Οπλοκατοχή, ποια η γνώμη σας;

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,965 μηνύματα.
Πραγματι εχεις ενα δικιο σε αυτο,αυτοι κανουν εξορμησεις με τον στολο οποτε ειναι πλεονεκτημα να εχουν αεροπλανοφορο,σε εμας ειναι περιττο.Krav Maga ειναι πολυ αποτελεσματικο και εκσυγχρονισμενο θα ελεγα,χρησιμες γνωσεις να ξερει κανεις σε περιπτωσεις που αναγκαστεις να ερθεις face to face με ληστες.Ταε Κβον ντο εκανα μικρος,πλεον οχι.Δεν μου αρεσε τοσο,εχει μια μεγαλη ταση προς τις κλωτσιες πολυ ψηλα στο κεφαλι η και στο θωρακα.Χανεις ισορροπια εαν ο αλλος ξερει καλα τι κανει,ακομα και εαν εχεις τελειοποιησει τις κινησεις σου.
Ψηνομουν για κανα Kung Fu πριν καιρο αλλα την ιδεα την εχω αφησει στο ραφι εδω και καιρο :whistle:


Πηγαινε για μια δοκιμαστική προπονηση σε κάποιο από αυτά. Και αν σ αρεσει μένεις. Όταν ειχα πρωτοπάει για κράβ μαγκά ειχαν έρθει και κάποιοι τελειως αγύμναστοι. Ο ένας την άκουγε στα 10 καθίσματα .... ο άλλος δεν έβγαζε την κατά τα αλλα αρκετα απαιτητικη προπονηση και για οσους ειχαν και έχουν μια στοιχειώδη επαφή με τη γυμναστική. Δεν είναι ευκολο να σε βάζει να βαράς γρηγορα και με ολη σου την δυναμη σε μια ασπιδα για 1 λεπτο περιπου και στη συνέχεια να σε ριχνει για κάμψεις. Μολις τελειωσει αυτος ο κυκλος παιρνεις εσυ την ασπιδα και βαράει ο άλλος. Και μετά ξανα τα ιδια. Να μη στα πολυλογω κάθε φορά στην προπονηση χρειαζομουν 2 μπλούζες η μια ειχε γινει μουσκεμα περιπου στα μισα της προπονησης. Εχει πολύ αεροβιο.


Αν δεν μπορεις σε κάτι κάθεσαι λιγο στην άκρη δεν είναι κακο εγω δεν τους κοιτουσα κοροϊδευτικα. Είναι αυτονοητο ότι δεν μπορει κάποιος να ανταπεξέλθει σε πολλά καθίσματα όταν τα ποδια του είναι πολύ λεπτά και ασυνηθιστα ακομα. Οι φτιαγμένοι τετρακέφαλοι βοηθούν τα γονατα και "απορροφάνε" τους κραδασμούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Πηγαινε για μια δοκιμαστική προπονηση σε κάποιο από αυτά. Και αν σ αρεσει μένεις. Όταν ειχα πρωτοπάει για κράβ μαγκά ειχαν έρθει και κάποιοι τελειως αγύμναστοι. Ο ένας την άκουγε στα 10 καθίσματα .... ο άλλος δεν έβγαζε την κατά τα αλλα αρκετα απαιτητικη προπονηση και για οσους ειχαν και έχουν μια στοιχειώδη επαφή με τη γυμναστική. Δεν είναι ευκολο να σε βάζει να βαράς γρηγορα και με ολη σου την δυναμη σε μια ασπιδα για 1 λεπτο περιπου και στη συνέχεια να σε ριχνει για κάμψεις. Μολις τελειωσει αυτος ο κυκλος παιρνεις εσυ την ασπιδα και βαράει ο άλλος. Και μετά ξανα τα ιδια. Να μη στα πολυλογω κάθε φορά στην προπονηση χρειαζομουν 2 μπλούζες η μια ειχε γινει μουσκεμα περιπου στα μισα της προπονησης. Εχει πολύ αεροβιο.


Αν δεν μπορεις σε κάτι κάθεσαι λιγο στην άκρη δεν είναι κακο εγω δεν τους κοιτουσα κοροϊδευτικα. Είναι αυτονοητο ότι δεν μπορει κάποιος να ανταπεξέλθει σε πολλά καθίσματα όταν τα ποδια του είναι πολύ λεπτά και ασυνηθιστα ακομα. Οι φτιαγμένοι τετρακέφαλοι βοηθούν τα γονατα και "απορροφάνε" τους κραδασμούς.

Εαν καποιος εχει να κινηθει καιρο φυσικο ειναι να μην ανταπεξελθει σε κανονικες προπονησεις.Πιστευω οτι πρεπει να επιλεγει κανεις το αντιστοιχο αθλημα που ταιριαζει και στο σωματοτυπο του.Λογου χαρη στο tae kwon do λογω του οτι υπαρχουν αρκετες κλωτσιες για το κεφαλι οπως ειπα ειναι σημαντικο πλεονεκτημα εαν εισαι πιο ψηλος απο τον αλλο.Ταυτοχρονα ειναι σοβαρο μειονεκτημα διοτι στις προπονησεις πρεπει να βρεις εναν το ιδιο ψηλο με εσενα ωστε να ανοιχτεις και εσυ πληρως.
Το Kung Fu απο την αλλη ειναι σε αλλη φαση,μπορει να το εξασκησει οποιοσδηποτε απο παιδι ως γερο καθως και ολα τα ενδιαμεσα.Δεν πιστευω οτι σε κατασταση αναγκης καμια πολεμικη τεχνη μπορει να σε προφυλαξει η να σου διασφαλισει οτι δεν κινδυνευεις ωστοσο καποιες οπως το krav maga σου δινει καποια βασικα εφοδια να μην εισαι και αυτο που λεμε εντελως ανυπερασπιστος.
Κατ'αταλλα βεβαια το βλεπω κυριως σαν hoby με καποιο πρακτικο μερος για οσους βαριουνται το γυμναστηριο.
Εαν και δεν νομιζω οτι το μεν και το δε σχετιζονται.Οι πολεμικες τεχνες εχουν και ενα σωρο φορμες που μπορει να παρει και χρονια να μαθεις.Παντως ενα ειναι το σιγουρο,μπροστα σε ενα οπλο και εξ'αποστασεως σχεδον τιποτα δεν σε σωζει :loltooth:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pluton

Δραστήριο μέλος

Ο pluton αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 555 μηνύματα.
Μου θυμησε λιγο την σκηνη με τον Ψαλτη και το νερομπιστολο οταν ειχε παει να παρει την μηχανη που του εκλεψαν :loltooth:


Σε πληροφορώ ότι δεν είναι καθόλου νεροπίστολο, έτσι και το φας το σφαιρίδιο σε ζωτικό σημείο σχόλασες, σε οποιοδήποτε άλλο σημείο χρειάζεσαι νοσοκομείο. Φυσικά υπό την προϋπόθεση ότι ο άλλος δεν είναι σε μεγάλη απόσταση, μιλάμε για αυτοάμυνα όχι για οδομαχία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Σε πληροφορώ ότι δεν είναι καθόλου νεροπίστολο, έτσι και το φας το σφαιρίδιο σε ζωτικό σημείο σχόλασες, σε οποιοδήποτε άλλο σημείο χρειάζεσαι νοσοκομείο. Φυσικά υπό την προϋπόθεση ότι ο άλλος δεν είναι σε μεγάλη απόσταση, μιλάμε για αυτοάμυνα όχι για οδομαχία.

Σιγουρα μπορει να κανει καμια μελανια ισως και κανα αιματωμα και να βγαλει κανα ματι αλλα δεν νομιζω να συγκρινεται σε καμια περιπτωση με κανονικα οπλα.Ξερουμε ποσα fps ειναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Το airosft δεν θα κανει τίποτα. Το αντιθετο.
Αν μπούνε ληστές οπλισμένοι και το δουνε δεν θα καταλαβουνε οτι δεν ειναι κανονικό και μπορεί να πυροβολησουνε πιο εύκολα.

Αν κάποιος εχει αποφασίσει να παρει όπλο θα πρεπει να ειναι κάτι που να μπορεί να προκαλέσει θανάσιμη ζημιά.
Αλλιως καλύτερα να μην εχει τίποτα για να μην κανει τα πράγματα χειρωτερα.

Αυτο προτείνω εγώ
Hatskan escord mps

Δίκανο, νόμιμο, κανει γυρω στα 300€ και δεν θελει ιδιαίτερο σημαδι γιατι ειναι με σκάγια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Το airosft δεν θα κανει τίποτα. Το αντιθετο.
Αν μπούνε ληστές οπλισμένοι και το δουνε δεν θα καταλαβουνε οτι δεν ειναι κανονικό και μπορεί να πυροβολησουνε πιο εύκολα.

Αν κάποιος εχει αποφασίσει να παρει όπλο θα πρεπει να ειναι κάτι που να μπορεί να προκαλέσει θανάσιμη ζημιά.
Αλλιως καλύτερα να μην εχει τίποτα για να μην κανει τα πράγματα χειρωτερα.

Αυτο προτείνω εγώ
Hatskan escord mps

Δίκανο, νόμιμο, κανει γυρω στα 300€ και δεν θελει ιδιαίτερο σημαδι γιατι ειναι με σκάγια

Πρακτικα ναι εχεις δικιο.
Τα Airsoft οπτικα και αισθητικα ειναι ολοιδια με τα αληθινα αντιστοιχα αφου εχουν ιδια υλικα και ιδιο βαρος και φυσικα ιδια οψη οποτε μπορει καποιος κλεφτης να το μπερδεψει με αληθινο και να ριξει.
Εαν ειναι >500 Fps ισως ειναι ικανο να προκαλεσει αρκετο πονο αλλα δεν θα ελεγα μονιμη ζημια η κατι που θα χρειαζοταν νοσηλεια,εκτος φυσικα και εαν την φας στο ματι,που στη χειροτερη ισως απλα χασεις το ματι αλλα δεν προκειται να πεθανεις.
Κανα BB gun ισως κανει κατι απο κοντα με μεταλλικες σφαιρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pluton

Δραστήριο μέλος

Ο pluton αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 555 μηνύματα.
Το airosft δεν θα κανει τίποτα. Το αντιθετο.
Αν μπούνε ληστές οπλισμένοι και το δουνε δεν θα καταλαβουνε οτι δεν ειναι κανονικό και μπορεί να πυροβολησουνε πιο εύκολα.

Αν κάποιος εχει αποφασίσει να παρει όπλο θα πρεπει να ειναι κάτι που να μπορεί να προκαλέσει θανάσιμη ζημιά.
Αλλιως καλύτερα να μην εχει τίποτα για να μην κανει τα πράγματα χειρωτερα.

Αυτο προτείνω εγώ
Hatskan escord mps

Δίκανο, νόμιμο, κανει γυρω στα 300€ και δεν θελει ιδιαίτερο σημαδι γιατι ειναι με σκάγια


Δεν φαίνεται το δίκανο που μου προτείνεις, αν μπορείς δώσε μου στοιχεία.


Δεν επιμένω είμαι άσχετος με τα ζητήματα αυτά αλλά είδα στα 2 μέτρα να τρυπά τζάμι βυτρίνας το μεταλλικό σφαιρίδιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Ο κόσμος μας δεν είναι άξιος για ελεύθερη οπλοκατοχή, όπως δεν είναι άξιος για την αναρχία, όπως δεν είναι άξιος για πολλά πράγματα.

Πολύ κρίμα είναι να πρέπει να έρθουν οι ναζιστές για να προτείνουν το αυτονόητο, δηλαδή την κατοχύρωση του δικαιώματος στην αυτοάμυνα, είτε με όπλο είτε χωρίς όπλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pluton

Δραστήριο μέλος

Ο pluton αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 555 μηνύματα.
Δ. Καμμένος στον Realfm 97,8: Να μαθαίνουν οι παππούδες και οι γιαγιάδες αυτοάμυνα στα ΚΑΠΗ











"Άλλο η άμυνα και άλλο η αυτοδικία. Άμυνα είναι όταν μπαίνει κάποιος στο σπίτι σου, στο αυτοκίνητό σου, σε βουτάει στο δρόμο, δεν μπορείς να ξεφύγεις από τα χέρια του ή από απειλή όπλου και πρέπει να αμυνθείς για τη ζωή σου. Αυτό είναι άμυνα. Αυτοδικία σημαίνει παίρνω το όπλο και λύνω εγώ τη διαφορά μου με αυτόν που μου επιτίθεται, ενώ πρέπει να το λύσει ένα δικαστήριο ή ένας αστυνομικός" είπε αναφορικά με τα τελευταία κρούσματα εγκληματικότητας.



"Το κράτος δεν μαθαίνει αυτοάμυνα στους εφοριακούς που κάνουν ντου και ορθώς στα μαγαζιά; Γιατί το κάνει το κράτος στους εφοριακούς; Γίνονται μαθήματα αυτοάμυνας επίσημα. Και λέω, ο δήμος και η κοινότητα το να κάνουν πιλάτες και ζούμπα, πολύ καλά είναι όλα αυτά, αλλά επειδή έχει αλλάξει το έγκλημα, δεν είναι κακό να μάθουν αυτοάμυνα τα ΚΑΠΗ, οι παππούδες ή οι γιαγιάδες ή οι οικογένειες στα σπίτια τους πως πρέπει να συμπεριφερθούν όταν δεχθούν μια απειλή ή ακούσουν κάτι μέσα στο σπίτι. Όπως αμύνεσαι για την πατρίδα σου, έτσι πρέπει να αμύνεσαι και για το σπίτι σου" συμπλήρωσε."Δεν μπορεί η αστυνομία να είναι παντού" κατέληξε.


https://www.enikos.gr/politics/56783...fm-978-na-mathainoun-oi-pappoudes-kai-oi-giag






Έτσι κάνω μια ρητορική ερώτηση: "δεν είναι γελοίοι;"

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Δ. Καμμένος στον Realfm 97,8: Να μαθαίνουν οι παππούδες και οι γιαγιάδες αυτοάμυνα στα ΚΑΠΗ











"Άλλο η άμυνα και άλλο η αυτοδικία. Άμυνα είναι όταν μπαίνει κάποιος στο σπίτι σου, στο αυτοκίνητό σου, σε βουτάει στο δρόμο, δεν μπορείς να ξεφύγεις από τα χέρια του ή από απειλή όπλου και πρέπει να αμυνθείς για τη ζωή σου. Αυτό είναι άμυνα. Αυτοδικία σημαίνει παίρνω το όπλο και λύνω εγώ τη διαφορά μου με αυτόν που μου επιτίθεται, ενώ πρέπει να το λύσει ένα δικαστήριο ή ένας αστυνομικός" είπε αναφορικά με τα τελευταία κρούσματα εγκληματικότητας.



"Το κράτος δεν μαθαίνει αυτοάμυνα στους εφοριακούς που κάνουν ντου και ορθώς στα μαγαζιά; Γιατί το κάνει το κράτος στους εφοριακούς; Γίνονται μαθήματα αυτοάμυνας επίσημα. Και λέω, ο δήμος και η κοινότητα το να κάνουν πιλάτες και ζούμπα, πολύ καλά είναι όλα αυτά, αλλά επειδή έχει αλλάξει το έγκλημα, δεν είναι κακό να μάθουν αυτοάμυνα τα ΚΑΠΗ, οι παππούδες ή οι γιαγιάδες ή οι οικογένειες στα σπίτια τους πως πρέπει να συμπεριφερθούν όταν δεχθούν μια απειλή ή ακούσουν κάτι μέσα στο σπίτι. Όπως αμύνεσαι για την πατρίδα σου, έτσι πρέπει να αμύνεσαι και για το σπίτι σου" συμπλήρωσε."Δεν μπορεί η αστυνομία να είναι παντού" κατέληξε.


https://www.enikos.gr/politics/56783...fm-978-na-mathainoun-oi-pappoudes-kai-oi-giag






Έτσι κάνω μια ρητορική ερώτηση: "δεν είναι γελοίοι;"


Δεκτο να ανησυχουν για την οπλοκατοχη ομως ας φτιαξουν ευνοικοτερους ορους για αυτη την "αμυνα".Οταν ο αλλος σε πλακωνει στο ξυλο,εαν του φερεις κανα ροπαλο στο κεφαλι δεν γινεται να πας φυλακη,δεν θα επρεπε να θεωρηθει αμυνα;
Το βρισκω πολυ αστειο καποιος να πιστευει οτι η αστυνομια ειναι ικανη να προστατεψει σε ολες τις περιπτωσεις υπο ολες τις συνθηκες...ειναι σαν να οδηγας με ενα αμαξι και να πεταχτει καποιος μπροστα και να περιμενεις ο συνοδηγος να σου πατησει το φρενο...ειναι θεμα χρονου αποκρισης,το ατυχημα ειναι σιγουρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
Δεκτο να ανησυχουν για την οπλοκατοχη ...

κάθε λήσταρχος ανησυχεί για την οπλοφορία αμυνόμενου. Εμάς γιατί θα πρέπει να μας απασχολεί η ανησυχία τους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Νομίζω οτι αυτοί που τάσσονται κατά της οπλοκατοχής ανησυχούν για τα ατυχήματα που μπορεί να προκύψουν από την κατοχή ενός όπλου μέσα στο σπίτι παρά για την αυτοάμυνα εναντίον ενός ληστή. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
κάθε λήσταρχος ανησυχεί για την οπλοφορία αμυνόμενου. Εμάς γιατί θα πρέπει να μας απασχολεί η ανησυχία τους;

Νομίζω οτι αυτοί που τάσσονται κατά της οπλοκατοχής ανησυχούν για τα ατυχήματα που μπορεί να προκύψουν από την κατοχή ενός όπλου μέσα στο σπίτι παρά για την αυτοάμυνα εναντίον ενός ληστή. :hmm:

Εγω προσωπικα δεν νιωθω καλα ουτε που οι μπατσοι φερουν οπλο.Ποιος μου λεει οτι δεν θα τρελαθει και δεν θα ριξει σε πολιτη;
Αβεβαιοτητα υπαρχει παντου και θα υπαρχει οτι test και να κανουμε σε οποιονδηποτε...

Οταν αφηνεις το οπλο χωρις ασφαλεια και σε μερος που μπορει να το παρει ενα 5χρονο η 8χρονο φταιει το οπλο η ο γονιος;...χωρια που τα παιδια σε αυτες τις ηλικιες δεν πρεπει να μενουν χωρις ενηλικο κοντα να τα επιβλεπει :whistle:

Εμενα σε αυτα τα περιστατικα παντα μου εκανε εντυπωση γιατι το οπλο;Μεσα σε ενα σπιτι θα υπαρχουν δεν ξερω και εγω ποσα αντικειμενα...γιατι παντα τυχαινει να βρισκουν το οπλο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
Νομίζω οτι αυτοί που τάσσονται κατά της οπλοκατοχής ανησυχούν για...( τα ατυχήματα που μπορεί να προκύψουν από την κατοχή ενός όπλου μέσα στο σπίτι) παρά για την αυτοάμυνα εναντίον ενός ληστή. :hmm:
μα πως μπορεί να ανησυχεί κανείς -έστω και σε δεύτερη μοίρα- για το ζητούμενο;


Εγω προσωπικα δεν νιωθω καλα ουτε που οι μπατσοι φερουν οπλο.Ποιος μου λεει οτι δεν θα τρελαθει και δεν θα ριξει σε πολιτη;
μιά και δύο έχει γίνει; Μιλάμε για οσφυοκάμπτες θρασύδειλους γιέσμεν που με ένα όπλο την βλέπουν καμπόηδες -οκ, υπάρχουν και οι εξαιρέσεις στο μπατσαριό, αλλά είναι απλά οι εξαιρέσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pluton

Δραστήριο μέλος

Ο pluton αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 555 μηνύματα.
Νομίζω οτι αυτοί που τάσσονται κατά της οπλοκατοχής ανησυχούν για τα ατυχήματα που μπορεί να προκύψουν από την κατοχή ενός όπλου μέσα στο σπίτι παρά για την αυτοάμυνα εναντίον ενός ληστή. :hmm:


Ναι αυτό έχει βάση.


Βέβαια το πολιτικό προσωπικό δεν ανησυχεί γι αυτό. Πέρα του γεγονότος ότι η πολιτεία είναι υποχρεωμένη να παρέχει ασφάλεια στους πολίτες, έτσι εξ ορισμού είναι λάθος - για να μη πω εγκληματική - η πολιτική που ακολούθησαν από την μεταπολίτευση συνολικά. Τώρα βέβαια παράγινε το κακό.


Όσο αφορά για την καραμπίνα που μου είπε ο gaspar είναι κάτι που ήδη το σκέπτομαι πολύ σοβαρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
[font="Fira Sans", sans-serif]Θα ηθελα να ακουσω και τις δικες σας αποψεις και σχολια σχετικα με το περιστατικο[/font]


Ερώτηση κρίσεως.

Πόσα από αυτά τα θύματα θα είχαν αποφευχθεί εάν η οπλοφορία ήταν νόμιμη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Indiana Jones

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάκωβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Ερώτηση κρίσεως.

Πόσα από αυτά τα θύματα θα είχαν αποφευχθεί εάν η οπλοφορία ήταν νόμιμη?

Κανένα. Ίσως θα ήταν και περισσότερα.

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Gun_violence_in_the_United_States
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Gun_violence_in_the_United_States
Αυτά στην Αμερική όπου η οπλοκατοχή είναι νόμιμη.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κανένα. Ίσως θα ήταν και περισσότερα.

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Gun_violence_in_the_United_States
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Gun_violence_in_the_United_States
Αυτά στην Αμερική όπου η οπλοκατοχή είναι νόμιμη.



Το περίμενα. Gun deaths != Gun homicides.

https://www.youtube.com/watch?v=8hyQDQPEsrs
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Indiana Jones

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάκωβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Το περίμενα. Gun deaths != Gun homicides.

https://www.youtube.com/watch?v=8hyQDQPEsrs


Και πάλι όμως είναι θάνατοι από όπλα. Και δεν είναι μόνο αυτοκτονίες. Δεν καταλαβαίνω πως θα περιοριστεί ο θάνατος από όπλα με το να νομιμοποιήσεις τα όπλα. Είναι αντιφατικό. Κατά τη γνώμη μου θα πρέπει να υπάρξει αυστηρότερος έλεγχος για τα όπλα,δεν παίζουμε με αυτά τα πράγματα.

Υπάρχει ένα ωραίο ντοκιμαντέρ 2 ωρών του Michael Moore-Bowling for Columbine. Το ντοκιμαντέρ είναι του 2002 και λέει για θάνατο από όπλα πάνω από 11.000 άτομα στην Αμερική. Το 2013 αυξήθηκε στο 33.000 και το 2016 πλησιάζει στα 40.000 άτομα. Όσο υπάρχει η οπλοκατοχή,οι θάναντοι αυξάνονται.

Στην Ιαπωνία όπου η οπλοκατοχή έχει εξαιρετικά αυστηρή νομοθεσία, τα τελευταία 8 χρόνια οι θάνατοι από οπλα ήταν 44 ενώ οι θάνατοι στην Αμερική εινα 42 ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ! https://www.nippon.com/en/features/h00178/gun-crimes-in-japan-remain-rare.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top