Νηστεύετε;

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,982 μηνύματα.
Νομίζω ότι είσαι επιθετική χωρίς λόγο. Δε νομίζω ότι σε κάποιο σημείο ανέφερα το στάτους της υγείας μου και το αν βιώνω ή όχι καθημερινά συμπτώματα αναιμίας, οπότε δεν καταλαβαίνω γιατί αντί να παραθέσεις επιχειρήματα μου λες ότι απλώς δεν έχω κάποιο "πρόβλημα" με το αίμα μου ( ; ). Τέλος πάντων, νιώθω ότι δεν έχεις όρεξη να συζητήσεις, οπότε ας το αφήσουμε εδώ.



Ναι, αυτό είναι ένα πολύ γνωστό θέμα, πράγματι. Η Ορθόδοξη, ειδικά, εκκλησία, έχει ένα μεγάλο εσωτερικό debate για το αν είναι κοντά στις Γραφές ή αν έχει γίνει περισσότερο «πατερική». Και, πράγματι, όσο πιο κοντά στα κείμενα των πατέρων έρχεται η εκκλησία, τόσο πιο μεγάλα ερωτηματικά εγείρονται για το κατά πόσον αυτή η ανθρώπινη παρέμβαση απομακρύνεται από τα θεία - αν δεχτούμε ως υπόθεση εργασίας, τουλάχιστον, ότι οι Γραφές είναι θεόπνευστες.



Προφανώς, και τα άτομα του κλήρου έχουν αρκετά συχνά τυπικά κοσμικά χαρακτηριστικά - νομίζω ότι οι γλαφυρότερες περιγραφές τέτοιων βρίσκονται στο Δεκαήμερο του Βοκάκκιο (επίκαιρο, επίσης, ένεκα καραντίνας). Αλλά, το ότι μία πίστη είναι δόγμα και είναι, εν γένει, ένα δύσκαμπτο σύνολο κανόνων είναι γεγονός. Προφανώς, κάποιο άτομο που πιστεύει με τον δικό του τρόπο και να πιστεύει και πολύ ισχυρά, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι πρέπει να είναι Χριστιανός Ορθόδοξος. Μπορεί να πιστεύει στον λόγο του Χριστού δίνοντας τη δική του ερμηνεία και ακολουθώντας τη δική του πρακτική που να το διαφοροποιεί αρκετά από το τυπικό Χριστιανικό δόγμα. Τίποτα το μεμπτό, τίποτα το παράξενο. Απλώς, δεν κολλάει στο δόγμα, πάει παρακάτω, το εξατομικεύει. Είναι, ας το πω λίγο πιο τοπολογικά, «Χριστιανός με τη σχετική τοπολογία».

Απο τη στιγμη που χεις βαπτιστει και το θρησκευμα αναφερεται στη ταυτοτητα θεωρεισαι χριστιανος ορθοδοξος. Σιγα μη με κρινει εμενα ο παπας ποσο χριστιανος ειμαι. Δεν του το ζητησα. Κρισεις κ μαθηματα πλεον γινονται μονο αν κάποιος τα ζητησει. Επομενως αμα πάω σε ενα παπα και ανοιξω συζητηση κ τον ρωτησω τη γνωμη του τοτε θα γράψει τα σχετικα με τα δογματα κ τους κανονες της εκκλησιας.

Θα με κρινει μεσω αυτων λοιπον τωρα ομως εγω κρινω τον εαυτο μου κ αν θελω παω εκκλησια. Αν θελω νηστευω. Που δε νηστευω αποψε εφαγα το αυγουλάκι κ το κοτοπουλάκι μου. Επιλογη μου κ ως εκει. Εγω παρολαυτα δηλωνω χριστιανος και θεωρω πως ειμαι. Τωρα αν για καποιον δεν ειμαι ειναι η αποψη του. Οπως μπορει κάποιος να κλειστει στο σπιτι του και να σε βριζει απο το πρωι ως το βράδυ.

Σε νοιάζει; OXI
Σε επηρεάζει πουθενα; OXI.

Απλά τα πράγματα.

ΥΓ Επισης πιστευω στην μετενσάρκωση χαχα το καλυτερο το αφησα για το τέλος ελα οι φανατικοι να με κάψετε σας περιμένω.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.

The Mountain

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο The Mountain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 944 μηνύματα.
Εγώ συνεχίζω να τρώω κρέας για να μην χάσει την εξοικείωση με αυτό το πεπτικό μου σύστημα και μου πέσει βαρύ το αρνί την Κυριακή.
 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Mας έχουν κόψει τις βόλτες, μας έχουν κόψει τα ποτά, ε δεν θα μας κόψουνε και το φαΐ.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
ΥΓ Επισης πιστευω στην μετενσάρκωση χαχα το καλυτερο το αφησα για το τέλος ελα οι φανατικοι να με κάψετε σας περιμένω.

Κι εγω. Βιβλίο των Νεκρών, 40 μέρες περιπλάνηση κλπ, κύκλοι 12 χιλιάδων ετών και μάντρα κυκλικότητας της ζωής κλπ.

Γάμησέ τα ετσι και τ ακουσει ο παπάς της ενορίας μου θα με αφορίσει. :bleh:
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Νομίζω ότι είσαι επιθετική χωρίς λόγο. Δε νομίζω ότι σε κάποιο σημείο ανέφερα το στάτους της υγείας μου και το αν βιώνω ή όχι καθημερινά συμπτώματα αναιμίας, οπότε δεν καταλαβαίνω γιατί αντί να παραθέσεις επιχειρήματα μου λες ότι απλώς δεν έχω κάποιο "πρόβλημα" με το αίμα μου ( ; ). Τέλος πάντων, νιώθω ότι δεν έχεις όρεξη να συζητήσεις, οπότε ας το αφήσουμε εδώ.
Πια επιθετικοτητα; Εχεις περιοδο καθε μηνα; Οι γυναικες εχουν μεγαλυτερη αναγκη σιδηρου απο οτι οι αντρες. Περιοδος, εγκυμοσυνη, κοκ. Jesus δεν μπορουμε να μιλησουμε εδω μεσα χωρις να θιχτει καποιος.
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,634 μηνύματα.
ΥΓ Επισης πιστευω στην μετενσάρκωση χαχα το καλυτερο το αφησα για το τέλος ελα οι φανατικοι να με κάψετε σας περιμένω.

Την μετενσάρκωση την έχω και εγώ να παίζει σοβαρά, από εκεί και πέρα την πραγματικότητα δεν είμαστε σε θέση να γνωρίζουμε.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όποιος πιστεύει "με το δικό του τρόπο" απλά δεν είναι χριστιανος, γιατί χριστιανισμος είναι όλο το πακέτο.

Σ΄έχω αφήσει ακηδεμόνευτο αρκετό καιρό και έχεις ξεφύγει τελείως!
Από σήμερα όποιος πιστεύει με τον δικό του τρόπο στον χριστιανισμό, δεν θα λέει ότι είναι χριστιανός αλλά ότι πρόσκειται στον χριστιανισμό!
Ευχαριστημένος;
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Παιδιά κανονίστε να σουβλίσουμε σε κανένα μπαλκόνι με το παρακάτω άσμα. Θα φοράω ανοιχτό πουκάμισο χαβάη και θα κουνάω την μπυροκοιλιά μου απο αφρολέξ με το κρασοπότηρο στο κούτελο


Κορωνοϊός: Έκαναν δημοτικό τραγούδι τον Χαρδαλιά - Δείτε το βίντεο

Ρώτησα τον Χαρδαλιά που να κάνω πασχαλιά... και μου είπε μείνε σπίτι, που κυκλοφορεί η γρίπη και θα βγεις ξανά την Τρίτη

...όπα
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Απο τη στιγμη που χεις βαπτιστει και το θρησκευμα αναφερεται στη ταυτοτητα θεωρεισαι χριστιανος ορθοδοξος. Σιγα μη με κρινει εμενα ο παπας ποσο χριστιανος ειμαι. Δεν του το ζητησα. Κρισεις κ μαθηματα πλεον γινονται μονο αν κάποιος τα ζητησει. Επομενως αμα πάω σε ενα παπα και ανοιξω συζητηση κ τον ρωτησω τη γνωμη του τοτε θα γράψει τα σχετικα με τα δογματα κ τους κανονες της εκκλησιας.

Θα με κρινει μεσω αυτων λοιπον τωρα ομως εγω κρινω τον εαυτο μου κ αν θελω παω εκκλησια. Αν θελω νηστευω. Που δε νηστευω αποψε εφαγα το αυγουλάκι κ το κοτοπουλάκι μου. Επιλογη μου κ ως εκει. Εγω παρολαυτα δηλωνω χριστιανος και θεωρω πως ειμαι. Τωρα αν για καποιον δεν ειμαι ειναι η αποψη του. Οπως μπορει κάποιος να κλειστει στο σπιτι του και να σε βριζει απο το πρωι ως το βράδυ.

Σε νοιάζει; OXI
Σε επηρεάζει πουθενα; OXI.

Απλά τα πράγματα.

ΥΓ Επισης πιστευω στην μετενσάρκωση χαχα το καλυτερο το αφησα για το τέλος ελα οι φανατικοι να με κάψετε σας περιμένω.

Βρε, δεν είναι θέμα «πιστομέτρησης», ούτε θα έρθει ο παπάς να σου μετρήσει την πίστη, απλώς τα δόγματα είναι templates που ή τα ακολουθείς όπως καθορίζουν οι εκάστοτε αρχές είτε όχι. Από εκεί και πέρα, προφανώς είναι προσωπικό θέμα.

Επίσης, έχω την εντύπωση ότι πίστη σε μετενσάρκωση ή/και μετεμψύχωση ήταν μέρος των πρωτοχριστιανικών χρόνων - τουλάχιστον μέχρι και πριν την Α' Οικουμενική Σύνοδο. Οπότε, μπορείς απλά να λες ότι είσαι OG χριστιανός. :Ρ
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,982 μηνύματα.
Βρε, δεν είναι θέμα «πιστομέτρησης», ούτε θα έρθει ο παπάς να σου μετρήσει την πίστη, απλώς τα δόγματα είναι templates που ή τα ακολουθείς όπως καθορίζουν οι εκάστοτε αρχές είτε όχι. Από εκεί και πέρα, προφανώς είναι προσωπικό θέμα.

Επίσης, έχω την εντύπωση ότι πίστη σε μετενσάρκωση ή/και μετεμψύχωση ήταν μέρος των πρωτοχριστιανικών χρόνων - τουλάχιστον μέχρι και πριν την Α' Οικουμενική Σύνοδο. Οπότε, μπορείς απλά να λες ότι είσαι OG χριστιανός. :Ρ

φιλε σε τέτοιες κουβεντες πλέον δεν λέω τιποτα! Δεν συμμετεχω καν δεν εχει κανενα νοημα οι συμμετεχοντες συνηθως ειναι φανατισμενοι κ απλα θα προκυψει φασαρια χωρις λογο. Εδω προεκυψε διαφωνια στο φβ κ η αλλη με διεγραψε με μπλοκ κ ντιλιτ κ δεν ειπα κατι τρομερο ειπα απλα οτι αργησε να πάρει μετρα στις ηπα κ η αλλη αρχισε κ ειστε κομμουνιστες στην ελλαδα (ειναι απο αυτους που εφυγαν λογω κρισης στις ΗΠΑ) και εχεις μενος με την αμερικη και...... ανοησιες γενικοτερα.

Για αυτο σου λεω συζητηση δε γινεται ετσι γιατι ο καθενας θέλει να επιβάλλει τις αποψεις του δεν τον ενδιαφερει να ακουσει κάτι καινουργιο οποτε και δεν σε ακουει ο άλλος και δημιουργεις εχθρο η μια κουβεντα θα φέρει την αλλη κ στο τελος θα παρεξηγηθειτε , στη προκειμενη αυτη μπηκε στο προφιλ μ και σχολιασε.

Εγω πλεον τη γνωμη τη λεω μονο αν μου ζητηθει με την αναγκαια εισαγωγη για αποφυγη παρεξηγησεων. Διαφορετικα δεν ασχολουμαι.
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,493 μηνύματα.
Εγώ θα ήθελα μια απάντηση στο "γιατί νηστεύεις;" από κάποιον που πιστεύει. Βάζω στοίχημα οτι η απάντηση θα είναι "γιατί έτσι πρέπει" και φυσικά συνδέεται με το οτι η θρησκεία δεν είναι τίποτα άλλο από μια ανάγκη του ανθρώπου να θεωρεί οτι υπάρχει κάτι ανώτερο από αυτόν που κινεί τα νήματα οπότε αυτό από τη μια τον φοβίζει, από την άλλη τον καθησυχάζει όταν συμβαίνουν άσχημα πράγματα. "Ο Χριστός είπε να νηστεύω και έτσι το κάνω" είναι αρκετή δικαιολογία να το κάνει και να νιώθει όμορφα με αυτό. Το οτι ουσιαστικά η νηστεία δεν κάνει κακό στον οργανισμό μας είναι κάτι τυχαίο αλλά και βγάζει νόημα: σίγουρα είναι πιο εύκολο να πείσεις κάποιον να κάνει κάτι που φαίνεται λογικό παρά παράλογο.


Η νηστεία στον Χριστιανισμό αποτελεί μέσο για την εξάσκηση του σώματος και της ψυχής. Αυτό δεν αφορά μόνο τις τροφές(ο ίδιος ο Χριστός είπε δεν έχει σημασία τι μπαίνει στο στόμα, άλλα τι βγαίνει, δηλαδή τι βγαίνει απο την ψυή του ανθρώπου), άλλα και τις διάφορες ψυχικές αδυναμίες, τις οποίες εν περίοδο νηστείας ο πιστός καλείται να καταβάλει ακόμα μεγαλύτερη προσπάθεια για να τις υπερνικήσει. Έχει πολύ μεγαλύτερο νόημα και σημασία αυτο απ οτι επιφανειακά νομίζουν κάποιοι οτι η νηστεία γίνεται απλά για να γίνεται χωρίς κάποιο βαθύτερο νόημα.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Γι' αυτο και οταν τελειωνει η νηστεια κανουμε πανηγυρι σουβλιζοντας αρνακια γαλακτος κατα χιλιαδες. Επειδη ειμασταν ψυχικα δυνατοι για 40 ημερες, μπορουμε να το γιορτασουμε με περισσοτερο θανατο.
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γι' αυτο και οταν τελειωνει η νηστεια κανουμε πανηγυρι σουβλιζοντας αρνακια γαλακτος κατα χιλιαδες. Επειδη ειμασταν ψυχικα δυνατοι α 40 ημερες, μπορουμε να το γιορτασουμε με περισσοτερο θανατο.
Δεν κάνουμε νηστεία επειδή θέλουμε να γίνουμε υπέρβαρες βήγκαν λεσβίες!
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αλλος ενας ΧΟ που ξεχειλιζει αγαπη σε ατομα με διαφορετικοτητες.
Δεν ξέρω τι σημαίνει "ΧΟ" μαντάμ, αλλά σου εξήγησα πως ο κόσμος νηστεύει επειδή πιστεύει στην Θρησκεία και όχι σε κάποια ιδεολογία, όπως και για λόγους υγείας - όχι για ιδεολογικούς λόγους, δλδ λόγους ευτελείς και ποταπούς. Δεν έχω κάτι με τις λεσβίες και αν νομίζεις πως έχω επειδή τις "χρησιμοποιώ" σατυρικά μάλλον έχεις πρόβλημα εσύ.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Τι κακό έχουν οι υπέρβαρες βήγκαν λεσβίες?
Είναι αντιαισθητικές
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
Από αυτό το θρεντ σήμερα μάθαμε:

(1). Οι Χριστιανοί Ορθόδοξοι (Χ.Ο.) δεν σέβονται τις διαφορετικότητες γιατί απλά είναι Χριστιανοί Ορθόδοξοι, όχι γιατί οι άνθρωποι πετάνε ενίοτε και κοτσάνες, ανεξαρτήτως πίστης.

(2). Ενίοτε η νηστεία μας κάνει και υπέρβαρες βήγκαν λεσβίες, γιατί "χίλιες φορές να γεννηθεί η κόρη μας πουτάνα και μισάνθρωπη Μπάρμπι παρά Εμο-Πανκ και κομμουνίστρια πλακομουνού".


Οκει, αισθάνομαι επαρκώς πληροφορημένος τώρα.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και μετά τις φακές, τον αρακά με αγγινάρες, τις μελιτζάνες, τις μπάμιες, τα μακαρόνια με σάλτσα όλη την εβδομάδα,
να τα κοψίδια, να οι τυρόπιτες, να οι ρώσικες σαλάτες, να τα τζατζίκια, να οι τηγανητές πατάτες, να οι γεμιστές πιπεριές με τυρί, να τα τυριά, να τα κρασιά και στο τέλος ραβανί με παγωτό!!!
΄Αντε να χωνέψεις τώρα για να μπορέσεις να κοιμηθείς και να έχεις πεινάσει μέχρι το μεσημέρι για να επαναληφθεί το όργιο!

Χριστός Ανέστη και Χρόνια Πολλά σε όλους σας!!!
Πάντα ν΄ανταμώνουμε και να ξεφαντώνουμε!!!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top