Οι νέοι πρέπει να μαθαίνουν πώς να αγωνίζονται και να διεκδικούν

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,743 μηνύματα.
Η έλλειψη αξιολόγησης και η εύκολη χρηματοδότηση ειναι το πρόβλημα.
Άρα ερχόμαστε σε αυτό που διατυμπανίζω ήδη από το νομοσχέδιο της Κεραμέως και αρνούνται χαρακτηριστικά οι υποστηρικτές του νομοσχεδίου και συνάμα της ΝΔ : Αξιολόγηση και Χρηματοδότηση.
Αλλά γιατί να χαλάσει ο κομματικός στρατός ; Γιατί να αυξηθεί η χρηματοδότηση όταν το μοναδικό πρόβλημα είναι η αστυνομία και τέλος γιατί να μην δώσουμε και λίγη από την πίτα στα φιλαράκια μας τα κολλέγια ;

Βλέπεις λοιπόν πώς αντιμετωπίζει το πρόβλημα η ΝΔ...
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Άρα ερχόμαστε σε αυτό που διατυμπανίζω ήδη από το νομοσχέδιο της Κεραμέως και αρνούνται χαρακτηριστικά οι υποστηρικτές του νομοσχεδίου και συνάμα της ΝΔ : Αξιολόγηση και Χρηματοδότηση.
Αλλά γιατί να χαλάσει ο κομματικός στρατός ; Γιατί να αυξηθεί η χρηματοδότηση όταν το μοναδικό πρόβλημα είναι η αστυνομία και τέλος γιατί να μην δώσουμε και λίγη από την πίτα στα φιλαράκια μας τα κολλέγια ;

Βλέπεις λοιπόν πώς αντιμετωπίζει το πρόβλημα η ΝΔ...
Έχεις παρεξηγήσει κάποια πράγματα. Δεν λέω ότι τα κάνει όλα σωστά η ΝΔ, ασχέτως που συμφωνώ με πολλά από αυτά. Βλέπω τα πράγματα από το δικο μου πρίσμα.

Στα θέματα των πανεπιστημίων έχω αναφερθεί πολλές φορές, δεν ξέρω αν έχει νόημα να το ξανακάνω. Είναι η έλλειψη προστασίας στα ιδρύματα το μόνο πρόβλημα των πανεπιστημίων; Όχι, ούτε καν. Σημαίνει ότι επειδή το πανεπιστήμιο έχει και άλλα προβληματα, ότι δεν θα ασχοληθούμε με αυτό; Επίσης όχι.

Δεν βλέπω ούτε ένα αρνητικό στο να μπει επιπλέον φύλαξη στα πανεπιστήμια. Λύνονται έτσι τα προβλήματα των πανεπιστημιων; Προφανώς και όχι όλα, αλλά έτερον εκάτερον. Αν δεν μπει η αστυνομία, θα λυθούν; Πάλι όχι. Οπότε δεν βλέπω τι το τόσο κακό σε αυτή τη δράση.

Η αύξηση της χρηματοδότησης για εμένα δεν είναι λύση. Τα πανεπιστήμια παλιότερα είχαν περισσότερη χρηματοδότηση. Ήταν καλύτερα από ότι σήμερα; Δεν νομίζω. Τα πανεπιστήμια έχουν πρόβλημα διοίκησης όπως και αξιολόγησης. Αν δεν διορθωθούν αυτά, δεν θα λυθούν τα προβλήματα, είτε έχουμε αύξηση χρηματοδοτησης, ειτε οχι.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top