Οι φετινές παραστάσεις που δεν πρέπει να χάσουμε...

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,878 μηνύματα.
Τρέξτε Μήδεια ΧΘΕΣ🤍
Ήταν η πιο ανατριχιαστική, η πιο εκπληκτική Μήδεια που έχω δει (και έχω δει 8)... Ο,τι και να σας πω για την Κίτσου, για τον Χορό και για την μουσική είναι λίγο, απλά πάτε
20230709_150524.jpg
 

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,918 μηνύματα.
Λες αλήθεια ή επειδή έχεις έρωτα με το Μαρικάκι; :P Πρόσεχε γιατί θα πάω και αν δεν μου αρέσει θα ζητήσω πίσω τα λεφτά μου από σένα!! :P
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,878 μηνύματα.
Λες αλήθεια ή επειδή έχεις έρωτα με το Μαρικάκι; :P Πρόσεχε γιατί θα πάω και αν δεν μου αρέσει θα ζητήσω πίσω τα λεφτά μου από σένα!! :P
Λέω αλήθεια παιδί μου, θα πάθεις σοκ και δέος✨ είναι Ε Ξ Α Ι Ρ Ε Τ Ι Κ Η !
συγκλονιστική, ανατριχιαστική... Εναλλαγή τρέλας και λογικής σε δευτερόλεπτα. Απλά πήγαινε
 

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,918 μηνύματα.
Η Μήδεια, πάντως, υπήρξε η πρώτη τραγωδία που είδα ποτέ στη ζωή μου. Ήμουν 10 ετών και η μάνα μου που είχε τρέλα με το θέατρο με είχε μυήσει από πολύ νωρίς σε αυτό. Η παράσταση εκείνη είχε σκηνοθετηθεί από τη Νικαίτη Κοντούρη και στον κεντρικό ρόλο η "συνήθης ύποπτη" Καραμπέτη. Δεν θα ξεχάσω ποτέ μου αυτή τη βραδιά. Μου είχε φανεί τόσο τρομαχτικό και επιβλητικό το όλο θέαμα που απλά καθόμουν στο τέλος και κοιτούσα σαν χαζό.

1688920324499.jpeg
 

Συνημμένα

  • 1688920292515.jpeg
    1688920292515.jpeg
    4.1 KB · Εμφανίσεις: 38

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,878 μηνύματα.
Η Μήδεια, πάντως, υπήρξε η πρώτη τραγωδία που είδα ποτέ στη ζωή μου. Ήμουν 10 ετών και η μάνα μου που είχε τρέλα με το θέατρο με είχε μυήσει από πολύ νωρίς σε αυτό. Η παράσταση εκείνη είχε σκηνοθετηθεί από τη Νικαίτη Κοντούρη και στον κεντρικό ρόλο η "συνήθης ύποπτη" Καραμπέτη. Δεν θα ξεχάσω ποτέ μου αυτή τη βραδιά. Μου είχε φανεί τόσο τρομαχτικό και επιβλητικό το όλο θέαμα που απλά καθόμουν στο τέλος και κοιτούσα σαν χαζό.

Με όλον τον σεβασμό προς την Καραμπέτη (δασκάλα μου κιόλας), αλλά η Μαρία είναι Μαρία 🩸
IMG_20230709_193541.jpg
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,878 μηνύματα.
Μήδεια με την Μαρία Κίτσου (σκην. Λέα Μαλένη)

Η καλύτερη Μήδεια που έχω δει.. απλά πάτε, για λίγο ακόμα θα είναι στην Αθήνα

IMG_20230808_154357.jpg
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,878 μηνύματα.
Γέρμα, του Σάιμον Στόουν
Με την Μαρία Κίτσου ΠΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΜΙΑ ΚΟΥΚΛΑΡΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΑΝΤΕΞΩ, ΘΑ ΤΗΝ ΖΟΥΛΗΞΩ😌❣️ αυτά...

IMG_20230924_230424.jpg
 

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,031 μηνύματα.

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,878 μηνύματα.

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,031 μηνύματα.

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,878 μηνύματα.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Σεφερλή έχετε πάει ποτέ;
 

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,918 μηνύματα.
Ποια είναι η αγαπημένη σου παράσταση που έχεις δει;

Εμένα πάντως η αγαπημένη μου είναι ο Ηλίθιος, σε σκηνοθεσία Λιβαθινού, στην οποία αν δεν απατώμαι έκανε το ντεμπούτο της το Μαρικάκι (να γλυκάνω λίγο και την Εριφύλλη). :P
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,878 μηνύματα.
Εμένα πάντως η αγαπημένη μου είναι ο Ηλίθιος, σε σκηνοθεσία Λιβαθινού, στο οποίο αν δεν απατώμαι έκανε το ντεμπούτο της το Μαρικάκι (να γλυκάνω λίγο και την Εριφύλλη). :P
Nαι, ήταν μωράκι εδώ 😘
IMG_20230925_002454.jpg
 

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,123 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν και ποια θα τιμήσω αλλά παίζει αυτό αν ενδιαφέρεται κανείς.
1695593469100.png
Περισσότερα εδώ.


Εθνικό πήγα πέρσυ πρώτη φορά για τους Βρυκόλακες (αλλά κυρίως για να μπω επιτέλους και στο κτίριο Τσίλερ), ομολογώ δεν ενθουσιάστηκα κιόλα.
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,878 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν και ποια θα τιμήσω αλλά παίζει αυτό αν ενδιαφέρεται κανείς.
Περισσότερα εδώ.


Εθνικό πήγα πέρσυ πρώτη φορά για τους Βρυκόλακες (αλλά κυρίως για να μπω επιτέλους και στο κτίριο Τσίλερ), ομολογώ δεν ενθουσιάστηκα κιόλα.
Αν θες τη γνώμη μου, οι παραστάσεις που πραγματικά αξίζουν είναι των "low profile" θεάτρων ... και εννοώ των μικρών, εκεί θα βρεις τους καλύτερους ηθοποιούς και τις καλύτερες ερμηνείες... τα μεγάλα θέατρα τύπου εθνικό, Παλλάς κτλ είναι αρκετά "συστημικά" και πλέον ανεβάζουν παραστάσεις του πάτου😌
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,914 μηνύματα.
Αν θες τη γνώμη μου, οι παραστάσεις που πραγματικά αξίζουν είναι των "low profile" θεάτρων ... και εννοώ των μικρών, εκεί θα βρεις τους καλύτερους ηθοποιούς και τις καλύτερες ερμηνείες... τα μεγάλα θέατρα τύπου εθνικό, Παλλάς κτλ είναι αρκετά "συστημικά" και πλέον ανεβάζουν παραστάσεις του πάτου😌
Άρχισα φέτος να πηγαίνω συχνά στο θέατρο και σε αυτό έχεις τρομερό δίκιο.
Οι καλύτερες παραστάσεις που είδα ήταν σε μικρά θέατρα, στο εθνικό....δεν ξέρω αν θα ξαναεπενδυσω.

Εθνικό πήγα πέρσυ πρώτη φορά για τους Βρυκόλακες (αλλά κυρίως για να μπω επιτέλους και στο κτίριο Τσίλερ), ομολογώ δεν ενθουσιάστηκα κιόλα.
Αν σου αρέσει η αρχιτεκτονική εσωτερικά των θεάτρων πήγαινε στο δημοτικό θέατρο Πειραιά. Το πιο όμορφο θέατρο στην Αθήνα.
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Παραστάσεις για το προσεχές μέλλον που θέλω ιδανικά να δω
Ο τυχαίος θάνατος ενός αναρχικού
Απλή μετάβαση (Κυρίως για τον Μίνω Θεοχάρη που είναι εκπληκτικός πάνω στην σκηνή)
Τα καλύτερά μας χρόνια του Ζάμπρα (stand up κωμωδία με τα καλύτερα κείμενά του)

Πέρυσι είδα Το πάρτυ της ζωής μου. Πρώτη φορά είδα την Ράντου επί σκηνής, μου φάνηκε εξαιρετική. Αξίζει τον κόπο και η παράσταση και η ίδια.
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,878 μηνύματα.
Άρχισα φέτος να πηγαίνω συχνά στο θέατρο και σε αυτό έχεις τρομερό δίκιο.
Οι καλύτερες παραστάσεις που είδα ήταν σε μικρά θέατρα, στο εθνικό....δεν ξέρω αν θα ξαναεπενδυσω.
Βέβαια, έτσι είναι.. στα μεγάλα διαλέγουν και συστημικούς ηθοποιούς-σκηνοθέτες, μη το ξεχνάμε😏
Στα μικρότερα θα βρεις την ποιότητα... ειδικά το Παλλάς για εμένα είναι ότι χειρότερο, πληρώνεις και 80€ εν τω μεταξύ (εγώ πηγαίνω τζάμπα λόγω σχολής) αλλά το θεωρώ υπερβολικό για μια παράσταση μέτρια
 

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,123 μηνύματα.
Αν θες τη γνώμη μου, οι παραστάσεις που πραγματικά αξίζουν είναι των "low profile" θεάτρων ... και εννοώ των μικρών, εκεί θα βρεις τους καλύτερους ηθοποιούς και τις καλύτερες ερμηνείες... τα μεγάλα θέατρα τύπου εθνικό, Παλλάς κτλ είναι αρκετά "συστημικά" και πλέον ανεβάζουν παραστάσεις του πάτου😌
Μωρέ έχω πάει και σε υπόγεια, έχω κάτσει και σε πουφ/παγκάκια αντί καθισμάτων, έχω δει και ερασιτεχνικό παλαιότερα.
Η αλήθεια είναι, συνήθως σε τόσο μικρά μπάτζετ ή πετυχαίνα ερμηνείες που δε μου άρεσαν ή λαθος στο σκηνικό (πχ. μια εφέυρεση που δεν υπήρχε την εποχή που λαμβάνει χώρα το έργο) και ξενέρωνα.
Οπότε πλέον, μιας που θα πάω και σπανιότερα, προσπαθώ να το παίξω σέιφ.
Το συγκεκριμένο Εθνικό έκατσε λίγο από σπόντα, λίγο επειδή παλαιότερα είχα δει Τσαλίκη και μου είχε φανεί τίμια.


Αν σου αρέσει η αρχιτεκτονική εσωτερικά των θεάτρων πήγαινε στο δημοτικό θέατρο Πειραιά. Το πιο όμορφο θέατρο στην Αθήνα.
Ω ναι, το καλύτερο που έχω δει σο φαρ.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top