχεις σκλάβους. Η μάνα μαγειρεύει και σου πλένει τα ρούχα και εσύ αντί να χάνεις χρόνο σε δουλειές του σπιτιού τα έχεις όλα έτοιμα. Και ξερετε τι λένε για το χρόνο, ο χρόνος είναι χρήμα. Δεν θα έχετε χαζές έγνοιες όπως να κρατάτε το σπίτι ή τα ρούχα σας καθαρά ή να μαγειρεύετε κλπ.

Τρίτον, αυτά τα μικροκόστη πάνε πάλι επίσης στους γονείς σας.

Τέταρτον, είναι κοινωνικά κουλ γιατί θεωρείστε ότι προσέχετε τους γονείς σας και οι μεσήλικες σας λένε μπράβο.

Πέμπτον, θα μπορέσε να αποταμιεύσετε περισσότερα χρήματα καθόλη τη διάρκεια της ζωής σας και να βγείτε στην σύνταξη γρηγορότερα από τους συνομήλικους σας που αποφάσισαν να ζήσουν μόνοι ζώντας σε μια τρύπα για 400 ευρώ το μήνα.

Έκτον, αν είσαι ανύπαντρος στα -άντα το σόι και οι περίεργοι "γνωστοί" αρχίζουν και σκέφτονται ότι μάλλον είσαι ντίγκης. Όχι απλά το σκέφτονται αλλά βάζουν ιδέες και στην μάνα και αρχίζει να σε πιπιλάει πότε θα φέρεις νύφη στο σπίτι για να βουλώσεις τα στόματα!

Μετά από ένα σημείο όταν τα θέματα συζήτησης εξαντλούνται, η βαρεμάρα αρχίζει να χτυπά λόγω συγκατοίκησης και η συζήτηση πάει στο γάμο. :popcorn:
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,777 μηνύματα.
Έκτον, αν είσαι ανύπαντρος στα -άντα το σόι και οι περίεργοι "γνωστοί" αρχίζουν και σκέφτονται ότι μάλλον είσαι ντίγκης. Όχι απλά το σκέφτονται αλλά βάζουν ιδέες και στην μάνα και αρχίζει να σε πιπιλάει πότε θα φέρεις νύφη στο σπίτι. Μετά από ένα σημείο όταν τα θέματα συζήτησης εξαντλούνται, η βαρεμάρα αρχίζει να χτυπά λόγω συγκατοίκησης και η συζήτηση πάει στο γάμο. :popcorn:

Ψάξε στο γιουτιουμπ wedding crashers και δες τον τυπα που έχει φτάσει 40 μένει με τη μανα του.... Και κάθε μέρα φέρνει τη γκομενα σπιτι την οποία ψαρευει κάθε φορά λέει από καμακια έξω!!!! Τρομερός τυπος....
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γιατι λες βλακείες στα παιδιά;

Επειδή είμαι βλακας.

Να περνας τις δυσκολίες που σου φερνει η ζωή η τις δυσκολίες που πας να βάλεις μόνος σου στον εαυτό σου ; αυτή είναι και η σημασία της ερώτησης.

Και τα δύο. Για να βάζεις μόνος σου δυσκολίες στον εαυτό σου, κάτι ψάχνεις να πάρεις μέσα από αυτές, κάποια πρόοδο.
Είσαι 30 και δεν είσαι ακόμη παντρεμενος θεωρείς ότι θα είσαι πιο ευτυχισμένος σε μια πολυκατοικια από ότι στο σπίτι σου που μπορείς να περπατησεις και με γαλοτσες σιδερένιες στις 4 το πρωι χωρίς να σου βαράει τα ντουβάρια ο από κάτω ; να βάζεις το πετρέλαιο σου χωρίς να χρειάζεται να πρεπει να συμφωνήσεις με καμια 10αρια άτομα για τα κοινόχρηστα κτλπ κτλπ ;
Ναι.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ωραία άρα η δική σου άποψη είναι θετική στο να μην φυγει κάποιος που έχει μεγάλο σπίτι.

Βέβαια αν η άλλη πλευρα δεν θέλει εννοώ το αγόρι της η μια κοπέλα θα πρεπει πλεον αυτό να συζητηθεί ανάμεσα στο ζευγάρι. Καθώς η αποφαση είναι δική τους και όχι των γονιών. Αυτή είναι η σκληρή αλήθεια. Εγώ έλεγα αν ο άλλος δεν είχε καν κοπέλα η η κοπέλα καν αγόρι θα πήγαινε να μεινει στο ενοίκιο;;; μη τρελαθουμε τώρα.

Πάντως εγώ να πω την αμαρτία μου δεν θα είχα προβλημα να μείνω με τη κοπέλα στο σπίτι των δικών της εννοω μια φάση όπως αυτή που περιγραφεις όχι όλοι μαζί.

Από το να πληρώνω ενοίκια στο κάθε έναν θα έδινα ένα 150-200αρι πες κάθε μήνα για τους λογαριασμους και θα κρατουσα με τα υπόλοιπα για βόλτες και εκδρομες.
Ναι οπως αλλωστε εμεινα και εγω ενα διαστημα πριν τον γαμο με τον αντρα μου στο σπιτι των δικων μου ,αλλα ο χωρος μας ηταν τελειως ανεξαρτητως και δεν ειχαμε καμια παρεμβολη απο εκεινους .

Το ειδαμε σαν μια πολυ καλη ευκαιρια εκεινα τα χρηματα που θα διναμε στο ενοικιο να τα επενδυσουμε στο σπιτι που θα αγοραζαμε οταν καταληγαμε πλεον οτι οντως θα κανουμε ενα γαμο .

Γιατι εγω ειμαι της αποψης οτι πριν τον γαμο οποσδηποτε πρεπει να συγκατοικησεις με τον αλλον ,οποτε το βλεπω σαν απιστευτη βοηθεια ολο αυτο .

Τωρα αν δεν θελει το αγορι να στο πω χυμα ή κατι παιζει με αυτον και στην συμπεριφορα του ή εμεις ειμαστε ανυποφοροι στην συγκατοικηση .
Οποτε επειδη με ξερω και ξερω και τον αντρα μου δεν παιζει κατι τετοιο ισα ισα και παρεες που εχει ακομα και τωρα, θα παρω τηλεφωνο αν χρειαστει να παω διπλα πριν παω ,τοτε ενα περισσοτερο θελω να εχω το κοριτσι μου κοντα ..
Τι να κανω σε αυτο το θεμα ειμαι κλασικη ελληνιδα μανα ...

Ειναι και το θεμα γονιων που λεμε και αλλου και κατα ποσο ειναι υπευθυνοι οταν το παιδι τους πεφτει σε καποιο τριμαλαξ και το εκεμταλευεται ,οσο εμπιστοσυνη και να το εχεις μεχρι να φτασει σε καποια ηλικια που λες ,οκ θελεις να εχεις μια πολυ διακριτικη παρουσια διπλα του που να σου δινει ομως την δυνατοτητα να το βλεπεις αν ειναι καλα και ευτυχισμενο
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Είναι καλύτερα να φεύγεις και να μαθαίνεις να είσαι ανεξάρτητος, και οικονομικά, αλλά κυρίως ψυχολογικά. Να μάθεις να περνάς τις δυσκολίες σου μόνος σου και να λύνεις τα προβλήματα σου χωρίς την βοήθεια των γονιών.
Εξαρταται απο πολλούς παραγοντες ολο αυτο !
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,777 μηνύματα.
Ναι οπως αλλωστε εμεινα και εγω ενα διαστημα πριν τον γαμο με τον αντρα μου στο σπιτι των δικων μου ,αλλα ο χωρος μας ηταν τελειως ανεξαρτητως και δεν ειχαμε καμια παρεμβολη απο εκεινους .

Το ειδαμε σαν μια πολυ καλη ευκαιρια εκεινα τα χρηματα που θα διναμε στο ενοικιο να τα επενδυσουμε στο σπιτι που θα αγοραζαμε οταν καταληγαμε πλεον οτι οντως θα κανουμε ενα γαμο .

Γιατι εγω ειμαι της αποψης οτι πριν τον γαμο οποσδηποτε πρεπει να συγκατοικησεις με τον αλλον ,οποτε το βλεπω σαν απιστευτη βοηθεια ολο αυτο .

Τωρα αν δεν θελει το αγορι να στο πω χυμα ή κατι παιζει με αυτον και στην συμπεριφορα του ή εμεις ειμαστε ανυποφοροι στην συγκατοικηση .
Οποτε επειδη με ξερω και ξερω και τον αντρα μου δεν παιζει κατι τετοιο ισα ισα και παρεες που εχει ακομα και τωρα, θα παρω τηλεφωνο αν χρειαστει να παω διπλα πριν παω ,τοτε ενα περισσοτερο θελω να εχω το κοριτσι μου κοντα ..
Τι να κανω σε αυτο το θεμα ειμαι κλασικη ελληνιδα μανα ...

Ειναι και το θεμα γονιων που λεμε και αλλου και κατα ποσο ειναι υπευθυνοι οταν το παιδι τους πεφτει σε καποιο τριμαλαξ και το εκεμταλευεται ,οσο εμπιστοσυνη και να το εχεις μεχρι να φτασει σε καποια ηλικια που λες ,οκ θελεις να εχεις μια πολυ διακριτικη παρουσια διπλα του που να σου δινει ομως την δυνατοτητα να το βλεπεις αν ειναι καλα και ευτυχισμενο
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Εξαρταται απο πολλούς παραγοντες ολο αυτο !

Πάντως να ξέρεις για αυτά τα θέματα δεν είναι και λίγοι οι χωρισμοι.... Εμένα ο ξάδερφος μου είχε χώρισε ενώ είχε παντρευτεί επειδή τον πήρε μια μέρα τηλέφωνο η μάνα του να τον ρωτήσει κάτι και η τότε γυναίκα του λέει καλά μας παίρνει η μάνα σου και μας ενοχλεί;;;;

Καλά αυτό ήταν έγινε Τουρκος. Μεταξυ μας όχι άδικα... Δηλαδή νταξει ρε φίλε αραξε μπορεί κατο να θέλει η γυναίκα. Μιλάμε για δυστροπιες τώρα όχι αστεία. Ο τυπος το πηρε απόφαση κ χώρισε με τη μια τώρα έχει παντρευτει μια άλλη κ έχουν κάνει κ ενα παιδακι.... Η πρωτη είναι ακόμη μόνη της.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Νταξει δεν είναι ωραία πραγματα αυτά.
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ψάξε στο γιουτιουμπ wedding crashers και δες τον τυπα που έχει φτάσει 40 μένει με τη μανα του.... Και κάθε μέρα φέρνει τη γκομενα σπιτι την οποία ψαρευει κάθε φορά λέει από καμακια έξω!!!! Τρομερός τυπος....
Αυτοί που κάνουν ζωαρα είναι αυτοί που χρησιμοποιούν καλύτερα τα resources που έχουν. Κάποιοι νομίζουν ότι αν βγουν από το σπίτι τους και με το ζόρι βγάζουν το μήνα χωρίς να τους μένει μία ότι θα βρουν γκόμενα επειδή και καλά είναι ελεύθεροι και ανεξάρτητοι ενώ υπάρχουν τυπαδες που τις παίρνουν σπίτι τους και γαμανε χωρίς θέμα. Αν κάποιος το κάνει γιατί νομίζει ότι έτσι θα γαμησει του έχω άσχημα νέα...
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.

Μια μέση Ελληνική οικογένεια...με οσκαρικού τύπου ερμηνείες. Νομίζω ότι βλέπω τη γειτονιά μου. :hehe: Ο Ερρίκος Λίτσης σαν κινηματογραφικός πατέρας δίνει ρεσιτάλ κλασικού Έλληνα μεσήλικα πατέρα που προσπαθεί να βάλει "τάξη" στο κτήμα του, την οικογένεια δηλαδή, σύμφωνα με τα Ελληνοχριστιανικά πρότυπα. Απολαύστε την Κική...
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top