Να παίρνει η γυναίκα το επίθετο του συζύγου;

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καμια έξυπνη γυναίκας δεν θέλει άντρα που να τον κάνει ότι θέλει.
Είναι ότι πιο απωθητικό τουλάχιστον αυτό που έχω αποκομίσει συζητώντας με πολλές καο διαφόρων επιπέδων..

Κατεβείτε από αυτό το συννεφάκι που εξυπηρετεί πολλούς...(γενικά μιλάω)

Οι έξυπνες και δυναμικές γυναίκες θέλουν δίπλα τους άντρες το ίδιο με αυτές ώστε να μπορούν και να συνυπάρχουν αλλά και να αισθανονται και την καθαρά γυναικια τους πλευρά... :)
Επιβεβαιώνω
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,785 μηνύματα.

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θα τη βάλω κάτω και θα τη κάνω γατούλα τη Φεμινοναζι... οχι αγριάδες στο Πάνθηρα ειναι άγριος γατουλης ;)
Σιγά εσύ και οι φεμινοναζι μην σκισετε κάνα καλσόν πάνω στην μάχη σας ,έλα το ισοπεδωσαμε το θέμα :lol:
 

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,031 μηνύματα.
Είχα εκπλαγεί όταν πρωτοήρθα στην Αγγλία και έμαθα ότι η γυναίκα πάντα παίρνει το επίθετο του συζύγου μετά το γάμο. Αυτό που στην Ελλάδα έχει σταματήσει να γίνεται εδώ και χρόνια, σε ένα ομολογούμενως πιο προοδευτικό κράτος είναι δεδομένο και στα μοντέρνα ζευγάρια.
Ο λόγος είναι κυρίως γιατί οι γυναίκες θέλουν να έχουν το ίδιο επίθετο με τα παιδιά τους στο μέλλον και λόγω παράδοσης σε κάποιο βαθμό.
Προσωπικά δε θα είχα κανένα θέμα είτε ήθελε να πάρει το επίθετο μου είτε όχι.
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,676 μηνύματα.
Είχα εκπλαγεί όταν πρωτοήρθα στην Αγγλία και έμαθα ότι η γυναίκα πάντα παίρνει το επίθετο του συζύγου μετά το γάμο. Αυτό που στην Ελλάδα έχει σταματήσει να γίνεται εδώ και χρόνια, σε ένα ομολογούμενως πιο προοδευτικό κράτος είναι δεδομένο και στα μοντέρνα ζευγάρια.
Ο λόγος είναι κυρίως γιατί οι γυναίκες θέλουν να έχουν το ίδιο επίθετο με τα παιδιά τους στο μέλλον και λόγω παράδοσης σε κάποιο βαθμό.
Προσωπικά δε θα είχα κανένα θέμα είτε ήθελε να πάρει το επίθετο μου είτε όχι.

Σοβαρά το λες αυτό?
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Και εδω ισχυει αυτο, οι περισσοτερες παιρνουν το επιθετο του αντρα λογω παιδιων. Εξαιρεση αποτελει το Κεμπεκ. Εγω δεν προκειται να αλλαξω το επιθετο μου επειδη 1. την ολη ιδεα αλλαγης την θεωρω ηλιθια και οτι απλα ωφελει τον αντρα (γιατι να μην το αλλαξει αυτος στην τελικη?), 2. δεν εχω καμια ορεξη να μπλεξω με την γραφειοκρατεια αλλαγης και να το αλλαξω απο παντου, 3. μου αρεσει το επιθετο μου και ειναι η ταυτοτητα μου, το εγω μου.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,244 μηνύματα.
Plot twist : Ανταλλαγη επιθετων :hehe:
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,794 μηνύματα.

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Τα παιδια μου εχουν δυο επίθετα και των δυο μας. Δεν το σκέφτηκα ποτε ως επιλογή δηλαδή.
! Ουτε καν
 

camil

Δραστήριο μέλος

Η camil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 798 μηνύματα.
Κορίτσια εμένα με φτιάχνει να κάνω τον άλλον ό,τι θέλω γιατί κι εγώ αν δω ότι κάποιος αξίζει γίνομαι χαλί να με πατήσει και στον Άρη αν θέλει θα πάω.
Σχετικά με τα επίθετα δεν υπάρχει πρόβλημα αν το παιδί παίρνει και τα δύο. Και στην Ισπανία που κάθε γονέας έχει δύο επίθετα το παιδί παίρνει ένα από τον καθένα, όχι τέσσερα. Βέβαια όταν ακόμα γίνονται μάχες για να πάρει το εγγόνι το τάδε όνομα, ίσως προκύψει ένα... ενδοοικογενειακό θέμα.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κορίτσια εμένα με φτιάχνει να κάνω τον άλλον ό,τι θέλω γιατί κι εγώ αν δω ότι κάποιος αξίζει γίνομαι χαλί να με πατήσει και στον Άρη αν θέλει θα πάω.
Σχετικά με τα επίθετα δεν υπάρχει πρόβλημα αν το παιδί παίρνει και τα δύο. Και στην Ισπανία που κάθε γονέας έχει δύο επίθετα το παιδί παίρνει ένα από τον καθένα, όχι τέσσερα. Βέβαια όταν ακόμα γίνονται μάχες για να πάρει το εγγόνι το τάδε όνομα, ίσως προκύψει ένα... ενδοοικογενειακό θέμα.
Το νου σου μονο ..
Τιποτε αλλο ,αυτο ΜΟΝΟ εκει που αξιζει και ΜΟΝΟ σε πολύ μικρες δόσεις ωστε αυτο που εισπρατεις να εισαι σιγουρη οτι δεν εκανες λαθος ,ειδικα στις μερες μας που η εκμεταλευση παει συννεφο ;)
 

georgia1213

Δραστήριο μέλος

Η georgia1213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 510 μηνύματα.
πως γινεται και στις δυτικες χωρες συνεχιζει αυτο το ακρως σεξιστικο εθιμο;
σε χωρες οπως αμερικη και αγγλια;
οι γυναικες τι λενε εκει;
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,838 μηνύματα.
Είχε πάει η μάνα μου μετά το γάμο της κάπου τέλη 80s πρέπει να ταν, σε αστυνομικό τμήμα να κάνει την αίτηση για να πάρει το επώνυμο του πατέρα μου, μόλις είχε αλλάξει ο νόμος, και της λένε οι αστυνομικοί τι το θες τώρα άστο. έτσι κράτησε το επώνυμο της :P
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,425 μηνύματα.
Ναι..οκ....οποιος/α υποστηριζει πλεον τη σημερον ημερα οτι ΠΡΕΠΕΙ...να παει να κοιταχτει .
Μαρια Παπαδοπουλου.
Η Μαρια ΤΟΥ Παπαδοπουλου.ΚΤΗΜΑ.ΟΧΙ ΑΥΤΟΝΟΜΗ ΟΝΤΟΤΗΤΑ ΜΕ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΗΣ,ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ,ΑΛΛΑ ΑΛΛΑΖΕΙ ΑΥΤΟ,ΟΝΟΜΑ.Αυτο υποστηριζει.
Και τελεία.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,914 μηνύματα.
Προσωπική μου άποψη θα ήταν οι δύο σύζυγοι να παίρνουν και τα δύο επώνυμα. Προσωπικά αν παντρευτώ θελω να έχω και το επίθετο του συζύγου (μιας και το δικό μου, ΔΕΝ μου αρέσει, παραπέμπει σε μια αστεία λέξη που ίσως μου κοστίσει ως επωνυμία επιχείρησης στο μέλλον).

Κατά τ'αλλα μια χαρά είμαι και με το δικό μου.
Το ξέρετε ότι στην Νότιο Κορέα από παλιά ήταν παράνομο η σύζυγος να πάρει το επίθετο του άντρα της; Αρκετά μπροστά ήταν για την εποχή αυτή.
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,676 μηνύματα.
Από την δεκαετία του 90 και πίσω που υπήρχε κάποια διαχωριστική γραμμή ανάμεσα σε δεξιά και αριστερά η αλλαγή επιθέτου της γυναίκας ήταν κατά κανόνα έθιμο των γυναικών που ανήκαν στην συντηρητική μερίδα. Αυτό δεν σημαίνει ότι το έκανε από μεγάλη αγάπη στον άντρα της, οι βασικότεροι λόγοι ήταν κοινωνικά. Σήμερα πλέον δεν υφίσταται ούτε υπάρχει λόγος να μιλάμε για τέτοιο θέμα αλλά αν η γυναίκα το επιθυμεί από μόνη της να πάρει το επώνυμο του άντρα της κανείς δεν μπορεί να της το απαγορεύσει.
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δικηγόρος. Έχει γράψει 2,135 μηνύματα.
Είχε πάει η μάνα μου μετά το γάμο της κάπου τέλη 80s πρέπει να ταν, σε αστυνομικό τμήμα να κάνει την αίτηση για να πάρει το επώνυμο του πατέρα μου, μόλις είχε αλλάξει ο νόμος, και της λένε οι αστυνομικοί τι το θες τώρα άστο. έτσι κράτησε το επώνυμο της :P
Άποψη πλήρης επιστημονικότητας και εμβρίθειας.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Προσωπική μου άποψη θα ήταν οι δύο σύζυγοι να παίρνουν και τα δύο επώνυμα. Προσωπικά αν παντρευτώ θελω να έχω και το επίθετο του συζύγου (μιας και το δικό μου, ΔΕΝ μου αρέσει, παραπέμπει σε μια αστεία λέξη που ίσως μου κοστίσει ως επωνυμία επιχείρησης στο μέλλον).

Κατά τ'αλλα μια χαρά είμαι και με το δικό μου.
Το ξέρετε ότι στην Νότιο Κορέα από παλιά ήταν παράνομο η σύζυγος να πάρει το επίθετο του άντρα της; Αρκετά μπροστά ήταν για την εποχή αυτή.
θεωρητικα τα 2 επωνυμα θα ηταν δικαιο, αλλα τα παιδια θα ειχαν θεμα οταν θα ερχοταν η σειρα τους να παντρευτουν. Θα ειχαν 4 επιθετα; Για μενα το ιδανικο θα ηταν ο καθενας να κραταει το επιθετο του και τα παιδια να παιρνουν το επιθετο τους με κληρο.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top