Να παίρνει η γυναίκα το επίθετο του συζύγου;

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,280 μηνύματα.
Γιατί είσαι κατά του γάμου Βαλδέριε Ρινότμητε?

Γιατί είναι μια διαδικασία που απαιτεί και δεύτερο άνθρωπο, χωρίς να αφήνει το ελεύθερο για τρίτο ή τέταρτο άνθρωπο, κι εγω απολαμβάνω τα πράγματα που έχουν από ΤΡΙΑ και πάνω. Παγωτό με 3 γεύσεις, μακαρόνια με 3 χρώματα, 3 δάχτ... οχι άστο καλύτερα για τώρα, μας βλέπουν όλοι.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γιατί είναι μια διαδικασία που απαιτεί και δεύτερο άνθρωπο, χωρίς να αφήνει το ελεύθερο για τρίτο ή τέταρτο άνθρωπο, κι εγω απολαμβάνω τα πράγματα που έχουν από ΤΡΙΑ και πάνω. Παγωτό με 3 γεύσεις, μακαρόνια με 3 χρώματα, 3 δάχτ... οχι άστο καλύτερα για τώρα, μας βλέπουν όλοι.

I see your point.Μπορεις βεβαια να ασπαστείς το Ισλάμ όπου εχον προβλέψει γι αυτές τις περιπτώσεις.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,280 μηνύματα.
I see your point.Μπορεις βεβαια να ασπαστείς το Ισλάμ όπου εχον προβλέψει γι αυτές τις περιπτώσεις.

Πράγματι, μα το πρόβλημα όμως δεν είναι θρησκευτικό. Είναι πρακτικό.

Εδω με μια και δε μπορείς να τα βγάλεις πέρα, θα τα βγάλεις με τρεις και τέσσερεις;

Καλύτερα ελεύθερος να πηγαίνουν και σπίτι τους χωρίς χαρτούρα.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πράγματι, μα το πρόβλημα όμως δεν είναι θρησκευτικό. Είναι πρακτικό.

Εδω με μια και δε μπορείς να τα βγάλεις πέρα, θα τα βγάλεις με τρεις και τέσσερεις;

Καλύτερα ελεύθερος να πηγαίνουν και σπίτι τους χωρίς χαρτούρα.

Στις γυναίκες ισχύει η αρχή διατήρησης του ninjutsu σύμφωνα με την οποία ένας νιντζα είναι ένας αόρατος θεός του θανάτου, ενώ 30 νιντζα είναι οι κομπάρσοι που πεθαίνουν στην πρώτη σκηνή, επειδή το ninjutsu μοιράζεται ισόποσα.

Αν λοιπόν έχεις μια γυναίκα ειναι πολυ δύσκολο να τα βγάλεις πέρα μαζί της γιατί κατέχει όλο το ninjutsu ενώ όσες περισσότερες έχεις η δυσκολία διαχείρισης μειώνεται.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,280 μηνύματα.
Στις γυναίκες ισχύει η αρχή διατήρησης του ninjutsu σύμφωνα με την οποία ένας νιντζα είναι ένας αόρατος θεός του θανάτου, ενώ 30 νιντζα είναι οι κομπάρσοι που πεθαίνουν στην πρώτη σκηνή, επειδή το ninjutsu μοιράζεται ισόποσα.

Αν λοιπόν έχεις μια γυναίκα ειναι πολυ δύσκολο να τα βγάλεις πέρα μαζί της γιατί κατέχει όλο το ninjutsu ενώ όσες περισσότερες έχεις η δυσκολία διαχείρισης μειώνεται.

 

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν θέλει να το πάρει, να το πάρει.
Το ερώτημα είναι, να παίρνει ο άντρας το επίθετο της γυναίκας του; Εδώ σας θέλω.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,255 μηνύματα.
Εγώ πάντως θέλω πολύ να πάρω το επίθετο του άντρα μου. Είμαι (ή θέλω να πιστεύω οτι είμαι) παραδοσιακή γυναίκα και μου αρέσει να νιώθω οτι "ανήκω" σε όλους τους τομείς σε αυτόν. Ο ίδιος δεν έχει πρόβλημα, αλλά εγώ το θέλω.
Έχω αλλάξει απόψεις έκτοτε. Και τί βλακείες έλεγα;
:wacko:
 

georgia1213

Δραστήριο μέλος

Η georgia1213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 510 μηνύματα.
εγω πιστευω οτι αν παρει η γυναικα το επιθετο του συζυγου θα πρεπει και ο συζυγος να παρει το επιθετο της ωστε και οι δυο να ανηκουν ο ενας στον αλλον
αλλιως ο καθενας να ειναι ανεξαρτητος και να διατηρησει το επιθετο του
επισης θεωρω πως καλο θα ηταν τα παιδια να εχουν τα επιθετα και των 2 γονεων( αν και εγω εχω το επιθετο του πατερα μου διαφωνω με αυτο)
απλα το μονο που φοβαμαι μετα ειναι πως μετα αν το παιδι με 2 επιθετα παντρευτει 1 με αλλα 2 επιθετα τι θα γινει;
θα πρεπει ο καθενας να επιλεξει να δωσει 1 μονο επιθετοστο δικο τους παιδι απο τα 2 που εχουν και θα δημιουργηθει προβλημα...
 

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Εγώ πάντως θέλω πολύ να πάρω το επίθετο του άντρα μου. Είμαι (ή θέλω να πιστεύω οτι είμαι) παραδοσιακή γυναίκα και μου αρέσει να νιώθω οτι "ανήκω" σε όλους τους τομείς σε αυτόν. Ο ίδιος δεν έχει πρόβλημα, αλλά εγώ το θέλω.

10 χρόνια πριν μια Himela με πίστη στην παραδοσιακή αξία της οικογένειας,έτοιμη να υλοποιήσει τον ρόλο της παραδοσιακής γυναίκας, γεμάτη με ανιδιοτελής αγάπη προς τον άντρα της.

10 χρόνια μετά μια Himela που συχνά πυκνά προσπαθεί να πείσει όλους εμάς αλλά και τον ίδιο της τον εαυτό ότι όσοι παντρεύονται το κάνουν όχι γιατί το πιστεύουν αλλά γιατί υπέκυψαν στις κοινωνικές επιταγές.

Κοσμογονικές αλλαγές από αυτές που προκαλούν μεγάλοι έρωτες ή μεγάλες απογοητεύσεις?
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,255 μηνύματα.
Κοσμογονικές αλλαγές από αυτές που προκαλούν μεγάλοι έρωτες ή μεγάλες απογοητεύσεις?
Απλά ωριμότητα και "ξύπνημα" θα το έλεγα. Επίσης έχω κάνει μεγάλη στροφή προς τα αριστερά, παίζει κι αυτό το ρόλο του, κι όχι πολιτική στροφή αλλά ιδεολογική.

Έχει ενδιαφέρον η εξέλιξη πάντως. :)
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Με ποια λογική να παίρνει μια γυναίκα το επίθετο του άντρα?

Πότε δεν το κατάλαβα αυτό...

Οποία το επιλέγει δηλαδή περισσότερη αγάπη?

Έρμαιο η γυναίκα για ακόμη μια φορά...λαμβάνοντας το επίθετο δηλώνει ότι αλλάζει προστάτη-αφεντικό?
Ανήκει αλλού πλέον και δεν έχει το δικαίωμα κάποια στιγμή φεύγοντας από την πατρική φροντίδα να ειναι ανεξάρτητη?

Πόσο απαρχαιομενες αντιλήψεις που ευτυχώς σβήνουν σιγά σιγά...
 

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
10 χρόνια πριν μια Himela με πίστη στην παραδοσιακή αξία της οικογένειας,έτοιμη να υλοποιήσει τον ρόλο της παραδοσιακής γυναίκας, γεμάτη με ανιδιοτελής αγάπη προς τον άντρα της.

10 χρόνια μετά μια Himela που συχνά πυκνά προσπαθεί να πείσει όλους εμάς αλλά και τον ίδιο της τον εαυτό ότι όσοι παντρεύονται το κάνουν όχι γιατί το πιστεύουν αλλά γιατί υπέκυψαν στις κοινωνικές επιταγές.

Κοσμογονικές αλλαγές από αυτές που προκαλούν μεγάλοι έρωτες ή μεγάλες απογοητεύσεις?
Θέλουμε και λίγο χρόνο να ξερασουμε τον εσωτερικευμενο μισογυνισμό μας από μέσα μας. Θέλει χρόνο και προσπάθεια.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,066 μηνύματα.
10 χρόνια πριν μια Himela με πίστη στην παραδοσιακή αξία της οικογένειας,έτοιμη να υλοποιήσει τον ρόλο της παραδοσιακής γυναίκας, γεμάτη με ανιδιοτελής αγάπη προς τον άντρα της.

10 χρόνια μετά μια Himela που συχνά πυκνά προσπαθεί να πείσει όλους εμάς αλλά και τον ίδιο της τον εαυτό ότι όσοι παντρεύονται το κάνουν όχι γιατί το πιστεύουν αλλά γιατί υπέκυψαν στις κοινωνικές επιταγές.

Κοσμογονικές αλλαγές από αυτές που προκαλούν μεγάλοι έρωτες ή μεγάλες απογοητεύσεις?
Το είχα φέρει και εγώ αυτό το θέμα στο προσκήνιο παλιά. Όντως μεγάλη αλλαγή. Αλλά δεν με εκπλήσσει πια. Εγώ πριν από 5 χρόνια ήμουν αντεθνικό προοδευτικό κομμούνι και αντιρατσιστής και όλα αυτά. Μετά ωρίμασα και ξύπνησα όπως λέει και η Χιμέλα.

Τώρα για εντός του θέματος, εν τάξει δεν έχει και μεγάλη σημασία το επίθετο στις μέρες μας πια. Κάτι λέξεις είναι μόνο. Τι σημασία έχει και του δίνουμε τόση έκταση; Είναι ένα παραδοσιακό στοιχείο του θεσμού της Οικογένειας την οποία εννοείται στηρίζομεν αλλά ας έχει ο καθένας την επιλογή του σε αυτή τη ζωή.
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,684 μηνύματα.
Άνγκελα Μέρκελ το πραγματικό της όνομα Κάσνερ, παντρεύτηκε σαν φοιτήτρια το 1977 τον Ούλριχ Μέρκελ, χώρισε το 1982 και παντρεύτηκε σε δεύτερο γάμο το 1998 τον Γιοάχιμ Ζάουερ αλλά όλοι την ξέρουν σαν Μέρκελ.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,353 μηνύματα.
Το καλύτερο είναι να διατηρεί ο καθένας το δικό του. Η κάθε οικογένεια έχει την ιστορία της, οπότε τα ονόματα πρέπει να διατηρούνται. Τώρα όσον αφορά στα παιδιά δεν ξέρω τι είναι το καλύτερο. Ακόμα και εαν το κάθε παιδί κληρονομεί και τα δύο επίθετα των γονιών ,αναπόφευκτα το εγγόνι θα κληρονομήσει μόνο το ένα επίθετο, αλλιώς θα είναι ένας τόμος το τελικό επίθετο. Clearly not that practical. Σε μικρότερη κλίμακα ξαναγυρνάμε στο ίδιο ζητούμενο λοιπόν. Στο οποίο το δίκαιο είναι το εγγόνι να έχει ένα επίθετο απο το σόι του πατέρα και ένα απο το σόι της μάνας. Οπότε το επίθετο οποιουδήποτε συνδυασμού μεταξύ δυο παππούδων ή δύο γιαγιάδων απο τους συνολικά 4 θα χαθεί.

Το συμπέρασμα είναι πως δεν έχει τόση σημασία το πρόβλημα, μια σύμβαση είναι πλέον χωρίς να σημαίνει απαραίτητα κάτι. Τι παίρναμε το επίθετο του πατέρα ή της μάνας ή απλά μας δίνανε έναν μοναδικό κωδικό κατά την γέννηση που θα μας χαρακτήριζε μια ζωή...το ίδιο είναι.
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,684 μηνύματα.
Ξέρω και περιπτώσεις στην Ελλάδα ανθρώπων που έχουν το επώνυμο της μητέρας τους επειδή ήταν επώνυμο διασημότητας προφανώς του πατέρα είναι ασήμαντο, νομικά γίνεται αλλά είναι πολύ δύσκολο το ρίσκο.
 

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το καλύτερο είναι να διατηρεί ο καθένας το δικό του. Η κάθε οικογένεια έχει την ιστορία της, οπότε τα ονόματα πρέπει να διατηρούνται. Τώρα όσον αφορά στα παιδιά δεν ξέρω τι είναι το καλύτερο. Ακόμα και εαν το κάθε παιδί κληρονομεί και τα δύο επίθετα των γονιών ,αναπόφευκτα το εγγόνι θα κληρονομήσει μόνο το ένα επίθετο, αλλιώς θα είναι ένας τόμος το τελικό επίθετο. Clearly not that practical. Σε μικρότερη κλίμακα ξαναγυρνάμε στο ίδιο ζητούμενο λοιπόν. Στο οποίο το δίκαιο είναι το εγγόνι να έχει ένα επίθετο απο το σόι του πατέρα και ένα απο το σόι της μάνας. Οπότε το επίθετο οποιουδήποτε συνδυασμού μεταξύ δυο παππούδων ή δύο γιαγιάδων απο τους συνολικά 4 θα χαθεί.

Το συμπέρασμα είναι πως δεν έχει τόση σημασία το πρόβλημα, μια σύμβαση είναι πλέον χωρίς να σημαίνει απαραίτητα κάτι. Τι παίρναμε το επίθετο του πατέρα ή της μάνας ή απλά μας δίνανε έναν μοναδικό κωδικό κατά την γέννηση που θα μας χαρακτήριζε μια ζωή...το ίδιο είναι.
Έχουμε τον ΑΜΚΑ 😋
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,353 μηνύματα.
Έχουμε τον ΑΜΚΑ 😋
Καλά προφανώς απλά δεν φτάσαμε(ακόμα) στο σημείο να συστηνομαστε " Με λένε Χ (ΑΜΚΑ) " :hehe: . Αλλά ναι είναι ένα καλό παράδειγμα πως το επίθετο είναι απλά μια σύμβαση χωρίς πρακτική αξία.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,255 μηνύματα.
Το έχω ξαναβάλει αλλά είναι πάντα επίκαιρο:
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top