Ολική καταστροφή στη Μόρια

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,867 μηνύματα.
Μηπως επειδη η πολυπολιτισμικοτητα πηγε περιπατο... ψάχνουν να πουλήσουν όρους όπως η διαπολιτισμικοτητα; Λέω τώρα...
 

Rene2004

Νεοφερμένος

Η Rene2004 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
Εσύ όμως και όσοι θέλετε να τους απελάσουμε στην Τουρκία, απαντήστε μου στα εξής. Έχετε ιδέα για το νομικό μπακγκράουντ του ζητήματος ή πήγατε στο καφενείο και γίνατε ειδήμονες; Ξέρετε τι συνθήκες έχουμε υπογράψει για τους πρόσφυγες και τι κυρώσεις θα έχουμε σε ενδεχόμενη καταπάτησή τους, οικονομικές και πολιτικές, με αποβολή από διεθνείς οργανώσεις και απομόνωση; Όταν έρχεται πρόσυγας πολέμου στην επικράτειά σου, δεν μπορείς να τον στείλεις πίσω, γιατί είναι διεθνές έγκλημα. Δε με νοιάζει αν είναι σωστό ή όχι που αυτό ισχύει, με νοιάζει απλά πως αυτό ισχύει.
Ένας μεγάλος αριθμός ανθρώπων που έρχονται στην χώρα μας δεν είναι πρόσφυγες!Είναι λαθρομετανάστες οι οποίοι ήρθαν κυρίως για οικονομικούς λόγους!Οπότε πρέπει να βρεθεί μια λύση ώστε να ξεχωρίζουμε ποιος είναι ποιος.
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Οταν πηγαν ομως να χτίσουν μικρές κλειστες, πιο ανθρωπινες δομές και ευκολα φυλασσομενες και ελεγχομενες στο νησι της Λεσβου γιατι οι ΖΑΙΟΙ κινητοποιουνταν εναντια και βαρουσαν τα ΜΑΤ;
Γιατι δεν βγηκε κανενας αριστερός να καταδικασει τετοιες ενεργειες;

Νομίζω ότι δε διαβάζεις τι γράφεται, πραγματικά. Το ζήτημα δεν είναι να μοιράσουμε 13000 ανθρώπους στο νησί της Λέσβου, αλλά στην επικράτεια. Σε περίπτωση που δεν το θυμάσαι, η ελληνική επικράτεια είναι λίγο μεγαλύτερη. Και δε νομίζω ότι είναι θέμα μόνο αντιδράσεων των υποστηρικτών του ΣΥΡΙΖΑ. Πάρα πολλοί «μπλε» δήμαρχοι, περιφερειάρχες κ.λπ. πήγαν κόντρα σε όποια πρόθεση της κυβέρνησης να ανοίξουν διάφορα κέντρα ανά την επικράτεια.


Επιτέλους!!!Αν αυτοί έχουν πρόβλημα στο μυαλό και δεν μπορούν να καταλάβουν ότι δεν είναι σωστό αυτό που κάνουν τότε απλά τους αγνοούμε.Και ναι δεν τους λυπάμαι καθόλου όχι επειδή είμαι κακός αλλά επειδή οι ίδιοι έκαψαν το μέρος όπου εμέναν.

Δεν έχουν πρόβλημα στο μυαλό, απλά μάλλον νομίζεις ότι η Μόρια ήταν μία μικρογραφία του Μονακό. Επίσης, μάλλον ξεχνάς ότι πάρα πολλοί άνθρωποι που έφυγαν από τη Μόρια και ήρθαν κυρίως στην Αθήνα αντιμετωπίστηκαν από το κράτος σαν φαντάσματα, με αποτέλεσμα να επιστρέψουν στη Μόρια, γιατί δεν φροντίσαμε να τους υποστηρίξουμε ούτε στο ελάχιστο.

Ένας μεγάλος αριθμός ανθρώπων που έρχονται στην χώρα μας δεν είναι πρόσφυγες!Είναι λαθρομετανάστες οι οποίοι ήρθαν κυρίως για οικονομικούς λόγους!Οπότε πρέπει να βρεθεί μια λύση ώστε να ξεχωρίζουμε ποιος είναι ποιος.

Δεν υπάρχουν λαθραίοι άνθρωποι, δεν είναι εμπορεύματα. Ο όρος είναι υποτιμητικός - αν τόσο πολύ μας απασχολεί η νομοτυπία, ας τους λέτε τουλάχιστον παράτυπους. Σε άλλα νέα, τέτοια λύση δεν έχει βρεθεί προς το παρόν, το θέμα είναι τι κάνουμε με την κατάσταση που έχουμε στα χέρια μας. Δύο ανθρώπους που έρχονται χωρίς χαρτιά τι τους κάνεις; Πώς καταλαβαίνεις ποιος δικαιούται το status του πρόσφυγα, άρα το άσυλο κ.λπ.;

@Fast Εκτός από το να μας δείχνεις πόσο σίγουρος είσαι για τα φληναφήματά σου που στηρίζεις στην μοναδική σου αυθεντία, έχεις να προσφέρεις κάτι στη συζήτηση; Ή απλά θα λέμε τα ίδια όπως σε κάθε thread;
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
@Fast Εκτός από το να μας δείχνεις πόσο σίγουρος είσαι για τα φληναφήματά σου που στηρίζεις στην μοναδική σου αυθεντία, έχεις να προσφέρεις κάτι στη συζήτηση; Ή απλά θα λέμε τα ίδια όπως σε κάθε thread;
Δε φταίω μόνο εγώ, συνεχίζεις να αναπλάθεις τα πάντα όταν σε βολεύουνε κι επομένως ο αντίλογος παραμένει ο ίδιος, ενώ παραθέτεις ολοκληρωτικές(στη γλώσσα σου φασιστικές) απόψεις και βλέψεις για το μέλλον. Εξάλλου δεν απάντησα μόνο σε σένα, αλλά σε όλους που αναμασούν την καραμέλα με τα "Λεφτά της ΕΕ".
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,867 μηνύματα.
. Το ζήτημα δεν είναι να μοιράσουμε 13000 ανθρώπους στο νησί της Λέσβου, αλλά στην επικράτεια. Σε περίπτωση που δεν το θυμάσαι, η ελληνική επικράτεια είναι λίγο μεγαλύτερη.
Ξεκινας απο εκεί όμως που υπάρχει το πρόβλημα και χτιζεις παραδίπλα. Και που η τοπική κοινοτητα υποτίθεται οτι δέχεται πιο εύκολα τους μετανάστες. Το αριστερό νησί.
 

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
Αρχικά δε νομίζω ότι η Ελλάδα είναι τόσο άσχημα όσο υπονοείς. Υπάρχει μία τάση να κάνουμε τα πράγματα χειρότερα απ΄ότι είναι.

Και έτσι όμως να ναι αυτή η Ελλάδα είναι η πιο "ευρωπαϊκή" χώρα στα Βαλκάνια και σίγουρα είναι έτη φωτός μπροστά πχ από το Ιράν.
δεν μιλησε κανεις για ομορφα και ασχημα μιλησα απλα και μονο για διαφορετικη κουλτουρα και νοοτροπια, δεν ειναι καλο ή κακο ειναι αυτο που ειναι. πιο κοντα ειμαστε σε κουλτουρα με ανατολιτες παρα με ευρωπαιους
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,280 μηνύματα.
Νομίζω ότι δε διαβάζεις τι γράφεται, πραγματικά. Το ζήτημα δεν είναι να μοιράσουμε 13000 ανθρώπους στο νησί της Λέσβου, αλλά στην επικράτεια. Σε περίπτωση που δεν το θυμάσαι, η ελληνική επικράτεια είναι λίγο μεγαλύτερη. Και δε νομίζω ότι είναι θέμα μόνο αντιδράσεων των υποστηρικτών του ΣΥΡΙΖΑ. Πάρα πολλοί «μπλε» δήμαρχοι, περιφερειάρχες κ.λπ. πήγαν κόντρα σε όποια πρόθεση της κυβέρνησης να ανοίξουν διάφορα κέντρα ανά την επικράτεια.



Δεν έχουν πρόβλημα στο μυαλό, απλά μάλλον νομίζεις ότι η Μόρια ήταν μία μικρογραφία του Μονακό. Επίσης, μάλλον ξεχνάς ότι πάρα πολλοί άνθρωποι που έφυγαν από τη Μόρια και ήρθαν κυρίως στην Αθήνα αντιμετωπίστηκαν από το κράτος σαν φαντάσματα, με αποτέλεσμα να επιστρέψουν στη Μόρια, γιατί δεν φροντίσαμε να τους υποστηρίξουμε ούτε στο ελάχιστο.



Δεν υπάρχουν λαθραίοι άνθρωποι, δεν είναι εμπορεύματα. Ο όρος είναι υποτιμητικός - αν τόσο πολύ μας απασχολεί η νομοτυπία, ας τους λέτε τουλάχιστον παράτυπους. Σε άλλα νέα, τέτοια λύση δεν έχει βρεθεί προς το παρόν, το θέμα είναι τι κάνουμε με την κατάσταση που έχουμε στα χέρια μας. Δύο ανθρώπους που έρχονται χωρίς χαρτιά τι τους κάνεις; Πώς καταλαβαίνεις ποιος δικαιούται το status του πρόσφυγα, άρα το άσυλο κ.λπ.;

@Fast Εκτός από το να μας δείχνεις πόσο σίγουρος είσαι για τα φληναφήματά σου που στηρίζεις στην μοναδική σου αυθεντία, έχεις να προσφέρεις κάτι στη συζήτηση; Ή απλά θα λέμε τα ίδια όπως σε κάθε thread;

ενταξει τώρα ας μείνουν στον δρόμο αφού τα έκαψαν.
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Ξεκινας απο εκεί όμως που υπάρχει το πρόβλημα και χτιζεις παραδίπλα. Και που η τοπική κοινοτητα υποτίθεται οτι δέχεται πιο εύκολα τους μετανάστες. Το αριστερό νησί.

Νομίζω ότι είναι σαφές ότι η Λέσβος έχει ήδη αρκετές δομές. Επίσης, είναι προφανές ότι τόσα χρόνια δύο κυβερνήσεις απλά παίζουν στις πλάτες ανθρώπων τα πολιτικά τους παιχνίδια. Δεν είναι λύση να μοιραστεί ο κόσμος στο νησί, αλλά στην επικράτεια, χθες, όχι σήμερα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

ενταξει τώρα ας μείνουν στον δρόμο αφού τα έκαψαν.

Να φανταστώ την ίδια εικόνα είχες και για τα αυθαίρετα σπίτια που με δική τους ευθύνη έχτισαν οι άνθρωποι στο Μάτι, ή για τα επίσης αυθαίρετα της Μάντρας που παρέσυραν οι βροχές; Δεν είναι λογιστικό μέγεθος, είναι ανθρώπινες ζωές.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,867 μηνύματα.
Μα εδώ θα ειχαμε καλύτερες δομές στο ίδιο το νησί, και διασπαρτες. Και θα καταστρεφαμε αυτές που δεν ηταν ανθρώπινες. ΑΣΕ που θα έχανε πολλους επενδυτές το αριστερό νησί αν κάναμε διασπορά...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,280 μηνύματα.
Νομίζω ότι είναι σαφές ότι η Λέσβος έχει ήδη αρκετές δομές. Επίσης, είναι προφανές ότι τόσα χρόνια δύο κυβερνήσεις απλά παίζουν στις πλάτες ανθρώπων τα πολιτικά τους παιχνίδια. Δεν είναι λύση να μοιραστεί ο κόσμος στο νησί, αλλά στην επικράτεια, χθες, όχι σήμερα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:



Να φανταστώ την ίδια εικόνα είχες και για τα αυθαίρετα σπίτια που με δική τους ευθύνη έχτισαν οι άνθρωποι στο Μάτι, ή για τα επίσης αυθαίρετα της Μάντρας που παρέσυραν οι βροχές; Δεν είναι λογιστικό μέγεθος, είναι ανθρώπινες ζωές.

Αν τα σπίτια ήταν αυθαίρετα τότε ναι.
Έχουμε πολύ σοβαρά προβλήματα σαν χώρα για να καθόμαστε να ασχολούμαστε με μερικά άτομα που έκαψαν ΜΟΝΟΙ τους το μέρος που εμέναν.
 

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Τεχνικά, ναι, αλλά για την Ελλάδα και πολλές άλλες χώρες όχι. Αν βάλουμε στο παιχνίδι τις τυπικές ετήσιες οικονομικές υποχρεώσεις και απολαβές κάθε κράτους, η Ελλάδα μονίμως είναι κερδισμένη - τα τελευταία χρόνια περί τα 2 δισ. € ετησίως. Οπότε, η Ελλάδα είναι net recipient και όχι net contributor στην Ε.Ε. κάθε οικονομικό έτος, άρα, πράγματι, δεν πληρώνουμε από την τσέπη μας τους πρόσφυγες με καμία έννοια. Δε σου απαντώ για να μπούμε σε κουβέντα, απλά ανέφερες ένα fact, ήταν ελλιπές και το συμπλήρωσα.

Το ότι απλά βγαίνουμε κερδισμένοι στο ισοζύγιο της ΕΕ δε σημαίνει ότι δε μας επηρεάζει το πού ξοδεύονται τα λεφτά της. Γιατί όλα αυτά τα δισεκατομμύρια που διοχετεύει η ΕΕ στο μεταναστευτικό αν δεν τα ξόδευε, θα τα είχε στο τραπέζι για να τα μοιράσει στα κράτη μέλη, πιθανώς και στην Ελλάδα. Άρα έστω και έμμεσα τα χρήματα αυτά είναι και δικά μας. Δηλαδή θα μπορούσαμε να είχαμε ένα κέρδος 2.2 δις αντί για 2 δις πχ. Το πώς αποφασίζει η ΕΕ να μοιράσει τα χρήματά της είναι δικό της θέμα. Αλλιώς δε θα μας ένοιαζαν καν τα έξοδα της ΕΕ αρκεί να είχαμε τουλάχιστον 1€ κέρδος στο τέλος. Μιλάμε για μια ένωση κρατών που προφανώς η κάθε της κίνηση μας επηρεάζει σαν μέλος της. Γιατί παρουσιάζεται σαν ανθρωπιστική βοήθεια. Ανθρωπιστική βοήθεια θα ήταν αν μας έκανε η Κίνα κανένα δωράκι. Κι η Γερμανία μόνη της να τα έδινε αυτά τα χρήματα, αυτό θα επηρέαζε και την Ελλάδα ως δύο μέλη της ΕΕ, γιατί η ευημερία του ενός εξαρτάται από την ευημερία του άλλου.
Επίσης, γνωρίζουμε αν τα χρήματα που πάνε στην Ελλάδα για το μεταναστευτικό αναγνωρίζονται σαν «κέρδη» της από την ΕΕ;
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.

"Αν ειχαν γινει οι απελάσεις...." αυτο που ειχα γράψει προχθές. Ουτε απελάσεις δεν κάνουν. Δυστυχως το κράτος εχει γινει δυσκινητο και ηλιθιο. Κανεις δεν ενδιαφέρεται για τον άλλον.

Οταν κάποιος έρχεται εδω και το προφιλ του ξεκινάει με ληστειες και εγκληματα θα πρέπει αρχικά να φυλακιζεται και στη συνέχεια να απελαυνεται ή να απελαυνεται Α Π Ε Υ Θ Ε Ι Α Σ.

Και αν αρχισουν οι ΜΚΟ τις γνωστες βλακειες τους περι ρατσισμων και δεν ξερω κ εγω τι άλλο τους έχουνε πει να λένε προκειμενου να κρυψουν τα συμφεροντα τους πισω απο εναν ανθρωπιστικο μανδύα δηθεν αλτρουισμου. Να μην υπάρξει καμια συζητηση και να πάνε να κάνουν οτι καταγγελια ή μήνυση θέλουν. Πρέπει το κράτος πλεον να ξεκινησει να κάνει τη δουλεια οπως ακριβως πρέπει και να μην λογαριάζει ανθρώπους οι οποιοι δεν ξέρουν να διαχειριζονται καταστάσεις ή ξέρουν αλλα έχουν αντιθετα συμφέροντα.

Κανονικα ο πρωθυπουργος θα έπρεπε να κάνει και διαγγελμα και να λεει οτι αυτη η κυβερνηση ειναι ΑΠΟΦΑΣΙΣΜΕΝΗ να αντιμετωπισει το ζητημα της ανεξελεγκτης λαθρομεταναστευσης. Ειμαστε ανθρωπιστες αλλα δεν θα ανεχτούμε ανθρωπους οι οποιοι δεν έχουν καμια σχέση με τον πολιτισμο. Κλέβουν καινε και λεηλατουν. Τους καλουμε απο τωρα και τους γνωστοποιούμε οτι με αυτη τη συμπεριφορά δεν έχουν καμια θέση στην χώρα μας. Για αυτο και προβαινουμε καθημερινα σε απελάσεις τέτοιων κακοποιών στοιχειων.

Αν το εκανε αυτο θα εσβηνε και ολα τα ακροδεξια κινηματα που παραμονευουν να μπουν στη βουλή. Με τροπο Νομιμο και οχι βιαιο.

Δεν υπάρχει βια οτταν διώχνεις τον εγκληματια απο τη χώρα σου. Ισα ισα υπάρχει ελαττωση της.
 
Τελευταία επεξεργασία:

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Οι κατατρεγμένοι ''μουσαφίρηδες'' δεν σέβονται ούτε ιερά ούτε όσια... αλλά κατ'άλλα, αν πεις τίποτα είσαι ρατσιστής.
Βρείτε μου ένα λόγο να δώσω οίκτο σε αυτά τα άτομα όταν δεν σέβονται τον τόπο που τους φιλοξενεί...
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οι κατατρεγμένοι ''μουσαφίρηδες'' δεν σέβονται ούτε ιερά ούτε όσια... αλλά κατ'άλλα, αν πεις τίποτα είσαι ρατσιστής.
Βρείτε μου ένα λόγο να δώσω οίκτο σε αυτά τα άτομα όταν δεν σέβονται τον τόπο που τους φιλοξενεί...
Εδώ σε αυτό το θέμα ανεβάζονται μόνο γλυκούλικες φωτός υποτιθέμενων οικογενειαρχών προσφύγων και κάνουμε τα στραβά μάτια σ' αυτά. Για κοίτα κι εδώ(εμπρησμοί και βανδαλισμοί σε ΕΚΚΛΗΣΙΕΣ της Γαλλίας μόνο τα τελευταία 4 χρόνια, σε σχεδόν όλες τις περιπτώσεις οι δράστες βρέθηκαν μουσουλμάνοι).



@Scandal @Μάρκος Βασίλης και λοιποί, ελπίζω πλέον να καταλαβαίνετε ότι με τις συναισθηματικές επικλήσεις που πράττετε, λαϊκίζετε με τον χειρότερο τρόπο κατά των χριστιανών συμπολιτών σας.
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Ναι αλλά τους πρώτους η χώρα τους δέχτηκε και τα δίνει. Αυτοί με τη σειρά τους το εκμεταλλεύονται. Το θέμα είναι πρακτικά η κάθε χώρα πλέον τι μπορεί να κάνει; Για τον κόσμο που είναι μαζεμένος στην Ελλάδα πετάει λεφτά να τους κρατάνε στα ακριτικά νησιά και την προοπτική "θα τους μοιράσουμε στην Ευρώπη". Που προφανώς δεν θα γίνει.

Τώρα με τους Τούρκους λογικά έχεις δίκαιο από όσα ακούω δεν είναι καθόλου δεκτικοί να αναμιχθούν με τον υπόλοιπο κόσμο. Αλλά εντάξει δεν είναι όλοι εχθρικοί.

Να μην δεχτεί άλλους και να απελαύνονται με συνοπτικές διαδικασίες παράνομοι και παράτυποι.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

πιο κοντα ειμαστε σε κουλτουρα με ανατολιτες παρα με ευρωπαιους

Καμια σχεση. Η νοοτροπία μοιάζει(λίγο), αλλά όχι ο πολιτισμός.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
δεν μιλησε κανεις για ομορφα και ασχημα μιλησα απλα και μονο για διαφορετικη κουλτουρα και νοοτροπια, δεν ειναι καλο ή κακο ειναι αυτο που ειναι. πιο κοντα ειμαστε σε κουλτουρα με ανατολιτες παρα με ευρωπαιους
Δεν ισχύει καθόλου αυτό, οι ανατολίτες είναι πρώτα μουσουλμάνοι και μετά ανατολίτες. Οι Τούρκοι μοιάζουν πολύ περισσότερο στους μαροκινούς, στους Πέρσες και λοιπούς μουσουλμάνους ασύγκριτα περισσότερο απ' ότι σε μας. Επίσης, οι ανατολίτες Έλληνες έχουν πλέον εξελληνιστεί πλήρως και ό,τι ομοιότητα υπήρχε π.χ. με τους Τούρκους έχει ελαχιστοποιηθεί ή εξαφανιστεί, πιο πολύ μοιάζουμε με τους Αρμένιους(που είναι ορθόδοξοι), αλλά και πάλι λίγα πράγματα, είναι πολύ πιο συντηρητικός λαός. Πολύ περισσότερο μοιάζουμε με Ισπανούς και Πορτογάλους.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,280 μηνύματα.
Εδώ σε αυτό το θέμα ανεβάζονται μόνο γλυκούλικες φωτός υποτιθέμενων οικογενειαρχών προσφύγων και κάνουμε τα στραβά μάτια σ' αυτά. Για κοίτα κι εδώ(εμπρησμοί και βανδαλισμοί σε ΕΚΚΛΗΣΙΕΣ της Γαλλίας μόνο τα τελευταία 4 χρόνια, σε σχεδόν όλες τις περιπτώσεις οι δράστες βρέθηκαν μουσουλμάνοι).



@Scandal @Μάρκος Βασίλης και λοιποί, ελπίζω πλέον να καταλαβαίνετε ότι με τις συναισθηματικές επικλήσεις που πράττετε, λαϊκίζετε με τον χειρότερο τρόπο κατά των χριστιανών συμπολιτών σας.
Και στην Σουηδία τους ήθελαν και τώρα οι Σουηδέζες κλαίγονται που τις βιαζουν.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Οι κατατρεγμένοι ''μουσαφίρηδες'' δεν σέβονται ούτε ιερά ούτε όσια... αλλά κατ'άλλα, αν πεις τίποτα είσαι ρατσιστής.
Βρείτε μου ένα λόγο να δώσω οίκτο σε αυτά τα άτομα όταν δεν σέβονται τον τόπο που τους φιλοξενεί...

Είναι επικίνδυνα άτομα πρέπει να πάρουν πόδι άμεσα από την Ευρώπη.
 

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Και στην Σουηδία τους ήθελαν και τώρα οι Σουηδέζες κλαίγονται που τις βιαζουν.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:



Είναι επικίνδυνα άτομα πρέπει να πάρουν πόδι άμεσα από την Ευρώπη.
Είσαι πρόθυμος να ενσωματωθείς και να σεβαστείς τη χώρα που είσαι; Ναι; Καλώς. Μέχρι να προσαρμοστείς θα σου δώσω ένα επίδομα. Μετά, πήγαινε στις ελιές ή στα χωράφια και συντηρήσου μόνος σου όπως τόσα χρόνια το κάνει ο Έλληνας... όχι να μου βγαίνει και να μου λέει εγώ είμαι γιατρός, σιγά να μην εργαστώ στα χωράφια, απαιτώ να εργαστώ σε κάτι ανάλογο και θέλω η γυναίκα μου να είναι εμφανίσιμη, μορφωμένη με προίκα για να την πάρω με γονείς...γαιοκτήμονες...Που ζω οεο;!
Θες ειδική παραγγελιά;; Όπως ήρθες, έφυγες!
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,280 μηνύματα.
Είσαι πρόθυμος να ενσωματωθείς και να σεβαστείς τη χώρα που είσαι; Ναι; Καλώς. Μέχρι να προσαρμοστείς θα σου δώσω ένα επίδομα. Μετά, πήγαινε στις ελιές ή στα χωράφια και συντηρήσου μόνος σου όπως τόσα χρόνια το κάνει ο Έλληνας... όχι να μου βγαίνει και να μου λέει εγώ είμαι γιατρός, σιγά να μην εργαστώ στα χωράφια, απαιτώ να εργαστώ σε κάτι ανάλογο και θέλω η γυναίκα μου να είναι εμφανίσιμη, μορφωμένη με προίκα για να την πάρω με γονείς...γαιοκτήμονες...Που ζω οεο;!
Θες ειδική παραγγελιά;; Όπως ήρθες, έφυγες!

Ναι σιγά μην τους βάλουμε και στην Ford να κατασκευάζουν αυτοκίνητα.Το 90% αυτών δεν ξέρει ουτε τα βασικά.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,801 μηνύματα.
Εγώ νομίζω ότι πρέπει να τηρούνται τα προσχήματα. Για αρχή καλό θα ήταν κάποιος επιτέλους να βάλει ένα τέλος στις βλέψεις του Σουλτάνου που έχουν ρημάξει ολόκληρη την λεκάνη της Ανατολικής Μεσογείου. Επίσημη λήξη πολέμου με τον Μπασάρ Αλ Άσαντ κυβερνήτη της χώρας και επιστροφή των Σύρων προσφύγων εκεί. Λήξη του δεύτερου εμφυλίου πολέμου της Λιβύης με αναγνώριση ως νέο Κυβερνήτη της χώρας τον Χαφταρ και επιστροφή των Λίβυων προσφύγων. Όλα αυτά θα επιτευχθούν στο αψε σβήσε αν επιτέλους βρεθεί κάποιος να βάλει ένα φρένο στις παράλογες απαιτήσεις των γειτόνων μας. Ο ΟΗΕ κοιμάται.

Τώρα πες ότι έχουμε τους οικονομικούς μετανάστες. Αν φύγουν οι πρόσφυγες και μείνουν αυτοί. Ο αριθμός τους θα μειωθεί. Τους διασκορπίζεις σε όλη την Ευρώπη ( όπου υπάρχει ζήτηση για την τέχνη που ξέρει ή έχει σπουδάσει ο καθένας τους ). Δεν τους γκετοποιεις για να τους είναι αδύνατον να ζητάνε σε κοινότητες Τζαμιά ή να μην αναμειγνύονται με τους γηγενείς και κυρίως εξαρχής επιβάλλεις αυστηρά μέτρα.

Από την γιαγιά μου που υπήρξε μετανάστρια στην Αυστραλία σε μια δύσκολη περίοδος για την Αυστραλία όπου από όλο τον κόσμο είχαν εκραγεί οι μεταναστευτικές ροές ( τέλη δεκαετίας 60- με αρχές 70' )ξέρω ότι υπήρχε τρομερή εγκληματικότητα. Πρώτοι στα εγκλήματα της νύχτας λέει ήταν οι Τούρκοι. Γύριζαν με συμμορίες και δερνανε, κλεβανε, σκοτωναν κλπ την νύχτα ενώ στις μικροκλοπές οι Έλληνες. Όπως μου είπε δεν υπήρχε Έλληνας που να έβγαινε από μαγαζί και να μην είχε τσέπες ή ( τσάντες για τις γυναίκες ) γεμάτες με κλοπιμαία. Εφάρμοσαν νόμο με κάμερες και νυχτερινή αστυνόμευση και όποιον έπιαναν τον γύριζαν κατευθείαν χωρίς δεύτερη κουβέντα πίσω στην χώρα του με απαγόρευση εισόδου. Γίνανε όλοι σε κάτι μήνες αρνάκια μου είπε. Την νύχτα ησυχία, στα μαγαζιά όλοι κύριοι κλπ. Κάπως έτσι θα κοπεί η έπαρση και στους τωρινούς μεταναστες. Θες να χτίσεις την ζωή σου εδω; Πολύ ωραία. Θες να κάνεις εγκλήματα; Σπίτι σου.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top