Νεκρός επιβάτης στο λιμάνι του Πειραιά.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,415 μηνύματα.
Ναι, συγκλονίστηκαν, θα χάσουν τον ύπνο τους.

Η συνεργασία είναι το αυτονόητο, τι μας λένε; Για PRιλίκι και μάζεμα ζημιάς στην εικόνα;
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,633 μηνύματα.
Προς όλους εσάς τους εθνολατρες, εθνικιστες και υπέρ της πατρίδος και του ελληνικου εθνους:

Νιώθετε περήφανοι που είσαστε Έλληνες; Με αφορμη το αποψινο περιστατικο στο blue star ferries αυτά είναι τα χάλια μας. Ελληνες και έθνος και ιδανικά και τετοια παραμυθακια αποτελούν παρελθόν, Ελλάδα και Έλληνες είναι αυτό που είμαστε τώρα αυτά που συμβαίνουν τωρα αυτά που κάνουν οι Έλληνες σήμερα. Όχι ο Πλάτωνας και ο Αριστοτελης. Αυτοί έχουν πεθάνει και ίσως να ντρεπονταν για το πώς έχει καταντήσει η χώρα μας σήμερα. Όχι λόγω (λαθρο)μεταναστών και ξένων που θα μας αλλοτριωσουν. Αλλά λόγω της απανθρωπης φύσης μας, του εγωκεντρισμου και της απληστίας μας.

Το να επαναπαυομαστε στο παρελθόν είναι κακή προσκόλληση και δε μας αφήνει να εξελιχθουμε. Αυτό το περιστατικό με το blue star ferries που το πληρωμα πέταξε τον άνθρωπο στη θάλασσα και σκοτώθηκε μόνο και μόνο για ενα εισιτήριο (λες και απαγορεύεται να κοψει μεσα) είναι ένα δείγμα ντροπής του να είσαι Έλληνας σε αυτή την Ελλάδα του σήμερα.

Σύμφωνα με την παράγραφο 2 του άρθρου 5 του Συντάγματος αυτού του τόπου "Όλοι όσοι βρίσκονται στην Ελληνική Επικράτεια απολαμβάνουν την απόλυτη προστασία της ζωής, της τιμής και της ελευθερίας τους, χωρίς διάκριση εθνικότητας, φυλής, γλώσσας και θρησκευτικών ή πολιτικών πεποιθήσεων"

Προφανώς όμως σε τούτο τον τόπο την απόλυτη προστασία της ζωής δεν την απολαμβάνουν όσοι μπαίνουν σε τρένα, τρόλεϊ ή καράβια. Όσοι στέλνουν τα παιδιά τους σε σχολεία την ώρα που σκάνε ασυντήρητοι καυστήρες. Όσοι ξυπνάνε το πρωί για το μεροκάματο και δεν γυρίζουν ποτέ πίσω γιατί σε τούτο τον τόπο τα μέτρα προστασίας του εργαζόμενου κοστίζουν παραπάνω από την ζωή του. Όσοι έχουν την ατυχία να πέσουν πάνω στον οδηγό της κάθε Ντόρας. Όσοι αρρωσταίνουν και δεν έχουν τα λεφτά να τα σκάσουν σε ιδιωτική κλινική ή τα μέσα να βρουν VIP ΜΕΘ. Όσους τους στέλνουν στις φωτιές με εξοπλισμό και μέσα της δεκαετίας του '70. Όσους τους βάζουν στο μάτι αστυνομικοί και τους δολοφονούν με κρατικό όπλο εξαιτίας της εθνικότητας, της φυλής, της γλώσσας, των θρησκευτικών ή πολιτικών τους πεποιθήσεων. Όσοι κινούνται αμέριμνοι την ώρα που αλληλοσκοτώνονται μαφιόζοι. Όσοι έκαναν το λάθος να περάσουν τα σύνορα και να κρυφτούν σε ένα δάσος. Όσοι λόγω εθνικότητας ή πολιτικών πεποιθήσεων έπεσαν από μαχαίρι φασίστα. Όσοι τολμάνε να αράξουν έξω από το γήπεδο της ομάδας τους για να πιουν μια μπύρα. Όσοι κινούνται στους δρόμους και έχουν την ατυχία να πέσουν πάνω στον κάθε κλαρινογαμπρό γκαζάκια.

Και πολλά άλλα παρόμοια περιστατικά ντροπής που προκληθηκαν από Έλληνες. Κατά τύχη είμαι Έλληνας και έχω γεννηθεί εδώ, στην ήπειρο αυτή. Γιατί να νιώθω περήφανος και ξεχωριστός από ένα τυχαίο γεγονός λοιπον; Και κυρίως γιατί να κατακρινω, να επιτίθεμαι και να μισώ ξένους ανθρώπους που έρχονται στη χώρα μου για ένα καλύτερο αύριο; Θα μπορούσα να είμαι κάλλιστα στη θέση τους.
Σας ρωτώ ξανα λοιπον, νιωθετε περήφανοι για κάποιο συγκεκριμένο λόγο ή απλώς επειδή έτσι μάθατε να λέτε;
Εγω νιώθω.. ουδέτερα. Ούτε κρύο ούτε ζεστη. Ούτε περήφανος ουτε μισω την Ελλαδα. Κοιτάζω το τι θα κάνω εγώ για να βοηθήσω τον εαυτό μου, τους δικούς μου, τους υπόλοιπους ανθρώπους οσους μπορω να επηρεασω, ειτε Ελληνες ειτε ξενους.
 
Τελευταία επεξεργασία:

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,130 μηνύματα.
Well, υποθέτω κάποιοι θα βλέπουν κάποιους αναίσθητους που φέρονται σε έναν άνθρωπο έχοντας επίγνωση ότι απειλούν τη ζωή του και κάποιοι άλλοι περήφανους υπαλλήλους που υπερασπίζονται αυτό που θεωρούν (ενώ δεν είναι) ιδιοκτησία τους.
Μπορεί αύριο-μεθαύριο να βγάλει και το σχετικό υπουργείο κάποια ανακοίνωση τύπου "τι να κάνουμε, αυτόν τον κίνδυνο έχουν οι παράνομες επιβιβάσεις".

Ντροπή, απανθρωπιά, σοκαριστικό να βλέπεις αυτό το υλικό κοκ αλλα δυστυχώς όχι κάτι που πια δεν περιμένουμε.
 

kiyoshi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kiyoshi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 338 μηνύματα.
πνίξανε άνθρωπο για το φαΐ του αφεντικού τους
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,633 μηνύματα.
Ποτέ ξανά με Blue star Ferries, σκότωσαν τον άνθρωπο επειδή ήθελε να μπει στο πλοίο.

Ναι τα ίδια λέγαμε και για τα τρενα, ειδαμε πόσο κράτησε το εμπαργκο
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,964 μηνύματα.
Τι άλλο θα ακούσουμε σε αυτή τη χώρα.
Πώς έχουμε καταλήξει έτσι;
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,710 μηνύματα.
Προς όλους εσάς τους εθνολατρες, εθνικιστες και υπέρ της πατρίδος και του ελληνικου εθνους:

Νιώθετε περήφανοι που είσαστε Έλληνες; Με αφορμη το αποψινο περιστατικο στο blue star ferries αυτά είναι τα χάλια μας. Ελληνες και έθνος και ιδανικά και τετοια παραμυθακια αποτελούν παρελθόν, Ελλάδα και Έλληνες είναι αυτό που είμαστε τώρα αυτά που συμβαίνουν τωρα αυτά που κάνουν οι Έλληνες σήμερα. Όχι ο Πλάτωνας και ο Αριστοτελης. Αυτοί έχουν πεθάνει και ίσως να ντρεπονταν για το πώς έχει καταντήσει η χώρα μας σήμερα. Όχι λόγω (λαθρο)μεταναστών και ξένων που θα μας αλλοτριωσουν. Αλλά λόγω της απανθρωπης φύσης μας, του εγωκεντρισμου και της απληστίας μας.

Το να επαναπαυομαστε στο παρελθόν είναι κακή προσκόλληση και δε μας αφήνει να εξελιχθουμε. Αυτό το περιστατικό με το blue star ferries που το πληρωμα πέταξε τον άνθρωπο στη θάλασσα και σκοτώθηκε μόνο και μόνο για ενα εισιτήριο (λες και απαγορεύεται να κοψει μεσα) είναι ένα δείγμα ντροπής του να είσαι Έλληνας σε αυτή την Ελλάδα του σήμερα.

Σύμφωνα με την παράγραφο 2 του άρθρου 5 του Συντάγματος αυτού του τόπου "Όλοι όσοι βρίσκονται στην Ελληνική Επικράτεια απολαμβάνουν την απόλυτη προστασία της ζωής, της τιμής και της ελευθερίας τους, χωρίς διάκριση εθνικότητας, φυλής, γλώσσας και θρησκευτικών ή πολιτικών πεποιθήσεων"

Προφανώς όμως σε τούτο τον τόπο την απόλυτη προστασία της ζωής δεν την απολαμβάνουν όσοι μπαίνουν σε τρένα, τρόλεϊ ή καράβια. Όσοι στέλνουν τα παιδιά τους σε σχολεία την ώρα που σκάνε ασυντήρητοι καυστήρες. Όσοι ξυπνάνε το πρωί για το μεροκάματο και δεν γυρίζουν ποτέ πίσω γιατί σε τούτο τον τόπο τα μέτρα προστασίας του εργαζόμενου κοστίζουν παραπάνω από την ζωή του. Όσοι έχουν την ατυχία να πέσουν πάνω στον οδηγό της κάθε Ντόρας. Όσοι αρρωσταίνουν και δεν έχουν τα λεφτά να τα σκάσουν σε ιδιωτική κλινική ή τα μέσα να βρουν VIP ΜΕΘ. Όσους τους στέλνουν στις φωτιές με εξοπλισμό και μέσα της δεκαετίας του '70. Όσους τους βάζουν στο μάτι αστυνομικοί και τους δολοφονούν με κρατικό όπλο εξαιτίας της εθνικότητας, της φυλής, της γλώσσας, των θρησκευτικών ή πολιτικών τους πεποιθήσεων. Όσοι κινούνται αμέριμνοι την ώρα που αλληλοσκοτώνονται μαφιόζοι. Όσοι έκαναν το λάθος να περάσουν τα σύνορα και να κρυφτούν σε ένα δάσος. Όσοι λόγω εθνικότητας ή πολιτικών πεποιθήσεων έπεσαν από μαχαίρι φασίστα. Όσοι τολμάνε να αράξουν έξω από το γήπεδο της ομάδας τους για να πιουν μια μπύρα. Όσοι κινούνται στους δρόμους και έχουν την ατυχία να πέσουν πάνω στον κάθε κλαρινογαμπρό γκαζάκια.

Και πολλά άλλα παρόμοια περιστατικά ντροπής που προκληθηκαν από Έλληνες. Κατά τύχη είμαι Έλληνας και έχω γεννηθεί εδώ, στην ήπειρο αυτή. Γιατί να νιώθω περήφανος και ξεχωριστός από ένα τυχαίο γεγονός λοιπον; Και κυρίως γιατί να κατακρινω, να επιτίθεμαι και να μισώ ξένους ανθρώπους που έρχονται στη χώρα μου για ένα καλύτερο αύριο; Θα μπορούσα να είμαι κάλλιστα στη θέση τους.
Σας ρωτώ ξανα λοιπον, νιωθετε περήφανοι για κάποιο συγκεκριμένο λόγο ή απλώς επειδή έτσι μάθατε να λέτε;
Εγω νιώθω.. ουδέτερα. Ούτε κρύο ούτε ζεστη. Ούτε περήφανος ουτε μισω την Ελλαδα. Κοιτάζω το τι θα κάνω εγώ για να βοηθήσω τον εαυτό μου, τους δικούς μου, τους υπόλοιπους ανθρώπους οσους μπορω να επηρεασω, ειτε Ελληνες ειτε ξενους.
Το ότι εκμεταλλεύτηκες τον νεκρό άνθρωπο ώστε να αρχίσεις να κράζεις όλους τους Έλληνες και να προωθείς τις αριστερές σου ιδεολογίες υπέρ των λαθρομεταναστών το λες αηδιαστικό έως και άρρωστο.

video μέσα από το πλοίο


Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

 
Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,710 μηνύματα.
Ναι τα ίδια λέγαμε και για τα τρενα, ειδαμε πόσο κράτησε το εμπαργκο
Όταν ο άλλος θέλει να πάει στον προορισμό του στον οποίο πάει μόνο το Τρένο πως θέλει να πάει;; :whatever: :whatever:

Γενικά εγώ δεν έχω παράπονο, δεν έχω συναντήσει κάτι ακραίο σε συμπεριφορά, αν και έχω ταξιδέψει άπειρες φορές. Σίγουρα υπάρχουν άτομα που είναι λίγο απότομα. Ούτε στο Blue Horizon έχω συναντήσει κάτι ακραίο ποτέ παρόλο που έχω μπει τουλάχιστον 20 φορές. Αλλά αυτό που έγινε είναι αδιανόητο πραγματικά.

Έχει βγει στη δημοσιότητα και ένα νέο ακόμα πιο σοκαριστικό βίντεο από το κατάστρωμα του πλοίου που δείχνει τον επιβάτη να επιπλέει και το πλήρωμα να τον κοιτάζει, οπότε είχε καταλάβει πολύ καλά τι είχε συμβεί. Και όσο σκέφτεσαι ότι πήγε να καλυφθεί το περιστατικό μιας και είχε φύγει ήδη από το λιμάνι και δε δόθηκε σημασία, εκεί είναι που νευριάζεις περισσότερο. Και ειδικά με την ανακοίνωση από τα μεγάφωνα που προφανώς κάποιος θα έδωσε εντολή να εκφωνηθεί για να γίνει αποποίηση ευθυνών. Μόνο που δεν ήξεραν ότι υπήρχε βίντεο από τις κάμερες ασφαλείας. Πάντως η καταγγελία έγινε από επιβάτη του ΕΛΥΡΟΣ που ήταν δεμένο εκείνη την ώρα και φόρτωνε για να φύγει. Από εκείνο το σημείο προφανώς το λιμενικό έψαξε τις κάμερες, αυτή ήταν η αφορμή. Πάντως θα έπρεπε να βρίσκονται ακόμα εκεί στον καταπέλτη μέχρι να αναχωρήσει το πλοίο. Θα είχαν δει τι συνέβαινε. Από το βίντεο φαίνεται ότι δεν υπάρχει κανένα άτομο από το λιμενικό κοντά, είχαν φύγει νωρίτερα από την αναχώρηση μάλλον.

Το προσωπικό της Blue star έχει χαλάσει τελευταία, τουλάχιστον στα δρομολόγια για Χίο πολλοί σου μιλάνε απαίσια λες και δεν τους πληρώνεις. Αλλά δεν νομίζω να της κάνουν τίποτα καθώς όπως είπες και εσύ η Blue star είναι η μεγαλύτερη ακτοπλοϊκή στην Ελλάδα εδώ και πολλά χρόνια.

Υπάρχουν video και από το Ελυρος της Anek.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,912 μηνύματα.
Ναι, συγκλονίστηκαν, θα χάσουν τον ύπνο τους.

Η συνεργασία είναι το αυτονόητο, τι μας λένε; Για PRιλίκι και μάζεμα ζημιάς στην εικόνα;

Η συνεργασία βασικά είναι υποχρεωτική. Διευθυντής εισαι , CEO εισαι , προϊσταμενος είσαι... τι είσαι....

σε εναν πελάτη που σου κάνει αναφορά ΟΚ μπορείς να βάλεις μια υπάλληλο να τον πάρει τηλ. να του πεί 2-3 μαλακιες και τέλος ή να μην του απαντησεις καθόλου σε φάση 'Φιλε αμα γουστάρεις ξανάρχεσαι' εγώ ειμαι η bLUE STAR / Opel / Mercedes δεν ξερω και εγω ποιος διάολος και δεν ειμαι υποχρεωμένος να σου δώσω κ αναφορά.

όταν όμως σε καλέσει το Λιμεναρχείο... απλά πάς χωρις πολλά λόγια ή εμφανίζεται ο δικηγόρος σου (ΑΝ προβλέπεται δεν θυμάμαι τωρα) και υποβάλλει υπόμνημα με τις ερωτήσεις. Ισως σε χαμηλού ενδιαφέροντος δικογραφίες αυτο να γίνεται αλλα σε κάτι τοσο σοβαρό που θα εμπλακεί και ο Ανακριτής δεν μας κάνουν και χάρη.

Οποτε τους πούν θα πάνε και θα απαντησουν σε οτι ερωτηθούν αν δεν θέλουν να απαντησουν λένε "Δεν επιθυμω να απαντησω" ούτε ειρωνίες ουτε υφάκια ουτε "ειμαι πολυάσχολος CEO δεν έρχομαι" ούτε τίποτα.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,710 μηνύματα.
Video την ώρα που η αστυνομία συλλαμβάνει τα μέλη του πληρώματος. Να πούμε ότι το πλοίο είχε φύγει από το Πειραιά και ο εισαγγελέας μαζί με το υπουργείο ναυτιλίας έδωσαν εντολή να επιστρέψει πίσω.

 

Δροσουλίτης

Δραστήριο μέλος

Ο Δροσουλίτης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών και επαγγέλεται Οικονομολόγος. Έχει γράψει 437 μηνύματα.
Προς όλους εσάς τους εθνολατρες, εθνικιστες και υπέρ της πατρίδος και του ελληνικου εθνους:

Νιώθετε περήφανοι που είσαστε Έλληνες; Με αφορμη το αποψινο περιστατικο στο blue star ferries αυτά είναι τα χάλια μας. Ελληνες και έθνος και ιδανικά και τετοια παραμυθακια αποτελούν παρελθόν, Ελλάδα και Έλληνες είναι αυτό που είμαστε τώρα αυτά που συμβαίνουν τωρα αυτά που κάνουν οι Έλληνες σήμερα. Όχι ο Πλάτωνας και ο Αριστοτελης. Αυτοί έχουν πεθάνει και ίσως να ντρεπονταν για το πώς έχει καταντήσει η χώρα μας σήμερα. Όχι λόγω (λαθρο)μεταναστών και ξένων που θα μας αλλοτριωσουν. Αλλά λόγω της απανθρωπης φύσης μας, του εγωκεντρισμου και της απληστίας μας.

Το να επαναπαυομαστε στο παρελθόν είναι κακή προσκόλληση και δε μας αφήνει να εξελιχθουμε. Αυτό το περιστατικό με το blue star ferries που το πληρωμα πέταξε τον άνθρωπο στη θάλασσα και σκοτώθηκε μόνο και μόνο για ενα εισιτήριο (λες και απαγορεύεται να κοψει μεσα) είναι ένα δείγμα ντροπής του να είσαι Έλληνας σε αυτή την Ελλάδα του σήμερα.

Σύμφωνα με την παράγραφο 2 του άρθρου 5 του Συντάγματος αυτού του τόπου "Όλοι όσοι βρίσκονται στην Ελληνική Επικράτεια απολαμβάνουν την απόλυτη προστασία της ζωής, της τιμής και της ελευθερίας τους, χωρίς διάκριση εθνικότητας, φυλής, γλώσσας και θρησκευτικών ή πολιτικών πεποιθήσεων"

Προφανώς όμως σε τούτο τον τόπο την απόλυτη προστασία της ζωής δεν την απολαμβάνουν όσοι μπαίνουν σε τρένα, τρόλεϊ ή καράβια. Όσοι στέλνουν τα παιδιά τους σε σχολεία την ώρα που σκάνε ασυντήρητοι καυστήρες. Όσοι ξυπνάνε το πρωί για το μεροκάματο και δεν γυρίζουν ποτέ πίσω γιατί σε τούτο τον τόπο τα μέτρα προστασίας του εργαζόμενου κοστίζουν παραπάνω από την ζωή του. Όσοι έχουν την ατυχία να πέσουν πάνω στον οδηγό της κάθε Ντόρας. Όσοι αρρωσταίνουν και δεν έχουν τα λεφτά να τα σκάσουν σε ιδιωτική κλινική ή τα μέσα να βρουν VIP ΜΕΘ. Όσους τους στέλνουν στις φωτιές με εξοπλισμό και μέσα της δεκαετίας του '70. Όσους τους βάζουν στο μάτι αστυνομικοί και τους δολοφονούν με κρατικό όπλο εξαιτίας της εθνικότητας, της φυλής, της γλώσσας, των θρησκευτικών ή πολιτικών τους πεποιθήσεων. Όσοι κινούνται αμέριμνοι την ώρα που αλληλοσκοτώνονται μαφιόζοι. Όσοι έκαναν το λάθος να περάσουν τα σύνορα και να κρυφτούν σε ένα δάσος. Όσοι λόγω εθνικότητας ή πολιτικών πεποιθήσεων έπεσαν από μαχαίρι φασίστα. Όσοι τολμάνε να αράξουν έξω από το γήπεδο της ομάδας τους για να πιουν μια μπύρα. Όσοι κινούνται στους δρόμους και έχουν την ατυχία να πέσουν πάνω στον κάθε κλαρινογαμπρό γκαζάκια.

Και πολλά άλλα παρόμοια περιστατικά ντροπής που προκληθηκαν από Έλληνες. Κατά τύχη είμαι Έλληνας και έχω γεννηθεί εδώ, στην ήπειρο αυτή. Γιατί να νιώθω περήφανος και ξεχωριστός από ένα τυχαίο γεγονός λοιπον; Και κυρίως γιατί να κατακρινω, να επιτίθεμαι και να μισώ ξένους ανθρώπους που έρχονται στη χώρα μου για ένα καλύτερο αύριο; Θα μπορούσα να είμαι κάλλιστα στη θέση τους.
Σας ρωτώ ξανα λοιπον, νιωθετε περήφανοι για κάποιο συγκεκριμένο λόγο ή απλώς επειδή έτσι μάθατε να λέτε;
Εγω νιώθω.. ουδέτερα. Ούτε κρύο ούτε ζεστη. Ούτε περήφανος ουτε μισω την Ελλαδα. Κοιτάζω το τι θα κάνω εγώ για να βοηθήσω τον εαυτό μου, τους δικούς μου, τους υπόλοιπους ανθρώπους οσους μπορω να επηρεασω, ειτε Ελληνες ειτε ξενους.
Chester, το να βάζεις στη ζυγαριά σου από την μία πλευρά την Ελλάδα και ολόκληρη την ιστορία της (ή οποιαδήποτε χώρα με οποιαδήποτε ιστορία) και από την άλλη τον οποιονδήποτε εγκληματία, απάνθρωπο, ανίκανο ή διεφθαρμένο πολιτικό, εγκληματικά ανεύθυνο είναι ξεκάθαρα δική σου επιλογή.
Το να μπερδεύεις σε μια ποινική υπόθεση τους λαθρομετανάστες, τον Πλάτωνα, τον Αριστοτέλη, τα μαχαίρια των φασιστών, το να παραβλέπεις την κοινωνική αγανάκτηση για την συγκεκριμένη υπόθεση επιχειρώντας να μας καταστήσεις όλους συνενόχους, είναι σπέκουλα μεγάλε.
Δικαίωμα σου να μισείς ή να λατρεύεις τη χώρα σου. Περιορίσου όμως στην δική σου οπτική και μη γενικεύεις γιατί ξέρεις, αυτό δεν απέχει και πολύ από την φασιστική νοοτροπία που κραυγάζεις πως πολεμάς με τα διαγγέλματα αυτού του τύπου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,653 μηνύματα.
Video την ώρα που η αστυνομία συλλαμβάνει τα μέλη του πληρώματος. Να πούμε ότι το πλοίο είχε φύγει από το Πειραιά και ο εισαγγελέας μαζί με το υπουργείο ναυτιλίας έδωσαν εντολή να επιστρέψει πίσω.

Αυτό θ΄ αλλάξει το αποτέλεσμα ; Αυτό το τρομερό πού συνέβη ;

Χάθηκε ένας άνθρωπος έτσι, μ΄ αυτό τον απαράδεκτο τρόπο, και κάνουμε καταγραφή των γεγονότων ; Πότε επέστρεψε το πλοίο και ποιοί έδωσαν την εντολή ;

Πιστεύεις ακόμα και τώρα, Φώτη, ότι είναι η κατάλληλη στιγμή για κάτι τέτοια ;

Μήπως η...σιωπή θα ήταν καλύτερη ;
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,710 μηνύματα.
Αυτό θ΄ αλλάξει το αποτέλεσμα ; Αυτό το τρομερό πού συνέβη ;

Χάθηκε ένας άνθρωπος έτσι, μ΄ αυτό τον απαράδεκτο τρόπο, και κάνουμε καταγραφή των γεγονότων ; Πότε ήρθε το πλοίο και ποιοί έδωσαν την εντολή ;

Πιστεύεις ακόμα και τώρα, Φώτη, ότι είναι η κατάλληλη στιγμή για κάτι τέτοια ;

Μήπως η...σιωπή θα ήταν καλύτερη ;

Τι εννοείς ακριβώς;; προφανώς και έπρεπε να τους συλλάβουν και καλά έκανε η αστυνομία, δεν είπα κάτι παραπάνω εγώ απλά ανέφερα το περιστατικό.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,912 μηνύματα.
Chester, το να βάζεις στη ζυγαριά σου από την μία πλευρά την Ελλάδα και ολόκληρη την ιστορία της (ή οποιαδήποτε χώρα με οποιαδήποτε ιστορία) και από την άλλη τον οποιονδήποτε εγκληματία, απάνθρωπο, ανίκανο ή διεφθαρμένο πολιτικό, εγκληματικά ανεύθυνο είναι ξεκάθαρα δική σου επιλογή.
Το να μπερδεύεις σε μια ποινική υπόθεση τους λαθρομετανάστες, τον Πλάτωνα, τον Αριστοτέλη, τα μαχαίρια των φασιστών, το να παραβλέπεις την κοινωνική αγανάκτηση για την συγκεκριμένη υπόθεση επιχειρώντας να μας καταστήσεις όλους συνενόχους, είναι σπέκουλα μεγάλε.
Δικαίωμα σου να μισείς ή να λατρεύεις τη χώρα σου. Περιορίσου όμως στην δική σου οπτική και μη γενικεύεις γιατί ξέρεις, αυτό δεν απέχει και πολύ από την φασιστική νοοτροπία που κραυγάζεις πως πολεμάς με τα διαγγέλματα αυτού του τύπου.

Κάποιος βέβαια δικηγόρος του Διαβόλου θα μπορούσε να πεί πως γιατί ΜΟΝΟ στην Ελλαδα τα πλοία φεύγουν με ανοιχτούς καταπέλτες ;

Τοσοι Λιμενικοί, τοσες εταιρείες , τοσοι επιβάτες δεν βρέθηκε ένας να κανει μια αναφορά ;
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,710 μηνύματα.
Κάποιος βέβαια δικηγόρος του Διαβόλου θα μπορούσε να πεί πως γιατί ΜΟΝΟ στην Ελλαδα τα πλοία φεύγουν με ανοιχτούς καταπέλτες ;

Τοσοι Λιμενικοί, τοσες εταιρείες , τοσοι επιβάτες δεν βρέθηκε ένας να κανει μια αναφορά ;

Σωστο και αυτό, κανονικά πρώτα πρέπει να κλείνουν όλοι οι καταπέλτες και μετά να φεύγει το πλοίο, όπως γίνεται και σε όλες τις χώρες στην Ευρώπη.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,912 μηνύματα.
Σωστο και αυτό, κανονικά πρώτα πρέπει να κλείνουν όλοι οι καταπέλτες και μετά να φεύγει το πλοίο, όπως γίνεται και σε όλες τις χώρες στην Ευρώπη.

Το ένα είναι αυτό. Το άλλο είναι πως ακόμη και αν δεν είσαι σε θέση να θυμάσαι τη νομοθεσία η οποία ειναι μεγάλη ΚΔΝΔ - ΚΙΝΔ - ΠΚ κτλ

ενεργείς με γνώμονα το ανθρωπιστικό. Στη προκειμένη περίπτωση το ανθρωπιστικό ειναι να τραβήξεις τον άνθρωπο μέσα απο το καταπέλτη.

Κατα τα λοιπά , ειμαστε χρόνια πίσω σε πολλά - νοοτροπια - κολληματα κτλ

Τα χουμε ξαναπει και εδω μεσα και παντού ΜΕ ΚΟΛΛΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΕΣΩΣΤΡΕΦΕΙΕΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΔΕΝ .... ΔΕΝ ( Δ Ε Ν ) ΓΙΝΟΝΤΑΙ. ΤΕΛΕΊΑ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,174 μηνύματα.
 

Δροσουλίτης

Δραστήριο μέλος

Ο Δροσουλίτης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών και επαγγέλεται Οικονομολόγος. Έχει γράψει 437 μηνύματα.
Το ένα είναι αυτό. Το άλλο είναι πως ακόμη και αν δεν είσαι σε θέση να θυμάσαι τη νομοθεσία η οποία ειναι μεγάλη ΚΔΝΔ - ΚΙΝΔ - ΠΚ κτλ

ενεργείς με γνώμονα το ανθρωπιστικό. Στη προκειμένη περίπτωση το ανθρωπιστικό ειναι να τραβήξεις τον άνθρωπο μέσα απο το καταπέλτη.

Κατα τα λοιπά , ειμαστε χρόνια πίσω σε πολλά - νοοτροπια - κολληματα κτλ

Τα χουμε ξαναπει και εδω μεσα και παντού ΜΕ ΚΟΛΛΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΕΣΩΣΤΡΕΦΕΙΕΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΔΕΝ .... ΔΕΝ ( Δ Ε Ν ) ΓΙΝΟΝΤΑΙ. ΤΕΛΕΊΑ.
Δεν χρειάζεται να πάμε πολύ μακριά, ο τύπος που τον έριξε στη θάλασσα είναι ψυχρός εκτελεστής και μόνο ως τέτοιος θα πρέπει να αντιμετωπιστεί. Και αυτός αλλά και όποιος του έδωσε - αν του έδωσε- την αίσθηση πως η εξουσία του δεν περιορίζεται σε συγκεκριμένες αρμοδιότητες επί του πλοίου.
 

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,674 μηνύματα.
Η μόνη λύση είναι να γίνει ένα μποϊκοτάζ στην εταιρεία και να μην ξαναπάρει κανείς δρομολόγιο τους.
Εδώ τα δρομολόγια του ΟΣΕ λειτουργούν κανονικα, τα δικά τους δρομολόγια θα σταματήσουν;;
Καθε φορά μετά από ένα τραγικό συμβάν λεω πως δεν γίνεται να υπάρξει χειρότερο αλλά πάντα κανω λάθος.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,912 μηνύματα.
Δεν χρειάζεται να πάμε πολύ μακριά, ο τύπος που τον έριξε στη θάλασσα είναι ψυχρός εκτελεστής και μόνο ως τέτοιος θα πρέπει να αντιμετωπιστεί. Και αυτός αλλά και όποιος του έδωσε - αν του έδωσε- την αίσθηση πως η εξουσία του δεν περιορίζεται σε συγκεκριμένες αρμοδιότητες επί του πλοίου.

Σίγουρα , απλά το λέω απο την άποψη οτι καμιά φορά το μυαλό ορισμένων κολλάει επειδη δεν θυμούνται τη νομοθεσια πάει ενας πολίτης μπροστα τους ρωτάει κατι απαντάνε σα ρομπότ ή δεν ξέρουμε. Τι δεν ξέρετε ρε παιδιά - οταν δεν θυμάστε τη νομοθεσια ενεργειτε με βάση το ανθρωπιστικό και την λογική. Οπότε μετά αν σας καλέσει κάποιος εισαγγελέας να δωσετε εξηγήσεις να του πείτε εκανα αυτο κ αυτο με γνώμονα το συμφέρον το κοινό.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top