Οδηγείτε ποδήλατο;

merry poppins

Δραστήριο μέλος

Η merry poppins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Μην το λες, υπάρχουν μέρη για να κάνει κάποιος ποδήλατο. Φτάνει να θέλει να ..ξεκολλήσει από την καρέκλα. :redface: :P

Εξαρταται σε τι αναφερεσαι ακριβως και που μένεις ..εγω αναφερομουν αν οδηγω ποδηλατο πχ στη πολη για να παω από το σπίτι στη δουλεια μου καθημερινα όπως κανουν στο εξωτερικό...η να πάω να δω τη φίλη μου στο σπιτι της η στο καφε που έχουμε κανονισει να βρεθουμε...δεν είμαι κολλημενη με τη καρεκλα αντιθετως θα έλεγα..αλλα δε θα ρισκάρω και την σωματική μου ακεραιοτητα...:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
λοιπον ειχα ποδηλατο στο χωριο και μικρη τρελαινομουν ολη μερα γυριζα αλλα τωρα εχω να κανω χρονια (απο 2α γυμνασιου νομιζω) και στην Αθηνα δεν βολευει για κανενα λογο soo..not anymore
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eya95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Δικηγόρος. Έχει γράψει 286 μηνύματα.
Κάνω συνέχεια ... κυρίως στο χωριό... στην Αθήνα δυστυχώς.....δύυυσκολα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Σκεφτομαι να αρχισω να το χρησιμοποιω στην Θεσσαλονικη σε κεντρικους δρομους (Εγνατια κτλ). Πρωτη φορα θα ειναι και εχω τις φοβιες μου παροτι εχω καλη εμπειρια και ικανοτητα. Τι να πρεπει να προσεχω κυριως? Αμα γκαζωνω λετε να υπαρχει θεμα αμα μπαινω στις λοριδες των αμαξιων? Αφου δεν θα τους καθυστερω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Σκεφτομαι να αρχισω να το χρησιμοποιω στην Θεσσαλονικη σε κεντρικους δρομους (Εγνατια κτλ). Πρωτη φορα θα ειναι και εχω τις φοβιες μου παροτι εχω καλη εμπειρια και ικανοτητα. Τι να πρεπει να προσεχω κυριως? Αμα γκαζωνω λετε να υπαρχει θεμα αμα μπαινω στις λοριδες των αμαξιων? Αφου δεν θα τους καθυστερω.

Προτιμάς την δεξιά μεριά του δρόμου.Άν ο δρόμος είναι αρκετά στενός,τουτέστιν χωράτε το αυτοκίνητο-ποδήλατο πλάι πλάι με το ζόρι,δεν δίνεις χώρο,όσο και να γκρινιάζει ο απο πίσω σου(υποχρεούται απο τον νόμο να σου παρέχει τουλάχιστον 1,5 μέτρο απόσταση απο σένα)
Άν θές να στρίψεις κάνεις νόημα το χέρι.
Προσοχή στα σταθμευμένα αμάξια,μήν σου πεταχτεί κανένας οδηγός που βγαίνει έξω.
Άν σου αρέσει η μουσική,θα πρότεινα τον πρώτο καιρό να την αποφύγεις,εως ότου εξοικιωθείς με τον "δρόμο".Επίσης θεωρείται παράνομο να έχεις ακουστικά καβάλα στο ποδήλατο.Άσχετο που ποτέ κανένας δεν θα σε σταματήσει για αυτό.Απλώς σε περίπτωση που εμπλακείς σε ατύχημα και τα φοράς,αντε να βρείς το δίκιο σου.
Προσπαθείς να ακολουθείς τον ΚΟΚ όπως και όλα τα άλλα οχήματα,δηλαδή,σταματάς σε κόκκινο,φρενάρεις σε στόπ,αποφεύγεις να πηγαίνεις αντίθετα με το ρεύμα.
Οι οδηγοί ως επι το πλείστων δεν δίνουνε μία για τους ποδηλατες,οπότε καλό θα ήταν όσο μπορείς να είσαι εντάξει.
Εάν περισσεύοουν χρήματα,αγόρασε φωτάκια μπρός πίσω,ειδικά άν σκοπεύεις να κυκλοφορείς νύχτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Υπαρχει περιπτωση δηλαδη να με γραψουν αμα δεν τηρω τον ΚΟΚ? Γιατι αν ειναι να σταματαω σε καθε φαναρι (ενω βλεπω οτι μπορω μα χωθω) τρεχα γυρευε. Επισης απο την δεξια μερια ειναι τα λεωφορεια πολλες φορες που σταμανε, οποτε αναγκαστικα μπαινω στις αλλες λοριδες? Αυτο με τις πορτες εχεις δικιο, θελει τρελη προσοχη, εδω στο χωριο και κοντεψα να χτυπησω μια φορα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zithos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Zithos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 270 μηνύματα.
Δέν υπάρχει κανένας ΚΟΚ για τα ποδήλατα αλλά χρειάζεται μεγάλη προσοχή μη σε πάρει κανένα αυτοκίνητο καροτσάκι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελική!!!

Δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 727 μηνύματα.
Αχ... Μ'αρέσει πολύ το ποδήλατο! Αλλά σίγουρα το προτιμώ σε ένα ήρεμο μέρος να έχεις την άπλα σου, παρά σε μεγάλους κεντρικούς δρόμους που πρέπει να προσέχεις μην είναι κανένας μ*****ς οδηγός!
Αν όμως είναι να πάει κάποιος σε μεγάλους δρόμους καλό θα ήταν να εφοδιαστεί (αν μπορεί) με κράνος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,174 μηνύματα.
Δε θα ξεχάσω ποτέ όταν πήγα Γερμανία και νοίκιασα ποδήλατο για κάποιες ώρες.
Παίρνω κι εγώ λοιπόν τον αέρα της μεγάλης οδηγάρας και χώνομαι παντού, μέσα από αμάξια, αγνοώ τα φανάρια, αναπτύσσω μεγάλες ταχύτητες στον εθνικό, κάνω μαγκιές αφήνοντας το χέρι τάχα μου για να πάρω φωτογραφία τα μέρη που περνάω (εν κινήσει όλα αυτά), "έλα τώρα που θα πηγαίνω με τους άλλους θνητούς στη λωρίδα των ποδηλάτων, μπορώ να βγω και έξω από αυτήν τς" σκεφτόμουν..
Μέχρι που το βούρλο πάω να ανέβω το πεζοδρόμιο αλλά αντί να το περάσω κάθετα κάνω μια λαλακία και προσγειώνομαι αυτομάτως φαρδιά πλατιά σε έναν από τους κεντρικούς δρόμους της πόλης.. Κι εγώ η χαζή ούτε που σηκώθηκα μόνο χασκογελούσα στη μέση μέση του δρόμου!! Ε μέχρι που ήρθαν και με περιμάζεψαν :P
Το τι γερμανικά βρισίδια άκουσα δεν περιγράφεται..:D

Anyway, το ποδήλατο είναι τέλειο αρκεί να ξέρεις πως να οδηγείς σε μεγάλες πόλεις (ή να μην οδηγείς καθόλου εκεί κατά προτίμηση)..
Δυστυχώς η πόλη μου και το χωριό μου είναι όλο ανηφοροκατηφόρες οπότε είναι πολύ δύσκολο να κάνω ποδήλατο και ειδικά μεσα στη ζέστη τώρα το καλοκαίρι.. Υπάρχουν βέβαια περιοχές που δεν υπάρχει μεγάλη κυκλοφορία, εκεί με παρέα είναι το κάτι άλλο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Υπαρχει περιπτωση δηλαδη να με γραψουν αμα δεν τηρω τον ΚΟΚ? Γιατι αν ειναι να σταματαω σε καθε φαναρι (ενω βλεπω οτι μπορω μα χωθω) τρεχα γυρευε. Επισης απο την δεξια μερια ειναι τα λεωφορεια πολλες φορες που σταμανε, οποτε αναγκαστικα μπαινω στις αλλες λοριδες? Αυτο με τις πορτες εχεις δικιο, θελει τρελη προσοχη, εδω στο χωριο και κοντεψα να χτυπησω μια φορα.
Κοίτα,μιλάμε για το ελλαδιστάν πάντα.
Το φανάρι ισχύει για όλους,ποδήλατα,μηχανάκια αυτοκίνητα.Άμα περάσεις με κόκκινο και στην γωνία καραδοκεί μπατσαρία,μπορεί να σε σταματήσει και να σε γράψει.Δύσκολο,αλλά όχι απίθανο.Άσε που εσύ μπορεί να νομίζεις πως μπορείς να χωθείς,αλλά το αυτοκίνητο που έρχεται να μήν σε προσέξει,οπότε το φταίξιμο θα είναι δικό σου. Εγώ πχ,καμιά φορά που βιάζομαι να πάω στη δουλειά,και βρίσκω ένα συγκεκριμένο φανάρι κόκκινο όπου στρίβω δεξιά,ελλατώνω ταχύτητα σχεδόν σταματάω,κοιτάω προσεκτικά και πηγαίνω απο την άκρη άκρη.
Τα λεωφορεία είναι μεγάλο ζόρι,εγώ προσπαθώ να τα προσπερνάω.Κανείς δεν σου απαγορεύει να κινείσαι στην δεξιά πλευρά της λωρίδας,είναι δικαίωμά σου.
Δέν υπάρχει κανένας ΚΟΚ για τα ποδήλατα αλλά χρειάζεται μεγάλη προσοχή μη σε πάρει κανένα αυτοκίνητο καροτσάκι
Μήν λέτε μαλακίες,προφανώς και ισχύει ο ΚΟΚ για τα ποδήλατα.
Θεωρητικά όλοι οι ποδηλάτες υποχρεούνται να φοράνε κράνος και φωσφορούχα ανακλαστικά,αλλά μήν ξεχνάμε,εδώ είναι ελλάντα.
Καλές βόλτες και τα μάτια σας δεκατέσσερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Δέν υπάρχει κανένας ΚΟΚ για τα ποδήλατα αλλά χρειάζεται μεγάλη προσοχή μη σε πάρει κανένα αυτοκίνητο καροτσάκι
Μην λεμε αυθαιρετα πράγματα!
Ποδήλατο, Ποδηλατόδρομοι και Κώδικας Οδικής Κυκλοφορίας.
Κάτι που ξέρουμε όλοι: άγνοια Νόμου απαγορεύεται, όμως υπάρχει και κάτι ακόμα που υποπτευόμαστε όλοι: το πλήθος των Νόμων είναι τεράστιο, η ελληνική Νομοθεσία απαιτεί απλούστευση, νέα κωδικοποίηση, εκσυγχρονισμό και βέβαια και κάποιες αλλαγές.
Μια προσπάθεια (δεν είναι η πρώτη που γίνεται τον τελευταίο καιρό) να συγκεντρωθούν τα σημεία εκείνα του Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας (Ν.2696/1999) και των αναθεωρήσεων του (Ν.2963/2001 και Ν.3254/2004) που έχουν άμεση σχέση με την κυκλοφορία των ποδηλατιστών (αλλά και των ατόμων με ειδικές ανάγκες που δικαιούνται ίση μεταχείριση και την δυνατότητα των επιλογών που κάνουμε όλοι μας στις καθημερινές τους μετακινήσεις) δεν είναι πάντα ότι πιο απλό.
Έτσι και αλλιώς και τα ποδήλατα δικαιούνται μια ανάλογη της σημασίας τους αντιμετώπιση από το ισχύον νομικό πλαίσιο.
Και εδώ κάτι ακόμα που πιστεύουμε όλοι: Tα ποδήλατα στον δρόμο έχουν μεγάλη σημασία.
Δυστυχώς για πολλούς που έχουν υπεύθυνες θέσεις στην Tροχαία και τα εμπλεκόμενα Yπουργεία (Δημόσιας Τάξης ή Μεταφορών) το ποδήλατο αποτελεί “διφορούμενο” μέσο κυκλοφορίας ή παραμένει στο περιθώριο και τα αποτελέσματα αυτής της νοοτροπίας τα αντιμετωπίζουμε συχνά.

Περισσότερες πληροφορίες εδώ

Πλεον όλο και περισσότεροι θα δοκιμασουν το ποδηλατο ξανά, αφου οι Δημοι εφαρμοζουν το πρόγραμμα με τα ενοικιαζόμενα κοινόχρηστα ποδήλατα....
Πιστευω ότι όλο και περισσότεροι θα πουμε: Ναι οδηγω ποδήλατο...;)
Αρκει να υπαρξει καλυτερη οδηγική συμπεριφορά από όλους και οι καταλληλες υποδομες για να παραμείνουν τα ποδήλατα στο δρόμο!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Οδηγώ ποδήλατο, ναι. Και είναι φοβερή εμπειρία.
Εγώ έχω πάρει το παλιό του συζύγου και εκείνος πήρε καινούριο.
Το μόνο κακό ειναι ότι στην περιοχή μας, έχει πάρα πολλές ανηφόρες και είναι δύσκολη η επιστροφή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zithos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Zithos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 270 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από venividivici:
Μην λεμε αυθαιρετα πράγματα!

Οι περισσότερες απο τις διατάξεις του ΚΟΚ που αναφέρονται στα ποδήλατα απαιτούν πράγματα όπως τα φρένα και τα φώτα τα οποία έχει κάθε ποδήλατο απο την κατασκευή του, άν θέλει τώρα να οδηγήσει κάποιος ποδήλατο χωρίς φρένο ή αναγνωριστικά φώτα την νύχτα κακό του κεφαλιού του καλύτερα να πηδήξει απο καμιά γέφυρα.
Οι υπόλοιπες διατάξεις του ΚΟΚ αναφέρονται στα μηχανοκίνητα οχήματα, για το κράνος στον ποδηλάτη δέν το έχω δεί ούτε θυμάμαι να έχω δεί ποτέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
Πλέον οδηγώ και εγώ ποδήλατο!!!! :D:D:D
Αν και στην αρχή το φοβόμουν λίγο, επειδή για να πάω στον προορισμό μου περνάω από λεωφόρο και είχα χρόνια ολόκληρα να κάνω ποδήλατο, πλέον έχω εξοικειωθεί αρκετά και μου αρέσει πολύυυ!!!! :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blonde_angel

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η blonde_angel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αισθητικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 312 μηνύματα.
Ντρέπομαι που το λέω αλλά δεν έχω οδηγήσει ποτέ ποδήλατο. Είναι η πρώτη φορά που το ομολογώ και μπορώ να πω πως νιώθω κάπως...αμήχανα ( ; ) :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Ποίος ο λόγος να ντρέπεσε;

Εγώ σκέφτομαι να φτίαξω ένα παλιό που έχω, αλλά δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο. Ούτος η άλλος δεν θα μπορώ να το χρησιμοποιήσω για μακρινές αποστάσεις και για κοντινές δεν θα κάνει μεγάλη διαφορά σε σχέση με τα πόδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blonde_angel

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η blonde_angel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αισθητικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 312 μηνύματα.
Ποίος ο λόγος να ντρέπεσε;

Απλά όλοι ξέρουν να κάνουν ποδήλατο. Εντάξει και εγώ μπορώ να μάθω, απλά ντρέπομαι που δεν έχω μάθει ως τώρα. Βασικά δεν με ενδιέφερε ποτέ και έτσι δεν κάθισα να μάθω. Ίσως μάθω στο μέλλον και πάρω ένα ποδηλατάκι για τις κοντινές αποστάσεις. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Αφού δεν σε ενδίεφερε πότε δεν υπάρχει και λόγος να ντρέπεσε. Ούτε λόγος να πάρεις ποδήλατο αν δεν νίωσεις πως το θες ή ότι θα σε οφελίσει κάπου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolaos p.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nikolaos p. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Μου αρέσει πολύ το ποδήλατο!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Ντρέπομαι που το λέω αλλά δεν έχω οδηγήσει ποτέ ποδήλατο. Είναι η πρώτη φορά που το ομολογώ και μπορώ να πω πως νιώθω κάπως...αμήχανα ( ; ) :whistle:
Σε νιώθω και εγώ μια από τα ίδια είμαι :P
Θέλω να μάθω όμως..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top