Νηστεύετε;

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,715 μηνύματα.
εσύ δεν είσαι θρήσκος; Λυγίζουν τα βουνά ωρέ;
 

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Ακριβώς. Απλά όταν ξεκίνησε η παράδωση της συγκεκριμένης νηστείας πριν 2000 χρόνια δηλαδή δεν είχε κανείς εθισμό στη ζάχαρη.
Δεν είναι καθόλου εύκολο να μιλήσει κανείς για την νηστεία.
Για παράδειγμα θα πω οτι οι Προφήτες όταν προφήτευαν, καλούσαν τον λαό σε προσευχή και νηστεία.
Οταν ο Προφήτης Ιωνάς, προφήτευσε στην Νινευή, κατα πολύ περισσότερο απο τα 2000 χρόνια, τότε όλοι έκαναν νηστεία. Και όταν λέμε όλοι, μέχρι και ο Βασιλιάς της Νινευή.
Θα προχωρήσω όμως προσθέτοντας και ολοκληρώνοντας την ακόλουθη προτροπή του Χριστού: <<τούτο το γένος εν ουδενί δύναται εξελθείν, η μή εν προσευχή και νηστεία>>.
Δηλαδή, μας ξεπερνά το γεγονός της νηστείας κατα πολύ.
Αδυνατούμε να αντιληφθούμε το μέγεθος της νηστείας.
Εδώ, μας βοηθά μια άλλη έννοια, <<το γνώθι σ'αυτόν>>.
Και τί σημαίνει <<γνώθι σ΄αυτόν>>, αν προσθέσουμε και το <<μάθετε οτι υιοί Θεού εστέ πάντες>>;

Αν υπάρχει κάποιος που μπορεί να τολμήσει να ερμηνεύσει, καλώς.

Θα με βοηθήσει και εμένα στην άγνοια μου, στον βαθμό που αγνοώ τα πράγματα. Γιατι ομολογώ πως αγνοώ πάρα πολλά και κάθε που νομίζω οτι κάτι ξέρω, πάντοτε βλέπω την άγνοια μου να αυξάνεται.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,041 μηνύματα.
εγώ που νηστευω και το στομαχι μου ειναι χαλια τι να κανω; εχω προσπαθησει αλλες 2-3 φορες (νηστευω κανονικα) και παντα αντιδραει ετσι ο οργανισμος μου
17 χρονών που είσαι στην ανάπτυξη απαγορεύεται να στερείς από τον οργανισμό σου βασικές πρωτεϊνες. Μην το κάνεις.
 

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
εγώ που νηστευω και το στομαχι μου ειναι χαλια τι να κανω; εχω προσπαθησει αλλες 2-3 φορες (νηστευω κανονικα) και παντα αντιδραει ετσι ο οργανισμος μου
Η καλύτερη συμβουλή που έχω να σου πω, είναι να μην κάνεις απο μόνη σου κάτι, έστω και αν αυτό είναι νηστεία .
Πριν κάνεις νηστεία, να συμβουλευτείς τον πνευματικό σου. Είναι ο μόνος που μπορεί να σε βοηθήσει.
Δεν επιβάλει να κάνεις νηστεία αν δεν μπορείς.
 

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
εγώ που νηστευω και το στομαχι μου ειναι χαλια τι να κανω; εχω προσπαθησει αλλες 2-3 φορες (νηστευω κανονικα) και παντα αντιδραει ετσι ο οργανισμος μου
Ποιά είναι η αιτία/σκοπός της νηστείας σου?
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Δεν είμαι χριστιανός, άρα δεν έχω λόγους να νηστεύω. Όμως μου αρέσουν πολύ αρκετά νηστήσιμα φαγητά, (καλαμαράκια, χταπόδι, γαρίδες κλπ). Επίσης υπάρχουν και νηστήσιμα γλυκά (σκαλτσούνια, σταφιδόπιτα κλπ). Όλα αυτά ευχαρίστως τα τσακίζω.

nistisima_h.jpg
glyka.jpg
 

Scott

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Scott αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Φυσικά και όχι 😂. Σήμερα έφαγα μια μακαρονάδα με κιμά και το κατά ευχαριστήθηκα...
 

WhaleOilBeefHooked

Νεοφερμένος

Ο WhaleOilBeefHooked αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Όχι γιατί για κάποιο λόγο ενώ τρώω σαν βόδι κάθε μέρα δεν βάζω κιλά με τίποτα και αν νήστευα θα είχα μείνει σκελετός. Για το καλό μου το κάνω. Ούτε τηρώ τα καθήκοντα ενός χριστιανού.

Αλλά πέρα από την πλάκα, αυτό που είπε η Eva δεν είναι το νοήμα της νηστείας? Για κάποιο λόγο όλοι συγκεντρώνονται στο θέμα του φαγητού. Αν και έχω φίλους μουσουλμάνους που είναι πολύ πιο αυστηροί απ'ότι οι ορθόδοξοι στο θέμα της νηστείας από φαγητό, μετράνε ακόμα και τις ώρες στις οποίες επιτρέπεται να φάνε με ακρίβεια λεπτού, και αν αποτύχουν να νηστέψουν μια μέρα μπορούν να τη "χρωστάνε" κάποιον άλλο μήνα.
"Αληθης νηστεια η των κακων αλλοτριωσις, εγκρατεια γλωσσης, θυμου αποχης, επιθυμιων χωρισμος, καταλαλιας ψευδους και επιορκιας.Η τουτων ενδεια νηστεια εστιν αληθης και ευπροσδεκτος". Αγιος Γρηγοριος ο Θεολογος.
Είναι σαν επιχείρημα spirit of the law (αυτό που είπε ο Άγιος Γρηγόριος) vs word of the law (αυτό με τους κανόνες του φαγητού).
 
Τελευταία επεξεργασία:

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Όχι δε νηστεύω,μόνο τη Μεγάλη Βδομάδα και αυτό επειδή νηστεύουν οι δικοί μου χαχαχα.Σήμερα ας πούμε έφαγα μακαρόνια ολικής με κιμά και για βραδινό επειδή είχα να φάω βάφλα κανένα 6μηνο και μου έλειψε,πήρα μια με σοκολάτα και τριμμένο μπισκότο,ό,τι καλύτερο.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,715 μηνύματα.
Ούτε εγώ έχω νηστέψει ποτέ πάντως.
 

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Αλλά πέρα από την πλάκα, αυτό που είπε η Eva δεν είναι το νοήμα της νηστείας? Για κάποιο λόγο όλοι συγκεντρώνονται στο θέμα του φαγητού. Αν και έχω φίλους μουσουλμάνους που είναι πολύ πιο αυστηροί απ'ότι οι ορθόδοξοι στο θέμα της νηστείας από φαγητό, μετράνε ακόμα και τις ώρες στις οποίες επιτρέπεται να φάνε με ακρίβεια λεπτού, και αν αποτύχουν να νηστέψουν μια μέρα μπορούν να τη "χρωστάνε" κάποιον άλλο μήνα.

Είναι σαν επιχείρημα spirit of the law (αυτό που είπε ο Άγιος Γρηγόριος) vs word of the law (αυτό με τους κανόνες του φαγητού).
Το νόημα της νηστείας είναι ο έλεγχος των παθών μέσω της πειθαρχίας σε έναν κανόνα που είτε τον θέτεις εσύ η ακολουθείς αυτόν που έχει θέσει η εκκλησία.

Η Πίστη χωρίς τα έργα είναι νεκρή(Ιακ 6,26) και η πράξη της νηστείας είναι μέρος των έργων.
Θέτουμε τους εαυτούς μας σε εθελοντική στέρηση και κακουχίες κάνοντας αυτό που πολλοί λένε σήμερα dopamine detox.
Μια πανάρχαια τακτική με σκοπό να ελέγξουμε τις σωματικές ορμές-εθισμούς μεταφέροντας τον έλεγχο του εγώ μας από το σώμα, στο πνεύμα-συνείδηση.

Φυσικά όλα αυτά αφορούν τους συνειδητά μύστες του χριστιανισμού και όχι όσους θεωρούν νηστεία τα καλαμαράκια και μπιφτέκια σόγιας. για αυτό και η αιτία/σκοπός κάποιου που ξεκινάει να νηστέψει πρέπει να είναι η πίστη και όχι η παράδοση.
46ce68452237c483290f0078f89b923b.jpg
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Μα η νηστεία δεν είναι μόνο στο στομάχι,αλλά -κυρίως- στο μυαλό και στη ψυχή...
Ποσο καλυτεροι ανθρωποι θα ημασταν αν αλλαζαμε αυτο μαζι με την νηστεια την τροφικη.
Αν αλλαζαμε κακες συμπεριφορες.
Ίσως αν σκεφτούμε πόσο "περαστικοί" είμαστε. Πόσο καλύτεροι άνθρωποι θα βγούμε μετά την καραντίνα; Όσο είμαστε ήδη. Φαίνεται και απ' το πώς δρούμε.
Μια ωρα στο τελος της μερας αν αφιερωναμε για να δουμε τον εαυτο μας μεσα απ τις πραξεις μας ...ποσο καλυτεροι ανθρωποι θα ημασταν...
 

WhaleOilBeefHooked

Νεοφερμένος

Ο WhaleOilBeefHooked αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Το νόημα της νηστείας είναι ο έλεγχος των παθών μέσω της πειθαρχίας σε έναν κανόνα που είτε τον θέτεις εσύ η ακολουθείς αυτόν που έχει θέσει η εκκλησία.

Η Πίστη χωρίς τα έργα είναι νεκρή(Ιακ 6,26) και η πράξη της νηστείας είναι μέρος των έργων.
Θέτουμε τους εαυτούς μας σε εθελοντική στέρηση και κακουχίες κάνοντας αυτό που πολλοί λένε σήμερα dopamine detox.
Μια πανάρχαια τακτική με σκοπό να ελέγξουμε τις σωματικές ορμές-εθισμούς μεταφέροντας τον έλεγχο του εγώ μας από το σώμα, στο πνεύμα-συνείδηση.

Φυσικά όλα αυτά αφορούν τους συνειδητά μύστες του χριστιανισμού και όχι όσους θεωρούν νηστεία τα καλαμαράκια και μπιφτέκια σόγιας. για αυτό και η αιτία/σκοπός κάποιου που ξεκινάει να νηστέψει πρέπει να είναι η πίστη και όχι η παράδοση.
Ακριβώς, και εγώ πιστεύω ότι η νηστεία πρέπει να είναι μια μορφή dopamine detox, που διαφέρει από άνρθωπο σε άνθρωπο. Είναι ακόμα καλύτερο dopamine detox να προσπαθούμε να κάνουμε όλο το χρόνο και όχι μόνο το πάσχα, χωρίς φυσικά ακραίες στερήσεις, σε κάνει πιο δημιουργικό και ήρεμο άνθρωπο με περισσότερο χρόνο να ασχοληθείς με τα hobby σου.
 

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Παρόλο που είμαι θρήσκα όχι δεν νηστευω... ούτε Κόβω τις επαφές ... :redface: μόνο τη Μεγάλη Εβδομάδα...
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Παρόλο που είμαι θρήσκα όχι δεν νηστευω... ούτε Κόβω τις επαφές ... :redface: μόνο τη Μεγάλη Εβδομάδα...
μου αρεσει που το συγκεκριμενοποιησες κιολας:clapping:χαχαχα
ειπαμε ο καθενας κανει οτι τον εκφραζει:thumbup:
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Και εγω νηστευω. Τρωω μονο grass-fed beef :shifty:
 

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Εγώ δεν νυστεύω, ο πατέρας μου έλεγε πως τα παιδιά πρέπει να τα τρώνε όλα για να μεγαλώσουν :D
 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν νομίζετε ότι νηστεία είναι απλά δε τρώω κρέας πριν το Πάσχα, γελιέστε. Στην πραγματικότητα πρόκειται για ένα τόσο περίπλοκο πλέγμα ρυθμίσεων που θες πτυχίο για να τα ξεχωρίσεις και να τα καταλάβεις. Τετάρτη - Παρασκευή, προ-μετα μετάληψης, Εορτές Αγίων, Χριστούγεννα Πάσχα κλπ, ειδικά εβδομαδιαία events νηστείας, ψάρι, τυρί, άλαδο η μη, και δε συμμαζεύεται. PhD Διατροφολογίας. https://el.m.wikipedia.org/wiki/Νηστεία
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top