Να μείνεις ή να φύγεις από την Ελλάδα;

Να μείνεις η να φύγεις από την Ελλάδα;
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 12)
  • Συμφωνώ με την μετανάστευση

    Ψήφοι: 10 83.3%
  • Διαφωνώ με την μετανάστευση

    Ψήφοι: 1 8.3%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 1 8.3%

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.
Φωτη, αγορι, χαλαρωσε λιγο. Εγω αυτο που βλεπω παντως ειναι οτι θα πας στην Γερμανια και θα στηριζεις τις ιδιες αηδιες που εκαναν την Ελλαδα ετσι οπως ειναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αρχικά κοριτσάκι το σύστημα παιδείας δεν είναι δημόσιο.Ποσα χρήματα πληρώνουν σε φόρους οι γονείς μου;Ποσά χρήματα έχω δώσει σε φροντιστήρια;Για πες μου.
Δεύτερον ο λόγος που δεν φεύγω ακόμα από Ελλάδα είναι καθαρά οικονομικός θέλω να μαζέψω χρήματα πρώτα και μετά να φύγω.


Οι γονείς σου τα πλήρωσαν, όχι εσύ. Θεωρητικά για να ξεπληρώσουν τις δικές τους σχολικές παροχές ή τις γενιάς τους τέλος πάντων. Τις δικές σου θα πρέπει να τις ξεπληρώσεις εσύ με την φορολογία σου.



Εδώ βλέπουμε και έναν από τους λόγους που το δωρεάν σύστημα παιδείας πάσχει. Πέραν από τα άτομα που σπουδάσανε ότι να ναι και δουλεύουν σε άσχετο πράγμα, σπατάλησαν δηλαδή εντελώς τους κρατικούς πόρους, έχουμε και τα άτομα που θα κάνουν πτυχίο μεταπτυχιακό και διδακτορικό στο ελληνικό πανεπιστήμιο και μετά θα πάνε έξω και δε θα πληρώσουν μία φόρο. Μαγκιά τους βέβαια, δεν κατηγορώ αυτούς, αλλά το σύστημα που δίνει τέτοιες επιλογές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Οι γονείς σου τα πλήρωσαν, όχι εσύ. Θεωρητικά για να ξεπληρώσουν τις δικές τους σχολικές παροχές ή τις γενιάς τους τέλος πάντων. Τις δικές σου θα πρέπει να τις ξεπληρώσεις εσύ με την φορολογία σου.



Εδώ βλέπουμε και έναν από τους λόγους που το δωρεάν σύστημα παιδείας πάσχει. Πέραν από τα άτομα που σπουδάσανε ότι να ναι και δουλεύουν σε άσχετο πράγμα, σπατάλησαν δηλαδή εντελώς τους κρατικούς πόρους, έχουμε και τα άτομα που θα κάνουν πτυχίο μεταπτυχιακό και διδακτορικό στο ελληνικό πανεπιστήμιο και μετά θα πάνε έξω και δε θα πληρώσουν μία φόρο. Μαγκιά τους βέβαια, δεν κατηγορώ αυτούς, αλλά το σύστημα που δίνει τέτοιες επιλογές.


Οι υπηρεσίες παιδείας,υγείας,συνταξιοδοτικές κτλ στην χώρα μας δεν δουλεύουν με αναδιανεμητικό χαρακτήρα ουσιαστικά η εργαζόμενη γενιά η σημερινή ξεχρεώνει τις σπουδές της γενιάς που είναι σήμερα στα πανεπιστήμια για να εργαστούν αργότερα αυτοί οι άνθρωποι και να καλύψουν τις σπουδές των γενιών που θα σπουδάζουν τότε.Ουσιαστικά μετακυλίονται οι υποχρέωσεις απο την μια γενιά στην άλλη.Μπορούμε να δούμε λίγο και τις άλλες χώρες όπου πληρώνεις στην τριτοβάθμια εκπαίδευση οπότε καλύπτεις τα έξοδα σπουδών σου και δεν τα μετακυλίεις σε προηγούμενες γενιές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οι υπηρεσίες παιδείας,υγείας,συνταξιοδοτικές κτλ δεν δουλεύουν με αναδιανεμητικό χαρακτήρα ουσιαστικά η εργαζόμενη γενιά η σημερινή ξεχρεώνει τις σπουδές της γενιάς που είναι σήμερα τα πανεπιστήμια για να εργαστούν αργότερα αυτοί οι άνθρωποι και να καλύψουν τις σπουδές των γενιών που θα σπουδάζουν τότε.


Το ίδιο πράγμα είναι. Έχεις καταναλώσει πόρους και αν δεν τους πληρώσεις είναι σαν να κλέβεις την επόμενη γενιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Το ίδιο πράγμα είναι. Έχεις καταναλώσει πόρους και αν δεν τους πληρώσεις είναι σαν να κλέβεις την επόμενη γενιά.


Δεν διαφωνώ γι' αυτό λέγεται φαύλος κύκλος γιατί συνεχώς μετακυλίονται οι υποχρεώσεις προς τα μπρός ή προς τα πίσω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,263 μηνύματα.
Αρχικά κοριτσάκι το σύστημα παιδείας δεν είναι δημόσιο.Ποσα χρήματα πληρώνουν σε φόρους οι γονείς μου;Ποσά χρήματα έχω δώσει σε φροντιστήρια;Για πες μου.
Δεύτερον ο λόγος που δεν φεύγω ακόμα από Ελλάδα είναι καθαρά οικονομικός θέλω να μαζέψω χρήματα πρώτα και μετά να φύγω.

Φωτη οι χαρακτηρισμοι νομιζω δεν χρειαζονται ουτε ειναι ευγενικοι,ειδικα οταν ο συνομιλιτης σου δεν σε προκαλει :P .
Περα απο αυτο επετρεψε μου να πω το εξης,τα λεφτα που πετανε οι γονεις σε φροντιστηρια ειναι δικη τους επιλογη .
Το συστημα εχει υποχρεωση να δωσει σε ολους μια κοινη βαση,απο εκει και περα εαν ο καθε μαθητης θελει να προωθησει παραπανω τις γνωσεις του μπορει να τα σκασει,αλλα αυτο ειναι δικο του θεμα. Ασε κιολας που απο προσωπικες εμπειριες μπορω να σου πω,οτι οσο εξασκηση και να κανεις με πολυωρο διαβασμα,οσους καθηγητες σε ιδιαιτερα και φροντιστηρια να κανει το παιδι,εαν δεν το εχει,δεν θα αποδωσει καλυτερα με τιποτα εαν δεν ελεγξει το αγχος του και δεν αναζητησει το ιδιο μια ουσιαστικη προσεγγιση στην μελετη του,ειτε δωσει 1,2,3 ή και 4 φορες .

Απο εκει και περα ειμαι υπερ να φυγει καποιος απο την χωρα του εαν το θελει τοσο πολυ και δεν νιωθει happy εδω. Ειναι προς οφελος του να γνωρισει καινουριους πολιτισμους,κουλτουρες και διαφορετικες νοοτροπιες ανθρωπων . Καταλαβαινεις καλυτερα την θεση σου αναμεσα στους αλλους λαους και σε τι διαφερεις,αλλα και σε τι μοιαζεις. Εκτος αυτου δεν ειμαστε πλεον στην αρχαιοτητα που γεννιοσουν εδω και επρεπε να πεθανεις εδω . Οι μεταφορες πλεον ειναι παιχνιδακι και ο ανθρωπος θα πρεπει να αναζητει την τυχη του οπου του δινεται η ευκαιρια . Αυτα θα επρεπε να ισχυουν ειτε υπηρχε οικονομικη κριση ειτε οχι . Πρεπει ο ανθρωπος να γνωριζει πολλους λαους γιατι βοηθαει στην αναπτυξη της σκεψη του και την καλλιεργεια του,ενω αποτελει σημαντικο κομματι και της Δημοκρατιας . Αλλα για να λεμε και του στραβου το δικιο,εαν εμπαινες σε ενα καταστημα και ζητουσες να σε εξυπηρετησουν αλλα ο πωλητης σε χλευαζε ποσο θα εμενες ; Ετσι και πολλα νεα παιδια,διοτι ως συνηθως η Ελλαδα τρωει τα παιδια της,γιατι να κατσουν σε μια χωρα που τους δινουν αξια 4/10 οταν εξω θα τους εχουν στα οπα οπα και τους δινουν αξια 10/10 ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Καθολου επιθετικο υφος. Να καταλαβω πως έχεις αποκτήσει αυτόν τον τρόπο σκέψης θέλω να καταλάβω. Δηλαδή οι συγγενείς σου στην Γερμανία ασχολούνται με κάτι σχετικό με οικονομικά; Για αρχή δεν είσαι ακόμα οικονομολόγος και δεν μπορείς να προβλέψεις και την αγορά εργασίας πως θα είναι σε 5 Χρόνια από τωρα. Επίσης ολα αυτα που κάνεις τωρα είναι όνειρα. Αν θυμάμαι καλά η μάνα σου είναι γαλλίδα και σκεφτόσουν να πας Γαλλία. Προφανώς κάτι πήγε στραβά με αυτό. Και σκέψου εχουν περάσει μόνο 1-2 Χρόνια απο τότε. Προφανώς λοιπόν το να μιλάς για το τι θα κάνεις μετά απο τόσα χρόνια δεν έχει πολύ βάση. Πάντως δεν απαντάς στα ερωτήματα που σου έθεσα. Αν καταλήξεις να δουλεύεις σε κάτι τύπου σερβιτόρος, σε εργοστάσιο ή κάτι παρόμοιο τι θα κάνεις; Σκέψου λίγο ολα τα πιθανά σενάρια για να μην πέφτεις από τα σύννεφα μετά. Οι συγγενείς σου με τι ασχολούνται στην Γερμανία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Αρχικά κοριτσάκι το σύστημα παιδείας δεν είναι δημόσιο.Ποσα χρήματα πληρώνουν σε φόρους οι γονείς μου;Ποσά χρήματα έχω δώσει σε φροντιστήρια;Για πες μου.
Δεύτερον ο λόγος που δεν φεύγω ακόμα από Ελλάδα είναι καθαρά οικονομικός θέλω να μαζέψω χρήματα πρώτα και μετά να φύγω.

Δεν είναι σωστό να μιλάς με τέτοιο τρόπο σε έναν μεγαλύτερο σου Φώτη.Την 'Ερινυς μπορεί να την συμπαθείς μπορεί και όχι δεν παύει να είναι και 7 χρόνια μεγαλύτερη σου.Σου το έχουμε ξαναπεί με άλλα μέλη εδώ μέσα μην σκέφτεσαι ακόμα το έξω είναι πολύ νωρίς ακόμα είσαι στο στάδιο πανελληνίων εξετάσεων για να περάσεις σε σχολή εφόσον περάσεις έχεις και 4 χρόνια να σπουδάσεις και φυσικά έχεις και το φανταρικό σου.Είναι δηλαδή τουλάχιστον 5 χρόνια μετά τα σχέδια σου για μετανάστευση δεν μπορείς να προβλέψεις στο μακροοικονομικό περιβάλλον πώς θα είναι η Γερμανία τότε πώς θα είναι η Ελλάδα πώς θα είναι το Βέλγιο κτλ κτλ.Μπορεί τα πράγματα να χειροτερέψουν μπορεί και να καλυτερέψουν όλα τα σενάρια παίζουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το συστημα εχει υποχρεωση να δωσει σε ολους μια κοινη βαση,απο εκει και περα εαν ο καθε μαθητης θελει να προωθησει παραπανω τις γνωσεις του μπορει να τα σκασει,αλλα αυτο ειναι δικο του θεμα. Ασε κιολας που απο προσωπικες εμπειριες μπορω να σου πω,οτι οσο εξασκηση και να κανεις με πολυωρο διαβασμα,οσους καθηγητες σε ιδιαιτερα και φροντιστηρια να κανει το παιδι,εαν δεν το εχει,δεν θα αποδωσει καλυτερα με τιποτα εαν δεν ελεγξει το αγχος του και δεν αναζητησει το ιδιο μια ουσιαστικη προσεγγιση στην μελετη του,ειτε δωσει 1,2,3 ή και 4 φορες .

Οι πανελλήνιες είναι πυραμιδικό σύστημα δηλαδή τα θέματα είναι σχεδιασμένα να κόψουν συγκεκριμένο ποσοστό μαθητών. Το Δ3 ξέρω εγώ πρέπει να το γράψει μόνο 1% των μαθητών. Αυτό εμμέσως πλην σαφώς σημαίνει πως κατά ένα μεγάλο βαθμό μιλάμε για IQ τεστ. Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό αλλά έχει το εξής πρόβλημα. Οι σχολές κυρίως επιλέγονται με βάση την επαγγελματική αποκατάσταση και όχι την δυσκολία και έτσι καταλήγουμε οι εξυπνότεροι μαθητές να γίνονται μπάτσοι και στρατιωτικοί και οι μέτριοι να πηγαίνουν σε μαθηματικό, φυσικό και πληροφορική. Και ας μην κοροϊδευόμαστε με IQ 100 δεν γίνεσαι ούτε μαθηματικός, ούτε φυσικός, τουλάχιστο όχι σε επίπεδο πέραν του χομπίστα. Άντε να γίνεις κανένας web designer, ενώ θα μπορούσες να είσαι μια χαρά μπατσόνι ή λοχίας.

Αυτό φυσικά ρίχνει και το επίπεδο των ίδιων των σχολών καθώς τι μάθημα να κάνεις τώρα σε θετικά μαθήματα όταν ο άλλος δεν στροφάρει. Αναγκάζεσαι να ρίξεις το επίπεδο γιατί αλλιώς θα έχεις 2000 άτομα στην εξεταστική. Το ότι κανείς δεν διαγράφεται από τα ΑΕΙ είναι άλλο φρούτο.

Δεν είναι σωστό να μιλάς με τέτοιο τρόπο σε έναν μεγαλύτερο σου Φώτη.Την 'Ερινυς μπορεί να την συμπαθείς μπορεί και όχι δεν παύει να είναι και 7 χρόνια μεγαλύτερη σου.

Άσε που είναι και παιδίατρος οπότε θα μπορούσε να είναι και η γιατρός του Φώτη. Κύρια Ερινύς για σένα μικρέ από εδώ και πέρα. Ακούς Φώτη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Οι υπηρεσίες παιδείας,υγείας,συνταξιοδοτικές κτλ στην χώρα μας δεν δουλεύουν με αναδιανεμητικό χαρακτήρα ουσιαστικά η εργαζόμενη γενιά η σημερινή ξεχρεώνει τις σπουδές της γενιάς που είναι σήμερα στα πανεπιστήμια για να εργαστούν αργότερα αυτοί οι άνθρωποι και να καλύψουν τις σπουδές των γενιών που θα σπουδάζουν τότε.Ουσιαστικά μετακυλίονται οι υποχρέωσεις απο την μια γενιά στην άλλη.Μπορούμε να δούμε λίγο και τις άλλες χώρες όπου πληρώνεις στην τριτοβάθμια εκπαίδευση οπότε καλύπτεις τα έξοδα σπουδών σου και δεν τα μετακυλίεις σε προηγούμενες γενιές.

Οι υπηρεσίες υγείας, παιδείας, συνταξιοδότησης είναι ένα κλέψιμο των μεταγενέστερων γενιών από τις προγενέστερες που δεν μπορούν να αντιδράσουν γιατί ή είναι σε παιδική ηλικία ή είναι αγέννητες. Όλα αυτά μέχρι τα λεφτά να τελειώσουν.

Ακούγεται πολύ ωραία συτιά να σου παρέχονται δωρεάν τέτοιες υπηρεσίες και να παίρνεις επιδόματα χωρίς ιδρώτα αλλά το σύστημα αυτό έχει ημερομηνία λήξης. Επίσης καταστρέφονται προσωπικότητες. Όταν κάποιος ζει με επιδόματα και χωρίς να ξέρει τι σημαίνει φόρος μέχρι τα 30 του πρακτικά έχει μεγαλη πιθανότητα να ζήσει εξαρτώμενος από το κράτος και ως βάρος στην κοινωνία σε ολόκληρη τη ζώη του. Αν από τα 18 το κράτος μάθαινε ότι όλες οι υπηρεσίες έχουν κάποια αξία και o πολίτης πλήρωνε ένα ποσο έστω και συμβολικά ή με την μορφή εξαργύρωσης εκπαιδευτικών κουπονιών η μετάβαση θα ήταν πιο ομαλή.

Ο μισοελληνισμός που υπάρχει στη χώρα μας είναι απόρροια μια σειρά πολιτικής προπαγάνδρας της αντιπολίτευσης προς την κυβέρνηση. Πρόβλημα όχι μόνο της Ελλάδα αλλά αρκετών χωρών. π.χ. τώρα που η λαθρομετανάστευση είναι σοβαρό αντιπολιτευτικό εργαλείο θα δείτε ότι στις ευρωεκλογές οι ακροδεξιές και οι πατριωτικές δυνάμεις θα κερδίσουν ποσοστά. Αυτό δεν αλλάζει ότι ως Έλληνες και κάτοικοι της Ε.Ε. είμαστε από τους πιο ευνοημένους στο πλανήτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,280 μηνύματα.
Σύμφωνα με τα στοιχεία την περίοδο 2011-18 639.000 Έλληνες εγκατέλειψαν την Ελλάδα (105.000 από αυτός στην Γερμανία).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,050 μηνύματα.
Βλέπω πάθη και φωτιές στο θέμα, μια με τη Γερμανία, μια με τα οικονομικά.

Λοιπόν, να πούμε αλήθειες; Από μέσα από τα πράγματα των οικονομικών.

Οποιος είναι μάγκας αυτή τη στιγμή μόνο οικονομικά δεν θα πάει να σπουδάσει. Ειδικά αν θέλει Γερμανία.

Αν ήμουν τώρα 18 και ήθελα ντε και καλά Γερμανία, θα είχα γράψει στα παπάρια μου τα ΑΕΙ/ΤΕΙ, θα είχα πάει εξωτερικό Duales Studium, 50% εργασία-50% σπουδή, Ausbildung στην ουσία, ή θα είχα γραφτεί σε ένα ΙΕΚ Πληροφορικής.

Δεν γίνεται να βγούμε Χάγιεκ και Φρίντμαν όλοι. Και δε γίνεται για τον απλούστατο λόγο:

Άντε και μπαίνεις. Άντε και σπουδάζεις. Άντε και το βγάζεις με άριστα το ΑΕΙ Οικονομικών, πράγμα παλουκάκι αλλά όχι ακατόρθωτο. Και λέω άριστα γιατί με 6 και 7 κι 8 τα βγάζουν αρκετοί.

Κάπου εκεί και μετά από κανα μεταπτυχιακό, μπορείς να ΨΙΛΟ-κουνιέσαι ότι κάτι έγινες. (με τα λεφτά των γονιών συνήθως, έτσι σπούδαζα παλιά εγω)

Μετά;
Γνωστούς έχεις να σε χώσουν σε εταιρεία;
Βιογραφικό έχεις δοκιμάσει να στείλεις να δεις τι εξωφρενικά ζητάνε;
Σε συνεντεύξεις έχεις πάει να σε μηδενίζει το κάθε νιόφρεσκο που μπήκε με βύσμα ή ηλικιακά προγράμματα (ageism, discrimination κάργα) ότι η εμπειρία σου δεν είναι εμπειρία;
Έχεις δει ποιοι παίρνουν πρώτοι τις θέσεις των οικονομικών στις εταιρίες; (εκεί να δεις πως σπάει ο τσαμπουκάς, η μαγκιά, το όνειρο, η παρθενιά, όλα τα παραπάνω)

Οταν λοιπόν έχεις όλα τα καλά και έρχεται αυτό το "Μετά;" και σου λέει "μην κουνιέσαι και πολύ γιατί αλλιώς είναι ο πραγματικός κόσμος", φαντάσου πόσο πολύ πιο λίγο πρέπει να κουνιέσαι, πριν μπεις σε μια σχολή, πριν τη βγάλεις, πριν γράψει άριστα το χαρτί και πριν βγεις στην αγορά.

Πόσο; Καθόλου δεν πρέπει να κουνιέσαι.

Εγω στον εαυτό μου, που κάπου κει γύρω στα 20 κουνιόμουν ότι θα γινόμουν ο νεος Ντον Ντρέηπερ, αμάξια λεφτά και στρίνγκ, εαν με συναντούσα, θα μου έχωνα μια ξεγυρισμένη σφαλιάρα να ξυπνήσω και θα μου φώναζα "Σκάσε κι άνοιξε τα μάτια σου με πραγματισμό, γιατί αλλιώς θα φας τόσο ζόρι, που θα σου μπεί απ' τον κόκκυγγα και θα σου βγεί από τις αμυγδαλές"

"Πως μπορώ να εκμεταλλευτώ το χρόνο μου και την παραγωγικότητά μου, σήμερα. Πως μπορώ να τους είμαι απαραίτητος αύριο;"

ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟΣ! Οχι απλά άλλος ένας εργαζόμενος οικονομολόγος.

Αυτά είναι ερωτήματα.

Όχι τύπου "Στη Γερμανία μου δε θα χωράει, στην Ελλάδα σου θα κολυμπάει".

Ναι, είναι σκατά η κατάσταση. Αλλά συνειδητοποιήστε κάποιοι ότι όλοι τραβάμε τα ζόρια μας και τίποτα δε θα χαριστεί ούτε σε μας.

Αμα δεν είσαι στο τραπέζι αγόρι μου, είσαι στο μενού.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,280 μηνύματα.
Σύμφωνα με τα στοιχεία την περίοδο 2011-18 639.000 Έλληνες εγκατέλειψαν την Ελλάδα (105.000 από αυτός στην Γερμανία).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ο valder έχει πολύ δίκιο σε αυτά που γράφει. Όποιος 18χρονος έχει μυαλό αυτή τη στιγμή πάει σε ένα programming Boot Camp Και Σε 6ηνες είναι προσληψιμος. Αλλά και να έχει αυτός δεν θα έχουν οι δικοί του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Σύμφωνα με τα στοιχεία την περίοδο 2011-18 639.000 Έλληνες εγκατέλειψαν την Ελλάδα (105.000 από αυτός στην Γερμανία).

Μπράβο τους και μαγκιά τους...
Αλλά...
Πόσοι να επέστρεψαν άραγε;
Και πόσοι από αυτούς δουλεύουν πάνω σε ένα αντικείμενο που γουστάρουν και όχι λάντζα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,800 μηνύματα.
Mπράβο τους και μαγκιά τους αλλα ... πρέπει να τους βρουμε και ένα ψεγάδι να τους προσάψουμε! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Πραγματική κατάντια είστε μερικοί μερικοί
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,280 μηνύματα.
Πραγματική κατάντια είστε μερικοί μερικοί


Κατάντια γιατί λέμε την άποψη μας;

Επίσης σε έρευνα που έγινε το 81% των Ελλήνων που έφυγαν στο εξωτερικό δεν θέλει να γυρίσει πίσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Κατάντια γιατί λέμε την άποψη μας;

Επίσης σε έρευνα που έγινε το 81% των Ελλήνων που έφυγαν στο εξωτερικό δεν θέλει να γυρίσει πίσω.


Δεν αναφέρθηκα σε εσένα. Αλλά μια και έγινε η παράθεση να σου απαντήσω.
Παρουσιάζεις τη Γερμανία σαν τον παράδεισο.
Πειραζει που δεν συμφωνώ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,280 μηνύματα.
Μπράβο τους και μαγκιά τους...
Αλλά...
Πόσοι να επέστρεψαν άραγε;
Και πόσοι από αυτούς δουλεύουν πάνω σε ένα αντικείμενο που γουστάρουν και όχι λάντζα.


Μια ερώτηση.Ποσοι μορφωμένοι άνθρωποι στην Ελλάδα δουλεύουν σε λάντζα;

Επίσης πολλές φορές έχω πει ότι η Γερμανία έχει αρνητικά.Αλλα είναι χρόνια μπροστά σε σχέση με την Ελλάδα τι να κάνουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top